Drie opvolgers voor DE GAULLE REGERING EN STICHTING ZIJN HET EENS OVER LOONBELEID Jonge vrouw kan na 21 jaar weer lopen 3 SPOEDIG NOTA AAN KAMER Doodvonnis voor Spaanse bankroof NIET MEER VAKANTIE EN GEEN UITKERING INEENS Engelse wapens voor Z.-Afrika? CNV WIL WETTELIJK VERBOD Coiïfatóasoepen...spaar de vlaggetjes! FRANKRIJK NIET MEER DE PATIËNT Nieuwe impulsen voor het politieke leven VAN EUROPA Rey waarschuwt voor crisis WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 PROV1NCIAIE ZEEUWSE COURANT MINISTER ZOEKT NAAR ADVIESCOLLEGE DEN HAAG (ANP) De minis ters Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid), Witteveen (fi nanciën) en De Block (economi sche zaken) hebben dinsdagoch tend met een delegatie van het be stuur van de Stichting van de Ar beid een gesprek gevoerd over het vrijere loonbeleid dat met ingang van 1 januari volgens het geor ganiseerde bedrijfsleven in ons land zou moeten worden gehan teerd. In dit gesprelc hebben de ministers zich namens het kabinet officieel akkoord verklaard met het unanieme standpunt van de stichting over het van 1 januari as af te volgen loonpolitiek systeem Het gesprek duurde ruim anderhalf uur. De technische uitwerking van het sys teem zal nader door deskundigen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid worden uitgevoerd. schuwd en nadruk gelegd op de grote verantwoordelijkheid die partijen in de bedrijfstakken nu krijgen. De heer Bosma deelde ook mee dat de technische deskundigen van ministerie en stichting na zullen gaan hoe in de overgangsfase de zaak het best kan worden aangepakt. Het college van deskundigen dat ln de maak is. zal vermoedelijk uit een vijf tal personen bestaan. Desgevraagd nader ingaande op een wettelijke regeling van het minimum loon per 1 juli a s, zo mogelijk, zei mi nister Roolvink nog dat een ruwe schat ting uitgaat van een dertigduizend mannen van 25 jaar en ouder op wie het betrekking zou kunnen hebben. Een diepgaand onderzoek zou het precieze aantal aan het licht kunnen brengen, maar de minister zei te geloven dat het getal van een dertigduizend hem reëel lijkt. Minimumloon Minister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid heeft na afloop van het gesprek desgevraagd verklaard dat de kwestie van het minimumloon niet ter sprake is gekomen. Het minimum loon staat formeel geheel' los van het gesprek dat dinsdagochtend is gevoerd. De minister herinnerde er aan dat een wetsontwerp over deze materie in v bereiding is. Er wordt met grote ernst naar gestreefd het vóór 1 juli as door het parlement behandeld te krijgen. Het is nog niet klaar en moet nog in de mi nisterraad komen. Dinsdagi heeft de minister lagmc w mededelingen gedaan over een colle ge van deskundigen dat, in het sys teem van de nieuwe loonpolitiek, hem over eventuele on verbindend verklaringen van collectieve arbeids overeenkomsten of bepalingen daar van, moet adviseren. De minister is nog in onderhandeling met personen die dit college zouden kunnen be mannen. Hij acht het daarom raad zaam nog geen namen van kandida ten te noemen. Hij hoopt volgende week, bij de behandeling van de be groting van zijn departement de ka mer mede te kunnen delen hoe dit college zal zijn samengesteld. Overgangsfase Laagstbetaalden Hij merkte op dat hij ln zijn rede voor werkgevers vorige week donderdag in Arnhem nog eens aandacht voor de laagstbetaalden in onze samenleving had gevraagd. Hij had daarbij niet met name het oog op degenen die een mini mumloon hebben, maar ook op de groep die één a twee gulden meer verdiefit. Zij allen tezamen, zo had de minister willen vaststellen, zijn de kwetsbaar sten. De minister gaf te kennen dat een wet telijke regeling van het minimumloon geen gemakkelijke zaak is, Daarbij ko men aan de orde de verscheidene moge lijkheden