Tussen Najaarsnachtevening en midwinter in bos en veld 9 masaiEr i-fiU—littBr AUTOMOBIELBEDRIJF VAN FRAASSEN ZN AUTOMOBIELBEDRIJF DE GROENE NV NV GARAGE VERBRUGGE WANDELING IN DE NATUUR Worden duinen dijken? Instructiebad in Kapelle 00K ENGELAND HEEFT EEN PLAN-LEBER ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) honderden automobilisten gaven in de afgelopen weken hun mening.... conclusie Dit is wat zij concludeerden Pijlsnel Continu gas op de plank, 123km/u - meteen Daf kan dat dankzij zijn vin nige 40 pk. Acceleratie fantastischvan 0-50 km/u in 6 seconden. Gratis Bij ieder ander moet je voor een volautomati sche versnelling extra betalen. Bij DAF44 is de Variomatic een inge bouwd pluspunt. Garantie Een vol jaargarantie,on- geacht het aantal kilo meters en bovendien een netwerk van 1500 dealers in heel Europa wat'n zekerheid! Degelijk Je ziet 't aan alles, die degelijkheid. Kijk bij voorbeeld eensnaardie perfektelak.Zo'n wagen blijft als nieuw, en de roestvrij stalen bumpers en wieldoppen ook. Veilig En door het geweldige uitzicht, én door het feit dat je dankzij de Vario matic niet wordt afge leid, kun je je helemaal concentreren op het verkeer. Sportief Geen wonder dat DAF zó succesvol is in rallies en races. Dankzij de Variomatic is de over brenging in elke situatie automatisch optimaal. Dat betekent scherper rijden, hogere gemid delden. Zorgeloos Géén water, géén anti vries, géén doorsmeren, zorgenvrij-alleen maar lekker rijden. Overtuigd Een ritje door Amster dam in 't spitsuur heeft mij ervan overtuigd dat er inderdaad geen pienterder pookje ter wereld is. Ruimte Je zitlekkercomfortabel in 'n ruim interieur. En die enorme kofferruimte is ook zo prettig, daar kan letterlijk alles in. Zuinig Lage aanschaf- en on derhoudskosten. Min der benzineverbruik, wegenbelasting en ver zekeringskosten. En niet te vergeten geen smeerpunten dus niet steeds dat doorsmeren! DAF heeft alles plus-plus het pienterste pookje ter wereld - automatic/variomatic test-'m - zelf U kunt pas over de DAF praten als u er in gereden hebt. Wij nodigen u uit dat te doen. Bel de DAF-dealer in uw omgevingen maak een afspraak voor een uitvoerige, vrijblijvende, „test-'m-zelf rit". Indien u deze coupon invult, sturen wij u nadere informatie. •stuur mij zonder enige verplichting in formatie over DAF 44, DAF 33, DAF be stelwagen, DAF pick-up (onderstrepen wat u wenst) Naam: Straat: Plaats: In enveloppe verzenden aan DAF, Eindhoven. Frankeren als brief. Seheldestraat 98 - Tel. 01184-4247 Missingen Oost-Perbweg 21-23 - Middelburg Dealer voor Walcheren VOOR ALLE INLICHTINGEN, AUTORIJLES EN GRATIS PROEFRIT Anjelierstraat 5-7 - Telefoon 01100-6810 - Goes Dealers voor Noord- en Zuid-Beveland Off. DAF-dealer voor personen- en bedrijfswagens voor de kanaalzone, Axel, Zaamslag, Hoek en geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Industrieweg 87 - Terneuzen - Tel. 01150-3451 De vorige winter en ook reeds dit najaar is er een dusdanig stuk van de duinen bij Valkenisse weggesla gen dat het steeds duidelijker wordt, hoewel er nu nog geen enkel ge vaar bestaat, dat over circa 25 jaar zoveel zand van de duinen verdwe nen zal zijn dat deze veranderd zullen moeten worden in dijken zoals bij Zoutelande na de ramp in 1953 is gebeurd. Dat dit geen loze kreet ls blijkt wel uit een lezing die een vooraanstaand civiel ingenieur enige jaren gele den heeft gehouden voor de provin ciale WV. Daarbij verklaarde De club is ingericht naar eigen idee en nog goed ook. De jongens die dit gedaan hebben, hebben dit ge heel op eigen kosten gedaan. Het ligt in de bedoeling iedere zater dagavond een goede