Luxor-bioscoop in Vlissingen wordt kapel pinkstergemeente Baarland kapittelde gemeente-ambtenaar 2 ENORM DOOPVONT IN PLAATS VAN WITTE DOEK ALMANAK Gemeente in een kwaad daglicht gesteld' Bouw van de verpleegstersflat kan beginnen Moeder stuurman ,Jozina': dolblij dat Dirk vrij is' VIERING 35-JARIG JUBILEUM G0ESE PLATTELANDSVROUWEN ARNEMUIDEN WOONGEBIED INDUSTRIEËN Hospita geeft kostganger aan Subsidiëring werk consultatiebureau voor alcoholisme Janine Dacosta EERSTE (BILJART) STOOT VOOR ACTIVITEITEN IN ,0LD SLUM' Recreatiecentrum van ,Vrederust' geopend GEMEENTETH0LENT0TGS:,HELP MEE SP0RTV1SSERIJ TE REGELEN' DowZürich verheugd over mogelijkheden tot uitbreiding ,Lichtknuppels' voor Middelburgse lerkeersregelaars PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 IN HUURKOOP MET RECHT VAN KOOP VLISSINGEN De voormalige Luxorbioseoop op het Bellamy- park in Vlissingen wordt Pink sterkapel. De Pinkstergemeen te in Vlissingen is daarmee de eerste in Nederland, die van een voormalige bioscoop een kerk- zaal ma&kt. Wél is er een evan gelist, Johan Maasbach, die in Den Haag een bioscoop ge bruikt voor zijn volle evange- liezending'. Voorganger Willem J. Lentink (42) van de Pinkstergemeente (bijna 300 leden) in Vlissingen zegt dat het ,wel even wennen is', maar hij noemt het bezit van deze bioscoop een .overwinning op net rijk der duisternis'. Eigenaren van de bioscoop zijn de er ven Heilbron in Deventer. De Pink stergemeente heeft het gebouw, dat plaats zal bieden aan omstreeks 400 personen, voorlopig in huurkoop met een overgang naar koop. De ex-bio scoop zal begin januari 1968 in ge bruik worden genomen. De Pinkster gemeente heeft aanvankelijk plannen gehad om het Concertgebouw in Vlissingen te kopen. Uitverkocht De bordjes .eerste rang", .tweede rang" en .balcon' zijn vervangen: het is nu allemaal .uitverkocht' geworden. Op plakkaten met de bekende .samen naar de film'-slagzin heeft iemand het woord film doorgeschrapt en er .Pinkstergemeente' van gemaakt. Kreten als Voodoo, Lovelaces, Dop en Clan 25 op de bioscoopdeuren, her inneren aan het vooral jonge publiek, dat zich hier vermaakte met gooi-, smijt- en schïetfilms, tot de bioscoop twee jaar geleden werd gesloten door exploitant M. A. van Llere, omdat de zaak niet rendabel meer was. De Pinkstergemeente komt op de eer ste rang terecht. Het gebouw dat dateert van ver" voor de laatste we reldoorlog, is hoog, diep en breed. Het telt een wirwar van ruimten, hoeken en gangetjes, waar nu per soneel van aannemer Elankenburgh bezig is aan de verbouwing. Het balcon wordt een bovengalerij met banken, ruimte voor ongeveer hon derd zitplaatsen. P.echts achterin ko men garderobes evenals een kleinere; garderobe links achterin. Balcon en zaal blijven hellend, zoals in de oor spronkelijke bioscoop. In de zaal ko men twee vakken met kerkbanken In zestien rijen van tweemaal zeven plaatsen. Doopvont op podium Op de plaats waar het witte doek komt een enorm stenen doopvont voor de doop door onderdompeling. Het komt op een nieuw podium en wordt nog iets groter dan dat in de huidige Pinksterkapel aan de Hen drikstraat, dat drie-en-een-half bij anderhalve meter groot is. Achter het podium komen kleedhokjes. In de hal van de Pinksterkapel komt een stand met eigen boeken ea an dere uitgaven. Op de bovenste ver dieping van de bioscoop zal een slaapkamer worden ingericht, bioscoop zal een sober, maar trekkelijk interieur krijgen. De huidige kapel aan de Hendrikstraat blijft eigendom van de Pinksterge meente en zal voor diakonaal werk worden gebruikt. Er komt waar schijnlijk uitbreiding van het ver zorgingstehuis van