Kanaal Antwerpen-Schelde niet naar Baalhoek maar Terneuzen 14 VERSCHEIDENE FRACTIES VOOR 3 GEMEENTEN IN KANAALZONE Veerdiensten zijn ook infrastructuur Baalhoekkanaal afhankelijk akkoord concurrentieregime Bouw 100.000 ton- sluis in Terneuzen Herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen in vaste commissie Van vele zijden kritiek op de voorbereding van wetsontwerp ^\SCOfySERNj^ GESLAAGD Kanaal aan de orde in vaste commissie binnenlandse zaken Gemeentebestuur van Terneuzen vindt: Besprekingen op hoog niveau: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 staan en wanneer dan drie kanaalge meenten worden gecreëerd?', zo wil den zij weten. Studie DEN HAAG Verscheidene fracties in de vaste commissie van binnenlandse zaken van de tweede kamer geven de voorkeur aan drie gemeenten in de kanaalzone van Zeeuvvsch-Vlaanderen. Dit in afwijking van het wetsontwerp tot herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, waarin de vorming van één kanaalgemeente wordt voorgesteld. Aldus blykt uit het voorlopig verslag op dit wetsont werp. Uit dit voorlopig verslag blijkt voorts onder meer, dat van vele zijden in de commissie kritiek kwam over de manier van voor bereiding van het wetsontwerp en dat men de herindeling van oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen een moeilijk probleem vindt onder an dere in verband met plannen voor het zogenaamde Baalhoekka- naal. Wat de kanaalzone betreft, consta teerden vele leden, dat met name de Industriële ontwikkeling, die de me morie van toelichting in de kanaal zone voorziet, heeft doen besluiten tot vorming van één kanaalgemeente. Deze leden betwijfelden echter of de zienswijze neergelegd In de memorie van toelichting dat de industriële ontwikkeling zich van het noorden uit langs het kanna] naar het zuiden zal voltrekken in overeenstem ming is met het structuurplan, dat voor groot-Tcrneuzen Is ontworpen. In dit plan ligt het accent van de ontwikkeling op het gebied langs het diepe vaarwater van de Westerschel- de, zo merkten deze leden op. Maar ook overigens leek hun de zienswijze in de memorie van toelich ting niet geheel luist. .Voltrekt zich de ontwikkeling van de Industrie, voor wat het gebied van het kanaal betreft, niet veeleer vanuit het zui den?' zo vroegen zij zich af. Boven- dien kwam het deze leden voor. dat zich tussen de Industriële ontwikke ling vanuit het zuiden en die langs de Westerschelde kenmerkende ver schillen voordoen. Zij achtten het dan ook de vraag of hét beroep op de industriële ontwikkeling dwingend tot de conclusie var één gemeente leidt. Driedeling Deze leden gaven vooralsnog de voor keur aan een gemeentelijke driede ling in de kanaalzone met als kernen Temeuzen. Sas van Gent en Axel. Zij achtten het hierbij heel wel mogelijk, dat de nieuwe gemeente Terneuzen uitgroeit tot een stedebomvkundig ge heel. waarin industrie, havenactivi teiten. woonwijken, stedelijke, recrea tieve en winkelvoorzieningen tot hun recht komen. In Irun voorlopige ge dachte zouden zich Philippine en Westdorpe rond Sas van Gent kun nen groeperen en Zuïddorpe, Over slag en Koewacht rond Axel. Vele andere leden vroegen de minis ter of bij een sterke horizontale uit breiding van het industriegebied van Terneuzen de belangen van de recrea tie voldoende kunnen worden gewaar borgd, of een vergroot Terneuzen de zelfde financiële verhouding tot het rijk zal hebben als de huidige gemeen te en welke mogelijkheden hij ziet om de ontwikkeling van het kanaal Ter- neuzen-Gent te bevorderen. Verscheidene leden merkten op. dat het ontwerp in afwijking van de eer dere plannen A en B, de" vorming van één kanaalgemeente beoogt. Zij on derstreepten daarbij, dat de totstand koming van een dergelijke essentiële wijziging zonder dat de desbetreffen de gemeentebesturen ruime gelegen heid hadden gekregen hun mening kenbaar te maken, hun als een on juiste werkwjjze voorkwam Deze le den waren met de grote minderheid in de raad van Terneuzen. de meer derheid in de huidige raad van Axel, en met de raad van Sas van Gent niet overtuigd, dat voor de industriële ontplooiing van Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen het nodig is te komen tot één kanaalgemeente. Zij meenden, dat het nieuw te vormen Terneuzen zal moeten expanderen langs de Wester schelde en niet langs het kanaal. In dit verband zetten