die er bestaan om de hoogte van dal loon te wijzigen, zoals er ook verscheidene mogelijkheden zijn om die wijziging te laten ingaan. Daarnaast komen er, met het oog op het vrijere loonbeleid, nog nieuwe vraagstukken. Als voorbeeld daarvan noemde de minister de mogelijkheid dat partijen bij een collectieve arbeidsover eenkomst in een bedrijfstak, of in een onderneming, enige jaren achtereen geen, of zeer geringe, loonsverhoging overeenkomen. Hoe wordt dan, bij een wettelijke regeling, het minimumloon? Nota Tenslotte deelde de minister nog mee dat op korte termijn aan de tweede ka mer een nota zal worden gezonden waarin een overzicht wordt gegeven van de veranderingen op het gebied van liet loonbeleid waarover bet georgani seerde bedrijfsleven overeenstemming liceft bereikt. MADRID (AP) Een Spaanse recht bank heeft Jean Pierre Ilelle-Gouarch, een 24-jarige fransman uit Pontivy- Morihan, ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in een bankroof. Twee an dere leden van de Franse bende, Serge •Jean-Pierre Dupont (23) en Aün Gil bert- Brunell (24) kregen 30 jaar ge vangenisstraf, terwijl een vrouwelijk bendelid, Monique Madeliene Cardoso (21 werd vrijgesproken. De vier Fransen bekenden op 30 novem ber een bank in Madrid te hebben over vallen en met meer dan twee miljoen peseta's te zijn gevlucht na twee bank bedienden en een klant te hebben neer geschoten. Ze werden enkele uren la ter, nog in het bezit van het geld, ge pakt. De vonnissen moeten bekrachtigd worden door de militaire commandanten van Madrid, en indien de doodstraf blijft gehandhaafd, moet ook het natio nale kabinet nog goedkeuring verlenen, De minister stelde in het licht dat nu een overgangsfase naar het vrije loonbeleid is. Er komt geen noodwet om de tot nu toe geldende wettelijke bepalingen met het oog op het nieu we systeem te wijzigen. Het buiten gewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 blijft gedurende deze over gangstijd van kracht. Het college van rijksbemiddelaars blijft derhalve voorshands bestaan. De Stichting van de Arbeid heeft de activiteiten van het college van rrjksb'emidde- laars in de overgangstijd aanvaard. Als gevolg van het nieuwe loonpolitieke Bysteem kan echter het college geen al gemene aanwijzingen meer krijgen van ae minister van sociale zaken. Dergelij ke aanwijzingen passen niet meer in het systeem van vrijere loonvorming. Het spreekt echter wel vanzelf, aldus minis ter Roolvink, dat het college ook reke ning gaat houden met de visie van het kabinet. Nu ln het nieuwe systeem elk centraal element verdwenen is passen geen aanwijzingen meer en zal het col lege nauwer overleg plegen met de mi nister. Situatie In het gesprek van dinsdagmorgen heb ben de ministers Witteveen en De Block nogmaals aandacht gevraagd voor de financieel-economische situatie, de werkgelegenheid en de betalingsbalans. Ir J. Bosma, werkgeversvoorzitter van de stichting, merkte bij het verlaten van de vergadering op dat de heren Witte veen en De Block zich .enigszins be dachtzaam' hadden opgesteld" Zij had den nogmaals het bedrijfsleven gewaar- ADVERTENT IE) Georganiseerd overleg ambtenarenzaken: DEN HAAG (ANP) De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is dinsdag in vergadering bijeengeweest, in aanwezigheid van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr C. van Veen. Het mini sterie van binnenlandse zaken verstrekte over het besprokene het volgende communiqué: In verband met de beperkte financiële mogelijkheden heeft de regering ge meend de overheidsuitgaven kritisch te moeten bezien, daaronder mede be grepen de maatregelen in het personele vlak. Als gevolg daarvan heeft de regering een aantal bestaande regelingen op eigen merites beoordeeld. Zij achtte in dit verband wijzigingen in de