Wens: supra-nationaal orgaan voor de linker Schelde-oever Statenverzet tegen tarieven veerdiensten Staten eisen goedkoop aardgas voor Péchiney ZEEUWSE STATEN OVER SAMENWERKING MET BELGIË Zwembad Wat doet provincie tegen bisamratten? TEKORT VAN ZEELANDBRUG WEKT ONRUST Rapport Brug-angst VERMINDERING STIMULANSEN FUNEST ONBEGRIJPELIJKE WEIGERING OPDOFFER VAN FORMAAT.... 700 MENSEN NIET UITGEPUT Hoe staat het met oeververbinding Westerschelde? KNOKKE OF SCHEVENINGEN VOOR ZEELAND Visserij Atoomcentrale DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 der Peijl voor. De hr v. Bennekom daar entegen liet weten te huiveren als hy woorden als commissie en werkgroep hoorde. Dat wijst op diepgaande studie. ,Als we te lang wachten met een verant woorde beslissing kunnen we voor on aangename verrassingen komen te staan", waarschuwde hij. De heer Sten- vert vond het goed dat nog eens duide lijk gesteld is dat de Oosterscheide dicht aat. Dit voorkomt .verwarringwekken- e droombeelden'. Een overdekt zwembad op Walcheren! Kan het college van gs dat stimuleren?, vroeg de heer Stenvert. Ook de heer Adriaansens was er voor geporteerd by de sporthal in Vlissingen een overdekt zwembad te zetten. ,By een combinatie is het tekort relatief minder', wist hy. De heer Adriaansens zei ook: ,We moe ten het aantal sporthallen niet beper ken tot Middelburg, Vlissingen en Goes'. De heer Van der Peiil die bij het aanbieden van de begroting van gs meer verwacht had dan een constatering van feiten en een inventarisatie: ,een dui delijke en heldere uiteenzetting over het te voeren beleid hadden wij graag ge zien' pleitte nog voor de aanleg van een vliegveld in het Noord-Sloe. .Het kan alleen tot stand komen als het rijk de volledige aanlegkosten voor haar re kening neemt', aldus de heer Van der Peijl. De heer Van Bennekom pleitte nog voor een bijdrage voor het samenstel len van een woordenboek van fami lienamen. .Tegenover de samensteller, dr Meertens, is het pijnlijk als zijn eigen gewest een bijdrage weigert', aldus dit statenlid. De heer G. J. J. de Waal (bp) sprak als zijn mening uit dat het beheer van de wegen niet bij de waterschappen maar bij het rijk moet liggen. ,De wa terschappen moeten zich enkel bemoeien met de waterkering", stelde hij. Vandaag zullen gedeputeerde staten de algemene beschouwingen beantwoor den. Werkgroep voor Oosterscheide MIDDELBURG ,Er zou een Zeeuwse werkgroep moeten komen, die zich gaat bezighouden met de vraag: wat is de bestemming van de straks afgesloten Oosterscheide, het Zeeuwse Meer'. Deze suggestie deed woensdagmiddag in de statenverga dering de heer J. A. van Bennekom (ar). Zijn bedoeling: het college van gedeputeerde staten moet bijtijds een visie kunnen formuleren voor het be leid dat het met het oog op dit ge bied van ongemeen grote betekenis zal willen voeren. ,Met het uitstippelen van - dat stuk beleid kunnen we niet in 1975 begin- Slot van pag. 1 ter sprake was geweest en in eerste instantie zonder extra handtekeningen als steun op de tafel van de voor zitter, commissaris der koningin, mr J. van Aartsen werd gedeponeerd. Indiener van de motie Van Benne kom was al de vierde spreker, toen hij gistermiddag in zijn algemene be schouwing op de begroting aan het onderwerp veertarieven toekwam. Vóór hem hadden de KVP-fractie- 1 eider P. H M. Adriaansens. de SGP- afgevaardigde C. Boender en de woordvoerder van de CHU. de heer C. F. van