de Pinksterge meente. dat aan zeventien personen plaats biedt. Er zijn bovendien plan nen voor een jeugdgebouw. De Pinkstergemeente betrok 11 juli '64 de eerste kapel, aan de Nieuwstraat, waar ruimte was voor omstreeks 100 personen. Acht oktober vorig jaar, werd de nieuwe kapel in gebruik ge nomen aan de Hendrikstraat, het, voormalige gebouw van sociale ken. Daarin kunnen 220 mensen. De eerste kapel werd toen getrokken bij het verzorgingstehuis. Leeuwse Veiling Voor de Vlissingerdie deze weelc bij toeval op 'de kijkdag voor een inboedeïveiling verzeild raaic- ie, kwam het hard aan: hij was op slag in de ban van de ma honie schoonheid van een spin- nekoptafel, ivaar vier fragiele stoeltjes uitnodigend de wacht bij hielden. Nn keek hij op dat moment in derdaad uit naar wat men in de ze barre dagen op aangename toon een ,eethoek' noemt. Maar tegelijk sloop er een lieve, klein steedse overweging binnentoen hij plotseling vond, dat hij zich toch maar moeilijk kon permit teren zich op een koopdag een eethoek te verschaffen. En daar om wendde hij zich tot de taxi chauffeur, die hem naar huis vervoerde ,Oh, da's niks meneer', advi seerde deze, ,m'n oude moeder is bedreven in die dingen, zal zij wél voor u bieden op die spulletjes1. Het liep uit op een solide afspraak. Thuis lichtte lilj zijn echtgenote over alles in. Ze was verrukt. Al aar', dacht ze op de dag van de verkoping, ,dat lean ik toch veel beter zelf doen. Weet zo'n oude vrouw veel'. En zo hebben die twee een klein, maar kostbaar deel van de avond gevuld door grimmig te gen elkaar op te bieden, met een hardnekkigheid, die de prijs van de meubeltjes, zo is later becijferd, op het viervoudige bracht van het bedrag, waarvoor het echtpaar ze had 'kunnen heb ben. Psychiatrisch onderzoek nodig' BAARLAND Uit de raad van Baar land Is vrijdagavond vinnige kritiek ge komen op de gemeente-ambtenaar I A. van Koyen. Dat gebeurde naar aanlei ding van uitlatingen, die de heer Van Royen had gedaan In een gesprek met het dagblad ,De Stem', waarin hij on der meer had opgemerkt, dat Baarland de kans voorby laat gaan om 90.000 binnen te halen met het tweede gedeel te van het recreatieplan Scheldeoord. Burgemeester W. N. van Llere meende, dat door de uitspraken van de ambte naar Baarland in een kwaad daglicht is geplaatst en deelde de raad mee. (lat de betrokken ambtenaar ,een schrifte lijke reprimande' heeft gekregen. Het GB-raadslid H. de Vriend stelde de zaak aan de orde, toen b en w de toewijzing van 46 van de 48 perceel tjes grond op het tweede deel van het recreatieterrein meedeelden. Hij vroeg de gemeente-secretaris het dagbladartikel voor te lezen. Daaruit bleek, dat de heer Van Royen er bezwaar tegen had dat de gemeente de perceeltjes van de hand neeft daan, dat hy met een plan naar college was gegaan om zichzelf als gegadigde voor alle perceeltjes aan Gymnastiekvereniging haalt oud papier op De gymnastiekvereniging .Olympia' Kapelle zal heden, zaterdag, een inzamelingsactie houden van oud papier. De opbrengst is voor versteviging van de verenigingskas. OOSTBURG De bouw van een ver- pleegstcrsflat in het bestemmingsplan Veerhoekpolder kan wat het gemeen tebestuur betreft beginnen. De Oast- bnrgse gemeenteraad besloot vrijdag avond tot de daarvoor benodigde grond- transacties met de stichting St.