Drieduizend kilo boter onder laag bietekoppen Onder invloed rijden: 3 weken Aanpassen aan streekgewoonte PvdA in Middelburg verstandig congres' Sandy, de zeehond J 4 VEROORDELING TOT 7 WEKEN WAARVAN 3 ONVOORWAARDELIJK Maximumhijdrage voor geestelüke volksgezondheid Omslag wegschap Walcheren 6,5 ton ,Wel wat te veel, mnnr ik hnn rilden' ACTIE RATTENBESTRIJDING OP NOORD-BEVELAND GOED VERLOPEN Werken in ,De Knol' in Kruiningen werden aanbesteed KM ZANDWEG KATTENDIJKE NU OPGEKNAPT EN VERBREED Ouders LET OP DE RAAMBILJETTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LANDBOUWER: JK WIST VAN NIETS' MIDDELBURG Als je ervan hoort zou je geneigd zijn te zeggen Ha, ha, dat is een goeie grap, zoals we ze al lang niet meer hebben be leefd Honderden kilo's boter on der een laagje bietekoppen. Een herleving van de oude smokkel- truc' Dat is een leuke afwisseling voor de pantserauto's en de Crys- lers met kraaiepoten. Zoiets moet worden geprezen. Maar de feiten liggen toch enigszins anders. Het gaat hier om een smok keibedrijfje van het zuiverste water MIDDELBURG Ged. staten van Zee land staan op het standpunt, dat het rijk en de gemeenten de eerstaangewe zen instanties zijn om de stichting voor de geestelijke volksgezondheid finan cieel in staat te stellen haar werk. dat op de individuele hulpverlening gericht Is, te verrichten. Dat delen gs mee in hun antwoord op het verslag van de commissie van fi nanciën over de verhoging van de sub sidie voor de geestelijke volksgezond heid. Gs voegen hieraan toe dat "de pro vincie hierbij slechts een aanvullende taak heeft. Doordat volgens het college de gemeentebesturen in hun totaliteit zich nog niet volaoende bewust waren van hun verantwoordelijk of om bud gettaire redenen niet voldoende subsi dieerden, heeft de provincie altijd aan merkelijk meer gedaan dan verlangd mocht worden, omdat zij de grote bete kenis van dit werk inzag en nog steeds inziet. Aan deze situatie zal op de duur vol gens gs een eind moeten komen en het college is dan ook van mening, dat 100.000 de maximumbrjdrage van de provincie is. De stichting zoekt, delen gs verder mee, naarstig naar wegen om het resterende tekort te dekken en om stichting: steeds maar weer aan dringen bij de gemeenten om subsi dieverhoging, een verzoek aan de minister om een extra-subsidie uit de infrastructuurgelden. Tevens worden de mogelijkheden onderzocht voor eventuele bijdragen van de psy chiatrische inrichtingen en van de ziekenfondsen. Voor het overgrote deel is de stichting aangewezen op overheidssteun en wan neer deze niet in voldoende mate wordt verleend zal de stichting haar werk zaamheden moeten inkrimpen, zeer tot schade van hen, die op haar hulp zijn aangewezen, verzekeren gs verder nog. MIDDELBURG Het dagelijks be stuur van het wegschap Walcheren stelt het college van beheer van dit water schap voor om het bedrag, dat voor 1968 ter bestrijding van de in de begroting geraamde uitgaven moet worden om geslagen over de gemeenten en het wa terschap Walcheren vast te stellen op 654.000. Ooa wordt door het dagelijks bestuur van het wegschap voorgesteld om even als voorgaande jaren onderhoudswerken onderhands aan te besteden. Het college voegt er aan toe, dat het destijds een onderzoek heeft ingesteld naar de een heidsprijzen, die bij openbare aanbeste dingen van dergelijke werken elders zijn berekend en dat toen gebleken is, dat de door de NV aannemingsbedrijf gebr. Geldof te Serooskerke aan wie men thans de onderhoudswerken wéér wil aanbesteden berekende prijzen als zeer billijk moeten worden aange merkt. Het dagelijks bestuur verwachtte daar om niét, dat een openbare aanbeste ding een financieel voordeel zou bete kenen, maar dat eerder het tegendeel het geval zou zijn. .Thans zijn wij van mening, dat hierin nog geen verande ring is gekomen," aldus het dagelijks be stuur van het wegschap. Dez«. zaken komen, tezamen met dg be groting voor 1968. alsmede enkele grondaankopen en enkele wegoves*- drariiten aan rle nrde tijdens de