zij ook een vraag teken bij de geplande oostgrens van Terneuzen. die naar hun mening wel licht beter naar het oosten verlegd kan worden. Ook deze leden waren geporteerd voor drie gemeenten In de kanaalzone en wel van de volgende samenstelling: Temeuzen met Bier vliet. Hoek en Zaamslag; Sas van Gent met Philippine en Westdorpe: Axel met Overslag. Zuiddorpe en eventueel Koewacht Tenslotte vroe gen deze leden een nadere studie om trent de positie van het gebied rond Sluiskil. ,Wil de minister de indeling van het industriegebied rond Sluiskil en van het woongebied ten westen van het kanaal nader in beschouwing nemen', zo vroegen zij. Oost-west Verschillende andere leden gingen met de toevoeging van de gemeenten Biervliet en Hoek aan het nieuwe Terneuzen akkoord, met dien verstan de, dat naar hun mening het gehele territoir van de gemeente Biervliet hierbij moet worden betrokken. Ove rigens vroegen ook deze leden zich af, evenals andere groeperingen In de commissie, of het aanbeveling ver dient d gehele kanaalzone met in begrip van Axel en >as van Gent in één gemeente samen te voegen. Voor alsnog zagen ook zij de ontwikkeling van Terneuzen meer in de rïehting oost-west gaan, langs het Schelde- front, dan in de richting noord-zuid. Voorts hadden zij enige twijfel over de vraag of de gemeenteraad van het nieuwe Temeuzen. indien deze de om vang naar het huidige wetsvoorstel zal krijgen gezien de te verwachten samenstelling, wel voldoend^oog zal hebben voor de industriële ontwikke- ling van Temeuzen Zonder zich op I deze suggestie te willen vastleggen zouden deze leden het oordeel van de bewindsman willen vernemen over de comb'natie Philinnine Sas van Gent- Westdorpe we'ke oplossing in de streek zepr qcce-itshei wordt geacht De gemeente Axel vormt in dit ge heel naar het inzicht van deze leden een Ietwat moeilijk probleem, mede doordat de gemeente» aad van Axel zijn aanvankelijk standpunt heeft ge wijzigd. Deze leden waren er niet zon der meer van overtuigd, dat deze woon- en centrumg meente een nood zakelijk onderdeel is van groot-Ter- neuzen. .Acht de bewindsman een door allen gewenste ontwikkeling vac Terneuzen ernstig gefrusteerd wan- neer Axel zo mogelijk vergroot met Zuiddorpe, Koewacht en Over slag zelfstandig zou blijven be- Verschillende andere leden infor meerden hoe het concreet staat met de industriële ontwikkeling aan het kanaal. .Zijn de insteekhavens bij Temeuzen zelf reeds op voldoende diepte gebracht om grote schepen te kunnen ontvangen?', zo wilden zij weten. Deze leden memoreerden uit voerig de ook reeds door verscheide ne andere leden bedoelde studie van de hoofdingenieur-directeur van rijks waterstaat in Zeeland. Deze studie betreft de ontsluiting van de ten oos ten van Terneuzen gelegen terreinen aan de Westerschelde, in de omgeving van diep vaarwater, het zogenaamde Gat van Ossenisse. Gebleken zou zijn, dat bij de aanleg van havens voor petrochemische bedrijven en voor de aanvoer en verwerking van ruwe olie terreinen van een zodanige omvang ingericht zouden moeten worden, dat de grens tussen de voorgestelde ge meenten Temeuzen en Hontenisse hen zou doorsnijden. .Verdient het, indien dit juisf is. geen aanbeveling bedoelde grens verder naar het oos ten te verleggen, opdat de gehele kuststrook tot en met de veerhaven van Perkpolder binnen het territoir van de nieuw te vormen gemeente Temeuzen wordt gebracht?'" zo in formeerden zij Deze leden waren ge ïnteresseerd in de mening van de mi nister over de gesuggereerde herin deling van de kanaalzone in drie ge meenten Twee gemeenten Sommige andere leden achtten de In de kannaizone aanwezige weerstand tegen de vorming van één gemeente volkomen begrijnelijk. Deze leden vroegen de minister of het niet als nog aanbeveling verdient in de ka naalzone twee krachtige gemeenten te vormen en door middel van een bovengemeentelijk orgaan de even wichtige planologische ontwikkeling in de hand te houden. De zuidelijke kanaalgemeente Sas van Gent zou dan kunnen bestaan uit de huidige gemeenten Philippine. Sas van Gent. Westdorpe. Zuiddorpe. Overslag en Koewacht (gedeeltelijk eventueel met kleine grenscorrecties bijvoorbeeld bij Sluiskil). De noorde lijke kanaalgemeente Temeuzen zou, naar de opvatting van deze le den het overige gebied van de in het ontwerp voorgestelde nieuwe gemeen te moeten omvatten, met