Franse graaf ondermijnt de legende van Jeanne d'Arc II Lewedorp opent het verenigingsgebouw Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkoper s, benzinetankers,in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. A. J. BERENPAS NAM AFSCHEID ALS SECRETARIS PvdA-ZEELAND INCLUSIEF DENKEN TIJDENS FORUMAVOND CJP WALCHEREN Aan alle verkoopsters, garagehouders,boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières... Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. DINSDAG 12 DECEMBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r)e Franse president, gene raal De Gaulle wordt voortdurend geïnspireerd door het leven van Jeanne d'Arc, zo heet het in zijn naaste omgeving. Hij maakt er geen geheim van, dat hij zich een afstammeling acht van het geslacht d'Arc, het geen hem altijd extra luister heeft verschaft. In Frank rijk wordt nu evenwel een forse stormram in stelling ge bracht om de hele geschiede nis van Jeanne d'Arc omver te werpen. Volgens de Franse geschiedenis boeken stierf Jeanne d'Arc in het jaar 1431 te Rouaan op een brand stapel, die door de Engelse vijan den was aangelegd. De Rooms- Katholieke Kerk heeft deze lezing van het gebeurde als juist erkend en haar in 1920 heilig verklaard. Thans wordt van de zijde van enige Franse historici en andere publicisten beweerd, dat het hele verhaal onzin is. Uit bepaalde documenten, die eeu wenlang in het bezit zijn geweest van het geslacht Armoises en die nu aan net licht zijn gekomen, zou overtuigend blijken dat de Maagd van Orleans aan de dood door verbranding ontsnapte. Zij zou. na verscheidene jaren ge vangen te zijn gehouden, op vrije voeten zijn gesteld en zich ten slotte hebben gevestigd in de buurt van Metz. waar zij in het huwelijk trad met Robert des Ar moises. Ook zou uit deze documenten kun nen worden afgeleid, dat zij geenszins een nederige boeren dochter is geweest, doch dat er bloed van het koningshuis in haar aderen vloeide, dat zij zelfs heeft behoord tot de .enfants de France' Genealogen hebben in dit ver band Isabeau de France aange wezen als haar moeder, terwijl haar vader waarschijnlijk Louis d'Orléans, een broeder van de ko ning, is geweest. Rechtstreekse afstammeling van de Armoises is graaf Pierre de Sermoise, een elegante jongeman met sluik zwart haar. Hij vertoont een verrassende, gelijkenis met voorvader Robert. Hij woont in een kleine, maar gezellige flat te Parijs, niet ver van de Champs Elysées. In zijn bezit bevinden zich talrijke documenten uit fa miliebezit, waaronder testamen ten en koopakten. ,De officiële geschiedschrijvers hebben er geen behoefte aan, de zaak uit de doeken te doen', geeft hij te kennen. ,Mijn familie is echter al eeuwenlang op de hoog te van het huwelijk van Jeanne. Uit politieke overwegingen heeft zij echter gezwegen tot voor kort. Ik mag trouwens ook wel oppassen met wat ik zeg. Anders kom ik misschien nog in de Bas tille terecht'. Graaf De Sermoise helpt momen teel een historicus, Maurice Da- vld-Darnac, met het schrijven van een gedetailleerd boek over het vraagstuk. Een links georiënteer de auteur, Gérard Pesme, heeft reeds eerder een aanval op de .Jeanne-legende' gedaan, doch daarbij weinig succes geoogst. ,Bij hem zat de stamboom niet goed in elkaar en hij was ook te revolutionair. Hij verkondigde bovendien, dat Jeanne lesbisch zou zijn geweest. Volgens mij was dat beslist niet het geval', aldus de graaf. Waarom zijn de ,ware feiten' toch zolang verborgen gehouden Volgens de graaf is de .Jeanne-le gende' altijd voor politieke doel