Functie wijkpark belangrijk Musicus Jan Kuiler werd geridderd Schouwen: toekomst als groene ruimte' Middelburg: primeur van ,Ons Dorado' in Nederland 2 ALMANAK Mening van gs BEDRIJFSLEVEN KAN MEER DOEN VOOR DE VW'S BRAND IN ST.-JANSTEEN: 3 TON SCHADE GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID WIL MEER GELD VAN GEMEENTEN Voor 1968 tekort van f 135.000 VLISSINGS COLLEGE B EN W VINDT PÉCHINEY-ARGUMENTATIE MINISTER WEINIG OVERTUIGEND Wegen later VERDONK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 B EN W MIDDELBURG MIDDELBURG B en w van Middelburg hechten meer waar de aan de aanwezigheid van wijkparken dan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland dat doet. In het pas verschenen rapport over Mid delburg-Vlissingen stelt het ETI dat bij de wijkopbouw minder behoefte zal bestaan aan aparte wijkparken dan aan een wat rui mere opzet voor de bebouwing, waarin speelruimte voor kinde ren wordt opgenomen. Maar b en w van Middelburg delen deze mening niet. Zij menen dat de wijkparken wel degelijk een be langrijke functie hebben. Ook al zijn er recreatiegebieden in de omgeving. Men beschouwt het dan ook aller minst als een overbodige luxe dat er naast de normale groenvoorzie ning een park is in de directe om geving van een «ijk van enige om vang. Als voorbeelden worden aan gehaald Toorenvliedt voor de Stro- menwïjb, 't Zand en het plnn Bree- weg en het zogeheten Meiveld vooi de bewoners in Zuid. Het zijn wijk parken die overigens niet onderling vergelijkbaar zijn. Bij Toorenvliedt gaat liet om een natuurlijk gegeven. Hier betreft het een park, dat er al was en dat als gevolg van stads uitbreidingen tussen woonwijken in is komen te liggen. In Zuid gaat het om een project tgr bevordering van de leefbaarheid. De functie van Toorenvliedt is gele gen in het feit dat men er in alle rust een wandeling in een natuurlijke omgeving kan maken. Kinderen kun nen er onder toezicht van de ouders spelen. De meeste ouders voelen er niet. voor om hun kleinsten zelfstan dig naar Toorenvliedt te sturen. Be zwaren daartegen betreffen de aan wezigheid van vijvers. Accommodatie is er in Toorenvliedt niet. Het ligt er volkomen steriel bij. Geen uitspan ning waar men even kan verpozen, nog geen ijstentje. Alleen bankjes aan stille laantjes, vijvers met gan zen en eenden en de rust. "Uit gesprekken met buurtbewo ners en de voorzitter van de buurt vereniging 't Zand blijkt niet dat er behoefte is aan een bepaalde accommodatie. Men aanvaardt Toorenvliedt als wandelparit. De functie van Toorenvliedt zou naar de mening van voorzitter Meul- meester van de buurtvereniging nog vergroot kunnen worden wan neer er meer parkeermogelijk- heid voor auto's ter plaatse zou zijn. Bij de plannenmakerij in Middelburg- Zuid is rekening gehouden met de aanleg van een terrein dat een re creatieve functie krijgt voor de Ma- gistraatwijk en plan Dauwendaele. In eerste opzet zou dit .Meiveld' negen hectare groot worden. Nu Dauwendaele erbij is gekomen en de Schroeweg een ander tracé zal krij gen, wordt het een gebied van veer tien hectare. Daar waar in Zuid de vierkantswoningen staan is een ge deelte reeds ingeplant. Over de defi nitieve vormgeving de plannen van twee jaar geleden zijn weer ver ouderd wordt volgende week over leg gepleegd. De gedachten gaan uit naar de reali sering van een kinderboerderij, men denkt aan een volire, een trapveldje; voor de jeugdige voetballiefhebbers een aan een piasvijver. Zo gauw het rioolgemaal gereed ls verdwijnt de rioolzuïveringsinstallatie in de buurt van de vierkantswoningen. Dan ont staat er een vijver die men wil be nutten door deze In te brengen in het gehele pakket van recreatieve mogelijkheden op het