ver gadering van het wegschap Walcheren op maandag 11 december a s in het stadhuis te Middelburg. De vergade ring begint om 2 uur Wit Ce'e Nw-Namen 40 iaar Onder grote belangstelling vierde c plaatselijke vereniging .Het Wit-Gele Kruis' te Nieuw-Namen haar 40-jarig bestaan, 's Avonds was er een feestver- gadering waarbij het podium versierd was met talrijke bloemstukken o verschillende zusterafdelingen Na een korte inleiding van voorzitter F. Kint werd het woord gegeven aan mr P. F Pulles, secretaris var. de Nat Federatie Het Wit-Gele Kruis te Utrecht. In zijn noeiende rede wees nij op de structuur eD de toekomst van ,Het Wit-Gele Kruis Burgemeester P. V. M Vercauteren van Clinge wjjdde uit over de betekenis van .Het Wit-Gele Kruis in de gemeente. Namens de prov bond Hel Zeeuwse Wit-Gele Kruis namens hel district .De Grens sprak de heer G K L Flos, terwijl de neer P L l«ansn sprak na mens de atdeling Clinge Het bestuurslid P van Keken oracht dank aan voorzitter F Kim eD vlce- voorzitter C. v. d. Heijden, die vanat de oprichting bestuurslid waren geweest. Hij liet zijn woord vergezeld gaan van een cadeau In het slotwoord deelde de geestelijk adviseur pastoor A Mangnus mee. dat beide jubilarissen benoemd wa ren tot erelid van de vereniging Het feestelijk gedeelte dat daarop volgde, Bloot met een drukbezochte receptie. Zo begon woensdagmorgen officier van justitie mr T. Lebret tijdens de zitting van de economische politierechter mr P. van Empel zijn requisitoir in de zaak van de landbouwer S M. V. uit Honte- nisse in wiens schuur een voorraad van 8000 kg boter in kluiten van kg werd ontdekt, afgedekt met laagje bietelcoppen. En hoewel man er bij bleef dat hij van niets wist was er voor de officier alle aanlei ding om tien weken gevangenisstraf met aftrek te eisen waarvan vijf weken '•onrwaardelijk. De politierechter maak te er even later van: zeven weken waarvan drie voorwaardelijk. Drie dagen lang hadden de douaniers op de loer gelegen. Ze hadden al hun bevindingen in een uitgebreid rapport vastgelegd Daaruit bleek dat er in de avond en nacht nogal enige bedrijvig heid was op en rondom het erf van de landbouwer Gedraeingen van mensen, die met een verrekijker de omgeving afspeurden kwamen de heren commiezen ook niet alledaags of nachts voor. Maar V. hield het erop dat hij van geen roomboter af wist. Weet u we' meer niet. wat er op uw bedrijf ge beurt, zo vroeg mr van Empel. .Over dag weet ik het wel, maar 's nachts niet', antwoordde de man hem. .Jonge, jonge, merkte de economi sche politierechter quasi-somher op. Nergens van afweten. En dan al die ellende krijgen, opgepakt worden^ f de gevangenis worden gezet. in In kom-blot Voor de officier van justitie stond het vast: V wist er wel degelijk van. Op een klein bedrijfje kun jé echt wel zien wat er zich afspeelt. Hij zit hele maal in het complotje' Raadsman mr Van Son bestreed de verklaring van de officier ,De schuur staat op honderd meter afstand van zijn huls Dat hij alles kan zien Is aan twilfel onderhe vig' zo vond de raadsman, die het ver der betreurde dat de heren commie zen drie dagen hebben staan sukkelen alvorens In te grijpen. Als ze eerder hac.len ingegrepen hadden ze niet zul ke „bokken geschoten'. Mr Van Son schetste zijn cliënt als een tussen persoon die er jammer genoeg een keer Axeler Ambacht komt voor '68 met sluitende begroting AXEL Het dagelijks bestuur van net waterschap Axeler Ambacht heeft de hoofdingelanden voor 1968 een sluitende ontwerp-begroting aangeboden. De in komsten en uitgaven belopen voor wat de gewone dienst betreft 2.171.1C4,13. Het is niet nodig geweest tot verho ging van de gescbotten over te gaan. Bij de berekening van het geschot op de gebouwde eigendommen is uit gegaan houding van de gewijzigde ver houding geschot ongebouwde en ge bouwde eigendommen. Bij deze wij ziging is bepaald dat voor de hef fing van het gcschot gebouwd 300 belastbare opbrengst gelijkgesteld wordt met 1 hectare ongebouwd. Voorheen was dit 500, zdat de