Bisamrattenl eger rukt snel op in noordelijke richting Goese middenstand over centrum-Zuid Dichte mist legde veren lam en hinderde het autoverkeer BILT 2 SCHELDEMOND EN BRABANT BROEINESTEN VAN DE BISAM Auto tegen winkel: vier gewonden BIJSCHOLING PERSONEEL L0-SCH0LEN ALMANAK yVijkgebouw' boven supermarkt Promotie van dr S. van der Spoel WACHTTIJDEN VAN VIJF UUR - CHAUFFEURS:KOMEN WE NOG TERUG?' Koopkracht Kleuters Flipland vrijaf: verwarming niet op temperatuur PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1967 WAGENINGEN De bisamrat dringt gevaarlijk snel op in noor delijke richting. In 1961 werden in het waterrijke Nederland 696 exemplaren gevangen. Van 1 maart tot 1 november van dit jaar waren er dat al 11761. In Zeeland vonden in 1960 tweeënvijftig exemplaren een officiële dood. Per 1 november 1967 geeft de cijferlijst voor Zeeland 1370 aan. Deze offi ciële crjers van de dienst fauna beheer van het ministerie van landbouw, de dienst die zich onder meer bezighoudt met de bestrij ding van de muskus- of bisamrat. geven een zakelijke staving van de nogal wilde ge nichten en verhalen van de laatste week. waarin wordt gezegd dat Nederland door de ac tiviteiten van de graaflustige rat ten dichtbij een nationale ramp zou zijn. Faunabeheer wil nu niet direct zeggen dat een ramp voor de deur staat. Dat de situatie ern stig is en reden tot zorg geeft, is een andere zaak. De ernst van de toestand doet zich het sterkst voelen in het grensgebied met België. Brabant kent de grootste inva sie. Van de 11.761, die het landelijk to taal vormen, zijn er 10.382 in Noord- Brabant gevangen. Zeeland had er per 1 november, zoals gezegd, 1370. Voor de rest van het land blijven er dus wel geteld 9 over. Komen deze ratten over de Belgische grens? De heer J. W. Koenders, namens de directie van fau nabeheer belast met de bestrijding van de muskusrat in Nederland, zegt ervan: ,Dat wil ik niet zonder meer stellen. Een belangrijk deel komt van over de grens, maar ik moet daar onmiddellijk aan toevoegen dat er ook een groeiende hoeveelheid eigen kweek (nakomelin genschap van ratten, die al in Neder land waren) in het aantal zit'. Van Belgische zijde is de laatste dagen op een voor Nederland tamelijk verve lende manier op de activiteiten van de bisamrattenbestryding hier te lande ge- Een televisie-interview dat Henk Mo- chel van de NCRV-actualiteitendienst .Hier en Nu' zaterdagavond afnam van Belgische rattenbestrijder nummer één, ir Engels, bracht onder meer als Bel gisch standpunt naar voren dat in Ne derland veel te weinig wordt gedaan. Men zou hier de ernst van de situatie niet voldoende inzien. De heer Koen ders: ,We doen ons uiterste best met het materiaal en de mankracht die we hebben. We hebben tot nu toe ook nog maar weinig aanwijsbare schade op on ze rapporten gekregen. Maar hoe- het straks za.1 worden? Ik ben David Ber- glas niet. Ik ben geen koffiedikkijker. Er is een ontwikkeling die zorgen baart'. .Engels staat erg sterk in zijn redene ring. Sinds heel kort, Ik spreek van één a twee maanden heeft hij de beschik king over grote kredieten, meer mensen en meer materieel. Die kredieten zijn zo groot flat hij met zijn huidige bezet ting de zaken nauwelijks kan volvoeren. België maakt momenteel een algehele reorganisatie van de rattenvangst door als gevolg van de schade die men in België heétt geledeu. Daar ls ze name lijk wel duidelijk aanwijsbaar'. Nederland is dus blijkbaar nog niet toe aan een dergelijke .schadereactie'. Bel gië heeft momenteel 28 rattenvangers in dienst. Van Nederland wordt beweerd dat er maar één rijksrattenvanger is. Het zijn er vijf: 1 in Maastricht. 