KNAPPER KNIPPEN LEER JE IN AXEL L. WIEME: ,VOOR MIJN VOGELS HEB IK ALLES OVER' DE VOET-BAL ROLT STRAKS NIET MEER... extiA VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 ZEEUWSCH-VLAANDEREN PHILIPPINE De sneeuw was nog wit in de Posthoornstraat te Philip pine. Duidelijk stak de rood-witte grenaboom af tegen de grauwe win terlucht. Op een plek aan de kant van de weg was voedsel gestrooid, waar mussen, spreeuwen en ande re huis-, tuin- en keukenvogels dank baar gebruik van maakten. Vanuit het raam van zijn kantoor kan de douanebeambte L. G. Wieme deze fladderende, hongerige massa pre cies zien. Vogels vormen zijn hob by, niet de vogels die daar voor zijn raam op straat vechten om de laatste kruimels, maar de vogels die hij achter zijn huis in een volière houdt. Mooie oranje-rode kanaries. Als we de enorme vogelkooi binnen stappen, grijpt de heer Wieme naar één van de vogeltjes: ,Wat heeft die nou weer?' Het vogeltje zit een bee tje slordig in zijn veren, als een ZE DOEN HET MET PLEZIER klein mensje dat te laat is opgestaan en zich haastig heeft moeten kle den. De heer Wieme blaast tussen de veertjes. ,Hij heeft zichzelf be vuild', zegt hij, ,ik zal hem eens mee naar binnen moeten nemen om schoon te maken'. De kanaries zijn helemaal geacclimatiseerd. In de volière wordt de temperatuur even boven het vriespunt gehouden. Het slordige vogeltje fladdert weer terug naar zijn vriendjes en vriendinne tjes: hij heeft er zo'n tachtig. De heer Wieme heeft zich op het ogen blik helemaal gespecialiseerd in ka naries. Vroeger was dat anders. In 1959 is hij met zijn hobby begon nen: het kweken van kanaries. De heer Wieme ging niet over één nacht ijs. Hij heeft veel boeken bestudeerd, veel gelezen over erfelijkheid en over de wetten van Mendel. In 1960 kreeg HULST Voet houdt ermee op. Aan het eind ran het seizoen zegt hij, heel beleefd en heel uitvoerig uiteraard, de voetbalvereniging Hulst bonjour als aanvoerder van. het; eerste elftal. A. Voet is de drie kruisjes, óp de kop af drie jaar ge passeerd, maar dat vormt tocli niet de reden van dit afscheid. Die is gelegen in meer huisbakken sferen: .Ik heb een vrouw en een kind en die vragen ook aandacht. Als je goed narekent ben ik per week vier d vijf dagen met voetbal bezig, dat kan echt wel eens teveel worden'. Vijftien seizoenen voetbal m het Hulsterse: lang genoeg om een des kundig oordeel te vellen over de MENSEN IN DE SPORT prestaties van de ploeg. ,We zitten in de middenmoot, de laatste twee jaar zijn we zelf iets gedaald. Maar er is momenteel toch weer een ten dens tot stijging.' En dat dankt de club dan voor een belangrijk deel weer aan Voel, die zich als lid van de jeugdcommissie al een paar jaar bezighoudt met de training van het eerste elftal A-junioren. Dat gaat ook na zijn afscheid normaal door. ,We hebben hele talentvolle jongeren. In Hulst slaat het voetbal best aan. Dat merk je bijvoorbeeld aan de forse aantallen junioren en pupillen. Ik geloof dat we ongeveer 100 junio ren hebben en zeker 70 pupillen. hij de beschikking over een inlands vogeltje, een groenlingpopje (vrouw tje). Hij kruiste dit diertje met een kanariemannetje. Het resultaat was opmerkelijk. Met deze bastaards (of hebriden) kraaide om in pluim veekringen te blijven de haan vic torie. In 1963 werd de heer Wieme met deze bastaard kampioen van Zeeland in de sector eigen kweek van de Nederlandse bond van vo gelkwekers en in 1964 werd hij in dezelfde klas kampioen van Ne derland. Het wereldkampioenschap bleek niet voor hem te zijn wegge legd. alhoewel hij met 90 punten een heel eind in de goede richting was. want de wereldkampioen kreeg 92 punten. Maar de laatste tijd heeft de heer Wieme de bastaards weer laten