einden gebruikt. Vandaar. Toen Jeanne d'Arc zich naar Orleans begaf om de Engelsen te bestrij den, deed zij dit voornamelijk om het moreel van de Fransen te versterken. Er was een oude pro fetie, dat een herderinnetje op zekere dag Frankrijk nog eens zou redden. De graaf staat er al lemaal sceptisch tegenover. ,Het was eigenlijk een grote publici teitsstunt, een van de oudste in de Franse geschiedenis. In 1870 deed de legende wederom opgeld toen Frankrijk vasthield aan het bezit van Lotharingen, op grond van het feit. dat Jeanne uit deze provincie afkomstig was. Politie- Jeanne heilig werd verklaard. Het doel was de betrekkingen met de kerk van Rome te consolide ren'. Graaf De Sermoise legt gretig de .bewijsstukken' op tafel, hele stapels. Daar zijn de oude por- trreffen van het kasteel Jaulny, een van de dertien kastelen die de familie toentertijd bezat. Er zijn testamenten, waarin Jehanne, de echtgenote van Robert, als de .Pueelle de France' (,De .Maagd van Frankrijk') wordt aangeduid. Het wapenschild van Jeanne be vat de .fleur de lys' (de lelie), een zwaard en een kroon, attribu ten die alleen door kinderen van koninklijke bloede mochten wor den gevoerd. Enzovoorts, enzo voorts De graaf wordt van harte terzijde gestaan door zijn vrouw, Jacque line. In haar schooltijd te Bor deaux deed zij met de jongens mee met rugby. Hij won een kampioenschap roeien en slaat ook te paard een prima figuur. .Neen. zij is geen Jeanne d'Arc. maar zij houdt van vechten'. De laatste klap is gericht aan het adres van generaal De Gaulle. .Ja' De Gaulle stelt, dat hij af stamt van het geslacht d'Arc. Wij hebben dit uiterst nauwkeu rig onderzocht. Wij betwijfelen het', aldus de graaf De Sermoise. Sowjet-humor Een van de zeldzame verte genwoordigers van de humor in de over het algemeen volg zame Sowjetpers is een pijproken de dwerg, bekend als Iwan Iwa- nistjIwan is een kaalhoofdige stripfiguur met een dikke neus, die de verpersoonlijking is van de sluwheid, welke men behoeft om in de van bureaucraten beze ten Sowjetmaatschapvv in leven te blijven, zijn specialiteit is, de ambtenarij te misleiden. Miljoe nen Sowjêtlezers volgen zijn avon turen in de zat erdag nummers van het officiële regeringsorgaan ,lz- westia'. Maar behalve als potsen maker in het stripverhaal treedt hij in antwoord op brieven als raadgever op. Iwan behandelt de vragen van de lezers met achteloze humor. Toen een dame uit het verre Aktyo- binsk klaagde, dat- echtgenoten geen water uit de put willen ha len, gaf Iwan de raad,gooi er bier in'. Kort geleden beklaagden lezers uit- NovocibirksOmsk en andere steden zich bij Iwan over de ein deloze rijen bij de openbare tele fooncellen, Iwans antwoord luid de: ,Hang uw boodschappen aan de staart van een vlieger en laat die op boven de stad.' Iwan Iwanits) Iwanitsj is een alledaagse vormvoor Iwa.no- witsj', de meest voorkomende naam in de Sowjet-Unie) ia de hoofdpersoon van een wekelijkse rubriek van Alexander Kreminov en Edward Parkhamovsky, leden van de redactie van Jzwestia'. Ingezonden stukken zijn in de Sowjet-Unie een traditie, die 50 jaar geleden is begonnen. Zij werd die ln hun eigen urine wordt ge kweekt. Deze bacterie, .hydroge- nomanas eutropha' genaamd, is al tien jaar geleden ontdekt. Zij doet juist het omgekeerde van de menselijke stofwisseling, door ureum om te zetten in eiwit. Om dit proces te laten verlopen moet aan de urine een bepaalde dosis waterstofgas, zuurstof en kool zuurgas worden toegevoegd. Als eindprodukt ontstaat dan een deegachtig voedsel