verdien met m salaris 4% KERK ONTMOET GEESTELIJK GEHANDICAPTEN 317 f9 RAIFFEISENBANK Het oude gezag doet het niet meer Lelcasiti VASTHEID [ter overdenking Zaterdag 9 december 1967 zaterdagnummer G. Noback: ...veel te doen... tFoto PZC) De protestants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind Philadelphia' heeft, zoals wij in het kort meldden, het initiatief genomen voor kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten op Walcheren. De actieve, bijna 1400 leden en begunstigers tellende, Walcherse afdeling organi seert de eerste dienst voor alle Walcherse geestelijk gehandi capten, hun ouders en belangstellenden, morgen, zondagmid dag, om vier uur in de hervormde Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat in Middelburg. Deze dienst is tevens de eerste in Zeeland. Plan is om de volgende diensten te laten uitgaan van een inter kerkelijke commissie, gevormd door leden van alle protestantse kerken op Walcheren. Elders in ons land worden dergelijke diensten op enkele plaatsen al enige tijd gehouden door lijke commissies. Voorganger in Middelburg is dr A. Dondorp, gereformeerd predikant in Gapinge. Zijn predikatie van onge- veer een kwartier zal gaan over de genezing door Jezus van de blind ge boren man. die het geloof kou op brengen om een heel eind naar Je zus te lopen om door hem te worden genezen. De kerkdienst zal uiterlijk de gebruikelijke opzet hebben. De liturgische omlijsting is gewoon ker kelijk. maar elke handeling van de voorganger zal door een liedje van de kinderen worden beantwoord. Het zijn liederen, eenvoudige gezangen, een enkel psalmversje en eenvoudi ge kinderversjes, die de gehandicap ten op school hebben geleerd. Want dat is het belangrijkste van deze dienst: dat daarmee de kinde ren kunnen worden aangesproken naar hun geestelijk vermogen. Dr Dondorp is een broer van de voor zitter van de landelijke vereniging .Philadelphia." Hij is goed bekend met het werk. Zijn deze speciale kerkdiensten voor de geestelijk gehandicapten noodza kelijk vroegen we aan de heer G. Noback 161). hoofd van de Klimop- schooi voor zeer moeilijk lerende i imbeciele) kinderen in Middelburg. De heer Noback is secretaris van de afdeling Walcheren van .Philadel phia', welke naam betekent .broeder liefde' of ,die zijn broeder lief heeft. De naam .Philadelphia' kan men te rugvinden in Openbaringen: het is één van de zeven klein-Aziatische gemeenten. Hij kan het alleen maar bevestigen: ,aan een gewone kerkdienst hebben deze kinderen maar heel weinig. Zij hebben niet het geestelijk niveau, dat bij hun leeftijd hoort. Een nor male kerkdienst is op volwassen ni veau. Een aangepaste kerkdienst, zoals nu. vinden de kinderen erg fijn.' Er zijn verschillende kinderen zoals de geestelijk gehandicap ten ook als ze wat ouder zijn wor den genoemd: er spreekt duidelijk de verbondenheid uit van de ouders en van diegenen, waarvoor deze hun laak hebben gekregen die regel matig meegaan naar kerkdiensten, in de steden, maar vooral op de dor pen van Walcheren. De kinderen, zo vertelt de heer Noback, zijn altijd erg verheugd als ze naar een kerk dienst kunnen, maar veel ervan gaal hun natuurlijk voorbij. Jonge kerk of kinderdiensten zijn ook niet de juiste bijeenkomsten voor de zeer moeilijk lerende of moeilijk lerende kinderen, vooral ook, omdat er het gevaar dreigt, dat ze dan niet ver der komen dan juist die'jeugdbijeen- komsten. .Philadelphia'-afdelingen hebben el ders in het land al het initiatief ge nomen voor speciale aangepaste diensten. Het gaat daarbij om een toegepaste prediking, catechese en eredienst. Of zoals ds A. de Vries het enige tijd geleden in het con- tactbad van .Philadelphia" formu leerde: .Hoe te prediken voor zwak zinnige kinderen? Hoe ze deel te doen hebben in de eredienst? Wat moeten ze bidden? Wat zingen? Op welke wijze valt er te spreken over Christus? Eén ding is duidelijk: de alleruiterste eenvoud en concreet heid zijn vereist. We moeten terug (of is het: vooruit) naar een een voud en concreetheid als van doop en Avondmaal. En hij wees daarbij op de samenwerking van onderwij zers. psychologen, medici, musici en theologen, omdat