BILT De rattenvanger van Kloosterzande Eerste paal voor chr. LTS in Middelburg geslagen 2 J. Brokmeier, oud-directeur ZCF overleden .NEDERLANDSE' BISAMRATTEN AFKOMSTIG UIT 3 EUROPESE ONTSNAPPINGSHAARDEN VOLKSZANG VAN KERSTLIEDJES IN STADHUIS VLISSINGEN Zeeuws-Vlaamse afdeling D '66 tegen verhoging veertarieven GMC-braderie Goes tijdens ZLM-week In plan Klarenbeek ALMANAK Pionier' Meliefste bediende heimachine ,De ware vriend.' ,Spoorengels' van hoofdconducteurs op Zeeuwse lijn PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 Betzema trapt met de hak ken van zijn zevenmijlslies- laarzen het ijs stuk. De mouw van zijn groene jas gaat om hoog, Er komt even een klei ne zucht vrij als zijn arm in het ijskoude water duikt. De zucht wordt een goedkeurend fluitje als zijn hand een klem uit de natigheid haalt. In de klem zit een bisamrat. De zo veelste vandaag- Betzema gaat verder. Zijn hakken in het ijs, de bisamratten op de kant. .Het is een verrekt mooi werk', zeg Zeelands rijksrattenvanger. Het. land van mest en mist ligt plat en wit als een voortijdige kerstkaart. Boven de polders rondom Rilland is een winters helle hemel gaan hangen. Althans dat zal zo moeten zijn. We weten het uit de overlevering. De mist laat niet toe dat je er op deze ontzettend koude decemberdag iets van ziet. Precies op het gladde bandenspoor schuift de lichte Sim- ca van rattenvanger Betzema over de zeedijk. Links de schorren, hel loodgrijze water en de stinkende modder, rechts het binnendijkse land. Betzema stopt waar hij zijn klemmen weet. De Ijzige wind snijdt de adem af. ,Een gezond be roep', zegt Betzema. Het is een mening die geheel en al voor zijn rekening komt. W. Betzema is van geboorte een Noord-Hollander of beter en hij zegt het met een buiginkje in zijn slem dat op enige fierheid kan duiden een West-Fries. In 1953 kwam hij uit Brabant, waar hij jachtopziener was, naar Zeeland. De koningsjager werd de doodjager. Betzema kreeg een rijksaanstelling. Opdracht: roei de bisamrat in de Scheldemond uit. Betzema ging aan het werk. Ech ter: de bisamrat is niet uitge roeid. Elk jaar krijgt hij er meer en meer in ztfn klemmen. De bi- sam rukt op. Betzema zegt het met een licht schouderophalen. .Er zijn veel ratten. Er ls weinig personeel'. Voor een West-Fries is dat al erg veel. Ze praten niet zo druk en zeggen liever veel in weinig woorden. Goed, Betzema heeft het gezegd. Het probleem is van een passende tekst voor zien. zijn groene jagershoed de polder In, een blik die om de verte vraagt. .Het moet je in het bloed zitten. M(jn vader was zolang dat ging visser. IJselmeer Ik ging mee. Ut kreeg iets met jacht te ma ken. Dan gaat er een stroper in je leven. Da' blijf je. daar kom je niet vanaf'. Van het ongeregelde naar het ge regelde leven was een beweging die Betzema jachtopziener maak te in Brabant. ,Op een landgoed in de buurt van Hiivarenbeek. Particulier. Het was denkt wel eens verder. Je denkt aan je zekerheid. Waar blijf je als de oude mevrouw er niet meer is. Vandaag de dag ver andert zo'n landgoed van bestem ming. De recreanten komen. Ze hebben gelijk. Iedereen mag voor mij zjjn stukje natuur hebben. Maar wat maken ze ervan? Pa pier en rommel. Ze bederven de boel. De natuur gaat kapot. Nee. voor mij geen plaats'. Betzema hield het bij de kriebels In zijn bloed, hield zijn groene hoed op en kwam naar Klooster zande. .Rijksrattenvanger' is het sindsdien. Een zeldzaam beroep. Nederland levert hem slechts vier collega's op. Zomer en winter trekt lange Betzema langs de dij ken. die in de jaren zo'n beetje zijn dijken geworden zijn. Aan de voet. in het binnendijkse water zet hij zijn klemmen, 's Zomers als de bisams puffend en pretmakend