J» PFAFF Leiers schrijven DE BOEKENPLANK Kerknieuws «RAIFFEISENBANK BEHOUD GYMNASIUM M'BURG: SENTIMENTELE ARGUMENTEN '10 van de partij GEBREK AAN VOORLICHTING BIJ PSD Industrie en Borssele 248- 798- V. Kessler en de voetballers Landbouw en EEG IN HOLLAND VAART EEN VLOOT WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Ds Brummelkamp, docent aan het gymnasium en dus partij in deze zaak, heeft samen met een aantal anderen een handtekeningenactie op touw gezet met als doel het stede- lïjk gymnasium voor Middelburg te behouden. In verschillende publika- ties wordt gesteld, dat deze school, door het feit, dat hij gedurende een periode van 600 jaar in de stad ge vestigd is geweest, zijn bestaans recht beeft bewezen. Dit nu lijkt me een ietwat sentimenteel argument, daar liet gymnasiaal onderwijs i" zijn huidige vorm pas bij een wet van 1876 is geregeld. Een andere zaak is, dat de school door de omzetting, die in de zeer na bije toekomst zal plaatsvinden, van de christelijke hbs in een lyceum, veel leerlingen aan de gymnasiale afdeling van deze onderwijsinstelling zal verliezen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het stedelijk gymnasium het magische getal van 32 leerlin gen in de vijfde en zesde, klassen te zamen, zoals dit in de mammoetwet wordt voorgeschreven, niet meer zal halen (het bereikt dit aantal in de huidige situatie nauwelijks) en zal worden opgeheven. Dit nu zou een ramp zijn voor het openbaar onder wijs in Middelburg. Het alternaLief lijkt me eenvoudig. Samengaan met de ï'ijks hbs, die door het rijk zal moeten worden overgedragen aan de gemeente, en vorming van een ge meentelijk lyceum en eventueel, door toevoeging van de gemeentelijke ulo. van een scholengemeenschap. Recht geaarde gymnasiasten zullen de neus optrekken en zeggen dat een gym nasiumdiploma, behaald aan een ly ceum, in casu scholengemeenschap, toch niet je ware is en dat men al leen iets van de klassieke sfeer kan hebben geproefd op een kategoriaal gymnasium. Hiertegenover staat, dat een groot deel van de naoorlogse generatie zijn gymnasiumdiploma heeft verworven aan een lyceum. Worden deze mensen hierdoor ge diskwalificeerd? Ik zou een derge lijke opmerking niet graag voor mijn rekening vallen nemen. Bovendien, het zijn toch immers de docenten in de klassieke talen, waardóór de gymnasiasten grotendeels geestelijk worden gevormd! Zouden zij dit op een lyceum op een minder verant woorde wijze doen, dan op een gym nasium? ïk heb eindexamen gedaan aan een lyceum en ik heb les ge had van befaamde classici als Hoek stra en Spoelder (jazeker, de beken- ADVERTENTIE) Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,85. de Spoelder van de Homerus-uitga ve heeft ook enige tijd aan een ly ceum gedoceerd). Gelukkig kan ik meedelen, dat ik heb ondervonden, dat mijn klassieke opleiding bepaald niet op een lager niveau staal, dan waneer ik deze aan een categoriaal gymnasium zou hebben genoten. Een veel gehoord argument van de zijde der oategorialen' is ook, dat de kinderen op een lyceum, of scholengemeenschap, pas in de tweede en derde klas in aanra king worden gebracht met Latijn, respectievelijk Grieks, hetgeen betekent meer lesuren in deze ta len in de hogere leerjaren. Het laatste is mijns inziens beslist geen nadeel, daar kinderen op oudere leeftijd immers meer van de klassieke literatuur en cultuur kunnen hegrijpen, waardoor de meerdere uren een relatief hoger rendement opleveren. Een belangrijk voordeel ls, dat op een lyceum en een scholengemeen schap alle leerlingen een gemeen schappelijk eerste leerjaar doorlopen. Hierdoor kan een betere de terminatie enseiectie plaatsvinden over de verschillende schooltypen, waardoor het aanwezige