Meiveld. VLÏSSINGER (54) BIJ ONGEVAL OMGEKOMEN Leeuwse Denken Toen de industrialisatie van Zee land van de grond begon te komen, is er een orgaan ingesteld, dat waakt tegen de luchtvervuiling. Terecht. Het komt ook nog wel zover, dat men een provinciale vereniging tot wering van vreemdelingen sticht. Zo blijft alles in evenwicht. Het nadeel van z&n organisatie is, dat ze, omdat er propaganda wordt gevoerd, bekendheid krijgt en dan is uiteraard het hek van de Kreek- rdkdam: iedereen zal er willen zijn. Eenvoudig, omdat een aansporing JCom niet naar Zeeland' veel in trigerender is dan een gewone, po sitieve aanbeveling. Zo gezien kan men dus met het behoud van de bestaande organi saties, die normaal bevorderen en stimuleren, het beste toeristen we ren. Het aardige van deze redene ring is, dat ze in de praktijk niet opgaat. Dit om geen verkeerd beeld van het VVV-werk op te roepen oals wij ook geen ver keerd beeld van de vreemdeling moeten krijgen. Toen op een school in een Wal- chers kustplaatsje de onderwijzer eens vroeg wat nu precies een vreemdeling was, aniwoordde een pienter baasje: JSen vreemdeling ts iemand, waarvoor je uit je huis moet en waar je toch vriendelijk tegen bent.' Het ventje had, los van de econo mische wetten, een tegenstrijdig heid ontdekt, waar een volwas sene nóóit op zou komen. Een vorm van zuiver denken, waar wij niet meer aan toekomen. Een enkele keer gebeurt dat nog, maar dan vjordt het door het toeval opgelegdZoals het bestuur van Jeugdland' in Middelburg, dat ons schriftelijk meedeelde, dat de aotie aanstaande zaterdag wordt afge sloten in de bejaardensociteit. MIDDELBURG De erkentelijk heid voor een halve eeuw verdien stelijk werk voor het culturele le ven in Zeeland is vrijdagmiddag geaccentueerd met de benoeming van de Middelburgse musicus Jan Kuiler tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr J. Drjjber speldde de 74-jarige toonkunstenaar in zjjn woning ,De Kranke' aan de Korte Delft de eretekenen op, die behoren bij de ze koninklijke onderscheiding. .Generatie na generatie hebt u be trokken bij de muziek', zo zei Middelburgs burgemeester tot de jubilaris. Mr Drijber wees daarbij op Jan Kuilers activiteiten als di rigent maar ook als componist. Hij heeft een reeks werken op zijn naam staan. De musicus leidde de Vlisslngse Orkestvereniging, de Vlissingse Oratoriumvereniging en het Middelburgs mannenkoor. Hij inspireerde vele jongeren. ,U heeft in deze provincie op hoog niveau staande diensten aan de cultuur bewezen', concludeerde de burge meester. Op de feestelijke bijeenkomst wer den vervolgens nog dankwoorden gesproken door de heer N. Veld huis namens de Vlissingse Orato riumvereniging. De heer M. San- derse deed dat even later namens het Middelburgs mannenkoor. Uit de toespraken viel af te leiden hoeveel moeite de heer Kuiler zich heeft getroost om verenigingen van een wankele basis af te hel pen en tot grote prestaties in staat te stellen. (Foto PZC) ZWAAR ONGEVAL OP YERSEKE-197 YERSEKE Een ernstig be drijfsongeval aan boord van het motorvissersvaartuig YE-197 uit Yerseke is vrijdagmorgen oorzaak geweest van de zware verwondin gen van een der opvarenden, de 28-jarige A. Dekker uit Yerseke. De YE-197 was op een verwaterperceel op de Yersekenbank bezig mosselen te lossen- Dit deed men met behulp van een in het ruim aangebracht mechanisatie- Installatie. Tydens dit werk werd Dek ker, die in het ruim bezig was, door een ronddraaiende as gegrepen. Ondanks het feit dat men de installatie onmiddellijk stopzette kon men niet ver hinderen dat Dekker met zijn kleren door de machine werd rondgesleurd. Zijn kleren werden hierbij van het lijf gescheurd. Buiten kennis en met zeer zware verwondingen aan de