Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz 200D Vijftig gulden per beledigend woord Cor Jansen verdedigt schaaktitel Grondige studie over Camphuyzen Kerknieuws VOETBAL AFGELAST B en w van Kortgene willen praten met de middenstand Strik naarPSV Donner verloor Behandeling van begroting 1968 MICROKORFBAL ..die Is pas lekker! Menselijk zwak Spelling 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 MAN BELEDIGDE POLITIEMAN MIDDELBURG Vijftig gulden per beledigend woord: dat was donderdag op de zitting van poli tierechter rar P. van Empel het tarief in de zaak van H. J. S. uit Brouwershaven. Deze man maak te een wachtmeester van de rijks politie uit voor een .vuile gemene vent'. En deze uitspraak kwam hem donderdag te staan op 150 boete. Volgens het proces-verbaal zou S. toen de politieman aan twee jongemannen vragen stelde, zich vrijblijvend, maar nogal opdringe rig, in de zaak hebben gemengd met dit zinnetje: ,Laat je niet uit horen door die vuile gemene vent'. ,Ik heb dat niet tegen hem gezegd', zei S., op de zitting zijn zaak toelich tend. Mr "Van Empel: .Tegen wie dan wel.! Tegen de lantaarnpaal soms die daar! in de buurt stond'. Verdachte: ,Nee. tegen iemand anders met wie ik ruzie had'. Dat kon de als getuige gehoorde poli-! tïeman Van E. weer niet rijmen, want er was verder niemand in de buurt. I Verdachte: ,Hij kon dat niet zien, want hij stond met de rug naar me toe, toen ik het zei'. VLISSINGEN De strijd om de per soonlijke schaaktitels van Zeeland zal deze maand nog beginnen. In tegenstel ling tot voorgaande jaren is de hoofd klas sterk bezet en zal de huidige titel houder, de Kruiningse onderwijzer Cor Jansen, meer tegenstand ontmoeten dan de laatste jaren het geval is geweest. In de eerste klas za) P. Duvekot uit Borssele voor de derde maal gaan pro beren de hoofdklas te bereiken. Zoals bekend strandde hij de laatste jaren in barragepartijen, respectievelijk tegen H. de Ridder en A. de Hamer. De deelnemers zijn Hoofdklas: C. M. Jansen, Kruiningen: S. Sanders en J. Scheltens, beiden Middelburg; J. Hoógstrate, Vlissingen; A. de Hamer, Sas van Gent; H. de Ridder, Axel: J. Tholenaar en W. J. van Wijnen, beiden Goes: R. v. d. Feken. Zierikzee. Eerste klas: P. Beishuizen, Terneuzen; P. Duvekot, Borssele; W. Flissebaaljg, Middelburg; J. W. Hasman,' Kruiningen; S. v. a. Heijden, Middelburg; A, Mast. Vlissin gen; R. Meloen. Sluiskil en M. Rinn, Axel. De eerste ronde zal 30 december te Goes in hotel Ockenburg worden gespeeld. Dan staan de volgende partijen op het programma: J. Tholenaar - C. M. Jansen; H. de Rid der - S. Sanders: A. de Hamer - J. Scheltens; W. J. van Wijnen - J. Hoog- strate. R. v. d. Feken is vrij. R. Meloen - P. Beishuizen: A. Mast - P. Duvekot; S. v. d. Heijden - W. Flis- sebaalje; M. Rlnn - J W Hasman. EINDHOVEN (ANP) De besturen van Go Ahead en PSV zijn tot overeen stemming gekomen over de transfer van de 23-jarige voorhoedespeler Pleun Strik. Strik die vier jaar geleden van Feijenoord naar Go Ahead ging, zal zondag 17 december voor het eerst voor PSV mogen uitkomen. PALMA DE MALLORCA (ANP) Jan Hein Donner heeft donderdagavond in de negende ronde van het Interna tionale schaaktoernooi in Palma de Ma - lorea verloren van de Spanjaard Calvo. De uitslagen van de negende ronde: Smyslov (Rus!.) - Danjanovic (Z.-S.) 1-0. Bednorski (Polen)-Toran (Sp.) Botwinnik (Rusl.) - Gligoric (Z.- Sl.) 1-0. Matulovic (Z.-Sl.) - Ivkov (Z.-, SI.) JA-%, Calvo (Sp.) - Donner (Ned.) i 1-0. Portisch (Hong.)