1 in Eindhoven. 1 in Tilburg, 1 in Breda en 1 in Kloosterzande. Deze vijf lieden wor den geassisteerd door 32 ingeschakelde vangers die op premiebasis werken. Voor het Zeeuwse gebied zijn vijf van deze laatste vangers ingeschakeld. Uitroeiing Uitroeiing van alle bisamratten is vol gens de officiële instanties de enige manier om een einde aan de moeilijk heden te maken. De heer Koenders (der tien jaar in het vak): .Krantenkoppen in de geest van .Tegen snelle voortplan- f ADVERTENTIE) cadeau-tip Matglanzende parels geregen tot een ting is geen kruid gewassen', zijn totaal onjuist. Engels heeft in België het te gendeel bewezen. In Belgisch Limburg heeft hij een groot gebied volkomen ge zuiverd. Daar plukken wij de vruchten van. In heel Nederlands-Limburg heb ben we dit jaar slechts zes ratten ge vangen. En dat is het prettige gevol; van het Belgische optreden'. .Met de bestrijdingstechnieken die ons vandaag de dag ten dienste staan is het louter een kwestie van organisatie en geld'. Zelfs voor een vakman als de heer Koenders is het ondoenlijk te zeggen op welk punt men kan gaan spreken van .schade'. ,Het kunnen twee ratten zijn. die op een gevaarlijke plaats verblijven. Het kunnen er evengoed hon derden of duizenden zijn. Het hangt niet af van de diergetallen, veel eerder de omstandigheden'. Internationaal De namen van Nederland en België zijn dï laatste dagen in de .rattenkwestie' meermalen gevallen. Dat duidt op een internationaal probleem. Vandaag dinsdag vertrekt de heer Koenders naar de internationale conferentie van muskusrattenbestrijders in Parijs. Het laatste internationale contact op een dergelijk niveau dateert van 1962. .We kunnen daar in eerste instantie niets anders doen dan gegevens uitwis selen. Maar dat alleen al is dikwijls zeer belangrijk. Er worden pogingen gedaan om tot een deugdelijke coördinatie te komen. Dat brengt veel problemen mee. Elke landsaard ligt nu eenmaal anders'. Aan de tafel zullen gaan zitten verte genwoordigers van Frankrijk, Duitsland, België, Nederland, Luxemburg en Enge land. Al deze landen hebben in mindere of meerdere mate last van de bisamrat. Als toehoorder zal de vertegenwoordi ger van Denemarken aanwezig zijn. De bisamrat staat in Sleeswijk Holstein im mers voor de Deense deur. De heer Koenders verwacht wel het een en an der van de pogingen tot samenwerking. Op lager niveau (onder meer in Lim burg) heeft dat al tot goede resultaten eld. Zeeland In de kringen van faunabeheer wordt met .Zeeland en de bisamrat' de Schel- demond bedoeld. In deze Scheldemond is één rijksrattenvanger werkzaam. Om een indruk te geven van de verspreiding van de vangsten in deze Scheldemond jen hier de cijfers per gemeente over 1967. Terneuzen 4, Zaamslag 1, Vogel waarde 45, Hontenisse 78, Graauw er snoer van eenvoud. Prijzen vanaf 50,-^ j heetman J LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-157 ROTTERDAM ST-JANSTEEN In de nacht van zon dag op maandag is de 20-jarige J. D. uit Graauw met zijn personenauto tegen het winkelpand van de familie Van D. in de Hoofdstraat te St-Jansteen ge botst. De grote winkelruit werd totaal vernield en de deur zwaar beschadigd. Dokter L. Adriaansens uit St-Jansteen verleende eerste hulp aan D. en de drie zich in de auto bevindende meisjes, die licht werden gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Vermoedelijk is het ongeval ontstaan doordat D. door te grote snelheid de macht over het stuur 'erloor. Leeuwse Diner Toen enkele toeken geleden het personeel van een klein Vl'issings bedrijf liet jaarlijks reisje maak te, stond iit Antwerpen een uit gebreid diner op het programma. Het jongste lid van het gezel schap kwam de slag niet door, de iongetnan moest prompt in het St-EUsabethziekenhnis u-orden op genomen ,1 caar men hem kundig van al dat lekkere Antwerpse eten bevrijdde. Het was triest, maar het gezel schap moest het was zaterdag zonder de jongeman naar huis En daar lag hij'de i olgendr zon dagmorgen, in dat grote Antwerp- se ziekenhuis. Alleen. Maar niet lang. Een pastoor, die er na voor zichtige informatie achter i vat gekomen, ilat de jongeman pro testant was. kwam aan zijn beo zitten en bad, uit oecumenische overwegingen, het Onze Vader En de pastoor was in het ge heel niet verrast, toen bij het uit spreken van de woorden .dage hjks brood' de maag van de pa tiënt enorm begon te knorren Awel zulle, het doet mij plezier dat mijn woorden hij u zo'n goe de weerklank hebben gevonden'. MIDDELBURG Honderd vijftig on derwijzers bij het openbaar lager on derwijs in Midden- en Noord-Zeeland zullen binnenkort deelnemen aan een bijscholingscursus. Bij de opening van de Zuidburchschool werd er vorige week al melding van gemaakt. De cursussen zullen worden gegeven door de rijks kweekschool in samenwerking met het algemeen pedagogisch centrum te Am sterdam en de gewestelijke afdelingen van de algemene bond voor onderwij zend personeel. Het lager onderwijs gaat steeds vrij snel mee met de nieu we inzichten op het punt van metho diek en didactiek. Het algemeen peda gogisch centrum stimuleert deze ver nieuwing sterk, ook in Zeeland. Rijks kweekschooldirecteur M. A Hage ziet het als een belangrijk winstpunt voor de kwaliteit van het onderwijs dat alle betrokkenen deze nauwe samenwerking tussen rijkskweekschool te Middelburg, hei APC en het iager onderwijs daad werkelijk steunen. Op vier plaatsen, Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierik- zee zullen de komende maanden lessen worden gegeven over .leren op school. Dooi de docenten pedagogiek van de rijkskweekschool wordt het onderwerp eerst theoretisch behandeld, waarna door medewerkers van het algemeen pedagogisch centrum meer de prakti sche toepassing in de school wordt be sproken en uitgevoerd. Dat laatste brengt mee Jat op sommige middagen de onderwijzers weer ,al3 kwekelingen achter in de klas' zullen zitten om te zien hoe moderne leerinzichten kunnen worden toegepast. Met deze cursus wordt een begin gemaakt van een sa menwerking die in de toekomst nog zal worden versterkt. Verwacht wordt dat n de toekomst de scholing van het on- Langendam 57, Clinge 320. Op Zuid-Be veland: Borssele 1, Baarland 1, Kapel- Ie 1 .Kruiningen 2, Waarde 2 en Rilland 419. In Ossendrecht vielen 634 pelsdier tjes in handen van rattenvangers. De gemeenten in de Scheldemond waar de grootste vangsten de bovenver-1 melde getallen zijn allen afkomstig van binnendijkse vangsten werden geno teerd, hebben stuk voor stuk de meest uitgestrekte buitendijkse gronden (schorren). De conclusie ligt voor de hand. De heer Koenders wacht zich er echter wel voor zijn mensen de schor ren in te sturen. .In de eerste plaats is dat levensgevaarlijk voor iemand die het gebied niet door en door kent. In de tweede plaats is het door