der Peijl samen eigenlijk al alle argumenten tegen een tarief- verhoging uiteengezet. .Krachtig en veelzeggend' noemde de heer Van Bennekom deze argumentatie. Achter wagen .We spannen de trekpaarden van Zeeland nu achter de wagen', zo was de heer Adriaansens namelijk begon nen. ,De maatregelen, die andere de partementen hebben genomen om Zeeland tot ontwikkeling te brengen worden door een dergelijke manoeu vre van de minister ernstig aange tast en het effect van die maatrege len wordt twijfelachtig.' Volgens de KVP-woordvoerder kan er helemaal niet van een alternatief worden ge sproken. ,Er wordt een extra last op de schouders van Zeeland gelegd en die is uit hoofde van het feit dat we ook Nederlander zijn, voor ons on aanvaardbaar. Overal wordt nu be klemtoond, dat Zeeland een taak heeft in de .gouden delta', dat de ont wikkeling hier steun moet worden verleend en nu komt er een minister, die ons een stollingsmiddel toedient'. De heer Adriaansens vond dat de nu toegepaste therapie volkomen in strijd is met de uitgebrachte diag nose. De SGP-er Boender noemde de kwes tie ran de voorgestelde tariefverho ging ,een trieste geschiedenis'. Hij bezigde woorden als .onbegrijpelijk en onverklaarbaar', toen hy het stan- punt van de minister In deze bekri tiseerde. Op geen enkele manier toonde hij zich bereid om er aan mee te werken dat het tekort van 1,3 miljoen uit de exploitatie van de veerdiensten of uit de algemene mid delen van de provincie wordt ge haald. Inconsequent Samen met andere woordvoerders haalde hij nogmaals de bewogen his torie van de veerdiensten op. Na de oorlog het standpunt van de rege ring: de veren over de Westerschel- de moeten vrij zyn, Zeeuwsch-Vlaan deren is immers een deel van Neder, land. Daarna, in 1958, een van Zee land afgedwongen beslissing, dat ta rieven op de veerdiensten zouden worden ingevoerd. ,Dat wekt weer standen. Terecht. Ik betreur het daarom zeer dat het college van gs het niet is gelukt de minister van zijn voornemen af te brengen om de bijdrage in de tekorten te verminde ren. De bewindsman heeft ons voor een zeer moeilijke beslissing gesteld'. Inconsequent was de term, waarmee de heer Boender het regeringsvoorne men samenvatte. ,Het betekent on miskenbaar een afremming en stag nering van Zeelands ontwikkeling1. De CH-fractieleider Van der Peyl was de eerste, die het element van de discriminatie ten opzichte van de gebruikers van de veren over de Westerschelde in de discussie bracht. .Overal worden rijkswegen aangelegd met kostbare kunstwerken. Daarvan kan men wel kosteloos gebruik ma ken. Kijk maar om u heen: de Coen- tunnel, de Van Brienenoordbrug. Het gaat om het principiële punt: tunnel en bruggen zijn vrij van tarieven. Dat moeten de veerdiensten ook zijn: veren zijn varende stukken van de ryksweg'. Geen keus Deze woordvoerder achtte het daar om onjuist dat de extra tekorten van de veren op het wegvervoer worden afgewenteld. ,Die kunnen gemakke lijk worden bestreden uit ae midde len, door deze zelfde categorie via de wegenbelasting opgebracht.' De heer Van der Peijl gaf een resumé van de grote lasten, waarvoor de wegver voerder al via toeslagen en heffingen worden gesteld. Hij was dan ook van mening, dat er voor het bedrijfsleven op deze wijze geen reële keus is. En dat alles klemt zijns inziens nog te meer, aangezien Zeeland via de noor delijke route toch al voor zoveel ex tra kosten komt te staan. Kortom: ook de heer Van der Peijl achtte het geheel in strijd met de voordelen, die Zeeland als stimuleringsgebied zijn verleend. Fel was dan ook zijn con clusie: ,In de gegeven omstandighe den moet die tariefsverhoging niet doorgaan. Het college van g s zou deze zaak opnieuw bij de minister en de tweede kamer aanhangig moeten maken. Ik hoop dat men de onrede lijkheid alsnog inziet'. Risico Toegeven aan de druk van de mi nister om de veertarieven te ver hogen achtte mr J. F. G. Schlin- gemann (wd) ook in ander op zicht een groot risico. Hij stelde zich namelijk op het volgende standpunt: .Het rijk wil nu een VRAGEN IN STATEN: MIDDELBURG .Heeft het provin ciaal bestuur een taak bij de bestrij ding van de bisamratten. die een nieuw gevaar blijken te zijn voor onze waterkeringen?' Deze vraag werd woensdag in de begrotingszit- ting van Zeelands staten van twee kanten gesteld. De heren P. H. M. Adriaansens (kvp) en C. F. van der Peijl (chu) maakten zich ongerust over de berichten, die de laatste week zijn verschenen naar aanleiding van een waarschuwing van de direc teur van Zeelands provinciale water staat in het verslag over de water keringen. De heer Adriaansens wilde graag van het college van g s weten, wat men aan deze plaag in de naas te toekomst denkt te doen en de heer Van der Peijl vroeg of het waar Is dat Nederland tot nu toe te weinig actief is. zoals van Belgische zijde is gesuggereerd. .Ik hoop dat het col lege geruststellende be'richten over de bestrijding van de bisamratten kan geven', aldus de heer Van der Peijl. MIDDELBURG De wensdroom van Antwerpen een zeekanaal aan te leggen van deze havenstad dwars naar Zeeuwsch-Vlaanderen naar de Westerschelde heeft ook enkele statenleden geïnspireerd te pleiten voor ,een supra-nationaal orgaan' (mr Sehlingemann) of een ,hoge havenautoriteit' (de heer Van der Peijl) voor de ontwikke ling van de grensgebieden. Mr J. F. G. Sehlingemann (wd) drong er zelfs bij gs met klem op aan te bewerkstelligen dat dit onderwerp een punt wordt op de agenda van de Benelux-ministersconferentie die volgend jaar gehouden wordt. De heer C. F. van der Peijl (ch) had begrepen dat België grote haast had met het plan voor een zeehaven: het wil over 5 jaar de eerste schepen al door het kanaal laten varen. De Nederlandse minister van verkeer en waterstaat heeft toegezegd met ernst en voortvarendheid dit plan te bekijken. Ook is gedacht aan een doorsteek naar de kop van Ossenisse. ,Het provinciaal bestuur zal een belang rijke inbreng moeten hebben bij de be spreking van de plannen. Het gaat hier immers om Zeeuws gebied. Is het ge sprek tussen de minister en het college van gs al begonnen?' wilde hij weten. ,Er valt nog heel wat te bestuderen', riep dit statenlid uit toen hij ook nog gewezen had op het plan van Mesu tot afsluiting van de Westerschelde en het plan voor een zeekanaal van Zèebrugge naar Antwerpen waar Zeebrugge ge schikt moet worden gemaakt voor het ontvangen van schepen van 200.000 ton. .Waar blijft toch het toegezegde rap port van de centrale werkgroep van het Overlegorgaan Zeehavens Zuid- West-Nederland? Nog voor de be groting zouden we het ontvangen. Merkwaardig genoeg heeft een uit treksel uit het rapport wel in het Zeeuws Bulletin gestaan. Uit het rap port blijkt dat Rotterdam ook Voor- ne-Putten een rol wil doen spelen. Het zijn allemaal hoogst belangrijke zaken. Maar wij kunnen er niet over oordelen want