PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAËLIËRS BLIJVEN IN ARABISCHE GEBIEDEN Heuvel handen Eerste buis persleiding Waarde gelegd 875 inVS- Bemiddelaars naar Ankara en Athene Vandaag in de krant... Cyras Vance en Jose Rolz Bennett SPANNING OM CYPRUS IETS VERMINDERD Jachtseizoen geopend Alle medewerking 210e jaargang - no. 277 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 november '67 Rotterdam kijkt rooruil Pagina 15 Olr*ctlM N tr Bafe Ml] <an 4a C V Provincial* Zmuwm Couranh P. r*n V Burtcon Vllaalngan, Walttrul 58-60. lal. 5144 (bgi rad. 3508. adv. 1 ral 2094 0 Adv orlji 35 talafoon 4457 Zlarl rad tal 2754. i aa W. da Pagiar. Hooldradaclem G. A. da Kot ilburg. Markt 51. tal. 3841. (big rad. 2078/3159, adv. 2375). Co.., Gr a pev adv. 5,25 Inga. mod. 2J£j larie» Klein. adv. (max. 8 rcgtlt) 35 a I, Iraflco par port 13.45 NASSER HEEFT GEEN VERTROUWEN IN RESOLUTIE TEL AVIV, CAIRO (AFP, AP) De Israëlische minister van voor lichting Israel Galili, heeft donderdag gezegd dat de woensdag in de Veiligheidsraad aangenomen resolutie over het Midden-Oosten op geen enkele manier het Israëlische besluit zal veranderen ,aan de be standslinies te blijven. Dit besluit zou slechts gewijzigd kunnen wor den als een vredesverdrag zou worden getekend tussen Israël en zijn buurlanden. Hoewel de door de Veiligheidsraad goedgekeurde reso lutie zich niet conformeert m%t het Israëlische standpunt vormt zij niettemin een basis waarop Israël kan steunen om zijn politieke strijd beter te voeren, aldus de Israëlische minister. Hij voegde eraan toe, dat de Israë lische regering zondag officieel een standpunt zal innemen ten aanzien van de Veiligheidsraadresolutie. De Israëlische minister herinnerde eraan dat Israël herhaaldelijk heeft verklaard dat een afgezant slechts tot taak zou moeten heb ben rechtstreekse onderhandelin gen tussen Israël en de Arabische landen na te streven. President Nasser heeft donderdag zijn land en de wereld verzekerd dat de Egyptische .strijdkrachten nu groter dan voor de oorlog in juni zijn. Een groot deel van het materieel dat in de Sinai- woestijn is verloren gegaan is vervan- jen, zo verklaarde hij in een rede voor de nationale vergadering. Hij kreeg applaus toen hij zei: ,de mi litaire macht van onze strijdkrachten is op het ogenblik veel groter dan aan de vooravond van de veldslagen van 5 juni'. Daar, zo vervolgde hij, is in de eerste zes dagen 80 procent van de Egyptische militaire uitrus ting verloren gegaan. Deskundigen naar Curagao voor onderzoek naar de brugramp DEN HAAG (ANP) Het onderzoek naar de oorzaak van de instorting van de in aanbouw zijnde brug op Curaïao heeft de minister-president van de Ne derlandse Antillen aanleiding gegeven de Nederlandse arbeidsinspectie te ver zoeken, enkele deskundigen naar Cu racao te zenden. Hiertoe zijn aangewezen de heren W. C. Reij, hoofdinspecteur-directeur van de arbeid, districtshoofd van de arbeidsinspectie te Breda en ir. C. Frankfoort, hoofdinspecteur A van de iverlrtuigkundige dienst van het direc toraat-generaal van de arbeid. Beiden vertrekken zaterdag naar Cu rasao. Donderend applaus weerklonk toen de president verklaarde: ,wat door ge weld is genomen kan niet zonder geweld teruggewonnen worden'. Nasser gaf te verstaan dat het nauwelijks is te ver wachten dat de VN er in zullen slagen de verloren gebieden aan de Arabieren terug te geven. ,Als onze doeleinden niet langs politieke weg kunnen worden bereikt, dan zullen wij toch niet onze tijd verknoeid hebben. Onze kracht zou dan weer opgebouwd zijn. Als wij op nieuw tot militair optreden zouden over gaan. zouden onze vrienden dit begrij pen en ons zelfs steunen'. ,Er zullen geen onderhandelingen met Israël zijn. Er zal geen bestand met Israël zijn. Deze kwestie houden even- alj die van de Palestijnse vluchtelingen verband met de Palestijnse zaak en hebben geen betrekking op de Israë lische bezetting van