DDD DDIS Lezen is Schort na gebruik in het vuilnisvat ,Waar ik welkom ben, zal ik gaan' DITJES DATJES .SPEL MET PAPIER' Waarom doet u het dan niet vaker? MEVROUW ROEMERS: THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT DROOGT *AUJEL0 KLEDING VOOR DE FEESTMAAND UW BET-OVER GROOTVADER Zaterdag 9 december 1967 zaterdagnummer Ev«n heeft het erop geleken dat papieren kledingstukken een revolutie op de traditionele kledingmarkt zouden teweegbrengen. Papieren Jurken, nog niet zo lang geleden uit Amerika in Nederland geïmporteerd, bleken echter nog dermate prijzig te zijn, dat niemand er nog .weggooikleding* in zag. Soortgelijke jurken van Nederlands fabrikaat die daarna op de markt ver schenen waren weliswaar aanmerkelijk goedkoper, maar lijken voorlopig toch nog alleen maar aantrekkelijk voor tieners die vaak Iets nieuws willen kopen en een felgekleurd dessin niet schuwen. Misschien ook wel voor huls- vrouwen die een vrolijk bedrukt papieren kledingstuk tijdens het dagelijks routinewerk prefereren boven het dragen van schort of duster, en daar dan van tijd tot tijd wel een paar gulden extra aan willen spenderen. Het toe komstbeeld van ,een kast vol weggooikleding* lijkt op het moment echter nog weinig levensvatbaar. Het grote ,spel met papier' speelt zich voorlopig veel meer op hygië nisch dan op modieus terrein af. Op dat eerste gebied is het bovendien niet meer alleen een kwestie van hy giëne, wanneer papier de plaats van textiel inneemt. Bepaalde produk- ten nemen de huisvrouw ook een aardig brokje huishoudelijk werk uit de hand. Zakdoeken en luiers van papier (celstof), rollen keukenpapier zijn rechterhandjes voor de huis vrouw geworden. Servetten, hand doekjes toilet-tissues zijn nog enke le representanten uit de sector cel- stof, waarin produktle en omzetten in de laatste jaren met sprongen zijn gestegen. Het verschil tussen crêpe ontstaat doordat op de papier machine een dun vlies wordt opge spoten dat een crépebehandeling krijgt. De vezel wordt dan losser en in sterkere mate absorberend. Zo ontstaat het materiaal voor de mo derne celstofprodukten die geen .sur rogaat' voor textiel willen zijn, maar een volwaardige vervanging van al lerlei hulpmiddelen die vroeger uit textiel werden gemaakt. KLEDINGEISEN Na de eerste verwarring rondom de met veel verve gelanceerde papieren jurken zijn zowel uit de textiel- als uit de papierindustrie stemmen op gegaan die verkondigen dat textiel en papier in de mode van de (na bije) toekomst elk een eigen plaats zullen vinden en houden. Papier is leuk en goed voor tienerkleding, misschien voor vakantiekledlng, en wellicht ook voor gelegenheidskle ding als avond- en cocktailjurken of bruidstoiletten. Papier dat aan echte .kledingeisen' zou moeten voldoen zou qua fabricage te duur worden en dus zijn doel voorbijschieten. Intussen houdt het gebruik van pa pier in huishouding en mode de pierindustrie voortdurend bezig, zer dagen heeft men een .hygiëni sche beschermingsstof van papier gelanceerd. Celstof heeft daartoe een speciale behandeling en een verster king met nylonvezels gekregen. Het resultaat is een dunne, maar vrij stevige papierstof die in allerlei kleuren en dessins kan worden be drukt. De eerste produkten die eruit worden gemaakt zijn cocktailschor tjes. Deze schorten van celstof ko- dessins. Ze kunnen niet worden ge wassen en verdwijnen naar het vuil nisvat als ze te vuil zijn geworden. Als cadeau-artikel en gebruiksvoor werp voor de gastvrouw tijdens een