komen, 's winters als ze onder het ijs scharrelen. ,Het is een verrekt mooi werk', zegt Betzema. Goeie dag Bloei ,Het moet je in het bloed zitten'. De lange Betzema kijkt vanonder Als Betzema een goeie dag heeft, betekent dat soms dertig ratten- lijken. Vorig jaar ving de ratten vanger van Kloosterzande in zijn gebied (Zeeland en de gemeenten Putte, Ossendrecht en Woens- drecht) 1800 bisams. Deze week bracht hij zijn totaal voor dit jaar al op 2600. Betzema wijst naar de dijk. Daarbuiten liggen de schorren. .Elke keer als het hoog water wordt, is het raak. Dan ko men ze de dijk over. Het wordt erger. We doen ons best'. In het water, precies op het spoor dat ons ontgaat maar voor Betze ma haarscherp aanwezig is, zet hij zijn klemmen. Keer op keer. Als hij terugkomt, is het meestal beet. De ratten worden vernietigd. Er blijven er echter meer gaan als komen. Betzema krijgt hulp. Van premie- vangers, van waterstaatmensen. De blsam komt echter liever dan hij gaat. Waar een regiment wordt vernietigd komt een brigade te rug. ,Ze moeten er allemaal aan, tot de laatste', zegt Betzema. .An ders blijft het duren'. De lieslaarzen schuiven ver der door het krakende ijs. Betzema's hand duikt in het water. Door de schriele riet pluimen van de Bevelandse welen pijpt de rattenvanger van Kloosterzande zijn melo- dij. Er komt geen betoveren de rattenmassa achter hem aan. De muziek klinkt ijl en tiktakkend tegen de vries lucht. Het zijn de tik en de tak van de grote van rijks wege verstrekte rattenklem. In hun veilige dijkholen ritse len de ratten. .Verrekt mooi werk' lacht het rode gezicht van Betzema. Hij weet dat hij de roerige ritselaars vroeg of laat zal krijgen. Klemvast. MIDDELBURG In zyn woning te Epse (gem. Gorssel) i» dinsdagmorgen plotseling op 60-jarige leeftijd overleden de heer J. Brokmeier, oud-directeur van de Zeeuwse Confectie Fabrieken NV te Middelburg. De heer Brokmeier, die destijds zijn vader als directeur opvolgde, heeft vele jaren leiding gegeven aan dit bekende Zeeuwse bedrijf. In 1963 is hij als direc teur afgetreden. Examen In Den Haag slaagde voor het examen §emeente financiën deel I de heer A. ponselee. ambtenaar op de secretarie te Vogelwaarde. I VLISSINGEN Het stadhuis van Vlissingen is vrijdagavond a s centrum van de volkskerst zang. In de ruime hal zullen zes koren (driehonderd leden to taal) op de trappen en rondom worden opgesteld en bij de ba lustrade zal het blaasensemble St-Caecilia de volkskerstzang begeleiden. Het is voor het eerst dat in ons land volkskerstzangbijeenkomst In een raadhuis plaatsvindt. Alle kerkelijke en christelijke koren, alsmede het koor van zeevaartscholieren doen er aan mee. De volkskerstzang gaat voor het eerst uit van het contactorgaan der kerken in Vlissingen, dat aan vankelijk had gehoopt in het nieuwe Seheldekwartier terecht te kunnen. Maar niet bekend was, of dat op tijd gereed zou zijn. Het gemeente bestuur van Vlissingen ging ak koord met het verzoek "van het contactorgaan de volkskerstzang in het stadhuis te mogen honden. Er is plaats voor heel wat i Men meent dat er omstreeks 700 men sen in kunnen. Als de hal vol is: geen nood. Op het plein voor het stadhuis zal een geluidsinstallatie worden aange bracht. zodat men de zang kan vol gen. De volkskerstzang zal onge veer een uur duren en heeft als soliste de sopraan Francine Frege- res. die zal worden begeleid door Bram Beekman, conservatoriumstu dent, op piano. Verder werken mee de chr. zangvereni ging Hosanna, het r-k kinderkoor, het r-k dameskoor, het hervormd en het gereformeerd kerltkoor als mede het koor van de zeevaartscho lleren. Er ls begeleiding en solo optreden van het blaasensemble van St-Caecilia. Het geheel