Sinaj'. Hy betoogde dat de door de Veiligheids raad aangenomen Britse resolutie de' crisis niet ban oplossen. ,Maar wij kun nen geen militair optreden overwegen voordat wy zeker zyn dat w(j onze ste den en het platteland kunnen verdedi gen. Wij hebben geen alternatief voor dt overwinning. Wy moeten klaar zijn voor militair optreden en dit eist tijd'. Midden-Oosten DE EERSTE reacties van Israël en Egypte op do VN-resolutie zijn niet bemoedigend. Israël heeft ge zegd voorlopig aan de bestands- linies te blijven. President Nas ser heeft duidelijk gemaakt dat hij geen vertrouwen lieeft in de re solutie. Zondag zal Israël een de finitief standpunt meedelen (pag. 1). Baarland DE DEINING rondom een ge meenteambtenaar in Baarland heeft de afgelopen dagen weer eens laten zien dat er in dit Be velends e dorp nog allerlei nare verkondingen liggen (pag. 2). Beton DE EERSTE toepassing van ge wapend beton in Nederland was een in Sas van Gent gemaakte roeiboot (pag. 2). Haven GERUISLOOS is in Middelburg «Te nieuwe insteekhaven in gebruik genomen: het nieuwe chemische bedrijf van Hercules staat op het punt te gaan draaien (pag. 2). Omzetbelasting DE NIEUWE VORM van omzet belasting die in 190!) van kracht zal worden heeft de instemming van de SER (pag. 3). 500.000-tonners ROTTERDAM is er op voorbereid dat in de toekomst schepen van een half miljoen ton het haven gebied zullen aandoen. Tot op vijftig kilometer van de Water weg zijn er in de Noordzee geen beletselen. Dat is donderdag ge zegd op een excursie door het Eu- ropoortgebied (pag. 15). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 15; Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5, 9 en 11 Radio en tv: pagina 7; Sport: pagina 9 en 21; Financieel nieuws: pagina 21. Geweld ISTANBOEL De veerpont over de Bosporus, die het Aziatische deel van Turkije met hel Euro pese verbindt wordt op het ogen blik intensief gebruikt voor het transport van troepen. Hier de aankomst van een pont aan de Europese zijde van de Bosporus, op weg naar de Griekse grens. ,Geen bestand' ANKARA, ATHENE (RTR, AFP) Nadat de spanning tus sen Griekenland en Turkije tot een hoogtepunt was opgelaaid, voerde donderdag de speciale afgezant van president Johnson, Cyrus Vance, besprekingen met de Turk se leiders. Na afloop verklaarde Vance dat zijn gesprekken .opbou wend' waren geweest. Hij is door gereisd naar Athene. Vance en de vertegenwoordiger van VN-secre- taris-generaal Thant, Jose Rolz Bennet, zijn naar Griekenland en Turkije gereisd om een uitbarsting in het geschil om Cyprus te voor komen. In Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, voorzorgsmaatregelen gehandhaafd. Ankara werd betoogd tegen de komst van Vance door een menigte die haar anti-Griekse gevoelens botvierde op de vensters van een aantal Amerikaanse vestigingen. De betogers menen dat Amerika zich voor het Griekse karretje heeft laten spannen. Op de vraag van journalisten in Ankara of hij een zelfde taak heeft als Cyrus Vance .antwoordde Rolz Bennett, dat hij en Vance elk een taak hebben die deels eender, deels anders zou kunnen zijn. Vredesplan Uit gezaghebbende bron in Londen is| vernomen, dat een .vredesplan' voori Cyprus, dat door Canada, Engeland en de VS, is samengesteld, de volgen de punten bevat: Vermindering van de Griekse en Turkse troepen op het eiland, die op het ogenblik resp. 8000 en 1150 man omvatten, tot 950 en 650. sterkte op het ogenblik 4500 be- Schadevergoeding voor de Turkse Grieks-Cyprische nationale garde op de dorpen Ayios Theodoros en Kophinou. Verscherping van de veiligheids maatregelen ten behoeve van de Turks-Cyprische bevolking. Griwis Het vyfde punt van het plan zou de de finitieve terugroeping zyn van genernal Grivas, die door Turkije en door de derhavige westelijke mogendheden schouwd worden als degeen, die verant woordelijk is voor de aanval, waardoor de huidige crisis is ontstaan. ROME