dan alleen iets kan worden opgebouwd dat zijn nut heefl voor de godsdienstige opvoeding van het zwakzinnige kind en mogelijk ook voor een nog bredere kring, om dat juist de bereikte sacramentele eenvoud en concreetheid van groot ADVERTENTIE j de snelle en zekere ;":/erdi^v'c belang zijn voor de hele prediking, catechese en eredienst, aldus deze predikant. Juist onlangs verscheen de vierde uitgave in de reeks ,Wat de bijbel ons vertelt,' een serie bijbelvertel- lingén voör geestelijk gehandicap-- ten. Een groep protestantse en rooms-katholieke deskundigen berei- den deze boekjes voor, die worden uitgegeven door het Nederlandsch Bijbelgenootschap in samenwerking met de stichting .Docete' in Hilver sum. Het vierde deeltje gaat over de bruiloft in Kana. De drie voorgaan de delen hadden als onderwerp Je zus is geboren, Jezus en de storm en Bartimeüs. Bij de boekjes behoort een grammofoonplaat, die de audio visuele dienst in Hilversum heeft sa mengesteld. De reeks zal op de duur een bijbel vormen, die de geestelijk gehandicapten aanspreekt, in taal en in illustratie. Het zijn door hun in korte, eenvou dige taal gestelde vertellingen met aansprekende kleurrijke tekeningen, bijzonder waardevolle boekjes ge worden op een gebied, waar feitelijk vrijwel niets was. Ook in het buiten- lang bestaat grote belangstelling en waardering voor deze uitgaven. .Phi- ladelphia'-Walcheren hoopt de diaco nieën van alle protestantse kerken op Walcheren te kunnen interesse ren voor deze boekjes met grammo foonplaatjes en hoopt, dat de diaco nieën deze uitgaven willen geven aan de geestelijk gehandicapten in hun plaats. Is er veel pastorale zorg van de zij de der kerken op Walcheren voor deze kinderen? De heer Noback: .Er is nog niet veel begeleiding door de kerken van ou ders en kinderen. Wél krijgen we dikwijls financiële steun. Maar: de kerken weten vaak niet wat ze moe ten doen voor de kinderen. Gelukkig verbetert dat nu veel, doordat nu .Philadelphia' hen informatie kan verstrekken. We krijgen nu al dik wijls diaconieën die vragen wat ze voor de kinderen kunnen doen. De kerken in het algemeen hebben heel lang hun taak niet gezien ten aanzien van de geestelijk gehandi capten. aldus de .Philadelphia'-secre- taris. Hij gelooft, dat juist de pro testants-christelijke vereniging .Phi ladelphia' mogelijk een gunctige invloed heeft gehad en nog heeft: velen in de kerken zijn wakker ge schud. Of zoals hij het ook formu leert: .Tot voor luttele jaren was het hebben van een geestelijk ge stoord kind in veler oog een recht streekse straf van God, en de ouders van zo'n kind werden meermalen met minachting bejegend. Geen won der, dat veel van deze kinderen wer den weggestopt en thuis gehouden De psychiater dr H. J. Ronner, hoofdbestuurslid van .Philadelphia' schreef in het contactblad van zijn vereniging over de begintijd van de zorg voor geestelijk gehandicapten: .We stuitten op de nood van hon derden kinderen, die door te weinig lop hun speciale behoeften afge stemde) verzorging, angstig, chao tisch. soms contactafwerend cr in slechte lichamelijke conditie ver keerden. En in bijzondere gevallen bewaard werden binnen prikkeldraad omheining, varkensschuur of met blik beslagen zolderkamers.' Het belang van .Philadelphia' is vooral, dat de ouders van de gees telijk gestoorde kinderen een "con tactadres kregen Dat ze tot de ont dekking kwamen, dat ze niet alleen stonden. De ouders ontmoetten elk aar en gezamenlijk kon iets meer worden gedaan voor de geestelijk gestoorde kinderen. .Philadelphia' is landelijk bezig met dagverblijven voor kleuters en men beschikt thans over tehuizen voor volwassenen en kinderen, in de naaste toekomst zul len er nog enkele bijkomen. Er is nog heel wat te doen'op dit terrein, niet alleen door de overheid en door .Philadelphia', maar ook dooi- de rooms-katholieke en de neutrale partner. Ons land telt tienduizenden geestelijk afwijkende kinderen: on geveer drie procent is licht of zwaar afwijkend. Van die drie procent is driekwart debiel en een kwart, im beciel. De kinderen moeten zo lang mogelijk thuis kunnen blijven, bin nen het gezinsverband. Maar zij heb ben recht