Nog geen beslissing van Grieken TOESTAND ROND CYPRUS WEER KRITIEK Moeder met 5 kinderen in vuur omgekomen Minder regeringsbelangstelling voor Zeeland door gunstige ontwikkeling Grieks minister: ,oorlog mogelijk' PEKING NIET IN DE VN Stimulans alleen in noorden TURKSE BARRICADE IN NICOSIA Petroleumkachel oorzaak van felle brand Vandaag in d@ krant... Tien beambten bij de PTT schonden briefgeheim Oud en koppig FORMAAT R 19« 210e jaargang - no. 281 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE.VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN nliCV Provincial» Zceuv/M Couranti f. van Ja Velde, P. B. Jas Boar oil W. Ja Faitar. Uolatraal S8-G0. tel. 5144 (b a B 'ad. 3508, adv. 3647/3641), Middelburg. Mark! 51, rad. tel 2754. odm. tel. 2094. Adv. prlja 35 cent par mm. Minimum par adv. f 5,25. 3. A. da Kok. I rod. 2078/3159, odv. 2375). Coei, tarief. Klelno adv. (max. 8 regel») 35 c< tak, 12,70 par kwartaal, franco par po»t 1 tel. 8140 (bgg red. 7853, adv. 5213). Oc I. (min. f 1,75). .Brieven bureau v. d. blad1 5 Woensdag 29 nov. 1967 Eeuwfeestin Wolphaartsdijk Pagina 2 ATHENE-ANKARA-NICOSIA (AP, RTR, AFP) Het Griek se kabinet is er dinsdagavond niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de Turkse eisen betreffende Cyprus, waarop wes terse bemiddelaars onmiddellijk besloten tot nieuwe bezoeken aan Ankara en Nicosia om de geschilpunten te bespreken. NICOSIA: Turks-Cyprioten heb ben barricades opgeworpen over de zogenoemde Groene Lijn', die de scheiding vormt tussen de Grlelcse en Turkse sectoren van de stad. Volgens Grieks-Cyprioti sche bronnen hebben de Turks- Cyprioten ook mijnen gelegd aan hun zijde van de ,Groene Lijn'. Deze haastig opgeworpen barri cade bestaat uit een grote auto en zandzakken. TREINBOTSING IN VENLO (Van een correspondent) VENLO Boven het viaduct aan de Roermondse Poort te Venio, is dins dagmorgen omstreeks 4 uur een ran geerlocomotief in de flank gegrepen, door een uit de richting Eindhoven naderende goederentrein. De locomo tief die niet vrij stond, werd uit de rails geworpen, daar in zijn vaart gestuit door de zware betonnen voet en stalen paal van een portaal van de elektrische bovenleiding. De locomo tief werd hierdoor geremd en zo werd voorkomen dat het gevaarte tegen de vlak aan de voet van het talud ge bouwde flatwoning terecht kwam. Nu bleef de locomotief, die kantelde, op de berm van het talud hangen. De elektrische bovenleiding werd totaal vernield, evenals verscheidene wagons. De rangeerder op de locomotief werd licht gewond. De machinist bleef gedeerd. Het treinverkeer was gedurende enige tijd gestagneerd. Reizigers in de rich ting Eindhoven werden met een die- seltrein naar Blerik gebracht, waar een elektrische locomotief het treinstel overnam. Verslagenheid in Aartswoud Cyprus Dn, SPANNING in de kwestie- Cyprus is dinsdag weer aanzien lijk toegenomen. Het Griekse ka binet slaagde er niev in overeen stemming te hereiken over de Turkse eisei: (pagina 1). Dubbeldekker OP HET veer Vlissingen-Breskens is straks ook een dubbeldekker nodig. De argumentatie van ge deputeerden van Zeeland op pa gina 2. Engeland ENGELAND handhaaft de aan vraag lid te mogen worden van de EEG. ondanks de verklaringen van De Gaulle (pagina 3). Stadions vol BONDSCOACH van de KNVB George Kessler ziet positieve din gen nu hij geruime tijd de zorgen heeft over het Nederlands elftal: de stadions zijn bij interlands weer vol (pagina 11). Uitholling GEDEPUTEERDEN vrezen een uitholling van de taken van de waterschappen als de adviezen van de desbetreffende interdepar tementale commissie worden op gevolgd (pagina 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 7 en 13. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 11. Financieel nieuws: pagina 15. Sport: pagina 11. Radio en tv: pagina 8. (Van een correspondent) AARTSWOUD Een zeer felle brand in de nacht van maandag op dinsdag heeft een einde gemaakt aan het leven van een moeder en vijf kinderen, uit het gezin Schaatsma, in Aartswoud. De 47- jarige vrouw en haar kinderen, drie zoons en twee dochters, kwa men in de vlammen om nadat de woning van de familie Schaafsma omstreeks 12 uur in brand was ge vlogen ten gevolge van een explo sie in eer oliekachel. Van het uit 19 mensen bestaande ge- zin wisten de vader en twaalf kinderen zich ternauwernood uit de laaiende vuur zee te redden. Aanvankelijk was ook mevrouw Schaafsma het als een fakkel brandende huis ontvlucht, maar toen zij bemerkte dat vijf van haar kinderen eD achtergebleven, rende zij nog iemand haar kon tegenhouden, haar woning weer in, de dood tegemoet. De Griekse minister van buiten landse zaken Panayiotis Pipïnelis verklaarde bij het verlaten van de kabinetsvergadering: ,er is nog geen overeenstemming'. Eerder op de dag beloofde de re gering in Athene dat de beslissing in de crisis 's avonds zou vallen. Pipïnelis zei dat nog geen akkoord was bereikt met de Turken en dat de toestand hachelijk en gevaarlijk was. Op de vraag of hij oorlog mo gelijk achtte antwoordde hij: ,ja, dat is mogelijk'. Pipinelis voerde opnieuw besprekingen met de Amerikaanse afgezant Cyrus Vance en met Manlio Brosio, secretaris generaal van de NAVO. Vance besloot weer naar Nicosia te vliegen, terwijl Brosio aanstalten maakte om Ankara nog eens te bezoeken. Steun In de Griekse hoofdstad vraagt men zich af wat het doel van Vances reis is. Men meent dat hij de steun van Makarios zou kunnen gaan vragen besluiten van de Griekse regering, langrijk noemt men echter het feit dat Vance, die eerder op de dag uit Ankara kwam, niet naar Turijn terugkeert. Op Cyprus was de toestand dinsdag avond zeer gespannen na de ont vangst van berichten uit Athene vol gens welke de crisis in de komende uren wellicht zijn hoogtepunt zou bereiken. Britse en Amerikaanse di plomaten zouden de kansen op v of oorlog op 60 tegen 40 stellen. In officiële Cyprische kringen legde men er de nadruk op dat elke terugtrek king van Griekse troepen vergezeld zou moeten gaan van gelijktijdige terug trekking van Turkse troepen. In de omgeving ran president Makarios schat men het aantkl Turkse militairen op Cyprus op drie tot vier duizend. Vloot Een deel van de Turkse vloot waar onder torpedobootjagers, onderzeebo ten, landingsschepen en mijnenvegers verscheen dinsdagochtend voor de Cyprische kust. Tegen de avond wendde het smaldeel echter de steven om terug te keren naar zijn basis Mersïn. In deze haven gaan de oorlogsvoorbe reidingen intussen door en in landings- vaartuigen die eerder alleen troepen hadden opgenomen, werd nu vracht wagens, tanks en artillerie geladen. Be richten uit Mersin melden dat de lan- dingsvloot klaar ligt om uit te varen. De Turkse expeditionaire macht blijft in staat van alarm. Robert Kennedy verslaat Johnson in opinipeiling WASHINGTON (RTR) In een opinie-onderzoek in de Verenigde Staten heeft 52 procent van de ondervraagden zich uitgesproken voor senator Robert Kennedy als democratisch kandidaat voor de presidentsverkiezingen van vol gend jaar, tegen 32 procent voor president Johnson. De resultaten van het onderzoek werden gepu bliceerd in de Washington Post. Ongeveer de helft van de onder vraagden had kritiek op het standpunt van Kennedy in de Vietnamese oorlog. Ze neigde naar 'de opvatting dat de senator er verkierd aan do.et zich tegen de bombardementen te verzetten. Het Harris-instituut, dat het on derzoek verrichtte, concludeert hieruit dat Johnson binnen zijn eigen partij op het punt van de oorlog wellicht niet zo kwetsbaar is, als sommigen van zijn critici beweren. HENGELO (ANP) In Hengelo heb ben tien uniformdragende PTT-beanib- ten zich schuldig gemaakt aan schen ding van het briefgeheim. Dit Is ge bleken tijdens een onderzoek dat de op sporingsdienst van de PTT in samen werking met de gemeentepolitie te Hen gelo heeft ingesteld. De tien daders hebben allen bekend. De mannen open den vermoedelijk uit nieuwsgierigheid aan de posterijen toevertrouwde brie ven, die zij na lezing weer dichtplakten. Niet gebleken is dat ze belangstelling voor bepaalde stukken hadden. De zaak kwam aan