De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft Jose Rolz Bennet uit Guatemala, als zijn speciale ge zant naar Ankara, Athene en Ni cosia gezonden om i:e proheren een vreedzame oplossing voor de kwestie-Cyprus te bewerkstelli- PLEIKOE 'AFP) De strategi sche heuvel 875 op de centrale hoogvlakte van Zuid-Vietnam bij de Cambodjaanse grens is sedert donderdagochtend in handen van de Amerikaanse prarachutisten. Naar officieel in Pleikoe is meege deeld, bereikte een compagnie om streeks elf uur de top waarna met de afvoer van gewonden kon wor den begonnen. Andere eenheden zuiverden toen de hellingen van waar nog geschoten werd vanuit bunkers- De luchtmacht bracht echter de laatste mortieren en au tomatische wapens van de tegen stander tot zwijgen, De strijd om de strategische heuvel die de infiltratie- en vluchtwegen naar Cambodja bestrijkt en de gevechten m de omgeving heeft sedert zondag in vol le hevigheid gewoed en de levens van minstens 246 Amerikanen gekost terwijl er 860 werden gewond. Van de tegen standers sneuvelde ruim 1300 man. Het was de 173e Amerikaanse parachutis tenbrigade die de slag leverde. Verliezen De Amerikanen hebben in de week van 12 tot 18 november dus nog voor de zware strijd in de omgeving van Dak To in Zuid-Vietnam 225 man verloren. Voorts werden 1.256 Ame rikanen gewond, van wie 747 in een hospitaal moesten worden behandeld aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. Het aantal gesneuvelde Amerikanen ln Vietnam sinds 1 januari 1961 is hiermee op 14.848 gekomen, het aantal gewon den op 93.227. van wie 49.312 in het hospitaal werden opgenomen. Achthon derd achtenveertig Amerikanen staar geboekt als vermist of als gevangene genomen. Tragisch seizoen' Hel Noordvietnamese dagblad Nhan Dan heeft donderdag voorspeld dat de communisten hun .meest klinkende ze voorspelling werd niet nader inge gaan. Het dagblad meende dat de hui dige droge moesson in Vietnam de ge schiedenis zal ingaan als het .donker ste .meest tragische seizoen' voor J~ Verenigde Staten zijn bondgenoten. Do Vietcong heeft tezelfder tyd kendgeiiiaakl 1160 geallieerde militairen bij wie 710 Amerikaanse, na vier dagen van zware gevechten in de provincie Dak To te hebben buiten gevecht ge steld. rolgende week moeten de le- V den van de vaste commis sie uit de tweede kamex voor binnenlandse zaken hun bijdrage mieveren, die zal wor den opgenomen in het voorlo pig verslag op het wetsontwerp herindeling gemeenten Zeeuwsch-Vlaan- deren. Korte tijd later zal dan vermoe delijk het voorlopig verslag kunnen ver schijnen, waarop de minister politiek ijs en weder dienende in het voorjaar met zhn memorie van antwoord kan ko men. Dat weer zou inhouden, dat de ka mer het ontwerp nog vóór het zomer reces zou kunnen afdoen, waardoor de eerste kamer gelegenheid heeft de be handeling af te werken in het begin van het nieuwe parlementaire Jaar met ale uiteindelijk gevolg dat de nieuwe inde ling op 1 januari 1969 een feit zou kun nen zijn. Aan het begin van deze lange reeks staat dus nu het voorlopig verslag, waarvoor de bouwstenen volgende week zullen worden ingeleverd. Het is te mer ken: het lijkt wel of het jachtseizoen is geopend. Ter verduidelijking nog een enkele op merking meer. Het bewuste wets ontwerp ls vorig jaar juni Ingediend onder verantwoordelijkheid van de toen malige staatssecretaris van binnenlandse zaken, dra Westerhout. Hij ls uiteraard afgetreden met het kabinet Cals. zodat de verantwoordelijkheid voor het ont werp thans berust bij minister Bee mink. Dat ls een omstandigheid, waarop we! met enige nadruk moet worden gewezen. De heer Eeernink heeft bij wijze van spreken het stuk overgenomen met de rest van de boedel, hij zal het nu wel verdedigen, maar zijn bindingen met dit ontwerp zijn betrekkelijk los. In ieder geval ontbreekt de band die er nu een maal bestaat tussen een wetsontwerp en zijn maker. Met andere woorden: de hui dige minister hangt