op onderwijs, op een blo- school, zoals in Middelburg bijvoor beeld dc school van de heer Noback, de Klimopschool voor zeer moeilijk lerende, maar motorisch opvoedbare kinderen (imbecielen) en de prinses Ireneschool voor moeilijk lerende kinderen (debielen). Beide scholen t ADVERTENTIE Laat het overschrijven naar een kosteloze en rentedragende privé-rekenlng. Vraag folders of mondeling advies bij de spaarbank en alle bankzaken gaan uit van de vereniging tot stich ting en instandhouding van christe lijke scholen op Walcheren. Na de blo-school zouden zij naar een socia le werkplaats of een dagverblijf moeten kunnen. In Goes beschikt .Philadelphia' over een dagverblijf. Als de kinderen beslist niet thuis kunnen blijven, dan moeten er in richtingen zijn om hen op te vangen. Zo'n inrichting is .Ipenoord' van de stichting verpleeg- en rusttehuizen Zeeland. Philadelphia heeft voorts op Tholen een afdeling: in Terneu- zen zal er nog een worden opge richt. Bij de zorg, dje de overheid en de particulieren op zich nemen voor de geestelijk gehandicapten, komt. nu voor Zeeland ook de pastorale zorg in de vorm van kerkdiensten. Overi gens zullen het cr aanvankelijk niot meer dan hooguit drie per jaar zijn, zo meent de heer Noback. Maar hij, de ouders en de kinderen zijn mei. zo'n aantal al tevreden. Want: ,ei' moet nog zoveel gebeuren." Een paar jaar geleden heeft de Generale Synode der Gereformeer de Kerken in Nederland het voorstel om een pastor voor dominees te benoemen, verworpen. Zij die met het voorstel voor de dag waren gekomen meenden dat in deze tijd met z'n vele vragen zulk een figuur, die min of meer boven de predikanten zou worden ge steld, en die natuurlijk met de meerdere vergaderingen zou moeten samenwerken, op z'n plaats zou zijn. De synode echter wilde er niet aan, omdat zij van oordeel was dat zulk een figuur niet paste in het presbyteriaal-synodaal stelsel. Zulke ambtsdragers, die een signa tuur zouden krijgen die gaat in de richting van een bisschop, achtte men onaanvaardbaar. Prof. dr J. Plomp heeft begin ok- Lober van dit jaar het ambt ais hoog leraar aan de theologische hogeschool te Kampen met een gebruikelijke openbare redevoering aanvaard. Tot onderwerp had hij gekozen de vraag: Laat het presbyteriaal-synodaal stelsel toe dat er een episcopaal ele ment ingebracht wordt? Deze vraag meende hij bevestigend te kunnen be antwoorden. De redenen van dit be vestigend antwoord waren in het kort. dat de kerk meer efficiënt moet worden bestuurd en dat er een meer doeltreffend pastoraat over ambtsdragers moet worden uitge oefend. Een .hiërarchische bisschop' past in geen enkel opzicht in het presbyteriaal-synodaal systeem. Doch, indien zulk een hoogste opzie ner door de kerk zelf wordt gekozen, moet samenwerken met de kerke lijke vergadering en tot aftreden kan worden gedwongen, is er meer vóór dan tegen zulk een figuur in te bren gen. Prof. Plomp meent dat ,het gezaghebbend persoonlijk element' in zijn kerk teveel wordt gemist. Een maand nadat prof. Plomp zijn rede had gehouden, verscheen van r-k zijde een rapport, dat is opge steld met het oog op de vergadering van het Nederlands pastoraal conci lie dat van 3 tot 5 januari eerst komend zal worden gehouden: ,Ge- zagsopvatting en gezagsbeleving'. Dit rapport voert een pleit voor .een totale herbezinning op de plaats van het gezag in de R-K Kerk'. De ma nier waarop wordt gedacht over en gewerkt in ,een vooropgestelde hiër archische structuur van de kerk, gaat in tegen het moderne klimaat'. Nu reeds wordt dit rapport in de ver schillende bisdommen besproken en men hoopt begin januari in Noord- wijkerhout enigszins de mening te hebben van de kerk in deze zaak. De Volkskrant vatte dit rapport sa men onder de woorden: .hiërarchi sche structuur verouderd'. Niet dat daarmee het laatste woord is ge zegd, maar het is toch wel tekenend dat dit dagblad onder deze titel ver der schrijft: ,Een hiërarchische struc tuur naast, buiten of boven de ge meenschap der gelovigen wordt, aan gevoeld als onaanvaardbaar, verou derd, onefficiënt en moeilijk in over eenstemming te brengen met de waardigheid van de menselijke per