het rollen toen de ontvangers van de brieven klachten bij de PTT indienden. De daders zullen ge rechtelijk worden vervolgd. (Zij kunnen worden gestraft met ten hoogste ander half jaar). De directeur-generaal van de PTT heeft disciplinaire maatregelen aangekondigd, die kunnen variëren strafdienst tot ontslag. Rechercheur bij schietoefening ernstig gewond ROTTERDAM. (ANP) Tjjdens schietoefeningen op de schietbaan Kra lingen in Rotterdam Is dinsdagmiddag de 37-jarige rechercheur P. J. Dekker van de Rotterdamse politie door een kogel uit een pistool in de bulk getrof fen. De politieman moest in ernstige toestand naar het Dijkzigt-zlekenhuis worden overgebracht. Naar de oorzaak van dit ongeluk wordt door recherche een onderzoek ingesteld. NEW YORK (Reuter-AFP) De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft dinsdag een poging, communistisch-China lid te maken van de VN en nationalis- tiseh.-China uit de organisatie te verwijderen verworpen. De algemene vergadering verwierp een Italiaans-Belgische resolutie, waarin werd voorgesteld een studiecommissie te benoemen, met 57 tegen, 82 vóór en 30 onthoudingen. Een procedure-resolutie waarin werd vastgehouden aan de eis van tweederde meerderheid voor toelating van China, werd aangenomen met 69 tegen stemmen met 4 onthoudingen. Tenslotte werd een door Albanië en Cambodja ingediende resolutie verwor pen, waarin onmiddellijke toelating van Peking en gelijktijdig verwijdering van de nationalistisch-Chinese zetel werd ge- eist. De stemmenverhouding was hier 58 tegen en 17 onthoudingen. fiantlijni Vuurbal De ramp in de woning van de heer Schaafsma, werkzaam bij Hoogovens, en vader van 17 kinderen, voltrok zich omstreeks het middernachtelijk uur. Op twee zoons na. hadden alle leden van het gezin zich te bed be geven. De beide jongens zaten nog even In de keuken bij een petroleum- vergasser, die drie weken geleden was aangeschaft. Plotseling zagen zij boven de kachel een vuurbal, die in een oogwenk de keuken in lichter laaie zette. Voorzover kon worden vastgesteld, is een van de jongens hierna naar boven gesneld, om de overige familieleden te waarschuwen. Hij kon evenwel niet meer via de trap naar beneden en vluchtte met zijn ouders en elf kinderen naar het dak. Door naar beneden te (Zie slot pag. 13 kol. 1) AARTSWOUD: het uitgebrande huiswaarin de vrouw en haar 5 kinderen omkwamen. MIDDELBURG In het ant woord van gs op het algemeen verslag van de Zeeuwse staten over de begroting 1968 worden inzake de industrialisatie o a de volgende - kort samengevatte - opmerkingen gemaakt: Gs menen te kunnen conclu deren, dat de belangstelling 0 van de regering voor Zee gebieden. Het college stelt daar tegenover: .Zonder be langrijke financiële steun land verminderen zal nu de ontwikkeling van deze pro vincie gunstig afsteekt bij die van andere stimulerings van het rijk voor de kostba re infrastructuurwerken zullen wij echter de ons toe bedachte taken niet kunnen vervullen'. Gs stellen, dat Zeeland een grotere behoefte heeft aan meer subsidie door de vele infrastructuurwerken dan aan een verdere spreiding van de kernen. Het college staat in beginsel niet afwijzend tegenover de instelling van een Benelux- orgaan, voor de ontwikke ling van de grensgebieden van België en Nederland. Voor dit initiatief pleitte on-, langs de Belgische minister De Saeger. £g) Melding wordt gemaakt van de vorming van één maat schappij voor de industrie watervoorziening door de NV Waterleidingmij Zwsch- Vlaanderen en de NV Wa terleidingmij Midden-Zee land. De verminderde belangstelling van regeringszijde voor Zeeland gronden gs op de volgende punten: A: Bepaalde maatregelen ter be vordering van de ontwikkeling van probleemgebieden gelden alleen voor het noorden en/of Limburg; B: Het opstellen van een regionaal ontwikkelingsprogramma voor het noorden C: De passage in de memorie van toelichting op de begroting van eco nomische zaken, dat Zeeland duide lijk op weg is de achterstand ten op zichte van het westen in te lopen; D: Enkele recente