dinertje zijn de papieren schorten een aardige vondst. HUISHOUDLINNEN Celstofprodukten zijn niet alleen hy giënisch, maar ook arbeidsbesparend. De huisvrouw die daaraan denkt, denkt meteen aan de vervanging van allerlei hoishoudlinnen door papier: lakens, slopen, banddoeken. De fa brikant van het nienwe materiaal ziet op dat terrein niet zulke grote perspectieven. .Hulshoudlinnen' van papier zou in het gebruik te duur worden voor de consument. Bovendien meent men dat het wassen van lakens, slopen en handdoeken voor de hulsvrouw niet meer zo'n grote rol speelt omdat zij vaak over moderne wasapparatuur beschikt. Daarbij wordt dan toch over het hoofd gezien dat een grote ca tegorie '.mouwen tegrnwoordig ge bruik maakt van de' zelfbedienings wasserijen en voor een keertje best eens verlost wil zijn van het gesjouw met linnengoed naar de wassalon: als er logés zijn geweest, of als men in de zomer een paar weken heeft gekampeerd. In het buitenland heeft men voor deze kant van de zaak blijkbaar wel begrip. In Amerika maakt men al veel langer lakens en slopen van papier. Ook in België en Frankrijk zijn lakens, slopen, hand doeken en tegenwoordig zelfs was handjes van celstof ln de handel. In de Nederlandse ziekenhuizen ge bruikt men wel lakens en schorten van celstof. In de grote Nederlandse warenhuizen kan de huisvrouw la kens en slopen van weggooimateri- aal kopen, maar zij koopt dan een Belgisch produkt. Dit weggooi-bed- degoed wordt uit twee materialen gemaakt: het ene heeft een vüese- Sne-achtig effect, het andere bestaat hoofdzakelijk uit papier, met een speciale versterking. Het wordt in wit en in kleuren gebracht en kan eventueel ook nog een- of tweemaal worden gewassen. De warenhuizen die de produkten verkopen, melden gunstige resultaten van het gebruik. De lakens worden in speciale lengte maten gemaakt, 2,40 bij 1,40 meter. Er zijn inmiddels ook weggooi-kam- peerdekens gelanceerd, maar daar van blijken de prijzen in eerste in stantie nog tamelijk hoog te liggen. Bij de foto: Cocktailschortjes van weggooi-materiaal, gemaakt nit met nylonvezels versterkte celstof. (ADVERTENTIE) ©pp; ,A!s burgemeestersvTonw kom Je ln aanraking met allerlei mensen die volop en met enthousiasme over hun werk willen vertellen. Dat is een voorrecht. Ik besef het ook als een voorrecht. Als eenvoudig burger maak je dat allemaal niet mee.' ,Er kleven nadelen aan .het wonen in een glazen huisje'. Dat besef ik ook en aat Idee vond lk niet zo leuk. Overigens, elke vrouw van elke be kende man heeft daar mee te maken. Mijn kinderen hebben er ook weieens last van gehad. Ze vroegen hen in verenigingen en dergelijke atlijd: ,ben je er soms een van Roemers?' Dat is niet altijd leuk. Je kunt van hen nu eenmaal niet dezelfde capaciteiten verwachten, ze hebben him eigen karakter en hun eigen capaciteiten.' ,We hebben vijf kinderen. De oud sten (een tweeling) zijn 26 jaar. Eén is getrouwd en is journalist bij Het Vrije Volk, de ander is wis kundeleraar in Hoorn en studeert nog. Hij is drie dagen in de week thuis. Hij zit mij overigens een beetje teveel in het verenigingswerk.' De derde dat is helemaal een bijzonder type studeert nu rechten, maar hij volgt ook nog een cursus voor derde stuurman. Hij heeft op de zeevaartschool gezeten en een jaar gevaren, maar dat hing hem toen toch de keel uit. Maar als hij ermee stopte zou hij nog erg veel moeten betalen, dus doet hij eerst dat exa men nog. De vierde is onderwijzer. Hij is bezig .net een herexamen