Britten schrappen defensieplannen voor Verre Oosten Incident bij Suez Antiekhandelaren pleegden bedrog Danlon fabrieken 4 weken na de brand Deskundigen in affaire-Genhoes: SAN BERNARDINO-TUNNEL GEOPEND Loonregeling voor winkelpersoneel textiel en meubelen Danlon en Duet Burgemeesters van Hilversum en Nijmegen gaan met pensioen PTT-PAKJE MET 50 GOUDEN TIENTJES ZOEK ECHTPAAR HIELP VLUCHTENDE MOORDENAARS TEGEN BELONING BESPARINGEN VAN VELE MILJOENEN Singapore voor 197 3 verlaten Engeland wil geen vlees uit Uruguay en Argentinië EEN UITGEBREIDE SORTERING ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT 1 of 3 vliegtuigen van Israël neer geschoten BEIROET-JERUZALEM (RTR, AFP, AP) Volgens radio-Cairo zqn vrijdag boven de Golf van Suez drie Israëlische vliegtuigen neer geschoten die het Egyptische luchtruim hadden geschonden. Tvm toestellen, Mirages ,zljn volgens oen Egyptisch militair communiqué vroeg in de middag neergehaald door luehtdoelartillerie. De twee piloten sprongen er aan hun valschermen uit. Een kwam in het water terecht. Een nur na het eerste Incident werd een der de Israëlisch vliegtuig neergeschoten. Ook deze piloot was aan een parachute neergekomen. Een vierde vliegtuig ont snapte. Bij het laatste incident vlogen de toestellen volgens Egypte zelfs over de stad Suez. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft het verlies van een vliegtuig van een niet nader genoemd type toegegeven, maar ontkende dat de Egyptenaren drie Mirages hebben neergeschoten zoals Cairo beweert. Esjkol De Israëlische premier Levi Esjkol heeft vrfldag de Arabische landen op geroepen om over vrede te praten, maar er tevens de nadruk opgelegd dat Israël zich niet terug zal trekken uit de bezette Arabische gebieden totdat een vredesovereenkomst is getekend die een einde zal maken aan de nu 20 jaar oude crisis In het Midden-Oosten. ,WiJ reiken onze buren de hand en zeg gen hierbij .laten we samen optrekken naar vrede en vooruitgang', aldus Esjkol aan een lunch, hem te zijner ere aan geboden door Israëlische journalisten ter gelegenheid van de 20ste verjaar dag van de verdeling van Pelestina door de Verenigde Naties in 1947. Hij herhaalde nogmaals het Israëlische standpunt volgens welke alleen directe onderhandelingen als basis voor een overeenkomst aanvaardbaar zouden zijn. ,Onze wens voor directe onderhandelin gen hangt niet samen met onze huidige machtspositie maar met onze wens oog in oog met elkaar te zitten en te po gen met elkaar te praten'. H(J deelde mede dat Israël VN-afgezant Gunnar Jarring zal verwelkomen ,met de wens dat h(j erin zal slagen onze huren en onszelf aan de conferentleta- fel te brengen'. OFFICIER VRAAGT COLLEGA VERVOLGING UTRECHT (ANP) De Utrecht se officier van justitie, mr R. W. H. Pitlo, verdenkt de antiquairs J. en P. J. M. K., respectievelijk en 69 jaar oud van oplichting en bedrog. Op een in 1965 gehou den antiekveiling in kasteel Gen- hoes in Valkenburg-Houthem (waar de antiquairs woonden) zijn zo is uit een onderzoek door deskundigen gebleken, stoelen, ta fels en een schouw ten onrechte als antiek verkocht. Mr Pitlo zal zijn dossier in handen van zijn ambtgenoot in Maastricht stellen en hem voorstellen tot vervolging over te gaan. De Utrechtse officier van justitie deed deze mededeling vrijdag tijdens de behandeling van een zaak door de Utrechtse rechtbank, waarin de bei de antiquairs hun 23-jarige neef J. K. uit Tilburg hadden aangeklaagd we gens ,het aanranden van hun eer en goe de naam door middel van een geschrift'. Het