Schaap Ontvangt Vlamingen ,Hoe is u hier gekomen?' Het klinkt bars. Mr dr Herbert Paul Schaap doet een paar afgemeten pasjes door het halflege vertrek, waar in onder een hoge zoldering een solide bureau domineert. ,Hoe is u hier gekomen?" De majoor wacht op antwoord. ,Met de auto...' ,Nee, dat bedoel ik niet, het traject.' Mr dr Schaap, gepensioneerd grif fier bij het kantongerecht, gepensio neerd reserve-majoor bij het wapen der infanterie en uit een oogpunt van vestiging procureur zonder baantje mocht hjj er niet in te Zierikzee, wil de zaken consciën tieus registreren. ,Over de brug.' .Welke brug?' ,De Oostersch... pardon, de Zeeland- brug.' ,Nee-nee Eerst zei u het goed. Zo lang die mooie Oosterschelde nog open is, blijft het Oosterscheldebrug. Wat ze er daar in Middelburg van maken blijven wij bulten. Ik ben te veel non-conformist om achter de overheid aan te sjouwen. Daarom blijft het Oosterscheldebrug. Duide lijk?' Het is duidelijk. De infanterie heeft een felle uitval gedaan. Ge heel in tegenstelling tot de vriende lijke gevel aan de Oude Haven in Zierikzee, waar achter de hoge ra men een boerinnenpop het vermoeden wekt, dat de bewoner zich op het terrein van het WV-wezen beweegt. ,Kijk' zegt Schaap (73) er bestaan hier sinds jaren twee VVV's. Ik heb een derde opgericht. De officiële VVV, die jaarlijks tien gulden sub sidie krijgt van de gemeente, ZOV, de tweede, dat is Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen, krijgt vijfduizend per jaar en daarvan brengen ze dan in allerlei oude, mooie straatjes, een lunaparkachtige verlichting aan. Daarnaast heb ik opgericht SOV, Schaap Ontvangt Vlamingen. De vereniging heeft maar één lid, dat ben ik. Ik ben ook de voorzitter en de secretaris en werk zonder subsi die.' Na veel omzwervingen is mr dr Schaap in Zierikzee terechtgekomen om daar Vlamingen te ontvangen. Hij is bestuurslid van de afdeling Noord-Brabant-Zeeland van het Al gemeen Nederlands Verbond, dat de culturele saamhorigheid van alle Nederlands sprekende mensen voor staat. Die kwaliteit, zijn liefde voor de historie en nog tal van andere eigenschappen stempelden hem tot de ideale figuur om in Zierikzee Vlamingen te ontvangen. Weshalve de vitale Schaap door VW of ge meentehuls werd benaderd als er we tenschapsmensen een rondleiding door Zierikzee verlangden. ,En zo kwamen er dus steeds meer verzoeken binnen voor wetenschap pelijke rondleidingen. Mensen die niet in friteszaken gaan zitten, dat begrijpt u. Alles wat hier belang rijk ls, herinnert aan de tijd van de verenigde Nederlanden, toen noord en zuid nog één waren. En er komen steeds meer gezelschappen over de Oosterscheldebrug.' Daarmee heeft de heer Schaap tegelijk de achter grond van zijn vesiging in Zierikzee geschetst. Als hij op het eind van 1959 in Assen als griffier bjj het kantongerecht met pensioen gaat laat h(J zich in grote haast beëdigen als procureur en in '62 werpt dat vruchten af, als hij, in Assen ver dreven uit een huurwoning, in Zie rikzee, een oude liefde, een huis kan kopen, maar alleen een woonruimte vergunning krijgt als hij een beroep uitoefent. Welaan, hij is procureur. Geen advocaat en procureur. Alleen maar procureur, vermoedelijk de eni°fe in Nederland, 't Moet niet te druk worden. Het verbond en SOV zullen nog heel wat tijd gaan vra gen. En niet te vergeten de rubriek .Lezers schrijven' in de PZC, wamt Schaap is een man met een eigen mening, die waard is gelezen te wor den. Zierikzee dus, sinds 1962; ,Een prach tig plaatsje om ,de levens avond door te brengen.' En Schaap blijft een opgewekt man, als hij met enige verbijstering de ontwikkelin gen op Schouwen-Duiveland gade slaat en met een beminnelijke dis tantie constateert: .Als men niet waakzaam is, wordt het een recrea- tlebordeel.' Zo resideert hij in zrjn werkkamer aan de achterkant van de Oude Haven, tussen oud, smaak vol meubilair, twee schilderijen van Joseph Israëls, voorstellende zijn grootouders, het familiewapen en de gebundelde jaargangen van ,De Diet- sche Gedachte.' Hij is niet zelfinge nomen, deze Schaap, want in zijn verhalen is hij steeds zelf het ob ject van de lachlust. Hij is alleen niet bereid zijn mening voor