Nederlands voor zijn hoofdakte. De jongste, onze achttienjarige dochter, studeert aan de universiteit van Amsterdam geschiedenis. Zelf ben ik onderwijzeres geweest, 'k heb ook mijn hoofdakte. Nou ja en nu wilde ik m'n zoon natuurlijk helpen. Maar ja, die zei dan: ,Ach mam, daar weet u niets meer van.' Ik moest toch hé. Maar inderdaad hoor, het is zo anders dan vroeger, er is zoveel bijgekomen! Enfin, de kinderen moeten nu allemaal een kamer zoeken. Daar zal ik ook nog wel achterheen moeten, denk ik. Ik heb zo het gevoel dat ze het wel geloven. Ze vinden het ook wel erg. Ééntje zei ,mam deserteert'. Eigen lijk vind ik mijn dochter nog wat jong. Ze zal heus niet in zeven sloten tegelijk lopen, maar met praktische dingen, de was en zo, is het thuis gewoon veel makkelijker. En je moet maar afwachten wat voor 'n kamer je vindt, en wat er mag of niet mag. Bij ons was het altijd de zoete inval. Als er eens een vergadering was van' een van de verenigingen waar de kinderen in zitten, gebeurde dat vaak aan huls. Iedereen kon ken nissen meenemen, we hadden toch een kast van een huis. Tja, en dat zal allemaal wel erg veranderen.' HOBBY Het was er dus druk, in huize Roe mers. Toch zag mevrouw Roemers kans iets aan haar hobby's te doen. Breien, naaien (vooral voor de doch ter) en lezen. Frans. Jk héb nog weieens voor de akte Frans gestu deerd. Maar in die tijd leerde ik mijn man beter kennen. We gingen met een groepje op vakantie, en toen kwam het er allemaal niet meer van.' Er is dus wel iets van blijven han gen. ,Gide. Niet zo modern hé, maar van dat genre houd ik niet zo. Sartre bijvoorbeeld, 't is helemaal niet mo dern om het te zeggen, maar ik houd echt niet van Sartre. Van de modernen vind ik wél Simone de Beauvoir erg goed. Verder houd ik van cabaret en toneel, piano- en. vioolconcerten. De muziek die bij voorbeeld mijn dochter prefereert vind ik niet zo geweldig. De liederen van Theodorakis, die vind. ik wel goed, heel fijn zelfs. Nou, dan ben ik verder nog dol op schilderijen tentoonstellingen, van beeldhouw werken weet ik minder. Overigens zijn er moderne schilderden die ik echt'niet begrijp. Ik ging in Am sterdam weieens naar tentoonstellin gen. Daar zag ik laatst een schilde rij met kroonkurken, gewone kurken en bierviltjes. Het heette Vader en zoon'. Dat gaat nou helemaal langs me heen hé. En dan wil ik ook de ruimtelijke ordening noemen. Dat is een probleem, waar ik me wel voor interesseer.' POLITIEK Als vrouw van de oud-N W-voorzit ter verwacht men v an haar politieke interesse. ,Die heb ik ook weL In Badhocvedorp ben ik secretaresse van de afdeling van de PvdA ge weest, ik heb in een wooncommissie gezeteu en ik heb voor de NVV- vrouwen ongeveer 40 keer over Is raël gesproken. Ik snap wel dat ik dat uitgesproken werk hier niet meer kan doen al zal het mijn belangstel ling blijven houden, 't Gaat my wel aan myn hart, maar ik heb hier met diverse andere richtingen kennis ge maakt en ik geloof dat je er niet zo ver vanaf staat. Je zit allemaal met 'n historisch verleden, maar dat streven naar samenwerking in de toekomst gaat toch wel goed; er is al veel contact tussen allerlei richtingen.' ,De afdeling Vlissingen van de fe deratie vrouwelijke vrijwillige hulp verlening heeft me gevraagd ere presidente te worden. Dat wil ik graag doen. De federatie heeft, als overkoepelend orgaan, te maken met alle vrouwenorganisaties, dat vind ik erg mooi.'1 Bovendien wordt mevrouw Roemers erepresidente