Tracé Oosterscheldedam tamelijk ver westelijk zusterhuis voor revalidatiecentrum Nieuw boek over Kapelse historie Kleuterschool in Schore nu geopend Verpleeghuis komt nu definitief in Terneuzen Gs tegen hoogbouw Dr Roebers: ,we hebben gebrek aan bijna alles' ALMANAK Van Goese auteui W. van Ysseldijk Grafkelders Ledenvergadering ZLM op 18 december in Middelburg Losgebroken koe zet Burgh op stelten NIEUW EVENWICHT IN EEN VERANDEREND KUSTBEELD' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 ZONNEVELD'-KRITIEK OP BLOKKEREN PLANNEN OOSTKAPELLE Dr H. A. Roe bers, geneesheer-directeur van het zeehospitium Zonneveld heeft zich woensdag zeer kritisch uitgelaten over de houding van het provin ciaal bestuur van Zeeland aan wiens beleid het te wijten zou zijn, dat de zo noodzakelijke bouw van een revalidatiecentrum voor Zee land op de plaats van het zeehos pitium nog steeds niet gerealiseerd kan worden. Het plan dat al jaren oud is, verkreeg onlangs de goed keuring van de minister van socia le zaken en volksgezondheid. De provincie stak er echter een stok je voor door zich uit te spreken te gen de bouw van een zestien me ter hoog zusterhuis bij het com plex. Dr Roebers toonde zich juist daarom zo gegriefd dat het provinciaal bestuur dit p3s een jaar later heeft kenbaar ge maakt aan Zonneveld. Geëist werd dat het zusterhuis met twee verdiepingen zou worden ingekort. Maar dat betekent dat mer weer met ruimtegebrek zou ko men te zitten. En het terrein waarop de nieuwbouw is gepland leent zicli niet voor een verdere uitbreiding van de laagbouw. Momenteel wacht het Zonne- veldbestuur op een beslissing van de minister voor volkshuisvesting en ruim telijke ordening. De geneesheer-directeur van Zonneveld toonde woensdagavond de keerzijde van de medaille. Hij reageerde op uitlatin gen van de sinterklazen In burger van .Sport Steunt Zonneveld', die de loftrom pet staken over de medewerking van de provinciale overheid. Wat dr Roebers rondbazuinde leek echter meer op treur muziek Momenteel zijn er 67 interne en 12 ex terne revalidatiepatiënten. De heer Roebers noemde het beleid van •verheid op het punt van het blokke- van de nieuwbouwplannen .een bij zonder droevige zaak". .We kunnen niet verder. We zitten prop vol. We hebben gebrek aan praktisch al les. Aan huisvesting van patiënten en personeel; aan speelruimte voor de kin deren; aan therapie- en schoolruimte. We hebben verder dringend behoefte aan meer ruimte voor de huishoudelijke en technische dienst. We dreigen achter op te raken als er niet snel wat gebeurt' zo zei dr Roebers, die tenslotte nog op merkte dat .Zonneveld' moet steunen op drie peilers, te weten een moderne outil lage. erkenning als revalidatiecentrum, wat weer gekoppeld is aan nieuwbouw en een erkende ziekenverzorgstersop- leiding. En hij besloot wat cynisch met de opmerking: het provinciaal bestuur kijkt niet vooruit maar omlioo; Officiële opening school .Zuidburch' in Middelburg MIDDELBURG Burgemeester mr J. Drijber zal vrijdag 8 december om twee uur 's middags de opening verrichten van de nieuwe Zuidburch-school voor la ger onderwijs. De school staat in de Ma- gistraatwijk aan de Samuël Radema- cherstraat. 