,TUINDERSLUST' WIL HET BOS NIET IN Van Nieuwenhuijzen hout en linnen VISKAMPIOEN HARMS GEEFT 100 PROCENT extiA TERNEIJZEN Het oude ,Tuinderslust' is ,Tuinderslust' niet meer. En het nieuwe ,Tuinderslust' wordt, als het aan voorzitter J. de Mul, zijn medebestuurders en de ongeveer 150 leden ligt, een gigantische organisatie die in het Temeuzen- van-de-toekomst over uitgebreide terreinen ongeveer 5 ha) beschikt in het aan te leggen bosplan ten zuiden van de stad waar ruimte is voor de meest uiteenlopende vormen van open luchtrecreatie. Ziedaar de nog wat verwarrende blauwdruk van een toekomstplan dat leeft bij een flink aantal Terneuze- naars, maar toch het meest in hoofd en hart van de heer De Mul, de man die twee jaar geleden het initiatief nam tot de oprichting van ,Tuinderslust' Zelf definieert hij een en ander als- volgt: ,We zijn begonnen als een vereniging voor de volkstuinders. Aan de rand van de stad kregen we terreinen toegewezen. Voorlopig overigens, want hpt is nog steeds niet duidelijk wat er met onze grond aan de Otheense kreek gaat gebeu ren. Momenteel zitten we er bij de gratie van het Bouwfonds Nederland se Gemeenten, dat plannen heeft om flats neer te zetten. Dat zou dan de tweede maal zijn dat we moeten verhuizen. We beschikken over 4 ha. Ons streven is nu om, door een andere opzet van de ver eniging, te komen tot een behoorlijk complex .vrije tuinen', aangevuld met voorzieningen ten behoeve van de openluchtrecreatie. We willen hierbij ook andere plaatselijke or ganisaties inschakelen'. .Tuinderslust' kreeg de nieuwe vorm, waarvan de voorzitter repte, dezer dagen formeel. De vereniging trad namelijk uit de Algemene Bond van Volkstuinders in Nederland (20.00C leden), die niet voldoende ruimte bood om de gewijzigde doelstellin gen te verwezenlijken. De bond legt, zo formuleert De Mul, nog teveel de nadruk op het .ambachtelijke' karakter van de volkstuinderij, waarbij men de recreatieve aspec ten volledig over het hoofd ziet. Verder was het niet mogelijk om als gevolg van het keurslijf van bondsbepalingen jongeren op te nemen in de organisatie. ,Het werd allemaal nogal vrij conser vatief opgezet. Het gaat in deze tijd helemaal niet om het feit dat een volkstuinder zijn aardappelen wat goedkoper heeft dan een ander, maar om het feit dat hij ze, bij wijze van vrijetijdsbesteding, zelf kan telen. Nu hoef je echt niemand meer een tuintje in handen te stop pen met het idee: ach die arme mensen, hebben ze ook eens een voordeeltje. We moeten het breder zien. Volkstuintjes vallen onder de openluchtrecreatie, ze betekenen ontspanning voor steeds meer men sen. Waarom zouden we dan niet profiteren van de mogelijkheden die bijvoorbeeld wettelijke regelin gen ten aanzien van de openlucht recreatie ons bieden BELANGSTELLING We rijden naar het huidige tuinen- complex. Het zijn er twee, wat moei zaam aangedrukt tegen de Otheen se kreek. Altijd zijn er wel mensen aan het werk. Altijd ook is er be langstelling voor het verenigings wel- en wee. De heer De Mul kent ze bijna allemaal persoonlijk, de mensen én hun tuintje. Hij incas seert glimlachend complimenten over het nieuwe maandblad van de vereniging, dat pas is verschenen. Acht pagina's tekst en een voor woord waarin uitvoerig verantwoor ding wordt afgelegd over de nieuwe koers van .Tuinderslust', dat nu of ficieel .Zeeuws-Vlaamse vereniging voor vrijetijdsbesteding Tuinders lust' heet. Het bestuur kreeg er een uit vier leden bestaande ont spanningscommissie bij, die zich moet beraden over de bredere op zet en de contacten met andere plaatselijke verenigingen. De Mul's project ,Ik blijf er op hameren bij het gemeentebestuur en als ik wil kan ik heus wel wat bereiken') comcentreert zich voorlo pig rond het 17 ha grote bosplan dat de gemeente wil aanleggen rond de Otheense kreek. Opzet is hier een wandelpark te creëren. Maar wij vinden daarentegen dat er ook ruimte moet komen voor andere vormen van openluchtrecreatie. Zet