van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen, afde ling Vlissingen. Tijdens de kerst bijeenkomst 19 december wordt zij als zodanig geïnstalleerd. Voorlopig blijft het daarbij. .Ik heb de indruk dat verschillende besturen erg pittig zijn, er hoeft echt niets door mij op poten gezet te worden. Maar ik ge loof dat mijn hand hier wel iets vindt om te doen. Nogmaals, waar ik welkom ben zal ik gaan.' verschil tussen Badhoevedorp en Vlis singen. Vlissingen leeft meer in een gemeenschap, men is op zichzelf en elkaar aangewezen, de mensen z(jn hier veel meer deel van een ge meenschap.' Zeeland, Vlissingen. Ze kan er nog weinig over zeggen. Mevrouw Roe mers maakte .oor het eerst met Zeeland kennis toen ze anderhalf jaar geleden in Renesse kampeerden. .Zee land was een openbaring voor mij. Nu ben ik bezig over de geschiedenis van Zeeland en van Vlissingen en Middelburg in het bijzonder te le zen. Dat vind ik erg interessant, het boeit me, die oude steden.' Mevrouw Roemers heeft nog niet helemaal met de oude omgeving ge broken. Om de andere week woont ze in haar oude huis. ,De kinderen zijn er ook nog. Ze kunnen wel voor zichzelf zorgen, maar er is nog zo veel te doen!' Ze slaakt een zucht zoals elke huisvrouw dat doet als ze denkt aan die enorme berg wasgoed, strijkgoed, de kamers die nodig weer een goede beurt moeten hebben en de ramen die eigenlijk wel weer eens een zeem willen zien. ,Als ik thuiskom, begint het met wassen en eindigt het met wassen', verzucht ze. ,En er is nog zoveel meer te doen.' Straks, het zal wel februari worden, gaan we tijdelijk in het huis van professor Langman wonen. In het plan Paauwenburg n wordt een bungalow voor ons ge bouwd. Een vrij ruim huis, want het staat wel vast dat we een hele boel logés krijgen. Het zal eerst wel gek zijn om na zo'n groot en druk huishouden opeens een gezin van twee personen te gaan vormen. Daarom is het ook wel een voordeel, ja, ik vind dat echt een mooi iets, dat je nadat je de kinderen hebt opgevoed, voorzover dat dan gelukt is, nog een taak krijgt.' VLISSINGEN ,De Vlissin- gers vind ik tot nu toe een pret tig slag mensen met niet te veel opsmuk'. Een uitspraak van Vlissings eerste burgeres, me vrouw E. W. Roemers-van der Vliet. Direct voegt ze er aan toe: ,Het is natuurlijk nog maar een oppervlakkig oordeel. We zijn hier nog maar zo kort, iets meer kan ik er daarom voorlopig niet van zeggen'. .Mevrouw J. Peters-Winkler, echt genote van de gemeentesecretaris van Vlissingen en voorzitster van de federatie van vrouwelijke vrijwil lige hulpverlening, afdeling Vlissin gen, bracht mij in contact met be stuursleden van allerlei verenigin gen. Zij vertelden mij veel over het werk dat zij in Vlissingen doen. Ik kreeg de indruk dat hier ontzettend veel leeft; er wordt veel gedaan in de ziekenhuizen; er wordt met reu mapatiënten rondgereden, enfin, er wordt véél gedaan. Ik heb zelf nog nooit zulk werk gedaan, maar ik wil graag mijn steentje bijdragen. Waar ik welkom ben, zal ik gaan.' Mevrouw Roemers, even in de vijf tig, gekleed in een rood mantel pakje (.eigenlijk zou ik aan de lijn moeten doen'), heeft jarenlang in Badhoevevdorp gewoond. ,Ik wilde niet in de stad wonen. Zo kwamen we in Badhoevedorp, wel buiten de stad, maar toch zonder dorpskarak ter. Er is daar geen eenheid; er wonen veel forensen, er is weinig binding tussen de inwoners. Voor mijn kinderen ligt dat alweer an ders, maar ik voel toch gelijk het WINKELDAME Al puilen winkels en warenhuizen tegenwoordig in december