kindertoelageregeling, het verplaat- singskostenbesluit en de premiespaarregeling op haar plaats. Op principiële gronden waren de personeelsorganisaties niet bereid een advies uit te bren gen over deze wijzigingsvoorstellen, omdat afgezien van de eigen merites budgetaire overwegingen mede een rol hebben gespeeld. De regering was niet bereid tegemoet te komen aan de voorstellen van de personeelsorganisaties inzake een uitbreiding van de vakantieaanspraken en het toekennen van een uitkering ineens aan het einde van het jaar. Over een voorstel tot arbeidstijdverkorting voor degenen met een 45-urige werkweek was de staatssecretaris bereid het gesprek in de loop van 1968 te hervatten indien de ontwikkeling in het bedrijfsleven hiertoe aanleiding geeft. LONDEN (AFP) Het Engelse blad ,Daüy Express' meent te weten, dat het Britse kabinet voornemens is de wapen leveranties aan Zuid-Afrika ,op grote schaal' te hervatten. In 1964 nam Enge land geen orders van Zuid-Afrika meei aan als gevolg van een besluit der Ver enigde Naties. Maar volgens de .Daily Express" zijn er. sinds do devaluatie van het pond ster ling, .geheime besprekingen" aan de gang. die thans .vrij ver gevorderd' zou den zijn. De onderhandelingen zouden gaan ovei de leverantie van marine-ma terieel, gronddoelraketten voor vliegtui gen, bommenwerpers van het type .Buc caneer' en eventueel zelfs van duikbo ten. Jaarbeurs op zondag UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond is teleurgesteld over het antwoord van de directie van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs op de brieven vol bezwaren van het her vormde en Gereformeerde Kerken, het convent van christelijk-socïale organisa ties en de raad van overleg van de ka tholieke sociaal-economische organisa ties tegen het openstellen van de voor- en najaarbeurs in Utrecht op zondag. ,Zjj heeft de mening van de deelnemers gepeild en die zijn er in de meerderheid voor wat anderen denken is kennelijk niet van veel belang', vindt het CNV. Onbegrijpelijk noemt de vakcentrale het, dat de jaarbeursdirectie deze zaak zo laconiek meent te kunnen afdoen. De ernstige bezwaren tegen de plannen tot zondagopening zijn volkomen genegeerd. Bijzonder teleurstellend wordt hét ge noemd dat de directie kennelijk reen oog heeft voor het kwaad dat zij met haar plannen dreigt aan te richten. Het ziet er volgens het CNV naar uit dat de ze plannen alleen nog kunnen worden tegengehouden door een wettelijk verbod tot openstelling van handelsbeurzen op zondag. De drie vakcentrales zijn bezig met een onderzoek naar de mogelijkhe. den. Het CNV hoopt bij de regering en parlement voldoende steun te zullen vinden voor een tijdig ingrijpen tegen ,deze onzalige ontwikkeling'. DEN HAAG Op het. Haagse Binnenhof is dinsdagavond door studenten, leerkrachten en ouders gedemonstreerd tegen de bezui nigingen in het kader van de mammoetwet. Op de foto een .groep demonstranten op het Bin nenhof. TOEZEGGINGEN AAN LERAREN Slot van pagina 1 De verhoging van de inschrijf- en exa mengelden komt later aan de orde. Betoging Op het Binnenhof verzamelden zich dinsdagavond een kleine duizend beto gers tussen de geparkeerde auto's om kracht bij te zetten aan twee petities, die met meer dan 8000 handtekeningen aan de kamer werden aangeboden. De betoging was georganiseerd door de Amsterdamse afdeling van de Ouder raad en de Studentenvakbeweging, in samenwerking met andere Amsterdam se studentenorganisaties. De betogers keerden zich tegen verho ging van het kleutergeld, de handhaving van de grote klassen bij het kleuter- en lager onderwijs, de leerlingenstop die in feite van kracht is bij de uts-en, vertra ging van de invoering van de mammoet wet, het studiebeurzenbeleid, de verho ging van de inschrijf- en examengelden voor het wetenschappelijke onderwijs, de uitbreiding van de cursusgelden bij het beroepsonderwijs en de rem op de investeringen voor het wetenschappelij ke onderwijs. VERLAMD DOOR VAL.... Na acht weken behandeling (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Annie van 't Hof, een 36-jarige ongehuwde vrouw uit Geldrop, die vanaf haar vijf tiende jaar praktisch geheel ver lamd was, bleek afgelopen vrijdag plotseling te kunnen lopen. Enige tijd geleden werd zij voor een an dere kwaal opgenomen in het St.