de getijbewe ging en slibverplaatsing in werking. Dat maakt selectie van bewoonde en onbewoonde pijpen onmogelijk. Boven dien verdwijnen de voetafdrukken. Sa menvattend: te gevaarlijk en te tijd rovend'. Voorlopig lykt er echter bin nendijks nog genoeg te doen. Het is en biijft voorlopig woekeren met materiaal, woekeren met de mankracht. Cijfi ers In Zeeland werden in 1960 52 bisamrat ten gevangen. De overige cijfers zijn: 1961 (202), '62 (368), '63 (592), '64 (496), '65 (353) en 1966 (806). In de zomer van 1963 werd in Kloosterzande de rijksrattenvanger voor de Schelde mond gestationeerd. De cijfers voor Ne derland bedroegen: 1961 (696), '62 (1578), '63 (3207), '64 (-5282), '65 (5139) en '66 (9254). Volgens de wet bestaat er een mel dingsplicht. Ieder die een muskusrat aantreft moet dat op staande voet melden by de gemeentelijke instan ties. Op iedere op Nederlands grond gebied gevangen bisamrat staat bo vendien een premie van vijf gulden. Tanker in Nauw van Bath aan de grond BATH In de nacht van zondag op maandag, om twee uur, is op de Wes- terschelde in het Nauw van Bath de Liberiaanse tanker Pacific Satelite (26.032 brt) aan de grond gelopen. Maandagmorgen om half negen is het schip op eigen kracht vlotgekomen. Sleepboten, die zich rond de tanker had den verzameld, hoefden niet in actie te komen. Het schip, dat met een volle lading ruwe olie op weg was naar Ant werpen, liep geen schade op en heeft de reis voortgezet. Schip zat half uur aan de grond bij Terneuzen TERNEUZEN Maandagmiddag om streeks half twee ls het Zweedse, 1330 ton metende containerschip ,Don Juan' in dichte mist aan de grond gelopen op de oostelijke berm van de westbui tenhaven te Terneuzen. Het schip was van Walhamn in Zweden onderweg naar Gent, met aan boord auto-onderdelen voor een autofabriek aldaar. Na een half uur (dus omstreeks twee uur) was het schip alweer los, dankzij de assi stentie van de sleepboten .Pypsy Let- zer' en .Tournai' van de Union de Re- morquage et de Sauvetage en de sleep boot .Holland' van de rederij Muller. Voor zover kon worden nagegaan liep de ,Don Juan' geen schade op. ADVERTENTIE/ cadeau-tip Zilverspeeltjes: grappige ouder wetse miniaturen in zilver. Ze zijn er al vanaf 14,50 heetman J LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-157 ROTTERDAM Vrachtauto en bus botsten op Sloeweg Op de Sloeweg bij Vlissingen-oost zijn maandagmiddag omstreeks een uur een vrachtauto en een autobus met elkaar ln botsing gekomen. In een bocht van de weg remde de bestuurder van de bus, G. P. M. uit Middelburg iets if. Hier- PLAN VOOR 15 PAVILJOENS GOES De Goese middenstand zal de voorkeur krijgen, als er in Goes-Zuid een winkelcentrum zal worden gebouwd. Dat is maandag avond in ,De Prins van Oranje' voorgehouden aan een vrij talrijke door schoof zjjn voertuig over het glad-'groep Goese middenstanders, die de wegdek naar de rijbaan van de door een voorlichtingsbijeenkomst be- H. van O. uit Meerkerk bestuurde - »r vrachtauto en kwam daarmee in bot- zochten, waarop de Nv .Havenza- sing. Beide voertuigen werden bescha- the' een indrnk gaf van haar plan- digd" i nen voor een dergelijk, speels op- Kerstliederen Zeeuwse Koorschool Het jongenskoor van de Zeeuwse Koor school onder leiding van directeur E. Heyblok zingt een programma van in ternationale kerstliederen op zondag avond 17 december om 8 uur in het Schuttershof te Goes. Zondagmiddag 24 december zingen de koorleden om half vier .een uur kerstmuziek', in