-Anto- niu.sziekenhois. De raad verleende boven dien een krediet om de bouwgrond voor een weg naar de toekomstige verpleeg stersflat In orde te maken. In de kosten van het bouwrijp maken zal de stichting 29 per m2 bijdragen. Over de grondtransacties heeft het ge meentebestuur lang met het stichtings bestuur moeten onderhandelen. Bij de be handeling van het desbetreffende voor stel in de raad merkten de heren L. Storm fpvda) en J. Barendregt (wd) op dat ze blij waren dat een en ander nu afgesloten was. Ze spraken de hoop uit dat er snel kan worden gebouwd. raad benoemde de heer P. F. Barend- tot conrector van de gymnasiale afde ling van het Koningin Wilhelmina Lv- ceum. In de bestuurscommissie van de instelling ten behoeve van het open baar buitengewoon lager onderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaanderen werd de burgemeester ols lid en de heer D. Geuze voor het maken van 9 parkeervakken in de Prins Mauritsstraat. Eveneens stelde men een krediet beschikbaar voor het bouwrp maken van het Industrieterrein Stampershoek. Bij de rondvraag drong de heer Baren dregt er bij het college op aan nauwlet tend toe te zien dat werken van de ge meente alleen aan erkende aannemers worden gegund. De heer W. van Dongen (kvp) vroeg of het mogelijk is een leu ning langs de trappen van het gemeente huls aan te brengen. Ouden van dagen blijken moeilijkheden te ondervinden met het bestijgen ervan. te melden, dan de zomerwoningen ge zamenlijk te laten bouwen, waarna een en ander tegen een symbolische prijs door de gemeente overgenomen zou kunnen worden en de zomerwo ningen apart voor een flinke winst te verkopen zouden zijn geweest. De burgemeester had volgens het ar tikel daarop gezegd, dat dit plan geen schijn van. kans zou maken in de raad. Dé heer H. de Vriend (gb): ,Van Royen is er steeds op uit om de voorstellen van b en w te doorkruisen, nu ook weer. Hij doet het blijkbaar met de bedoeling de zaak in de war te sturen, de erva ring met hem wijst daar op. Hij noem de de gemeente-ambtenaar ,een be moeiziek en heerszuchtig man' en maak te er gewag van, dat er toen de eerste huisjes in gebruik waren op Schelde oord al klachten kwamen van de bewo ners over het .onhebbelijk optreden' de ambtenaar. ,Ik heb toen als tijdelijk burgemeester gezegd, dat ze met Van Royen niets te maken hadden en dat zc hem de straat maar moesten opsturen. B en mans genoeg om de gemeentezaken te regelen. Nu heeft Van Royen wraak ge nomen. Hij heeft wat eigen mensen aangenomen om zijn bezwaren in te dienen, die onontvankelijk zijn verklaard. Toen had hij moeten begrijpen, dat zijn fantasieën geen werkelijkheid kunnen worden. Maar hij is de raadsleden afge gaan, waar hij geen voet aan de grond kreeg en nu heeft hij via een dagblad gs gouden bergen voor Baarland willen voorschotelen'. Naar <le mening van het GB-raadslid heeft de heer Van Royen ,geen ver stand van bouwen, hy heeft ook geen handelscapaciteit en over zijn menta liteit zwijg ik maar'. ,Door zijn on hebbelijk gedoe zet Van Royen de gemeente in een kwaad daglicht', vond hij. ,Ik heb dat altyd met de mantel der liefde bedekt, maar b en w moeten nu maar maatregelen ne men, als het zo doorgaat wordt de gemeente onbestuurbaar. Wat den ken jullie eigenlyk van de psychla- ter?' TERNEUZEN .Onze reactie? Ach wat is je reactie op zo'n mo ment. We zijn dolblij dat het al lemaal zo is afgelopen. Ik ben gebeld door een wildvreemde me vrouw uit Biervliet. Bent u de moeder van Dirk, vroeg ze. Har telijk gefeliciteerd hoor, ik vind het heel fijn voor uw zoon'. Mevrouw A. Dieleman-Weststra- te uit Terneuzen, de moeder van stuurman Dirk Dieleman (27) van de .Jozina' hoorde het nieuws van 1e vrijlating van haar zoon en de andere bemanningsleden van haar huisarts, dokter R. J. P. Bauwens. Hij kwam om half zes even langs om het nieuws t:e spuien: ,Uw zoon is losgelaten'. Eerste reactie van zijn moeder: ,Ik geloof het niet, dat kan