groep te laten komen. In de pauze worden er dan leuke en vooral goede platen ge draaid. De entree is zo laag moge lijk gehouden, dit met het oog op de schoolgaande jeugd die met weinig geld rond moet komen. Voor deze jongelui is de .Ovoclub', een ware uitkomst. De ,soos' heeft reeds 2 avonden gedraaid en men mag zeg gen, het was een groot succes. Aan staande zaterdagavond komt de Bobby Green Selection', uit Amster dam er optreden. Rudolf Henning, Markt 13 Middelburg hij, dat de duinen eens dijken zul len worden. Van deze lezing blij ken echter de plaatselijke WV's, de betreffende gemeente(n) alsme de belanghebbende personen niet veel notie te hebben genomen. Nie mand heeft blijkbaar gereageerd. De meesten zullen denken: .Het zal mijn tijd wel duren'. De VVV Zou- telande-Biggekerke heeft de wran ge vruchten nu al kunnen plukken, daar het voetpad over de duinen over grote gedeelten reeds verloren is. Bij de gemeente en de planologi sche diensten gaat men er blijkbaar nog steeds vanuit dat de duinen eeuwig zullen blijven liggen (groot plan voor bungalowbouw, zuiverings installaties enz.) Wanneer echter over circa 25 jaar de duinen dijken worden zal er een stuk natuurschoon verloren zijn ge gaan inclusief het badstrand: de re creatie zal dan vrijwel verdwijnen. Verder vraag ik me af, of er ie mand is die weet wanneer de sterk te van een stuk duin minder is dan een dijk op deltahoogte. Mijns in ziens is de kans zeer groot dat er eerst een gevaarlijke situatie moet ontstaan voordat er iets wordt ge daan. Wanneer men het geheel op lange termijn bekijkt, dan kan men, zowel uit financieel als uit recreatief oog punt slechts één ding doen en dat is: nu maatregelen treffen. Hierbij zal het strand iets aan schoonheid inboeten doch overigens zijn aan trekkelijkheid behouden. We kunnen in hoofdzaak 2 soorten voorzienin gen treffen: le het plaatsen van paalhoofden en 2e het maken van een teenverdediging. Als modern voorbeeld voor deze laatste methode zou kunnen dienen, de verdediging met betonnen pun tige blokken op het eiland Sylt voor de kust van Sleeswijk-Holstein. Dal beide plannen vele miljoenen guldens zullen kosten is wel duide lijk. Bovengenoemde methode, die mijns inziens een der goedkoopste is kostte per lengte van 720 meter 2.880.000 gulden. De beherende in stantie zou dit nooit kunnen beta len zodat het rijk bij zou moeten springen. Aangezien de 'regering echter bijna altijd uitgaat van prio riteiten zal dit niet zo vlot gaan. Zou het echter niet mogelijk zijn dat de minister wat verder kijkt dan de naaste toekomst, en in het ka der van de deltawet geld beschik baar stelt Zoniet, de belangheb benden zijn gewaarschuwd. J. Schreyeberg Jz. Jr. Biggekerke Ovoclub: een plezierige soos voor jongeren Eindelijk is het dan zo ver. Zee land heeft zijn eerste .soos', die de jeugd hier zo broodnodig had. En wel in de vorm van de .Ovoclub'. in Vlissïngen. Het heeft wel heel veel moeite gekost, eigenlijk toch wel te veel moeite. De .Ovoclub'. ovo betekent ei. is een soos waar jongeren heerlijk kunnen vertoeven. De gemeenteraad van Kapelle be sloot onlangs alsnog een eigen in structiebad te bouwen, zo las ik in het raadsverslag van de gemeente Kapelle. Raadslid A. de Schipper (vr. lijst) stelde dat de gemeente mans genoeg is om deze uitgaven te bekostigen (kosten f 177.000,-). Ook het dienstencentrum annex ge meenschapshuis (kosten 412.000,-) werd een verantwoorde uitgave ge noemd door burgemeester Van Suij- lekom. Raadslid F. van Hoorn (vvd) was wat verwonderd over het feit dat de gemeenteraadsleden uit de pers en stukken heeft moeten vernemen, dat ook Wemeldinge met