96 bedden De nieuwbouwplannen voor een revali datiecentrum belopen een bedrag van tussen de vier en vijf miljoen gulden. Het gaat hier om een centrum met een capaciteit van 96 bedden, te verdelen over drie paviljoens met voorts een uit gebreide ruimte voor fysische therapie met een zwembad en ruimte voor ar- beidstherapie, logopedie en een school van acht klassen. Daarbij zou dan een zusterhuis moeten komen. Het plan ls Ir Vellekoop: ,Het zal met fruitteelt waarachtig wel gaan' KLOETINGE ,Het zal met de frult- koop, rijlcsfruitteeltconsulent in Zeeland dinsdagavond zijn causerie over het on derwerp .Heeft de Nederlandse fruit teelt nog een kans tegenover de Franse fruitteelt'. De heer Vellekoop sprak in .Amicitia' te Kloetinge voor leden van de vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen en Neder landse fruitoteeltorganisatie te Kloetin ge en omstreken. Spreker achtte de geweldige fruitpro- duktie in het huidige Frankrijk als men het reëel beziet geen zaak om in paniek te raken. Wanneer een goede produktie- en afzetpolitielc wordt gevoerd zal de Nederlandse fruitteelt zeker uit de hui dige impasse komen, vond hij. Spreker lichtte zijn woorden nader toe met dia's. In zijn inleiding had voorzitter L. v. d. Linde er op gewezen dat men voor deze avond welbewust had gekozen voor een belichting -an de economische aspecten van de fruitteelt. Hij sprak er zijn vol doening over uit dat er bij de leden, gezien de grote opkomst, niet uitslui tend belangstelling bestaat voor cul tuur-technische onderwerpen zoals die in vorige seizoenen werden behandeld. Leeuwse Teer Maandag werd in dit hoekje een geval van dubbele ondertrouw be handeld, te zien in het publikatie- kastje van een gemeente i» v:es- ielijk Zeeuwsch-V laanderen. Een juffrouw A. was achtereenvolgens met de heren B. en C. in onder trouw gegaan. Nu doet zich in het dorp de trieste omstandig heid voor, dat het lampje, dat 's avonds het publikatiekastje ver licht, stuk is. Weshalve men al lerlei mensen met zaklantaarntjes voor het kastje ziet drommen niemand wil iets van het schouw spel missen. Het wordt tijd dat de gemeente eens ingrijpt e-r moet nodig een nieuw lampje in het kastje. In een geheel ander dorp deed zich in de oorlog ook eens een geval van drommen voor, toen daar iedere vrijdagavond een ge- evacueerde dame een bad in de schuur nam. Ze liet zich dan sier lijk in een tobbe glijden, een schouwspel, dat onder een deel van de mannelijke bevolking een grote populariteit genoot. De zaak lekte uit en de vrouwen grepen in: ze smeerden hel kozijn, waaraan de gluurders zich ver gaapten, vol zwarte teer. Zo ontstaan bijnamen: wie zo thuiskwam, heette voor het ver dere leven Jan Teer. Maar nie mand is men zo blijven noemen. Een bijnaam heeft nu eenmaal mede de functie van het onder scheid. ontworpen door de architecten Van 't Hooft en Wondergem. In een nadere toe lichting stipte dr Roebers de noodzaak Postkantoren open in Zeeland op vrijdagavond of koopavonden VLISSINGEN' Met ingang van 1 d cember zullen in het postdistrict Mid delburg (Zeeland en West-Noord-Bra- bant) vijftien postkantoren op vrij dagavond of up de plaatselijke koop avond worden opgesteld. Men kan er voor alle postale handelingen terecht. Het kantoor Oostburg is geopend op de woensdagavonden tot acht uur, Zie- rikzee op donderdagavond tot acht uur. Middelburg en iVlissïngen zijn op vrij dagavond geopend tot half negen. In Goes kan men eveneens vrijdagsavonds terecht, maar tot negen uur. Op vrij dagavond zijn voorts tot acht uur ge opend de kantoren Axel, Breskens, Hulst. Sas van Gent en Terneuzen. Wat de kantoren in West-Brabant be treft: zowel Bergen op Zoom ais Roo sendaal. Steenbergen, Oudenbosch en Zevenbergen zijn vrijdagsavonds open tot half