EERSTE OVERWINNING VAN EMM Tonido zegeviert tactisch NEDERLANDSE TITEL 71/2 VOOR HENK SCH0LTE KRIS KRAS EMM: EERSTE OLYMPUS-EMM WALCHEREN TONIDO Vieux Marie Antoinette Neem óók TWIN Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Wie o e weert, dat hij bij kegelen steeds negens gooit 110 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 1967 weer gestopt dooi Riek Pruyssers. Tocli wist Velo uiteindelijk weer een doelpunt te maken en wei door Hannic van Mierlo die, zwaar gehinderd, toch kans zag de bal achter Riek Pruys sers te krijgen. Bep Oltshoorn maakte er 75 van met een hard schot in de bovenhoek waarna Marjan de Meuri- chy en Corrie Houmes het verschil weer groter maakten (95). Velo gaf de moed niet op en door doelpunten van Hannie van Mierlo en Helena Zwinkels werd de eindstand 97 voor Walcheren. Na nederlagen is het de EMM- exs eindelijk gelukt de eerste pun ten binnen te halen en wel in de thuiswedstrijd tegen Snehviek, dat vorige week hel ongeslagen Stra tum Meteoor in Eindhoven nog wel de eerste nederlaag toebracht. De blauwwltten, met een zeer goede Gert Linekc in liet doel. zetten er vanaf liet l»egin do vaart in en zij verzwakten de gebele wedstrijd niet meer. Snehviek, dat toch wel waf tegenviel, ging lange tijd gelijk op met de EMM- ers. maar uiteindelijk kwamen zij toch te kort en moesten zij de overwinning in Middelburg laten. Speelde de gehele EMM-ploeg goed, bij Snehviek was er één speler die met kop en schouders uitstak boven zijn medespelers en wel de kleine Keehnen, soms onhoudbaar en beschikkend over een zeer goed schot. EMM opende de score en via 1—1. 21 en 22, kwam Snehviek voor met 23. terwijl via 33 Snel- vviek nog één keer een voorsprong kon nemen 34. Na de gelijkmaker van EMM hebben de Middelburgers steeds gezorgd één of meer punten voor te blijven en toen de goed leidende scheidsrechter Den Dekker uit Eind hoven voor het einde floot was de stand 2014. De eerste overwinning was binnen en behaald met goed en gedegen spel met doelpunten van Jan Jongepier 9. Ad Wisse 4. Jaap de Looff 3, Joost Looise 2, Lex Schotel 1 en Co Pasman 1. Voor Snehviek wer den de doelpunten gemaakt door: Keehnen 10. Oudenaarde 2. Schynck 1 en Zwiers 1. De Olympusdamcs, na 2 wedstrij den nog ongeslagen, hebben thuis MIDDELBURG Er waren op dc vijfde competitiedag van het zaalhandbalseizoen 1967-1968 weer de nodige verrassingen te noteren en weer bleek dat in de ze populaire zaalsport de toch wel sterker te boek staande teams op een niet te verwaarlo zen manier aan het verstand wordt gebracht, dat er altijd eerst gespeeld moet wordeh voor dat een overwinning binnen is. Dit ondervond het damesteam van Niloe, tot voor de wedstrijd tegen Verburch ongeslagen, maar na afloop in zak en as door de 15- 18 nederlaag, te meer daar het eveneens ongeslagen Swift met 13-2 van de Blinkert won. De dames van Walcheren wonnen met 9-7 van Velo, liepen dus twee punten in op de Amsterdamse dames. Ook bij de beren in de hoogste klasse een bijzonder gro te verrassing en wel de eerste twee verliespunten voor lands kampioen ESCA tegen AHC '31 in Amsterdam met. de cijfers 20- 24, dus een behoorlijk verschil. Sittardia vaart er wel bij, want door de 23-17 overwinning op Operatie '55 staan de Sïttardse heren nu alleen aan de leiding. V&L uit Geleen past zich bijzon der goed aan en Aalsmeer vorige week gelijk in Sittard tegen Sit tardia. werd thuis met. 8-15 duide lijk gemaakt dat het erg moeilijk zal worden om in deze klasse te blijven. De heren van Niloe, da verend gestart., kregen weer een nederlaag te incasseren en wel in Hengelo tegen Olympia (17-15). De EMM-heren uit Middelburg hebben dan toch eindelijk de eerste overwin