een in- structiebad-plan bezig was. Hij vroeg of de grootste gemeente on dergeschikt moet worden aan de kleinste. Hij meende, dat dit juist andersom moest zijn. Wat de heer Van Hoorn hier stelt raakt mijns inziens kant nog wal, ik meen dat wij het zo moeten zien, dat Wemeldinge financieel de kos ten van een instructiebad gemak kelijk kan dragen, en tevens ook wat de bouw betreft zich in een gun stigere positie bevindt. Terwijl Kapelle zich financieel-eco- nomisch in een minder gunstige po sitie bevindt, (de snel teruglopende tuinbouwconjunctuur, minder goede infrastructuur, niet beschikkend over opvangcentra's, of eventueel arbeidsmogelijkheden, mede door de import van meerdere, minder kapi- taaldraagkrachtigen wonende in du re gemeentewoningen, welke kwali tatief aan minimumeisen voldoen) lijkt het mij onmogelijk dat een grote gemeente, niet kapitaalkrach tig. de overhand moet hebben op een kleinere, structureel en kapitaal krachtiger gemeente. Stel dat wij een samenvoeging van gemeenten krijgen, en dat Wemeldinge bij Ka pelle wordt gevoegd, dan zou de gemeente Kapelle over twee instruc- tiebaden beschikken, heteeen on voordelige exploitatiekosten met zich mede zou brengen. Bovendien zie ik dan in de toekomst, dat We meldinge dezelfde stiefmoederlijke behandeling zal krijgen als tot op heden in Schore is toegepast. Het dienstencentrum annex ge meenschapshuis is volgens burge meester Van Suljlekom een geheel nieuw opgezet plan, dat op het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gunstig zou zijn ontvangen. Dit zou betekenen dat alle aanvragen enz. zonder ken nis van de raad reeds in kannen en kruiken zijn (wat doen wij dan nog met een gemeenteraad En dan nog de vraag of de bouw van 140 bejaardenwöningen in .de toekomst mogelijkheid tot exploita tie biedt. Mijns inziens zullen vele bejaarden van buiten de gemeente aangetrok ken moeten worden, hetgeen voor Slipschoolhouder Gijswijt vermist (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Peter Gijswijt (50), de Amsterdamse slipschooleigenaar, wordt sinds maandagavond vermist. Het ergste wordt gevreesd. De hoofdstede lijke politie heeft tot nu toe niets ver nomen op het via de politietelex ver spreide bericht en na de bekendmaking met foto via de tv om mogelijke in lichtingen over de verdwenen slipschool- Er wordt ernstig rekening gehouden met êen tragische ontknoping van een reeds jarenlange bestaande controverse tussen Peter Gijswijt en de Zandvoortse slipschooleigenaar Rob Slotemaker, die Peter Gijswijt zich bijzonder aantrok. Peter Gijswijt raakte vrijdagavond erg overspannen, toen in een televisie-uit zending de school van Rob Slotemaker de eerste Nederlandse slipschool voor automobilisten werd genoemd. Hij was de daaropvolgende dagen erg zwaar moedig en snel geïrriteerd tegenover zijn omgeving. Maandagavond zeven uur verliet Peter Gijswijt zijn huis. Tegen zijn echtgeno te zei hij zware hoofdpijn te hebben en naar de slipschool op Zeeburg te gaan. In een brief en op een bandrecorder zette hij nogeens uitvoerig de reden uiteen die tot de controverse met Slote maker heeft geleid. Dat is tot nu toe het laatste wat be kend is van Peter Gijswijt, zo vernamen wij donderdagmiddag bij de hoofdstede lijke politie: .sindsdien is hij spoorloos en heerst er grote ongerustheid over zijn welzijn. Laten we blijven hopen op een gunstige ontknoping'. LONDEN (RTR) In navolging van West-Duitsland wil ook Groot-Brittanië door middel van hogere belastingen het zware vervoer van de autowegen naar spoorwegen overhevelen. De minister van vervoer, mevrouw Barbara Castle, kon digde donderdagavond een plan ter