negen. De heer K. van Everdingen, voorzit ter van de PTT-kamer (waarvan hij lid is, namens de kamer van koop handel voor Midden-Zeeland) en als zodanig lid van de PTT-raad, beide ad viserende organen, wees er op. dat de PTT zoekt naar wegen om meer ser- te verlenen tegenover de dagen zoals de vrije zaterdag waar de service minder moet worden. Er zijn proeven genomen met het openstellen van postkantoren op koopavonden in gemeenten elders in ons land. die goed uitvielen. ,De koopavonden in Zeeland service van de middenstand kun nen nu worden gecombineerd met de ze PTT-dienstverlening. Deze service staat ook tegenover de restrictie, dat er na drie uur geen geldzaken meer kunnen worden gedaan op de postkan toren'. De heer Van Everdingen ge looft niet, dat de openstellingen bij PTT weer zullen worden ingetrokken, .alleen als de koopavonden van de mid denstand zouden verdwijnen'. Instuif St-Nicolaas De instuif in het jeugdgebouw (Oude pastorie) te Nieuw en St.-Joosland zal zaterdag 2 december a s in het teken staan van het sinterklaasfeest. Iedere bezoeker wordt verzocht een pakje me de te brengen. De avond begint om half acht en is alleen toegankelijk voor jon geren van 13 tot en met 15 jaar. Verschijnt in januari KAPELLE Er komt in januari een boek uit, dat een uitgebreide informatie en do cumentatie over de geschie denis van Kapelle bevat. Het is, in opdracht van het ge meentebestuur, geschreven door de heer W. E. P. van Ysseldijk uit Goes. Het werk schenkt aandacht aan de ont wikkelingen van Kapelle in een periode van ongeveer duizend jaar: van de eerste nog na te gane neder zettingen tot de plannen voor een gemeentelijke herindeling en een mogelijke ruilverkave ling van het fruitteeltgebied. De titel van het hoek: ,De ge schiedenis van Kapelle (Z.-B.)'. Er korut een oplage uit van in to taal 1250 exemplaren, bij boek handel D. Burger in Kapelle. Be halve 450 pagina's tekst bevat het werk ook talrijke illustraties, in totaal ongeveer tweehonderd: daarbij zijn ongeveer vijtïg gro tere en kleinere kaarten. Schrijver W. E. P. van Yssel dijk is met de voorbereidingen van het historische overzicht drie jaar bezig geweest: .Geschiede nis was en is een soort hobby van me. het is een boeiende zaak. Toch heb ik geaarzeld, toen Ka- peiies burgemeester me vroeg het boek te schrijven. Ik zat in de landbouwjournalistiek en voor zag wel. dat het een uitgebreid karwei zou worden. Maar ik heb er de landbouwjournalistiek voor opgegeven'. Hoe net boek tot stand is geko men? De heer Van Ysseldijk: «burgemeester Van Suylekom liep al lang met het idee om de geschiedenis van Kapelle op nieuw te boek te stellen. In het •verleden heb ik ook diverse ar tikelen van historische aard ge schreven. onder meer in het ZLM-blad over oude boerderijen en hun bewoners en naar aan leiding daarvan heeft hij contact met me opgenomen. De gedach ten gingen eerst uit naar een historisch werk, dat de laatste 150 jaar zou omvatten, maar naar aanleiding van diverse ge sprekken zijn we tot de conclu sie gekomen, dat we beter de he le geschiedenis als uitgangspunt konden nemen, vanaf het ont staan van Kapelle en Biezelinge. Schore is niet zo uitputtend be handeld, maar Eversdijk krijgt na 1816 wel weer zoveel mogelijk aandacht'. voor een aanzienlijk deel verlo ren gegane kerkelijke archief van Kapelle, hij heeft heel wat gegevens kunnen halen uit het rijksarchief te Middelburg (on der meer de rechterlijke archie ven van Kapelle) en uit de pro vinciale bibliotheek. Een actueel aanknopingspunt: de in april van dit jaar gevon den grafkelders in de monumen tale hervormde kerk in het hart van Kapelle, die toen werd ge restaureerd. De heer Van Yssel dijk heeft bij deze vondst onmid dellijk contact gezocht onder meer met ir. Trimpe Burger, waarbij men tot de conclusie is gekomen, dat deze kelders uit on geveer 1300 moeten stemmen, vóór deze kerk er stond. Tenslotte een onvolledig overzicht van de onderwerpen, die in ,De geschiedenis van Ka pelle (Z.