nieuwe regeling neerkomt op een verhoging van de opbrengst. ingevlogen is. Hij vroeg de ecoi sche politie de uiterste clementie te willen toepassen. Het is de eerste keer. dat het gebeur de En de staat der Nederlanden komt als alles wordt verbeurd verklaard metj die opbrengst van 18.500 van het in beslaggenomen materiaal ook goed aan c zijn trekken, zo stelde de raadsman In de aanbiedingsbrief deelt het dage- vast. Mr van Son kwam met zo'n breed-) liiks bestuur van het waterschap nog uit geschilderd relaas van de persoon-i mee dat in de uitkeringen op grond van lijke omstandigheden waarin zijn cliënt! de wet uitkering wegen in 1967 meer verkeert, dat het naar de politierechter, inzicht werd verkregen Mede naar aan- voor kwam er op leek dat het bqnai leiding hiervan is in de begroting een onmenselijk is om V ook nog maar één. onderhoudsbijdrage geraamd voor 140 dag langer van vrouw en bedrijf wegi kilometer begroting een onderhoudsbU- te honden. De uitspraak duidde er echteri drage geraamd voor 140 kilometer quar- np dat de landhouwer nog niet meteen tai-e weg 1 850 per kilometer De naar huis mocht, waar de raadsman op begroting komt op donderdag 11 janu- aanstuurde. Maar met sinterklaas ïs hijj ari 1968 in en algemene vergadering In leder geval thuis. aan de orde Mening tijdens jaarvergadering MIDDELBURG De afdeling Middel burg van de PvdA heeft tijdens haar jaarvergadering donderdagavond in de Gouden Poorte haar waardering uit gesproken voor de wijze, waarop het eind vorige week gehouden partijcon gres verlopen is. Verschillende sprekers noemden het een .verstandig congres' Bestuurslid ir J. Mol zei onder meer: .Als het zich linkseT had opgesteld dan het nu gedaan heeft, zou het congres zijn eigen glazen ingegooid hebben. Het is typisch voor dit congres, dat ze Jan Nagel niet hebben herkozen' Ir Mol wees voorts op twee facetten in de huidige politiek: de radicalisering en de enorme stijging van de populariteit van D'66 Drs Th J. Westernout het PvdA-tweede-kamerlid. ging daar even op door Hij gaf toe. dat D'66 er goed 's uitgekomen'. H5j vervolgde: .Maar in toenemen de mate wil ik van ze weten waar D'66 staat. Het duurt even voordat de kiezers door hebben waar D'66 heenwil'. Drs Westerhout noemde, evenals de Middelburgse raadsfrao- Politierechter Middelburg MIDDELBURG Politierechter mr P. van Empel te Middelburg heeft donderdagmorgen de Mid delburger J. de R. conform de eis van de officier van justitie, mr P. J. V. Roscam Abbing, veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 3 weken en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, met aftrek. De R. had in Middel burg onder invloed van sterke drank zijn auto bestuurd, zo werd verdachte ten laste gelegd. De R. had aan de politie toegegeven, da hij In de wagen gezeten had, m dat hij niet gestuurd had. Wie dan wel gereden had wist hij niet precies: slechts diens roepnaam raapje' kon hij aan de ver balisant meedelen, Volgens getuigen van het ongeval, dat De R, bovendien veroorzaakt had, zou er maar één man in de auto gezeten hebben, de bestuur der Gelet od de ernstige gevolgen nam mr Van Empel de els geheel over: verdachte werd bij verstek veroor deeld. C. G. uit Aardenburg (28 jaar) zou op 18 oktober onder Sluis onder in vloed van sterke drank met zijn au to een ongeluk veroorzaakt hebben, waarhij een mede- inzittende, van V., ernstig werd gewond BIJZONDER VEEL H. nlt Vzendijke was op 29 oktober onder invloed van sterke drank met zijn auto na een slip in een sloot te recht gekomen. .Bijzonder veel', was het commentaar van mr Van Em- pe' over de bloedproef: het promillage methyl-alcohol In H.'s bloed bedroeg 2,60 De officier van justitie vulde aan: ,Èn de dokter zegt dat verdachte sterk onder invloed verkeerde. Dat kan niet' zo vervolgde mr Roscam Abbing, ,van een paar paar biertjes komen, zoals verdachte zegt'. De of ficier eiste een gevangenisstraf van 14 dagen, alsmede een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, met af trek. Mr Van Empel wilde er re kening mee houden, dat verdachte voor de eerste maai voor iets der gelijks terecht stond en legde 1 week gevangenisstraf en 1 jaar niet rijden op. TEGENSTRIJDIG Had u niet In de gaten', zo vroeg mr Van Empel. dat het met het alcohol gebruik over de schreef gegaan was?' Er kwam als zo vaak in dergelijke g« vallen een tegenstrijdig antwoord: .Ik had we) wat te veel gebruikt, maar ik vond. dat ik nog wel kon rijden'. Uit het proces-verbaal bleek, dat G., na tijdens een marktbezoek ln Oost burg Van V ontmoet te hebben, met deze kennis naar Knokke was gereden. 