wy hebben het rapport nog niet in ons bezit. Welke reden is daarvoor?', aldus de heer Van der Peijl. Hij wees er op dat gs zich positief op stellen ten aanzien van het contact met de Belgische zeehavens. Voorts herin nerde hij aan een interview met gede puteerde Sehorer in ons blad, waarin de heer Sehorer stelde geporteerd te zijn voor de instelling van een hoge haven autoriteit voor deze internationale sa menwerking. ,Ik acht dit een goede zaak', aldus de heer Van der Peijl. .Met behoud van de concurrentie is er een goede samenwerking mogelijk', aldus dit statenlid. Mr Sehlingemann herinnerde er aan dat de Belgische minister De Saeger gepleit lieeft voor een gezamenlijke ontwik keling van het Westerseheldegebied. Dit statenlid stelde zich achter dit plei dooi. Omdat Zeeland een goede ontwik- kellngsschets liseft, zou liet, aldus de heer Sehlingemann goed zijn dat de pro vincie eenmemorandum opstelde die door de Nederlandse regering .gebruikt kan worden in het overleg met België. ,Met name zou ik willen pleiten voor een supra-nationaal orgaan voor het maken en uitvoeren van de plannen', aldus de heer Sehlingemann. In hun algemene beschouwingen rond de begroting voor 1968 waren de woord voerders het er over eens: het is een goede zaak dat de Zeelandbrug gebouwd is. De financiële consequenties boezem den hen echter angst in. Nu de tekorten blijven stijgen drong de heer P. H. M. Adriaansens (kvp) aan op ,een visie van gs voor de oplossing'. Hij sprak van een .bedreiging op langere termijn', ,We moeten niet als struisvogels de kop in het zand steken', zei de heer Sehlingemann. Het was hem bekend dat de NV Brugmaatschappij nieuwe prognoses opstelt. ,Als die er zijn moeten de staten een duidelijk in zicht krijgen in de financiering van de brug* aldus dit statenlid. De heer J. Stenvert (pvda) wees er op, dat de prognosegetallen niet worden be reikt. ,We moeten er niet voor terug deinzen een beroep te doen op de re gering. Uit het nationale en inter nationale verkeer is deze brug niet meer weg te denken', stelde dë heer Stenvert. H. STENVERT (PVDA) ...fiteen des aanstoots'... nen, wanneer de Oosterscheide In 1978 zal zijn afgesloten. Het gaat hier om een werk van lange adem, waarbij veel belangen in het geding zijn: recreatie, visserij, scheepvaart, land- en tuinbouw, om er enkele te noemen. De heer Van Bennekom stel de dat een dergelijke werkgroep een zo breed mogelijke samenstelling zou moeten krijgen en bijvoorbeeld op technisch en biologisch gebied de no dige adviseurs zou moeten aantrek ken. J. A. VAN BENNEKOM (AR) ...motie... MIDDELBURG ,Een opdoffer van formaat'zo noemde KVF- fractievoorzitter P. H. M. Adriaansens gisteren tijdens de begro- tingszitting van de provinciale staten ,het onbegrijpelijke neen van de minister tegen Péchiney'. De ministeriële weigering om goed koop aardgas ter beschikking te stellen voor de vestiging van deze Franse aluminiumfabriek bracht de staten in dezelfde staat van ver ontwaardiging die zij ook bereikten toen de verhoging van de veer tarieven ter sprake kwamVoor de staten was deze Péchiney-af- faire kennelijk het sprekende voorbeeld van de mindere aandacht die Zeeland van de landsregering krijgt. Men was het er roerend over eens: deze provincie ontvangt met name voor de infrastructuur van het rijk minder stimulansen. ,Maar de gedachte (van het rijk over Zeeland) ,die redden zich wel' kan funest zijn', zo liet