niet aan elk onder deel en niet aan elke letter van het stuk en heeft dat ook al met zoveel woorden aan de kamercommissie laten weten. Hij staat open voor amendementen voor zo ver ze wetstechnisch en staatsrechtelijk geen bezwaar vormen. Deze omstandig heden maken de trefkansen van de ja gers zonder meer groter. r één ca- BRABANTS AFVALWATER IN WESTERSCHELDE ,IN TOEKOMST ALLEEN !N COMBINATIE MET ZUIVERINGSINSTALLATIE' RILLAND Even ten oosten van Rilland, in de Kreekrak- polder, is gisteren de eerste buis gelegd voor de persleiding, waardoor Brabants afvalwater in de Westerschelde zal stro men. Er was enige haast bij: voor 1 april van het volgend jaar moet op deze plaats een gedeelte van 270 meter gereed zijn, omdat hier het tracé van het Schelde-Rijnkanaal wordt gekruist. Vandaar ook, dat in dit gedeelte de buizen met doorsneden van 1.40 en 1.50 meter elf meter diep komen te liggen; de bodem van het Schelde-Rijnkanaal komt op acht meter beneden maaiveld. Het eerste, tweeëntwintig kilo meter lange gedeelte van de persleiding, dat thans in uitvoe ring is gekomen kosten voor lopig vijftien miljoen gulden loopt van Bergen op Zoom naar Waarde, waar de buis in de Westerschelde uitmondt. Bij de ondertunneling van het Schelde-Rijnkanaal, waarmee men dus thans begonnen Is, wor den drie buizen gelegd, waarvan er twee in reserve worden ge houden. De eerste buis werd gis termorgen in de bouwput onder leiding van de burgemeester van Bergen op Zoom, drs L. J. M. van de Laar, op haar plaats gebracht. Na deze korte plechtigheid kwam het gezelschap bijeen in het stadhuis van Bergen op Zoom, waar de heer Van de Laar het belang van de pers leiding voor westelijk Noord-Brabant schetste. De voorgeschiedenis is ge noegzaam bekend: aanvankelijk zou de persleiding bij Bath in de Schel de lozen, maar omdat de kans op afvloeiing van het afvalwater hier ongunstig was, werd later voor het punt bij Waarde gekozen. Het rijks instituut voor de zuivering van af valwater meent, dat de waterhuis- houdkundige toestand hier zodanig is, dat hier zonder grote nadelen ge loost kan worden. Burgemeester Van de Laar memoreerde de ver schillende rapporten, die over deze zaak verschenen zijn onder meer het werk van de commissie Kort- mann en zei blij te zijn, dat thans definitief een begin kan worden ge maakt met dit werk. Het traject Bergen op Zoom-Waarde is slechts een klein deel van het gehele plan, dat ee'n 94 km lange persleiding om vat, van Oosterhout naar Waarde. In zyn toesprank gaf drs Van de Laar als zijn mening, dat in de toekomst alleen een combinatie van zuiveringsinstallaties en persleidingen het afvalwaterpro bleem kunnen oplossen. Van Zeeuwse zijde werd het woord gevoerd door de dijkgraaf van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland, de heer P. J. J. Dek ker, die formuleerde, dat in Zeeland .genuanceerd' over de persleiding wordt gedacht, maar dat het water schap het trace loopt over een afstand van ruim dertien kilometer door het territoir ,nu de hoogste instanties het zo hebben beslist' alle medewerking zal geven. Hij wilde daarom niet nalaten een gelukwens uit te spreken, waarbij zich een an dere Zeeuwse vertegenwoordiger aansloot, de heer Jos. P. van Duyse uit Nieuw-Namen, vertegenwoordi ger van de gewestelijke raad van landbouwschap. Felicitaties werden voorts uitgesproken door burgemees ter Van Oosten van Klundert. als waarnemend voorzitter van de stich ting Welvaartsbevordering West- Brabant en ir R. Bongaerts, direc teur van het Haagse adviesbureau Bongaerts en Kuyper, dat de direc tie over het werk voert. De uitvoe ring is in handen van de Hollandse Beton Maatschappij Nederland NV. W' r Om r front ItjH 'ie zijn de Jagers? tegorie te noemen: een aantal Zeeuws-Vlaamse burgemeesters. Zij weten dat de leden van de vaste com missie him stukken volgende week moe ten inleveren, zij kennen óók de omstan digheden: een minister waarmee te pra