voorbeelden, waarin duidelijk gebleken is, dat met betrekking tot de vestiging van be langrijke industrieën in Zeeland niet die medewerking van de rijksover heid verleend is die verwacht mocht worden. Wat betreft de middelen, die gs bera men om een aandeel in de nationale middelen te verkrijgen voor de uit voering van werken, die nationaal gezien een hoog rendement ople veren, denkt het college bijvoorbeeld aan infraetructuurverbeteringen van formaat, die zij de basissteun noe men voor de aanzet van grote in dustriële bedrijven. Daarnaast gaat het college er van uit, dat de regering in het kader van het zeehavenbeleid voor de ontwikkeling van zeehavenindu- strïeterreinen Vlissingen-Oost en kanaalzone) extra bedragen be schikbaar zal stellen. Het optre den van het Overlegorgaan Zee- havenontwikkeling Zuidwest-Ne derland kan volgens gs in dit ge val van groot belang zijn. Het college deelt mee, dat het rjjk inmiddels gunstig heeft beschikt op het verzoek van Dow Chemical te Terneuzen om in westelijke richting uit te .mogen breiden. Desgevraagd delen gs de staten voorts mee, dat zij zich met betrekking tot de vesti ging van de Franse aluminiumfa- briek Péchiney herhaaldelijk tot de minister van economische zaken heb ben gewend, maar dat deze bewinds man de beschikbaarstelling van goedkoop aardgas niet mogelijk acht. De vraag uit de staten of gs reeds enig inzicht hebben over de toe komstige ont%vikkeling op het punt van nieuwe industrievestigingen, krijgt het volgende antwoord: .Reeds in de ontwikkelingsschets 1967 voor Zeeland is gesteid, dat voor deze provincie de industriële groei vooral in de petro-chemische sector zal plaatsvinden en daarnaast zij het ïn mindere mate in de metaalsec- tori- Hoewel de petro-chemische sector zeer kapitaalintensief is. betekent deze ontwikkeling volgens gede puteerden geen gevaar voor de (Zie slot pag. 5 kol. 1) erger te zijn dan oen boze droom. De werkelijkheid ln Europa heet vandaag de dag De Óaulle. Een werkelijkheid die triester is dan zelfs de meest pessimistische Euro peaan zich omstreeks 1945 had kunnen voorstellen. In de naoorlogse Jaren kreeg de Europese gedachte immers langza merhand gestalte, met vallen en op staan groeide men naar een groter eenheid, óók (misschien zelfs: vooral) in Frankrijk. Naar het oordeel van velen verliep dit proces weliswaar veel te langzaam, maar er was vooruitgang. Wat zoveel eeuwen gescheiden was ge weest, wat zolang elkaar had beoor loogd, wat in de loop der historie tot een weinig fraaie lappendeken was ge worden kon niet zomaar in één oogwenk tot een nieuwe eenheid worden gevormd. Men moest geduld hebben, geduld met de ander en met elkaar. Maar één ding duidelijk over de hele linie; de in tentie om te pogen tot verdere samen werking te komen, het verlangen 'niet. langer meer op te botsen tegen oude grenzen, die bijna de ondergang van Europa hadden teweeggebracht. Er zal :uropa zijn of het zal er niet zijn, zeiden sommigen, een pathetische zin die nochtans na 1945 als een realiteit en tegelijkertijd als een opdracht werd gevoeld. Zeker in Nederland: vanaf het eerste uur heeft men hier ingezien dat gestreefd moest worden naar politiek* eenwording. Wanneer men nu tegen deze achtergrond de woorden van de Franso generaal herleest, dan wordt het diege nen die werkelijk in Europa geloven koud om het hart. Het schouwspel van de generaal op zijn persconferentie is dat van een politiek leider, wiens opvattingen stam men uit een gedachtenwereld van voor 1914, een leider tevens die voor het rea liseren van deze antieke conceptie voor treffelijk gebruik weet te maken van moderne methodieken- De journalisten vóór hem zijn slechts een gehoor, zij mogen luisteren en enkele tevoren inge leverde vragen stellen. De generaal heeft de journalisten alléén nodig als décor, teneinde niet in de leegte te praten. In feite spreekt hij tot de leidende staats lieden van Europa, alleen voor hen zijn z'n woorden bestemd. In de jaren dertig werd in Duitsland dezelfde tactiek toe- -epast. Het toenma- ige