de SGP- fractieleider C. Boender in zijn algemene beschouwing horen. De heer Adriaansens was het helemaal met de heer Marijnen, voorzitter van de raad voor de Rijnmond, eens: als Zeeland: niet meer stimulansen krijgt, gaat het .achterwaarts de toekomst tegemoet'. ,Door dit soort zuinigheid wordt de werkgelegenheid op de korte of lange duur beïnvloed', aldus de KVP-woord- voerder. Met klem wees hij er ook op dat de laatste decennia de goede werk gelegenheid in Zeeland voortgekomen is uit noodsituaties. Door verbetering van de infrastructuur moet nu de werkgele genheid op gang worden gehouden. Als voorbeeld noemde hij de noodzakelijk heid van een los- en laadkade in Vlis-, singen-Oost met name voor het roll-on roll-of-vervoer. Hij wees er op dat Zee land voor het eerst sinds 1880 in 1960 een vestigingsoverschot had. ,De pro vincie heeft nog heel wat in te halen', sprak hy. Met spijt maakte de heer Adriaan sens er melding van dat Péchiney in Vlissingen-Oost werk had kunnen ge ven aan 700 mensen. Bovendien is deze weigering een ,nare zaak' om dat de bouw van een atoomcentrale gewettigd was geweest als Péchiney zich naast Hoeehst gevestigd had. ,In de loop van 1967 heeft zich in Vlis singen-Oost geen enkele industrie gevestigd. Met hoeveel bedrijven is Gedeputeerde staten luisterend naar de algemene beschouwingen van' de sta tenleden. (Foto PZC) men in overleg en om hoeveel ar beidsplaatsen gaat het?', wilde de heer Adriaansens nog weten. ,Dit beleid voor Zeeland kan thans0 niet worden afgesloten', zei de heer C. F. van der Peijl, fractievoorzitter van de C-H toen hij vermeldde dat de kern faciliteiten wellicht een aflopende zaak is. ,De stimulansen van de rijksover heid kunnen bepaald niet gemist wor den', meende ook hij. En ook de heer Van der Peijl attendeerde op de 300 meter laad- en losruimte die in Vlissingen- Oost noodzakelijk is. Hij wees er op dat de waarnemend directeur van de NV Haven van Vlissingen de vrees al heeft geuit dat de kade wellicht te laat komt en dat bepaalde havenactiviteiten nu naar Rotterdam of Antwerpen zul len gaan. In dit verband zei de heer Van der Peijl nog: ,Hier wreekt zich weer het ontbreken van het havenschap'. .Kunnen gs niet zelf het initiatief ne men?', vroeg de heer Van der Peijl toen hy terugkwam op de aflopende kernfa ciliteiten. Hij wees er op dat ïn andere delen van het land, met name Limburg en het noorden des lands, grotere fa ciliteiten worden gegeven. ,Ik juich dat toe. Dat is dringend noodzakelijk. Maar andere landsdelen mogen niet achter kc- men', aldus deze spreker. In het afwijzen van Péchiney en de vei mindering van de rijksbijdrage voor de veren zag de heer Van der Peijl een duidelijke Indicatie voor die mindere aandacht voor Zeeland. Hij meende dat er genoeg aardgas is voor Péchiney (het argument dat de goedkope pot uitgeput zou zijn gaat niet op) en concurrentie voor het aluminiumbedrijf in Delfzyl is er ook als Péchiney zich in België of Duitsland vestigt (het zogenaamde .nieuwheidsbeginsel') speelt dus ook geen rol. ,Het enige dat is bereikt is dat Péchiney niet in het Zuid-Sloe komt', aldus de heer Van der Peijl, die. nog wilde weten of de .Sloedeur' definitief voor de neus van Péchiney is dichtge vallen. Hij we.es er nog op dat Péchiney zelf een duidelijke voorkeur voor het Zuid-Sloe heeft uitgesproken. Ook wilde hij weten of andere goedkope energie (een kernreactor) de oplossing kon ge- ,Ik