ten valt en daardoor een kamer die van groter invloed is dan anders. Menig te lefoontje en menige brief wordt gewis seld tussen burgemeesters, maar ook wel raadsleden enerzijds en volksvertegen woordigers anderzijds. Alles om te pogen zoveel moeelijk ver anderd te krijgen in het wetsontwerp, zo als het thans ter be oordeling op de tafel ran de kamer ligt. Ter andere zijde stellen de kamerleden dezs contacten eveneens op prijs. Ook zij we ten uiteraard dat er met de minister te praten valt en dat daarmee tegelijkertijd een stuk wezenlijke Invloed kan worden gedemonstreerd. Een stuk invloed, die bovendien onmiddellijk herkenbaar za! zijn voor de kiezers in het bewuste ge bied. Een plezierige omstandigheid voor een volksvertegenwoordiger. Er zijn zelfs al kamerleden geweest, die in het eerste stadium van overleg tussen fracties en streek direct al het achterste van hun tong lieten zien, hetgeen achteraf niet verstandig was. want een aanta! geest verwanten in het bewuste gebied zelf bleek daardoor gepikeerd. Hoe dan ook. de kamerleden blijken ditmaal gevoelige en aandachtige luisteraars. Zo zoemen tussen Den Haag en Zee land allerlei argumenten heen en weer. alles om uit het ontwerp te halen wat er in zit, in de letterlijke zin van het woord. Er zijn gelukkig kamer leden. die met enige distantie en niet zonder ironie het spel aanzien. Zo hoor den we over een volksvertegenwoordiger, die voor de zoveelste maal het .winkel sluitingsargument' uiteengezet kreeg. Bepaalde plaatsen hebben zoals alge meen bekend in de huidige omstandig heden bijzonder gunstige openstellings tijden voor de winkels. .Dat zou wel eens kunnen verdwijnen' zei men somber tot het kamerlid. ,Ja maarzei deze. .de zelfde verordening kan toch ook in een grotere gemeente van kracht worden?" Dat bleek het nou juist te zijn: .Dan krijgen andere plaatsen ln de nieuwe ge meente ook die gunstige openstelllngrs- tijden en zijn wij onze voordeelpositie kwijtEen zéér sluitende argumenta tie. mogen wij wel zeggen, maar het is zéér de vraag of zij zelfs maar een rol kan spelen als het gaat om de herinde ling van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren. 'aar gaat het bij dit ontwerp om? We geloven dat juist met het oog op volgende week nog wel eens met grote ernst en nadruk mag worden ge vezen op het antwoord op deze vraag. Het gaat er namelijk om dat het ge- meentelijk grondgebied van Zeeuwsch- Vlaanderen zodanig zal worden ingedeeld dat het voor nu, maar vooral voor straks een modern functioneren van het ge meentelijk bestel mogelijk maakt. lijn worde deeloplossingen, zijn op overwegingen van gisteren. Er is in dit verband in Zeeland het recente verleden helaas al te veel op te kleine schaal gewerkt, zoals de minister in zijn ontwerp Tholen moet erkennen. Wij menen dat het ontwerp, zoals dat thans voor de kamer ter be oordeling ligt, in dit verband aan rede lijke eisen voldoet. Het is niet tot stand gekomen zoals vaak ten onrechte wordt gesuggereerd via een onvolle dige of halve procedure, het is gebaseerd op" behoorlijke gronden. We geloven dat de kamer in eerste instantie de ka mercommissie er goed aan zal doen zich op dit uitgangspunt te stellen. Het zal in dit licht gezien extra interessant zijn te eniger tijd kennis te nemen van het voorlopig verslag: daaruit zal na melijk blijken of de kamerleden weerloos en óngepantserd het jachtseizoen over zich hebben laten komen. Parlementair als we zijn hebben we echter nog wel vertrouwen in de vaste commissie. W" Nu grafschennis in Antwerpen BRUSSEL (ANP) Op het kerkhof Schoonselhof te Hoboken (Antwerpen! heeft een grafschermer 25 tot 30 graf stenen vernield of beschadigd. In de meeste opschriften die hij achterliet, kwam het woord satan voor. Het is echter niet zeker of hier de reeds iang in Nederland. België en Duitsiand ge zochte grafschenner aan het werk is go- weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1