schieten en houdt hij zich al leen bezig met de kanarieteelt. In het totaal behaalde hij zo'n veer tig prijzen, waarvan elf kampioen schappen met kanaries. .Je moet ook geluk hebben', meent de heer Wieme. .Het kan best zijn dat een kanarie waarvan je denkt dat-ie heel goed is. geen eieren wil leg gen, of plotseling dood gaat'. Het beste voedsel voor de vogels is de heer Wieme nog niet goed genoeg. Hij-houdt zich hoofdzakelijk aan de natuur, zoals wortel, onkruidzaden en dergelijke. Hij heeft het ook wel met zogenaamde chemische midde len (met onder andere vitamine A uit paddestoelen en andere schim mels) geprobeerd, maar dat is hem niet zo goed bevallen. Deze hobb; kost de neer Wieme tijdens de zo mermaanden (april tot augustus» ongeveer 18,- per week. In de win ter is het iets minder. In de zomer staat hij om half zeven op voor zijn vogels en houdt hij zich er zo'n uur tje mee bezig. Tussen de middag en 's avonds krijgen de diertjes nog eens ongeveer anderhalf uur de aan dacht. Deze zorg leverde dit jaar zo'n 130 jongen op. In de winter behoeven de vogeltjesveel minder aandacht. Het kweken van kanaries lukt overigens niet zomaar van de ene dag op de andere. Het duurt wel een vier a rijf jaar voordat men goede kanaries heeft en dan is het de kunst om ze zo te houden. Bij de kampioenschappen spelen trou wens vele factoren mee. De beest jes worden pen voor pen door spe ciale keurmeesters nagekeken, ter wijl ook de conditie een belangrijke rol speelt. Het is evenwel niet al tijd van een leien dakje gegaan. In 1964 werden de vogels van de heer Wieme getroffen door de kanarie- pokkenziekte. Het kostte hem zo'n dertig a veertig kanaries. De heer Wieme ging niet bij de pakken neer zitten. Hij laat de diertjes nu elk jaar inenten, ,want\ zo zegt hij, .voor mijn vogels heb ik alles over!' Outillage belangrijk pluspunt STEUN De patroons van de leerlingen zijn nauw bij het werk ingeschakeld. Zij moeten, een gevolg van het leerlin genstelsel, één dag per week vrij te geven voor het volgen van cursussen. Dat mag in geen geval de maandag zijn, want dan heeft het personeel al een vrije dag. Voor de kapperscursus wordt geen lesgeld berekend. De totale cursusduur Is twee jaar. De kappers en kapsters krijgen dan het bediendendiploma. Dat de ,kap- perschoo!' ook school m&ctkt in de streek, bewijst het feit dat de leer lingen uit vrijwel alle gemeenten ko men. Aardenburg, Nieuw Namen, Terneuzen en Hulst: enkele plaatsen van het rijtje. ,We hebben een bijzonder gezellige groep', vindt mej. De Buck. .Er zit ten meisjes bij met mulo, een techni sche opleiding in België, en een as sistentenopleiding. De leeftijden va riëren van 16 tot 19 jaar. De cursis ten zijn bijzonder enthousiast'. Voorlopig is de toelatingslimiet voor dit eerste jaar gesteld op 18. De zes tien deelnemers en deelneemsters vormen dus wel een afdoend ant woord op de vraag of Zeeuwscb- Vlaanderen echt knapper wil knip pen. Volgend jaar september wil men met een nieuwe groep van start gaan, waardoor er tevens in twee afdelingen kan worden gewerkt: de eerste- en de tweedejaars-leerlingen. Het ligt wel in de bedoeling om een andere dag uit te kiezen. Maar, met een kleine variant op het liedje van Melïna Mercouri: nóóit op maandag, want dan was iedereen altijd toch al vrij Axel kan intussen bogen op een ,huis met de hoofden' naar Amsterdams voorbeeld. Goed, het zijn in vele gevallen houten hoofden, maar ze staan er dan toch perma nent. Of staan ze goed met perma nent? Maar aan de andere kant moe ten we deze zaak ook niet overtrek ken: een heleboel krachten uit de ze gelederen zijn nog wel een paar jaar te jong om een rol van bete-' kenis in de vereniging te spelen'. Voet, rechtshalf, weet