-Tatai (It.) 'A-VsJ Larsen (Den.) - Jimenez (Cu'oa) 1-0. De stand luidt: 1 Larsen 8 punten. 2 en 3 Botwinnik en Smyslov 6.5 pnt. 4 Iv kov 6 pnt, 5 Gligoric 5,5 pnt. 10 en 11 Donner en Toran 4 pnt. Hoewel S. er bij bleef dat hij zich niet beledigend had uitgelaten tegen over de politieman, stond volgens de officier van justitie rar P. J. C. Ros ea m Abbing de zaak wel vast. .Bele digen van een politieman is een bij zonder ernstige zaak', aldus de offi cier, die naast een geldboete van 150,- ook nog een week gevangenisstraf voor waardelijk eiste met een jaar proeftijd. Bij de behandeling van de zaak kwam aan het licht, dat er een vete zou be staan. die gegrond was op het gege ven dat S. ooit eens aangifte heeft ge daan voor een zoekgeraakte kruiwagen, maar dat die wagen nooit boven wa ter is gekomen. En verder zou de in beslagname van de brommer van zijn zoon hem nogal hoog zitten. De poli tierechter volstond in deze zaak met het opleggen van een geldboete. VOOR GEEN GAT De Vlissinger L. vernielde een paar ruiten Althans dat werd hem ten laste gelegd. L. zelf was zich van ■reen kwaad bewust. Hij meende dat het weer een streek was van zijn al half en half gewezen vrouw. Maar hoe kon een sorteerproef met een speurhond dan zo nadrukkelijk in zijn richting wijzen L. had een ver klaring by de hand: Ze zal de steen waarmee de ruit is ingegooid tus sen mijn oude kleren in de schuur hebben gelegd, zo dat de hond de lucht rook. Mr Van Empel verbaasd: .U bent bepaald niet voor een gat te vangen'. Om toch meer zekerheid te krijgen in de gang van zaken, werd de zaak aangehouden voor het horen van de verbalisant. J. de N. uit Souburg was er nog een beetje onder de indruk. Het was meer zijn bedoeling geweest om de kat die op zijn vollière zat, schrik aan te ja gen, maar het schot dat hij met zijn buks loste, was goed raak. De kat ging als een bezetene te keer. Om het lawaai van de doodsstrijd wat te tem peren en de aandacht van de buren wat af te leiden, legde De N. een emmer over de kat. Na een uur werd het stil. De kat was dood. ,Ik heb er spijt van dat het zo gegaan is', biechtte De N. op. ,Maar', zo zei hij, .die kat heeft al twee vogels kapot gemaakt en het zijn van die dure. Wat moet ik doen om in het vervolg katten te weren'. .Raad pleeg de bond van vogelliefhebbers maai eens, adviseerde de politierech ter. Hij legde in deze zaak, conform de eis, een geldboete op van 100,-. De Rotterdammer H. de W. keek er van op. Hoe kwam die lasbran- der in zijn koffertje met kleding te recht. Bij een controle na het ver laten van de NV Badger op het .grootindustrieterrein te Middelburg kwam de brander te voorschijn. W. wist van niets. En dat standpunt was ook donderdag op de zitting nog niet verlaten. Naar zijn me ning ging het hier om een misselij ke streek van iemand die hem als voorman een hak wilde zetten. Zelf zou hij er nooit over gedacht heb ben om zo'n ding mee te nemen. ,Ik kan er thuis niets mee doen. Boven dien wist ik dat er de laatste dagen streng werd gecontroleerd'. Voor de of ficier stond het ten laste gelegde vast. Hij plaatste de zaak nog even tegen de achtergrond van het niet geheel on beschreven, strafregister van De W. Collega E. J. M. uit Rotterdam druk te bij Badger kabels achterover. Hij legde ze in de. auto van De W. Op dè zitting werden ze samen over één kam geschoren. Beiden kregen een geldboe te van f 100,-. De zaak van K. S. uit het Duitse Oberhausen werd voor nader getuigen verhoor aangehouden. S. stond terecht wegens mishandeling. Tegen de Mid delburger W. eiste de officier f 75,- boete wegens mishandeling. De voor afgaande geschiedenis gaf de politie rechter echter aanleiding de boete te rug te brengen tot f 40.