linkerbo venarm bleef het slachtoffer tenslotte ter M. C. Polderman bij aankomst eer ste hulp verleende. Hij liet het slacht offer vervolgens overbrengen naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes. Daar heeft men het slachtoffer in zorgwek kende toestand onmiddellijk op trans port gesteld naar het ziekenhuis Dijk- zigt te Rotterdam. De rijkspolitie te water stelt naar de juiste toedracht van het ongeval een diepgaand onderzoek in. (ADVERTENTIE) voor BONT naar WOUTERS Walenburgerweg 110 Rotterdam Telefoon 010 - 24.60.66 MIDDELBURG ,Wij menen, dat het bedrijfsleven zowel voor de plaatselij- ko VVV's als voor de provinciale VVV meer kan bijdragen dan tot dusver hot geval is'. Dat ls de mening van gs van Zee land. die zij doorgeven aan de staten naar aanleiding van het af delingsverslag over de subsidie aan de Zeeuwse WV. Gs menen, dat de betekenis van het werk van de VW's voor de middenstand thans onvoldoende tot uitdrukking komt in de bijdragen van die midden stand. Gs delen de staten mee het juist te achten, dat de omvang van de pro vinciale subsidie wordt afgestemd op de financiële inbreng van het bedrijfsle ven en op de personcelslaston plus de huisvestingskosten van de provinciale WV. Gs voegen er desgevraagd nog aan toe van mening te zijn, voor zover zij daarover een oordeel kunnen uitspre ken, dat de sociale positie van het personeel van de provinciale VW re delijk gewaarborgd is. Nieuwe inspecteur volksgezondheid in Zeeland VLISSINGEN De heer W. J. L. de Groof. hoofd van de veeartsenijkundige dienst voor het district Zeeland zal in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zijn functie neerleggen en die dienst verlaten. Met ingang van 1 december zal de heer P. Jongeneel, dierenarts te Almkerk, de functie van inspecteur van de volksge zondheid, tevens districtshoofd van de veeartsenïjkundige dienst district Zee land op zich nemen. LISSINGEN Een ernstig verkeers- ngeva! heelt vrijdagmiddag het lever ;ekost aan de 54-jarige B. Ivleïnjan uit Iissingen. Het ongeval «leed zich voor p hef. in aanleg zijnde nieuwe gedeelte an de President Roosevelt laan (van en :aar de sporthal), üt weggedeelte is nog niet voor eikeer vrijgegeven. Ter plaatse laarom ook nog geen verlichting •verking. Het ongeval gebeurde iwart over vijf in het donker bij dichte nist. De wegafsluiting is ter plaatse an het ongeval onder meer gemarkeerd door twee rechtopstaande betonnen rioolbuizen. Bij de Prinses Beatrixlaan staan borden, die aangeven dat verkeer in beide rich tingen verboden is. Vanaf de zijde van de West-Souburgse weg is de weg eveneens afgesloten. Aan die kant moet men eerst vijfentwintig meter los zand passeren wil men op het berijdbaar ge deelte komen. Het slachtoffer is met zijn bromfiets vermoedelijk uit de rich ting West-Souburgse weg gekomen en heeft (eveneens vermoedelijk) met zijn pedaal een van de betonnen rioolbui zen geraakt. Enkele meters verder is hij vervolgens legen het wegdek ge smakt. Hij werd onmiddellijk per am bulance naar het Sint-Josephz:ekenhuis vervoerd. Daar is hij om kwart voor zes aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Drs D. Roemers (formeel) benoemd tot kamerlid DEN HAAG (ANP) Als opvolger het 15 november, tijdens een zitting de tweede-kamercommissie voor binnenlandse zaken overleden kamerlid iV. van der Gevel ((pvda), heeft •oorzitter van het centraal stembureau de burgemeester van Vlissingen, drs D. Roemers benoemd. De verklaring dat drs Roemers tot tweede-kamerlid is be noemd is sleehts een formaliteit, die ver band houdt met de samenstelling van de lijsten. Op 14 november werd namelijk mejuf frouw N. G. Barendregt toegelaten als tweede-kamerlid in de vacature van drs Roemers, die