ver lichting van de verkeersdichtheid op de wegen aan tot onder andere een extra heffing van vijfhonderd tot bijna twee duizend gulden op zware vrachtauto's wil leggen. Op .abnormale ladingen' wil de regering een belasting van 150 gulden pér an derhalve kilometer leggen. Dit zal naar haar mening de verzenders naar andere vervoersmogelijkheden doen uitzien. De- de staatsspoorwegen, die tendele als ge- ze andere mogelijkheden liggen dan bij volg van de concurrentie ihet het par ticuliere transport met grote verliezen werken. Het plan-Castle verwekte onmiddellijk een storm van protest van de zijde van vervoerders, vakbonden en bedrijven. De noemde het .een weg naar de ondergang", conservatieve oppositie in het parlement onze bejaarden een hoge huur met zich meebrengt. Het lijkt mij dat hier de grens van het toelaatbare, economisch verant woordelijke. behoorlijk is overschre den. Mijns inziens moeten wij er op re kenen dat in de toekomst de" bui tenlandse concurrentie vooral op land- en tuinbouwgebied een nog grotere rol zal gaan spelen. De snel le ontwikkeling en nrodnktieopvoe ring in landen als Frankrijk en Ita lië zullen de prijzen nog meer drukker omdat deze landen nog niet aan een topproduktie toe zijn. Voori al in Frankrijk ontwikkelt dit zich zeer snel. Dit betekent dat in onze omgeving de produktiekosten van land- en tuinbouwprodukten min stens gehalveerd moeten worden, wil er nog winst uit te halen zijn. Al met al zie ik dit als een gok op de toekomst, die niet f11 D. Slabbekoom Kapelig Bij aankomst bleek de plant reeds ge deeltelijk vergaan, doch was vermoe. delijk een warkruid. Bij onderzoek ter plaatse bleek dit juist te zijn en wel een plant van het veldwarkruid (Cuscuta campestris), dat met zuig- napjes zich aan het wortelenloof vast hecht en daaraan het voedsel ont neemt, zonder er zelf iets voor te doen. Een echte parasiet dus. die het wortelenbed reeds voor een groot deel als voedselbron had genomen. De soort is afkomstig uit Noord- Amerika, vrij zeldzaam en vermoe delijk heeft een zaad tussen het wor telzaad gezeten. Parasieten begin nen hun leven door kieming a.ls "ge wone planten, maar zodra zij een gastheer hebben gevonden, sterft dat eerste worteltje af en leven zij verder ten koste van anderen. Er zijn in Nederland een zestal soorten war kruid bekend. Een algemene Neder landse naam voor Cuscuta's is .dui velsnaaigaren', een bewijs, dat men er vroeger ook al geen raad mee wist en er de duivel bijhaalde! Waar meester Klap belangstelling toont voor dergelijke dingen, neem ik aan dat hij daarvoor ook by zijn leerlingen interesse zal kwaken én hen zo voor hun later leven een ge schenk bezorgt, waarvan de waarde niet licht overschat kan worden. Terug naar de gewone pla.nten. Naamgenoot De Visser uit Sou burg zond mij een deel van een plant, hardgroen met bloedrode topbladeren. Deze plant is thuis in Mandsjoerije, behoort tot de ganzevoetachtigen. heeft geen Nederlandse naam en heet: Chenopodium gigantéum. IK' vond deze plant in 1953 aan de dijk in Waarde op Korea mat en deze zo mer ook op het oude vuilstortterrein van Vlissingen, dat deze zomer ge heel geëgaliseerd is en nog meerdere bijzondere aanvoerplanten opleverde. De Visser schreef mij tevens over een hem onbekende plant, die hij enkele jaren geleden in zijn tuin had gehad. Uit zijn beschrijving kon ik opmaken, dat het een toorts was geweest, n 1 de koningskaars (Verbascum thapsus) De plant had een hoogte bereikt van 2.30 m met een bloeistengel van 1.20 m lengte. Hij had de moeite geno men om volgens een bepaald systeem de zaden te tellen en kwam tot een totaal van ruim 160.000 zaden