-. C. O. en .11. van B. uit Arnemuiden gingen in een Vlissings café nog even napraten over een ruzie In een Middel burgse bar. Het praten ontaardde ech ter in een gevecht, waarbij de Mid delburger I. J. K. de rol van het slacht offer speelde. O. bond de strijd aan en kreeg daarbij assistentie van Van B. Ze mogen nu allebei een geldboete van 60,- betalen. Van B. krijgt ook nog de beschadiging van het vest van K. te. vergoeden. f ADVERTENTIE i Wilt u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard in automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de 200D? Wel, dat is de Mercedes-Benz die als eerste in aan merking komt om goedkopere auto's te vervangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieselzuinigheid v/erken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zekerheid van veiligheid. Iemand die veel op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. JDAAR MOET VEEL STRIjDS GESTREDEN ZIJN....' Proefschrift van dr H. v. d. Doel Het nieuwe boek (proefschrift) over Dirk Rafaelsz. Camphuy- sen van de Neerlandicus dr H. G. van den Doel voorziet in een behoefte, want de laatste gron dige studie die over deze dich- ter-predïkant verscheen dateert uit 1898. Dat was ook een proefschrift, een theologisch, en wel van dr L. A. Rademaker: .Didericus Camphuysen'. In 70 jaar komen er niet alleen tal loze nieuwe dingen aan het licht over een bepaald tijdvak, maar gToeït er bovendien een totaal an dere visie zowel op de tijd als op de personen die In die tijd leefden. Na NED. HERV. KERK Beroepen te Ede (vac. J. v. d. Heuvel) L. Blok te Ridderkerk; te Opende (Gr) en te Dussen-Hank A. V. Wijngaarden kandidaat te Utrecht. Benoemd tot jeugdwerk-adviseur voor Gelderland R. Giethorn hulppred. Arnhem. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda (vac. J. Henge- veld) J. G. Kunst te Langley (Brits Columbia. Canada); te Zwammerdam J. v. d. Klis kand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hoofddorp J. Karens te Nieuwerkerk. Examens MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen wiskunde de heer R. van der Weij te Goes. Mej. G. J. de Wilde, afkomstig uit Scherpenisse, slaagde te Rotterdam voor het examen wykverpleegster. Zij werd inmiddels benoemd tot adjunct- leidster en docente aan het kraamcen- trum te Gorinchem. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bij zijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz 200 D op u. Bij inruil voor een 200D valt de waarde v WMtr/MMmMmmlSMM. i uw huidige auto ongetwijfeld mee. Vraag het onderstaande dealer. dealer voor Noord- en Zuid-Beveland: N. V. GARAGE L.P.J. VAN OEVEREN dealer voor Zeeuwsch-Vlaanderen: N.v. GARAGE'T WESTEN dealer voor Walcheren: GARAGEMONA Yerseke, Oude Torenstraat 27, tel. 01131-1348 Goes, Couwervestraat 51, tel. 01100-6100 Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170-2255 Middelburg, St. Janstraat 20-22, tel. 01180-2697 DEN HAAG Reeds gistermiddag (vrjjdag) heeft de KNVB in verband! jat .GEDACHTENWISSELING GOEDE ZAAK' met de sneeuwval al het competitie- voetbal voor zaterdag en zondag af gelast. Ook in alle afdelingen zal niet gespeeld worden. De voor zaterdag vast gestelde wedstrijden voor de zogenaam de B-elftallen van het betaalde voetbal gaan eveneens niet door. In Zeeland waar uiteraard ook