geschrift bestond uit een artikel in het dagblad ,De Telegraaf' in het nummer van 26 mei 1965. Naar aan leiding van de veiling op kasteel Gen- hoes die op dat moment nog moest plaatsvinden, had de neef aan een ver slaggever van het dagblad uitvoerige mededelingen gedaan over het feit dat verschillende stukken die zouden wor den geveild niet authentiek waren. Hij zelf had in de jaren 1959 en 1960 enige tijd op het kasteel gewerkt. Catalogus Hij had meegeholpen aan het maken van zogenaamde antieke meubels. Om te voorkomen dat deze zouden worden geveild, had hij de zaak in de openbaarheid gebracht. In de fraaie catalogus die speciaal voor de veiling op Genhoea was vervaardigd, kwamen talrijke stukken voor waar van K. de echtheid betwistte. Zijn vader en zijn beide ooms hadden tot aan het begin van de zestiger jaren deel uitgemaakt van dezelfde firma. Op dat tijdstip was er een scheiding tot stand gekomen. In de catalogus voor de veiling had K. gezien dat verschillende zogenaamde 17e eeuwae stoelen en een tafel na 1960 waren vervaardigd. De tafel bij voorbeeld was gemaakt uit een grotere biljarttafel, terwijl de stoelen uit oude kerkbanken (die in Limburg in die tijd uiterst goedkoop waren te krijgen) wa ren gemaakt. Een zogenaamde 17e eeuwse Franse schouw, was in een zeer recent verleden tot stand gekomen on der meer uit fragmenten die van preekstoel afkomstig waren. Klacht Naar aanleiding van het dagbladartikel d'enden de ooms'een klacht in wegens smaad. De veiling vond normaal door gang. met dien verstande dat de beide bejaarde antiquairs enige stukken die door hun neef als onecht waren betiteld, terug namen. De notaris maakte voor dat de veiling een aanvang nam be kend dat alle stukken echt waren. Hij had eraan toegevoegd dat wanneer de kopers binnen drie maanden na de vei ling konden bewijzen, dat de stukken die zij hadden gekocht niet authentiek waren, zij hun geld zouden terugkrij- ï)e rijksrecherche nam het onderzoek onder meer mee bezig. De rechter commissaris benoemde drie deskundi gen, onder wie de Leidse hoogleraar In de kunstgeschiedenis prof. dr T. H. Linsingh Scheurleer, die moesten na gaan of de als vervalst aangemerkte stukken inderdaad niet origineel waren. Tijdens de zitting maakte de presi dent van de rechtbank, mr D. van Zeben vrijdag bekend dat de des kundigen tot de conclusie waren ge komen, dat de beweringen van K. op waarheid berustten. De deskun digen onderzochten stoelen, schouw en tafel die waren geveild. Een auto importeur uit Wassenaar had de zogenaamde 17e eeuwse klooster- stoelen en tafel gekocht. Alleen al voor de tafel had hij 5200 neerge teld. Een oogarts uit Den Haag was voor een bedrag van 1150 eigenaar geworden van de schouw die voor een 17e eeuws Frans exemplaar moest doorgaan. In alle gevallen was de conclusie van de experts duidelijk: de stukken wa ren niet origineel. Zij vonden duidelijke sporen van samenstelling uit onderde len van verschillende herkomst. Zij stelden kleurverschillen vast en ge vallen van ombouw. De Franse schouw betitelden zij als ,een schouw die in de kunstgeschiedenis zijn parallel niet vindt'. De door K. aangegeven mogelijk heden waarop deze vervalsingen tot stand waren gekomen, vonden zij zeer aannemelijk. In zijn requisitoir herinnerde mr Pitlo eraan dat het onderzoek in deze zaak uiterst langdurig is geweest. Naar zijn oordeel staat het vast dat K. opzettelijk beschuldigingen heeft geuit met het .kennelijke doel daaraan ruchtbaarheid te geven'. Hij voegde er direct aan toe dat uit 't onderzoek duidelijk is geble ken dat de beschuldigingen op juistheid De dood op de weg AMSTERDAM (ANP) De 55-jarige Amsterdamse dakbedekker C. M., ver dacht van poging tot moord door vergiftiging op zijn 45-jarige echt genote C. M.