zonder smaak, dat echter kunstmatig op smaak gebracht kan worden. Men kan er lekkere koek van maken. Het pro ces is echter nog in een experi menteel stadium. Er wordt aan gewerkt in de laboratoria van een Amerikaanse instelling die zich bezighoudt met industrieel onderzoek. Daar merkte men op dat het gewicht aan levensmidde len, dat op een planetaire reis zal moeten worden meegenomen, aanmerkelijk minder kan zijn wan neer deze methode kan worden toegepast. Pantoffel aanvankelijk aanbevolen als een middel om vlug iets gedaan te krijgen van overheden in de com munistische staatdaar dienen se nog voor. Hoewel Iwan Iwa.no- witsj humoristische antwoorden op ingezonden stukken geeft, ves tigt bet blote feit, dat ze worden gepubliceerd, de aandacht op tal van gerechtvaardigde klachten en wordt er prompt iets aan gedaan. Andere kranten vullen eveneens tientallen kolommen met ingezon den stukken. Het humoristische tijdschrift JZrokofil' heeft aam meer dan de helft van zijn per soneel de behandeling van de bin nenkomende post opgedragen. In liet gehele land ontvangen kran ten zoals de JPrawda' en de Jz westia' honderdduizenden brieven per jaar. Daar wordt slechts een gering aantal van gepubliceerd, maar ze worden allemaal ernstig opgevat. Namen In een nationalistische bui heeft het gemeentebestuur van Sai gon besloten, dat alle hotels, ca fés, restaurants en andere com merciële en industriële vestigin- fen hun buitenlandse namen in ietnamese moeten veranderen. Krachtens de nieuwe verorden- ning moeten voor kleurige namen als .Usupussycat Bar', ,San Fran cisco Bar', .Playboy Bar' en ,Le Paris' Vietnamese in de plaats komen. De verordening geldt ook voor deftiger etablissementen als de hotels Caravelle, Continental Palace en Majestic, exclusieve nachtclubs zoals Maxim's en res taurants als l'Amiral en Aterbea. De naamswijzigingen moeten vol gens de officiële Vietnamese pers voor het einde van het jaar zijn doorgevoerd, wil het betrokken etablissement niet de kans op een hoge boete en intrekking van de vergunning lopen. De verorde ning geldt ook voor commerciële en industriële vestigingen van bui tenlanders. Voedsel uit urine Misschien kunnen ruimtevaar ders in de toekomst op lange reizen naar de planeten zich voe den met behulp van een bacterie ÏI Tinkeliers in de schoenen- VV branche hebben tot nu toe niets kunnen merken van het pan toffelseizoen. Deze winterse voet bekleding heeft het over de ge heel linie af moeten leggen tegen de modieuze schoenen. Een groot dee! van de vrouwelijke kopers loopt tegenwoordig in huis op blo te voeten of op kousen of sok ken. Tot deze conclusie komt .Schoenvisie', het maandblad voor de schoenhandel en schoenindus trie. Overigens is de laars nog altijd favoriet in de schoenenwinkels. Niet alleen de geijkte kleuren zijn hierbij in trek, maar ook de meer gewaagde. Deze tendens is ook in de Icleinere steden en dorpen merkbaar, hoewel liet, pu bliek hier over het algemeen meer behoudend van aard is en niet zo vlot reageert op nieuwe dingen. Toch is de laars voor winkelier wat het passen aangaat een moei lijk artikel. De rits en elastie ken heffen wel veel problemen bij het passen op, maar menige verkoper slaakt een zucht van verlichting wanneer een nieuwe gelaarsde klant (eindelijk) de deur uitgaat. De verkoop van kinderschoenen is wat minder, maar de omzetten zijn na de zomervakanties zeer behoorlijk geweest. Lood in gras Het loodgehalte In gras van middenbermen en zybermen van snelwegen is aanzienlijk ho ger dan normaal. Over het alge meen