de paro chiekerk te Goes. AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam promoveerde de heer Slebrecltt van der Spoel tot doctor ln de wiskunde en natuurwetenschappen. Het proefschrift is getiteld: .Entheoosoma- ta, a group with remarkable develop ment stages'. Promoter was prof, dr H. Engel, hoogleraar in de systematische dierlninde en de diergeografie, tevens directeur van het zoölogisch museum te Amsterdam. De promotie geschiedde met lof. Dr Van der Spoel werd in 1935 te Goes, geboren en ontving zijn middelbare op leiding aan de hbs. in deze stad. Na het vervullen van zijn militaire dienstplicht hij te Amsterdam zijn stud'e ;ezet, centrum in het gebied ten zuiden van de Goese spoorlijn. Het centrum Ls geprojecteerd op het open terrein tussen Beukenstraat en Frambozenstraat. Zoals bekend: er zyn a! enkele jaren gedachten om in Goes-Zuid tot een goed geoutilleerd winkelapparaat te komen. Die noodzaak dringt des te meer. nu deze wijk zo'n 5000 inwo ners telt. De vice-voorzitter van de' GMC. de heer J. H. Roose, wees er ii zijn openingswoord op. dat er nu nog met de Nederlandse walvisvaarder .Wil lem Barendsz' naar Antarctica. Tijdens die reis werd ook veel ander zoölogisch materiaal dan walvissen verzameld, w c een menigte pteropoden of vleugelslak ken. dat zijn kleine (2 mm tot 2 cm vrljzwemmend levende slakjes. verschillende soorten in praktisch alle oceanen voorkomen, soms in zulke dichte scholen, dat zij aan vissen en wal vissen tot voedsel dienen. Een beperkte groep van deze vieugelslakken, de schrift uitvoerig behandeld. Behalve het materiaal dat de schrijver zelf verza melde, ontving hij ook van andere zij den collecties" ter' bewerking. Zodoende kon hjj over de bijzondere ontwikke ling van deze dieren, hun anatomie en hun verspreiding in de zeeën der wereld opmerkelijke nieuwe resultaten aan het licht brengen. LOODSDIENSTEN WAREN HALVE DAG GESTAAKT VLISSINGEN Mist, sneeuw en gladde wegen hebben maandag de snelheid van het verkeer in Zee land bepaald. Voor de boot diensten over de Westerschelde betekende het, dat vrijwel de ge hele morgen niet werd gevaren en niddags met grote vertraging; voor het wegverkeer hield het een voorzichtig rijden in. Fietsers konden in veel gevallen niet te recht op de fietspaden, maar wel op inderhaast schoongemaakte grote wegen, auto's reden vooral in de mist en op de buitenwegen minder hard. Ondanks aUe ongemak van bevrc sneeuw en mist was er natuurlijk ook een lichtpunt: de aanblik van berijpte bomen, de witte velden, enkele rond gestrooide molens en boerderijen, kerk torens scherp afstekend tegen een grijze lucht. Aan de scholieren, die zo snel mogeljjb in de vrieskou naar huis fiets ten langs de polderwegen, ging die aan blik misschien voorbij Voor de enkele wandelaar kreeg een achteloos bij één van de dorpen geplaatst bord .Verboden vuil te storten' bij zoveel smetteloos wit misschien een wat diepere zin het geval aan de Zeeuws-Vlaamse kant. Chauffeur Jan Cevaal (29) uit Mid delburg die voor een aannemings bedrijf een salonwagen uit Boschka- pelle moest gaan halen, zag het na vijf uur wachten niet helemaal meer toen hjj tegen drieën met de boot meekon. ,Wat moet je doen, het is hier nog niet zo erg geweest dacht ik. Je doet er niks tegen, alleen maar koffie drinken' verzuchtte hij. En 27-jarige Gerard de Jong, de man van de vier ton margarine voor Zeeuwsch-Vlaanderen geloofde niet, dat hij zijn hele vracht nog kwijt zou kun nen raken. Hij