in verband met ziin benoe- g tot burgemeester van Vlissingen voor het kamerlidmaatschap bedankte. Het ligt namelijk niet in de bedoeling van de heer Roemers om de benoeming té aanvaarden. Stagnatie op veren door de mist VLISSINGEN Ook vrijdag hebben de veerdiensten weer flinke overlast on dervonden van de mist. De meeste hin der ondervond het veer Terneuzen-Hoe- dekenskerke waarop sleehts één retour vaart kon worden gemaakt: van 13 uur uit Terneuzcn en van 14 uur uit Hoede- kenskerke. Op de veerdienst Krulningen-Perltpol- der kon de gehele dag met twee boten worden gevaren. Er ontstond hier enige vertraging door de grote drukte, ver oorzaakt doordat het bij de mist niet mogelijk was met meer schepen te va- renT De veerdienst Vlissingeh-Breskens slechts tussen twaalf uur en half vier 's middags en 's avonds na zeven uur normaal varen. ST-JANSTEEN In de nacht van donderdag op vrijdag om streeks middernacht brak brand uit in de vlashangar van dc heer J. M. Dobbelaer aan de Waranda- straat te St-Jansteen. De hangar werd door het vuur voor driekwart vernield. De gehele inhoud ongere- peld vlas, circa 250.000 kilogram, werd een prooi der vlammen even als een grote partij lijnzaad, vlas- lokken en aardappelen. Aan machinerieën ging onder meer ver loren een transporteur, een vlasrepel- machine, een aanhangwngen om kaf te vervoeren en een aardappelrooi- maehine. De totale schade wordt ge raamd op drie ton. De hangar Is ook nog verhuurd aan de aardnppelhande Ir M. de Vink over ruimtelijke ordening ZIERIKZEE Dc directeur van de Zeeuwse PPD, ir M. de Vink, heeft een uitgebreid gezelschap ZVU-leden op Schouwen-Duiveland vrijdagavond in de foyer van .Mondragon' een indruk gegeven van de toekomstige groene ruim te', die Schouwen-Duiveland heet. Hij deed dat, toen hij in een cause rie over de ruimtelijke ordening in het Delta-gebied de functie van het vroegere eiland onder de loep nam: een wat hij noemde .uitloopge bied' tussen de industriële stre- laar R. ingheis uit st-Jansteen. De ken in het zuiden en het midden «le Huh Naar tie ooi-zaak van de brand tasl men in het duister, omdat om acht uur 's avonds de elektrische leiding via een los van de hangar staande in richting wordt uitgeschakeld. Aangezien verschillende eigenaren met hun produkten in de hangar een ma gazijnruimte hebben, wordt het een hele puzzel om uit te zoeken wat wel en wat niet verzekerd is. De brand weer van St-Jansteen, die spoedig ter plaatse was. heeft door haar kordaat optreden uitbreiding van de brand kunnen voorkomen. dat naar de mening van ir De Vink ,moet worden bewaard en uitge bouwd'. De heer De Vink attendeerde er dc aanwezigen op. dat ook in de rijks planologie voor Schouwen-Duiveland de term .groene ruimte' wordt gehan teerd. Daarbij achtte hij ook een plaats aanwezig voor de land- tuinbouw en voor de industrie: Zierikzee zou uitgroeien tot een stad van 50.000 mensen, zou dat het idee van een groene ruimte niet aantas ten'. Staf nog onderbezet MIDDELBURG Van de zijde van het Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid wordt al het mogelijke gedaan om de financiële steun van de gemeenten verhoogd te krijgen. Bijna jaarlijks wordt een rondschrijven daar toe verzonden. Dat delen gedeputeerde staten van Zee land de staten mee naar aanleiding van het algemeen verslag van de staten- afdelingen over het subsidievoorstel voor de geestelijke volksgezondheid. Ge deputeerde staten merken voorts op, dat de inschakeling van het Zeeuws insti tuut bij de coördinatie en de beoordeling van de urgentie van aanvragen voor opneming in de verpleegtehuizen in Zeeland zich vooralsnog beperkt tot de opneming van geestelijk gestoorden. VLISSINGEN .Burgemeester en wethouders