de voor de KNVB vastgestelde inhaalwed strijden niet doorgaan zijn in de meeste gebieden ae velden overigens nog uitstekend bespeelbaar. In verschil lende plaatsen zullen dan ook oefen wedstrijden worden gespeeld In de Middelburgse sporthal wordt za terdag (vandaag) een interessant pro gramma voor ae microkorfbalcompeti- tie afgewerkt: Om 18.55 uur speelt Animo I tegen Tjoba I. Om 20.20 uur wordt de wedstrijd Ondo I - Swift gespeeld, terwijl de wedstrijd Togo 1 Swift II om 21.20 uur begint. Verdere programma: adsp. C: Swift E - Swift F. adsp. A: Zuidwesters A - Ondo A. adsp. C: Atlas - Swift E. adsp. A: Blauw Wit A - Zuidwesters A. adsp C: Swift F - Atlas. adsp. A: Ondo A - Blauw Wit A. pup. C: Tjoba B - Togo B. adsp. D: Togo B - Volharding B. pup. C: Blauw Wit B - Tjoba B. adsp. D: Ondo B - Volharding B, pup. C: To go B-Blauw Wit B. adsp. D: Togo B- Ondo B. afdeling IIStormvogels I - Animo Til, afdeling II: Zuidwesters II - Swift IV. De middagwedstrijden be ginnen om 13.05 uur. KORTGENE B en w staan zeer positief tegenover een gedachtemvisse- ling met de middenstand over de moei- I lïjkheden en de wensen. Dit deelde hur- I gemeester P. J. Evers van Kortgene j donderdagmiddag mede bij de beant- I woording van do algemene beschouwin gen naar aanleiding van de begroting 1968. De burgemeester deelde mee, van de middenstandsvereniging te Kortgene een brief was ontvangen waar in om «n gedachtenwisseling over de verschillende problemen werd verzocht. .Het is een goede zaak dat we elkaar kunnen horen wat de moeilijkheden en wat de wensen zijn', aldus de burge meester. Aanleiding tot deze mededeling vorm de de algemene beschouwing van de heer A. Welleman (pvda), die inging op een verzoek om op zondag de win kels enige tijd open t.e laten. .Van ver schillende zijde, en soms van ongedach te zijde, is hiertegen bezwaar gemaakt. Vooral is gezegd, dat we rekening moe ten houden met andersdenkenden. Ak koord, maar we willen opmerken dat dit niet alleen geldt voor de voorstan ders. Ook de tegenstanders zullen het moeten kunnen opbrengen om met een andere opvatting rekening te houden. Dat is niet alleen een kwestie van za kelijkheid. doch ook van verdraagzaam heid'. aldus de heer Welleman. Hij sprak verder zijn teleurstelling uit over het verdwijnen van de huishoudschool uit de gemeente. ,Deze school, die in 1939 door de ZLM is gesticht, had met me dewerking van de leden van deze or ganisatie in stand kunnen blijven. Als hun kinderen en de kinderen van de inwoners van Noord-Beveland deze school hadden bezocht, zou er van op heffing geen sprake zijn geweest.' .Doordat steeds meer meisjes een dergelijke school in een andere plaats gingen bezoeken is de school in Kort gene vermoord. Hier is bewust mee gewerkt aan afbrolckeling van de leefbaarheid op het platteland', al dus de heer Welleman. Hij ze: verder dat er meer aandacht moet worden geschonken aan de ver lichting en de' bestrating. In dit ver band pleitte hij voor een uitbreiding van het aantal gemeentewerklieden. In antwoord op deze algemene beschou wing deelde de burgemeester verder mee. dat een plan tot verbetering de straatverlichting nagenoeg gereed is en dat verschillende straten vori<_ jaar nog waren verbeterd. .Kennelijk is dit niet afdoende geweest', aldus de burgemeester. Wat de gemeentewerk lieden betreft zei hij. dat b en w plan nen hebben om het aantal uit te breiden. Kampeerterrein De heer Joh. Breure Nz. (sgp) ging in zyn algemene beschouwing in op de wens van b en w tot