-B.)' aan de orde wor den gesteld in twaalf hoofdstuk ken en een serie bijlagen, waar in onder meer een historisch re gister van de burggerlijke stand is opgenomen. Er wordt aandacht besteed aan het ontstaan van het gebied, het landschap en de his torische namen van percelen grond en weiden in de streek. Veel plaats is ook ingeruimd voor een overzicht van de kastel n van Kapelle, van het klooster .Je ruzalem', van de kerken van de dorpen en hun ontwikkeling. Daarbij krijgen ook de middelen van bestaan een accent: van de lakenwevers, tot de meekrapteelt en de ontwikkeling van land- en tuinbouw. Uiteraard ontbreekt ook de over heid niet, met beschouwingen over onder meer de watervoor ziening, rechtspraak en handha ving der orde, de straatverlich ting, militie en schutterij. Dan is een apart hoofdstuk gewijd aan het verenigingsleven, aan de we gen en het verkeer, de bevolking en de .donkere tijden van Spaanse overheersing en Franse tijd, de wereldoorlogen en de Franse militaire begraafplaats. In ,een toekomstbeeld' krijgen tenslotte het gebied en de dorpen in deze eeuw de aandacht, wor den de gemeentelijke herinde lingsplannen en de komende mogelijke ruilverkaveling- hehan- ylo Er is deze eeuw al eerder een geschiedkundig boek over Kapel- Ie verschenen: de .Kroniek van Bijlo', die veertig jaar geleden werd geschreven. Het nieuwe werk is geen aanvulling op dit boek. Het is een apart boek, dat niet alleen aanzienlijk uitvoeri ger op tal van (historische) za ken ingaat, maar waarin ook de mening van auteur van Ysseldijk op verschillende punten afwijkt van die van Bijlo. Bovendien ko men er tal van onderwerpen ter sprake, die in de. .Kroniek van Bijlo' niet zijn vermeld. De heer Van Ysseldijk heeft voor ,De geschiedenis van Kapelle (Z.-B.) drie jaar lang jacht ge maakt' op historische gegevens. Hij heeft daarbij wel Bijlo ge bruikt, is gedoken In het gemeen te-archief, In het overigens W. E. P. VAN IJBSELDIJK ...3 jaar geschiedenis... (Foto PZC) SCHORE Met behulp van een aantal kleuters heeft mejuffrouw M. J. de Jonge, Anspectrice van het kleuteronderwijs, de nieuwe kleuterschool te Schore officieel geopend. Dit gebeurde met een kruiwagentje, waarmee mejuf frouw De Jonge en de kleuters een papieren muur aan flarden reden. We komen nader op deze opening terug. (Foto PZC W. Keikes wordt nieuwe archivaris van Zierikzee ZIERIKZEE De raad van Zierik zee heeft dinsdagavond tot stadsar chivaris benoemd de heer W. H. Kei kes, nu streekarchivaris te Dokkum. Hij heeft de benoeming aanvaard en zal per 1 maart in functie treden. De ze benoeming was noodzakelijk in ver band met de ontslagaanvrage van de huidige archivaris-conservator, de heer C. Postma: hij is per 1 april benoemd tot chartermeester van het hoogheem raadschap Delfsland. De raad verleen de hem eervol ontslag. MIDDELBURG In het Citytheater in Middelburg zal op maandag 18 december de algemene ledenvergadering worden gehouden