een an dere te ruilen. Dat stempelt hem tot een markante, interessante persoon lijkheid, wiens non-conformisme geen pose ls, maar een overtuiging, die hij listig en verkneuterd belijdt. Een bijzonder man. ,Drie maal ge pensioneerd,' zegt hij met de nadruk op drie. Als griffier, als Nederlan der aow en als majoor voor speciale diensten bij de generale 3taf, wat betekende dat hij onder meer werkzaam was bij de krijgsraden te velde te Arnhem. Als hij, na zijn doctoraal In '22, drie jaar in zijn geboorteplaats Groningen de advo catuur heeft beoefend en nog waar nemend griffier en kantonrechter plaatsvervanger te Haarlem is ge weest, promoveert hij in 1927 op het proefschrift .Philips Wielant,' ,de eerste jurist, een Vlaming, die in on ze taal een werk over procesrecht schreef.' In datzelfde jaar volgt zijn aanstelling als griffier bij het kan tongerecht in Den Briel, waar hij zich intens met de publieke zaak in laat, zo, dat men er op een gegeven ogenblik met lijsten rondgaat, waar op zijn benoeming tot burgemeester van het stadje warm wordt aanbe volen. Schaap: ,Ja, ik heb me daar nogal met de publieke zaak bemoeid. Po litiek. VVV-voorzitter. Ilc hield me er vooral bezig met kleine restaura ties en het onthullen van gedenk platen. Onder andere heb ik er één onthuld voor Jacob van Maerlant, omdat werd aangenomen, dat ie daar koster was geweest, 't Bleek ach teraf helemaal niet zo te zijn.' Tien jaar blijft hij in Den Briel. Als in die periode verkiezingen voor de tweede kamer worden gehouden, staat hij kandidaat voor de vrijheids bond. ,Bc was derde op de lijst. Maar dat zakte al gauw tot dertien. Wel heb ik toen een massa spreekbeurten vervuld. En vragen beantwoorden na afloop. In Spijkenisse vroegen ze bij voorbeeld hoe denkt u over het scheuren van grasland. Ik zeg ik denk daar helemaal niet over. Enfin, ik heb toen nog in mijn woonplaats een rede gehouden, zó enthousiast, dat ik tenslotte een muziekstandaard in elkaar heb geslagen. Ik kreeg een ovatie van de zaal. U begrijpt dat zoiets stemmen opleverde. Maar die andere, die mijn plaats had inge nomen, kwam in de kamer. Ik niet. Dertien. Geen schijn van kans. Maar enfin, 't was voor de goede zaak zullen weg maar zeggen. Intussen had ik ook gesolliciteerd. Dat had ik al eerder meegemaakt, toen ik re gelmatig de minister opzocht om naar een positie als substituut-grif fier te dingen. De minister zei dan steeds ,Ik zal op uw belangen let ten.' Enfin, ln die Brielse periode kwam ik weer bij de minister, die me nu vertelde, dat de kantonrech ter uitstekende inlichtingen over me had verstrekt. En we hadden juist ruzie. Het bleek dat ze me naar Pa ramaribo wilden hebben.' Het werd Assen, dat een kwart eeuw zijn werk- en woonplaats zou zijn. En als hij dan, vijf jaar geleden, voor een rustige levensavond in Zie rikzee neerstrijkt, blijkt hij nog lang geen uitgeblust man: integendeel, hij houdt lezingen voor ,Stad en Landp' en spreekt, als particulier, op congressen, die de Schelde, de Delta en het werk van het verbond tot onderwerp hebben. Amper een maand geleden, ln oktober, is hij in Bergen op Zoom om daar over deze onderwerpen te congresseren met onder meer oud-minister-president prof dr J. de Quay, de schepen voor de havenbelangen van Gent, mr Van den Daele, mr Frans Wildiers, ge delegeerd belieerder van het Vlaams économisch verbond, dr J. E. Albert van de Poel uit Breda en drs Van de Laar, de burgemeester van Bergen op Zoom. Hij "hielp mee de volgende resolutie op te stellen: ,In de stroomversnellingsgewijze, re volutionaire ontwikkelingen van de Westeuropese haven bepaald door de groeiende tonnemaat der sche pen, de evolutie in de los- en laad- technieken, de aanleg van pijplei dingen, de vestigingen van nijver heden en industrieën, aan diep vaar water hebben de grootste havens in en aan de Schelde-Maas-Rijn-del- ta een belangrijke voorsprong op an dere Westeuropese havens genomen. Om deze voorsprong te behouden en om over-investeringen te vermijden en om de diverse havenbelangen, te coördineren en uit te bouwen, ls naast onderling overieg een meer geïnstitutionaliseerde vorm van samenwerking tussen noord en zuid noodzakelijk. Dit zou