soon en met het evangelie zelf. Ge zocht moet worden naar een nieuwe opbouw, voortkomend uit de gemeen schap zelf.' Dit alles is een stukje van de merkwaardige tijd die wij te genwoordig kerkelijk beleven. Wat wordt er niet door elkaar geklutst? In kerken van het presbyteriale ty pe, die van onderaf zijn opgebouwd en waar de presbyter, de ouderling, de voornaamste ambtsdrager is, beeft men altijd een grondige af keer gehad van alle bisschoppelijk gezag en het ligt geheel in deze Ujn wanneer de synode van de Ger. Kerken een afwijzend standpunt in neemt als er een voorstel komt dat enigszins riekt naar bisschoppelijk gezag. Nochtans houdt prof. Plomp daarvoor een pleidooi én hij doet dit mede op grond van de .efficiën tie' (doeltreffendheid). Dit woord is natuurlijk afkomstig uit de zaken wereld en men kan hier gaan pro testeren dat een kerk. welke dan ook, niet zo maar gelijk te stellen is met het zakelijke leven. Dit neemt toch niet weg dat mei? ook in de kerk voor de vraag staat of de ambtsdragers nog wel op doeltref fende wijze kunnen werken wanneer alles blijft voortgaan zoals wij dat kennen uit voorgaande eeuwen. In het bijzonder geldt dit onder de ambtsdragers van de predikanten. Ze zijn geroepen als een herder de kudde der gemeente te weiden. Voor menig gemëentelid betekent dit dal ze nu letterlijk overal moeten zijn en als een herdershond overal op kunnen worden afgestuurd. We heb ben er in deze rubriek al eens meer op gewezen hoe nodig het is dal kerkeraden en ook de gemeenten zich bezinnen op de veranderende taak van de ambtsdragers en vooral van de predikant en in'dezen zou een figuur als prof. Plomp voor ogen stond, goede diensten kunnen be wijzen In dezelfde tijd nu. toen prof Plomp zat te broeden op zijn inaugurele rede. legde de commis sie die door het pastoraal concilie van de R-K Kerk in ons land was ingesteld, de laatste hand aan het rapport over de vraag hoe in deze tijd het gezag in de kerk moet worden uitgeoefend. Ook deze com missie is tot de slotsom gekomen dat het niet meer kan zoals het tot lvinistische Kerken heelt de R-K Kerk een hiërarchische structuur. lJe pastoor, de bisschop en boven allen de paus als bisschop van Rome, beslist. Zoals de prote stantse kerken in ons land van on deraf zijn opgebouwd, zo is de R-K Kerk van bovenaf geregeerd. En nu lezen we in hei rapport dat het begrip .hiërarchie' door het wes terse verleden (Romeinse Rijk, fe odale maatschappij, absolute monar chieën) zwaar belast is en mee bracht ,dat ambtsdragers niet meer werden gekozen en levenslang aan bleven'. De vraag waarvoor de com- voortkomt uit de gemeenschap als zodanig wordt ervaren?' De com missie zoekt naar een gezagdrager die borg staat voor ,de eenheid en saamhorigheid van de gelovigen, niet door te dwingen, maar door getui gend voor te gaan'. Daartoe vindt de commissie het noodzakelijk dat bij de keuze van de ambtsdragers (hier hiërarchisch gedacht) leden van de kerk een bepaalde invloed hebben. Ook zou zij het wenselijk vinden dat de uitoefening van het ambt aan een bepaalde termijn gebonden was en dat een ambtsdrager uiter lijk op zijn 75e jaar zijn functie ter beschikking zou stellen. ,De ambtsdrager zal tot uitdrukking moeten brengen dat hij niet vast kleeft aan zijn zetel'. ,De wereld wacht niet op een kerk die zich in haar optreden onfeilbaar acht, ook al wordt dit verhuld in een minzaam tegemoettreden van anderen.' Nodig is ,een onbevangen verkondiging van het evangelie en de daaruit voort vloeiende inspiratie tot onderlinge dienstbaarheid'. En dit alles wordt gesteld mede ter wille van de effi ciëntie. De gezagsverhoudingen zo als die van vroeger waren overge leverd, werken niet meer. ,Er is kritiek op gezagdragers, op hun be slissingen. op ae wijze waarop zij hun gezag uitoefenen'. Daarom moet de organisatie van de kerk meer efficiënt worden gemaakt, ,meer ei gentijds door duidelijker democra tisering, moderne bestuursmethoden enz'. Doch dit alles is niet voldoen de. want de kritiek richt zich in deze tijd met zijn levensvragen voor al op de kerk als instituut en op haar hiërarchie. .Juist op het terrein van het gezag ligt een van de be