nog niet wie hem in het veld gaat opvolgen. Vijf jaar aanvoerder en 15 jaar voet baller: respectabele mijlpalen voor iemand van 33. Misschien zit er wel een zeer officieel afscheid in, maar dat ligt vanzelfsprekend aan de club AXEL Wie knap knippen wil leren kan daarvoor sinds enkele maanden terecht op de land- bouwhuishoudschool in Axel. Elke woensdag verandert daar een van de fraaie leslokalen in een al even fraaie kapsalon, waar toestanden als shamponeerkannen, droogkappen, een stoom- kap en een permanenttoestel een buitenstaander eenvoudig wel de indruk moeten geven dat mensenhoofden fatsoeneren anno '67 een ingewikkeld bedrijf is geworden. Axelse hoofden tot nu toe, maar de jongelui die zo enthousiast met de handen in de diverse haren zitten komen lijkheid rijk voor jongelui die in twee jaar het bediendendiploma willen halen, wat dan weer uit zicht biedt op kansen tot verdere perfectie van de haarv er zorging. ,Een unieke zaak in Zeeland', vindt mej. D. P. de Buck, nog korte tijd directrice van de school, voor haar vertrek naar Ter- neuzen. ,Wij zijn op het ogenblik de enige school met een dergelijke opleiding en landelijk ge zien zelfs de enige landbouwhuishoudschool. Wel bestaan er plannen om in Goes iets dergelijks te doen, maar voorlopig is de dichtstbijzijnde cursus nog in Breda'. die het, Voet benadrukt het nog eens, helemaal niet zo beroerd doet in de streek. ,De meeste ploegen be- vinden zich hier in de middenmoot. Axel en Terneuzen zijn sterk'. Zelf heeft liij het vier jaar geleden mee gemaakt dat zijn club naar de eer ste Idas promoveerde. Het vormde voor hem wel een van de hoogtepun ten uit vijftien jaar' voetballen. Vijf tien jaar Voet Balier, met klinkend slot in de gedenkwaardige jaren zes- 'iff De opleiding voor het bediendendi ploma was tot voor kort op privé- basis in handen van de heer J. van de Hout uit Axel, die de lessen gaf in Terneuzen. Hij heeft, en mej. De Buck zegt het met nadruk, heel wat vakbekwame kappers en kapsters afgeleverd, al gebeurde dat noodge dwongen steeds met een gebrek aan accommodatie en materiaal. De landbouwhuishoudschool zag bredere mogelijkheden. ,Na overleg met het ZLJJ-bestuur en de inspectie besloten we deze opleiding aan de school te verbinden. Daarvoor was een ko ninklijk besluit nodig. Dat hebben we in februari aangevraagd en in sep tember konden we beginnen'. Elke woensdag reizen zestien jon gelui (veertien meisjes en twee jon gens) naar Axel om er van half ne gen tot half vijf een opleiding in het kappersvak te krijgen. Die komt, voorzover het de beroepsvorming be treft, voor rekening van de heer Van de Hout, de andere vakken (licha melijke oefening, Nederlands, maat schappij- en gezondheidsleer) worden gegeven door docenten van de school. Via een rijkssubsidieregeling ont vangt elke leerling een bijdrage van 40,,Maar daar moet dan ook heel wat van worden gekocht', aldus mej. De Buck. ,De dure preparaten bijvoorbeeld'. den hoeven te stellen met houten hoofden. ,Dit heeft ook het voordeel dat ze leren hoe ze koffie moeten serveren en met de klanten omgaan'. MATERIAAL Een belangrijk pluspunt bij de hele opleiding vormt de uitstekende outil lage. Die bestaat uit 8 droogkappen, 1 stoomkap, 1 permanenttoestel en enkele oefenkoppen. Alle leerlingen hebben hun eigen kaptafel. Mensen uit Axel stellen zich regelmatig be schikbaar als .proefpersoon', zodat de cursisten zich echt niet alleen tevre- A1 met al staat er voor zo'n dikke zestien mille aan materiaal in het klaslokaal. In ons land houden in to taal 20 scholen zich met een derge lijke opleiding bezig, maar er zijn er maar vier die een volledig instru mentarium bezitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 27