achten de argumentatie va de minister van economische zaken (om geen goedkoop aardgas te geven voor de vestiging van Péchiney in VUssingen-Oost) weinig overtuigend. Im mers, de bedoeling van de minister moet zjjn de afzet van het nieuwe aluml- niumbedryf in Delfzijl op de Nederlandse markt te garanderen. Dit wordt geenszins bereikt. Het staat wél vast dat wanneer Péchiney zich niet In Vlissïngen-Oost vestigt, zij een andere vestigingsplaats zal kiezen In het marktgebied van de EEG. De concurrentiepositie van Péchiney ten aanzien van het Delfzjjlse bedrijf blijft dan precies gelijk. Het enige resultaat dat wordt bereikt is, dat de industriële ontwikkeling van Vlissingen-Oost wordt geremd, zonder dat het Delfzijlse bedrjjf daarvan gunstige resultaten mag verwachten'. Dit antwoorden b en w van Vlissingen op vragen van do heer E. de Priester (pvda). B en w zeggen dan ook toe .gaarne bereid te zijn in overleg te treden met gedeputeerde staten van Zeeland en het Havenschap Vllssingen-Oost i.o., teneinde te bevorderen, dat de vestiging van Péchiney In Vlissingen- Oost alsnog tot stand komt, hetzij door herziening van de beslissing van de minister ten aanzien van het verstrekken van goedkoop aardgas, hetzij langs andere wegen, waardoor Péchiney over goedkope energie zou kun nen beschikken'. Tn antwoord op de concrete vragen van de heer De Priester antwoorden burgemeester en wethouders als volgt: In het algemeen kan de uitspraak, dat de rijksoverheid industrievestiging in Nederland belemmert in plaats van bevordert door burgemeester en wet houders niet worden onderschreven. Voor een dergelijke algemene uitspraak geeft het beleid van de minister van economische zaken geen aanleiding. Wél zijn burgemeester en wethouders van oordeel, dat de concrete beslissing ten aanzien van de vestiging van een aluminiumfabriek in het industriegebied Vlissingen-Oost in hoge mate moet worden betreurd, omdat zij met de vra gensteller van oordeel zijn, dat hier van een ernstige remming van deze r-*- wikkeling moet worden gesproken. Daarbij met name tot gestoorde bejaarden. De districtsgezond heidsdiensten zullen volgens gs moeten zorgdragen voor de beoordeling van opneming of voortzetting van de ver pleging of verzorging voor rekening van de gemeenten. De staten waren namelijk bevreesd, dat bij de beoorde ling van de opneming in de verpleeg tehuizen een ongewenste doublure zou ontstaan. STAFBEZETTING Verder geven gedeputeerde staten de staten desgevraagd een specificatie van de huidige en gewenste stafbezetting van het Zeeuws instituut. Aanwezig zijn thans 1 psychiater (vol ledig in dienst), 1 psychiater voor 300 uur, 1 psychiater voor 3 dagen per week, 4 districtsverpleegsters, 2 psy chologen, 2 psychiatrisch sociaalwerk- (st)ers, 4 kinderartsen gedurende 160 uur en 3 administratieve krachten. Di rect benodigd zijn: 1 psychiater voor 200 uur, 2 parttime psychologen voor 400 uur, 1 psychiatrisch sociaal werk- (st)er een half jaar in dienst 1 maatschappelijk werkster, 1 kinderhy- giëniste voor 200 uur en parttime ziel zorgers. Voor de huidige bezetting is momenteel ruim 243.000 salaris no dig, voor de uitgebreide bezetting is llm 300.000 noaig. In beide gevallen Volgens de begroting voor 1968 bedra gen de geraamde salarissen ruim 3,5 ton, de pensioenvoorzieningen bijna 44.000, de sociale lasten ruim 37.000. en de reis- en verblijfkosten f 45.750. De totale lasten voor 1968 worden ge raamd op ruim vjjf en een kwart ton. Aan de batenkant staan: bijna 180.000 gulden aan rijkssubsidies, een ton van de provincie, 70.000 van de gemeen ten en 15.000 aan bijdragen van par ticulieren. Kerkgenootschappen dragen 10.000 by, voor adviezen komt 8750 binnen en via