langrijkste punten van waaruit de kerk is gaan verschijnen als een be lemmering in plaats van dienst aan het evangelie'. Het oude gezag in de kerk doet het niet meer. Het rapport is op zoek naar een ander soortig gezag dat zijn uitgangspunt zal moeten vinden .in het respect voor de ntens en diens onvervreemd baar eigen verantwoordelijkheid'. Ambtsdragers zullen moeten leren zich ,als getuigen ter beschikking te stellen van "de anderen'. ,In de kerk is gewetensdwang uit den boze'. De ambtsdragers zullen zich in paro chie en diocees steeds meer moeten laten bijstaan door deskundigen en adviesorganen. Zonder deze is in de ze tijd een efficiënt bestuur niet meer mogelijk. Toen we dit alles (en nog meer) lazen, hebben we onze ogen toch nog wel eens even uitgewreven. Ook al weet je dat de gezagsver houding in de R-K Kerk een vraag is geworden, dan nog lees je hier dingen waarbij je jezelf afvraagt: hoe is het mogelijk, zulk een totale ommekeer in de gedachten van een nog altijd hiërarchisch bestuurde kerk? In een hoofdartikel van .On derweg', het weekblad van het bis dom Breda, werd rustig geconsta teerd: .Het hele rapport is als het ware één grote uitnodiging aan de kerkelijke leiding om het toch voor al te zoeken in de hoek van levens echte bezieling, uitnodigend beroep op ons mensenhart'. .Juist op het gebied van het godsdienstige kan men de echte vrijheid niet genoeg respecteren', waarbij voorts nog werd opgemerkt dat de kerk in de zen ,een slecht verleden' achter zich heeft. In het begin van de volgende maand zal dit rapport door het pas toraal concilie, onder voorzitterschap van de bisschoppen, worden behan deld. Het is niet alleen een r-k -aak waarom het hier gaat. Naarmate het zicht komt. zal de vraag naar het gezag van ambtsdragers een ander karakter krijgen. Daarom zal niet alleen in de kerk van Rome worden geluisterd naar hetgeen er op het r-k pastoraal concilie over dit rapport wordt gezegd en beslist. Wij achten hel profetische woord c Ier. cn gij doel wel, -r achl op te geven 2 Polr. 1 19a Wat is tegenwoordig vast? Vroeger luidde een spreekwoord: 10 vasl ols de Nederlandse bank. Na de vele devaluaties en inflaties hoort men dit gezegde niet meer zo. We hebben regeringsverdragen horen betitelen als .vodjes popior'. Zouden do duizenden werkelozen spreken over de vasthid van de welvaart? Wol is er in enige tientallen jaren al niel veranderd in de maatschappij, ook in de kerken, in de gevoelens, de gedachlen en de gedragingen van de mensen! Neen, er i» niel veel vaslhoid te vinden. Het voste schijnt alleen het onvaste en onzekere te zijnl En daar kunnen we geen vrede moe hcbbcn- Nu gaal in deze adventstijd de christelijke kerk zich voorbereiden op hel kerstfeest. Door de eouwen heen heefl zij met grote beslistheid en ernst verkondigd dot Jezus gekomen is midden in onze duistere onzekerheid om ons uil de kolkende stroom von zonde en schuld Ie redden. Israels profeten zijn met de heilsprediking begonnen en de kerk van Christus geefl hol door onvermoeid en met stellige zekerheid. Petrus verzekert zijn lezers dol hij hun geen .vernuftig gevonden verdichtsels' gepredikt heeft. Hij is oog- en oorgetuige van Jezus' goddelijke macht. Dal heefl hij ook op de berg der verheerlijking ervaren. Daarom, zo zegt hij, is hel woord, dat Goo door de profeten heefl laten verkondigen, .des te vaster' bevonden. Door hel verzoeningswerk van Jezus Christus welen we nog beter dan Ie voren, hoe vasl het profetische woord is. Dan zullen ook wij, die op allerlei manieren de onvastheid van hel leven ervoren ei .wel tijd heel groot. Omdol dot woord van God op ons zo voak moeilijke lovenspod wil stralen, kunnen wij veilig voorwaarts gaon. Gods beloften zijn gegeven als een houvast in het door leed en schuld zo wankele leven, opdat we ons er oon zouden optrekken. Gelovende in Jezus Christus, hel licht der wereld goot de schrikkende en onzekere toekomst ons tegenlachen, moed geven, rustig en blij maken. Nu daagt hel in het oosten, net licht schijnt overal: Hij komt de volken troosten, die eeuwig heersen zal- GOES C. VAN DER WAA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 16