staat onder leiding van de heer A. M. v. d. Dries. De luisteraars krijgen een (staan)plaats op de begane grond. De avond wordt geopend door ds L. M. Verseput, voorzitter van het con tactorgaan der kerken. Jongeren ver zorgen de schriftlezingen. Britannia KERSTDINER8 Inlichtingen: Tel. 01181,-3255 TERNEUZEN De afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van D '66 zal in een brief aan de minister van verkeer en water staat en aan de leden van de tweede kamer haar ernstige ongerustheid uit spreken over de voorgenomen verho ging van de veertarieven. De afdeling roep., alle belanghebbenden op gezamen lijk een protest in Ie dienen by de be windslieden. Men is van oordeel dat de veerdiensten dienen te worden be schouwd als een verlengstuk van het (rjjks) wegennet. Op een zeer slecht bezochte ledenver gadering van de Zeeuws-Vlaamse af deling van D '66 kwam dinsdagavond ook de benoeming van een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en enkele bestuursleden aan de orde. Voor de functie van voorzitter stelde zich niemand beschikbaar. De huidige voor zatter. de heer S. Vlieger, besloot daar om nog enige tyd aan te blijven. De heer K. C Schouten, die zijn functie van pen ningmeester beschikbaar stelde, ver klaarde zich oereid het secretariaat over te nemen. De functie van penningmees ter zal worden waargenomen door de heer J. de Jonge. De heer Ossewaarde werd als gewoon bestuurslid gekozen. De heer J. W. Carels stelde op het laatste moment zijn bestuursfunctie be schikbaar. Vanuit het afdelingsbestuur was namelijk op het aftreden van de heer Carels aangedrongen, omdat deze in de gemeenteraad van Breskens zit ting heeft namens de fractie-Carels. Aanvankelijk was de heer Carels niet bereid af te treden als bestuurslid van D '66. maar nadat het hoofdbestuur had geadviseerd dat het aanbeveling verdiende dat de heer Carels wel zijn bestuurszetel beschikbaar stelde, bleek hij daartoe bereid. Tydens de ledenvergadering behan delde de afdeling opnieuw de gemeen- GOES Dt Goese middenstand centrale heeft opnieuw plannen voor een braderie. Men denkt er over om een dergelijk evenement in de winkelstraten te organiseren in juni 1968, in de week. waarin de ZLM haar 125-jarig bestaan viert: tussen 17 en 23 juni. Da? is maandagavond duidelijk ge worden op een bijeenkomst van de GMC in .De Prins van Oran je'. Ook de fruitweek werd een geschikte periode geacht met het oog op het succes van vorig jaar maar de voorkeur ging uit naar de ZLM-week. KUNST Bedrijfsleider verduisterde bij zijn werkgever BERGEN OP ZOOM De recherche van de Bergen op Zoomse politie heeft de 31-jarige J. van E. uit Bergen op Zoom aangehouden als verdacht van verduistering van elektrisch materiaal ten nadele van zijn werkgever B. te Tholen, bij wie Van E. jarenlang in dienst was als bedrijfsleider. Hij bekende; in 1966 en 1967 in drie panden te Ber gen op Zoom elektrisch installatiemate riaal, dat hij van zijn werkgever onder beheer had, te hebben gebruikt zonder daarvan mededeling te" doen. De ont vangen bedragen, in totaa! ongeveer 2000, heeft hij daarna ten eigen bate aangewend. Van E. heeft tegenover zijn patroon verteld, dat hij het reeds ge ruime tijd gedaan heeft. De man genoot, het volste vertrouwen. Hij is nu in arrest gesteld en zal aan de justitie worden voorgeleid. telijke herindeling Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hoewel men zich oorspronke lijk had uitgesproken voor drie ge meenten (Oost, Midden en West) bleek men nu meer te voelen voor vier gemeenten. De kanaalzone dien de naar het oordeel van D '66 ln twee gemeenten te worden gesplitst. Tijdens de discussie hierover bleek, dat er verschil van mening bestond over de wflze