ning behaald en dat was nodig, want WIC/DES won weer (van Were Di met 1614), terwijl PSV stadgenoot Stra tum Meteoor duidelijk op afstand hield (1913) en daardoor de leiding in deze klas behield. In de districts le klas dames blijft EBHV winnen, want nu was het het Goese Hellas, tot aan de rust 55. niet in staat de Bredase dames de eerste nederlaag toe te brengen. EMM speel de EBHV behoorlijk in de kaart door in Vlissingen de dames van Olympus de eerste nederlaag toe te brengen. Bij de heren gaat Tonida door met win nen en nu was Fortuna het slachtoffer, terwijl het Goese Hellas nog steeds wacht op de eerste overwinning, nu na de nederlaag tegen EBHV. De dames van Walcheren hebben voor een zeer goed bezette Vlissing se sporthal tegen de dames van Ve lo de winst in eigen huis gehouden. Tevreden is men uiteraard met de 2 winstpunten, maar of men tevre den over het geheel is betwijfelen wij. Het spel van de Vlissingse da mes was heel wat beter dan dat van de tegenstandsters, maar waar blijven de schutters, die toch in deze wedstrijd volop de kans kre gen doelpunten te maken. Opbouwend laten de Walcherendames handbal van de bovenste plank zien en voor de vijandelijke verdediging gaat de bal snel van 'hand tot hand, maar het duurt veel te lang voor er een schot komt. We vragen ons af of er een afspraak is dat alleen op het doel geschoten mag worden als men beslist, maar dan ook pertinent een vrije kans heeft. Meerdere malen, wanneer Mar jan de Met.irichy of Corrie van der Wege of Corrie Houmes (om er maar een paar te noemen) goed instartten en iedereen een schot verwachtte, werd de bal toch weer teruggespeeld naar een opbouwspeelster en kregen de dames van Velo weer de gelegen heid zich te hergroeperen. Het begon overigens niet best voor de Vlissingse VLISSINGEN Moment uit de wedstrijd tussi dames, want kort na het beginsignaal kwam er een hard droog schot van Bep Olsthoorn, dat vlak onder de lat in het doel verdween (01). Ria van Hove schoot op de binnenkant van de paal en niet fang daarna een .ouwe' van Come van der Wege in de boven hoek en het was gelijk (11). Het spel ging daarna op en neer met wei nig verrassingen, totdat Marjan de Meurichy één van haar befaamde schoten vlak langs de grond afvuurde en Walcheren stond aan de leiding (2 1). niet voor lang échter want He lena Zwinkels wist met een laag schot in de hoek de stand weer gelijk te ma ken (2—2). Toen drukte Walcheren even door en door doelpunten van Corrie Houmes en Ria van Hove (2 x) werd de stand opgevoerd tot 52. Het leek erop of Walcheren een grote overwinning ging behalen, maar èen beheerst uitgevoer de break-out door Trees van Lier bracht de stand op 5—3, waarna vlak voor de rust Annemarie Tax met een goed schot de stand op 63 bracht. Vlak na de rust een fout in de Velo- verdediging en Ria van Hove had de bal er maar voor het inleggen (73). Hierna heel even wat spektakel, want bij een break-out werd Fien Alernan foutief gestuit: straf worp. Janny Elve benutte de kans -echter niet want zij gooide naast. Aanval van Velo. fou tief onderbroken en strafworp, slecht genomen en gestopt door Riek Pruys sers. Volgende Velo-aanval. weer strafworp én weer slecht genomen en moeten ervaren dal de dames van EMM vooral verdedigend zeer sterk zijn. Hun gevaarlijkste en mcesta' scorende Lenie Wijgman werd tloo- Veri Koster uitgeschakeld en med daardoor werd het aanvallend voo de groenwitte dames bijzond' moeilijk. EMM, goed in de verdediging du. speelde "aanvallend niet snel. maar d dames konden elkaar goed vinden en kwamen schoten, die in eerste instanti nog konden worden gekeerd door ee spectaculair keepende Ria v. d. Meydei Zij moest echter een hard