dien ver stande, dat het aan de Schelde gele gen gebied, oostelilk van Temeuzen, zou dienen te worden toegevoegd. Enkele leden noemden twee onzekere factoren die voor hen een vérgaande herindeling als voorgesteld, moe.iliik accentabel maakten. Zii dachten al lereerst aan de Industrievestiging langs het kanaal, waarbij volgens de memorie van toelichting een kente ring in gunstige zin zich duideHik af tekent. In de tweede plaats wezen zij op de havenwerken in Terneuzen. die geen voortgang vinden. .Het is ken- neltik', zo concludeerden deze leden, .nog onduidelijk hoe urgent dit alles is'. WestNiih öobied Wat het westelijk gehïed betreft merkten vele leden op, dat het ont werp rond Oosthnrg als kern een groot aantal gemeenten groepeert met een uitgesproken recreatieve functie, waarop slechts Breskens en Schoondijke door een ander aecent in meer of mindere mate een nitzonde- ring vormen. Deze leden vroegen rich af of het praktisch mogcl"k zal zijn tot een evenwichtige ontplooiing van het betrokken gebied te komen en met name een dorp ais l.Jzendijke in de vaart der ontwikkeling mee te ne men hij de veelheid van dorpen rond Oostburg. Deze leden vroegen verder of het geen aanbeveling verdient tussen het Industriële Temeuzen en het recrea tieve Oostburg een tusseneemeente te creëren met een agrarisch karakter en met een beperkte woonfunctie. Ge dacht wordt aan een samenvoeging van I.Tzendiike en Hoofdnlaat met het ruime restant van Biervliet en moge- liik Waterlandkerkje. Vele andere leden informeerden naar het oordeel van dê minister over de gedachte, dat een deel van Aarden burg sterk eeoriënteerc Is op Oost burg en wellicht mede daarom dan ook heter in bestuurlijk opzicht bij die laatste gemeente kan worden in gedeeld. Verscheidene leden achtten met de memorie van toelicht Ine één kustge- meente zonder Breskens Oosthurg een te zwakke constructie. Zij achtten het noodzakelijk aan de nieuw te vormen gemeente Oostburg een deel van het huidige Aardenburg toe te voegen. Deze leden achtten voorts eveneens een nadere argumentatie omtrent de toevoeging van IJzendijke aan de nieuwe gemeente Oostbürg noodzakelijk. .Verdient het voortbe staan van IJzendijke, misschien uit gebreid mef Hoofdplaat, geen aanbe veling zo vroegen zij. Enkele geestverwanten van hen konden zich met dit laatste standpunt niet vereni gen. Deze groep leden was van me ning, dat alle gemeenten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen tot één ge meente Oostburg behoren te worden samengevoegd. Sluis-Aardenburg Vele leden wezen er wat het zuidwes telijk grensgebied betreft op, dat de memorie van toelichting de opmer king bevat, dat stellig niet van een ommissie zon kunnen worden ge sproken Indien de zelfstandigheid van Aardenburg en Sluis zou worden ge handhaafd. .Geeft men hiermee geen blijk van eigen twijfel aan de nood zaak van samenvoeging van beide gemeenten? De aangevoerde argu menten overtuigen inderdaad niet. Moet de voornaamste reden voor hel voorstel tot ve.reniging van Aarden- burg en Sluis niet worden gezneht In de vorming van de nieuwe gemeente Oosthnrg?' aldus deze leden. Gezien het karakter van belde gemeenten en hun vitaliteit waren zij hiervoor niet bevreesd. Vele andere leden Informeerden of de minister het verschillend karakter van Aardenburg (verblijfstoerisme) en Sluis (dagtoerisme) een aanwij zing acht voor de gedachte, dat beide gemeenten zelfstandig dienen te blij ven voortbestaan. Verscheidene leden wezen de samen voeging af. Beide gemeenten worden uitstekend bestuurd zo argumen teerden zij en zijn financieel ge zond. In beide staat geen industrie vestiging te wachten. Gemeentebe stuur en inwoners van Sluis weten de dagrecreatie en het toerisme goed aan te pakken Aardenburg kent een .wel varende landhouw De kamerleden lieten blijken dat zii aan een samen voeging om der wille van het samen voegen geen behoefte hadden Verschillende leden die bij een voor afgaand onderdeel de vraag hadden geopperd of Sluis-Aardenburg wel als een zelfstandige enclave in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen moet blijven voortbestaan, hadden anderzijds vol ledig begrip voor de geheel eigen po sitie van Sluis, dat kan bogen op een hedendaagse welvaart, die men be dreigd ziet bij opheffing van de ge meentelijke zelfstandigheid. .Is de minister van oordeel, dat deze