Zeeuwse promotors naar congres in Berlijn Grevelingenbekken als speeltuin ANWB: studiedag over recreatie 9 WATERSTAAT WIL GEEN GETIJCENTRALE DONDERDAG 30 NOVEMBER 19Ó7 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW FENOMEEN OP ONDERWIJSGEBIED RAAKT INGEBURGERD OP LAGERE SCHOLEN Art.mtp.Hen van drie onderwijzers slaan aan in het buitenland MIDDELBURG De activitei ten van drie onderwijzers uit Zeeland, die zich hebben ont popt als promotors voor de ge programmeerde instructie voor het lager onderwijs in Neder land, slaan aan in het buiten land. De door hen ontworpen leerprogramma's zullen zowel in Engeland als in West-Duitsland worden overgenomen. Maar dat is nog niet alles: de heren heb ben de vererende uitnodiging gekregen om op een internatio naal congres dat morgen, vrij dag, in Berlijn wordt gehouden, een boekje open te doen over de werkwijze van de werkgroep voor de geprogrammeerde in structie', waarvan zij de leiding hebben. Die ,zij' zijn de heren P. J. Kamp man en L. Gouiooze, respectievelijk hoofd en onderwijzer aan de open bare lagere school te Coljjnsplaat en de heer L. J. van Boven, hoofd van de openbare lagere school In Veere. Voor dit congres onder de tttel .geprogrammeerde instructie: tussen wens en werkelijkheid' heeft het departement ook belangstelling. De heer J. Gelijns uit Middelburg, inspecteur voor het lager onderwijs, wordt door het ministerie uitgezon den om ais waarnemer op te treden. Op initiatief van de heer Gouiooze begon het driemanschap vier jaar ge leden op de scholen In Veere en Coljjnsplaat met een onderzoek naar de mogelijkheden van geprogram meerde instructie voor het lager on derwijs. Nauwkeurige analyses van gegevens, verkregen door proeven in de praktijk, hebben geleid tot de totstandkoming van vier leer programma's van onderdelen van de rekendidactiek: verhoudingen, deci male breuken, breuken en procent- rekenen, onderdelen waarmee de meeste kinderen vaak omhoog' zit ten. Aanvankelijk werd er geëxperimen teerd met zogenaamde leertoestellen, maar men kwam na lang onder zoeken tot een zodanige vereenvou diging van de benadering van de materie, dat er een boekvorm uit groeide.. Daarin is in een taal en voorstelling die het kind verstaat, een reeks opdrachten vastgelegd waardoor de dingen eerder begrijpe lijk worden. De geprogrammeerde instructie zoals de Zeeuwse onderwijzers die voor de lagere-schooljeugd heb ben ontworpen, helpt het denk proces in de goede richting bij sturen; de kinderen, die het klassi kaal tempo niet kunnen bijhouden, kunnen door deze onderwijsvorm zelf hun eigen tempo bepalen. De opdrachten zijn zo op schrift gesteld, dat fouten en vergissin gen door de leerling zelf ontdekt worden. Ook kinderen, die door ziekte of ander schoolverzuim achterop zijn ge komen, kunnen profijt trekken uit de geprogrammeerde instructie. Bo vendien; en dat is ook een belang rijk punt: het huiswerkprobleem wordt er minder gecompliceerd door. KIND KAN DE WAS DOEN De ouders hoeven niet meer bij te springen. Het kind kan zelf ,de was doen'. Het is gebleken dat ouders, die na zoveel jaar het spoor bijster waren geraakt, gefascineerd werden door deze ir vele opzichten verhel derende onderwijsvorm. Geprogram meerde instructie heeft ook een gun stig effect op kinderen, die uit het buitenland zijn gekomen. Geconsta teerd is dat kinderen, die met een mondelinge uitleg niets klaar maak ten, de obstakels opzijgezet vonden bij het doornemen van de leerpro gramma's van de Zeeuwse onder wijzers. In het onderwijsverslag van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen klinken optimistische ge luiden door wanneer het gaat over geprogrammeerde instructie. ,In de eerste plaats blijkt het een vorm van individueel onderwijs te zijn, waarbij de leerling gelegenheid krijgt zich zelf te controleren en verder blijkt de geprogrammeerde instructie een di dactische