staatshoofd van dat land had de ge woonte zijn partij- era toe te spreken in een sportpa- Die partijgangers zaten er alleen om te applaudiseren en om op andere luidruchtige manieren hun instemming te betuigen. In wezen echter ging het de spreker niet om zijn .Genossen', maar om staatslieden elders te intimideren- Bij voorkeur sprak hij dan over een minderhedenvraagstuk in een ander land, minderheden die hij steun be loofde ln hun activiteiten tegen het wettig gezag. De Gaulle doet het alle maal precies na, minder schreeuwerig weliswaar en met gebruikmaking van fraaie Franse volzinnen, maar ook in deze zaak geldt: 's lands wijs 's lands eer. En wat voor een eer. In ieder ge val heeft deze week ook De Gaulle het over minderheden gehad: alsof er geen Canadese soevereiniteit bestaat sprak hij over de .onderdrukte' Franse Canadezen. De verf is haast angstweki Destijds, in het Duitsland van de schreeuwerige spreker, werkte da propagandamachine op volle toeren: er werd magnifiek voor gezorgd dat de wereld te weten kreeg hoe er in Ber lijn werd gedacht. De Franse machinerie werkt eveneens grandioos. De generaal kan bij wijze van spreken in Warschau of elders op één van zijn reizen zijn neus niet snulten of er volgt een com muniqué. Zodra de generaal in Parijs is teruggekeerd, worden vervolgens de kranten in West-Europa overstroomd met keurige documentatie, opdat men toch maar de tekst van de generaal letterlijk bij de hand zou hebben. We zitten nu al gespannen te wachten op het volledige verslag van de persconfe'- rentie: het zal niet lang op zich laten wachten, daar zorgt de voorlichting in Parijs wel voor. de hier bedoelde jaren ran vóór 1940 had de leider van de toenmalige Duitse regering de gewoonte met name één land in Europa op een onheuse ma- nier te beledigen. Dat land was Enge land. Er was daarbij één voordeel, ge zien althans van Engelse kant: de Ber lijn se spreker legde het er te dik op. zijn scheldpartijen waren zodanig dat ze door hun banaliteit niet meer voor buitenlands gebruik geschikt waren. De Gaulle scheldt ook, maar hij doet het aanzienlijk intelligenter dan het destijds in Berlijn werd gedaan. Hij is hautain en arrogant ln zijn aanduidingen van Engeland. Toch Is het dat land. dat hem destijds grootmoedig asiel heeft ver leend en dat een essentiële bijdrage leverde tot de wedergeboorte van Frank rijk: zonder Engeland van '39'45 zou er nu geen De Gaulle zijn. Hij zou bij wijze van spreken zich .Wij, De Gaul le, bij de gratie Engelands, president van Frankrijk' moeten noemen. Hij heeft in ieder geval veel aan Engeland te danken. De generaal spreekt noch tans ziin hautaine volzinnen uit ter ver nedering van datzelfde land. Daarin komt hij weer overeen met die man uit het Berlijn van toen: hij beledigt een natie, die met al haar gebreken in feite toch een groter symbool voor de vrijheid is dan het land van de generaaL -f is helaas de werkelijkheid van Europa thans: een koppige oude man, voor wie de glorie van Frankrijk, de gouden standaard en een afkeer van Engeland de fundamenten zrin voor een buitenlandse politiek, een politiek, waar mee elke vooruitgang op weg naar nieuwe eenheid wordt tegengehouden. .Engeland zal geduldig moeten zijn', zei minister Luns maandag als reactie od de woorden van de generaal. Alleen Engeland D TWEE KINDEREN OMGEKOMEN OP OVERWEG UTRECHT (ANP) Twee kinderen zijn dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vier op een niet automatische halve overwegbomen beveiligde overweg op liet station Geleen-Lutterade onder de trein Maastricht-Amsterdam gekomen en op slag gedood. De slachtoffertjes zijn de negenjarige Harry Geurts en de tienjarige Johny de Koning, beiden uit Geleen. Zij waren ra schooltijd met een groepje kinderen op weg naar huis en moesten bij de over weg wachten op de sneltrein Maastricht- Amsterdam. De jongetjes waren aan de linkerzijde van de overweg het voetpad opgelopen. Zij werden door de sneltrein enkele honderden meters meegesleurd-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1