intellect maximaal wordt benut. Een ieder zal het met mij eens zijn, dat we zui nig met het intellect moeten om springen en dat iedere leerling een schoolopleiding moet krijgen, waar voor hij de meeste capaciteiten heeft. Welnu, hiervoor bieden lyceum en scholengemeenschap, in het kader van de óp 1 augustus 1968 in te voe ren mammoetwet, de beste moge lijkheden. Volgens sommigen zal in voering van genoemde wet Ameri kaanse toesta'nden (bedoeld wordt verlaging van het peil) met zich brengen voor het algemeen voort gezet onderwijs in ons land en zullen .leerlingenfabrieken' ontstaan, waar menselijke benadering van de leer ling nauwelijks mogelijk zal zijn. Wie enigszins met de materie be kend is. zal weten, dat het niveau van het algemeen voortgezet onder wijs op voldoende hoogte zal wor den gehandhaafd. Het probleem van de .leerlingenfabrlek' zal voor Wal cheren, gezien de bevolkingsdicht heid, die niet groot is, geen rol spe len, waardoor de voordelen van een lyceum of scholengemeenschap al leen nog maar duidelijker in het oog springen. Het bovenstaande is mij uit de pen gevloeid, omdat ik van mening ben. dat de bevolking, wanneer men de publieke opinie er gens voor wil mobiliseren, eerst zo volledig en zo objectief mogelijk over de zaak moet worden voorge licht. Aan deze voorwaarden is, mijns inziens, door ds Brummelkamp cum suis niet in voldoende mate voldaan. dr E. R. de Waard wetenschappelijk hoofdmedewerker universiteit van Amsterdam. BEHOUD VAN HET ZELFSTANDIG GYMNASIUM IN MIDDELBURG Het voortbestaan van het Middel burgs stedelijk gymnasium wordt door een aantal naar hun uitla tingen te oordelen door kortzich tig eigenbelang geleide lieden be dreigd. Vooral in de persoon van de heer Aan Bennekom (een warm voorstander van op klassieke leest geschoeid onderwijs) vinden wij 6 eeuwen oude fundamenten on dermijnende krachten. Deze man wil de consequenties van de mammoetwet aanvaarden en ziet voor het behoud van gymnasiaal on derwijs in Middelburg de lyceum- vorm als het meest daarvoor ïn aan merking komend. Een gymnasium diploma van een dergelijk school type zou evenveel waarde hebben als dat van een categoraal gymna sium, hetgeen zonder meer onjuist is. Is het huidige lyceum-gymnasium door zijn gecomprimeerd klassie- ke-talenonderwijs al de mindere van een zelfstandig gymnasium, het toekomstige zal daarvan een nog slapper aftreksel zijn. De wens: .Ombouwen van de christelijke hbs tot lyceum' koesteren is natuurlijk het goed recht van de heer Van Bennekom c.s., evenals voorstanders van openbaar onderwijs en dergelij ke schooltypes aan gene zijde van de antithese mogen wensen. De typisch Nederlandse zucht naar versplintering is economisch gezien de grootst mogelijke onzin. Laten we eens optimistisch zijn en aanne men dat. wanneer er 2 lycea komen, in plaats van de 130 leerlingen (die het gymnasium nu telt) enkele tien tallen meer gymnasiaal onderwijs prefereren, doordat de drempelvrees voor een gymnasium (dat wel eens ten onrechte als .elite-school' wordt afgeschilderd) wegvalt. Prachtig!; de keerzijde van de medaille is ech ter dat zeker 10 leerlingen die nu, door de speciale aantrekkingskracht van het zelfstandige gymnasium, naar Middelburg komen, afvallen. Dan houden we misschien 150 leer lingen over, verdeeld over 2 scho len; ondanks de gemeenschappelijke 1-jarige onderbouw zal dit stukken duurder zijn dan één zelfstandige school. Ook het door de mammoetwet ver eiste aantal leerlingen voor de 2 hoogste klassen (32) zal eerder op 1 school gehaald worden dan op 2. Dit zijn maar enkele argumenten die pleiten voor het behoud van het meeste raadsleden bij de stemming in de raad in deze zaak het rationele element zwaarder laten wegen dan het emotionele. P. 