van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Algemeen voorzitter ir J. Prins, zal dan een openingsrede houden. Op het programma staat verder een in leiding, te houden door ir H. H. Smeenk, plaatsvervangend algemeen secretaris van het ladbouwschap. Hij snijdt het on derwerp .Boer en ondernemer' aan. BURGH Een losgebroken koe heeft maandagmorgen in Burgh een opschud ding teweeg gebracht. De koe, die be stemd was om bij slagery De Koning te worden geslacht, rukte zicli by het uitladen los en rende de Ring op. Even later verliet het dier de rijweg en ging bet de achtertuintjes in. Na diverse schuttingen en moestuinen üe hebben vernield rende het beest de Weeldeweg op. In de buurt van de Steurweg werd de koe gevangen en in de haar achtervolgende auto geladen. De gevangenschap duurde evenwel niet lang, want het dier rukte zich voor de tweede maal los. Een toenemend aantal achtervolgers heeft de koe uit eindelijk naar haar stal kunnen drijven en haar daar opgesloten. Even later kon de koe bij de slagerij worden afgele verd zonder dat zij zich opnieuw los rukte. 's Avonds knalde het schot. Botsing Op het kruispunt Oude Zandijk - Vlaan- dertje te Heinkenszand vond een bot sing plaats tussen een auto en een wieh'ijdster. Het ongeluk ontstond door dat de wielrijdster mej. C. B. geen voorrang verleende aan de bestuurder van de auto de heer H. F. Belden zijn afkomstig uit Heinkenszand. Mejuvffrouw B. liep hierbij een hersen-, schudding op. Haar fiets werd zwaar beschadigd. Aan de auto ontstond enige schade. SCHETSPLAN BIJNA KLAAR In de loop van 1968 wordt mogelijk met de bouw begonnen Volgens de voorlopige schetsen wil men de begane grond van het ge bouw uitsluitend gebruiken voor de diverse diensten, zoals administratie, artsen, fysiotherapeutische afdeling] enzovoort. Op de verdiepingen daar boven worden de patiënten onderge bracht. Men wil dit zo regelen, opdat de patiënten door de ramen over de zeedijk naar de Westerschelde kun nen kijken. Voorts wil men de patiën ten laten samenleven in kleine ge meenschappen van maximaal twaalf personen, om zoveel mogelijk een huiselijke sfeer te scheppen. In- en extern TERNEUZEN Het plan voor stichting van een verpleeghuis voor langdurige zieken in Terneu zen is nu definitief. Het gebouw komt te staan aan de verzwaarde zeedijk langs de Westerschelde, ten oosten van Terneuzen, nabijovereenstemming met de huidige op- Jvatting dat werk- en woonsfeer het het zogenaamde Schulpenhoekje in i beste gescheiden kunnen worden, zal de Serlippenspolder. In mei 1964 j dlf'ouaeï? Ë55E? verleende de minister zijn princi- piële goedkeuring aan een plan van jongere krachten zullen terecht kunnen j eti-i.- j in het verpleegstershuis, dat bij het de Stichting verpleeg- en rusthui- verpleeghuis zal worden gebouwd. Wat 7on Miriripn-Zpplnnrr nm ppn vpu- het aantal personeelsleden betreft, heeft zen JUiaaen-üieeiana om een ver-1 mei} ais streefgetal één kracht op twee pleeghuis voor langdurige zieken patiënten. 