toch helemaal niet'. Maar enkele mi nuten later belde mevrouw Len tink, echtgenote van de reder, op om het nieuws te bevestigen. ,Zrj wist het toen ook nog niet hele maal officieel. Er zou nog een telefoontje van de ambassade ko men. Maar je kunt het wel aan nemen, zei ze'. Diezelfde mevrouw Lentink heeft de familie Dieleman de afgelopen dagen nauwkeurig op de hoogte gehouden van de toestand van zoon Dirk, die. voorzover valt na te gaan, tijdens zijn Nigeriaanse gevangenschap redelijk behandeld schijnt te zijn. ,Om de andere dag was er bericht'. Wanneer hfl en de andere beman ningsleden in Nederland aiTiveren valt nog niet te zeggen. Mevrouw Dieleman: ,De spanning viel al gedeeltelijk weg toen je wist dat er wat voor ze gedaan werd. Dat vormde al zo'n geruststelling. Het gaf je in ieder geval hoop'. Gelukwensen, voordracht, zang Feestavond in de meisjesvakschool Dode man in sloot gevonden Kapper J. v. d. Reest trof dezer dagen de 92-jarige C. de Kwak-Koolard uit Scherpenisse op zijn afspraak niet thuis aan. Na een speurtocht rondom het huis vond hij de oude man dood in een achter de woning gelegen sloot. De dokter con stateerde bij nader onderzoek dat de man al enkele uren geleden bezweken was. Auto na slip de sloot in KRABBENDIJKE Vrijdagmorgen slipte op rijksweg 58 in de gemeente Krabbendijke een personenauto ter hoog te van het zgn. Bolwerk en kwam in de sloot terecht. Het ongeluk gebeurde toen de auto be stuurd door P. C. K. uit Wageningen bij een inhaalmanoeuvre rijdende in de richting Bergen op Zoom even in de berm terecht lcwam waardoor de auto over de linkerrijbaan zwenkte en na een paar bermpalen te hebben omverg den in de sloot belandde. De bestuurder van de zwaarbeschadïgde aut bleef ongedeerd. ,Een .aperte leugen' noemde de heer De Vriend de opmerking van de ambtenaar, dat de toewijzing van de percelen in een besloten vergadering is gedaan: het was een oriënterende bespreking', stelde hij. Burgemeester Van Liere maakte er in een reactie op de uitlatingen van de heer Van Royen melding van, dat de emeente in eerste instantie bij Schei- uit de puree' is geholpen. .Wij hebben er niets mee te maken, wel ke winsten die mensen hebben gemaakt. Als Van Royen meent, dat hy de man is die weet hoe er gebouwd moet wor den, dan is hij aan een psychiatrisch on derzoek toe. Hij ïs ambtenaar, geen boukundige. Ook ik heb veel met de mantel der liefde bedekt, maar de maat raakt zachtjes vol. Als hij meent, dat hij hier de lakens moet uitdelen, is het ons ernst. Hy is zijn boekje een heel eind te buiten gegaan en moet oppassen, wat hij verder uitspookt'. De heer Van Liere deelde mee, dat de betrokken ambtenaar voor zijn reactie in de krant een schriftelijke reprimande heeft gehad en zei: .Dan moet hij nu maar bij het ambtena rengerecht proberen b en w in een ongunstig daglicht te stellen. VLISSINGEN Waarschijnlijk door geldgebrek haaide de 24-jarige A. K. uit Vlissingen 50,uit de portemonnee van zijn hospita mevrouw M.-V. Hij kreeg spoedig na zijn daad berouw en gaf naar het gestolen geld terug. Toch deed mevrouw M.-V. vrijdagmorgen als nog aangifte van deze diefstal by de politie. Voor de récherche was het op deze manier niet moeiiyk de dader tot een snelle bekentenis te dwingen. Na het proces-verbaal te hebben opgemaakt kon de jongeman weer naar huls terug keren. GOES Ongeveer tweehonderd leden en genodigden hebben vrijdagavond in de kantine van de vakschool voor meis jes te Goes het 35-jarig bestaan ge vierd van de afdeling Goes en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. Een groot aantal lukwensen, geschenken, het optreden van de Haagse