aan die ene Dlant. Ik zelf heb enkele jaren geleden eens een ongeveer ge lijke methode toegepast om de zaden van een plan van zeevenkel (Crith- mum maritimum) te tellen en kwam bij die veel kleinere soort tot 32.000 zaden. Als we nu nagaan, dat er noch van die toortsen, noch van zee venkel een overvloed bestaat de laatste soort is zelfs zeer zeldzaam dan volgt hieruit dat van deze enorme hoeveelheid zaden slechts 1 op ongeveer 100.000 een kans heeft om| het tot bloeiende plant te brengen Een van de wonderen der natuur, die) door deze grote vruchtbaarheid de soort voor uitsterven weet te behoe den. De hierbij geplaatste foto is van' een verwante soort, n 1 van de zwarte toorts (Verbascum nigrum), die in het oosten des land vnj algemeen is en soms in Zeeland kan worden aan getroffen. De heren Karstanje, Schat en Jonge- pier vonden oa Perzische bereklauw, W. Mullie o m breedbladige wespen orchis en struikheide op het vroon1 in Oranjezon. Ikzelf vond op Noord- Beveland nog een grote plant van Zeekool. op Westkapelle een rijke! groeiplaats van tongvaren, in êen majer en gehoornde klaverzuring en moestuin te Sint-Laurens liggende in mijn eigen moestuin tussen pos telein een vorm van het gras krans-; naaldaar (Setaria verticillata) die' nog slechts éénmaal eerder in Neder- land is gevonden. Berkenzwammen op gebroken berk bij Oranjezon. Intussen hebben de najaarsstormen ook over Zeeland gewoed en een groot deel der bomen ontbladerd. Bij windkracht 10-12 aan de zeekust in de duinen zijnde, komt men wel zeer onder .de indruk van die natuurkrach ten wind en water. De op de zee wering stuklopende golven spatten huizenhoog op. helm" en z-andhaver buigen zeer diep het hoofd, duin doorns worden ontbladerd en tonen nog beter hun goudgele bessen en zware zandbombardementen treffen de begroeiing. Veel houdt zich staan de. maar niet alles overleeft dit ged- weld. Zo moest ik denken aan Maurits Moks .Legende van de zeekant' waar hij van de duinen schrijft: .Voor hun belegerde muren hielden duindoorn en distel een puntige tweespraak, werden helmbossen bereden door de zeewind, voerde zandkorrels reidansen uit, ging heel de weerbarstige pracht open van een leven da in noodweer tegen de dood stond en toch nog juichen kon'. Herfst 1967. A. de Visser Nederlands record kinderbijslag BONN (DPA) Bij de buiten landse arbeiders die in West- Duitsland kinderbijslag krijgen, staat een Nederlander aan de top. Hij krijgt elke maand voor zijn veertien kinderen 905 mark. Dit blijkt uit het antwoord dat de Westduitse minister voor gezins zaken. Bruno Heck, donderdag heeft gegeven op een vraag van een sociaal-democratische afge vaardigde in de bondsdag. Andere .hooggeplaatste' kinderbij slagtrekkers onder de gastarbei ders zijn een Turk met dertien kinderen, een Italiaan en een Fransman met elk twaalf en drie Spanjaarden er een Portugees met ieder elf kinderen. Geen paddestoelen plukken! gij de najaarsnachtevening zou de zon op onze middagcir kel, hadden we nog de .Amster damse tijd', precies om zes uur opkomen en ook om zes uur weer onder gaan en dus dag en nacht even lang zijn. Dt is om streeks 21 september het geval. Midwinter valt omstreeks 22 december, vroeger zonnewende geheten en gevierd als de terug keer van het licht. Dan gaan de dagen weer lengen. ,'t Jaer is een ketinck. dien ik mag. van alle schakelen beginnen', dichtte Constantijn Huygens reeds en in die periode gebeuren in het plantenrijk een onmogelijk aantal dingen, die einde doch tévens aanvang zijn, dat men daar gerust met Huygens een nieuw jaar kan beginnen. Bómen ge ven vruchten, heesters bessen, kruid achtige planten