deel die zorg', zei AR-fractlevoor- zïtter J. A. van Bennekom toen de drei- noorden vond hrj begrijpelijk, maar wel gende teruggang in de stimulansen voor Zeeland ter sprake kwam. De steun aan de .zorgenkinderen', Limburg en het is er het gevaar dat de andere kinde ren nu .ietwat bekommert achterblij ven'. Ook hij noemde het niet beschik baar stellen van goedkoop aardgas voor Péchiney een grote teleurstelling'. Als de fabriek op een steenworp afstand van de Nederlandse grens wordt gezet is de concurrentie niet minder. Nu gaan een aanzienlijk aantal arbeidsplaatsen voor Zeeland verloren. MIDDELBURG Is er al nader nieuws over de vaste oeververbin ding Westerschelde?' De fractielei der van de PvdA in de Zeeuwse sta ten .de heer J. Stenvert. was daar naar gistermiddag ïn zijn algemene beschouwing op de provinciebegro ting 1968 erg benieuwd. En hij was niet de enige, die naar de stand van zaken op dit voor Zeeland zo belang rijke punt informeerde. De heer C. F. van der Peijl (chu) wees erop, dat minister Bakker (verkeer en water staat) onlangs in de tweede kamer heeft aangekondigd, dat het tracé voor deze verbinding in 1968 zal worden bepaald. Maar er was nog iets. .De minister heeft belangstel ling voor een rentabiliteits'oereke- ning van een dergelijke verbinding. Kunnen de nieuwe Stichting vaste oeververbinding en het provinciaal bestuur daarvoor materiaal aandra gen?' was zijn verzoek aan gs. De heer Stenvert vroeg nog of er een goed contact tussen de nieuwe stich ting en het provinciaal bestuur is. Van de heer G. J. J. de Waal (bp) kwamen ook nog enkele vragen over dit onderwerp. Hij wilde graag we ten of er al eens aan is gedacht een dergelijke oeververbinding met kapi taal uit de particuliere sfeer op te zetten. .Moet de financiering eigen lijk wel uitsluitend een zaak van het rijk zijn?' C. F. VAN DER PEIJL (CH) De toezegging dat geen andere alu miniumfabriek dan het bedrijf in Delfzijl goedkoop aardgas zou krijgen werd gedaan door ,de voor-voor-voor ganger' van de huidige minister van economische zaken. Sinds De Pous als minister van economische zaken is afgetreden, heeft ook de econo mische ontwikkeling niet stilgestaan. Bijvoorbeeld: .de verheugende, ver bijsterende hoeveelheden aardgas' die later weer ontdekt zijn .en daarnaast nog de mogelijkheden die het conti nentale plat zal bieden'. Door dit al les moet het toch mogelijk zijn, met alle waardering voor afspraken, een eenmaal genomen besluit terug te nemen. .Péchiney is zo belangrijk dat we het hoofd niet in de schoot moeten leggen. Een strohalm is het bedrijfsleven, dat soms beschikt over sloten die passen op denren waarachter de politiek geen toe gang heeft. Gs moeten die pogingen van het bedrijfsleven steunen met even rekenen veertien handen', aldus de heer Van Bennekom. Dat Zeeland veel minder aandacht krijgt van de landsregering dan andere delen van het land noemde VVD-fractievoor- zitter mr J. F. G. Sehlingemann .nade lig en niet alleen voor de provincie maar voor het hele land, want juist hier lig gen de grote kansen voor de ontwikke- voor de oplossing van de proble men van de werkloosheid'. .Indien de deur niet absoluut gesloten ls. zouden we het college willen vragen nog maals te pleiten voor goedkoop aard gas voor Péchiney', zei de heer J. Sten vert. voorzitter van de PvdA-fractie. Het aflopen van de kernfaciliteiten zou ,ook zeer te betreuren zijn'. Als een noodzakelijk