schot van C rin Wisse laten gaan en toen even k ter Veri Koster de bal keurig krec aangespeeld van Nel de Looff was C stand 02. Olympus probeerde d EMM-verdediging open te halen e één keer lukte dat door Lyda Mon maas met een laag hard schot. Vla' voor de rust een break-out van Olyn- pus, E MM- d oei vrouwe Maja Manr onderschepte de bal. maar liet de bf los en Ria Nortier was er als de kir pen bij om de bal in het lege doel t rollen (22). Na de rustging d strijd gelijk op. maar de EMM-dame maakten gebruik van de kansen, ter wijl bij Olympus de schoten, die e kwamen, meestal werden afgeblokt o gehouden door Maja Manni. Toei scheidsrechter Franke, die rustig ei correct leidde, voor het einde floot had EMM verdiend gewonnen met na de rust doelpunten door Nel Clarisse 2. Ineke Jongepier 2. Nel de Looff 1 en Veri Koster 1 De wedstrijd TonidoFortuna i.* niet geworden wat men ervan had verwacht en dit dan speciaal van Fortunazijde. De Tonidoploeg. die de stoomwals rustig opwachtte en door goede dekking weinig of geen kansen weggaf, zorgde na een 0 1-achterstand steeds aan de. lei ding te komen en toen na 33 de voorsprong werd verhoogd tot 83 was het eigenlyk al een uitgemaak te zaak. Met de rust was de stand 125 voo. de Goesenaars en heel even kwamen de heren uit. Bergen op Zoom terug tot 129. Zij maakten toen echter een grote fout door zowel Adrie van Hese als Sam Traas en Arno van Hese, die bijzonder op schot, was vandaag, een mandekking te geven. Tonido profi teerde daarvan en liep weer uit tot 1710. Uileindelijk werd dan de eind uitslag 2012 voor Tonido dat regel recht "op de titel in de districts le klas afgaat. De Tonidodoelpunten werden gemaakt door: Arno van Hese 6. Adrie van Hese o, Sam Traas 4. Cor Mol 3. Frank Tliierv 1 en Wim Huis in 't Veld 1. •n Walcheren en Velo. De Vlissingse dames in de aanval. (Foto PZCj KERKRAD?; (ANP) Henk Scholte is de nieuwe Nederlandse kampioen in het anker-kader 71-2. Zaterdag nacht, toen Bert van Nynatten gedes illusioneerd zijn keu uit elkaar schroef de na een nederlaag te hebben gele den tegen de Hagenaar Hans Sund quest, kon de thans in Mjerlo-Hout wo nende Scholte, die overigens toen reeds geruime tijd de holle, sfeerloze Roda- hal te Kerkrade de rug had toege keerd, de titel al achter zijn naam schryven. De weinige toeschouwers per sean ce waren er nauwelijks vijftig had den Scholte in vier beurten (series van 56, 151, 11 en 82) een glorieuze over winning zien behalen op een in dit toernooi teleurstellende Vultink. die pas in zijn slotpartij tegen Van Leur met een serie van 160 eigenlijk zijn bignaiement van Slank, gul, warmbloedig, een beetje uitdagend Per fles DAALME^ER (3/4ltr)f 10.05 distillateurs te Schiedam naam als topbiljarter waar maakte. Door de nederlaag van Van Nijnatten in 22 beurten, waardoor diens alge meen gemiddelde aanzienlijk daalde, kon Scholten niets meer gebeuren. Zelfs al zou hij zijn finalepartij tegen Wijnen verliezen hetgeen ook ge beurde en Van Nijnatten zijn slot partij legen De Kleine zou winnen wat ook het geval was dan nog zou de Steenbergenaar de eerste plaats niet kunnen bereiken. Immers, de kloof tussen de moyennes van Scholte en Van Nijnatten was te groot. Zelfs na de resultaten van zondagmiddag scheelde het nog goed twaalf punten. De titel dus voor Scholte, die daar mee Wijnen onttroonde en niemand die hem deze misgunde. Scholte heeft dui delijk bewezen op dit moment in het 71-2 de sterkste te zijn. De meeste goodwill kweekte echter in dit sfeer loze toernooi de sympathieke West brabander Bert van Nijnatten, die dit maal een hoofdrol voor zich opeiste, na gewoonlijk in de schaduw te heb ber. gespeeld van de grote kadristen als