kan de hoeveelheid lood in Sewassen, die groeien in de nabïj- eid van autowegen, sterk stij gen. Dat is gebleken uit een in Duitsland verricht oriënterend on derzoek van het bedryfslaborato- rium voor grond- en gewassen- onderzoek in Oosterbeek. Het ho ge loodgehalte wordt in verband gebracht met uitlaatgassen. Auto benzine bevat als anti-klopniicklel een hoeveelheid tetrathyllood. In Duitsland zijn al kalveren gestor ven, die melk dronken van koei en, die gras hadden gegeten met een hoog loodgehalte. Volgens het bedrjjfslaboratorium is hét zeker van belang dat nader onderzoek wordt verricht. Dit zou vooral van belang kunnen zijn voor degenen die een groententnin aan een drukke verkeersweg hebben lig gen. Grote baby's De Russische confectieindustrie is gedwongen het matensclie- ma voor kinderkleding aan te pas sen aan de grotere baby's van de jaren zestig. In de afgelopen maanden zijn te Moskou ruim S000 babies gemeten. Daaruit is gebleken, waarom de kinderkle ding zo slecht wordt verkocht. Zij is te klein voor de dikkere, langere baby's van nu. Jonge burgers, die 5.'i tot- 56 cm lang zijn en maar vier of meer kilo gram wogen, werden enkele jaren geleden nog reuzen genoemd. Thans verbazen zij de artsen in de kraamklinieken niet langer', aldus Tass. Tienercombo van Leger des Heils was in Bethesda VLISSINGEN Het Zeeuwse tiener combo van het Leger des Heils (beat- muziek voorzien van teksten met gods dienstig karakter) heeft zaterdag drie, kwartier gemusiceerd voor de zieken in .Bethesda'. De jongelui, vier uit Goes, alsmede één uit Yerseke en Vlis-| singen, namen hun drums, gitaren,; electroniseh orgel en tamboerijn van-1 wege de kou niet mee naar de Oude Markt zoals aanvankelijk het plan was, maar togen naar .Bethesda', dat blij was de jongelui onderdak te kunnen: verzorgen. De patiënten hadden er genoeglijke drie kwartier aan. Dit optreden was het eerste van het tienercombo in Vlisingen. waar het Le ger des Heils door, met en rond dit combo een jeugdweekeind had opge bouwd, waarvan luitenant Knot uit Zie- rikzee de leiding had. Onder leiding van electroniseh orgel bespeler Ad Moens (Yerseke) speelden en zongen de jongelui achtereenvol gens verder zaterdagavond, zondagmor gen en zondagavond op dit eerste jeugd- weekeinde van het Vlissingse leger korps. Er waren tientallen jongelui op de bijeenkomsten. Alleen zondagmiddag, toen er een discusiemiddag was in dé legerzaal was het aantal minder: on geveer twintig tieners stelden een hele reeks vragen over diverse onderwer pen, zoals verdovende middelen, de houding van christen-jongeren, en der- felijke waarbij majoor R. Berkenbosch, e legerman voor de jeugd, uit Den Haag de discussie leidde. Ook zondag morgen in de heiligingssamenkomst on der leiding van de Vlisingse kapitein J. Jaspers, speelde het Zeeuwse tiener combo, geïnspireerd op het al verschil lende jaren bestaande Engelse combo .Joy strings'. Verder was er muzikale medewerking op dit weekeind voor de jeugd van he' jeugdkoor de Melodica's. LEWEDORP Het nieuwe gemeente- verenigingsgebouw te Lewedorp op woensdagmiddag 20 december aanstaande om 2 uur officieel worden geopend. Het gemeentebestur van 's- Heer-Arendskerke heeft daartoe een speciale bijeenkomst met genodigden be legd. (ADVERTENTIE) Belaatpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. Gewestelijke jaarvergadering n^L _x J zen waren. Het antwoord was zonder U&oaz OVCT Q.Q meer nietszeggend. Er bleek bijvoor- beeld niet uit of er wel of geen even- ni111YllhpYnllQfïtle> wicht op de woningmarkt