vrees onsresrrond is. en heeft hij om die re den het voorstel van zijn ambtsvoor ganger ongewiizlgd gelaten' Wat zijn overigens de motieven om Sluis en Aardenburg samen te voegen'' zo informeerden zij. Zij merkten op. dat het karakter van deze gemeen! en ge heel verschillend is en het had hun bevreemd, dat in de memorie van toe lichting wordt gesproken van .groten deels gelijkgerichte belangen' Verder vroegen deze leden of niet 1s overwogen Retranchement over eenkomstig de wens van een groot deel van de inwoners van dit dorp bij Sluis te voegen en op deze wijze één .grote' Zwingemeente te vormen. ,Is ook bij een combinatie Sluis-Aar denburg de toevoeging van Retran chement geen mogelijke versterking van deze gemeente'", zo vroegen zij. (ADVERTENTIE) zal doormaken dan het overig gebied, was er naar hun inzicht onvoldoende noodzaak zo Ingrijpend te werk te gaan als thans wordt voorgesteld. Wanneer de huidige omvang van de gemeente Sluis te gering zou zijn om zelfstandigheid te rechtvaardigen, dan ware zo meenden deze leden te denken aan samenvoeging met Re tranchement. Cadzand, Zuidzande en Nieuwvliet Aardenburg zou dan bjj de nieuwe gemeente Oostburg kun nen worden gevoegd. Deze leden zou den het in ieder geval onverstandig achten bloeiende gemeenten, zoals Sluis, eenvoudigweg terwllle van een algehele herindeling op te heffen. Zij achtten het gevaar niet denkbeeldig, dat Sluis als toeristisch centrum aan betekenis gaat inboeten thans on geveer 60 miljoen gulden per jaar aan deviezen na een samenvoe ging, waarbij het bovendien nog zljn: ?igen naam verliest. Vele leden brachten naar voren, dat indien het voorgestelde herindelings plan wordt gevolgd, weer enige streekgemeenten ontstaan. Zij vroe gen zich af of met samenvoeging op deze schaal op voldoende wijze in het bestuur van de betrokken gebieden wordt voorzien Verschillende andere leden vroegen zich af of de reorgani saties van de gemeentediensten ir. Zeeuwsch-Vlaanderen na de totstand koming van de herindeling niet zeer grote investeringen zullen eisen. Zou het niet gewenst kunnen zijn een af zonderlijk financieel instituut voor een gebied, waar een herindellngs- plan van deze omvang tot stand komt. in het leven te roepen opdat een adequaat gemeentelijk apparaat mogelijk wordt?, zo vroegen deze den. SCHELVISLEVER GARNALEN PALING ROLMOPS HARING (gemarineerd, gerookt, gestoomd) NjpjtlE Efi'fygj M\S RAAD TERNEUZEN AAN STATEN: Kritiek In de commissie werd van vele zijden in het bijzonder kritiek uitgeoefend op de gang van zaken met betrekking tot de inspraak door de betrokken ge meentebesturen hij het derde en laat ste plan. Men kon het niet elegant achten dat door de eenzijdig gekozen betiteling als .schetsplan' een proce dure werd mogelijk gemaakt, waarbij minstem in strijd met de geest van artikel 162 van de gemeentewet de raden gehoord konden worden over een nlan. dat zij uitsluitend uit de ners volgens de verklaring van vertegenwoordigers van sommige ge meentebesturen. uit publikatïes welke pas verschenen op de dag voorafgaan de an de hearing hadden leren kennen. Verschillende andere leden was het opgevallen, dat reeds de eerste drie voorstellen onderling grote verschil len vertoonden. Dit feit kan de indruk wekken en bijvoorbeeld de achter eenvolgende bestrijding en verdedi ging door gedeputeerde staten van het idee de kanaalzone tot één ge meente samen te voegen hadden die indruk gewekt hij een belangrijke minderheid in de raad van Terneuzen dat niet met voldoende zorgvuldig heid is gewerkt, zo meenden deze le den. Nadien is het college nog weer met een sterk herzien plan gekomen, zulks omdat gebleken was dat het parlement niet voor een ingrijpende wijziging terugschrok. De leden vroe gen zich af, of dit motief een uit gangspunt mag zijn bij het opstellen van gemeentelijke herindellngsplan- Meegenomen Verschillende andere leden hadden van de argumentatie in de memorie van toelichting de indruk overgehou den, dat hier bij gelegenheid van een verdedigbare herindeling elders, een op het eerste gezicht niet noodzake lijke herindeling even is .meegeno men'. Zij achtten dit uitgangspunt in strijd met de gedachte, dat de grond slag van ieder argument voor en te gen samenvoeging het algemeen be lang moet zijn. Sommige leden wilden reeds ln dit stadium van behandeling stelling ne men tegen de voorgestelde