OLIEBOORDERS EN m ACTIE OP DE HELIKOPTERS NOORDZEE KLM deed een goede keus GUNSTIG RESULTAAT '66-'67 VAN LANDBOUWBELANG WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 BEGIN VAN GROTE ACTIVITEITEN (Van onze medewerker B. van der Klaauw) Volgend jaar arriveren in Ne derland twee helikopters, be schilderd met de blauwe strepen van de KLM. Zij komen uit de Verenigde Staten, uit de fabriek van Sikorsky, pionier op het ge bied van het hefschroefvlieg- tuig, en zijn bestemd voor de dochtermaatschappij KLM Noordzee Helikopters. De beide toestellen, een tweemotorige S-61 en een eenmotorige S-62, krijgen een bijzondere taak, waarbij zij grotendeels boven de zee zullen moeten optreden. De rompen van de hefschroevers zijn daarom min of meer in bootvorm gebouwd zodat, als dat nodig is, op het water kan worden geland en gestart. Dank zij een intrekbaar wieleronder- stel kan ook gewoon op het land worden geopereerd. De taak van de helikopters ligt bo ven de Noordzee, want daar gaan de komende jaren grote dingen gebeu ren. Bij zijn ononderbroken speurtocht naar verborgen voorraden grondstof fen zoekt de moderne mens niet al leen op het land. Een groot deel van de aarde is immers overdekt met water en ook de bodem van zeeën en oceanen bevat wellicht nog on voorstelbaar grote hoeveelheden delf stoffen die, dankzij allerlei moderne technische vindingen, naar boven kunnen worden gehaald. Enige jaren geleden heeft een Ame rikaanse opsporingsmaatschappij de gehele Noordzee verkend met ge bruikmaking van vliegtuigen, die wa ren uitgerust met hypergevoelige meetapparatuur. Uit de gegevens, die door deze apparatuur tijdens vluchten op geringe hoogte op lange stroken papier zijn vastgelegd, kun nen vakmensen nauwkeurig afleiden wat zich onder de zeebodem bevindt. Afhankelijk Volleybal in Aardenburg De Aardenburgse volleybalploeg' speelde in het nieuwe gymnastiekge- bouw in het afgelopen weekeinde wed strijden tegen de club uit IJzendijke. De meisjes van Aardenburg wonnen met 4-0 van IJzendijke. De dames van Aardenburg wonnen met 3-1. De heren speelden tegen de KPJ uit IJzendijke en wonnen met 4—3. PHILIPPINE ,Phimos'-bal De sociëteit .Phimos' te Philippine heeft zich door het organiseren van een bal op zaterdag jl opnieuw in de belangstelling geplaatst. Het orkest .The Streams' uit Rijen (N.-B.), zorg de evenals op de onlangs gehouden ,love-in* voor een gezellige sfeer met goed gebrachte dansmuziek. Ook tij dens eerder gehouden balavonden in de loop van dit jaar deed .Phimos' een beroep op dit Brabantse orkest, waarmede een prettig contact wordt onderhouden. Charitascollecte De charitas-collecte" gehouden in de r-k kerk te Philippine heeft een bedrag van 170,60 opgebracht. Oprichtingsvergadering BHP Dinsdag 19 december aanstaande zal in café Dallinga te Sluiskil een vergade ring worden gehouden om te komen tot oprichting van een BHP (unie voor beambten en hoger personeel in de kring Zeeuwsch-Vlaanderen)De dis trictsbestuurder, de heer Serto, zal eer inleiding houden. In het voorlopig bestuur hebben zitting de heren E. P. v. Assche. A. Verplanken en A. Kindt, allen has van Gent, J. Ser- rarens en F. Arends uit Hulst, J. F. de Rijk uit Sluiskil en C. Hageman uit Clinge. De vergadering begint te 19.00 W est-ZeeuWsch-Vlaanderen Dat geldt met name voor olie en aardgas, waarvan exploitatie lonend is. De grote oliemaatschappijen heb ben zich intensief voorbereid op het winnen van ruwe olie nit de Noord zeebodem en het Nederlandse deel van het continentale plat. Volgend Jaar zal daarmee worden begonnen en