waarop deze splitsing tot stand dient te komen. Onder meer werd ge pleit voor het creëren van een afzon derlijke woongemeente naast een in dustriegemeente Terneuzen. De door de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen ingestel de werkgroep zal zich nu opnieuw over het vraagstuk beraden. Leeuwse Tuist Terwijl het veer naar Br ex kens moeizaam een weg door de mist zocht begcmnen in de kajuit twee Belgen een gesprek een twist gesprek, want ze woonden allebei aan een andere kant van de taal grens. Ze hadden het over de oorlog van 191Jf-1918, die men wel de eerste wereldoorlog noemt. En zo kwam het gesprek op de onbeken de soldaat. Jk kan bewijzen', zei de man, die een behoeftig soort Vlaams sprak, ,ik kan bewijzen, dat de onbekende soldaat een Vlaming was'. Uitgeslotenmeende de ander, waarop prompt de bewijs voering oolgde.-A.ls de onbeken de soldaat een Waal was geweest, was het ten minste een sergeant geweest'. (Van een onzer redacteuren) WAGENI.NGEN De bisamrat, het beestje dat de laatste dagen zeer vaak in het nieuws komt, komt uit Amerika en Is hier ingevoerd van- vege de prachtige pels. De bisam rat heeft een ontzettend goed en groot aanpassingsvermogen dat zich niets aantrekt van klimaatverschil len, voedselbronnen en nog minder van natuurlijke vijanden (de vos, bunzingen en voornamelijk otters). Nederland wordt al jaren door een invasie bedreigd. In 1941 werd de eerste muskusrat in Nederland (bij Valkenswaard) gevangen. Sinds die datum zjjn hier ruim 40.000 muskus ratten gedood. De muskusrat kan 50 tot 60 cen timeter groot worden. De staart eist daar ongeveer de helft van op. Hij bewoont bij voorkeur de oevers van stilstaand water, is schuw van aard en bouwt zijn holen onder water. De bisam (of muskusrat) eet alleen plantaardig voedsel. Tegen de winter bouwt hij winterhutten in ondiep wa ter Deze hut is soms meer dan 1 meter hoog De rat kan drie pond wegen en heeft een zijdeachtige fiels, die aan de rugzijde roodbruin ot donkerbruin en zwart van kleur is Hij is een zeer snelle zwemmer, die zelden boven water zichtbaar is. De invasie in Nederland is afkom stig uit drie broeinesten, .ontsnap pingshaarden'. De grootste groep ratten, waaruit Zeeland en Brabant hun klantjes betrekken, komt uit het Belgische plaatsje Begijnedijk. Daar stond een kwekerij, waar de diertjes ten behoeve van de bont- verwerkende industrie en het bont- dragende deel der mensheid werder gefokt. Enkele bisamratten ontsnap ten daar en zorgden voor een enorme populatie. De tweede haard, die N.- en Zuid-Limburg besmet heeft, kom! uit Noordoost-Frankrijk en wel van de kwekerijen uit Belfort en Mé- siere. Samensmelting van deze ont snappingspopulaties heeft waar schijnlijk tengevolge van bloedver- versing een explosieachtige uit breiding tot gevolg gehad. De levenskracht van de dieren uit deze haard is aanmerkelijk groter dan die van de Begijnedijk. Juist met deze sterke soort heeft de Belgische ingenieur Engels ln Bel gisch Limburg zo goed als afge rekend. Bij faunabeheer in Wagenin- gen noemt men dit een gunstig as pect voor de uitroeiing van de Bel gische haard. De Franse haard heeft bovendien heèl Luxemburg besmet, het zuidelijk deel van de Ardennen en grote gedeelten van Duitsland. De ratten komen voor tot vlakbij Keulen en Xanten- Via de Moesel ver spreiden zij zich verder. Van deze Franse ratten is de verspreiding ge makkelijk vast te stellen. Eén op de drie exemplaren is namelijk pik zwart. De derde haard doet zich in Nederland voelen in de Gelderse ach terhoek, waar het knagend gevaar via de Oude LTsel is geïnfiltreerd. Tot nu toe zijn daar nog maar 2 beesten gesignaleerd. Faunabeheer ziet deze dieren echter als kwar