samenvoe ging van de gemeenten Sluis en Aar denburg. Gelét op de verwachting, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen een minder spectaculaire ontwikkeling VoorlichHns over tveuwe drankwet CADZAND - Dezei dagen belegde bur gemeester J. A. Leenhouts van Cadzand in café .De Wielingen te Cadzand een samenkomst voor belanghebbenden uit de horecasector uit de gemeenten Cad zand, Retranchement en Biervliet in verband met de inwerkingtreding van de nieuwe drank- en horeeawet op 1 november. De secretaris van het be drijfschap .Horeca', drs A. W. Merk en zijn medewerker de heer Mertens gaven een uiteenzetting van de nieuwe wettelijke voorschriften en beantwoord den in samenwerking met de heer De Rijke, ambtenaar van de kamer van koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen, veie vragen. Aan het eind van de bij eenkomst reikte burgemeester Leen houts een 'ooekebon uit aan de inlei ders en hij sprak de hoop uit dat de ze middag een juiste toepassing van de wet al zou bevorderen. Er was veel belangstelling uit de horecasector. Mejuffrouw Ina Moerland te Oud-Vos- semeer slaagde voor een examen van de vakraad kappersbedrljf te Utrecht. Zij legde namelijk met succes de proef .bediende-dameskappen' af. TERNEUZEN Het college van b en w van Terneuzen heeft woensdagmiddag in opdracht van de in vergadering zijnde raad van de gemeente een ernstig beroep gedaan op het college van pro vinciale staten van Zeeland eveneens in vergadering het voorstel tot verhoging van de veertarïeven af te wijzen. Het be roep was vervat in een brief, waar van de inhoud om kwart over twee 's middags de goedkeuring van de raad verwierf, daarna per speciale koerier werd overge bracht naar Middelburg, waar het schrijven omstreeks vier uur de statenleden kon worden aangebo den. In de brief stellen b en w van Terneu zen dat bij vele gelegenheden de nood zaak van integratie van het deltage bied wordt benadrukt met ais groei polen Vlissingen-Oost en de kanaalzo ne Terneuzen in het Westerscheidebek- ken. Voorts dat in die stimuleringsge bieden enorme investeringen worden gedaan ten behoeve van de verdere ont wikkeling. Zij achten het met de raad beslist onaanvaardbaar dat de belangrijkste oorzaak welke een inte gratie als voren bedoeld belemmert, de aanwezigheid van de veel oponthoud opleverende veerdiensten met alle fi nanciële gevolgen van dien. nog zou worden verzwaard door een verhoging van de veertarieven". B en w van Terneuzen achten het on juist dat de steeds hoger wordende exploitatielasten, voor Zeeuwsch-Vlaan deren en voor Zeeland zou moeten lei den tot verhoging van de veertarieven. Er wordt op gewezen dat ook elders aanzienlijke verlceersverbeteringen wor den gerealiseerd dan wel ter hand geno men met evenzeer giote investeringen, vaak zells veel grotere. ,In die geval len worden daaraan echter geen soort gelijke financiële consequenties verbon den. terwijl dit wei het geval is ten aanzien van de veren over de Wester schelde, in wezen toch een stuk .va rende rijksweg', aldus het schrijven aan de statenleden. Naar het oordeel van het college van b en w van Temeuzen dient het exploi tatietekort der veren, hetwelk immers a! belangrijk beperkt wordt door de inning van de huidige veertarieven, te worden gezien als een alleszins nood zakelijke uitgave op het gebied van de infrastructuur van het Westerschelde- bekken in het algemeen en voor Zwsch- V'.aanderen in hét bijzonder, zoals dit evenzeer het geval is met elders in Ne derland gemaakte en nog te maken projecten, bijvoorbeeld tunnels, brug gen, wegen en dergelijke, ïn het vervolg van hun brief stellen b en w van Terneuzen dat een verho ging van de veertarieven uit economisch oogpunt, de ontwikkeling van dit gebied nadelig zal beïnvloeden, zo niet in be paalde sectoren onmogelijk maken. MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT DEN HAAG Alvorens de Ne derlandse regering over het Bel gische plan tot aanleg van een kanaal van Antwerpen naar Baalhoek een uitspraak zou kunnen doen, zou het plan eerst op zijn nautische, waterbouw kundige en planologische meri tes dienen te worden onder zocht. De Nederlandse mede werking zou ook afhankelijk zyn van overeenstemming tus sen beide landen met betrekking tot het concurrentieregime der zeehavens. Aldus blijkt uit een brief van minis, ter Beernïnk van binnenlandse