- Annaziekenhuis in Geldrop. Van die gelegenheid werd gebruik ge maakt Annie ook op de verlammings verschijnselen te onderzoeken. Zij kwam onder de behandeling van een neuroloog, dr P. Houben, wiens toepassing van be paalde fysische therapieën, zoals warm- ADVERTENTIE) (Van een speciale correspondent) ,Tk ben geen partijman en ik zal nooit op De Gaulle stemmen hij is tenslotte een mili tair. Ik begrijp niet wat hij met Europa en Enge land wil. Tenslotte moet er eens een Verenigde Staten van Europa komen en heel Engeland hoort erbij. Vóór alles is De Gaulle echter Fransman. Hij zou Engeland overigens niet zo hebben kunnen behandelen als hij nu doet als daar nog een Churchill zat'. Dit commentaar ving ik op in een eethuisje in zo'n kleurloze Pa- rijse wijk. Mijn zegsman was een onopvallende figuur uit de middengroep. Hij was overigens welsprekend genoeg. Het leek wel alsof hij de 1 doorsnee man zelf was. Niemand beter dan hij j kon de reactie van de gemiddelde Fransman op de jongste persconferentie van generaal De Gaulle beter onder woorden hebben gebracht dan hij. Frankrijk is ergens verbijsterd. Tot op zekere 1 hoogte is men het beslist niet eens met wat De Gaulle heeft gezegd, maar aan de andere kant is er sprake van enige trots omdat Frank rijk tenminste een staatshoofd heeft dat met .de stem van het ware Frankrijk' Indruk maakt, zelfs schrik verwekt in alle werelddelen. Het is vanzelfsprekend maar een doorsnede van de publieke opinie. Vele mensen zijn ook ronduit verontwaardigd over de jongste buitensporig heden van de president van hun land, het land waar nu in de steden de kerstkaarsen zijn ont stoken, waar de markten dreigen te bezwijken STIIJ.E RIJKE. Als honderdvoudige oiaer de levensmiddelen van eigen boden, waar lire-miljonair ontpopte zich dinsdag na het aantal werklozen rond de 400.000 schommelt, zijn dood de in .armelijke omstandighe-De commentaren van De Gaulle over de dén' levende Alillio Masinari te Salerno, joden, grenzend aan antisemitisme, het opblazen De 73-jarige Masinari is het weekeinde van het Frans-Canadese geschil, het amper ver- gestorven aan ernstige brandwonden Il0ien dreigement dat hij zijn macht zo nodig i zai doen gelden door nog autoritairder, nog persoonlijker methoden, dat alles heeft nieuw voedsel gegeven aan de ontnuchtering ten op zichte van het gaullistische regime, een we zenskenmerk van de Franse politieke arena, die w leven is gewekt. maanden geleden, bij de algemene ver- gaullistische partij en haar Masinari eigenaar was van zes winkels politieke bondgenoten bij de tweede stemming en vier huizen. Zijn vermogen wordt al-1 slechts 42,6 procent van het totaal aantal uit- les bij elkaar op 100 miljoen lire gebrachte stemmen te verwerven. De andere (600.000 gulden) geschat. Dit alles erftjstemmen. hoewel verspreid over een aantal groe- nu een schoonzuster van de man in Pa- perjngen en partijen, droegen duidelijk een anti- via- gaullistisch stempel. Hiervan ging 46 procent communisten en de linkse federatie, die hij opgelopen had doordat zijn kle- ren in brand waren geraakt terwijl hij met vuur bezig was. I Bij een onderzoek van zijn armoedige t woonruimte bleek, dat do oude man fa- belachtig rijk was. Onder zijn stroma- tras vond men een spaarboekje met t meer dan een half