letterlijk uit van geschenken en geschenkjes, in prijs variërend van één tot dui zend guldentoch blijven er altijd mensen die geen kans zien om dat ene speciale 'geschenkje voor die ene speciale relatie te vinden. In Ame rika is dat geen probleem. Grote warenhuizen beschikken over een shopping service hostess', een dame aan wie men kan opgeven hoeveel het cadeau mag kosten en voor welk type man of vroiuw het bestemd is. De hostess zorgt er dan voor dat de besluiteloze koper wordt rondge leid langs een aantal produkten die geschikt zouden kunnen zijn. ïs Jiet. perfecte geschenk' gevonden, dan wordt het ook nog op een attrac tieve manier voor de klant, inge pakt. Dienstbetoon uit de goede ou de tijdmag men wél zeggen! ,VERECO' De Koninklijke Leerdam brengt een nieuw servies in de handel dat uit warmtebestendig en stootvavst glas is gemaakt. Het omvat een acht- délige ontbijtset, een fruit- en een compotestel, twee modéllen soepkop pen en een stapelkorn. De kleur is licht flessegroen, dat het bijzon der aardig doet op een wit tafel laken of op een modern wit formica tafelblad. Het nieuwe glazen servies komt onder de naam ,vereco~' in de handel. GROF Zeer grof gebreide wollen Icols wor den deze winter op wollen jurken gedragen. Ze worden gecombineerd met grof gebreide manchetten en dito taillestuk, alles in de kleur van de jurk. In robes-manteaux van gro ve ticeedstofjen worden eveneens grof gebreide wollen kots gedragen. STRUiS Elk wintermodeseizoen duiken de struisveren weer op. In Parijs ge bruikt. men ze dit najaar als gar nering langs zeer lange, wijd open vallende mouwen van cocktailjurk jes, gemaakt uit zijden crêpes in warme tinten. Korte avondcapes van zijden crêpe worden met een brede rand struisveren afgezet. Lange avondjurken van luchtig ma teriaal worden bezaaid met struis veertjes, korte lurex-japonnen in sprekende kleuren hebben brede manchetten en zomen van deze kost bare pluimage. De decembermaand is de maand van sinterklaas, van kerst, van oud- en net niet meer van nieuwjaar. Het. is de maand van suikergoed en marsepein, van borstplaat en banketstaven, van schmink en Kaarsjes, van lekkere hapjes en feestjes. De maand van mooie kleren. Van cocktailjurkjes, van lange gewaden, vrolijk, mooi, sta tig of sereen. Voor de jeugd wild en gewaagd, anders en apart. Milou Hermus ontwierp en tekende een paar jurkjes voor decembermaand, feestmaand. Links een korte cocktail met een zeer ruime rechthoeki ge okseluitsnijding; aan beide kanten begint daar een stolpplooi. Onder de buste tot aan de armuitsnijding is een smal bandje gestikt, versierd met een grote broche. De tweede japon is uiterst eenvoudig van snit, heeft een laag decolleté aan de achterzijde, maar is van een zeer opvallende stof gemaakt. De stof, die zo waar schijnlijk nergens te krijgen is, kan zelf beschilderd wor den. Milou ging daarbij van de lichaamsvormen uit. Rechtsonder een oosters gewaad: een broekjapon met strapless onderpak en een organza overkleed', voor mysterieuze vrouwen. Tenslotte een lange japon met een gedrapeerde blouse, mode die elk jaar weer terug komt. (ADVERTENTIE) «paard© al even Veilig bij de Vllsslngsche Nutsspaarbank als u nu. Maar u krijgt er service bij naar de eisen van deze tijd. Alles draait om de spaarder bij de VLiSSINGSCHE NUTSSPAARBANK VLISSINGEN Cooeje Buskenstraat 143 Bcmedflkeetraat 161 (bijkantoor). Alexander Gogelweg- hoek Vlissingsestraat (Paauwenburg)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 15