't Hart Vlaggemanstraat 2B Rotterdam-4 Rinus Ferdinandusse op zijn best .Zij droeg die nacht een paars korset' is de eerste regel van het lied, dat een belangrijke rol speelt in het ge lijknamige boek van Rinus Ferdinan dusse. .Zij droeg die nacht een paars korset' is een verhaal over chantage, een aanslag en de BVD. verzonnen rond de gebeurtenissen bij het huwe lijk van prinses Beatrix en prins Claus. Hoewel er (vooral in het be gin) zwakke stukken in zijn. is het humoristisch verhaal vlot en boeiend geschreven. Rinus Ferdinandusse hanteerde de pen op vaardige wijze, waardoor dit boek een heel stuk boven de middelmaat uitkomt. Het verscheen bij de Arbeiderspers te Amsterdam. In onze moderne tijd doet men veel aan voorlichting. Ai vanaf het zesde I jaar wordt het sprookje van de ooie-l vaar of de kool voorgelicht en opi hun 12e-14e jaar zorgt men dat de kinderen weten waar Abraham dei mosterd haalt. Daar heb ik niets op tegen, integen- deel. Waar mogelijk dient de mensj te worden voorgelicht en gelukkig, streeft ook onze overheid hier meen en meer naar. Helaas niet de Provin-1 ciale Stoomboot Dienst in Zeeland., Donderdag 30 november bevonden wij ons 's avonds om 9.40 uur in de wachtzaal van de Nederlandse Spoor wegen te Vlissingen. Een dikke hon-: derd gestrande mensen zaten daar' in de mist. Letterlijk en figuurlijk. En het was mistig, zicht 25 tot 50 meter. Het was nog mistiger met de voorlichting. Het gerucht ging dat als er om 10 uur niet gevaren kon worden er zeker om 12 uur een boot zou varen. Mensen die het we ten konden vertelden dat het dan hoog water was. dus geen stroom en dat het dan geprobeerd zou wor- den. Donderdag 23 november was het om 12 uur 's nachts laag water en toen had de boot ook nog een vaart gedaan in zeer dikke mist. Dat gaf de burger nog wat moed, alleen van de PSD was niemand te bekennen. In lijdzaamheid werd er dus gewacht. Toen de klok 12 uur aanwees werd het gerucht niet be vestigd en alels bleef stil. hopeloos stil. Geen man van de PSD te be-, kennen. In arren moede ben ik ergens ver weg in de mist naar het kantoor der PSD gestapt en waarachtig daar zat een beambte geld te tellen. Hij was blijkbaar niet bang voor rovers, hoewel, het moet gezegd, daar in de gezellige wachtzaal der PSD ook nog een 20-tal mensen zat. Op mijn vraag aan de beambte of er een zinnig woord kon gezegd wor den over een afvaart, antwoordde de man vriendelijk dat er bitter wei nig kans in zat. Een der veerboten was beschadigd tijdens een voorgaan de tocht en met de enige nog in de vaart zijnde boot diende zo weinig mogelijk risico te- worden genomen. Ergo, voor het daglicht moest er niet op een overtocht worden gere kend, tenzij het zou opklaren. En daar zag het niet naar uit. Kon de PSD deze voorlichting nu heus niet verstrekken en dan om 10 uur. Dan hadden velen kennissen of familie in de stad kunnen opzoe ken of een hotel. Nu was er geen verbinding meer in de stad en wie haalt graag een kennnis tussen 12 en 1 uit zijn bed voor logies. Dat men. in al die jaren dat deze dienst functioneert nog niet het besef heeft kunnen opbrengen dat ook de inboor lingen van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren recht hebben op voorlichting dat begrijp ik niet. Toch zou het ook voor ons wel aangenaam zijn te wor den voorgelicht (of moet het zijn in gelicht) maar dan niet over de pil maar over de boot! Kr. Maas Breskens fADVERTENTIE ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Blunder van een scheidsrechter In de sportbijlage van uw blad van maandag las ik een verslag over de voetbalwedstrijd Amemuiden-Noord- wrjk. De kop boven dit verslag trof mij: .Blunder van arbiter kost