voorbereiding te zjjn waar door een deugdelijk onderwijs ge waarborgd kan worden.' Onderwijsinspecteur Gelijns geeft nu ronduit toe, dat hij aanvankelijk nog al wantrouwend stond tegenover deze experimenten. ,Een kind mag per slot van rekening niet als een proef konijn worden gebruikt.' Maar hij heeft al meerdere keren verrast ge staan over de resultaten. En nu is hij een overtuigd voorstander en ver dediger van geprogrammeerde in structie, al zal deze wijze van wer ken, naar zijn mening, nooit over de gehele linie ingevoerd mogen worden. In dit verband wijst hij op het be lang van de sociale contacten. De heer Coulooze zegt het even later nogeens nadrukkelijk: .La ten we vooral eerlijk blijven. Ge programmeerde instructie is geen tovermiddel en geen uitvinding die komt na de uitvinding van de boekdrukkunst. Het is louter een hulpmiddel in de hand van de onderwijzer, die geenszins over bodig wordt. Hij behoudt alleen de regie. Het is zijn taak het juiste werkklimaat te scheppen. De Zeeuwse onderwijzers zijn ver der van mening dat tegen elk uur geprogrammeerde instructie toch nog altijd vier uur conven tioneel onderwijs moet staan. An ders zou het te vermoeiend wor den 'oor de kinderen. HONDERDEN UREN De heren, die vele honderden uren hebben gestoken in het voorbereiden, het schrijven en herschrijven van de leerprogramma's, schrikken er niet voor terug nieuwe programma's te maken. Voor rekenen alleen denken ze aan totaal vijftien programma's. Ook daarbij zal de geprogrammeerde stof, passend in de gedachtengang van het schoolgaande kind uit de derde tot en met de zesde klas, op alle mogelijk manieren worden ge test. In een aantal klassen wordt het materiaal doorgenomen. Aan de hand van de resultaten worden wij zigingen en verbeteringen aange bracht. Zo werkt het kind zelf mee het programma te schrijven. Na de uitvoerige tests en nadat de reken- didacticus en een programmerings- deskundige hun fiat eraan hebben gegeven, gaan de proeven naar de uitgever. Het nieuwe fenomeen mag zich in den lande in een grote belangstelling verheugen. Inspecteur Gelijns: ,de kinderen vliegen erop af'. Men kan vooral op kleinere scholen waar leer krachten gecombineerde klassen heb ben, efficiënt werken met deze nieu we onderwijsvorm. De drie promotors stippen als wezenlijk voordeel nog aan, dat sommige gedeelten uit de leerstof beter geprogrammeerd kun nen worden aangeboden dan in een mondelinge overdracht, van de mate rie van leerkracht dp leerling. Mutaties bij de rechterlijke macht Aan mr G. Tichelman te Temeuzen is op zijn verzoek met ingang van 1 fe bruari 1968 eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in de kantons Terneuzen en Oostburg. Mr N. van Raalte, voorheen te Middel burg, is benoemd tot gerechtssecreta ris eerste klasse bij de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht. J. Moolenburgh te Middelburg is op zijn verzoek per 1 september jongstle den eervol ontslag verleend als lid van de kamer van toezicht over de notaris sen en kandidaat-notarissen te Middel burg. Heden overleed, zacht en kalm, onze Innig ge liefde man, vader en opa ADRIAAN JAN SE op de leeftijd van b|jna 62 jaar. Middelburg: E. J. Janse-Vo« Goes: F. A. Janse M. E. Janse-Nonnekes Arlantje Middelburg, 29 november 1967. IJsselstraat 22. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 2 de cember op de algemene begraafplaats te Middel burg. Daaraan voorafgaande wordt een rouwdienst ge houden in de Ontmoetingskerk, welke aanvangt om 10.00 uur en eindigt om 10.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis, in de aula op de algemene begraafplaats. Met grote droefenis geven w|j hierbij kennis van het heengaan van onze hooggewaardeerde mees ter, collega en vriend, de heer A. JANSE Personeel en leerlingen van de Prinses Ireneschool Middelburg, 29 november 1967. Heden is van ons heen gegaan, na een langdu rig geduldig gedragen lijden, onze lieve wouw, moeder en grootmoeder echtgenote van Pieter Hejjboer, op de leeftijd van 62 jaar. 