het realiseren van de plannen voor een kampeerter rein. ,Het lijkt wel of het dorp staat of valt met de kampeerders of recrean ten. Wij geloven niet, dat alle inwoners het daarmee eens zijn en vooral niet ais er op dat terrein een kampwinkel zou verrijzen wat tocli wel in de bedoeling van b en w ligt welke winkel dan natuurlijk ook op zondag zal zyn geopend. We willen de raad de waarschuwing geven, dat wel is ge bleken dat verkoop- en vermaakeenlra wat buiten de kom liggen. Bij bet nige toezicht dat er nu is, levert dat een groot gevaar op, temeer daar we als dorp Kortgene al een grote bekendheid hebben als hét dorp van .dansen bij kaarslicht', aldus de lieer Breure. r ADVERTENTIE) lolijnsplaat vlug doorgang kan den omdat dit hard nodig is. Als een van de spectaculaire plannen noemde hij de rioolzuivering voor Colijnsplaat. Hij was van mening, dat deze bij de afsluiting van de Oosterschelde gereed moet zijn. Hij vroeg verder aandacht te besteden aan de aanleg van een trottoir aan de westzijde van de West- IIavenstraat te Colijnsplaat en noemde he bedroevend, dat in Colrjnsjilaat een speeltuin voor de kinderen niet is te realiseren. Verder informeerde hij wan neer de toegezegde betegeling van het schoolplein te Kats zal worden gereali seerd. Burgemeester Evers merkte op, dat de gemeente te allen tijde gebaat is met de recreatie. ,Het recreatiepak ket moet volledig zijn en daarom moet er ook een kampeerterrein komen', al dus de burgemeester. Hij was verder van mening, dat de rioolzuivering voor Colijnsplaat acuut kan worden bij de bouw van een gemaal door het water schap en dat zal veel eender zijn dan tegen de afsluiting van de Oosterschet de. Wat het tegelplateau voor hel schoolplein te Kats betreft zei hij. dat er plannen zijn voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de school, w voelen er niets voor om een nieuw tegelplateau kapot te laten rijden, het geen ongetwijfeld bii de bouw van een gymlokaal zou gebeuren', aldus de bur gemeester. Mevrouw IJ. Jans3en-Sytema (vvd) in haar algemene beschouwing, dat de recreatie ,de sterkste middelpuntzoeken de kracht is. die b en w tot zich weten te trekken. Maar het onderwijs is een mindere kracht', aldus mevrouw Jans- sen-Sijtenia. Zij achtte een veelvuldiger contact tussen b en w en de hoofden van de scholen wenselijk. Ook wat de cultuur betreft was zij van mening, dat b en w weieens wat meer belang stelling zouden kunnen tonen, onder andere merkte zij op. dat bij de jaar lijkse uitvoering van de Zeeuwse mu ziekschool de gemeente Kortgene tot nog toe heeft geschitterd door afwezig heid. Zij pleitte verder voor de restaura tic van de toren in Kortgene. De heer F. A. Klaassen (chu) vroeg of de be groting wel helemaal serieus is. Hij was namelijk van mening, dat er uit de Dankdagcollecte De dankdagcollecte heeft in de Ned. hervormde kerk te Heinkenszand 2290 opgebracht. ontvangsten meer te halen is, dan nu in de begroting is voorgesteld. Hij in formeerde verder of b en w van plan zijn in het begin van het dienstjaar een voorzichtig beleid te voeren. De burgemeester gaf mevrouw Janssen toe, dat er van de kant van b en w wel een wat frequenter bezoek aan de scholen en ouderavonden kan worden gebracht. Hij merkte op, dat b en w echter grote belangstelling hebben voor het onder wijs, evenals voor het muziekonderwijs, zwemlessen en EHBO. De heer Klaas sen antwoordde hij dat de ontvangst- posten zijn gebaseerd op de bekend staande feiten en dat de begroting dus zeker .serieus' is. Een