0| de terugweg begon de wagen vlak bij Sluis te slingeren en kwam tegen eer boom terecht De snelheid was ze ker 100 km Van V was uit de wagen reslingerd cd lag ln een sloot naast dc weg. ik kor. de kachel niet uitkrijgen Het was een nieuwe vagen' was de ver klaring var. verdachte voor hel nnge- ,k De officier van lustitie eiste een 'eek gevangenisstraf met 1 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, met aftrek M' richelman. de raadsman vroeg of dp politierechter voor zijn cliënt, amhtenaar. verdisconteren wilde volgens pleiter nu eenmaal wat positie oetrefl Destaande verschil tussen een ambtenaar en een man uit hel vrije beroep Mr Van Empel vond dr zaak van zoveel gewicht, dat hij niet in een uitzonderingspositie wil de Dlaatsen Ik zou niet weten hoe ik zou moeten verantwoorden aldus mi Ved Empel. die evenals de officier d» goede conduitestaat van de verdach te ir aanmerk'ne wilde nemen en ten slotte kwam tot aen vonnis van 5 da- gevangenisstraf alsmede 6 maan- met aftrek, van de rijbevoegdheid. tievoorzitter W. Don en afdeling! voorzitter H. Gillissen de duidelijk heid een positieve bijdrage van congres. Allerwegen was de vergadering dan ook verheugd, dat het rapport ,Een stem. die telt' aangenomen was Nog twee uitspraken tot slot van bet con- greshoofdstuk. Voorzitter Gillissen zei. dat er .dankzij nleuw-links nieuw leven in de partii gekomen is' en de heer Don vond, dat dankzij het con gres ,de PvdA er is en er blijft'. KLEIN VERLIEP In het uitvoerige jaarverslag van afdelingssecretaris R. W. Zijlstra, waarin onder andere .de nacht van Schmelzer en daarna' en de tweede kamerverkiezingen 1967 gereleveerd werden, was wat de plaatselijke aangelegenheden betreft te lezen, dat de PvdA Middelburg in het af gelopen verenigingsjaar een verlies van 38 leden moest noteren. Het jaar startte met 869 leden, het eindigde met 831 leden. Het grootste aantal .bedankjes' kwam in het vierde kwar taal van 1966 en in september 1967: in de tussenliggende periode bleef de ledenstand praktisch onveranderd. Het jaar er voor was er een ver lies van 60 leden Tijdens de bestuursverkiezing werden bij enkele kandidaatstelling herkozen voorzitte*' H Gillissen, secretaris R. W. Zijlstra. penningmeester A. de Masler, en de leden mevrouw E. H. Steijn- Verhoeff, H G. de Ru, C. J, van der Weel, M. A. L. Hubregtse, A. J. Be renpas en Mol. Aftredend waren de heren P Tevel en P, de Kam. In de delegatie van de vrouwenbond en de FJG kwam verandering: mevrouw N. J. Steijn-Vreeke, namens de vrouwenbond in het bestuur, werd opgevolgd door mevr. L. Pfnnn-Rooseboom, mevr. A. C. Roelands-Flierman, namens de FJG in het bestuur, werd opgevolgd door de heer G. v. d. Berge. Als nieuwe be stuursleden voor de heren Tevel en De Kam werden gekozen de heren H. A. Verhoef, voormalig voorzitter van de afdeling Nieuwland. en W A. Goedhart uit Sint-Latirens. Voorzitter Gillissen sprak een harte lijk dankwoord tot de vertrekkende bestuursleden (mevrouw Roelands was niet aanwezig). De heer Tevel noemde hij .