's-Heer-Arendskerke: P. Heijboer Terneuzen: E. J. Heijboer- van Kolk L. van Kolk Greta Peter 's-Heer-Arendskerke: J. G. Heijboer 's-Heer-Arendskerke, 28 november 1967 Wilhelminastraat 17 De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 1 december om 2 uur op de algemene be graafplaats. Vertrek vanuit het Trefpunt om 1.45 uur. Heden nam de Here plotseling tot Zich, mijn geliefde man en onze lieve vader, be huwd- en grootvader in de ouderdom van 76 jaar. E. Hendrikse- Polderman Leiden: M. J. Brandt- Hendrlkse Q H. J. Brandt Leiden: J. Aamoutse- Hendrikse C. Aarnoutse Bussum: P. Hendrikse J. A. Hendrikse- Kraayveld Drachten: L. P. Hendrikse J. Hendrikse- Adriaanse En kleinkinderen Middelburg. 28 november 1967. Klein Vlaanderen 24 De begrafenis vindt plaats DV op zaterdag 2 december, om 12.00 uur, op de algemene be graafplaats te Middel burg. De overledene is opge baard in 't mortuarium van het Gasthuis, be zoekuren van 10.00- 11.00 en van 18.00-19.00 uur. Na een geduldig gedragen lijden werd heden van ons weggenomen, mijn geliefde man, onze lieve vader en grootvader ABRAHAM DE LANGE op de leeftijd van 71 jaar. Goes: G. de Lange- Blankenspoor 's-H.-Hendrlkskinderen: M. F. Hoogerland- de Lange M. Hoogerland Joan en Henk Frans Margriet Theo Goes: F. J. de Lange P. J. de Lange-de Reiger Bram Gerard Goes, 29 november 1967 L. de Colignylaan 43. De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 2 de cember. Vertrek vanaf de Oosterkerk (ingang Van Mellestr.) om 11.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Oosterkerk. Met grote droefheid geef ik kennis van het heen gaan van mijn geliefde, altijd zorgende vader WILLEM LODEWIJK SONKE weduwnaar van Maria Maatje Markusse, in de ouderdom van ruim 84 jaar. Zrjn diepbedroefde dochter Christina M. Sonke Gelegenheid tot condoleren vrijdag 1 december van 15-17 uur. De teraardebestelling zal DV plaatshebben op zaterdag 2 december, vertrek 12.30 uur. Na een tijd van gedul dig gedragen Hjden, nam de Heere nog plot seling van onze zijde weg, onze geliefde zus ter en tante WILHELMINA CORNELIA VAN ZWEDEN in de ouderdom van ruim 79 jaar. 2 Cor. 5:1 ,Want wij weten dat, zo ons aardse huis dezes tabernakels gebroken wordt, wij een gebouw van God hebben, een huis niet met handen gemaakt, maar eeuwig in de hemelen'. Yerseke: J. van Zweden C. Lindenbergh- van Zweden K. van Zweden Jac. van Zweden Fam. M. C. Lindenbergh- de Leeuw Kees Kloetinge: Fam. C. M. Lindenbergh- van Keulen Kees en Adje Yerseke, 29 november 1967 Van Randwijckstraat 19 Gelegenheid tot condo leren van 3 tot 5 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 2 december 1967 op de algemene begraaf plaats te Yerseke om 1 uur vanuit het vereni gingsgebouw, Molen laan 1. Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm, in het verpleeghuis ,Ter Valc- ke' te Goes, onze ge liefde broeder, zwager en oom JOOS P.AAUWE in de ouderdom van 90 jaar en 6 maanden. Uit aller naam, Jac. Paauwe Nisse, 29 nov. 1967 Condoleantieadres: Jac. Paauwe Paul Krugerstraat 28, Nisse De begrafenis zal plaatshebben op DV zaterdag 2 december, des namiddags om 2.00 uur, vanuit het dorps huis te Nisse. R. M. BARKEMA, dierenarts in Middelburg, VRIJDAGAVOND GEEN SPREEKUUR. (Van een onzer verslaggevers.) ROTTERDAM Het Grevelin genbekken zal een binnenmeer worden van rond 15.000 hectares, tienmaal zo groot als de Loos- drechtse plassen. Op een gemid delde zomerse dag in de verdere toekomst met het jaar 2000 als oriëntatiepunt kan het aan tal te verwachten bezoekers in dat enorme recreatiegebied op 250.000 worden gesteld. Op de recreatiestudiedag van de ANWB, gisteren in Rotterdam, is de in- richtingsschcts voor deze na het Veerse Meer eerstvolgende .speel tuin' van het