7 (Operatief ingrijpen en dergelijke is in in Zeeuwsch-Vlaanderen te bouwenhet verpleeghuis niet mogelijk. De heer In verband hiermee is de naam van| de stichting per 1 april van dit jaar veranderd in .Stichting ver- tische afdeling (bewegingsleer) wei tot pleeg- en rusthuizen Zeeland'. In speekmanden' onde/anderf1 geriatri! de loop van 1968 hoopt men met de °M°m> bouw te kunnen beginnen. De bouwtijd wordt geschat op 3 a 4 jaar. De directeur-econoom van de stichting, de heer M. L. Almekinders te Middel burg, vertelde dat de algemene gedachte momenteel uitgaat naar een capaciteit van 110 bedden. Het kunnen er evei ook 140 worden, maar dan zal een dat men nog voor Midden-Zeelani petto had, moeten vervallen. Overigens zal dat dan volgens de heer Almekin ders, wel een betere verdeling tot ge volg hebben. Het verpleeghuis te Ter neuzen wordt zo gebouwd dat de mo gelijkheid tot uitbreiding open blijft. Binnenkort hoopt men een eerste schets ontwerp naar de minister te sturen. Het ontwerp is van de architect ir P. J, 't Hooft te Goes. Vanaf het eerste begin heeft Terneuzen op de nominatie gestaan voor vestiging van dit verpleeghuis. Bij het indienen van het plan opperde de minister deze plaats reeds, in 1964 waren b en w van Terneuzen al van mening dat er maar één plaats in aanmerking kwam en onderzoekingen van de stichting we zen uit, dat men Terneuzen moest kie zen. Bij de bespreking van de plannen werd en wordt de stichting ter zijde ge staan door het provinciaal opbouwbr- gaan ,de provinciale raad voor de volks gezondheid en de federatie verpleegin richtingen voor langdurige zieken. De kosten worden geschat op ongeveer vijf miljoen gulden. Dit komt neer op 40.000 a 50.000 per bed. De finan ciering geschiedt met overheidsgaran- tie. Bouwkeet bij Hoechst uitgebrand VLISSINGEN Op het terrein van Hoechst in Vlissingen-Oost is woensdag avond een bouwkeet van de Nord Rhein Westfalischer Bau- und Montage AG in vlammen opgegaan. Bij deze brand werd ook het aangrenzende schaftlo kaal door het vuur aangetast. De brand ontstond waarschijnlijk doordat er kle ren lagen te drogen op de elektrische verwarmingsapparatuur. IR P. SANTEMA VAN RIJKSWATERSTAAT (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het tracé voor de deltadam in de monding van de Oosterschelde zal om dwingende waterstaatkundige redenen wel tamelijk ver westwaarts moeten komen. Ir P. Santema, hoofd van de afdeling waterhuishouding, aanpassingswerken en inrich ting deltawerken heeft woensdag op de recreatie-studiedag van de ANWB in Rotterdam globale lijnen op liet witte doek geprojec teerd van het in de waterstaatstop meest favoriete tracé voor deze laatste deltadam (streef jaar voltooiing: 1978). Hij greep met die opmerking wat vooruit op een officiële beslissing over de vast stelling van het tracé, die binnen niet al te lange tijd zal worden genomen. En dat gebeurde toen deze waterstaatsingenieur het had over het veranderend kustbeeld voor zuidwestelijk Nederland, dat ook in recreatief opzicht boeiende perspectieven opent. De in de mond van de Oosterschelde en Brouwershavense Gat (na de af sluitingen) te verwachten ontwikke lingen zullen volgens ir Santema lig gen tussen twee grenssituaties: H zeewaarts van de afsluitdam zal een schoorwal, waarschijnlijk in de vorm van een strandhaak wor den opgebouwd met tussen de schoorwal en de afsluitdam een haf, dat op den duur een .slufter achtig' gebied zal kunnen wor den; tegen de dam zal een duinforma tie met strand worden opge bouwd. De eerste situatie opent grootse per spectieven voor het ODtstaan van nieuwe natuurgebieden aan zee, ter wijl ook voor de openluchtrecreatie gunstige mogelijkheden ontstaan. Bij de tweede situatie valt het accent vooral op de grotere mogelijkheden van openluchtrecreatie. .Verdere stu die zal ons meer kunnen leren over de waarschijnlijkheid van het ont staan van een "van deze twee situa ties. respectievelijk een vorm er tussen', vulde de heer Santema on