kunnen gebeu ren ln het kader van een te stichten Beneiux-executieve.' Hierdoor zou meteen een aanvang gemaakt wor den met een nieuwe impuls voor méér Benelux-samenwerking, die be slist noodzakelijk 1b zowel om een belangrijke rol te kunnen spelen ln de EEG, als om daarenboven van die Benelux-samenwerking een voor beeld te maken voor een welbegre pen Europese Integratie.' Mr dr Schaap heeft snel de kans aangegrepen om er nog een persoon lijke noot aan toe te voegen: .Wan neer er over de Schelde wordt ge sproken dat bleek ook steeds ten congress e dan bedoelt, men daar steeds de beide Scheldes', de Wes- terschelde of Honte en de Ooster schelde mee. Gent en Terneuzen bv met hun uitbreidende Industrieën, hebben er alle belang bij, dat zij een snelle en goede verbinding voor hun scheepvaart houden, en straks (nog beter) krijgen, via onze Oosterschel de en straks de Schelde-Rijn-kanaal- verbinding. De schepen voor de ha vens van Gent heeft hier steeds sterk de nadruk op gelegd. Juist ook de Oosterschelde mag, met het oog op de toekomst, niet te vlug gedena tureerd worden tot een .Zeeuwse Meer' (horresco referensl), of tot één groot .recreatiebordeel' (sit ve- nia verbo!) om een geliefde uit drukking van de oud-burgemeester van Veere te gebruiken. Dat bedoel de prof dr De Quay met z'n waar schuwing tegen over-investeringen, waar men Nederland en België (en speciaal Vlaanderen) later grote spijt van zal kunnen krijgen. In Den Haag heeft men daarvoor o i onvoldoende oog. Het is te hopen dat men in Zeeland er méér oog voor zal hebben.' De vervuiling van de Oos terschelde door riool- en afvalwater komt bij mr Schaap tot voor de deur: in de Oude Haven. Maar hij is nog altijd militant, als er gepleit moet worden voor schutsluizen in- plaats van spuisluizen in de Ooster schelde .dat kost weinig meer' en hij lijkt nog altijd storm te lo pen, als hij waarschuwt tegen een onvoldoende overzien van de conse- Suenties van een gedenatureerde osterschelde. Toch raakt hij ln een veel milder stemming, als hij een oude foto on der ogen krijgt, waarop vier militai re onderscheidingen zijn borst sieren. Het mobilisatie - herinneringskruis. het mobilisatie-oorlogskruis .en dit' zegt hij, ,is het jeneverkruis voor vijftien jaar trouwe dienst als officier.' De laatste, ,Orde en wede' herinnert aan de politionele actie in Indië. ,Met de gesp,' vult hij aan, ,want Ik heb nog een kampong hel pen bestormen. Ik had juist spit en de jongens hebben me gewoon over die sawahdijkjes moeten drdgen. Maar we kwamen er. Ik zat toen wel bij de krijgsraad, maar er was ge brek aan officieren. En die lui van het openbaar ministerie zag je niet. Hadden het zeker te druk met an dere dingen. Toen ben ik maar ge gaan.' Mr dr Schaap heeft zich in zijn le ven éénmaal een mooi militair ver toon van strikt individuele aard zien ontgaan. Bij de bevrijding van As sen. ,Soms droomde ik daarover en hoorde ik de Schotten al met hun doedelzakken marcheren over de Bei- Ierstraat. Ik had al m'n wapens en uitrustingsstukken verstopt. Want, dacht ik, éls ze komen, moet ik hier aan de Beilerstraat in volle wapen rusting op het balkon staan salueren. Dat ging niet, want ik zat op dat moment juist in een krankzinnigen gesticht. U moet weten, dat ik zo wat een half jaar voor de bevrijding werd opgeroepen om te komen wer ken voor de OT. Dat mag niet, als officier. Dus moest ik onderduiken. Maar dat lukte met zo gauw. Geluk kig was de onderdirecteur van die inrichting goed. Ik speelde manisch depressief. We deden zo'n beetje aan arbeidstherapie. 'k Heb heel wat boomstammen doorgezaagd met een andere gek. M'n vrouw, die mij re gelmatig bezocht, kreeg op het laatst ae indruk, dat er werkelijk iets aan de hand was. En na de bevrijding wilde de directeur me houden. Geluk kig had ik met enkele broeders, zelf onderduikers, wel eens vertrouwelijk gepraat. Die konden getuigen. Ik moet u eerlijk zeggen, zei de psy chiater, dat ik een verkeerde diagno se heb gesteld. U heeft het zo knap gespeeld, dat u mij niet alleen mis leid hebt u moet er ook aanleg voor hebben. Later ben ik heel be- vrtnd met 'm geworden.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 13