stond al van tien voor half elf te wachten en kon ook pas om drie uur de boot oprijden ln Vlis singen. .Afwachten of Je nog terug kan komen', was de verzuchting van heel wat chauf feurs. Uit de rij wachtende vrachtwa gens nog Frans Verlouw en Anton van Dalen uit Ammerzoden. op weg met een truck met aanhanger naar Biervliet om aardappels te halen: ,we hebben nog niet zo dikwijls zo lang moeten wachten'. Eén boot Om nog even bjj de provinciale boot te blijven: er kon maar met één boot wor den gevaren, omdat de Prinses Irene in revisie ligt en omdat de Prinses Beatrix vorige week ook in mist op de Oostdam is gelopen ln Vlissingen. Dit schip ligt nu met schade aan de Scheldepoort- werf. Wat het beloodsen betreft: de scheepvaart was maandagmorgen geheel stilgelegd. Omstreeks twee uur ging het anker weer op van het eerste schip met bestemming Ant werpen. Toen lagen vijftien schepen te wachten op meer zicht De rijksweg 58. waar het verkeer in de eerste plaats grote hinder had zoals overal elders van de zeer dichte mist, kreeg ook een portie sneeuw. Van Kor- teven tot Goes was de zaak behoorlijk schoon te krijgen, op het traject Middel- burg-Goes lukte het aanvankelijk wat minder goed. Op de provinciale wegen konden de busdiensten behoorlijk func tioneren. Eerst veroorzaakte de mist Slaaptabletten in Middelburg zoek MIDDELBURG De gemeente politie van Middelburg waar schuwt ervoor dat op de route Markt, Stadhuisstraat, Heren gracht een doosje met 50 slaap tabletten is zoekgeraakt. Het in nemen van een te grote dosis kan vooral voor kinderen gevaar op leveren. Drie auto's vernield bij zware botsing RILLAND Het simpel uitvallen van één autoverlichting heeft maandagoch tend te Rilland op rijksweg 58 een bot sing tussen drie personenwagens tot ge volg gehad. De schade die hierdoor werd veroorzaakt was enorm. Om ongeveer half zeven viel bij wacht post 20 de verlichting uit van de perso nenauto van C. B. uit Kamperland, die uit de richting Bergen op Zoom over de Zeeuwse weg reed. B. remde, zijn auto sloeg een kwartslag om. Samen met een mede-inzittende probeerde B. de wagen van de weg te duwen. Terwijl ze daarmee bezig waren botste J. M. uit Halsteren tegen de auto. Deze schoot van de dijk en bleef tegen een boom hangen. Nu was M.'s auto aan beurt om weggeduwd te worden, toen men daar mee bezig was kwam er een Duitse personenauto uit het donker opdagen, die M.'s wagen een zetje gaf. Drie auto moesten worden weggesleept. Aparte organisatie beambten KMS voor ondernemingsraad VLISSINGEN Aan de ondernemings raadsverkiezing morgen, woensdag, bij de NV Kon. My. De Schelde in Vlissingen nemen behalve de ANMB en de CMB ook deel do gecombineerde lyst van de unie van beambten en hoger personeel (BHP) en de Ned. hond \'an middelbare en hogere technici, de NBT, alsmede de r-k metaalbewerkersbond St. Eloy. De beambtenorganisatie Unie BHP-NBT is ontstaan uit een aantal aanvankelijk bij verschillende vakcentrales aangeslo ten bonden en is een landelijk erkende vakvereniging, die zich speciaal richt tot de beambten. Zij is politiek onafhan kelijk. Op het actieprogramma van de Unie BHP-NBT staan onder andere het op zodanige wijze beïnvloeden van het bestaande promotie- en loonbeleid dat voor de beambten een beter werkklimaat ontstaat. Voorts wordt gepleit voor de toepassing, naleving en uitvoering de cao. Deze organisatie is in principe niet tegen integratie van beambten en uurloners, maar is afwijzend tegen wat zij