tiermakers. Deze ratten zijn vrijwel zeker af komstig van ene graaf Coloredo van Mansfeld die na een reisje in Ame rika in 1905 zes van die prachtige beestjes meebracht naar zijn land goed in Bohemen. Aan boord van het schip stierf een van de drie vrouwtjes, zodat de heer graaf drie mannetjes en twee vrouwtjes in zijn bossen kon uitzetten. Europa heeft het geweten. De bisamrat houdt ontzettend veel van kindertjes. Eén paartje kan in goede (Europese) omstandigheden 16 nakomelingen per jaar de wereld insturen. Daarbij komt dat de wijfjes uit de eerste worp (april) datzelfde jaar ook al jongen kunnen krijgen, nuts ze daarvoor benaderd worden door een overjarig mannetje. De bi samrat zoekt altijd naar een Ideale verblijfplaats. Om die te bereiken maakt hij soms een trekroute van wel honderd kilometer. Nederland ls zo'n ideale verblijfplaats. Hoe noor delijker hoe beter. Het Zeeuwse en Brabantse watergebied is voor een bisamrat nog maar armelijk verge leken met het boven-Mo er dij kse. I MIDDELBURG De eerste paal voor de christelijke lagere techni sche school ls dinsdagmorgen in het besneeuwde plan Klarenbeek in Middelburg, geslagen. De sec retaris van de stichting prote stants christelijk technisch onder wijs in Zeeland, de heer P. Me liefste, viel de eer te beurt de eer ste paal in de grond ie heien. Het bleek een zwaar karwei te zijn; de grond was erg hard en er wa ren eerst wat moeilijkheden met de ontsteking van de heimachine, maar met behulp van ether zorg de men voor een grotere ontbran ding en even later werd de paal langzaam maar zeker in de grond gedreven. Nadat de eerste paal was geheid gin gen de 74 leerlingen die hadden toege keken weer naar huis; bestuur en ge- nodigden hielden in de Schouwburg in Middelburg nog een bijeenkomst. De tweede voorzitter, de heer H. J. Co- lijn, sprak als eerste. Hij feliciteerde de heer P. Meliefste en vertelde de aan wezigen dat de laatste al sinds 1950 had .gepionierd en geijverd' voor een chris telijke technische school. Hij vervolgde: ,Met zijn allen zijn we blij en dankbaar voor deze dag. nu de bouw wezenlijk is gestart! Er wordt ons weieens verwe ten dat we willen doordrijven: wij wil len echter alleen maar dat ook onze' kinderen, die technisch onderwijs volgen, een geestelijke begeleiding krijgen in deze wereld vol spanningen. We hopen dat leraren en directeur de kinderen in een gezond geestelijk klimaat begelei den tot waardige leden van de maat schappij.' Hierna las hij de berichten van ver hindering voor, onder andere van be stuursleden, van b en w van Middel burg en van de heer J. A. van Benne- kom. De voorzitter, de heer J. van den Bos was verhinderd wegens een verga dering van gs. Ir K. G. W. Peters van de Holland Building Corporation (de school wordt volgens systeembouw van de HBC ge bouwd) sprak gelukwensen en merkte; op dat hij de opdracht voor de bouw nog niét had ontvangen. De heer Meliefste verzekerde hem even later dat de op dracht zaterdag verzonden was. Ir Pe ters bood de secretaris een vulpotlood aan als herinnering aan het heien van de eerste paal. De heer A. J. ter Veld, architect sprak gelukwensen, ook na mens de andere architect, de heer Hoog- stra uit Hoogeveen en de aannemer, bouwbedrijf Booy NV te Hoogeveen. De heer A. Riddersma, directeur van de christelijke lagere technische school, die met zijn 74 leerlingen voorlopig in het Cellebroershof in Middelburg is ge vestigd, sprak namens personeel en leerlingen en de heer Meliefste haalde herinneringen aan de beginperiode van de stichting op. Hij liet alle moeilijkheden do revue passeren, maar hesloot optimistisch met de mededeling, dat de praktijk- lokalen waarschijnlijk vóór de nieu we. cursus (15 augustus 