één van de stille wer kers, waarop nooit vergeefs een be roep werd gedaan', mevrouw Steijn roemde hij óm het feit, dat ze .altijd op stap is' op vele terreinen van de partij', de heer De Kam noemde hij de ,man van de verkiezingen'. De vertrekkende bestuursleden kregen alle een boekebon. Voorts werd het jaarverslag besproken, dat tijdens de gewestelijke vergadering van de PvdA op 9 december aanstaan de in Goes aan de orde komt. Voorzitter bedrijfsvoorlichting KOMENDE WINTER AANDACHT NAZORG KORTGENE De rattenbestrijding op Noord-Beveland is goed verlopen. De voorzitter van de vereniging voor be drijfsvoorlichting .Noord-Boveland'. de heer S. J. de Regt, maakte dat duidelijk in zijn openingswoord voor de algemene vergadering, die dezer dagen in hotel ,De Korenbeurs' in Kortgene werd gehouden. Hij bracht de leden onder de aandacht, dat men in de komende winter de nazorg van de bestrijdingsactie ter hand moet nemen. De heer De Regt sprak er zijn vol doening over uit, dat bij de ruilver kaveling in ruim een jaar de helft van het eiland onder de spade is geweest en dat voor het westelijk deel van het eiland toedeling heeft plaatsgehad. Hij stelde vast, dat de aanpak wat ri goureuzer is geweest, dan aanvanke lijk was gedacht. .Wij zijn wat polder- blind', meende hij. .maar de mensen Kerstvolkszang Goes: 16 december GOES In de grote veilinghal in Goes zal dit jaar weer de traditionele volks- kerstzangavond gehouden worden. Dat is op 16 december om half acht. Het kerstzangcomité is momenteel druk bezig met de voorbereidingen. Op het programma staat uiteraard veel zang, ditmaal onder leiding van pater Jan de Bakker, bedrijfsaalmoezenier in Vlissingen. Voor de begeleiding van de samenzang zorgt het muziekkorps van het Leger des Heils in Goes. Verdere muzikale medewerking wordt verleend door het Zeeuws knapenkoor onder lei ding van Eef Heyblok en een combo- groep van het Leger des Heils. De schriftlezingen worden verzorgd door verschillende vertegenwoordigers van de burgerij. Tussen de zang en muziek door werden enkele 5-minutentoespra- ker gehouden door ds Broersma. chr. geref. predikant te Goes. Piet Geelhoed uit Kamperland en de heer G. J. Kerkvoort te Goes. die verkavelen staren zich niet blind op het jarenlange gebruik van een polder door een bepaalde familie'. In zijn terugblik op het afgelopen jaar concludeerde de voorzitter, dat het in grote lijnen goed geweest Is. Wat de prij zen betreft was hij minder optimistisch. De verkoop loopt uiteraard nog door tot in het voorjaar, maar de heer De Regt| meende, dat de perspectieven niet gun stig zijn. Ir C. H. Henkens, rijkslaid- bouwcónsulent voor bodem en bemesting te Wageningen, hield een lezing ov .Aandacht voor bodem en bemesting'. Hij stelde, dat 10 procent van de onkos ten op een bedrijf worden gemaakt voor bemesting èn dat men moet streven naar een zo hoog mogelijk rendement hier van. .Bemesting heeft alleen zin als we zorgen voor optimale omstand'gheden voor de groei van het wortelstelsel', maakte hij duidelijk. Ir Henkens meende, dat op Noord-Beveland vooral aandacht moet worden besteed aan het op peil hou den van het gehalte van de organische stoffen in de grond. Van het grondonder zoek meende hij: .Het lijst jet dat wordt gegeven na het grondonderzoek moet ge'en recept zijn voor de bemesting in het komend jaar, maar een controle op het bemestingsbeleid voor een aantal jaren'. Hij waarschuwde tegen luxe bemesting. Te hoge fosfaatgiften op granen brengen achtte hij niet rendabel. Na de lezing was ruim gelegenheid a discussie. Behalve een groot aantal leden waren ook aanwezig de rijkslandbouw consulent voor de Zeeuwse eilanden, ii M. A. van der Beek en de adjunct-riiks- landbouwconsulent. ir J. A. Hoenderken. De volgende vergadering wordt gehou den op 24 januari, 's middags om 2 uur in hotel ,De Korenbeurs' te'Kortgene. Brandje in vuilniscontainer De Middelburgse brandweer rukte don derdagmiddag uit, omdat men was ge alarmeerd voor een brandje in een vuilniscontainer. Deze container was achtergelaten ten behoeve van de marktkooplieden. Een brandende siga ret moet de oorzaak zijn geweest van het brandje dat de brandweer weinig hoofdbrekens kostte. KATTENDIJKE ,Een grote ge beurtenis voor een kleine gemeente.' Zo omschreef burgemeester A. Schipper van Kattendijke donder dagmorgen de oplevering van de Zandweg, die een sterk verbeterde en verbrede