Scholte, Wijnen. Vultink en soms ook De Kleine. Weliswaar technisch minder in het kleine spel dan de .gro ten' heeft Van Nijnatten hier bewezen een heel sterk biljarter te zijn, die alle fijne kneepjes van het vak beheerst. LIJDENSWEG Het duel, dat hij zaterdagnacht echter met Sundquest uitvocht, werd een lijdensweg voor Van Nij natten. Zonder indrukwekkende se ries weliswaar bouwde Sundquest met gedegen, weloverwogen spel. waaraan elke franje ontbrak, een ruime voorsprong op, die uitgroeide tot 120 punten: 267-147. Te ver geefs trachtte de Brabander in zijn normale spel te komen, tot hij ein delijk de cadans gevonden scheen te hebben in zijn zeventiende beurt. Het resultaat was een reeks van 83. waarmee hij zijn tegenstander tot op 37 punten benaderde. Met 18 caramboles breidde Sundquest zijn voorsprong echter weer uit. In een stryd op het scherp van het mes. waarin men elkaar geen kans gunde, wat het moyenne vanzelfspre kend niet ten goede kwam, scheen Van Nijnatten toch als overwinnaar tevoorschijn te komen. Zijn serie brak evenwel abrupt af op 46 (277) en Sundquest. die op dat moment nog acht punten van de eindstreep ver wijderd was, liet de hem geboden kans hij vond de ballen in een trosje bijeen nu niet liggen. Uit de nastoot wist Van Nijnatten zelfs geen punt meer te halen. In zijn slotpartij tegen De Kleine nam Van Nijnatten wel dadelyk afstand, maar erg vlotten wilde het toch niet. Tot hij in de elfde beurt een knappe serie van 113 produceerde. Daarmee was het pleit beslecht. Scholtes start in de finale was al evenmin indruk wekkend: 58 punten in zeven beur ten. Toen reeds kon hij alle hoop op een nieuw nationaal moyennerecord wel laten varen, terwijl ook de voor uitzichten op een winstpartij, die zijn kampioenschap meer glans had kun nen geven, inmiddels somber waren. Met een serie van 106 in de vijfde beurt had Wijnen namelijk al een ruime voor sprong genomen. 147-53. Verder dan een reeks van 58 in de negende beurt kwam de nieuwe titelhouder niet. Hij kon hiermee Wijnen niet verontrus ten en zonder grote hindernissen op zijn pad te ontmoeten wandelde de onttroonde kampioen, die zaterdag door nederlagen tegen achtereenvol gens Van Nijnatten en De Kleine zijn titel had verspeeld, naar dc overwin ning, die hem in de eindstand op de derde plants bracht. De eindstand luidt (achtereenvolgens matchpunten. -aramboles, beurten. hoogste serie en algemeen gemiddelde). 1. en kampioen van Nederland: Scholte 10 1926 54 174 35.66 2. Van Nijnatten 10 1903 81 141 23.48 3. Wijnen 8 1840 67 204 27.46 4. De Kleine 8 1657 81 112 20.45 5. Vultink 6 1486 71 160 20.92 6. Van Leur 6 1742 84 110 20.73 7. Roodenburg i 4 1348 88 146 15.31 8 Sundquest 4 1288 108 78 1,1.92 Het toernooigemiddelde is 20.80. Door de clubbladen .Sport... en wraak!' gat secretaris Koppejan van Arnemuiden in het clubblad van zijn vereniging met de veelzeggende naam: ,Ar- ne's voetbalpraetje' en de in houd ervan spreekt voor zich zelf. .Wanneer er op de wereld twee begrippen gevonden worden, die een schril contrast met elkaar vormen, zijn het toch wel de beide hierboven geplaatste: sport en wraak. Is het bijna niet onzinnig, te denken, dat die mooie sportwereld, waar. toch alles vreugde en vriendschap moest zijn, maar al te vaak tot een aanfluiting wordt gemaakt, doordat men twee dingen, die toch eigenlijk ver uiteen moes ten blijven, en althans niets met elkaar gemeen mochten hebben, in eikaars verlengde plaatst? Wat beweegt toch die mensen, die op het groene veld rondlo pen met wraakgevoelens, die er op uit zijn om elk ogenblik de wet der vergelding in toepassing te brengen bijvoorbeeld trap vor trap, schram voor schram! Wat bezielt die spelers, die