„Yerhoging veertarieven is niet acceptabel' Spelen in tien centimeter wit Nieuwe chr. lagere Griffioenschool Veerhaven bij Perkpolder komend voorjaar gereed 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 1967 Ml MOTIE GEWEST ZEELAND PVDA: WERKGROEP MOET ACTIE BEGINNEN ALMANAK Stadhuisbezoek Middelburg duurder MOTIE PARTIJ VAN DE ARBEID TEGEN VERHOGING VEERTARIEVEN TELEFOON SECTOR HULST ZES UUR ONBEREIKBAAR Examens HJpP XlfnXJ/XiXflnX/1 P krachtig UJUU^U/l/U/Le' dïrekt B en w Middelburg vragen raad VOOR HOTELLOGIES LERAREN FOLKESTONE SUBSIDIE f 355 GOES ,De verhoging van de tarieven van de Westerscheldeve- ren is niet acceptabel voor de Zeeuwse bevolking1. Dit wordt uitgesproken in een motie, die het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid, zaterdagmiddag tij dens de jaarvergadering in Goes met algemene stemmen heeft aan genomen. De heer A. P. Schouwe- naar uit Wemeldinge diende deze motie in namens de afdelingen Terneuzen, Goes, Yerseke en We meldinge. In de motie wordt ge steld, dat de verhoging van de veertarieven een afremming bete kent van de noodzakelijke indu striële ontwikkelingsaanzet. De heer Schouwenaar meende, dat Zeeland, nadat het in 1958 de veertarieven in feite had aan vaard, weer is opgeveerd door de mededeling, dat ze met dertig pro cent zullen worden verhoogd. Hij achtte een tegendruk op eet breed mogelijk front noodzakelijk. In rijn pleidooi voor do aanvaarding van deze motie zei de heer Schouwenaar. dat niet alleen do fracties van de pro vinciale staten gemobiliseerd dienen te worden, maar ook de vakorganisa ties, de kamers van koophandel, de politieke partijen, de vervoersorgani saties en de gemeentebesturen. Een werkgroep zal in opdracht van de vergadering dit naaer uitwerken. De fractievoorziter van de PvdA in de provinciale staten van Zeeland, de heer J. Stenvert uit Terneuzen, mérkte op, dat hij zich vorig jaar reeds sterk tegen een verhoging had uitgesproken: .Des ondanks wordt de rijksbijdrage aan de veren met dertig procent verlaagd en de provincie heeft niet de mogelijkheden dit zelf op te vangen'. Niet geslaagd Gedeputeerde M. J. van Poelje zei, dat gs er niet in geslaagd zijn de minister tot andere gedachten te brengen: ,De minis ter gaat er van uit, dat de tarieven, die van tien jaar geleden dateren, herzien moeten worden. Het uitgangspunt van de minister is hierbij, dat de veerdien sten over de "Vesterschelde als openbare middelen van vervoer moeten worden Sïzien, aldus de heer Van Poelje, oewel de heer Van Poelje het beslist niet oneens was met de voorgestelde mo tie, toonde hij zich in de huidige omstan digheden een voorstander van een ta riefsverhoging: ,De minister liet ons geen andere keus. De alternatieven van een lagere rijksbijdrage zijn een vermin derde dienstverlening of betaling van de tekorten uit de algemene middelen. Geen van deze mogelijkheden was voor ons aanvaardbaar en daarom acht ik een ta- Leeuwse Bisar Vandaag houdt u vast een vrij ernstig woord. ,Ter overden king' zouden we er boven kunnen zetten, maar er staat al wat an ders. We beginnen met enkele be kende regels: Mensen zijn als wolken. Waar ze komen betrelct de lucht'. Niet raar, wel waarwel naar. Hoewel vrijheid blijheid in deze tijd zo het een en ander te zeggen heeft en de appreciatie van de natuur met het terugdringen van de natuur schijnt te winnen, is de mensheid nog niet helemaal te vreden met ,puur natuurMen moet zo nodig af en toe eens lekker ingrijpen. Wat krijg je dan? Voorpaginanieuws. Een voorbeeld van deze iceek: de muskus- ofvjel bisamrat. Wat deed dit beestjeNiets bijzonders. Het leefde rustig in het verre Ameri ka, groef daar zo nu en dan eens een heel klein en laag dijkje door, maar aangezien de Amerikanen Gods water gemakkelijker over Gods akker laten stromen als wij hier te lande, was dat met zo erg. ^Hë", sprak een dame in het oude Europa. ,Hé, wat