-W., die donderdagochtend in een ziekenhuis overleed, bljjft in ar rest. De rechter-commissaris, mr G. H. No' mes, heeft op vordering van de officier van justitie, mr J. H. Bergsma, een be vel tot bewaring tegen de dakbedekker afgegeven, dat zes dagen van kracht is. Het kan een keer mét eenzelfde ter mijn worden verlengd. UDEN (ANP) Een frontale bot sing tussen een vrachtwagen met aan hanger en een tankauto op de Natoweg in Uden heeft vrijdagmiddag net leven gekost aan de bijrijder van de vracht wagen, de 19-jarige Albert Busch uit 'Oostzaan. De bestuurder van de tank auto werd zwaar gewond naar een zie kenhuis in Den Bosch gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de vracht wagen. komende uit de richting Ven- ray. moest afremmen voor een voor hem rfldende tractor, slipte en op het linker weggedeelte op een tegemoetkomende tankauto, geladen me truwe olie ,reed. Beide wagens kwamen dwars over de weg te staan. De tankauto vloog bij de botsing in brand. Het verkeer ter plaat se moest worden omgeleid via Odilia- peel en Volkel. De brandweer van Uden had druk werk met het blussen van de brand en het opruimen van de struif van de eieren, waarmee de vrachtwa gen geladen was. (ADVERTENTIE) Geef met St.-Nicolaas tuingereedschap Kwekerij M. H. Dekker Langevieleslngel 34-38 Middelburg - Telefoon 01180-523S» CHUR (DPA) De Zwitserse minis ter van binnenlandse zaken Tschudi heeft vrijdagochtend de San Bernardi no tunnel tussen Chur en Bellinzona geopend. Hjj is 6,6 km lang en de der de grote Alpentunnel na die onder de grote St. Bernhard en de Mont Blanc. Di nieuwe autoweg door de San Ber- MESOCCO: de eerste bussen met genodigden verlaten de zuidelijke uitgang van de nieuwe San Ber- nardinotunnel. nardlno is van Basel en Ziirich nit c snelste verbinding met Tessino Noord-Italië. Anti-hongeractie: f 1.225.000,- DEN HAAG (ANP) De anti hongeractie die van 23-29 oktober 1967 werd gehouden, heeft totaal 1.225.000 opgebracht, zo deelde de Novlb mede. Gezien de vele acties, die dit jaar voor ontwikkelingshulp werden georganiseerd (de tweede ,eten voor India' actie bijvoorbeeld bracht ƒ9.000.000 op) is dit re sultaat volgens de Novib bevredi gend te noemen. De Novib maakt vooral met waardering melding van het feit dat de huis-aan-huls- en straatcollecte deze keer voor het eerst de miljoen overschreden heeft. Op giro 100200 werd 200.000 ontvangen. Uit het totaal ontvangen bedrag kunnen de projecten, die als doel voor deze actie werden genomen, worden gefinancierd, te weten: een onderwijsproject in Columbia van Unicef en Unesco, een water- boor- en irrigatieproject in M!d- den-Java en een landbouw- en voedingsvoorlichtingsproject ln Brazilië. berusten. In dat geval zo bepaalt de wet i., er geen sprake van smaad of smaad schrift, reden waarom de officier vrij spraak vroeg. Oplichting Mr Pitlo aanvaardde eveneens het be roep dat K. had gedaan op het dienen van het algemeen belang door zijn me dedelingen. Hij ging ook in op de vraag of K. misschien op een eleganter ma nier deze zaak in de openbaarheid had kunnen brengen. Gezien het spoedeisen de karakter (de velling stond voor de deur) en het feit dat zoveel mogelijk mensen voor de falsificaties moesten worden gewaarschuwd achtte hij de ma nier die K. had gekozen volkomen juist. K. voelde zich aldus