preventiefondssubsidie 9500. Het tekort wordt geraamd op rond 135.000. De toekomstkansen bij een afgesloten Brouwershavense Gat kregen eveneenj de aandacht: er is op de aangeklede schorren voor Goeree. op de zandplai en op Schouwen zeker plaats voor een kwart miljoen mensen tegelijk, meen de ir De Vink. die daarin een gTote wel- vaart3bron zag. Hij maakte gewag van de studies over de recreatieve ontwikke- ling in en rond het Grevellngenbekken en wees erop. dat aan de Schouwse zijde weinig schorren voorkomen; mogelijkh^. den zag hij wel in de platen op Zeeuwi territoir. In dit verband wees lr De Vink er op, dat ook de natuurbescherming belang, stelling voor deze zandplaten heeft, alt compensatie voor het verloren gaan van andere natuurgebieden. Over de bestem ming van deze zandplaten ls nog geen beslissing genomen, liet hij weten. Tn antwoord op een vraag in die rich ting van mr J. Boersma uit Brouwera- haven attendeerde de heer De Vink ook op het grote belang van een recreatieve aankleding en de accommodatie voor re creatie te land. ook al omdat de mensen veel meer vrije tijd krijgen. Voor di Oostersclielde bleef de heer De Vink recreatiemogelijkheden zien. ook met een getijdencentrale. Op vragen in die richting uit de verga dering gaf ir De Vink als zijn mening te kennen, dat nu er sprake is van tem porisering van diverse werken, in het gebied van de deltawerken daarvan in de eerste plaats de aansluitende wegen ,te lijden hebben'. Hij voorzag, dat deze later klaar zullen zijn dan was gepland. Over de recreatiewegen in de Westhoek deelde hij mee. dat de weg Haamstede- Westenschouwen nu in bewerking is, en dat de weg Haamstede-Waterweg door de duinen is opgenomen in een wijzi ging van het streekplan. Naast deze .Schouwse aspecten' van de ruimtelijke ordening werden de bezoe kers uiteraard ook geconfronteerd met de Zeeuwse (toekomst) situatie. Daar bij attendeerde ir De Vink nog eens op de gunstige ligging van Zeeland ten aanzien van de mogelijkheden voor zee havens en op de tendens, dat de indus trie niet meer wordt gelokaliseerd bij de vindplaats van de grondstoffen maar op plaatsen, waar transport van de produkten vlot mogelijk is. "Wnt Zeeuwsch-Vlaanderen betreft wees ir De Vink ook op de Belgische Indus- 1 strieplannen voor de linkeroever van de 1 Schelde bij Antwerpen en op het gevolg dat bij uitvoering hiervan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ls ingesloten door industrieën: ,in dat geval moeten we West-Zeeuwsch-Vlaanderen zeker zui ver houden'. Hij noemde ook de Belgische gedachten aan een verbinding tussen hot Ant werpse en het Gentse industriegebied met een kanaal op Belgisch grondgebied naar zee. ,Ik zie daar nog niet veel in; zo'n kanaal zou een veelvoud wor den qua lengte van het Noordzeekanaal.' Bejaarde man bij oversteken door auto gegrepen VLISSINGEN De 79-jarige Vlissin- ger P. H. J. W. is vrijdagmiddag bij het oversteken van de rijbaan van de Bone- dijkestraat door een auto gegrepen. De bejaarde man kwam te vallen en liep verwondingen aan het hoofd en vermoe delijk een hersenschudding op. Op het moment dat W. overstak kwam uit richting Singel een personenauto, be stuurd door de Vlissinger M. K. Deze kon de man niet meer ontwijken. W. is per ambulance naar ziekenhuis Be- thesda overgebracht en blijft voorlopig opgenomen. GROEP WERKT MET ORFF-INSTRUMENTEN MIDDELBURG Na reeds ver over de honderd concerten te hebben gegeven in België, Duitsland, Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk en Tsjechoslo- wakije komt het Brugse jeugd koor en -orkest ,Ons Dorado' a s woensdag zijn opwachting ma ken in de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal. Dat wordt dan het eerste officiële