zaken aan de vaste commissie voor binnen landse zaken uit de tweede kamer in antwoord op een brief van die com missie. In dezr laatste brief werd verzocht om het standpunt van de minister ten aanzien van de .ontwik- kelingsschets Zeeland 1967'. waarin de mogelijkheid van een zeekanaal door oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd genoemd. Een en ander was de minister van binnenlandse zaken meegedeeld door zijn collega van ver keer en waterstaat. De vaste commissie zei in de brief aan de minister, dat tijdens de hea rings over dé herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen woordvoerders van gemeenten in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen de ontwik- kelingsschets ter sprake brachten. Door de aanleg van een dergelijk ka naal kan een belangrijke industrie ontwikkeling in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ontstaan, in verband waarmee de schets voorziet in een mogelijke stedelijke concentratie in het gebied van de huidige gemeenten Hulst, Clinge en St.Jansteen. De ge meentebesturen maakten ook gewag van overleg op regeringsniveau tus sen Nederland en België, dat aan deze kwestie gewijd zou zijn' aldus de brief van de vaste commissie. De commissie sprak als haar oordeel uit, de behandeling van het wetsontwerp tot herindeling van Zeeuwsch-Vlaan deren voor zover betrekking hebbend op Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen niet goed te kunnen voorbereiden zolang zij omtrent de plannen voor dit ge bied geen andere mededelingen heeft ontvangen dan die van de gemeente besturen. De commissie zei gaarne te vernemen welk standpunt de minis ter in deze zaak Inneemt, alsmede welk standpunt het provinciaal be stuur inneemt. Enkele regels De minister schryft in zHn brief, dat gs van Zeeland hem hadden bericht dat de .Ontwikkelingsschets Zeeland 1967' een voorlopig karakter draagt. ,In deze studie zijn gedachten weer gegeven omtrent mogelijke ontwik kelingen in een verdere toekomst. De idee van een kanaal Baalhoek is ontleend aan berichten uit de pers als zou mogelijk aan Belgische zyde op een dergelijke waterverbinding in een later stadium van ontwikkeling van de haven van Antwerpen op prjjs worden gesteld. In de schets wordt dan ook slechts met enkele regels aandacht aan een dergelijk kanaal besteed. Het ligt dan ook óp dit mo ment niet in de bedoeling voor dit kanaal een tracé op te nemen in hot in voorbereiding zjjnde streekplan voor Oost-Zeemvsch-Vlaanderen'. al dus gs van Zeeland. .Maar zelfs al zouden de plannen voor ee>" dergelijk kanaal meer con. crete vorm aannemen dan nog is het overleg daaromtrent in de eerste plaats een zaak tusseq de Nederland se en Belgische regering. Voorzover ons bekend zjjn ter zake nog geen stappen ondernomen Wij zien moge lijke realisering van een dergelijk ka naal eerst als een kwestie van een ver verwijderde toekomst. Aan de mogelijke uitvoering van werken tot aanleg van een icanaal Baalhoek wordt door de voorgestelde gemeen telijke herindeling overigens ons in ziens niets Ln de weg gelegd', aldus deelden gs van Zeeland de minister van binnenlandse zaken mee. Medewerking Zijn ambtgenoot van verkeer en wa terstaat heeft hem meegedeeld, dat de Belgische minister van openbare werken tijdens een bespreking op 13 juni over waterstaatsaangelegenhe den onder meer de medewerking van Nederland heeft ingeroepen voor het aanleggen van een kanaal van Ant werpen naar Baalhoek als toegang naar een nieuw havencomplex, tot ontwikkeling te brengen op de linker Schetdeoever in België. Het plan zal, aldus de minister van verkeer en wa terstaat' mede bezien dienen te wor den tegen de achtergrond van een eventuele zeehavenontwikkeling ten oosten van Terneuzen langs het Gat van Ossenisse tussen Griete en Zee dorp. .Zonder meer staat nog niet vast of en, zo ja, op welke wijze een dergelijke ontwikkeling bij de aan leg van een kanaal van Antwerpen naar Baalhoek of een verder oost waarts gelegen punt aan de Wester schelde, dan wel naar het Gat van Ossenisse, gebaat zou zjjn. Het laat zich aanzien, dat het nog wel gerui me tijd zal vorderen, voordat het on_ derzoek, waarbij ln feite de zeeha venontwikkeling in geheel Zuidwest- Nederland is betrokken, zijn beslag zal hebben gekregen Tot die tijd valt naar mjjn mening weinig te zeggen over het karakter, dat de door u ge