de officier als een benard man wiens geweten knaagt. Mr Pitlo zei het onbegrijpelijk te vin den dat de ooms hun klacht niet heb ben ingetrokken. Hij verdenkt het duo niet alleen van oplichting, maar van bru tale oplichting. UTRECHT (ANP) Werkgevers en werknemers in de detailhandel in textiel en meubelen hebben overeenstemming bereikt over de tekst van een nieuwe bindende loonregeling voor het winkelper soneel. De regeling is ter goedkeu ring voorgelegd aan het college van rijksbemiddelaars. Tot nu toe geldt ln de textiel- en meu beldetailhandel nog steeds de regeling die ln 1965 van kracht werd. Daarom is een nieuwe regeling een verhoging van de garantiesalarissen met 12 '/2 proeent opgenomen. (7 procent voor 1966 en 4 -f 1/, procent voor 1967). In hoeverre deze staging zal lelden tot een verplichte verhoging van de uit te be talen salarissen hangt af van het thans bestaande verschil tussen het werkelij ke salaris en het garantiesalaris. Voor alle werknemers van 25 jaar en ouder (dus ook de vrouwelijke) wordt de algemene garantiebepaling ten aan zien van het minimuminkomen (554,70 gulden) van toepassing. Vooral met dit resultaat van de onderhandelingen zijn de vakbonden bijzonder ingenomen. De vakantie is gebracht op twee weken en vijf snipperdagen en de vakantietoe slag op 6 procent. De toepassing van de vijfdaagse werk week blijft op vier verschillende manie ren mogelijk. Een concessie, die de vak bonden hebben moeten doen om het mi nimuminkomen voor de vrouwelijke werknemers er door te krijgen is dat personeel dat 's maandags vrij heeft compensatie van het gemis van vrije trijd op zaterdagen niet langer vtjf maar slechts drie dagen aaneengesloten win- tervakantie krijgt. De nieuwe regeling wordt van kracht op de eerste dag van de maand die volgt op publlkatie er van *- de staatscourant. Er vallen naar atting ongeveer 30.000 werknemers onder. ,Jozina' kreeg kleuren Nigeria LAGOS (RTR) Het 500 ton meten de Nederlandse vrachtschip .Jozina', dat door de rechtbank te Lagos ver beurd was verklaard, is in de Nigeriaan- se kleuren beschilderd, zo hebben welin gelichte kringen in de Nigeriaanse hoofdstad visdag meegedeeld. Ver wacht wordt dat het schip binnenkort door Nigeria ln gebruik zal worden ge nomen, het. Is echter nog niet bekend voor welk doel. (ADVERTENTIE) in werking zijnde breimachines voor Danlon en Duet nylons in de AKU-hal te Emmen. Dankzij de medewerking van onze buurman AKU, die een grote hal van 10.000 m' beschikbaar had en de snelle levering van de benodigde machines produceerden wij - 4 weken na de brand - weer de eerste nylons. Daardoor zijn nu reeds onze bekende merken weer overal verkrijgbaar. I FABRIEKEN NV - EMMEN DEN HAAG (ANP) Bij koninklijk besluit is aan de heer J. J. G. Boot op zijn verzoek in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, met ingang van 1 jannari 1968 eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Hilversum. Tevens is aan mr C. M. J. H. Hus- tinx op zijn verzoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, met ingang van 1 januari 1968 eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Nijmegen. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De postale recherche onderzoekt hoe een rolletje met vijftig gouden tientjes ter waarde van 2000,- kon verdwijnen uit een pakket met di verse waarden dat de Nederlandse middenstandshank te Amsterdam aan getekend had verstuurd naar haar fi liaal te Tilburg. In Tilburg ontdekte de PTT dat het pakket was beschadigd en dat de gou den tientjes ontbraken. De woordvoer der van de PTT kon nog niet meede len of de beschadiging opzettelijk was aangebracht. Ook de" directie van de middenstandshank zei daar ge< van te hebben. De zending was voldoende verzekerd. MOET TERECHT STAAN WEGENS HELING Na roofmoord op oude vrouw BREDA (ANP) In verband met de op 11 september ln Ber- ghem gepleegde moord op de 63- jarige weduwe C. Gijsbers, waar bij een groot geldbedrag werd ge stolen, heeft de rijkspolitie in St.- Willebrord een man, de 40-jarige B. M. en diens vrouw, de 41-jarige M. C. gearresteerd. Het echtpaar wordt verdacht ran he ling. Na vrijdagmiddag voor de rechter commissaris in Breda te zijn geleid en na het afleggen van de volledige beken tenis zjjn beide echteUeden op vrjje voe ten gesteld. kamer. De volgende morgen kocht de vrouw van M. nieuwe kleren voor de mannen die daarna door M. en enkele vrienden naar België werden gesmok keld. Op 14 september meldde M. zich b(j de rijkspolitie in zijn woonplaats met de mededeling dat hij de daders van de moord te Berghem in huis had gehad en had helpen ontsnappen naar België. Hij zei toen niet te hebben geweten dat de mannen een roofmoord op hun gewe ten hadden. Hij had gedacht, dat zjJ we gens diefstal werden gezocht. Nu hun misdrijf zo veel ernstiger was, wilde hij niet medeplichtig worden. De twee daders van de moord, die in Antwerpen enkele dagen na de moord werden gearresteerd hebben bij hun vlucht naar België de hulp gehad van dit echtpaar. In de nacht van 11 op 12 september klopte het tweetal, dat M. nog kende uit de gevangenis, om één uur op de deur van de woning van M. in de Boterbloemstraat in St.-Willebrord. M. liet hen binnen gaf hen te eten en liet de twee mannen slapen in zijn w Beloning Thans is echter gebleken dat het echt paar M. wel degelijk heeft geweten dat de mannen een moord hadden gepleegd. Zfl hebben een beloning voor hun hulp aanvaard van het geld dat in Berghem was geroofd. Nadat zij voor de rechter commissaris waren gebracht en de be kentenis hadden afgelegd werden geen termen meer aanwezig geacht om hen nog langer vast te houden. Zowel de man als de wouw zullen ln Breda voor de rechtbank terecht moeten staan we gens heling. (Van een speciale correspondent) A lie voornemens mei betrekking tot het Britse militaire apparaat in het Verre Oosten zijn op losse schroeven komen te staan als gevolg van de beslissing, het vliegdekschip Victorious' van de sterkte van de marine af te voeren en geen uitvoering te geven aan de plannen om een basis in te richten op het eilandje Aldabra. Bovendien is thans duidelijk geworden, dat de regering te Londen overweegt de Britse strijd krachten eerder uit Singapore terug te trekken dan aanvankelijk was voorgenomen. Het plan bestond, Singapore tussen 1973 en 1977 als Britse basis op te geven, maar de Britse re gering houdt momenteel vast aan 1973. Ontrui ming van de basis vóór 1973 wordt uitgesloten geacht met het oog op de terugslag op de econo mie en de politieke levensstandaard van dc landen, die er rechtstreeks bij betrokken zijn Ook de kosten, verbonden aan het ontruimen van het historische bolwerk, spelen geen gerin ge rol. Het afschrijven van de .Victorious' betekent een belangrijke besparing aan exploitatiekosten en de kosten, die nodig zouden zijn voor het herstel van de schade, onlangs door een brand op het schip aangericht. Ook het tekort aan technisch personeel bij de Britse marine zal zich nu minder hevig doen gevoelen. Het bete- «ent evenwel ook, dat de sterkte van de Britse strijdkrachten, gebruik