deltagebied gepre senteerd. In de tweede nota over de ruimte lijke ordening in Nederland heeft de regering het bekken tussen Schouwen en Flakkee, de Brou- wersdam en de Grevelingendam aangeduid als een ,park- en wa tersportgebied van nationale bete kenis, dat ontwikkeld dient te Worden voor de dag-, weekend en vakantierecreatie. Wat er allemaal van te maken is laat bovenstaande tekening zien. Het Grevelingenbekken heeft een dubbele functie: een water- huishoudkundige en een recrea tieve (tevens een natuurbescher- mende). Waterhuishouding: Het normale peil zal er NAP 0,20 m kunnen zijn. Voor de verzekering van een goede waterverversing in de toekomst zal mogelijk moeten worden overgegaan tot aanleg van een kanaa' door de Hals van Goeree. In het oostelijk deel (tus sen Bruinisse en Herkingen) is ruimte gereserveerd voor de aan leg van een door randmeren om geven spaarbekken voor de drink watervoorziening met een opper vlakte van 1000 ha. Recreatie- en natuurgebied: De recreatieve voorzieningen zullen voornamelijk gesitueerd moeten worden langs de randen van het bekken. Het stillere natuurgebied is meer in het centrum op de schets uitgezet. Twee zwaartepunten zijn er voor de recreatieve voorzieningen: 1. in het westen, waar zee, stranden en duinen attractief zijn en waar de dammenweg voor ontsluiting zorgt; bovendien zal het Halska naal daar in de toekomst een toe gangspoort zijp voor de plezier- vaart; 2. in het oosten, waar de Zeeuwse weg zorgt voor een goe de primaire ontsluiting en de schutsluis te Bruinisse een invals weg voor de watersport (nu al) ia. Op langere termijn moet rekening worden gehouden met een meer centraal door het Grevelingenbek ken lopende noord-zuidverbinding en misschien zelfs met een daar mee parallel lopende spoorweg. Met het oog op een mogelijke ste delijke ontwikkeling op Flakkee moet aan de noordrand van het bekken daarvoor een recreatieve opvang opengehouden worden. De schets houdt zich in hoofdzaak bezig met de voorzieningen in het nu nog buitendijks gebied van het bekken. Er is gedacht aan ver schillende randzones: een grote opvangcapaciteit kan daardoor worden bereikt door de aanleg van oeverstroken met beschutten de beplantingen en lig- en speel weiden. visgelegenheden, eenvou dige hellingen voor het te water laten van per auto aangevoerde boten, consumptiepaviljoens enzo voorts. En dat alles moet dan be reikbaar zijn via zorgvuldig ont worpen toeristische wegen met voldoende parkeerplaatsen, vla fietspaden en ruiterpaden. In de randzones is ook plaats voor enkele kampeerterreinen. Voor het overige zullen dergelijke ter reinen op het oude land moeten worden gesitueerd. De benodigde ruimte voor de gebouwde ver- blijfsaccommodatie en de verzor- fende bedrijvigheid zal primair op et oude land moeten worden ge vonden, opdat het recreatie- en natuurgebied zelf zoveel mogelijk als zodanig kan worden benut. Overigens moet niet geheel wor den uitgesloten dat voor bepaalde vormen van verblijfsaccommo- datie ook in het buitendijkse ge bied op bescheiden schaal een plaats kan worden ingeruimd. De oppervlakte droogvallende gronden zal volgens de schets ongeveer 3800 ha bedragen. De geprojecteerde bossen, met een oppervlakte van 825 ha, zul len in eerste Instantie in de vorm van compacte eenheden tot ont wikkeling moeten worden ge bracht. Later kunnen hierin door uitkappen open ruimten met grote randlengten worden gemaakt. De meer open terreinen zullen de vorm kunnen kr|Jgen van door be planting omzoomde weilanden en oeverstroken. De uiteindelijk te verwachten natuurlijke overvege- tatie zal eveneens bijdragen tot de aantrekkelijkheid van het nieuwe landschap. De oevers zullen overigens over een grote lengte moeten worden voorzien van een verdediging te gen afslag. Bepaalde oevers zul len wel, andere niet een goede bad- en zwemgelegenheid kunnen bieden. De in hygiënisch