middellijk zijn eigen woorden aan. Eerder in zijn, rond boeiende gege vens opgebouwde, inleiding had ir Santema gesteld dat de deltakust thans min of meer in een dynamisch evenwicht verkeert onder invloed van stromingen, golven, wind en van de door de mens tot stand gebrachte stabiliserende werken. ,Maar dit evenwicht zal binnenkort worden be- invloed: door de deltawerken en door de Europoortwerken op de Maas vlakte. Overigens zal zich na ver loop van tijd een nieuw evenwicht in stellen'. Met name schetste hij de verwachte ontwikkeling in de mond van het Haringvliet. Daar zal namelijk een plaut. de Hinderplaat, ontstaan. Het zuidelijke havenhoofd van Europoort zal een kaap voor de kust gaan vor men. terwijl een andere .kaap' zal worden gevormd door de Zwarte Hoek op Voorne. Evenals hij dat la ter deed over de nieuwe situatie, die mogelijk in de mond van het Brou wershavense Gat en Oosterschelde is te verwachten, legde de inleider uit, dat een zogenaamde slufter voor Voorne en de eerder genoemde Hin derplaat 'n nieuw strand zou doen ontstaan, terwijl het bestaande bad- strand zijn aantrekkelijkheid zou gaan verliezen. In beide gevallen zouden nieuwe natuurgebieden kun nen ontstaan, zou ook de openlucht recreatie bijzonder gediend zijn. MAASVLAKTE Maar de heer Santema speelde met de toekomst van dit gebied ook nog in een andere richting. .Met een flinke dosis fantasie of -zoals an dere misschien zouden willen stellen met een nuchtere realiteitszin kan men ook denken aan een mogelijke verdere uitbouw van haventerreinen op de Maasvlakte in zuidelijke rich ting in het dan inmiddels aangezan- de en opgeslihde kustgebied'. Hoever dit wenselijk of noodzakelijk is, daarover liet de delta-inrichter zich liever niet verder uit. Wel stipuleerde hij nog even dat een verder naar het zuiden voortgezette zeehavenontwikkeling op de Maas vlakte de belangen van millïeuhygi- ene, openluchtrecreatie en natuurbe scherming om een ruime overgangs zone wagen tussen het havengebied en de bestaande kust van Voorne. Het toekomstig evenwicht van de del takust is op het ogenblik onderwerp van een reeks onderzoekingen bij waterstaats deltadienst, waarmee met name ir J. N. Svasek zich bezig houdt. Op het ogenblik kunnen over dit complexe probleem nog slechts globale indrukken van de te ver wachten ontwikkelingen worden ge geven. Zo wordt bijvoorbeeld voorzien dat het grotendeels wegvallen van de stromingen uit de zeegaten er oor zaak van zal zijn dat de thans voor de kust gelegen onderwaterdelta's, na verloop van tijd voor een groot deel zullen worden .opgeruimd'. De heer Santema: .Verdere stu die zal ons moeten leren welke maatregelen geboden zijn om een te sterke aantasting van de kop pen van de eilanden te voorko men'. Ons Dorado Concert- en Gehoorzaal, Middelburg, Op de huidige dag is het niet eenvou dig om de jeugd op een of andere wijze werkelijk muzikaal aan te spreken. De passiviteit beïnvloedende media, als radio (het uiterst linkse gedeelte van de ai- stemschaal!), de ep-plaat en televisie, overspoelen haaf met hoogst simpele muziekjes, welker aantrekkingskracht waarschijnlijk berust op een allerele mentairst gebruik van de muzikale grondelementen en welker uitwerking in het algemeen een verlammende is op de muzikale apperceptie van de jeugd. Het doe-element, het zélf-spelen met de ele menten, met de bouwstenen, het zélf ac tief bezig zijn met ritme en melodie, met timbre en harmonie, kan echter in hoge mate bijdragen