is. De minis- HUUIUUtIIU.LL0U.LLti tef zegt> dat er van een tekort geen sprake is'. Tenslotte memoreerde de heer Hoek aan de woorden, die de PvdA-fractie- op zei de heer Hoek, dat het mogelijk is, dat gs een ander standpunt gaat innemen, omdat het oude door de fei ten achterhaald blijkt. Afscheid beid, zaterdag in de .Prins van Oran-| leider in de tweede kamer naar aan- je' te Goes, heeft de heer C. Hoek uit] leiding van dit onderwerp heeft ge- Goes, lid van de PvdA-statenfractie sproken: geen verdere liberalisaties en nog eens gewezen op de zijns inziens ongedaan maken van de liberalisatie, naïeve houding van gedeputeerde sta- waar deze te vroeg blijkt te zijn inge- 'n de kwestie van de liberalisatie voerd. de huren. De heer H. Gillissen; De heer De Vos uit Terneuzen merk- uit Middelburg had deze zaak aan de te in het liberalisatie-debat' nog op orde gesteld naar aanleiding van een, dat gedeputeerde A. J. Kaland zien had artikel in de PZC, waarin deze uitdruk- beklaagd over het kleine aantal wo- king voorkwam. De heer Gillissen vroeg j ningwetwoningen, dat Zeeland kreeg zich af of dat ook bedoeld was voor del toegewezen: ,Maar eerst had hij zelf gedeputeerden, die lid zijn van de PvdA.] verklaard, dat er een evenwicht op de De heer Hoelt zei in antwoord hieropwoningmarkt was'. De heer De Vos ,We hebben de bui zien aankomen en betreurde het, dat gs zich niet fel toen hebben we vanuit de fractie aan tegen de invoering van de liberalisa- gs gevraagd of er wel voldoende hui-j tie hadden verzet. In aansluiting hier- Zaterdag trad de heer A. J. Beren pas uit Middelburg af als gewestelijk secretaris. Hij werd opgevolgd door de heer P. A, Roels uit Sint-Maar tensdijk. Voorzitter M. A. L. Hu- bregtse uit Middelburg memoreer de, dat de heer Berenpas onmiddel lijk na de bevrijding secretaris werd van het gewest van Zeeland van de SDAP, waaruit later de PvdA voortkwam. Na een kort afscheids woord bood de heer Hubregtse de scheidende secretaris de boekenserie ,De geschiedenis van de tweede we reldoorlog5 aan. Mevrouw H. J. Berenpas-Aalderink kreeg bloemen. Namens het partijbe stuur sprak ars D. Roemers een af scheidswoord tot de heer Berenpas. De heer Roemers wees op het grote be lang van functionarissen, die het moge lijk maken, dat een politieke partij kan functioneren: ,uw trouw aan de partij is in die 21 jaar overduidelijk bewezen'. Namens het partijbestuur bood de heer Roemers een boekenbon aan. De heer Berenpas zei. dat hij zijn func tie altijd met plezier had kunnen uitoe- ADVERTENTIE) Maatschappelijke herstructurering Grote aandacht voor internationale zaken MIDDELBURG Tijdens een forum avond van do ring Walcheren van de CPJ, vrijdagavond in de benedenzaal van de Ontmoetingskerk te Middelburg, heeft ec.n goed bezette zaal en een fo rum onder leiding van wika Wasterval, directeur van Heder.esse, zich bezig gehouden met maatschappelijke her structurering. Ir Steur, directeur van de christelijke middelbare landbouw school (e Middelburg, hield een inlei ding, waarbij hy stelde, dat door de enorme veranderingen in het samenle vingspatroon, denken en handelen van de mens drastisch moeten worden ge wijzigd. Ir Steur zei, dat hiervoor grote moed en offervaardigheid nodig zou zijn. Het denken, is aldus de heer Steur, tot op heden bepaald geweest door tegen elkaar gerichte groepsbelangen. En juist deze manier van denken leidt tot vernietiging van de ander en van onzelf. ,Onze welvaart en ons welzijn kan niet worden verkregen zonder ook to werken aan de welvaart het wel