werk waarvoor rijkssteun nodig is, noemde ook hij de aanleg van laad- en loskade in het Sloe. MIDDELBURG ,Waar komt het Zeeuwse Knokke of het Zeeuwse Scheveningen Op die vraag wil mr J. F. G. Sehlinge mann (wd) antwoord van de di recteur van het ETI, door de heer Sehlingemann ,een directeur met visie' genoemd, die niet alleen veel over Westerscheldeverbindin- gen weet te zeggen maar ook over profvoetbal. Een Zeeuws Knokke of een Zeeuws Scheveningen zal volgens de heer Sehlingemann mettertijd nodig zijn omdat de ontwikke- lingsschets voor Zeeland voor 1980 tien miljoen overnachtingen per jaar voorspelt. .En dat zullen er eerder meer dan minder zijn', voorspelde de heer Sehlingemann er over heen. .Er is hier altijd gezegd: ,we moe ten onze landelijke aard houden want daarvoor komen de toeris ten', ,maar', aldus de heer Sehlin gemann, ,dat is niet meer te handhaven ais er zo'n tien mil joen komen*. ,De PZEM is de graadmeter voor de ontwikkeling van Zeeland', zei de heer Adriaansens. En vrijwel alle woord voerders roemden de resultaten van dit energiebedrijf. De heer Adriaansens vroeg gs nadere inlichtingen over plan nen voor een getijdencentrale en een atoomcentrale. Tijdens de debatten over de ministeriële weigering goedkoop aardgas te verlenen voor Péchiney zei de heer Adriaansens nog dat de houw van deze fabriek naast Hoeehst in Vlis singen-Oost de aanleg van een atoom centrale gewettigd had. .Baanbrekend werk', zei de heer Adriaansens over de in aanbouw zijnde zoetwaterfabriek bij Terneuzen. Wel wilde hij weten waar het water wordt afgezet en of dit tegen een acceptabele prijs gebeurd, een vraag die ook door de heer Van der Peijl werd gesteld. Laatstgenoemde woordvoerder stelde dat ais de ontwikkeling doorgaat als nu ook na het ingebruiknemen van de vierde en vyfde sectie van-de centrale Zeeland deze centrale aan de grens van zijn capaciteit zal komen. Zijn er al plan nen? Uitermate belangrijk vond de heer J. A. van Bennekom (ar) het plan voor een getijdencentrale in de Oosterschelde- dam, vooral door de nevenaspecten: be houd van de mosselcultuur en zoutwa terrecreatie. Een fusie tussen de PZEM en de ZE GAM zou toe te juichen zijn, meende de heer Stenvert. Hy betreurde het (lat het tot juli 1968 moet duren voor er een herziening van de prijs van liet propaangas voor de be\yoners van Schomven-Duiveland komt. De bewoners kunnen toch ook niet hel pen dat de studie zo lang duurt. Hij pleitte als er in juli 1968 een ver laging komt voor een .reductie achteraf'. ,Met leedwezen' moest de heer Van Ben nekom vaststellen dat aardgas voor Schouwen-Duiveland nog niet .binnen de gezichtskring' komt. Hij vroeg zich af of met de drinkwaterverbinding tus sen Tholen en Schouwen niet tevens de aardgasverbinding kan worden gelegd. Ook de heer Van der Peijl betreurde het aardgas-isolement van Schouwen, even als de heren Adriaansens en C. Boender (sgp). Eén havenschap voor de Westerschelde werd door de heer Adriaansens vragen derwijs bepleit. Daarentegen was de heer Stenvert voor afzonderlijke haven schappen: Terneuzen en Vlissingen-Oost. Met enige ongerustheid informeerde de heer Van der Peijl naar de diepgang van Vlissingen-Oost. Bjj laag water zou de diepte van de Ingang slechts drie me ter zyn. In de Vlissingse raad kon wet houder Smit geruststellend antwoorden op dergelijke vragen: door baggerwerk- zaamheden zou dit slechts tijdelijk zijn (veel aanslibbing). ,Kan