noemde gemeenten uiteindelijk zullen verkrijgen', aldus de minister van verkeer en waterstaat. Informatie PLANNEN VOOR ZEEHAVEN VER GEVORDERD TERNEUZEN Als er een ka naal van Antwerpen naar de Wes terschelde komt zal dat niet bij TERNEUZEN Tussen Nederland en België worden momen teel op hoog niveau besprekingen gevoerd over de bouw van eeD nieuwe (tweede) zeesluis voor schepen tot 100.000 ton bij Ter neuzen. Dit deelde burgemeester J. C. Aschoff woensdag mee in Je begrotingsvergadering van de Terneuzense gemeenteraad 'Iet is de bedoeling de nieuwe sluis ten westen van de nu nog ii uinbouvv zijnde sluis van 50.000 ton te bouwen. Men bestudeer n boeverre ook het kanaal nog moet worden aangepast vooi .chepen tot 100.000 ton. iurgemeester Aschoff gaf als zijn mening, dat net kanaal Gent-Terneuzer als het straks klaar komt, in bepaalde opzichten alweer te klein is. Het is lekend, dat ook in bepaalde Belgische kringen deze opvatting heerst Burgemeester Aschoff zei dat nog bezien moet worden in hoeverre de ka naaltunnel in Zelzate de uitvoering van nieuwe kanaalplannen in de weg staat. Volgens de heersende opvatting zou deze tunnel niet diep genoeg liggen om de passage van schepen groter dan 60 65.000 ton toe te laten. Baalhoek, maar zo dicht mogelijk bij Terneuzen moeten uitmonden. Dat heeft burgemeester J. C. Aschoff gisteren duideiyk gemaakt bij de behandeling van de Terneu zense gemeentebegroting voor 1968. Hij zei dit in antwoord op opmerkingen van de fractiewoord voerders van KVP en PvdA, die in hun algemene beschouwingen sterk op een gewijzigd kanaalplan aandrongen. ,Het kanaal-idee Ant werpen/Baalhoek moet vanzelf sprekend Antwerpen/Terneuzen- Oost worden', aldus de heer H. A. M. A- de Meijer namens de fractie van de KVP. Hij meende te weten dat men het zowel bij rijkswater staat als in Antwerpen en Middel burg met dit idee eens is. .Namens de PvdA zei de heer R. Hol dat het beter is het kanaal ten oosten van Terneuzen uit te laten komen, omdat dan een groot deel van Zeeuwsch-Vlaan deren er van meeprofiteert Burgemees ter Aschoff kondigde aan dat het ge meentebestuur van Terneuzen inderdaad zal gaan pleiten voor een kanaal dat zo ver mogeljjk naar het westen uitmondt. .Het zal dan een wezenlijk onderdeel kunnen uitmaken van de planning langs de zuidelijke oostzijde van de Wester schelde. Langs dat kanaal kunnen lei activiteiten tot ontwikkeling gebracht'. Zowel de heer De Meijer als de heer Hol informeerden naar dc stand van zaken ten aanzien van de zeehavenont.wikke- ling ten oosten van Terneuzen. De heer Aschoff zette uiteen dat rijkswaterstaat gi - voor de aanleg va., een haven- en indus trieterrein van 3000 hectare met een pe troleumhaven en een diepe handelsna ven. Naar het oordeel van de burge meester is het van belang dat over dit gebied gesproken wordt als .Terneuzen- Oost'. ,Ér moet niet meer over haven- aanleg in Ossenisse worden gepraat', zo meende h(j. In zjjn algemene beschouwing pleitte de heer De Meijer er voor dat de ge meenteraad tijdig een juist overzicht krijgt van de financiële gevolgen van elk belanTijk project dat de gemeen te onderhanden wil nemen. Hij zei van mening te zijn dat er op het ge bied van het leefklimaat in het afge lopen jaar in Terneuzen vee) Is be reikt. Dat geldt z i echter niet ten aanzien van de leefbaarheid, omdat er voor de bevolking van de kanaal zone geen nieuwe economische pers pectieven ontstonden. De heer De Meijer zei het te betreuren dat een nieuwe ontwikkeling van Terneuzen als petroleumhaven (Texaco, red.) niet is doorgegaan. Hij noemde het opvallend dat de ontwik keling in België wel op toeren bleef. In dit verband bleek hij het uitermate jam mer te vinden dat er .buiten wat con gressen in het ideologische vlak en wat gepraat en gekijf hij onze zuiderburen zelf' niets concreets tot stand is geko men op het gebied van de gezamenlijke ontwikkeling van het Westerscheldebek- ken. De heer De Meijer pleitte dan ook voor meer contact met Antwerpen en Gent en hij noemde het in dit verband jammer dat het Zeeuws provinciaal be stuur teveel aan de leiband van anderen bl(jft lopen. Op provinciaal niveau blijft men naar zijn oordeel tevens te onduide lijk met de eigen prioriteiten. .Zeeland kan tegelijkertijd het Sloe en Terneuzen ontwikkelen. Beide havens zijn anders gericht en hoeven elkaar niet m de wie- lén