Ame- müiden de volle winst'. Wanneer maakt een scheidsrechter een blunder? Volgens mij als hij een spelregel foutief toepast. Was dat hier het geval Ik dacht, dat het hier een waarne mingsfout betrof en derhalve geen scheidsrechterlijke blunder. Waar schijnlijk heeft uw medewerker na afloop van de wedstrijd niet aan de scheidsrechter gevraagd, waarom hij dat doelpunt afkeurde. Had hij dit wel gedaan, dan had er waarschijn lijk een wat milder oordeel over de scheidsrechter in uw artikel gestaan. Men spreekt zo snel van een scheids rechterlijke blunder. De scheidsrech ter is toch zeker ook een sportsman Laten we hem dan ook zien als een sportvriend. P. Boone, Langstraat 2. Arnemuiden Naar aanleiding van de publikatie in de PZC van zaterdag 2 december over het ontwerp bezwaarschrift, graag enkele opmerkingen. Er is in het bewuste verslag van de openba re vergadering van donderdag 30 november onvoldoende uit de verf gekomen wat de inwoners van Bors sele bezwaart. Wij kunnen in nationaal belang niet Legen industrievestiging zijn in de provincie. Zeeland. In het protest wat wij officieel nopen aan te bieden aan de commissaris der koningin in Zee land. mr J. van Aartsen, zullen wij dan ook geenszins .Vlissingen' zijn bezit betwisten in .Vlissingen-Oost.' Vlissingen zal het ons. naar ik hoop niet euvel duiden, dat wij in de volks mond als .Bevelanders' nog steeds over het .Sloehaven-industrieterrein' spreken. Als men op hoger niveau over uitbreiding op langere termijn of directe uitbreiding van dit gebied gaat spreken, willen wij graag .ge hoord' worden: maar nog meer zijn wij erbij gebaat, dat ook met onze belangen rekening wordt gehouden. Het is toch beslist niet democra tisch .over u. voor u en zonder u' te beslissen a Uitbreiding op langere termijn be helst de .stippellijn' "rondom Borsse le. Het bezwaar hiertegen is, dat wij ons te goed voelen om als kluifje achter de hand te worden gehouden, dat wil zeggen tien jaar lang in het onzekere verkeren en liet gevaar te lopen alsnog opgepeuzeld te worden, b Zoals gezegd, zijn wij beslist niet tegen het Sloehaven-industrieterrein zoals dit in het voorontwerp streek plan Midden-Zeeland in zo-richting begrensd werd door de Borsselse dijk. Het lijkt ons echter nogal voor barig, alvast het stuk tot aan Ossen- weg-Molenweg (zoals in het ont werp) erbij te pakken, voor het ge val dat de nog niet officieel op pa pier vastgelegde PZEM-centrale met kolen gestookt zou worden en daar door meer opslagruimte nodig zou hebben. Gezien de ontwikkeling in de energievoorziening, lijkt het mij niet waarschijnlijk dat dit gebeurt en dus hoeft men daarvoor in dit stadium zeker geen grond aan te wijzen. wisse Everingestraat 2 Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFER kw ew voor PFAFF NAAIMACHINES W. RIKKEN NV Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17. tel. 01640-5878 Terneuzen: Nieuwediepstraat 23. tel. 01150-2294 Breda: Lange Brugstraat 30. tel. 01600-31745 Eindhoven: WiUemstraat 21. telefoon 040-22570 Roosendaal: Nieuwe Markt 48. tel. 01650-5546 Verder verkrijgbaar bij: A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Goes G. Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vlissingen G. Hemelaar. Langeviele 52. Middelburg H. A. de Breuck. B. F van Waesberghestraat 16. Hulst Met verbazing heb ik de uitlatingen van bondscoach Kessler (vóór de wedstrijd tegen Rusland) gelezen over de veranderingen die er sinds zijn komst ten voordele van de re sultaten van het Nederlands elftal zijn opgetreden. ,We spelen weer voor volle stadions en het Nederlands elftal is weer in de belangstelling komen te staan', zei hij. Een enorme drogredenering natuurlijk, want dat die volle