zollen op zije kunstmatige eilan den verschijnen, stalen staketsels waarop de boortorens en verdere apparatuur worden geplaatst en waar op een groep vaklieden zal kunnen leven en werken, vanaf deze boorei landen zal men dan proberen de zeebodem te ontsluiten en zyn rijk dommen eroit te halen. Die booreilanden zijn afhankelijk van verbindingen met de vaste wal. Het personeel zal van tijd tot tijd moeten worden afgelost, er zijn levensmid delen en onderdelen nodig, personeel van de vaste wal moet op inspectie reis, grondmonsters van de zeebodem moeten naar het laboratorium op de wal voor onderzoek, in voorkomende gevallen zal men gewonden of ern stige zieken moeten afvoeren, er zijn dringend bepaalde machineonder delen nodig, enzovoorts. Uiteraard kunnen verbindingen per schip wor den onderhouden, maar dat kóst vrij veel tijd. Het meren aan het eiland en het lossen zijn niet zo gemak kelijk en bij ruwe zee zelfs onmoge lijk. Daarom is er feitelijk maar één op lossing: helikopters. Ieder booreiland wordt daarom voorzien van een plat form, dikwijls niet veel groter dan het toestel zelf, maar voldoende om erop te landen, te lossen en te laden en weer te starten. Elders in de wereld, waar olie uit zee wordt ge wonnen, zijn helikoptervluchten naar booreilanden heel gewoon, bijvoor beeld aan de Amerikaanse westkust, in de Perzische Golf en aan de En gelse kant van de Noordzee, waar reeds verscheidene booreilanden zijn aangebracht. De KLM heeft deze ontwikkeling voorzien en twee jaar geleden een dochtermaatschappij opgericht met de naam KLM Noordzee Helikopters NV. Na uitvoerige studies heeft zij nu bij Sikorsky twee helikopters be steld. Volgend jaar komen deze toe stellen. die samen met een voorraad reserveonderdelen 6.750.000 gulden kosten, naar Schiphol, hun thuisba sis. Zes vliegers en tien man tech nisch en grondpersoneel zullen nodig zijn om de toestellen in de lucht te houden. Goede keus Fraaie verlichting en„ verkeers chaos: het jaarlijks terugkerende beeld van de Eeuwige Stad in kerststemming hier vastge legd op het Spaanse Plein, De KLM heeft een goede keus ge daan, niet alleen omdat Sikorsky op het gebied van hefsehroefvlieg- tuigen een begrip is, maar omdat al zoveel andere maatschappijen met de twee typen in kwestie uitstekende ervaringen hebben opgedaan in ope raties naar en van booreilanden. Van de S-61 zyn bijvoorbeeld al en kele honderden exemplaren gebouwd, in hoofdzaak voor militair gebruik, terwijl de S-62 het tot een produktïe van 100 stuks heeft gebracht. Er zijn van de S-61 al verscheidene uitvoeringen gebouwd. De door de KLM bestelde S-61N is de bekend ste burgeruitvoering. Het toestel heeft twee turbinemotoren van 1500 pk, die een vyfbladige rotor aandrij- Een Amerikaanse Sikorsky S61 landt op een booreiland aan de west kust van de Verenigde Staten. ven en in de lange romp (2,5 meter langer dan bij de militaire S-61) is plaats voor 26 passagiers of 2570 kg lading. De kleinere S-62 wordt voornamelijk gebruikt door de Ame rikaanse kustwacht als reddingstoe stel. Bij de bouw van deze S-62 heeft men in ruime mate gebruik gemaakt van beproefde onderdelen van de S-55 een vroegere helikopter van Sikors ky, terwijl het toestel een turbine motor van 1250 pk heeft. De S vervoert elf passagiers of 860 kg ding. Inmiddels is er nog een tweede ge gadigde, die helikoptervluchten naar booreilanden in de Noordzee aanbiedt. Bob Schreiner, de directeur van Schreiner Air Transport, heeft sa men met de BEA Helicopters een dochteronderneming van de (Bri tish European Airways) een be drijf