zaalop treden in Nederland van deze reeds twaalf jaar bestaande groep, die onder leiding van de priester-musicus prof Paul Ha- noulle zowel in België als daar buiten tot een grote vermaard heid kwam. De uit 120 jongens van 10 tot 18 jaar samengestel de koor- en orkestformatie wordt zelfs het .origineelste or kest van Europa' genoemd- Tijdens de paasvakantie dit jaar maakte de groep een succesvolle tournee door Duitsland, waar tijdens het slotoptreden de platenmaatschap pij DGG een opname van Ons Dorado maakte. Nog onlangs trad de groep op voor de Belgische koninklijke fa milie en de hofhouding in het paleis te Laken, waar koningin Fabiola en koning Boudewijn zich zeer enthou siast over het jeugdkoor en -orkest toonden. De groep bestaat uit 50 zangers, 50 instrumentalisten en een mimegroep, die wordt geleid door de pantomime- speler Marcel Hoste, een leerling van de befaamde Marcel Marceau. De muziekbeoefening van ,Ons Dora do' gaat volgens de methode van de Duitse componist en muziekpedagoog prof. Carl Orff. De jongelui gebrui ken bij hun spel het Orff-instrumen- tarium, bestaande uit klokkespelen, xylofoons, slagwerk, blokfluiten (die een zeer belangrijke rol in het orkest spelen), contrabassen, celli en gita ren. De koren hebben een overwegend volksliedkarakter. Dat laatste zal woensdag a s in Mid delburg duidelijk tot uiting komen. Naast de verschillende volksliedjes zijn er echter ook diverse nummers te beluisteren, die door groepen uit het orkest worden uitgevoerd. Voorts worden o a gespeeld een sonate voor altfluit en piano van Purcell. een mu ziekwerkje voor een blolcfluitkwartef van Pierre Phalêse en als besluit een speciaal voor Ons Dorado gecompo neerde Boléro, die overeenkomsten vertoont met Ravells Boléro. Or grond van het bereikte niveau is hel optreden van de Brugse groep niet al leen voor de jeugd maar ook voo: ouderen bijzonder aantrekkelijk. Het concert in Middelburg komt tol stand dankzij de culturele uitwisse ling tusen Belgisch West-Vlaanderen en Zeeland. De beide provinciale be sturen werken bij de uitvoering sa men met de stichting Cultuursprei ding Zeeland, de Zeeuwse muziek school, Jeugd en Muziek en de Zeeuw se Culturele Raad. Kunstmaandorkest in Terneuzen oogtepunt van deze ge com- .SK/ZvU-uitvoerlng wa3 hel .forkest onder leiding van Antoi Kersjes. Hoogt bineerde ASK' en van Ts1aikowsk\ [orkest Smetana's .Verkaufte Braut', het eer ste piano concert van Brahms en Gla- zoenows concertwals. Vrijdagmiddag concerteerde het Kunstmaandorkeat voor de Terneuzense schooljeugd. Stabiel maar kouder weer (Van onze weerkundige medewerker) In de hele zuidwesthoek van ons land bleef het gisteren koud en mistig, terwijl In het noorden zon nige perioden voorkwamen. De hoge-drukgebieden zijn zeer ac tief en strekken zich uit van de oceaan via West-Europa tot Rusland. De depressies komen er deze laatste novemberdagen niet aan te pas. De zwakke oosten wind voert geleidelijk wat droge re lucht aan waardoor de mist- kans afneemt en tijdens het week einde enkele opklaringen ver wacht mogen worden. In de nacht daalt de temperatuur in Zeeland tot dicht bij het vriespunt. Be- langrijk kouder wordt het niet want ook elders In Europa wordt niet meer dan lichte vorst waar genomen. ADVERTENTIE Een verfijnd likeurtje? SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Pottenmarkt IS - Middelburg Telefoon 2364 VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met aanvankelijk plaat selijk mist, maar ook enkele verspreide opklaringen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vrijdag. ZON EN MAAN 26 november Zon op 08.17 onder 16.37 Maan op 00.50 onder 14.28 Maan op 02.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2