miljoen lire en aan delen en obligaties ter waarde van en- kele miljoenen. Daarenboven blijkt, dat kiezingen, wisten HARTIG HAPJE. De Haagse politie naar een nieuwe groepering die, in nauwe samen werking met de communisten, een krachtige linkse troef lijkt bij de eerstvolgende verkie zingen van een staatshoofd. De bejaarde autocraat van het Elysée ls blijk- even gezond, vastberaden en ongevoelig vraagt zich af, of de dronken man, die maandagnacht tegen vier uur het poli tiebureau aan de Jan Hendrikstraat kwam binnenlopen, wellicht op zoek was naar een hartig hapje. De man. al dus het verhaal van de politie, sloeg wartaal uit en daardoor kon niet uitge-, maakt worden, wat de reden van zijn voor de openbare men.ng en het parlement als i. Kennelijk daardoor teleur- voorheen. Er is dan ook niets dat hem zou kun- gesteld, begon de man ruzie te zoeken met de portier, werd handtastelijk en beet de portier in zijn linkerarm, dwars door diens uniformjasje, heen. De dron ken man ging in de cel, de agent ter behandeling naar het ziekenhuis. nen beletten, de ambtstermijn als president ten volle uit te zitten, dat wil zeggen tot in 1972. Dit neemt niet weg, dat het gedrang om te zijner tijd de macht in handen te krijgen reeds is begonnen. Vlak voor zijn eigen neus wordt in de prikkelende sfeer van de Parijse herfst al druk geredetwist over de opvolging van De Gaulle, alsmede hoe de vijfde, of misschien wel zesde repubilck er zal moeten uitzien. Deze discussie zal hoe dan ook uitmonden in iets, dat de toekomst van Europa en de ge hele westelijke wereld in hoge mate zal be- invloeden. Diverse factoren hebben het proces op gang ge bracht. Het probleem van de toetreding van Engeland tot de EEG is daarvan beslist niet het belangrijkste. Vaak wordt De Gaulle be schouwd als het enige struikelblok bjj de Britse aanvrage. De meningen in Frankrijk over En geland z(jn evenwel verdeeld en het ziet ernaar uit, dat dit nog geruime tijd zo zal blijven, ook na het heengaan van De Gaulle. Het Franse instituut voor opiniepeiling heeft er navraag naar gedaan. Uit de jongste enquête bleek, dat slechts 28 procent van de onder vraagden Britse deelneming aan de EEG ook in het belang van Frankrijk achtten. In juni jongstleden was nog 39 procent deze zienswijze toegedaan. Slechts 20 procent (in januari jongst leden 31 procent) vindt, dat Groot-Brittannië meteen tot de EEG moet worden toegelaten. In totaal is 50 procent vóór, 22 procent tegen Britse deelneming in het algemeen. In mei jongstleden waren deze percentages respectieve lijk 60 en 13. In belangrijke sectoren van het Franse bedrijfs leven is men bang voor de concurrentie, die Britse deelneming met zich mee zou brengen. De devaluatie van het Britse pond heeft hen in deze mening alleen maar versterkt. Ook de agrarische organisaties staan er sceptisch te genover; dat is minder goed verklaarbaar. Algemeen heerst echter het gevoelen, ook al wordt dat zelden precies onder woorden gebracht, dat boontje nu om zijn loontje komt na de ver nederingen die Frankrijk tijdens en na de oorlog heeft moeten ondergaan. Wie herinnert zich niet het Frankrijk van de jaren veertig en vijftig, de .patiënt' van Europa,- met een frank die al even wankel was als de regering. Frankrijk, het doelwit van zoveel kritiek en schampere advie zen op internationale conferenties van finan ciële en economische deskundigen Nu zijn de bordjes verhangen. De topmensen van het Franse ambtelijke apparaat zouden geen mensen zijn, als zij thans niet het nodige leedvermaak koesterden. Zij kunnen zich dit te gemakkelijker veroorloven nu de economische toestand van Frankrijk weliswaar niet briljant, dan toch hoogst redelijk is. De doorsnee huis vader moppert over de oplopende prijzen, het zoveel duurder geworden openbaar vervoer