verbinding met Kapelle en ,met de rest van Nederland' waar borgt, zoals ir A. Llevense, hoofdin genieur van provinciale waterstaat, vaststelde. De 1000 meter gerecon strueerde Zandweg in Kattendijke is klaar en burgemeester Schipper heeft hem donderdagmorgen offici eel opengesteld voor het verkeer door het verbondsbord uit de grond te trekken. De gemeenteraad van Kattendijke, die donderdag een excursie maakte, door de gemeente, legde daarna de kilometer van de bouwkeet naar de dorpskom af om in het dorpshuis het glas te heffen op de nieuwe invals weg, die vooral ook voor de recrea tiemogelijkheden van Kattendijke van belang is. Burgemeester Schip per had er geen spijt van, dat de weg nu al klaar is en dat men niet heeft gewacht tot 1 januari 1968, wanneer men voor tertiaire wegen een bijdrage van 90 procent van de provincie krijgt. Tot dan moeten de gemeenten 35 procent zelf bekosti gen. ,Het was onverantwoordelijk de weg te laten liggen zoals hij was,' aldus de heer Schipper. De burge meester wees erop, dat nu plannen moeten worden gemaakt voor ver betering van de Monnikendijk. Veel dank bracht hij aan de medewerkers van provinciale waterstaat en aan de aannemer, de heer M. C. v. d. Dries uit Zierikzee. Ir Lievense meende, dat de financiële consequen tie van een weg als deze uiteinde lijk gunstig is voor de gemeente. .Deze weg hier is over tien jaar ook nog wel up to date,' stelde hij. Ir J. A, Salomé, waterbouwkundige van provinciale waterstaat meende, dat geen Instantie Is aan te wijzen, waar door het vanaf de eerste plannen 6 VERKOPING IN BIERVLIET korte pauze. Weliswaar werd op het eerste perceel niet geboden, maar bij de overige des te meer. Soms ging daarbij de prijs slechts met een tientje omhoog. Het tweede per ceel, 3.63.00 ha bouwland te Hoofd plaat, ging weg voor 38.000,-. Vlugger ACHTER ANDERMAAL HOORT .NIEMAND MEER?' BIERVLIET .Hier iemand van de heren, die een briefje verlangt van de inschrijving'. Oproeper Jan nis Casteleijn deed zijn ronde, een slalom makend langs tafeltjes en stoelen, over een paar uitgestrekte benen stappend, kortom onder moei lijke omstandigheden Plaats van handeling: hotel ,De Vriendschap' in Biervliet; dag en uur: donder dagmiddag van vijf tot zeven. Waar het om ging: een openbare verko ping ten verzoeke var de erwen Baars-de Groot van enkele perce len grond in Hoofdplaat. Groede. Bïervlie» en Stoppeldijk. Het was donderdagmiddag goed druk in hotel De Vriendschap'. Een honderdvijftig man. ruwgeschat Voor vijven zaten zij er al, dich! bijeen iD de grote zaai De bedie ning had bet druk met het aanrei ken en rondbrengen van de drank jes: glazen bier, flessen bier jonge jenevertjes, cognacjes met suiker maar ook opvallend veel glazen si nas. En dan niet te vergeten de si gaartjes die al spoedig de zaal eer vrij mistige aanblik gaven. Onde- ie vele aanwezigen slechts een tien ral aspirant-kopers: de overiger twameo alleen om de verkoping te >ndergaan. niet om er actief aar deel te nemen. Met de adverten ties bij de hand. zo af en toe com mentaar leverend op de bedragen die geboden werden Notaris A. H M van den Hoek stel de even na vijl uur de eerste of ficiële daad met het voorlezen van het proces-verbaal, een langdurige geschiedenis, maar waaruit wel ie dereen aan de weet kon komen waar hij aan toe. was. Op elk perceel zou afzonderlijk worden geboden en het zon gegund worden aan de hoogste bieder Er zou een eerste keer ge boden worden, vervolgens zou er Eauze zijn en daarna zou nog een eer gehoden worden. Nadat de notaris nog een vraag had beantwoord, kon oproeper Casteleijn voor de eerste maal met de instel brief jes rond gaan. Het ging hier om een perceel bouwland nabij de Zuïd- langeweg te Hoofdplaat, groot 3.87.60 ha, waarbij 37.500,- het hoogst ingestelde bedrag was. Ge boden werd er niet, evenmin als op 3.63.00 ha aangrenzend bouwland 36.500,-de westelijke zijkant van de Kruisweg te Hoofdplaat met 151 bomen en groot 0.26.20 ha 2050). de oostelijke zijkant van de Kruis weg