gevormd dat SBH (Schreiner BEA Helicopters) heet en dat vluch ten aanbiedt met S-61-toestellen van de BEA. Deze heeft vier van der gelijke helikopters en gebruikt ze onder meer voor vluchten naar de Scilly eilanden, maar ook voor ver bindingen met booreilanden. Schrei ner zelf heeft al twaalf jaar lang ervaring in het gebruik van heli kopters, onder meer voor oliemaat schappijen in Perzië en Nigeria. Ook de S-61's van de BEA zullen dus ver moedelijk straks in Nederland wor den waargenomen. Wat volgend jaar boven de Noord zee gaat gebeuren, is uiteraard nog een bescheiden begin. Als de winning van de delfstoffen goed op gang komt kan deze uitgroeien tot een belang rijke operatie. Raad Sluis kocht voor ƒ31.000 grond SLUIS Maandagavond besloot gemeenteraad van Sluis, in spoedeisen de zitting bijeen, tot het aankopen van een perceel bouw- en tuingrond, groot 1 hectare 87 are van de familie Bekaar. Dit perceel was op de dag van de zit ting in de namiddag in het openbaar verkocht en de gemeente had daarop een bod gedaan van 31.000 en kwam voor de aankoop in aanmerking. De raad gaf aan dat bod zijn fiat. Het perceel is gelegen tussen de Zuiddijk- straat en de stadswallen. HOEK Uitvoering ENZK De uitvoering van de muziekvereniging ENZK te Hoek zal worden gehouden op vrijdag 15 en zaterdag 16 decem ber aanstaande in de gemeentelijke ge hoorzaal. Op het programma staat een optreden van het muziekgezelschap on der leiding van de heer J. Meertens en een opvoering van de klucht in 3 bedrijven .Moderne Jeugd'. De genera le repetitie op donderdag 14 december zal toegankelijk zijn voor de bejaarden en de schooljeugd van Hoek. De gene rale repetitie begint om 7 uur, de bei de uitvoeringen om 7.30 uur, AARDENBURG E. van Rie kampioen bolder in Aardenburg In café .Centraal' te Aardenburg werd de laatste wedstrijd gespeeld voor het kampioenschap 1967 van de Aarden burgse boldersclub. Gespeeld werd met 28 deelnemers. Daar er 6 gegadigden waren voor de titel, was de spanning groot. Uiteindelijk sleepte het koppel W. Cauwels-Em. van Rie de eerste prijs in de wacht. De verdere uitslag was: 2 M. Kegel-R. van Rie; 3 R. de vriend- H Moens: 4 E. Rijckaert-P. Haege- Door deze uitslag is E. van Rie voor de 2e achtereenvolgende keer clubkam pioen geworden; 2 R. van Rie; 3 E. Rijckaërt; 4 H. Moens; 5 C. de Croock; 6 R. Martens; 7 O. Dhoore. De overi ge spelers hadden allen minder dan 10 punten. SLUISKIL Tweede kaartavond NKV De tweede kaartavond van het NKV van het winterseizoen 1967-'68, in café ,De Sport' te Sluiskil telde 48 deelne mers. De uitslag was als volgt: 1 F. de Brouwer; 2 R. Gelderland; 3 G. Poppe; 4 P. de Feber; 5 R. van Waes; 6 C. van der Bulck; 7 Th. Vermeulen; 8 P. Luycks; 9 E. Jacobs en 10 E. Merckx. In verband met kaartavonden, welke worden ingericht door de personeels vereniging van de NSM zullen vooi de nog resterende drie NKV-kaartavon- den andere data worden bepaald. Overleg over opslag vloeibare brandstof OOSTBURG De coöperatieve aan- en verkoopverenïging Landbouwbelang van West-Zeeuwsoh-Vlaanderen hield maandagmiddag in hotel ,De Eenhoorn' te Oostburg een goed bezochte alge mene vergadering. De voorzitter, de heer E. Dekker uit Oostburg, haalde in zfjn openingswoord aan, dat de ver eniging over het afgelopen boekjaar in vele opzichten tevreden kan zijn. Wel bracht hij zonder nader feiten te noemen in herinnering, dat het be stuurlijk een moeilijk jaar is geweest. De heer Dekker deelde mee, dat met de coöperatie te Terneuzen en Cebeco overleg gaande is over de opslag van vloeibare