tot een stukje muzikale opvoeding, dat echt niet op een idolate waardering voor Bachs Mattheuspas- sion of Beethovens Slotkoor behoeft uit te lopen. De resultaten van een dergelijke, op zelf. werkzaamheid gebaseerde musische vor ming beluisterden wij gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, alwaar in het kader van de culturele uit- wisseling tussen Belgisch West-Vlaan- deren en Zeeland, onder toezicht van dj beide provinciale besturen,1 in s werking met de stichting cultuur een concert gegeven werd door de jeugd- musiceergroep ,Ons Dorado' uit Brugge, Het was het eerste zaaloptreden in Ne derland na reeds vele buitenlandse rei zen van dit uit ongeveer honderd leden in de leeftijd van 10-18 bestaande jeugdkoor en -orkest, dat twaalf jaar geleden werd opgericht met het doel om binnen het schoolverband van het Sint- Lodewijks college een mogelijkheid to scheppen tot het musiceren voor eigen pleizier. De oprichter en leider, de priester-musi cus Paul Hanoulle, achtte dit pleizier te kunnen oproepen door met zfln jon gens te gaan delven in het dorado van Carl Orffs ,Musik-Schulwerk', goudmijn van waardevolle suggesties tav het stimuleren van de muzikaal- creatieve krachten in de mens. Waar toe het, onder bekwame leiding, bezig- zijn met de muzikale bouwstenen kan leiden, heeft Hanoulle met zijn schare op overtuigende wijze bewezen. Wij noe men hier het ahw uit een collectieve improvisatie voortgekomen stuk voor slagwerk, waarin het eigen lichaam op zeer genuanceerde wijze in de ritmische beleving betrokken werd (handgeklap, voetgestamp). In het door Carl Orff ge componeerde dansstuk voor sopranino- fluiten en slagwerk, door solist zowel als fluitenkoor virtuoos geblazen, door de handtromspeler met verbazingwek kend raffinement geslagen, ligt dan wel duidelijk het gevaar van de gecultiveer de, van boven af gedicteerde compositie op de loer. Hanoulle speelde in dit werk zijn allerhoogste troeven in de dynami sche differentiaties uit. De musische zelfwerkzaamheid en eigen creativiteit werden op verrassende over het voetlicht gebracht door mimegroep, gevormd uit de jongste lingen. onder leiding van de pantomime- leraar M. A. J. Hoste, leerling van Mar cel Marceau. Bijzonder aardig was het .Circus', een reéks kinderlijke improvi saties, en de plastische uitbeeldingen van een aantal oud-nederlandse volks liederen. Opvallend was hier, evenals In het musiceren, dat de kinderlHke spel- drift door een weldadige discipline op een hoger niveau werd gebracht. Enkel» fraaie staaltjes van hetgeen door een weloverwogen stimulering van het mu zikaal gevoel bereikt kan worden, ga ven enkele blokfluitsolisten en een blók- fluitkwartet in chorisohe bezetiing (os in Hons Poser's .Rendsburger Tanz') Hanoulle en Hoste hebben met de a hen toevertrouwde leerlingen op frap pante wijze aangetoond met eenvoudigs pxnrpssïemiddelen in het mimisch-muzi- ''alp vlak Hp ïei'2-d van nu tot een door- lppfde kunstbeoefening te kunnen acti veren. G. W. B. Boomgaarden verkocht WEMELDINGE Dezer dagen heeft notaris J. C. Kram uit Kapelle enkele percelen boomgaarden verkocht. Dat gebeurde in het dorpshuis te Wemeldin- ge en niet. zoals abusievelijk eerder meld, in het dorpshuis te Kapelle. REGEN OF MOTREGEN Toenemende bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen of mot regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Maximum temperaturen om streeks 8 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2