opzicht meest betrouwbare mogelijkheden voor zwemmen en baden mogen in het westelijk deel van het bek ken worden verwacht. Grote nieuwe mogfelijkheden zul len ook voor de watersport ont staan. Het in het noordwesten geprojecteerde gelegen gebied met zijn vele, merendeels kunstmatig te vormen eilanden, leent zien goed voor de watersport met klei nere boten. Het overige. meer open water in het westelijke deel en in het centrum van het bekken is daarentegen meer geschikt voor grote vaartuigen. De realisatie van het geprojecteerde spaarbek ken voor de drinkwatervoorziening in het oostelijk deel van het bek ken zou de thans aanwezige uit gestrekte watervlakte minder on herbergzaam en dus voor de re creatie meer aantrekkelijk maken. De bevaarbare oppervlakte wa ter, dieper dan 1,5 meter, zal vol gens de schets 6900 hectaren zijn. Een reeks bestaande, voor een deel nieuw te creëren jachthavens moet worden ingericht. Jacht havens met omvangrijke verzor gende faciliteiten zijn vooral op hun plaats bij de bestaande, thans veelal min of meer op het water georiënteerde woonkernen. Op de schets zijn 15 jachthavens ingete kend: ligplaatsaccommodatie voor 10.000 tot 13.000 boten. Om het Grevelingenbekken zo als het nu globaal op tekening staat In een zodanige toestand te houden dat het aantrekkelijk blijft voor de recreatie, zullen tamelijk vergaande hygiënische voorzieningen moeten worden ge troffen. Slot van pag. 1 tigd, dat op korte termijn zou kun nen worden belast met het ontwer pen van de door hem bepleitte in terprovinciale structuurschets, waar bij de voorzitter opmerkte dat de tijd dringt. De staatssecretaris van cultuur, re- creatie en maatschappelijk werk, mr H. J. v. d. Poel, opende deze studie dag. Hij meende dat eenheid van het deltagebied waarschijnlijk enerzijds zal leiden tot vervlakking anderzijds tot verrijking.. Met het knagen aan dit gebied kan de staatssecretaris wel vrede hebben, als hij weet dat het hart van de delta niet ,in ijzer en staal zal worden gevangen' en als hij weet dat dit gebied ,dat door de gigantische waterstaatswerken die er gaande zijn, zulke grote mo gelijkheden krijgt voor de recreatie van de bevolking, zowel van ons eigen land als van de ons omringen de landen, niet door de smook en de damp van moderne industrieën zal worden aangetast. ,Nu de detaillering van dit land aan de orde is, zullen we tot een inrichting moeten komen die zowel welvaart als welzijn dient. Alles met daarom ondernomen wor den om dit zo unieke gebied zo gaaf mogelijk te ontwikkelen', aldus mr Van de Poel. Drie inleiders had de ANWB uitge nodigd voor deze recreatie-studiedag, waarvan de leiding berustte bij Zee- lands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen. .Landschapsbescherming en land schapsbouw in de delta' waren de eerste onderwerpen waarop 's mor gens de schijnwerper werd gericht. De heer R. J. Benthem, hoofd land schapsbouw van staatsbosbeheer be handelde die en hjj gaf daarbij in ernstige overweging het scheppen van een nationaal park in de Greve- lingen, evenals een soortgelijke status voor de later te vormen binnenme ren in het deltagebied. .Ook verdient het aanbeveling het kustgebied vanaf de Maasvlakte tot aan de ingang van de Westerschelde te bestemmen tot nationaal kustge bied'. Verder was h|j van oordeel dat bij uitvoering van de deltawerken aan vullende werken dienen te worden uitgevoerd voor de opbouw van een waardevol landschap met recreatie voorzieningen en voor het ontwikke len van nieuwe natuurgebieden. Daar naast verdient het aanbeveling tijdig de bestemmingen vast te stellen van de oevers van de Westerschelde. Met het beheer van de nationale parken in de delta dient, naar Amerikaans voorbeeld, een deskundige overheids dienst te worden belast. Eerder had de heer Benthem opge merkt dat het vorstel om van de Grevelingen een nationaal park te maken .afkomstig is van de contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming. Maar of deze conceptie kan worden verwezenlijkt hangt af van de vraag of hier na tionale bela'ngen dan wel lokale of gewestelijke zullen prevaleren. Voor de recreatie opent het toekomstige landschap van "de delta grote moge lijkheden. Een goede vormgeving, een passende infrastructuur en een be stemmingsregeling, die de instand houding van een gaaf milieu tot uit gangspunt heeft, zijn daarbij volgens deze deskundige een eerste vereiste. De nieuwe mogelijkheden voor de openluchtrecreatie hing ir P. Sante ma, hoofd van de afdeling waterhuis houding, aanpassingswerken en in richting deltawerken later op de morgen op aan drie voorbeelden: het Veerse Meer, het Grevelingenbekken en de deltakust. Hij schetste van het Veerse Meer de ontwikkeling, zoals die zich daar tot nu toe heeft vol trokken en stelde vervolgens een aan tal kritische vragen. Is voldoende rekening gehouden met de behoefte aan dagrecreatie? Wordt er voldoende regionaal en centraal gecoördineerd? Is het beeld van ver richte investeringen bevredigend ge weest? Wat die investeringen be treft: de heer Santema legde een tabel over, waaruit bleek dat zij een bedrag van f 20 miljoen hebben belopen tot nu toe, waarvan f 9 mil joen uit de particuliere sector. Voor het Grevelingenbekken bepleitte de heer Santema een etappengewijze ontwikkeling van de te treffen voor zieningen. Hij had berekend dat de kosten, gemoeid met de inrichting van het buitendijkse gebied zoals de schets elders aangèeft kunnen worden gesteld op f 150 miljoen. Daarin zijn dan niet begrepen de kos ten van het spaarbekkenproject en de accommodaties voor verblijf en ver zorgende bedrijvigheid. Het leek ir Santema gewenst gedurende een aan tal jaren na de vorming van het bek ken een bedrag van f 10 miljoen op de begroting beschikbaar te stellen. Ook hij was een voorstander van een .nationaal park', een begrip overi gens dat mr Van Aartsen later in een slottoespraak alleen als naam wilde accepteren, omdat hij bang was dat de invloed van de lokaliteit daarin niet voldoende tot zijn recht zou kunnen komen Maar de heer Santema drong sterk aan op een grootscheepse aanpak. .Men kan zich afvragen of onze huidige bestuurlijke en organisatorische constellatie in- voldoende mate aan de nieuwe eisen kan beantwoorden- Er moet een des kundig uitvoerend en beherend appa raat komen. Drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, bracht aan het begin van de middag het ele ment economie in discussie. Hij toonde zich voorstander van een speciale bestuurs- en beh eers eenheid voor het deltagebied, dat naar verwachting in 1980 314 miljoen en in 2000 vier miljoen in woners zal tellen. Of van de ver wachte 11,1 miljard gulden die onze bevolking in 2000 voor toeris me zal uitgeven, eer. aandeel in het binnenland zal terechtkomen, zal mede afhankelijk zijn van de accommodatie, die in Nederland gecreëerd zal worden. Sprekende over het verkeer en ver voer, merkte drs Verburg op dat dit jaar omstreeks twee miljoen auto's over de Westerschelde zullen worden overgezet. De vaste verbinding over of onder de Westerschelde zal waar schijnlijk tussen 1980 en 19S5 ver wezenlijkt kunnen worden. Indien men aanneemt, zo illustreerde spre ker zijn betoog, dat van de 250.000 recreanten die op een zondagmiddag in 1985 het Grevelingenbekken zul len verlaten, tweederde dat zal doen per auto en dat er gemiddeld tweeën eenhalf persoon per auto zal reizen, zullen 66.000 auto's in enkele uren moeten worden afgevoerd. Zeker 80 pet daarvan zal naar het Noorden en Oosten trekken en dus van de dammenweg of de Haringvlietbrug gebruik maken. Getij' havengebied Vlissingen-Oost kunnen bedienen. Tenslotte merkte de inleider nog opt na de verzadiging van het Grevelin genbekken en de totale deltakust, biedt de Oosterschelde nieuwe pers