stadions vooral te danken waren aan de gerenommeerdheid der tegenstanders (denk bijvoorbeeld aan Zuid-Slavië en Rusland), die een enorme aantrekkingskracht op het voetbalminnende publiek uitoe fenden, ziet hij (bewust?) over het hoofd. Ik ben er stellig van over tuigd, dat, wanneer het Nederlands eiftal vorige weck woensdagavond bijvoorbeeld tegen Finland had ge speeld, het stadion niet voor de helft gevuld was geweest, al beweert Kessler dan het tegendeel Onze bondscoach gaat, de resultaten (en die zijn het afgelopen jaar bijzonder pover geweest) afmeten naar de publieke belangstelling, (voor de te genstander!) Ook hij heeft, evenals zijn voorgan ger Schwartz, de voetbalwind niet mee. Het beste dat momenteel op de Nederlandse voetbalvelden rondloopt kan zich qua klasse mijn inziens maar nauwelijks meten met die van bijvoorbeeld Wilkes, Lenstra, Rij vers, en anderen. Aan de andere kant ïs de totale begeleiding, ver zorging en dergelijke niet te verge lijken met die van zo'n tien jaar geleden. Er is in Zeist een sport centrum van enkele miljoenen, de spelers worden dagen voor de wed strijd bijeengebracht om alleen maar aan voetbal te denken (voor zover er niet voor hen in voetbaltermen gedacht wordt), over voetbal te pra ten. spelcombinaties in te studeren, er komen psychologen voor het men tale en doktoren en masseurs voor het lichamelijke gedeelte aan te pas. kortom, het elftal komt .gelan ceerd' het veld in en toch zijn de resultaten vrijwel nihil, (een enkel incidenteel succes daargelaten). Mijns inziens dus momenteel geen pure klasse en een trainer is volko men afhankelijk van het beschikba re materiaal. Zonder het belang van een (goede) trainer over het hoofd te zien (ik heb daar zélf als speler genoeg positieve ervaringen mee gehad), moet men dit aan de andere kant ook weer niet gaan overtrekken. Enkele jaren geleden verloor de VC Vlissingen abrupt (een conflict) zijn trainer, midden in het seizoen. Ondanks alles werd het elftal toch kampioen. Omdat de in allerijl aangetrokken opvolger zo veel beter was dan zijn voorganger? Welnee, het elftal, waar kwaliteit in zat, zou er, zelfs ,op eigen kracht' gekomen zijn. (hiermede is niets ten nadele van beide trainers ge zegd, integendeel!) Het trainerschap moet niet onder schat worden, maar mag vooral ook niet lijden aan overschatting. Be word in deze mening gesterkt door het resultaat van het Neder lands elftal tegen Rusland. Dit .op geraapte' elftal (het klinkt nu een beetje oneerbiedig), bestaande uit als .tweede keus' aangemerkte spe lers en waar een trainer (in dit geval Kessler) nog niet zijn stempel op heeft kunnen drukken (daarvoor waren de spelers te kort bij elkaar), komt tot een verassend resultaat. Oorzaak Gewoon een uitvloeisel van het feit dat een aantal (vooral jon ge) spelers er eens flink de schou ders onder hebben gezet, door om standigheden (geen Ajaxieden) ,de kans van hun leven' gegrepen heb ben en al spelend tot een .lekker draaiend' geheel zijn gekomen. Natuurlijk mede door een zekere be geleiding, dus Kessler ook een ge deelte van de eer! Met dit alles bedoel ik te zeggen dat men een trainer alle waardering mag doen wedervaren, dat hij zich bij goede resultaten niet als een godheid over de velden hoeft te bewegen (al mag hij best met een gedeelte van de eer gaan strijken), maar ook. dat hij zich bij slechte resultaten niet. zo als Kessler. moet verschuilen achter de drogreden .mijn stadion is vol' en dus gaat het goed! Ik vond dit ge tuigen van ongepaste pedanterie' P. C. Stroo. Van Hogendorpweg 6 Vlissingen. Gaarne wil ik reageren op uw ar tikel in dc PZC van 17 november jl. Daarin werd mijn oog getrokken door de met vette letters afgedruk te kop: .Nederlandse landbouwers zijn grootste consumenten in de EEG'. De inhoud van het betreffen de artikel was afgeleid van een pa# verschenen rapport van het Bureau voor de Statistiek der Europese Ge meenschappen. De gegevens voor dit rapport zijn verkregen door de me dewerking van niet minder dan 42.000 gezinnen, wetenschappelijk over de gehele EEG verdeeld, die in 1963- '64 alle uitgaven gedurende een jaar zorgvuldig hebben genoteerd. Aan genomen mag dus worden, dat de ze statistiek een betrouwbaar beeld geeft van het verbruik in de gezin nen van de verschillende bevolkings groepen in de EEG-landen. In uw artikel waren aparte verhou- dingscijfers weergegeven voor de loontrekkenden en aparte voor de landbouwers in de verschillende lan den. Daarbij is voor beide groepen apart het verhoudingscijfer 100 ge kozen voor Italië, als zijnde het land met voor beide groepen het laagste verbruik. Op deze wijze kan wel het verbruik binnen dezelfde groep in de verschil lende landen met elkaar worden ver geleken. Deze opstelling van cijfers leent zich. echter niet tot het ver gelijken van het verbruik door land bouwers met dat door loontrekken den. Dit omdat de basis-verhoudings getallen van 100 voor beide groepen een zeer verschillende waarde kun nen hebben. Aan de hand van gegevens over het verbruik in dezelfde munteenheid uit het rapport heb ik in onderstaand overzicht berekend verhoudingscij- i fers op basis van de 100 voor de loontrekkenden in Italië. Op de ze wijze komt dus niet alleen tot uiting de verhouding binnen dezelf de groep tussen de EEG-landen, doch ook het verbruik van de landbouwers in verhouding tot het verbruik van de loontrekkenden. Respectievelijk loontrekkenden en landbouwers: Nederland 134 119 België 152 101 Luxemburg 168 107 West-Duitsland 141 91 Frankrijk 143 91 Italië 100 66 Uiteraard blijft ook bij deze opstel ling gelukkig te concluderen, dat de Nederlandse landbouwers ten op zichte van hun collega's in de an dere EEG-landen een relatief gun stige welvaart mogen genieten. De inhoud van de door u gekozen kop wordt echter door deze opstelling ge logenstraft. daar het verbruik van, de loontrekkenden in alle EEG-lan den met uitzondering van Italië, dat van de Nederlandse landbouwers aanzienlijk overtreft. Zodat ik tot de conclusie moet ko men, dat de kop van uw artikel:) .Nederlandse landbouwers zijn groot ste consumenten in de EEG', mis leidend is en onze agrariërs in een verkeerd beeld plaatst. W. de Wolf economisch sociaal voorlichter van de Zeeuwse CBTB. (ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet 'n appel m AMMVMMMMM Saaie dr Love De jongste en derde dr Lovesplona- geroman in dc Zwarte Bcerljesrecks van Bruna is ons bijzonder tegen gevallen. James Leaser is er "niet m geslaagd in .Een speldeprik van dokter Love' het niveau te halen van zijn beitic vorige boeken. Zijn derde dr Loveverhaal komt niet uit de verf, zoals we dat ln .Geheim agent dr Love' en .Sterf een andere keer' gewend waren. Neen, de nieu we spionageroman van James Leaser valt in alle opzichten tegen. Vier Gideon's Opnieuw verschenen bij de uitgevers maatschappij West-Friesland' in Hoorn vier pockets in de Gideon- serie. Gideon van Scotland Yard is een door detectiveschrijver J. J. Mar- rie gecreëeerde speurder. De titels van de vier boeken: .Gideon en de bom', .Giedeon en de rode haan'. .Gi deon speelt hoog spel' en .Hoog be zoek voor Gideon'. Het bJSjken stuk voor stuk uitstekende politieromans met vrijwel steeds een bijzonder span nende intrige. Hoewel er weinig ni veauverschil is. vinden wij .Gfdeon en de rode haan' toch de beste van dit viertal. POCKETS VAN BRUNA Een vijftal interessante Zwarte Beer tjes verscheen bij Bnina in