heeft dat bi samrat je een leuk velletje. Leuk jasje, Jan. Jan, geef mij zo'n jas je. Staat zo lekker voor de sta'. Goed, Mien haar jasje. Maar... er waren erg veel Mienen die voor de sta voelden en dus haalde men de ratjes uit Amerika om ze hier met enig uitzicht op een goed plaatsje in de jas van Mien te kweken. Wai nu deden de ratjesZij de den wat ze in zulke omstandig heden moesten doen en ontvlucht ten de kooitjes. Wat deden ze nog meer1 Ze brachten het .gaat en vermenig vuldigt u' zonder aflaten in de praktijk en aangezien men de rat jes rustig de Chinezen van het dierenrijk kan noemen gebeurde dat. met zorg. Om even weten schappelijk te worden: een ratje kan per jaar voor dertig nakome lingen zorgen. (En dan hebben we hel nog alleen maar over de vrouwtjes) Dus waren er plotseling heel veel ratten. Zóveel dat de geneugten en de sta van Mien d'er bontjas gauvj vergeten zijn en men de arme ratjes door middel van rijles- rattenvangers achter de brede staart zit. Zo straft de ijdelheid zichzelf. We maken dijken op deltahoogte. De ratten laten zich die ontwikke ling niet boven het hoofd groeien en graven de dijken op delta- breed'e door. En er is geen bontjas groot ge noeg om de gaten straks te vul len. cepteer'. De heer Van Poelje zei, dat hij tot deze conclusie was gekomen, geziec zijn verantwoordelijkheden als lid van gs: ,Ik zeg dit om verwarring te voor komen als tijdens de komende statenzit- ting zou blijken, dat ik tegen de mening van de fractie in zou gaan'. Ir J. Mol uit Middelburg begreep dit .ver wisselen van pet' niet. Hij zag de kwes tie van ue veertarieven als een Zeeuwse zaak, waar men als Zeeuwen een oplos sing voor moet vinden. De heer Mol wil de de mogelijkheid onderzoeken of de nutsbedrijven niet de benodigde anderhalf milinen «ruiden op tafel kunnen brengen. In dit verband dacht hij aan de PZEM, die In het afgelopen jaar een winst van acht ton maakte. De heer C. A. Hol uit Terneuzen wees deze mogelijkheid van de hand. om de nutsbedrijven net als andere bedrij risico's lopen en eventuele winsten niet zomaar kunnen afstaan. De heer W. Don uit Middelburg achtte de houding van de heer Van Poelje niet juist: ,U bent hier vandaag als partijlid en we moeten toch personen van zaken kunnen scheiden?' heer Van der Hooft sprak de hoop uit, dat de Zeeuwse kamerleden van de re geringspartijen zich in deze kwestie niet achter de minister zullen opstellen. De heer Van Poelje onderstreepte, dat de kwestie van de tarieven beslist geen Zeeuwse maar een nationale aangelegen heid is, omdat het rijk de tekorten be taalt: ,De veren worden afgewogen in een rijks urgentieschema'. De heer M. de Vos uit Terneuzen zei,, dat de enige hoop was gevestigd op de tweede kamer. Het gevaar is niet denk beeldig, aldus de heer De Vos, dat als provinciale staten de tariefsverhoging deze week aaunvaarden, de minister dan in de tweede kamer dit besluit zou ge bruiken als argument tegen eventuele bezwaren. Nationaal Ook de heer W. C. van der Hooft uit Breskens wees de suggestie van de heer Mol van de hand. omdat zijn inziens de positie van de nutsbedrijven met het af staan van de winst wordt verzwakt, waardoor het aantrekken van indus trieën nog moeilyker zou worden: .Het zou een averechts werking hebben'. De heer Van der Hooft wilde zaak van de Zeeuwse veren persé zien als een natio nale zaak, omdat de Westerscheldeveren nu - en in de toekomst in nog sterkere mate - de verbinding zijn van Noord- Frankrijk en België met Nederland- De Gladde weg: auto in de sloot LB WE DORP Het gladde wegdek heeft enkele automobilisten in Lewe- dorp en 's-Heer-Hendriksklnderen dit weekeinde parten gespeeld. In Lewe- dorp kwam de auto van W. L. A. P. uit Goes zondagmiddag om half twee op rijksweg 58 in een sloot terecht na een slip. De heer P. en zijn vr kropen ongedeerd uit hun wagen. Zaterdagnacht om tien voor één waren twee