het college ons ook geruststellen?' wilde de heer Van der Peyl weten. Voor de heer Adriaansens was de ha venconcentratie voor de Zeeuwse vis serij geen duidelijke zaak. De heer Boen der kwam met het bericht dat er vis sers zijn die volgend jaar in Colijnsplaat nog een huis willen bouwen! In de com missie die zich zal bezighouden met de concentratie van de Zeeuwse visserijha vens moet ook een vertegenwoordiger van Zevibel komen, stelde de heer Van van een verdere verhoging aan de nu voorgestelde ZOG. red.) voorshands zal worden afgezien'. Mr Sehlingemann was daar niet zo gerust op: .Onherroepelijk komt de minister over enkele jaren weer. Er moet een afspraak komen voor lange jaren: wat wenst het rijk aan des» veertarieven wel en wat wenst het niet te doen. .Toen in 1958 tarieven moesten worden ingevoerd zat het college van gs met dc vingers van één hand tussen de deur. Zodra nu de regering in moeilijkheden komt duwt ze dié deur Sets verder dicht. En niets doet meer pijn dan klemmen'. Hij stelde nadrukkelijk vast dat de WD-fractle verhoging van de tarie ven afwijst. Over de inhoud van de motie-Van Bennekom wilde mr Sehlingemann zich nog beraden. ,...des aanstoots' .Onaanvaardbaar" was deze zaak ook voor de PvdA-fractie. Tn een sarcas tisch getint betoog maakte de heer J. Stenvert duidelijk, voor welke handicaps het vervoer naar en door Zeeland steeds wordt gesteld en dat er op het punt van de veren nu een maal geen andere keus te- De woord voerder van dc Partij van de Arbeid stelde vast dat de regering de veer diensten kennelijk ais dc steen des aanstoots" beschouwt. Zoals zijn voorgangers dat hadden gedaan be stempelde ook de heer Stenvert een tariefverhoging als .onaanvaard baar' en hïj kondigde aan dat zijn fractie er niet aan' zal meewerken. ,We willen de begroting van de veer diensten alleen goedkeuren met de post vervoersopbrengsten, zoals ze aanvankelijk z:jn geraamd en we verzoeken gs dat standpunt ter ken nis te brengen van de minister en de staten-generaal. Met het verzoek, op andere'wijze dekking te zoeken voor het tekort van 1.3 "miljoen. Voor de heer G. de Waal (bp) was er in feite maar één voorstel accepta bel: vrije veren. .Wat nu wordt voor gesteld is discriminatie. De Zeeuws vlamingen betalen toch ook hun be lasting. Het is een onredelijke zaak'. Van vrijwel alle fracties uit werd bij de algemene, beschouwingen op dc provinciebegroting druk uitgeoefend op het college van g s, dc minister te verzoeken zo snel mogelijk toestem ming te verlenen voor dc bouw van de tweede dubbeldeksveerboot, die in 1970 op liet traject VJissingen-Bres- kens moet worden ingezet. De heer Adriaansens stelde be- i enkele ze- deze zaak. Ook de heer Van der Peijl achtte krachtige aandrang geboden. En de heer De Waal vond, dat. Zee land op dit punt achter de ont wikkeling aanloopt. De heer E. J. van Ruymbeke (kvp) wees op de tweede tunnel bij Ant werpen die in gebruik komt. De ver hoogde veertarieven zullen wellicht het vervoersaanbod door die tunnel ook beïnvloeden. Overigens wilde hij er wel op wijzen dat momenteel bij de (ene) Antwerpse tunnel wachttij den van 35 en meer minuten een nor male zaak is. Het is nog een vraag of de- tweede tunnel volledig soulaas zal bieden want het verkeersaanbod wordt steeds groter. Hij pleitte voor al voor het beroepsgoederenvervoer. MR J. SCHLENGEMANN (VVD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 13