voorzichtig beleid In het begin van het dienstjaar vindt heL college wel aanlokkelijk', aldus de burgemeester. Wachthuisje In twee-Je instantie zei wethouder P. .1. Bom op klachten van de heer Welleman over het uitbiyven van een wachthuisje voor buspassagiers in de polder, dat hjj nog over een schaft hokje beschikte. Hij wilde dit als tijdelijk wachthuisje beschikbaar stellen. .Morgen staat het er', zo zegde hij toe. De begroting voor 1968 werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming vastgesteld met een post onvoorzien van 11.369,15. De heer Breure merkte op om principië le redenen tegen een aantal posten te zijn, zoals onder andere verzekeringen en dergelijke. Op een suggestie van de heer P. van der Maas (wd) werd ten slotte nog besloten het schoolplein te Kats voor de helft te laten betegelen. De raad stelde in deze vergadering verder een krediet van 1000 beschik baar voor de aanschaf van een band recorder met veertig oortelefoons voor de openbare lagere school te Colijns plaat. Voorts werd een krediet Van 200 beschikbaar gesteld voor de aan schaf van een nieuwe verkeersmethode voor de school. Aan de heer M. Visser te Coiynsplaat werd 500 vierkante me ter grond in het bestemmingsplan Co lijnsplaat verkocht tegen een prijs van 25 per vierkante meter. Voor het maken van een parkeerstrook vóór het sportveld te Colijnsplaat werd een kre diet van 3800 beschikbaar gesteld. Besloten werd de reinigingsrechten te verhogen tot 20 per emmer per jaar. De verordening op de heffing van een rioolbelasting tenslotte werd gewijzigd. tijdelijk onderwijzer Aan de openbare lagere school te Scher- Hy komt In de plaats van de heer v. d. Hoek,, die onlangs naar Stave- sse is vertrokken. Sinterklaasfeest In het verenigingsgebouw te Kerkwer- ve vierden leerlingen van de openbare lagere school .Prinses Irene' te Kerk- werve het sinterklaasfeest. De voorzit ter van de oudercommissie, de heer S. A. van Kooten sprak een welkomst woord tot de belangstellenden, onder wie burgemeester Francke en echtge note. Hierna voerden leerlingen het toneelstukje ,Het geheim van de bos- bank' geschreven door de heer Soes man op. Na de pauze arriveerden St.- Nicolaas en zwarte Piet. De goedheilig man sprak eerst burge meester Francke toe; hij bedankte hem voor de goede zorgen voor het onderwijs. Daarna was de schoonhoud- ster mevrouw De Wit aan de beurt, en tenslotte sprak sint alle leerlingen toe. Aan het eind van dfe bijeenkomst kregen alle kinderen een cadeautje. De heer Van Kooten dankte de heer Soes man en mejuffrouw Visser voor al het werk dat aan dit feest voorafging. Sinterklaas was ook te gast op de kleu terschool. De kleuters zongen liedjes onder leiding van mejuffrouw Breur en na een welkomstwoord van de hoofd leidster, mejuffrouw Berrevoets moch ten alle kinderen bij Sint-Nicolaas ko men. Er was voor iedereen een cadeau tje, ook voor de leidsters. Zwarte Piet zorgde tenslotte voor de pepernoten. Bevolkingsonderzoek Aan het dezer dagen gehouden bevol kingsonderzoek op tbc te Kerkwerve na men 457 personen deel, hetgeen onge veer 69,9 pet van het totaal voor dit onderzoek in aanmerking komende in woners is. Aan het in 1961 gehouden onderzoek namen 494 inwoners deel. Bejaarden vierden sinterklaasfeest De bejaarden van Brouwershaven heb ben dezer dagen gezamenlijk in het verenigingsgebouw het sinterklaasfeest gevierd. Sinterklaas kon zelf niet ko-! men deelde de presidente van het be-| jaardencomité mee, maar ze wenste ie dereen toch een