zijn vnn do ander. We moeten inclusief leren denken', aldus de heer Steur, die er wel op wees, dat het geboden is niet zonder meer alles van andere groepen en ge meenschappen te aanvaarden. Voorts wees de inleider op het gevaar, dat men een dergelijke eensgezindheid wil be reiken. omdat deze noodzakelijk is. De enig juiste manier om tot een eensge zindheid in het klein als in het groot te geraken is volgens ir Steur, dat het uit eigen vrije wil gebeurt en dat in dit verband dus de liefde tot de naaste een hoofdrol moet spelen. Hierna noemde ir Steur enkele voorbeel den van thans bestaande tegengestelde groepen: oost-west, de verhouding tot Duitsland en de verhouding rijk-arm. Vooral op deze laatste problematiek ging de heer Steur in. Met name wees liii de persoonlijke inzet die noodzake-, lij): is bij de overbrugging van de kloof! '<<s«en de rijke en arme landen. Na de pauze werkte het forum, dat bestond uit mevrouw Bisschop-de Ja ger uit Middelburg en de heren Bode lilt Vlissingen, P. Ton uit Souburg en H. Steur uit Middelburg, zich door een groot aantal vragen van de aanwezigen heen. Over de toe treding van Engeland tot de EEG ontspon zich een levendige discussie, nadat vanuit de zaal gesteld was. dat de Franse president met zijn afwijzende houding toch weieens ge lijk kon hebben, omdat Engeland er economisch zo slecht voor staat. De heer Wasterval kaatste de bal te rug met te zeggen, dat bij de oprich ting van de EEG Frankrijk zelf zeer zwak was en er juist door de EEG bovenop is geholpen: ,Als we Engeland er buiten houden, zaï het economisch steeds zwakker worden en daarmee is de EEG allerminst gediend'. De heer Steur stelde, dat we naar steeds grotere eenheden moeten: ,Dat is de opdracht, die identiek is aan het inclusieve den ken'. Naar aanleiding van een opmer king uit de zaal, dat de EEG met zijn tariefmuren een macht is, die tegen de ontwikkelingslanden is gericht, merkte de heer Steur op, dat het tot nu toe bij de EEG heeft ontbroken aan een structuurbeleid. De heer Ton zei hierover, dat Engeland door middel van de EEG economisch sterker zou wor Men beperkte zich niet tot de inter nationale problemen, maar ook kwam et een vraag aan de orde over medebe- leidshepaling met of zonder medever antwoordelijkheid. De heer Bode vond, dat men niet mede een beleid kan be palen zonder zelf ook verantwoordelijk te zijn. Steeds meer wint de mening veld, dat er een vorm van medezeggen schap moet komen, aldus de lieer Bode. die hiermee niet wilde beweren, dat de werknemers over alles kunnen r praten. Auto in de sloot In Kortgene kwam een bestelauto, be stuurd door M. J. F. uit Goes van de provinciale weg via de helling van de d(jk en de secundaire weg in de sloot terecht. De bestelwagen reed in de lich ting van Goes en kwam op het gladde middengedeelte van de weg, waardoor h(j in een slip raakte en aan de linker kant de dijk afschoof. De auto eigen dom van de firma Lagaaij te Goes werd aanzienlyk beschadigd. De be stuurder bleef ongedeerd. BM de Vr les 9 12 5 45675 Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke. Betaalcheque tot f -50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt. fenen door het veelvuldige contact met partijgenoten, vooral in de kleinere af delingen. Hij dankte het gewestelijk bestuur met name voor het feit, dat men ook mevrouw Berenpas in de hul de had betrokken: ,Ze was altijd van de belangrijkste zaken op de hoogte en kon daardoor veel werk uit mijn han den nemen'. Voor wat het werk van de fractie be treft toonde mr J. B. Boersma