zaden en varens en paddestoelen sporen, alles bedoeld om het voortbestaan van de soort te ver zekeren. Bomen werpen, al of niet na mooie verkleuring, haar bladeren af en bovengrondse delen van over blijvende planten sterven af. alles om beier de winter door te komen. Vele zaden kiemen reeds en brengen als jonge rosetplant de winter door. plat bp de grond liggend om uitdrogende vorstwind over zich heen te laten gaan. Vruchten, bessen, zaden van distels, melden, ganzevoeten en vele andere leveren voedsel aan duizenden doortrekkende of hier overwinterende vogels en niet verteerde zaden wor den met de uitwerpselen op andere plaatsen gedeponeerd, waardoor de soort een extra verspreidingsmoge lijkheid krijgt. Dit alles in bos en v'cld te volgen is een belevenis van groot genoegen. Hoewel de zomer droog was. waren er toch nog vrij veel paddestoe len. doch door de grote belangstel ling. vooral bij de jeugd, wordt het aantal soorten' toch regelmatig min der. Terwijl in vrijwel alle toegangs kaarten tot natuurterreinen het pluk ken van bloemen of het verwijderen van planten verboden is. trof ik tot nu toe in zo n bewijs nimmer een be paling aan dat. het ook verboden was om paddestoelen le verzamelen of te vervoeren. Op een wandeling dooi- de manteling op Walcheren op zaterdag of zondag in paddestoeletyd treft men dan ook altijd een groot aantal kin deren, meestal in gezelschap van ouders, met mandjes vol paddestoe len. Toch zijn paddestoelen ook de vruchtlichamen van planten, die zich door sporen weer uitzaaien en door het plukken van zoveel kan ook hier •door het ingrijpen van de mens in de kringloop van de natuur versto ringen "optreden. Daarom zou een verbod tot plukken en vervoeren van paddestoelen op toegangskaarten zin hebben. Grote plaatsen als -Amster dam en Den Haag hebben trouwens voor onder hun beheer staande ge bieden. o a in de duinen, al een der gelijk verbod ingesteld. Paddestoelen leven in bos en duinen, doch ook op molmend hout en heesters meestal van de afval en helpen deze oprui men. zodat zij een nuttige functie ver hullen. Toch was ik zo gelukkig om op mijn tochten enkele bijzondere soorten te vllndfn. iky.ond op/een eik een grote biefstukzvvam niet iéts lager een jon gere, die ik graag nog wat had zien uitgroeien voor een foto. Een week later bleek alles echter te zijn ver nietigd, evenals een hele groep aan de voet groeiende honingzwammen. .Op plaatsen met minder menselijk verkeer was ik gelukkiger. Ik vond berkenzwammen op berken, die door vermolming reeds het hoofd gebogen hadden zeer fraaie houtknotszwam- men, echter op te donkere, plaats, om te fotograferen en een zeer bijzondere zwam op een sparrentronk, n 1 een stekeltrilzw'am (Tremellodon gelati- nosum) Trilzwammen voelen wat ge latineachtig aan, maar zijn niet kle verig. Deze groeide met een kort steeltje zijdelings uit de stronk tot een halfrond hoedje, was blauwach tig van kleur en aan de onderzijde van stekeltjes voorzien. Daardoor lijkt zij op een stekelzwam, maar behoort toch tot de trilzwammen. Van de paddestoelen, die dus mees tal op afval, leven en saprophy- ten worden genoemd, naar de planten, die hun voedsel aan levende planten ontnemen en parasieten heten, is een kleine stap. De heer Klap, hoofd van een school te Aagtekerke, zond mij een deel van een hém onbekende plant ter determinatie. Deze groeide op het loof van worteltjes (peentjes) en werd gekarakteriseerd als: gele kruipslengels, kleine witte bloem pjes, wortels van het gewas niet te vinden en alles overwoekerend. Zwarte toorts op voormalig meel- fabriekterrein te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 9