met 137 bomen en groot 0.26 40 ha 1575). de noordelijke zijkant van de Kruisdijk te Groede met 167 bomen en groot 1.14.49 ha 1890), de zuidelijke zijkant van de Kruis dijk met 189 bomen en groot 1.13.75 ha 1800,-). de dijk tussen Wilhel- mina- en Beukelspolder met zijkant weg te Biervliet met 785 bomen en groot 2.93.40 ha 11111) en noor delijke zijkant van de Kleine Cam- brondijk te Stoppeldijk met ongeveer 400 bomen en groot 2.42.80 ha (f 5010) Wel volgde er een bod van 5100 op het ingestelde bedrag van 5050 voor de zuidelijke zijkant van de Kleine Cambrondijk met on geveer 400 bomen en groot 1.72.00 ha, maar dat was slechts om te oe fenen Die eerste hiedlngs-onde was echter slechts een wassen neus, zo bleek bij' de tweede bieding na een Bij de verkoop van de westelijke zijkant van de Kruisweg te Hoofd- plaat een klein incidentje. Nadat de prijs was gestegen van 2050 tot 2270 een opmerking van een van de aspirant-kopers, een Walchc- naar: ,Je moet wat vlugger roe pen. Eenmaal andermaal en dan hup. Ik moet nog met de boot mee'. Oproeper Casteleijn voldeed prompt aan het verzoek: .Tweeduizendtwee- honderdentachtig gulden. Eenmaal, andermaal en het was klaar. Maar de man uit Walcheren was het daar niet mee eens. Hij richt te zich tot notaris Van de Hoek: .Achter andermaal noort nog: nie mand meer, verkocht', zo meende hij. De notaris: .Dat is misschien op Walcheren de gewoonte, maar niet hier. U kunt uw schade inha len bij het volgende perceel'. Dc Walchenaar kreeg bijval, ook an dere aanwezigen meenden dat het niet de gewoonte was. Notaris Van den Hoek maakte echter gebruik van zijn recht op geschillen ter plaatse te slechten en wees het per ceel toe voor 2280 gulden. Maar de Walchenaar was nog niet tevreden: .Wanneer weten we dan wanneer de oproeper eindigt?' De notaris: .Bij de tweede oproep. De mensen heb ben tijd genoeg om te bieden, men hoeft niet te wachten tot de stem banden van de oproeper versleten zijn'. De Walchenaar: .Dan is het nu wel anders dan in het begin. Toen leek het wel of de oproeper per uur werd betaald' Waarna men overging tot de orde van de dag De oostelijke zijkant van de Kruis weg te Hoofdplaat ging weg voor 1600,-, de noordelijke zijkant van de Kruisdijk te Groede voor f 2810,-, de zuidelijke kant van de Kruisdijk voor 2500.-. de dijk tussen Wilhel- mina- en Beukelspolder voor 18.700,-. de noordelijke zijkant van de Kleine Cambronpolder te Stop peldijk voor 9000,- en de zuidelij ke zijkant voor 7200,-. En daar mee was het gebeurd, Buiten in de dichte mist was het zicht niet vee) minder dan binnen in de dichte rook. jaar geduurd heeft, voor de weg klaar is. Vertraging ontstond door een onteigeningsprocedure. ,Ik ben blij, dat ik deze weg heb gemaakt,' aldus de heer v. d. Dries. ,Het is een mooie ontsluiting voor Katten dijke.' De Zandweg heeft nu een verhardingsbreedte van 6 meter en een bermbreedte van 12 meter. Het werk is uitgevoerd door provinciale waterstaat. De aannemer is er eind mei van dit jaar aan begonnen en heeft het werk aanzienlijk lang voor de datum, die was gepland, maart 1968, voltooid. KRUININGEN Voor b en w \aa Kruiningen heeft de directeur van de dienst gemeentewerken Oost-Zuld-Beve. land vrijdagmorgen aanbesteed In hel gemeentehuis van Kruiningen: het uit voeren van grond-, riolerings- en be- stratingswerken in het bestemmingsplan De Knol'. Twintig bedrijven deponeer, den hun briefjes in de bus. Er werd ingeschreven door: J. de Oude. Biervliet f 169 000; fa Duynhouwer, Goti 172.300; fa De Ruysscher, Biervlie; 176.200: NV Van den Elshout en D< Bont. Steenbergen, 177.700; fa Ver- duyn en Ovaa, Souburg 178.250: ft Boóne en Besuyen, Goes 178.800; Aan nemingsbedrijf A. van der Werf en Zn St.