mede spelers kwaad willen doen, om dat deze hem per ongeluk wat hardhandig hebben bewerkt, in het vuur van de strijd mis schien Vloekt dit alles niet met het idee sport, die beheerst wordt door eerlijke concurrentie, faire krachtmeting, door wonderbare speltechniek en door sportieve strijdmethoden Sport en wraak behoren tegen elkaar te staan als vuur en water. Sport dat is toch alleen de bal, en nooit de man. Maar wraak betekent eer de man, daarna de bal en des noods maar zonder bal. U ziet dus hoe die twee zich slecht met elkar verdragen, die beide begrippen kunnen zich nooit met elkaar verzoenen. Er is in de wereld al zo veel dat zweemt naar wraak. Vele verhoudingen worden er radicaal door kapot gemaakt en ontelbare sferen worden er door vertroebeld. Zouden wij, sportmensen, dus niet alles in het werk moeten stellen, om juist die edele sport- sfeer van die vreemde smet der wraakgedachte vrij te houden. Is de sport het waard dat wij die factor erin brengen Men kan nu eenmaal niet altijd win nen. Wat geeft het tenslotte of we een wedstrijd verliezen. Als we dan maar naar huis gaan met de heerlijke gedachte, dat de sterkste in speltechnieken sportieve kracht gewonnen heeft. Wat doet het er toe, wan neer wij eens een schrammetje oplopen in de strijd om het leer. Laten wij bedenken dat wij het volgende ogenblik door een onhandige manoeuvre letsel kun nen toebrengen aan een speler, die ons aanvalt. Er wordt vaak gespeeld met een elan en een ijver, die gevaar voor de te genstander kan opleveren, en dit alles kunnen wij toch heel ge makkelijk voorkomen, door "de daad der zelfverloochening. Dit vraagt de sport telkens weer. Er is waarlijk iets voor nodig, om telkens in speltechniek de min dere te zijn en dan niet de genegenheid te hebben, om stil letjes na te trappen, dat wil zeggen, geweld te gebruiken te gen spelprestatie. Maar het is ten enenmale fout. Spelprestatie kan men alleen beantwoorden door intensieve contra-prestatie. Dus geen geweld, geen kracht, geen geniepigheden, maar de meerdere te erkennen door spor tief te blijven door%roetballen. dal alleen is de remedie om hef sportidee van de wraakgedachte verre te houden'. fn •Of de korrel', het officieel orgaar van de w Kloetinge werd kri tiek geuit op de houding van spelers vjm een bepaald elftal waarbij een vergelijking were getrokken met die van een on der elftal. Een speler van de be kritiseerde ploeg klimt daarovei nu in de pen en dient als volgi van repliek: .Het vierde be staat voor het overgrote deel ui! volwassenen, voor een deel reed getrouwd eri geheel zelfstandig èn verantwoordelijk in hun da gelijks leven. Deze mannen heb ben mee, dat zy door hun le venspositie een andereinstelling hebben dan de jongens van het vijfde, in leeftijd naar ik meen variërend van 17-18 tot 21 jaar. Door hun positie als vader, werknemer en volwassene staan zij als het goed is veel positiever tegenover de verhou dingen in het dagelijs leven. Het vijfde heeft jonge jongens in haar gelederen, die nog niet die verantwoordelijkheid en zelf tucht kunnen opbrengen a.ls de volwassenen van het -4e. Hun in stelling is door hun leeftijd en levenspositie geheel an ders dan die welke door u in het stukje kritiek wordt verwacht. Volgens mij is een dergelijke le vensopvatting en een dusdanige instelling- in het vijfde voorlopig, een opgave, die door leeftijd en levenspositie nog niet van jonge gpelers verwacht kan worden. Ziende op hun onafhankelijkheid ten opzichte van ouderen en let tend op hun positie in de samen leving is het geenszins verwon derlijk dat de mentaliteit van deze spelers nog niet zo brand schoon is ails u meent dat de mentaliteit van het vierde is. Ik mocht