auto's op de Molendijk gebotst in 's-Heer-Hendrikskinderen. De auto's werden geheel vernield. R. L. uit Mid delburg, die uit de richting Goes kwam aangereden, begon te glijden en ramde de auto van O. W. H. uit Renese, die van de andere kant kwam. MIDDELBURG De bezichti ging van het Middelhurgse stad huis wordt duurder, voor kinderen van 20 cent tot een kwartje, voor volwassenen van 50 cent tot 60 cent. Althans, zo zal het gebeuren als de raad akkoord gaat met liet desbetreffende voorstel van b en w. Dit college wil dit tarief met 20 procent verhogen in het kader van een regelmatige aanpassing aan het gestegen loon- en prijsni veau. zo staat in het voorstel te lezen. Deze verhoging zal naar raming een meeropbrengst van 700 opleveren. Dl het vervolg willen b en w ook de stadhuistoren weer voor bezichtiging openstellen. Geduren de het tijdvak van 13 juni tot en met 21 augustus van dit jaar is de stadhuïstoren bij wijze van proef opengesteld tegen betaling van een kwartje per persoon. Het totaal aantal bezoekers van de toren bedroeg tegen de 3500. GOES Het gewest Zeeland van de Party van de Arbeid heeft zaterdag middag een begin gemaakt met een actie tegen de verhoging van de ta rieven van de Westerscheldeveren. Een werkgroep bestaande uit de heren P. A. Roels uit St.-Maartensdijk, A. P. Schouwenaar nit Wemeldinge en P. de Nooïjer uit Groede, kreeg de opdracht het initiatief te nemen tot het samenstellen van een actiecomité, waarin zoveel mogelyk groeperingen zijn vertegenwoordigd. De heer P. A. Roels te St.-Maartensdyk, (01666-345) zal als contactman fungeren. Het instellen van deze werkgroep was een direct gevolg van de met alge mene stemmen aangenomen motie over de tarievenkwestie. De tekst van de motie luidt: Het gewest Zeeland van de Party van de Arbeid in vergadering bijeen op 9 december 1967 te Goes, onaangenaam verrast door de verhoging van de veertarieven met niet min der Jan dertig procent, als gevolg van een vermindering van de rijksbijdrage voor de Westerscheldeveren over 1968; overwegende dat als gevolg hiervan a. de noodzakelijke industriële ontwikkelingsaanzet in geheel Zeeland, en in Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder, steeds zwaarder wordt belast en derhalve ernstig wordt afgeremd; b. het gevoel van achterstelling by de Zeeuwse bevolking sterk wordt be vorderd, van oordeel dat mede om genoemde redenen deze verhoging voor de Zeeuwse bevol king in haar geheel niet acceptabel Is; protesteert tegen de door de minister van verkeer en waterstaat aangekondigde ver mindering van de rijksbijdrage; verzoekt genoemde bewindsman alsnog op zyn voornemen terug te komen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de minister van verkeer en waterstaat, de tweede kamer der staten-generaal, de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van genoemde kamer der staten-generaal, de pro vinciale staten van Zeeland en de gemeentebesturen van Zeeland. HUIDIGE WORDT ULO MIDDELBURG De christelijke school aan de Olmenlaan te Mid delburg wordt geheel bestemd voor de chr. uloschool. De vereni ging ,De christelijke burgerschool' heeft nu b en w van Middelburg medewerking verzocht voor de bouw van een nieuwe Griffioen- school voor gewoon lager onder wijs in het uitbreidingsplan Grif fioen n. Op hun beurt vragen b en de raad die medewerking te ver lenen. Eerder werd medewerking verleend voor de uitbreiding van de christelij ke Griffioen-ulo met 4 lokalen. De ze uitbreiding was noodzakeiyk in verband met de groei van het aantal leerlingen op deze ulo. De groei van het aantal leerlingen heeft met in gang van het schooljaar 1967-1968 de verwachtingen ver overtroffen. Het tekort aan ruimte is hierdoor nog groter geworden en ook voor de vol gende jaren verwacht het schoolbestuur een uitbreiding van het aantal leerlin gen. De gevraagde uitbreiding voor de ulo-school zal derhalve niet