brandstoffen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hierdoor zou de dienstver lening kunnen worden verbeterd en de voorziening worden gewaarborgd. In verband met de steeds stijgende kosten wees de heer Dekker op het doel van Landbouwbelang: .dienen, niet verdienen, is onze taak'. Hij deed hier bij een beroep op de goede wil van de leden. Concentratie wees hij met het oog op een meer efficiënte werkwijze ulel van de hand, maar: ,We mogen niet gaan concentreren om der wille van de concentratie'. De heer J, C. Risseeuw uit Zuidzande werd als bestuurslid herkozen. De he ren I. Haartsen' uit IJzendijke, P. S. Dekker uit Zuidzande werden als lid van de raad van commissarissen her kozen. Hierbij werd in de vacature ont staan door het zich niet herkiesbaar stellen van de heer J. A. Leenhouts uit Schoondijke, vervangen door de heer J. B. Becu uit Schoondijke. Drs C. van der Sluys uit Doetinchem, hoofdredacteur van ,De Boerderij' hield een inleiding over .concentratie bij de afzet'. Drs Van der Sluys gaf een over zicht van het ontstaan en functione ren van de producentengroepen in Frankrijk, waarbij de staat subsidies geeft. Drs Van der Sluys stelde, dat er te weinig elasticiteit is in de verhou ding vraag en aanbod van de produkten, terwijl de boer ook zelf niet kan in grijpen als het de produktie betreft. De heer J. H. Blank uit Rottendam, in specteur van de Cebeco, sprak hierna over de voorgesteld vernieuwingen in de Cebeco. Volgens de heer Blank zul len hierdoor de nu nog bestaande tus- senmarkt tussen de Cebeco en de di verse coöperaties in het land moeten verdwijnen, Verder zal dan de Cebeco- directie met de verschillende verenigin gen rechtstreeks besprekingen voeren over het te voeren beleid. Anderzijds zal de directie meer invloed in de ver enigingen krijgen. Hierbij noemde de heer Blank het in vesteringsbeleid. Deze voorgestelde ver anderingen zullen volgend jaar bij de verenigingen aan de orde komen, aldus de heer Blank, die de hoop uit sprak, dat er snel een beslissing zou worden ge nomen om de te verwachten concurren tie van bepaalde landen beter het hoofd te kunnen bieden. Gunstig Tijdens deze vergadering werd het jaarverslag over het boekjaar van 1 juni 1966 tot en met 31 mei 1967 aan de orde gesteld. Het afgesloten boekjaar is, aldus het bestuur, gun stig geweest, ondanks de lagere om zet en de zeer lage opbrengst van 't drogen. Van het voordelig saldo var 40.374 werd ongeveer ƒ26.000 bij geschreven op de ledenrekening. Directeur -J. A. den Hamer ver meldt in zijn jaarverslag, dat het resultaat in vergelijking met vori ge jaren gunstig is. De omzet is, zowel wat hoeveelheden als geld betreft, aanzienlijk gedaald. Dit komt geheel op rekening van het arti kel tarwe, waarvan bijna 5000 ton min der werd omgezet. Van alle andere ar tikelen is de omzet gestegen of onge veer gelijk gebleven. De lage tarweom- zet werd veroorzaakt door inkrimping van 't areaal in West-Zeeuwsch-Vlaan deren 6229 hectare tot 5538 heets re. gevolgd door een verlaagde opbrengst per hectare. Daarbij kwam nog het ver vallen per 3 november van net vorig jaar van de restitutie bij export van Een nieuw Japans snufje: een ontvangertje dat de drager door middel van een belletje waar schuwt, als hij aan de telefoon moet komen. Men hoeft niet meet te doen, dan het telefoonnummer te draaien; gelijk met de bel in het. toestel gaat dun cok de bel in het ontvangertje bellen. De zesdaagse draait door dag en nacht niet alleen op de baan: tijdens de nachtelijke uren worden ook de fietsen nagekeken, zo no dig gerepareerd en