gezellige middag toe.' De bejaarden zongen sinterklaaslied jes en er waren cadeautjes voor ieder een. Mejuffrouw S. Grootjans had een aantal spelletjes georganiseerd. Zo kon! men raden naar net aantal rozijnen in, een tulband (het waren er 1408), het; aantal spelden op een speldekusseD.i knopen in een fles enzovoort. Tenslot-! te kon men ook naar de naam van een! pop raden Maandoverzicht Nutsspaarbank Tholen Uit het maandoverzicht van de Nuts spaarbank te Tholen blijkt dat geduren de de maand november aan inleggingen: zijn geboekt 572 posten met een bedrag j van ƒ211.644.98 en aan uitbetalingen, 356 posten met een bedrag van ƒ245.032,08. Het aantal rekeningen ver meerderde met vijf in november. Sint in Scherpenisse Sinterklaas was dezer dagen in Scher-, penisse. Hij werd door de schoolkin-! deren op de Markt ingehaald. Daarna ging het gezelschap naar het .Holland-, sche Huis'. Eerst waren de leerlingen, van de openbare lagere school aan de beurt. Onder grote belangstelling van ouders sprak sinterklaas de kinderen toe en kregen ze allemaal cadeautjes.} Daarna kwamen de kinderen van de! kleuterschool. Ook voor hen had sin terklaas cadeautjes en versnaperingen meegebracht. lezing van hel noek van Vnn den Doel krijgt .nen dan ook een ruimer, en mogelijk ook wat juister beeld van Campliu.vsen dan tot nu toe mogelijk was. Voor de niet ingewijde is de gods dienstgeschiedenis in de Nederlan den uit het begin van de zeventien de eeuw (Camphuysen leefde van ongeveer 1586 '.ot 1627) bijzonder ingewikkeld. onoverzichtelijk en ver warrend. Talloos waren de conflic ten en strubbelingen, en wat ons nu haarkloverijen lijken bleken toen vaak onoverkomelijke drempels. Het opgejaagde, rusteloze leven van Camphuysen en i.ijn gezin (hij was. als het dan moet. in te delen bij de remonstranten met Arminiaanse en zelfs Sociniaanse sympathieën was in engere fin het gevolg van het feit 'dat Camphuysen geweigerd heeft de acte van stilstand' te te kenen. Doch in feite was hij het ook weer niet helemaal eens met de overtuigingen van de groep waar bij hij zich (uit solidariteit?) aan sloot.'En bovenal- dat Camphuysen theologie is gaan studeren en later zelfs nog enige tijd remonstrants predikant is geweest voor hij als een der laatsten ook uit zijn ambt ont zet en verbannen werd. komt uitein delijk enkel en alleen door het feit dat hij geen andere keus had in zijn jeugd. Hij wilde studeren, maar zijn ouders, hoewel van zeer goede afkomst, hadden geen geld. (Zijn familie heeft voornamelijk kunstschilders, niet van de eerste rang. voortgebracht). Er zat dus niets anders op dan, met een beurs, theologie te gaan studeren in Leiden, nadat Dirk aanvankelijk ook als kunstschilder was opgeleid. De stu die is maar half voltooid, en een briljante student is Camphuysen blijkbaar nooit geweest. Na drie jaar Leiden kreeg Camphuysen de kans, huisleraar bij een adellijke fa milie op Loevestein te worden, een kring waar hij zich van nature thuis voelde Juist over die Loevesteinse periode is nogal een en ander bekend. Het is jammer dat vaak van mensen van formaat juist kleine en minderwaar dige daden bekend blijven, terwijl verder grote delen van hun leven in duisternis blijven. Zo ook bij Camp huysen, die zich op Loevestein mis selijk gedragen heeft jegens zijn verloofde. Anna van Allendorp, zus ter van zijn beste studievriend. Tot in de finesses kennen we dit on verkwikkelijke verhaal terwijl veel belangrijkere periodes uit Camp- huysens leven blanco zijn. Overi gens