en de elektriciteit. De lonen liggen evenwel duide lijk vóór op de prijzen en in het algemeen is er een bevredigend welvaartsniveau. Sociale onrust blijft op een laag pitje, al horen wij weieens van een nieuwe fase in het nimmer aflatende touwtrekken tussen de provincie en de hoofdstad, waarbij de boeren in Bretagne en de wijnbouwers in het zuiden zich verzetten te gen de voorschriften van Parijs. De Franse frank, die rijkelijk over reserves beschikt, is hecht ge fundeerd; de betalingsbalans vertoont een ge zond beeld. Dit is uiteraard niet allemaal te danken aan De Gaulle. De reeks economische ontwikkelings projecten op lange termijn, die in 1946 ter hand werd genomen, werpt al geruime tijd vruchten af. Sinds zijn terugkeer In 1958 heeft De Gaulle nochtans gezorgd voor rust en vertrouwen, nood zakelijke voorwaarden voor verdergaande ont plooiing. Zelfs dat was evenwel niet voldoende. Hoewei er op het gebied van modernisering wonderen zijn verricht, is Frankrijk in velerlei opzicht nog een land gebleven dat niet is toe- gerust zich in de westerse wereld vrijelijk te vele .gelegenheidsgaullisten', die, als De Gaulle bewegen. Met name in West-Duitsland verschil op economisch gebied opmerkelijk. Wie zal De Gaulle vroeger of later opvolgen? Op dit moment kunnen slechts de namen van drie politici worden genoemd, wier kandidatuur voor de hand ligt. Het zijn Pompidou, de huidige minister-president, de jonge Valéry Giscard d'Es- taing en tenslotte Frangois Mitterrand van de linkse federatie. Van een .opvolger' van De Gaulle kan natuurlijk nimmer sprake zijn. De Gaulle is nu eenmaal een unieke figuur, die zich van de grondwet bedient alsof deze voor hem naar maat was gesneden iets dat trou wens in hoge mate het geval ls geweest. Maar een ieder die toegang krijgt tot het Elysée, krijgt daarmee toegang tot de oppermacht, onge acht het gebruik dat hij van zins is daarvai. te maken. Premier Pompidou is nu reeds vijfeneenhalf jaar in functie, een record in de Franse historie van de afgelopen twee eeuwen. Hij is geen beroepspoliticus. Hij werd dit jaar bij de algemene verkiezingen voor het eerst met het kiezerskorps geconfronteerd. Pompidou is een vroegere bankier, intelligent, een man van de wereld. Het is zijn taalt te tonen, dat het gaul- lisme ook zonder De Gaulle kan voortbestaan. Aangezien dat, zoals de zaken er thans voor staan, een onmogelijke opgave zou zijn, doen Pompidou en de gaullistische partij, waarvan hij de leider is, reeds hun best meer aantrekkings kracht voor het publiek te krijgen. Zij willen de partij openstellen voor mensen met andere voornemens, met name jongere mensen. Op deze wijze zou de gaullistische traditie in een ver nieuwde vorm behouden kunnen blijven. Op het partijcongres, dezer dagen te Rijssel gehouden, stond een vacature-De Gaulle als zodanig buiten discussie. Niettemin draaide alles erom. Teneinde een fonkelnieuwe .image" te kunnen krijgen ging de partij er zelfs mee akkoord, haar naam van .Unie voor de Nieuwe Republiek' te wijzigen in ,Unie van Democraten voor de Vijfde Republiek'. Zou het Pompidou gelukken niet alleen de toegang tot het Elysée te veroveren, maar tevens een parlementaire meerderheid te winnen om zijn plannen uit te voeren, dan zou het regime waarschijnlijk het zelf eenmaal van het toneel is verdwenen, gaullistische partij zouden verlaten of moeten verlaten. Evenals bij Bobby Kennedy is de factor tijd in zijn voordeel en, evenals Bobby Kennedy maakt hij een goede kans uiteindelijk toch pre sident te worden. water-vlinderbad, massagcoefeningen cn andere revalidatie- en reactivering»- ingrepen, vrijdag resulteerde in een eclatant succes. Annie kwam op die dag voor het eerst na eenentwintig jaar uit haar stoel overeind en liep kaasrccht over de ziekenzaal. Huisarts