te rjjden'. Over de woningbouw zei de heei De Meijer dat hij hoopte dat er in, 1968 naast ww-woningen in de vorm van flats ook traditionele woningwetwonin gen kunnen worden gebouwd. Voorts lanceerde hy een idee in de zuii woonwijken parkeerruimte te verhuren tegen een vergoeding van 20 ét 25 per jaar Verder pleitte hij ervoor Terneuzen' en de overige Zeeuws-Vlaamse stations in het Belgische spoorwegnet te integre ren om tot personenvervoer te komen. ,De Belgische spoorwegen hebben meer belang hij deze lijnen en hebben meer mogelijkheden ze rendnbel te maken' Tenslotte noemde hij een verhoging van de gemeentelijke bijdrage aan de BB (zoals in de ontwerp.begrotlng was op genomen) alleen verantwoord als de BB zich ook zou gaan richten op hulpverle ning buiten oorlogstijd bij natuurram pen, grote branden, enz Oprichting van oudervereniging De ouders der leerlingen van de r-i. schooi ,St.-Anthonis' te Axel hebben de zer dagen een oudervereniging opge richt. Aan het eind van nel vorige schooljaar was mer. al zo ver gevor derd dat het voorlopige comité een ver gadering had uitgeschreven Op deze vergadering kwamen echter weinig po sitieve reacties naar voren, zodat men besloot om het dit schooljaar heel an ders aan te pakken. Nu hielden de ou ders voor elke klas apart een verga dering. Op deze vergaderingen werd van elke klas één lid afgevaardigd. Uit deze afgevaardigden werd de heer C. Blaakman al3 voorzitter gekozen, de heer J. W. C. Koek als secretaris mevrouw R. van Waterschoot als p Sinds het ontvangen van de brief van de minister hadden leden van de vas te commissie toch weer van publika tïes kennis genomen, waarin gewag gemaakt werd van de Antwerpse ka- naalplannen. Men achtte ook de ver klaring van het college van gedepu teerde staten van Zeeland niet geheel in harmonie te brengen met dé aan dacht, die het kanaalplan en zjjn con sequenties in de ontwikkellngsschets wordt gegeven. De commissie vroeg «te minister wat de laatste ontwikke lingen in «leze zaak zijn. Vele leden zagen gaarne deze concrete informa tie tegemoet. Vele andere leden waren in het bij zonder geïnteresseerd in de invloed die het kanaalplan op de argumenta tie van de gemeentelijke herindeling heeft. Leidt dit plan tot de gedachte, dat dc vorming van één grote ooste lijke gemeente gewenst is?' zo vroe gen zij. Verschillende leden vreesden dat in dit verband de thans voorge stelde indeling over een beperkt aan tal jaren niet meer aan de dan te stellen eisen zal voldoen. Ook deze leden informeerden of de minister nu trekt Verschillende andere leden Lichtten het denkbaar, dat het karak ter van gemeenten als Clinge en St.- Jansteen met tot nu toe voorname lijk eeu agrarische functie gaat ver anderen Sommige leden waren allerminst ge rustgesteld door de brief van de mi nister. Zij meenden, dat het agrari sche karakter van de gemeente Hon tenisse wel eens in beïangryke mate zou kunnen worden aangetast als de plannen tot vestiging van eeD petro chemische industrie In de omgeving van Ossenisse werkelijkheid worden. Zou bovendien nog een kanaal Ant- werpen.Baalhoek worden gegraven, dan achtten zij het niet ondenkbaar, dar het gebied langs de Westerschel de aan weerszijden van Baalhoek een sterk industrieel karakter zal krij- §en. In dat geval rijst de vraag zo etoogden zij of de nieuwe agra rische gemeente Hontenisse met ruim 81)00 inwoners In staat zul zijn deze ontwikkelingen te begeleiden en te stimuleren en of het niet beter is reeds nu tot de vorming van één ge meente in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen over te gaan. Bij vele leden was de vraag gerezen of dc nieuwe gemeente Hontenisse niet de versterking van Graauw had moeten behouden, zoals in de oor spronkelijk, plannen was gedacht- Zij tekenden hierbij wel aan, dat zij liet wenselijk achtten, dat het Ver dronken Land van Saeftinge in zijn geheel bij één gemeente komt te be uoren Verschillende andere leden in formeerden voorts of er al concrete mededelingen te doen zijn met be trekking tot de toekomstige vaste oeververbinding over de Westerschel de, in het bijzonder wat betreft de plaats van ligging. Zij achtten de si tuatie in oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren onoverzichtelijk en aarzelden derhalve met het instemmen met de herindeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 14