is zijn behandeling van Anna. heel menselijk-zwak: hij zat wel erg in het nauw. Later is hij met haar getrouwd. Zij heeft een bijzon der moeilijk leven van rusteloos zwerven, ontbering en gevaren met hem geleid, hem vele kinderen ge schonken en nog 41 jaar overleefd (Camphuysen zelf is maar 41 jaar geworden, Anna stierf in 1668, haar geboortedatum en leeftijd zijn on bekend). De trieste wijze van handelen met Anna betekende het einde van zijn huisleraarschap op Loevestein. Camphuysen Is toen docent in Utrecht geworden en na zijn .beke ring' en doop predikant te Vleuten (In 1617). Daarna is een leven van onrust en vervolgingen begonnen dat, waarschijnlijk, de tengere man voortijdig heeft gesloopt. Opgejaagd, bedreigd, levend van giften die vaak uitbleven, en van onzekere inkom sten uit vertaalwerk, handel etc. trok het grote gezin rond, vooral bedreigd door de walgelijke aangif tepremies die immers .verraders kweekten'. In Norden (Oost-Fries land) is het gezin wonder boven wonder aan de pestepidemie ontko men die verder m de Hollandse ko lonie zoveel slachtoffers heeft ge maakt. (Heel aangrijpende docu menten zijn de bewaard gebleven brieven van hun vrienden, die de pest in Norden schilderen). Tenslot te vond het gezin in Dokkum een zekere rust. Camphuysen voltooide er aijn .Psalmuitbreidingen', doch stierf dadelijk daarop. Zijn stoffelijk overschot is ook al niet met rust gelaten: de schedel werd opgegraven en verkocht naar Amsterdam. Het voorwerp heeft rondgezworven tot het in 1823 weer in Dokkum terugkeerde. Tot I860 kon men de schedel daar zien prijken in het raadhuis. In dat jaar had men het fatsoen de schedel weer bij het overige gebeente te begraven Over deze man. die vooral als een onzer minor-poets uit de zeventien de eeuw de geschiedenis in ge gaan is (zijn .Stichtelijke Rymen' behoorden tot de populairste boe ken in de i7e eeuw) heeft dr Van den Doel dus een biografie geschre ven, aangevuld met vele bronnen, aantekeningen en bijlagen. Hij heeft de figuur geplaatst in zijn tijd. en een van de belangrijkste gedeelten lijkt ons het stuk waarin hij pro beert te verklaren waarom Camp huysen eigenlijk de akte van stil stand niet getekend heeft (hfst VII .Achteraf' geheten) Ook Van den Doels opmerkingen naar aanleiding van Camphuysens opvattingen aan gaande psthetiek en vorm van het lied zijn zeer ooeiend. Van den Doel heeft zijn dissertatie geschreven in de spelling volgens het .Rapport van de Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van de bastaard woorden 1967'meer als proef ondervindelijke verkenning voor mij zelf en anderen, dan als' blijk van onvoorwaardelijke instemming' naar hij zegt Het went. zoals alles, snel, al blij ven .luuksueus' en vooral .tezen' wel gek en Is .jojeus' ons inziens volkomen fout - hoe moet men dat Jan uitspreken Onbegrijpelijk ook. maar 1:t terzijde, dat de Zeeuw fZierlkzeeënanr) Van den Doel Hoe- dekenskerke op Walcheren laat lig gen (p 28). En is .afgepeigerd' (p. 69) reeds AB? Hoewel een wetenschappelijk werk, en dus niet bepaald als een «roman lezend' is .Daar moet veel slrijds gestreden zijn' een interessante in leiding op het werk van de man waarvan tenslotte velen hoogstens 'eze gevleugelde woorden kennen: Ach; muren .rite Meuschen wijs, En wilden daar bp well De Aard' waar haar een Para dijs, Nu is ze meest een Hel. Hans Warren. Dr H. G. van den Doel: Daar moet veel strijd» gestreden zijn J. A. Boom en Zoon, Meppel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 26