noemt verdere nivellering van de functie en de arbeidsvoorwaarden van de beambten. De Unie BHP wenst voorts in discussie te brengen secundaire ar beidsvoorwaarden als verschil in huur tussen woningen voor beambten en uur loners en de verstrekking van bedrijfs kleding. slechte twee levensmiddelenzaken (semi-permanent) In Zuid staan en dat met het winkelcentrum, dat ar chitect H. YVesterweel voor .Have- zathe' ontworpen heeft, ook de kans er komt om voorzieningen als wjjk- gebouw, uijkkerk of mogelijk sport zaal te treffen (boven de geplande supermarkt of ernaast). .Havenzathe'-directeur G. Blankenstein lichtte de bezoekers toe. dat de maat schappij in Goes-Zuid twee projecten op het programma wil zetten: de bouw van een winkelcentrum, waarbij aan de hand van gegevens uit een CMK-rapport wordt uitge gaan van een vijftiental paviljoens, die flexibel kunnen worden gemaakt qua omvang: de bouw van 72 middenstandswonin gen langs de Beukenstraat, een pro ject dat men ongeveer gelijk met het winkelcentrum wil aanpakken en waarvoor men bij de gemeente bouw grond ln optie heeft. De heer Blankenstein maakte het gezel schap middenstanders duidelijk, dat men het centrum aantrekkelijk -.vil maken door er onder meer ook een bankgebouw tje in te voegen en een servicèstation. Hij wees erop. dat de gemiddelde koop kracht van een wijkwinkelcentrum ze ventig procent van het aantal inwoners haalt, maar dat aantrekkelijke voorzie ningen dit percentage kunnen opvoeren. Als bezetting van het centrum gaan de gedachten uit naar een supermarkt, een drietal speciaalzaken op het gebied van de voedingswaren (slagerij, kruideniers- bedrijf e.d.), men denkt aan paviljoens in de textielsector, huishoudelijke appa raten, slijterij, fotografie, doe-het-zelf en dergelijke. Van groot belang achtte hij een opzet in de geest van een gezellig heidscentrum. Met het oog op de aan trekkingskracht is dicht by het centrum ook een kleuterschool geprojecteerd. Aandacht krijgt ook de parkeergelegen heid. De Goese middenstanders, die interesse hebben in deelname aan het project, kon den formulieren Invullen. Naar aanlei ding van vragen van de bezoekers werd onder meer meegedeeld, dat men eerst de Goese middenstand de kans wil geven zich ln Zuid te vestigen. Als de interesse niet voldoende is om het gehele centrum ,te vullen' wil men het geheel toch bou wen. omdat pas het totale centrum maxi male aantrekkingskracht van de wijk kan krijgen. Meegedeeld werd, dat .Havenzathe' vol doende financieringsmiddelen kan aan trekken om het winkelcomplex (met plein in het midden) te bouwen. Uitgifte is mogelijk zowel vla huur als via ver koop. De gemiddelde lasten per vlerkan te meter zullen tussen de ƒ75,en ƒ80.per jaar komen te liggen. Wan neer er gebouwd kan worden, hangt ui teraard af van de interesse van de mid denstanders. In zijn inleiding wees da heer Blankenstein er nog op. dat de NV .Havenzathe' in contact met het Goese gemeentebestuur is gekomen, nadat men kennis had gemaakt met een van de ex ploitanten van de semi-permanente win kels in Zuid. ADVERTENTIEI Op het platform bij de provinciale boot in Vlissingen wemelde het maandag weer van de personen auto's en vrachtauto's, die op hun beurt moesten wachten om te vjor- den overgezet met één veerboot, die bovendien te kampen had met veel mist. (Foto PZO) cadeau-tip Every inch a gentleman met gouden manchet knopen. Prijzen vanaf 84.50 heetman 4 LIJNBAAN 92 OOSTZEEOIJK155-157 ROTTERDAM Wachten De