makend van vliegdek schepen. in de Indische Oceaan gevoelig vermin dert. De grootste rol wordt nu toegedacht aan het vliegdekschip .Eagle', dat eigenlijk een .tweede rangs' schip is, vergeleken met de bestaande Amerikaanse oorlogsschepen van deze klasse. De .Hermes', die 23.000 ton meet, bijna half zo groot als de Eagle', kan amper nog een rol spelen. Hoewel woordvoerders op het Britse mi nisterie van defensie zich optimistisch tonen, kan nauwelijks worden verwacht dat er te allen tjjde een Brits vliegdekschip op de Indische Oceaan beschikbaar is. Theoretisch zal de toestand verbeteren als de modernisering van het vliegdekschip ,Ark Roy al' Is voltooid. Dit werk kan in 1970 gereed rijn. Aanvankelijk was er 300 miljoen gulden voor uitgetrokken, maar intussen is er al sprake van, dat de kosten tot bijna 400 miljoen gulden zijn opgelopen. Tegen die tijd zal echter de Hermes' op zijn beurt worden afgeschreven. WERELDGEBEUREN Na 1970 zou ook gebruik worden gemaakt var een reeks kleine eilanden in de Indische Oce aan als militaire steunpunten, dit in combinatie met een nieuw vliegtuig, de F-lll Eigenlijk is nooit een duidelijk beeld gegeven van hetgeen men daarmee op het oog had. Zelfs is wel eens betwijfeld, of er concrete plannen in dit opzicht zijn geweest. Desondanks is het een uitgemaakte zaak, dat er positief aan is gedacht, nog in december vorig Jaar toen met name wer den genoemd ,De eilanden Dl ego Garcia, een deel van de Chagos-archipel. Aldabra. Farquhar en Desroche.' Nu is echter gebleken, dat in ieder geval Al dabra is geschrapt en juist dit eiland zou een schakel van vitale betekenis zijn in elk defen siesysteem in deze buurt. Ook het gebruik van de F-111K, een vliegtuig dat niet op vliegdeksche pen is aangewezen, Is daardoor in de lucht ko men te hangen. Deskundigen gaan er dan ook van uit, dat het vliegtuig evenzeer als de .Victo rious' is afgevoerd. Tenslotte moet nog melding worden gemaakt van het afgelasten van de plannen met betrek king tot de helikopter van het type Chinook, des tijds zo enthousiast in de publiciteit gebracht. Deze helikopter werd een belangrijke rol toebe dacht ln samenwerking met de Chieftain-tank. Voor de fabricage van de Chinooks was reeds een contract getekend, tot een bedrag van 75 miljoen gulden. Bij het annuleren van de bestelling zal een behoorlijke schadeloosstelling moeten worden betaald, maar het verschil tussen belde bedra gen is uiteraard aanzienlijk genoeg om een ge duchte besparing op te leveren. LONDEN (RTR) Engeland heeft vrij dag besloten de invoer van vlees alt Argentinië en Cruquay stop te zetten. .Aangenomen wordt d3t uit die landen het mond- en klauwzeer afkomstig is dat al aan bijna 235.000 dieren in Enge land het leven heeft gekost. Ingelichte kringen in Londen verklaar den vrijdag dat Argentinië en Uruquay is verzocht de levering stop te zetten voor zolang de ziekte heerst. Engeland krijgt ook vlees uit Nieuw-Zeeiand en Australië, maar daar komt de ziekte op het ogenblik niet voor, wel in Argen tinië. De Britse veterinaire autoriteiten hebben vrijdag weer vierentwintig nieu we gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Toch zijn ze van mening dat het hoogtepunt van de epidemie achter de rug is. (ADVERTENTIE) haarden, bijverwarmingsart., gasfornuizen, koelkasten. GELOK VOOR WARMTE Noordpoortstraat 2 Middelburg, tel. 2093. Wi] leveren u tevens de juiste brandstof en plaatsen uw haard perfectook dat doen we met alle mogelijke servlc*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 3