pectieven. Bij het vaststellen van de bestemmingen moet hier reeds nu re kening mee worden gehouden. Het beleid dient niet al te zeer op de re gionale behoeften van vandaag te worden gebaseerd. Met name rijzen de vragen of het gebied niet vooral voor de Nederlandse bevolking moet worden gereserveerd en of er niet overvloedig plaats moet worden in geruimd voor meer permanente vor men van recreatie, zoals hotels en tweede woningen. De verkeersfactor, zo zei hij tenslotte, moet bij voorbaat in de opzet worden betrokken. Na afloop van de Inleidingen werd een forum geformeerd, dat nog een lange reeks vragen beantwoordde over onderwerpen als concentratie van de Industriegebieden, beheer van recreatiegebieden en de kusfformatie. In zijn slotwoord stelde mr Van Aartsen nog: .Voor het Veerse Meer en het Grevelingenbekken is al heel wat gedaan. Maar er zijn nog hon derd en één vragen open. Samen moeten we ons in de komende jaren inspannen om van de delta als re creatiegebied iets goeds te maken'. Ieder tracé zou dus in een zeer beperkt aanlal uren 25.000 auto's moeten kunnen verwerken. Indien van een zesstrooksweg slechts drie stroken met een capaciteit van driemaal 2000 is gelijk 6000 auto's per uur worden benut, is de af- voermogelijkheid te gering. Men zou evenwel op zulk een weg een zoge naamde .getijregelmg" kunnen toe passen door bv 's morgens vijf stro ken voor het zeewaartse en één strook voor het landwaartse verkeer open te stellen en in de namiddags het om gekeerde te doen. Een andere oplos sing zou zijn. in een vroeg stadium een zogenaamde centrale weg aan te leggen of ernaar te streven dat een zo groot mogelijk aantal der re creanten kan worden aan- en afge voerd per openbaar vervoermiddel. Er wordt reeds gedacht aan een spoorlijn naar Midden-Zeeland via Zierikzee. T reintjes ANP Om het dikwijls kwetsbare duinterrein niet teveel aan te tasten beveelt de ANWB aan. aldus drs Verburg, de parkeerterreinen voor auto's van strandgangers buiten het duinterrein aan te leggen en die par keerterreinen door middel van fre quent rijdende miniatuurtreintjes, zo als gebruikt op tentoonstellingster reinen, met het strand te verbinden. Ook openbare vervoersdiensten zou men op die parkeerterreinen kunnen laten eindigen. Vervoer door de lucht komt slechts in aanmerking op af standen van 300 km of meer. Het aantal toeristen dat zich dat kan ver oorloven neemt toe. Het verdient vol gens spreker aanbeveling zowel op öoeree als op Schouwen en Walche ren een vliegveld aan te leggen. Het laatstgenoemde veld zou tevens het ROTTERDAM .In de Oosterschel- dedam is een getijcentrale voor op wekking van elektriciteit om ver schillende redenen niet op zijn plaats. Indertijd heeft minister Suurhoff dit standpunt ingenomen en er is mo menteel geen aanleiding een ander standpunt in te nemen'. Dat zei ir P. Santema van rijkswaterstaats deltadienst woensdagmiddag op de reereatiestudiedag van de ANWB, toen naar deze zaak werd geïnfor meerd. De heer Santema sprak van een .beetje merkwaardige zaak', toen hij antwoordde op een vraag, hoe het ligt met de kansen van deze getij centrale. waarover de PZEM thans een rapport heeft verzonden. Hij be- vest:gde dat rijkswaterstaat het rap port ter kennisneming heeft ontvan gen, maar dat het geen wijziging heeft gebracht in de aanvankelijke afwijkende opvatting over een derge lijk project. Op een vraag naar de mogelijkheid van een 'weede nationale luchthaven in zuidwest-Nederland reageerde drs M. C. Verburg van het ETI voor Zee land: .Dat zou een inbraak in het detlagebied zijn. Gesteld dat het no dig is. dan moet een stuk gebied op geofferd. waarvoor nu een andere bestemming is gedacht. Het zou een streep doof de rekening zijn. Maar misschien dan nog eerder een streep door die voor het Reimerswaalpian dan voor die door de recreatie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 9