uit Brouwershaven zich teleurgesteld over het ontbreken van een cultureel-maat- schappelijke visie. Hij vroeg fractie voorzitter Stenvert op de man af dia visie onder woorden te brengen. Dit naar aanleiding van diens opmerking, waren gekomen. Gs hadden bij de behan deling van de ontwikkelingsschets toe gezegd, dat dit onderwerp aan de oi> ae zou komen. In antwoord op de vraag van mr Boersma beloofde de heer Stenvert, dat als het eenmaal zover is, de fractie zo nodig kritiek zal laten ho ren. Eerder tijdens de vergadering had de heer A. J. de Koene uit Vlissingen reeds namens zijn afdeling aangedron gen op de vorming van een provinciale commissie voor de sociaal-maatschap pelijke sector. Dergelijke commissies bestaan reeds voor ruimtelijke orde ning en voor de mammoetwet. Naar aan leiding van de verslagen drong de heer De Koene aan op door deze commis sies uit te brengen rapporten, die be langrijk zouden kunnen zijn voor da meningsvorming in de afdelingen. De heer Gillissen uit Middelburg kant te zich tijdens de behandeling van het fractiebeleid scherp tegen de verhoging van de salarissen voor leden van' gs 3S.000,-). De heer Stenvert achtte een dergelijke beloning in overeenstem ming met vergelijkbare functies in het bedrijfsleven. Dubbeldekkers Naar aanleiding van het voorstel van de afdeling Temeozen om de tweede te houwen dubbeldeks veerboot in te zet ten op het veer Perkpolder-Kruiningen, merkte gedeputeerde Van Poelje op, dat volgens de prognoses in 1970 voor dat veer twee dubbeldekkers en voor Breskens-Vlissingen één dergelijke boot nodig zouden zijn. In maart zal naar verwacht mag worden de eerste dubbel dekker in gebruik worden genomen. De ze zal dan een 50-minutendienst gaan onderhouden. Bovendien zal de .Konin gin Juliana* een dienst onderhouden, die aansluiting geeft op de treinen. De afdeling Terneuzen had ook een voorstel ingediend over de vernieuwing van de rijksweg 58. Volgens de Ter- neuzense woordvoerder De Vos was het wellicht mogelijk het schema, dat nu reeds vast staat, nog te wijzigen en zou de wenselijkheid bezien moeten worden of niet de weg ten oosten van het veer Kruiningen-Perkpolder voor rang verdient. Aan het eind van de vergadering hield drs Roemers een inleiding over de hui dige politieke situatie. De heer Roe mers zei weinig vertrouwen te hebben in de afloop van het beraad van de KVP-partïjraad. De snelle kabinetswij zigingen hadden, naar de mening van de heer Roemers, de kiezers van de grote partijen af doen wenden. Uit het feit. dat het kabinet - De Jong niet beter of slechter past op de verkiezingsuitslagen dan enig ander kabinet, concludeerde de heer Roe mers, dat de politieke situatie momen teel zeer ongezond is. De heer Roe mers meende, dat het aanleiding tot noe grotere ver-warring zou zijn als het kabinet-De Jong nu zou worden ge dwongen af te treden, omdat de stro mingen. zoals met name de radicalen, zich nog niet hebben uitgekristalli seerd. Wat de houding van de PvdA ten op zichte van D'66 betreft meende de heer Roemers, dal voorzitter Tans wel wat te pessimistisch is geweest. Hii was er voorstander van, dat de progres sieve krachten in D'66, die in de meer derheid zijn, worden aangetrokken en dat men die partij beslist niet over één kam moet scheren. De heer H. Kole uit Terneuzen en me- vrouw A. Verheul-Schouten uit Vlissin gen werden tot bestuurslid gekozen. De heren A. Schipper uit Kruiningen en C. van Bendegem uit Axel, hadden zich niet herkiesbaar gesteld-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 11