1968) klaar zouden zijn, en dat in augustus de theorielokalen zouden volgen. Het gymlokaal wordt liet laatsf gebouwd. Eind 1968 zullen we de nieuwe school dan kunnen laten zien aan ieder die dat wil/ hesloot hy. Tenslotte sprak de heer W. Sanderse namens de bond voor christelijk nijver heidsonderwijs in Nederland. De kosten van de bouw van de school bedragen ongeveer drie miljoen gulden. Er komen 26 lokalen en de school zal een capaciteit van 400 leerlingen heb ben. Dit jaar is men gestart met drie klassen van het voorbereidende jaar, volgend jaar worden de cursussen hout en metaal toegevoegd en in 1969 komt er een afdeling elektro. Men speelt ook met de gedachte een ito-afdeling (Indi vidueel technisch enderwijs) te stichten. Aan de school zijn momenteel zes leer krachten verbonden. BIJ de foto: De eerste paal voor de christelijke-lagere technische school ging in plan Klaren beek de grond in. (Foto PZC) ANTIEKDIEFSTALLEN BIJ BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM (AP) Uit de villa bij Bergen op Zoom van de Belg Karei Wijler uit Antwerpen zyn dins dagavond antieke voorwerpen ter waar de van 100.000 tot 150-000 Bfrs gesto len. Behalve antiek werden ook vele an dere waardevolle voorwerpen en jacht geweren met munitie ontvreemd. Even later kwam bij de politie een mel ding binnen van een tweede antiekdief stal, die vermoedelijk het werk is ge weest van dezelfde dieven. Hier werd voor een waarde van ongeveer 50.000 Bfrs gestolen Tevens namen de dieven een caravan mee van een kampeerter rein waarmee zij zijn verdwenen in de richting van de Belgische grens. De po litie meent dat de Inbrekers allen Bel gen waren. Men mag de achttlende-eeuwse Italiaan Carlo Goldoni vrijelijk een veelschrijver noemen: de Zeeuwse Culturele Agenda houdt het voorzichtig op vijf tragedies, zestien tragikomedies, honderdzevenen dertig blijspelen en zevenenvijftig sce nario's voor de commedia dell'arte. En het is na twee eeuwen bepaald geen eve nement, zijn ,11 vero amico' (De ware vriend) te zien. dat als blijspel wordt ge ïntroduceerd, maar waarin toch alle kenmerken aanwezig zijn van een ver wantschap aan de commedia dell'arte. Nu staat de commedia dell'arte impro visatie toe, binnen het kader, zoals dat door de auteur is aangegeven. Daarom is het zo opmerkelijk, dat noch bewer ker Ton Lutz, noch regisseur Ton Len- sink. mensen van reputatie toch. de jon ge toneelgroep .Proloog* in de gelegen heid hebben gesteld hiervan te profite ren, waarbij wij uiteraard niet uitgaan van een vrije, maar van een geregi streerde improvisatie: waarom het spel niet ingrijpender omgewerkt, aangepast aan de actualiteit, desnoods mét de burleske elementen van de commedia dell'arte. .Proloog" bracht het spel gisteravond in een matig bezette zaal van ,De Prins van Oranje' voor de te Goes samenwer kende culturele instellingen en dan dient hier allereerst het respect genoteerd voor het enthousiasme van deze Jonge to neelgroep. die in enkele fragmenten tot goed, spontaan toneel kwam en in Jaap van Donselaar die het meest de in tenties van gastregisseur Ton Lenslnk volgde en Uona van Wijk over uit stekende krachten beschikt. Bewerker en regisseur die men als acteur moet prefereren hadden dus gekozen voor de traditionele afwikke ling van .De ware vriend' en het resul taat was een door de toneelprestatie on derhoudende voorstelling van een blij spel. dat in deze tijd toch wel het stem pel draagt van een bedaagde, goedwil lende langdradigheid. Goldoni was bij ,H vero amico' geïnspireerd door Mo lières ,De Vrek', maar de minder se lecte smaak van zijn tijd en zijn goe dige, wat bezonken-optimistische instel ling verhinderden hem naar diens niveau te reiken. Die