worden reser vewielen geregen. tarwe naar derde landen, zodat slechts weinig van derden kon worden bijge- kocht. Het lage vochtgehalte van de aange voerde produkten was de oorzaak van de lagere opbrengst van het drogen. De kosten stegen onder meer door een groter gebruik van meststoffen van 3821 ton tot 4347 ton, een stijging van 14 procent. De totale omzet van gra nen, zaaigranen, zaden en peulvruchten liep terug, maar in de produkten onder ling trad nogal wat variatie op. De omzet van pootaardappelen bedroeg 164.822, een stijging van omstreeks 50 procent. De stijging van de omzet van bestrijdingsmiddelen zette zich voort en bedroeg 406.570, een stij ging met 28 procent. De omzet van vloeibare brandstoffen en smeermiddelen 350.203) steeg 40 procent ten opzichte van het vorige boekjaar. Het aantal OK-benzinepompen werd uitgebreid tot zes. De omzet van veevoeders bedroeg 90.033, waar mee de tendens van vorige jaren zich in versterkte mate voortzette. Van alle produkten in de afdeling gra nen, zaden en peulvruchten (omzet 5.030.136) viel de opbrengst per hec tare tegen. Bij de consumptieaardappe len bereikte de centrale aankoopver eniging een cijfer van 1.072.922. De totale omzet in kilo's bedroeg 25.452.679 en in geld 8.615.075,96. Inhaalprogramma topbiljart Een aantal leden van toepclub .De Sport' te Sluiskil heeft dezer dagen een. aantal wedstrijden gespeeld teneinde op een gelijk aantal wedstrijden te komen in de onderlinge clubcompetitie. De uitslagen hiervan luiden als volgt: G. de Feber-J. van Tatenhove 0-2, C. Bra- cke-E. Gijsel 0-2, G. de Feber-R. Zaal 2-0, G. de Feber-R. de Waal 2-0, W. Talboon-E. Gijsel 1-1, E. Gijsel-H. de Graeve 1-1, E. Gijsel-J. van Tatenhove 1-1, W. Talboom-G. de Feber 0-2, E. Vanhijfte-E. Gijsel 0-2. Instuif Sluiskil en enige rescue-gropu van Nederland High-Way' Sluiskil een dans avond verzorgen in het jeugdgebouw .De Ark'. Prijskamp topbiljart In het clublokaal van BSC te Sluiskil werd zondag jongstleden een grote prfjskamp op twee topbiljarts gehou den, waaraan 48 spelers deelnamen. De eerste prijs, twee zware kalkoe nen, werd gewonnen door het duo Th. van Stevendaal (Boschkapelle) en B. Coppieters (Koewacht:). De tweede prijs, eveneens kalkoenen, belandde bij het Koewachtse duo L. Coppieters en A. Bouvree. Als derde plaatsten zich G. de Feber (Sluiskil) en B. Strooband (Koewacht) en wonnen zodoende elk een konijn. De vierde en vijfde plaats werd respectievelijk ingenomen door het duo L. Dallinga en A. van Puyvelde (beiden Sluiskil) en het koppel B. Rombout (Koewacht) en K. Visser (Sluiskil). Voor de vierde en vijfde prijs waren kippen beschikbaar. Op tweede kerstdag wordt in het club lokaal van BSC weer een prijskamp met wildprijzen gehouden. Topbilj artwedstrij d tegen Axel Vrijdag 15 december aanstaande speelt toepclub ,De Sport' te Sluiskil een wed strijd tegen de topbiljartclub EATC uit Axel. De plaatselijke club. die met sterke spelers als onder meer P. van Alem, G. de Feber en J. van Tatenho ve over een goed team beschikt, zal het tegen deze Axelse vereniging, die naar verluidt ook over diverse cracks beschikt, zwaar te verduren krijgen. Er wordt dan ook algemeen venvacht, dat het een sensationele kamp zal wor den. BRESKENS Wonin gbouwvereniging .Breskens' vergadert De algemene woningbouwvereniging .Breskens' houdt op 19 december in ,De Uitkomst' een algemene ledenver gadering om half a.cht. De agenda vermeldt onder andere verhoging waar borgsommen en vaststelling aanvullen de huurovereenkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 24