veren: moeilijkheden genoeg. Krui- nir.gen-Perkpolder was de enige dienst, die maandagmorgen voer. van acht uur af. Er werd heel wat overgezet, vooral ook veel verkeer, dat via Terneuzen- Hoedekenskerke de andere kant niet kon bereiken. Daar ging de eerste boot pas om drie uur uit Terneuzen en om streeks vier uur de eerste uit Hoede- kenskerke. Zijpe-Anna Jacobapolder had haast geen vertraging, men begon ech ter om half zeven "s morgens Vlissingen-Breskens kon het iets beter doen aan Terneuzen-Hoedeken3kerke Om tien voor tien stak de eerste boot van Vlissingens wal en om tien voor drie was de derde aan de beurt. Er kon overigens door reparaties maar met één boot worden gevaren. En dat be tekende voor de eerstkomende automo bilisten alleen al heel wat wachturen Zoals ons blad slecnts met een aanmer kelijke vertraging kon worden bezorgd omdat de boot niet voer. zo was het met vier ton margarine, die in een vrachtauto voor Zeeuwsch-Vlaanderen bestemd waren, zo ging het met rook artikelen, met vis, met wol, uien vooi over de grens, met al die waren, die de vrachtwagenchauffeurs moesten weg brengen. Eu uiteraard was hetzelfde sgÉËjiÊSrtS ST.-PHILÏPSLAND De zestig kleuters van de christeHjke kleu terschool .Prinses Marijke' heb ben maandag een onverwacht en verplicht dagje vryaf gehad: hun school moest op last van de in- spectrlce van het kleuteronderwijs worden gesloten, omdat het ge bouw niet op minimale tempera tuur 15 graden Celsius kon worden gebracht. Do elektrische venvarmingsinstallatie, door de PZEM tot 20 graden warmte ge garandeerd, kwam 's morgens niet hoger dan 12 tot 14 graden. Burgemeester G. van Velzen heeft daarop contact gezocht met de PZEM, die de situatie heeft on derzocht. Ook ln het verleden zijn er klachten geweest over de ver warmingsinstallatie. Omdat ook mogelijke fouten bij de bediening tot gevolg konden hebben, dat de verwarming niet optimaal func tioneerde, werd voor dit stooksei- zoen de elektrische installatie ge automatiseerd. Vorige week was de temperatuur van de kachels echter niet hoger dan ongeveer 16 graden. Maandagmorgen bleek echter, dat de temperatuur te laag bleef om les te runnen geven. Van de kant van de PZEM werd erop geat tendeerd. dat men nog enige er varing moet opdoen met derge lijke geautomatiseerde elektrische verwarmingsinstallaties, met na me bij vorst. De Indruk bestond, dat de warmte wel in de kachel aanwezig was. maar er door te langzaam draaien van de ventila toren niet uitkwam. Een PZEM- employé heeft de verwarmingsin stallatie weer semi-automatisch gemaakt. Vandaag dinsdag zal men bekijken of de installatie op temperatuur komt en de school weer .bewoond' kan worden. Nieuwe melodieën op carillon van Lange Jan MIDDELBURG Met Ingang van het volgende kwartaal zullen de onder staande melodieën op het speelwerk van het carillon van de Lange Jan, worden rezet; hele uren: Thema uit Rosamun- le. F. Schubert: halve uren: Als de grote klokke luidt, oud volkslied; kwar tieren: twee korte thema's van R. Schu- man. VERWACHT. TEMPERATUURSTIJGING Overwegend zwaar bewolkt met tyde» lyk regen, doch aanvankelijk in het zuiden en oosten nog enige sneeuw of onderkoelde regen. Matige tot krach tige wind ruimend van zuidwest naar noordwest, later in het noordoosten van het land afnemend. Middagtemperatu- in het algemeen boven het vries punt- ZON EN MAAN 13 december Zon op 08.39 onder 16.28 Maan op 14.22 onder 05.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2