-Maartensdijk 183.100: M. C. vat den Dries. Zierikzee 184.400: fa A. d«| Boursrraaf en Zn. Wilhelminadorp. voor, 185.000: NV A. van Dijck-Petit, Ber gen oo Zoom f 187.600: Aannemingsbe- drrif Hol. Hulst 189.1.50: Aannemingi-I bedrüf v/h M. van de Velde. Brulnlsj» f 190.000: K. T. den Oude. Biervliet) 191.793: gebr. Otte. N'cuwdorp, voor' 192 000: fa De Jonge. Zierikzee. voor 194.000: fa J. de Ruiter en Zn, Noord- gouwe f 195 000: aannemineshedrfl! Zeeland NV. Middelburg 199.800: NV' Excavator. Steenbergen f 203.000: fa J Suikerbuyck. Hoogerheide 222.000, Aannemihgsbedriïf Schouwen-Duiveland. Z'erikzee 228.000. De gunning werd aangehouden. Raad Kruiningen donderdag bijeen KRUININGEN De raad vfrn Kruinin gen is tegen donderdag 7 december voor een openbare vergadering bijeengeroe pen. De agenda vermeldt onder meer voorstellen tot de vaststelling van het bestemmingsplan ,De Knol' en tot de vaststelling van een verordening op het dansen in de gemeente. Verder komen enkele grondtransacties aan de orde en is er een voorstel de rente en aflossing van een door de vereniging tot verbete ring van de volkshuisvesting in Kruinin gen aan te gane lening te garanderer De lening heloopt 130.000. Nieuwe film over Zeeland in Goes GOES B en vv van Goes hebben in sa menwerking met de directie van het Grandtheater een speciale filmvoorstel ling georganiseerd op maandag 18 de cember. De directe aanleiding cot deze voorstelling is het gereedkomen van de nieuwe film over Zeeland, vervaardigd in opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland de film .Waar de zee het land ontmoet'. Verder zullen worden vertoond ,Een dag Zuiderzee', gemaakt in opdracht van het ministerie van ver keer en waterstaat, .Allegro Vivace', ln opdracht van de economische voorlich tingsdienst gemaakt en .Stalen Paling', een film over de gaspijpleidlng. De voor stelling begint om 8 uur. Daarna kan er over de vertoonde films van gedachten worden gewisseld. Karen, David en Sandy, die een dagje met hun vader mee mo gen gaan naar het robbeneiland, komen met Van Heerden bij de vuurtoren aan. Van Heerden krijgt dan een waarschuwing van zijn collega, dat de stropers weer aan het werk zyn. Van Heerden gaat op pad om metade stropers af te rekenen. Maar één van de stropers schiet op hem en hy raakt gewond. De stro pers maken de radio onklaar, zodat niemand gewaarschuwd kan worden. Jullie zien wel, het wordt nu pas echt spannend. De strijd is ontbrand en hoe zal de afloop zijn. Je be grijpt wel, dat we dat niet vertel len. Als jullie dat willen weten zul len jullie de jeugdvoorstellingen moeten bezoeken. Want dan "kunnen jullie alles aan de weet kómen. Maar toch willen we nog Iets meer zeggen. En wel dit: David en Ann en vooral Sandy zorgen er voor, dat deze geschiedenis toch nog een goede afloop heeft. Maar van de slimme streken die Sandy uithaalt daar verklappen we niets meer over. Nogmaals: in de jeugdvoor stellingen kunnen jullie alles met ei gen ogen zien. Je zult tevredén zijn over deze spannende kleurenfilm .Sandy, de zeehond'. Het duurt nu niet lang meer of de uitreiking van de PZC-bonnen wordt gestaakt. Daarom nogmaals de regeling die er voor de jeugd voorstellingen bestaat: ln de winkels op Walcheren en Beve land waar een raambiljet van onzi tournee iiangi wordt bjj Iedere aan koop tot een hedrag van f 1.—- een non verstrekt Voor f 20 aan bonnen kunnen lullic een t-oegangskaariji voor de jeugdvoorstellingen krijgen Be uitreiking van de bonnen Is 23 no vember begonnen en eindigt 5 decem ber. De PZC-tournee 1967 om vat een aantal voorstellin gen die alle in de kerstva kantie worden gegeven. Wij doen een dringend be roep op alle ouders er voor te zorgen, dat bun kinde ren maar EENMAAF. een voorstelling bezoeken. Gaan zij meer dan één keer, dan betekent dat. dat zij de plaats innemen van een kind. dat nog niet is geweest maar er wel recht op heeft te gaan. Begeleiders kunnen dan ook NIET worden toegela ten: de plaatsen zijn alleen bestemd voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Bij de inwisseling van de bonnen voor toegangs kaarten tijd en plaats worden nader bekendge maakt zal een kwartje per kaart worden ge vraagd. De opbrengst is bestemd voor een liefdadig I doel in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 4