enkele malen meespelen met het vierde en ik wijs u erop dat het vierde een vriendenploeg is en dat ze deze naara met ere draagt. Maar het gaat er bij mij niet in, dat liet vierde nooit' zoü.. zondigen wanneer zij zich op het veld bevindt, hoe machtig leuk de sfeer iin het vierde ook is. Tot slot zou ik er op willen wij zen dat men er niet komt door de elftalcommissie .het kaf van. het koren te laten scheiden'. Beter zou het zijn, wanneer liet vijfde, dat toch eigenlijk het re servoir voor komende jaren is, een dusdanige begeleiding kreeg, dat minder prettige ei genschappen van bepaalde spe lers op dusdanige wijze worden weggewerkt, die de vereniging ten goede komt. Heeft ook een sportvereniging geen opvoeden de taak? Niet alleen fysisch, maar ook psychisch, vooral wan neer het aankomt op sportivi teit. gezonde eerzucht en een juiste houding zowel op het veld als daarbuiten Wanneer én spe lers én vereniging er aan den ken dat een sportvereniging zeer beslist aan de weg timmert, en dus voor buitenstaanders in een glazen huis leeft, dan zullen we pas in staat zyn onszelf te be schaven en te laten beschaven'. ,De redactie tekent hierbij o m aan: ,Van jongens van 17 en 18 jaar, die al van hun 12e jaar in competitieverband spelen mag men toch wel verwachten, dat ze weten wat ze doen en laten kuimen. Ook mogen wH ver wachten. dat ze zich gedragen volgens de regels van net huis. Zeer zeker als hier meermalen op gewezen is. Blijven deze men sen niettemin volharden in een houding, die de goede geest van een elftal dreigt stuk te maken dan zeg ik .passeer die mensen' en helpt ook dit niet vraag hun dan beleefd, of ze niet liever uit eigen beweging elders heen gaan. Ik wil er echter wel aan toevoegen, dat zulks niet alleen voor spelers van het vijfde geldt, maar voor alle spel erg in welk elftal dan ook'. Het .reserve-staan' is een be zigheid waar men in sportkrin gen niet warm voor loopt, als dan de reacties van de mede spelers zo zijn als een jeugdige voetballer van Kloetinge onder vond, werkt dat er zéker niet aan mee het .baantje' populair der te maken. In ,Op de Korrel', liet clubblad van Kloetinge lazen we daarover: .Een onzer A-junoren werd be reid gevonden als reserve mee te gaan met een senioren-elftal. Hij wilde ook nog wel de grens- rechtervlag hanteren al voelde hij zich met deze opdracht niet bijster gelukkig, omdat hij nog nooit mét dat bijltje gehakt had Hij voelde zich daardoor niet erg zeker van zijn taak en mis schien had hij ook wel eens gehoord, dat .grensrechteren' geen begerenswaardig baantje is. Hoe je het ook doet, het is nooit goed. want of de scheids rechter negeert je. of je krijgt het uitgemeten van je eigen maats, die een min of meer fa len van henzelf willen afwimpe len op de grensrechter. Hoe het ook zij, we weten het niet. om dat we er niet bij geweest zijn Het was een veelbelovende voet baller, die door de houding van zijn mede-clubleden een streep zette achter zijn voetbalcarrière bij onze vereniging. Dat is jam mer. heel jammer. We zouden 'ullie willen vragen, grensrech- eren jullie graag en hoe vinden billie het om uitgekafferd te vorden door je eigen spelers? ">enk hieraan in hef vervolg op- ';H we *ge»n herhaling krijgen •n dit vervelende voorval.' MIDDELBURG Tonido speelde een tactische wedstrijd tegen Fortuna. Hier de Goesenuren in de aanval. tFoto PZCj omdat hij TWIN rookt, overdrijft natuurlijk sterk! TWIN is alleen een prima halfzware shag. Prettig om te rollen, omdat hij lang gesneden is. Lekker om te roken, omdat hij goed gemengd Is. Of U nu negens of poedels gooit: neem In elk geval TWIN. U rookt er voortreffelijk van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 10