dr J. Peters, die zich vier jaar geleden in Geldrop vestigde en toen ook Annie van 't Hof ontmoet te. noemt de genezing niet opzien barend. ,Er zijn geen nieuwe metho den toegepast,' zo zegt hij, hetgeen inhoud dat Annie waarschijnlijk al jaren eerder behandeld had kunnen worden. Reeds tijdens de eerste ont moeting met de patiënte had dr Pe ters er op aangedrongen haar door een specialist te laten behandelen. Annie schrok daar min of meer van terug, omdat zij jaren terug ook al eens was behandeld en toen veel pijn geleden had. Zij had de hoop op ge nezing een beetje opgegeven- Waarom de vroegere behandeling geen resultaten heeft opgeleverd, ls niet be kend. Daarbij dient te worden aange tekend. dat het zenuwstelsel zich in dergelijke gevallen heel geleidelijk her stelt. Vai bijspelen De verlamming van Annie van 't Hof is waarschijnlijk het gevolg van een val bij het spelen. De verschijnselen wer den in de daaropvolgende jaren steeds ernstiger. Op den duur bleek de wervel kolom niet meer in staat het lichaam rechtop te houden. Annie moest daar om een leren korset gaan dragen en kon zich slechts voortbewegen in een rolstoel. In het verleden is Annie nog wel behandeld ln klinieken in Nijmegen en Amsterdam, maar toen dat geen re sultaat opleverde, gaf ze de moed op. De zenuwarts-neuroloog, dr Houben ont dekte bij zijn onderzoek, dat het meisje bepaalde spierreflexen had in de benen. Hij stelde daarom een plan op voor een achtweekse behandeling. Wonder' WERELDGEBEUREN karakter krijgen van .gematigd conservatisme'. Met het heengaan van De Gaulle zou diens eeuwigdurende solo natuurlijk verstommen, hoe wel ook Pompidou bekend staat als een vurige, nogal onverschrokken staatsman. Er is evenwel nog een andere kandidaat voor dezelfde clientèle, bij wie Pompidou in de gunst tracht te komen. Hij is Valéry Giscard d'Estaing, een der interessantste, meest ambitieuze mannen van het huidige Frankrijk. Slechts 41 jaar oud staat hij aan het hoofd van een kleine, gema tigd rechtse groep parlementsleden die de gaul listische meerderheid soms wel, soms niet steunt. Gedurende enige tijd is hij opgetreden als De Gaulles minister van financiën de jongste sinds Poincaré in 1894 maar thans bekleedt hij geen bepaald ambt en heeft daardoor volop gelegenheid de nodige activiteiten te ontplooien onder de jongere intellectuelen, bij wie hij in de eerste plaats steun zoekt. Met zijn vooruitstrevende economische opvattin gen zou hij wel eens de nodige aantrekkings kracht kunnen uitoefenen op conservatieven uit traditie. Ook hoopt hij op de stemmen van de politicus met ruime ervaring, die onder het vroegere regime hoge functies heeft bekleed en zich van de aanvang af een verstokte teg stander van De Gaulle en de vijfde republiek heeft getoond. Hij is de belangrijkste initiatief nemer en leider van de linkse federatie, nieuwe fenomeen in de Franse politiek. Om de macht van het Elysée in handen te krijgen is hij aangewezen op de stemmen van de com nisten, iets dat bij mensen met een goed geheu gen herinneringen al dan niet gunstig oproept aan het volksfront van de jaren dertig. Gesteld dat hij won, zou Mitterrand dan bereid en in staat zijn zich van de communisten te distantiëren? Zo niet, dan zouden de communis ten voor het eerst sedert 1947 hun intrede doen in de Franse regering. Hoe zou het buitenland se beleid van zo'n regering eruit komen te zien Mitterrand, een man die meer geschikt is voor een soepele politiek dan voor de uitvoering van vaste beginselen, gelooft in een toekomstig Europa, inclusief Groot-Brittannië. Hoe zouden de communisten hier tegenover staan? Tegen woordig dienen de Franse communisten zich aan als moderne, linkse parlementaire partij, overeenstemming met die nieuwe presentatie verhuizen zij volgend jaar van hun