er bijvoorbeeld een kinderboerde rij, neer. Die wil .Tuinderslust' best exploiteren. Laatst zag ik nog een televisieuitzending. Kinderen betaal den een vast bedrag en dan moch ten ze bijvoorbeeld paardrijden. Maar In dat bosplan zou ook ruim te kunnen komen voor onze tuin tjes, waarbij lk voorop stel dat we van de groententeelt meer over schakelen op de sierteelten. Daar mee hebben we trouwens al een begin gemaakt. Het Is namelijk niet toegestaan om dc buitenranden van onze tuintjes te beplanten met groen ten, Daar komen nu bloemen te staan, dat wordt al dlrekt aantrek kelijk voor de wandelaars. Uit dit blijkt overigens ook onze nieuwe op zet: niet het praktische nut, maar het plezier staat voorop'. SCHETS De mensen van .Tuinderslust' (en het bestuur wil in de toekomst graag ook jongeren bij het werk betrekken lopen al een tijdje met het idee rond om hun ambitieuze ideeën op papier te laten zetten en die schets aan te bieden aan het gemeentebestuur bij wie men, de heer De Mul onderstreept het, tot nu toe een willig oor vond. Trouwens, het plan kreeg ook reac ties van boven de Schelde. Met na me de afdeling Vlissingen van de bond van volkstuinders is geïnteres seerd in de ontwikkelingen. De heer De Mul heeft er iets over zijn ge dachten verteld en die zijn direct enthousiast ontvangen. Voorlopig denkt hij echter in Terneuzense en Zeeuws-Vlaamse termen. .Vooral ook omdat de tijd .gaat dringen. Straks wordt er misschien een plan uitgevoerd dat in de toekomst vol ledig onvoldoende blijkt. Geef de mensen geen wandelbos, maar geef ze een terrein voor openluchtrecrea tie met desnoods speelweiden, een zwembad, een kinderboerderij. De ze omgeving is daarvoor ideaal'. ,De tijd gaat dringen'... Voor wie de oprukkende huizenbouw van nieuw-Terneuzen ziet, inderdaad een waar woord. Flatblok na flatblok komt angstig dicht bij de Otheense kreek. Over luttele jaren wonen hier de jonge gezinnen, wonen hier kin deren. Kinderen die onder geen be ding het (wandel)bos in kunnen wor den gestuurd Vlaanderen ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 Volksiuinder: nu alleen nog om het plezier ZEEUWS VLAAMSE VHUEIUDSBESTEOIBS HOEK Hij is lid van twee vis verenigingen, ONI uit Terneuzen en ,iSport en Genoegen' van Hoek. Elk weekend, weer of geen weer, winter of geen winter, zie je zijn stevige silhouet wel ertjens op een Schelde- dijk. Johan Harms uit Hoek, met direct, een man die breed uit slaat, te meten hoé groot die kabeljauw van zondag wel was, is sportvisser in nek en nieren. En er komt heus geen visserslatijn aan te pas als hij je rustig vertelt dat het een best jaartje wordt, dat '67. ,Het is me voor de eerste keer gelukt om drie kampioenschappen te halen. Ik ben nu kampioen van ONI„ van de club in Hoek en ik heb hel Scheldekarn- pioenschap in mijn bezit. En als je me nu vraagt waaraan ilc dat alle maal te danken heb: ik weet het echt niet'. Dertig jaar heeft Harms al liefheb berij in het vakkundig uitwerpen van zijn hengeltje. Dertig bekers heeft hij nu ook, zo langzamerhand en dat zijn er 38 meer dan vader, toch ook een gevreesd figuur langs de Wester. Vissen is 80 procent geluk en 20 procent kunst', luidt het de vies van Johan. Hij paste het tot nu toe onverstoorbaar toe, stevig ingepakt en attent op elk rukje aan het nylonsnoer. ,Voor dat kam pioenschap in Hoek, vorige week zondag, heb ik 10 bovenmaatse en 15 ondermaatse vissen moeten van gen. Die vangst gaat vanzelfspre kend naar de vereniging. Het gekke is, dat ilc mijn vis meestal weggeef. Natuurlijk lust ilc ze zelf ook wel, maar soms heb je zoveel, dat kun je helemaal niet alleen op'. Het handgebuurlje ,zóö groof komt er heel even aan te pas als we het over roemruchte feiten uit zijn sportvissersloopbaan hebben. MENSEN IN DE SPORT In de Nieuw-Neiizenpolder ving hij enkele jaren geleden een rog van maar liefst 17 kg en er bleef ook wel eens een zeebaars van j kg en 6 ons aan het lijntje hangen. Collega-vissers