voldoende zijn. terwyi een verdere uitbreiding in de Olmenlaan niet mogeiyk is. Daarom heeft het schoolbestuur besloten om het schoolgebouw aan de Olmenlaan ge heel te bestemmen voor de ulo, een nieuwe lagere Griffioenschool te bouwen en het verzoek voor de ulo-uitbreiding met 4 lokalen in te trekken. TERNEUZEN Zaterdagmorgen tot omstreeks half twaalf was de telefoon sector Hulst van de buitenwereld afge sloten. En voor de buitenwereld waren tezelfdertijd de kengetallen 01140 tot en met 01149 onbereikbaar. In de sector Hulst zelf konden de abonnees elkaar wel bellen. Het bleek dat er bij de Kraagbrug te Terneuzen (richting Zaamslag) een kabelstoring was ont staan. Een waterleidingbuis aldaar was beschadigd en by graafwerkzaamheden om dat te herstellen, beschadigde men ook de telefoonkabel. Om half twaalf 's ochtends was de sector Hulst weer nit Hjn isolement verlost, nadat de sto ring rond zes uur die morgen was ont dekt. De heer A. W. Vroome uit Hulst Is ge slaagd voor het doctoraal examen in de notariële studierichting aan de katholie ke universiteit te Nymegen. yLISSINGEN Wit spel in tien centime ter sneeuw: zo maakte deze peuter voor het eerst kennis met de wondere witte we reld, die de Nederlandse winter zo af en toe brengt. Zeeland kreeg dit weekeinde overal wel min stens tien centimetersneeuw, Zierikzee kreeg nog twee centimeter meer. De sneeuw wisselde af met vorst: vier graden in het al gemeen, maar ook weer op Schouwen iets meer. In ieder geval: de winter is beslist be gonnen. Jn Kloetinge waagde de jeugd zich zelfs al op het ijs: het ijs van het speelterrein aan het Binnenhof. (Foto PZC) Burgemeester Hulst in bestuur raad van Europese gemeenten AMSTERDAM De raad van Europe se gemeenten heeft in Amsterdam zijn tweede algemene ledenvergadering ge houden. Tijdens die vergadering werd een nieuw bestuur gekozen. Uit Zeeland heeft in dat nieuwe bestuur zitting bur gemeester P. J. G. Molthoff van Hulst. )e sectie Nederland van de raad van Europese gemeenten telt thans 280 ge meenten als lid. ADVERTENTIE MIDDELBURG Omdat vier leraren, die een gToep van 50 scholieren uit Folkestone tydens hun bezoek aan Middelburgse scholieren begin sep tember jl hegeleidden, in een hotel ondergebracht moesten worden, vra gen b en w van Middelburg aan de raad goed te vinden, dat de resteren de logieskosten 355 van de 805) voor rekening van de gemeente wor den genomen. By dit voorstel tekent het college het volgende aan: ,in de door de organi satoren van deze uitwisseling opge stelde begroting was geen rekening Datum afhankelijk can brugmontage PERKPOLDER De nieuwe veerha ven te Perkpolder begint hoe langer hoe meer op een veerhaven te lijken. Het streven blijft om in maart-april 1968 het hele project klaar te hebben. Het tijdstip waarop de veerhaven ban gaan functioneren is in grote mate afhankelijk van het tijdstip waarop de oprijbnig gemonteerd ban worden. Op de werf van Gusto in Schiedam is deze stalen brug momenteel in aan bouw. Voordat de brug gemonteerd wordt, moeten in de torens aan het eind van de fuik de machinerieën worden aangebracht die de brug elektrisch doen bewegen. Het principe is ongeveer het zelfde als dat In de veerhavens van Vlissïngen en Breskens, met dit ver schil dat in Perkpolder de brug bere kend is op dubbeldeks ponten. De ha venwerken fuik, baggerwerkzaamhe- den. dijk) zijn nagenoeg gereed- De aanleginrichtlng wordt gebouwd dor het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. De uitvoe ring van de overige havenwerken, grond werkzaamheden en de aanleg van we gen zijn in handen van het aanne mers- en handelsbedrijf gebroeders Var. Oort te Werkendam. De aanleginrich- ting kost ongeveer drie miljoen gul den. Van Oort voert voor ongeveer acht tot negen miljoen aan werken uit. Een energiegebouw van de PZEM voor de bediening van de brug ia in aan bouw. Men noopt de brug begin 1968 te kunnen plaatsen. Het viaduct dat de personenauto's naar het bovenste van de twee dekken moet leiden is voor het grootste gedeelte klaar. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Alboren te Breda, onder toezicht van de afdeling bruggen van rijkswaterstaat. Momen teel is men bezig met het asfalteren. Ongeveer vijf centimeter onder het wegoppervlak op het viaduct is een verwarming Ingebouwd die de weg ijsvrij moet houden. De ongeveer 88 meter lange oprljbanen hebben een hel ling van 1 op 20. wat bij gladheid rrote moeilijkheden zou opleveren voor iet verkeer dat de boot op- en afrijdt. De voetgangers gaan vanuit een drie hoekig gebouwtje via een geheel be schutte roltrap naar de boot. Fietsers rijden op gelijke hoogte met het vracht vervoer het eerste dek van de pont op. Op het punt waar de afvoerwegen van de personenwagens en het vrachtver voer in elkaar overlopen, wordt door middel van stoplichten aan het perso nenvervoer voorrang verleend. Het opstelterrein is geheel klaar. Er zijn in totaal twintig opstelbanen. De mogelijkheid van een uitbreiding met tien hanen blijft open. Kruiningen Aan de overkant, in Kruiningen, worden meteen al dertig banen aangelegd. Van de 237 lichtmasten zijn er nu onge veer 200 geplaatst. Men Is bezig met het aanleggen en asfalteren van aan- en afvoerwegen. Als laatste komt er als het nieuwe ter rein in gebruik kan worden genomen, een weg van het nieuwe opstelterrein naar de oude veerhaven. De oude fuik blijft geheel intact. Wan neer mocht blijken dat de nieuwe boot (die waarschijnlijk een uurdïenst zal varen) het verkeer niet aankan, zal ook de oude boot in de vaart blijven. De weg en de stopplaatsen van de bus worden geheel aan de nieuwe situatie aangepast. Er komt een halte bij het gebouwtje waar de passagiers de boot opgaan. De bus stopt ook op de plaats waar de passagiers de boot verlaten. De heer C. de Jager, technisch hoofd ambtenaar bij de rijkswaterstaat, ver telde ook nog dat de plannen voor een rondweg om Kloosterzande vrijwel vast staan. Slechts bij een strenge winter zou het werk iets achterop kunnen raken, maar dat zal dan waarschijnlijk weinig uit maken op de totaal begrote duur van de werkzaamheden. gehouden met logieskosten voor do centen-begeleiders, aangezien men die bij Middelburgse onderwijskrach ten dacht onder te brengen. In een op deze begroting geplaatste voetnoot was wel op liet. mogelijke ontstaan van deze kosten gewezen. Door vertrek naar elders van een viertal Middelburgse scholieren, die nan de trip naar Folkestone in april 1967 hadden deelgenomen, ging een gelijk aantal logicsadressen verloren, reden waarom by de Middelburgso docenten leerlingen moesten worden ondergebracht. In verband hiermee moesten de vier be geleidende docenten gedurende de tyd van het bezoek in een hotel worden gehuisvest. De hieraan verbonden kosten bedroegen 805,-. Aanvankelijk bereikte ons het verzoek voor dekking van dit bedrag een ex tra subsidie te verlenen. Na gepleegd overleg kon worden bereikt, dat in de logieskosten van de docenten door de twee deelnemende scholen, de rhbs aan de chr. hbs, gezamenlijk een hij- drage van 450,- zal worden gele verd. Aangezien door deze scholen ook een bedrag, waarmee de begro- ting werd overschreden - 260,30 - wordt bijgedragen en mede gelet op 't onderwijsoelang, dat met deze uitwis seling wordt gediend, achten wy het verantwoord u te verzoeken opa ter dekking van de nog resterende logies kosten 355 een krediet ter beschlk- king te stellen'. oor het tegenbezoek van de scholieren uit Folkestone verleende de raad een krediet van 2100. (ADVERTENTIE) WINTERWEER DE BILT Droog en overwegend zon nig weer. Middagtemperaturen over hot algemeen enkele graden beneden lret vriespunt. Zwakke wind. ZON EN MAAN 12 december Zon op 08.38 onder 16.28 Maan op 14.10 onder 03.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2