vervallen hoofdkwartier bij de Gare du Nord, een pand vol gluurders en vol wantrouwen, naar een nieuw perceel, ontworpen door de Braziliaanse archi tect Oscar Niemayer. Wolgens de jongste opiniepeiling in .L'Express' V krijgt Mitterrand bij de eerste stemming 47 procent, Pompidou 34 en Giscard d'Estaing 19 procent. Wat betreft de tweede stemming, als de beide overwinnaars het onderling moeten uitvechten, verwerft Mitterrand 53 en Pompidou 47 procent. Bij deze enquête is er evenwel van uitgegaan, dat reeds nu presidentsverkiezingen zouden worden gehouden en tevens, dat De Gaulle volstrekt van het toneel zou zijn ver dwenen. Ook werden slechts drie kandidaten als uitgangspunt genomen allemaal veronder stellingen. Onder mijn zegslieden bevonden er zich een paar. die een terugkeer naar de boze oude tijd van .de vierde republiek voorspelden. Toen lag de macht in handen van de volksvertegenwoor diging, die voortdurend verdeeld bleek door on derling getwist. Zelf acht ik zo'n terugkeer niet I waarschijnlijk. De oude partijen en de praktijken van die periode hebben nog altijd zo'n ongunstige I naam, dat men zich afvraagt wie er behoefte aan zou kunnen gevoelen dit in ere te herstellen. .Bij een opstand is het al even moeilijk als bi het schrijven van een roman een passend slo: te bedenken', concludeerde Alexis de Tocque- vïlle over de Franse revolutie van 1848. Dil geldt ook voor het hedendaagse Frankrijk. De terugkeer van de generaal in 1958 had iets wet van een opstand, een opstand tegen de middel matigheid van de vierde republiek, tegen de po litiek en de politici, tegen de nederlaag en d-: ontluistering, een opstand ten gunste van eer krachtig bewind. De Gaulle heeft voor zo'n krachtig bewind ge zorgd. Dit betekent niet dat de zaak daarmee zou zijn afgesloten, evenmin als de taak om van Frankrijk een moderne natie te maken reeds zou zijn beëindigd. Aanvankelijk werden er geen resulta ten geboekt, maar mede door de psy chische kracht van Annic- zelf, kwam er sjioedig daarna verbetering. De familie spreekt over een wonder. Maar dr Stuif zand, de directeur van het ziekenhuis zegt: .nieuws voor de voorpagina is het niet. Het gaat goed met haar en de mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat zij nog deze maand weer thuis ls.' Slot van pag. 1 ding opgehelderd dienen te worden in onderhandelingen. Er is in de ministerraad dinsdag geen discussie naar aanleiding van deze verklaring gevoerd. De ministers zullen volgende week maandag en dinsdag een afzonderlijke vergade ring aan het Britse toetredingsver- zoek wijden. De Franse viee-voorzitter van de Euro pese commissie. Barre, die de bespre kingen van Rey in Londen heeft'bij gewoond. verklaarde in een aanvul ling op diens mondelinge verslag, dat de devaluatie van het Britse pond en de aangekondigde andere economi sche maatregelen van de Britse rege ring een stap in de goede richting zijn. Het niveau van de devaluatie achtte Barre voldoende. De beide BEG-leiders zeiden voorts te vreden te zijn over de vastbesloten heid die de Britse regering aan de dag legde om de monetaire en eco nomische problemen te overwinnen en over het Britse verlangen om in het kader van de toetredingsonder handelingen met de Europese ge meenschap de kwestie van de inter nationale rol van het pond sterling te bespreken. Dp Nederlandse staatssecretaris II. J. de Koster, die dinsdag de Nederland se delegatie leidde, noemde het be toog van Rey na afloop van de ver gadering .een buitengewoon goede verklaring'. Hij kon ze geheel onder schrijven. Alleen zou hij persoonlijk nog niet het woord crisis bebbt-n uit gesproken. Ik hoop nog steeds dat het niet nodig zal ziin dit woord in de mond te nemen, aldus de staatssecre taris. r ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 3