karaktertrekken zijn in vrijwel zijn hele oeuvre terug te vinden en ofschoon zijn komedies mank gaan aan een overigens innemende oppervlak kigheid, vestigde hij voorgoed de repu tatie van het Italiaanse blijspel. Maar in een weinig gepolijste en aan gepaste versie als waarin Proloog ,De ware vriend' gisteravond moest presen teren blijkt toch, dat deze manco's in deze tijd storend domineren. Het resul taat: een voorstelling, waarbij men in cidenteel geniet van leuk, soms ook vaardig toneel, maar die door de zwak te van de tekst een .uitzitter' wordt. Vaardig toneel vooral van Ben Aerden, die een ln toon en sfeer juist gedoseerde Ottavio deed, bij welk niveau een ge disponeerde Ilona van Wijk, van wie men Rosaura zag, nog het meest aan sluiting vond. Leo Beyers ls een goed acteur, gehandicapt door een te nadruk kelijke zachte g, in ,De ware vriend' overtuigend als Florindo en met het zelfde gemak en souplesse acteerden Thea Rodlng Oolombinaen Wilma van Klaveren (Beatrice). Lello zag men van Jaap van Donselaar en Kees Waterbeek vervulde twee bijrollen, Trivella en Trap- pola. Het decor van Lukas Smits was wat sober, maar daarbij functioneel het stond snelle wisselingen toe en der halve zeer bruikbaar, in het laatste be drijf gecompleteerd met een fraaie twij felaar. Het is uiteraard goed, dat men met ,De ware vriend' de traditie van het Ita liaanse blijspel heeft willen voortzetten- Maar voor een dergelijke pure behande ling mist het spel de kwaliteiten, heeft het teveel de lauwe smaak van .komisch' en .schelmenstreken'. Men zou er iro nische, groteske en actuele elementen aan toe kunnen voegen: een enthousiaste groep als Proloog kan dit, ln de bezet ting van gisteravond, aan en het zou zijn prestatie meer reliëf geven. H. H- (ADVERTENTIE) i De echts Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. maagtabletten 'n blijvende uitkomst! mporïsur Riattjorgon CJt Rotterdam Tel. 010-23 VLISSINGEN Buitenlanders kunnen ln het vervolg met Engels terecht op de Zeeuwse spoorlijn. De hoofdconducteurs op de treinen in Zeeland leren in twintig lessen van twee uur zoveel Engels, dat zy er als spoornian goed mee uit de weg kunnen. Zes hoofdconduc teurs uit Vlissingen slaagden dins dag als eersten voor deze in Roo sendaal gegeven cursus van twin tig weken met twee uur Engels per week, die werd gegeven door stafleden van de spoorwegen uit Utrecht. In de eerste week van Ja nuari beginnen nog eens zeven spoormannen aan deze cursus En gels, waarvan het examen begin juni is. Aanvankelijk was de cursus En gels op vrijwillige basis. De in Zeeland wonende conducteurs konden moeilijk voor die vrijwilli ge cursus 's avonds naar Roosen daal. De cursus Engels is nu, om dat men in een hogere taakgroep is opgenomen, verplicht gesteld. Dat betekent, dat de cursus over dag wordt gegeven. Het Engels blijft dus nu niet meer beperkt tot de grote standplaatsen, ook de spoormannen ln kleinere stand plaatsen kunnen nu mee doen. De spoorwegen willen met dit spoor-Engels de dienstverlening uitbreiden. Engels zal van de Zeeuwse hoofdconducteurs behal ve op de Zeeuwse lijn, ook klinken op de Beneluxtreinen en de door gaande treinverbindingen voor toe risten. De geslaagden van dinsdag zijn de heren C. Slok, J. Plelanen, A, P. van Os. G. van Ommen en P. Boer uit Souburg en P. L. den Boer uit Vlissingen. VERWACHT. AANVANKELIJK MIST Over het algemeen veel bewolking met vooral in de ochtend op vele plaatsen mist en wat motregen. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind. In het alge meen iets hogere temperaturen dan dinsdag. ZON EN MAAN 14 december Zon op 08.40 onder 16.28 Maan on 14.39 onder 06.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2