willen dan wel eens een jaloerse blik werpen m de rich ting van de uiterst kalme Hoeke- naar, maar hij stelt ze graag ge rust: Jk doe echt niks bijzonders. Als je mij vraagt waarom het al lemaal zo goed gaat danweet ik dat ook niet hoor, de oorzaak heb ilc niet kunnen constateren. Ik ge bruik normaal aas en ja dan is het verder een kwestie van afwachten'. Het enige recept dat men na lang aandringen van hem los kan krij gen is, nogmaals, 80 procent geluk en 20 procent kunst. Als het je ons vraagt: bij elkaar 100 procent Jo han Harms CADZAND Zijn vrouw is zonder twijfel zijn trouwste fan. Zij wordt nooit moe bezoekers te attenderen op dat leuke lampje, dit zelfver vaardigde potje of het mozaïekta feltje, een van de pronkstukken uit de collectie. Maar eerlijk is eerlijk: oud-onderwijzer I. W. van Nieuwen huijzen uit Cadzand heeft het voor een belangrijk gedeelte aan zijn echtgenote te danken dat hij zich voor houtbewerking is gaan interes seren. Geen lang verhaal, in ieder geval een verhaal dat wordt verteld in houten kannetjes, schaaltjes, as bakken, lampen en tafeltjes: de oogst van jaren werk in een be scheiden schuurtje achter het huis aan de Badhuisweg. Het begon in 1962. ,Ik had toen precies 45 keer Hugo de Groot in- en uit de boekenkist laten komen. Het was langzamerhand welletjes'. vond de heer Van Nieuwenhuijzen, liever gezegd: vond de staat dei Nederlanden, die mensen van zo om en nabij de 65 in de regel pleegt te beplakken met het etiket .ge pensioneerde'. Tot schrik van hun vrouw, althans in het Cadzandse. .Ja, je denkt dan wat moet hij met al die vrije tijd. Ik kreeg al schrik beelden van eindeloos lange dagen waarin liij gewoon niet zou weten wat hij moest doen. Maar dat is reusachtig meegevallen. De dagen zijn te kort'. En dan verzwijgt ze nog dat zij haar man zijn eerste setje appa ratuur heeft gegeven, later gecom pleteerd door onder meer het ge meentebestuur dat naar aan pas send afscheidscadeau zocht. Toen de heer Van Nieuwenhuijzen met houtbewerking begon de zaak draait letterlijk om het .draaien' van de verschillende soorten had hij geen enkele ervaring. Enkele arti kelen in een hobbymaandblad hiel pen hem een eindje op streek en het duurde niet lang of de lamp jes, de asbakken en, maar heel af en toe, siervoorwerpen verlieten het houten werkplaatsje dat hij hoe kan het ook anders zelf neerzet te. ,Ze staan tot in Paramaribo toe', zegt de Cadzandse timmerman-voor- de-vrije-uurtjes trots, om er dan di rect aan toe te voegen dat hij be langrijke medewerking ondervindt van zijn vrouw, die de lampekap jes vervaardigt of de houten ge raamtes van mandjes met riet en raffia bespant. .Als we het zelf niet zouden doen werd het natuurlijk allemaal duurder. Het leuke van zo'n hobby is ook dat je er andere men sen een plezier mee kunt doen. Als iemand iets mooi vindt dan mag hij het meenemen. Ik heb tegen woordig praktisch geen voorraad meer, alles gaat binnen de kortste keren de deur uit'. Houtbewerking stelt overigens de nodige eisen aan de diverse hout soorten. Eikenhout bijvoorbeeld is ongeschikt om te draaien. Dit be werking gaat beter bij vuren-, es sen-, noten- en olmenhout. Nadat de stukken grondig zijn gedraaid wor den ze afgewerkt met verschillende soorten schuurpapier en dat zorgt tenslotte in combinatie met wat poetsmiddel ook voor de fraaie glans. De heer Van Nieuwenhuijzen kent geen vaste werktijden. Dat mag trouwens als je boven ,de leef tijd' bent. Iedere keer wanneer hij zin heeft kan hij terecht in het schuurtje, waar zijn echtgenote haar rechten volledig heeft prijs gegeven. .Als ze zegt: ruim het er eens op dan antwoord ik altijd: sorry, maar dit is mijn domein. Ik moet zeg gen, dat respecteert mijn vrouw dan ooi: hoor'. Maar wie daar nog aan mocht twijfelen moet eens komen kijken naar de fraaie lampen: ze hebben een houten voet en een mooie linnen kap. Kan het nog dui delijker?...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 33