Utrecht. Beklemmend is het boek .Ontvoerd door desperado's' van De Gordens. Twee doortrapte gangsters, die niet voor moord terugdeinzen, nemen op hun tocht door woestijnen en bergen een onderwijzeres als gijzelaarster mee. In een spannende achtervolging door de politie worden de mazen van het net van gerechtigheid geen se conde te vroeg dichtgetrokken. ,De zegelring' is een echte Durbrid- ge. spannend van de eerste tot de laatste bladzijde; de ontknoping als altijd Durbridge waardig! Kortgeleden verscheen .Een vrouw zit altijd hoog te paard' van Peter Cheynev als feuilleton in onze cou rant. In de Zwarte Beertjeserie is dit boek van Cheyney nu als pocket verschenen. In Toast op de dood' van P-ex Stout kunnen de bewonderaars van Nero Wolfe hun Idool weer aan het werk zien. Vanachter zijn bureau en met bekwame hulp van zijn assistent Ar chie Goodwin slaat Nero Wolfe ook nu weer alle aanvallen op zijn per soon af. ,Het monster ln de lift' is een ver zameling griezelverhalen, die de lezer zo af en toe de stuipen op het lijf jaagt. Liefhebbers van dit soort lec tuur kunnen aan hun trek komen. Graham Greene op dreef Het literaire talent van Graham Greene isallang erkend. Wie dan ook .Mogen we je man even lenen' (uit gegeven bij de uitgeverij Contact te Amsterdam-Antwerpen), heeft gele zen krijgt opnieuw een bewrjs van de meesterlijke wijze, waarop Gra ham Greene de pen hanteert. De on dertitel van zijn boek is .en andere kleine komedies over seksuele ver houdingen', hetgeen meteen aanduidt, dat Greene een onderwerp heeft aan gepakt, dat ondanks de vrijmoedig heid, waarmee men tegenwoordig over dit soort zaken spreekt, toch een subtiele behandeling vereist. Wel nu, Graham Greene is daar ten volle in geslaagd. Op knappe wijze diri geert hij zijn woorden: soms is hij komisch, soms humoristisch, soms cynisch, soms een mengeling van alle tegelijk, nimmer echter vulgair. Graham Greenes roman is knap en boeiend geschreven, een plaats in iedere boekhandel waardig. Vlotte lectuur voor jongens In de Kleine-Beverserie verscheen deel tien: .Onrust in Vonley-Cïty' van J. L. Eggermont. waarin de T weemaal Bob Morane in actie Dc avonturen van de sportieve Frans man l'oli Morane vormen voor vele jeugdige lezers spannende lectuur. Twee nieuwe moninepockets van Henri Verm-.s verschenen bij Mara- lioc Pockets. In .Bob .Morane en het geheim van Golconda' slaat Bob Morane een char mante jongedame ter zijde, die in liet geheimzinnige Indië op zoek Ls naar de schat, die haar vader haar naliet. Maar er ziin er meer. die op deze kostbare scnat uitzijn, onder andere de geheimzinnige Ming, die Morane heel wat moeilijkheden in de weg legt. In een oeroude tempel volgt de ontknoping. .In .Bob Morane contra de gele scha duw' treedt de avonturier Morane wederom in het strijdperk tegen Ming, die nu als gele schaduw de westerse beschaving bedreigt. Op nieuw trekt Morane aan het langste eind, maar op het laatste moment weet Ming hem toch te ontsnappen. Goede wijn behoeft geen krans... .Het geheim van .Simte Vittorla' van Kobert Criehlon is een roman van boog gehalte. Met de uitgifte van dit hock beeft de uitgeverij Fon tein te Utrecht een goede greep gedaan. .Het geheim van Santé Vittorla' is een vlot en vrolijk geschreven ver haal, dat even warm aandoet als de wijn die de bevolking van Santé Vittoria maa ral te graag aan zijn gasten voorzet. Om de wijn ran San té Vittoria, zijn warmbloedige be woners en de Duitse bezetters het verhaal speelt in de oorlog draait het gehele, subtiel, maar bo venal humoristisch geschreven ver haal. Robert Crichton heeft met zijn nieuwe roman een bestseller uitge bracht. vredesapostelen optreden tussen rijke planters en in opstand gekomen ne gers. Het is een zware ongave, maar uiteindelijk slagen Frank en Kleine Bever er toch in de onrust in Von- ley-City weg te nemen. Het boek verscheen bij L. C. M. Malmberg te Den Bosch. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel m NED. HERV. KERK Beroepen te Westerhaar-Vriezen veen- sewijk (toez) L. Ernmerzaal te Pernis: te Yerseke (toez) K. van der Sluys te Herwijnen. Aangenomen naar Amsterdam-Buiten- veldert (als pred. voor buitengew. werk- zaamh.) 'ais ziekenhuis pred. voor de vu) W. F. O. E. Stance te Weerselo; Aangenomen naar NOP (wijkgemeente Luttelgeest-Kraggenburg) K. Schaap te Tange-Alteveer die bedankte voor Rijk-Rijssenhout; naar Geertruidenberg J. P. van Santen te Oudehaske (c.a.). Bedankt voor Zwijndrecht (vac J. C. Stelwagen) G. Petünga te Wagenin- gen. GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterzee J. van de Klis, kand te Kampen. Aangenomen naar Amsterdam-Sloter- meer-Geuzenveld (vac wijlen A. Fer- v.-erda) P. Kooy te St-Pancras; naar Leidschendam (vac G. L. R. Riphagen) H. J. Lugtigheid te Hengelo (Ov.) GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Gronïngen-Oost (vac S. 8. Cnossen) H. J. Nijenhuis te Bunscho ten-Spakenburg. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hilversum-Oost H. W. Èerland te Amersfoort die bedank te voor Deventer. Bedankt voor Gorcum D. Biesma Jr. te Aalsmeer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Westkapelle J. Karens te Nieuwerkerk; te Amsterdam-Centrum A. W. Verhoef te Barneveld; te Gles- sendam-Nederhardinxveld P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Veenendaal en voor Clif ton (New Jersey, VS) J. C. Weststrate te Meliskerke; voor Middelharnis C. Harinck te Utrecht; voor Borssele P. Blok te Dirksland. (ADVERTENTIE) Na vliegongeval OTIS REDDING VERMIST MADISON (AP) Een tweemotorig, toestel, met de beroemde blues-artiest] Otis Redding en zeven anderen aan] boord, is zondag in het Mononameer neergestort, waarbij vermoedelijk 6 mensen om het leven kwamen. Redding (26) en vier anderen werden nog steeds in het ijzige water vermist I toen de politie ten gevolge van de duis ternis de reddingsoperaties moest stop-: zetten. Ben Cauley, 20, de enige van wie men weet dat hij het overleefd heeft, bevindt zich in goede toestand na uit het water opgevist te zijn. De poli-; tie borg twee lijken, waarvan er een geïdentificeerd werd als dat van de pi loot. Redding en zijn mannen zouden optreden in een fabriek in Madison. Redding, die soms ,Big O' genoemd werd, werd in Europa erkend als de top rhythm en blues artiest Verleden jaar werd hij door een Engels popblad de vocalist van het jaar genoemd. Zijn topsongs waren .I've been loving you too long' en .Respect' SALARISVERHOGING VOOR EUROPESE AMBTENAREN BRUSSEL (ANP) De Europeso mi nisterraad heeft maandag besloten de ambtenaren van de Europese gemeen schap (EEG, Euratom en EGKS) een salarisverhoging van ruim vier procent toe te kennen, ingaand op 1 januari a s De Europese ambtenaren hadden een verhoging van 6,8 procent gevraagd: 3.8 procent wegens gestegen kosten van levensonderhoud en 3 procent voor wel- 'aartsverhoging, dit laatste om de Eu ropese ambtenarensalarissen op een vergelijkbaar peil met die van de natio nale overheidsdiensten te houden, i ...De Zilvervloot! Het Ideaal-Spaarplan voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Vaar mee! Laat je spaargeld 6, 7, 8 of 9 jaar staan en je krijgt een extra-premie van 10% over 't gespaarde bedrag èn de rente. Je beste thuishaven voor Zilvervloot-sparen is de Raiffeisenbank, met zijn meer dan 1400 vestigingen en ruim 2 miljoen spaarders! spaarbank en alle bankzaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 13