voordrachtskunstenares Diet Bouwknecht en zang van (1e fa milie Mallckote uit Kapelle vormden de ingrediënten van dit jubileum. De presidente, mevrouw A. M. van Lie- re-Janse memoreerde in haar jubileum toespraak de oprichting van de afde ling: naar aanleiding van een adverten tie in het Zeeuws Landbouwblad waren 17 vrouwen naar de .Prins van Oranje' in Goes gekomen, waar de afdeling Goes van de Boerinnenbond werd opgericht. Aanvankeiyk hield men de bijeenkom sten aan de Turfkade en later verhuisde men naar het Schuttershof. Reeds snel begon men met cursussen zoals ,fyne keuken' en een slechtcursus. Gedurende de oorlogsjaren lag het ver enigingsleven volkomen stil, maar reeds kort na de oorlog groeide het ledental tot 240. Mevrouw Van Liere memoreer de voorts de oprichting van de afdeling Wolphaartsdyk en Kattendijke-Wilhel- minadorp, waardoor de afdeling Goes een aanzieniyk aantal leden verloor. Wat mevrouw Van Liere als belang rijkste verandering in de vereniging van plattelandsvrouwen zag, was de totaal gewijzigde sfeer: ,Gemeentelyke her indeling, verbindingen, ruilverkavelin gen, industrievestigingen en recreatie vragen onze aandacht'. Burgemeester mr F. G. A. .Huber van Goes, die zijn gemeente ook tot het platteland rekende, zei in zyn ge lukwens dat de belangrykste taak van de bond van plattelandsvrouwen lag op het gebied van de culturele vorming van de mensen op het plat teland. Voorts memoreerde ook burgemees ter Huber de ontwikkeling van Zee land en de taak, die de jubilerende afdeling in dit verband kan vervul len. Mevrouw E. van Beekom-Bennewitz uit Goes, voorzitster van het jubileumco mité sprak namens de leden een ge lukwens tot het bestuur en speldde sa men met mevrouw L. Kraak-van de Vrie uit Goes de bestuursleden een corsage op. Bovendien overhandigde zij de secre taresse, mevrouw D. den Engelse-Sy- tema. een opbergmap. Daarna werden de vier aanwezige leden, die vanaf de oprichting af lid zijn geweest voor het voetlicht gehaald. Ook deze dames, me juffrouw J. Allart uit Oudelande, me vrouw Bogaard-Van der Linde uit Ka pelle. mevrouw Van Dijke-Kryge uit Goes en mevrouw Bogaard-Elenbaas uit Goes, kregen een corsage. Mevrouw E. Huber-Schneider, presiden te van de afdeling Goes van de Federa tie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, wenste de jubilerende afdeling eveneens geluk en wees op de bydrage, die de plattelandsvrouwen aan de fe deratie leveren. Namens de afdeling Goes van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bood mevrouw H. G. H. Naezer-Hufman gelukwensen aan. Mevrouw Evers-Pau uit Wllhelmlna- dorp bood gelukwensen aan namens de afdeling Kattendijke-Wilhelminadorp en namens liet provinciaal bestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Zjj bood de tweede secretaresse, mevrouw J. Deurloo-van den Berge uit Goes, een notulenboek aan. Mevrouw Diet Bouwknecht droeg v van Henriëtte van Eijk, Anton Tsje- chov, Godfried Bomans' en Annie M. Schmidt voor. De avond werd besloten met het optre den van de familie Mallekole uit Ka pelle, die. met gitaarbegeleiding liedjes van Hullebroelc en Zuidafrikaanse lied jes ten gehore bracht. de staten van Zeeland zijn de gemeenten lm gebreke gebleven waar het gaat om subsidiëring van het werk op het Zeeuws consultatiebureau. Omdat het werk van het bureau zich direct richt op bepaalde personen waardoor er spra ke is van individuele adviezen en hulp verlening menen gs dat de totale g e- meentelijke steun zeker geiyk moet zijn aan de provinciale bijdrage. De prak tijk geeft echter een ander beeld te zien. Nu de gemeenten hun bijdragen niet hebben verhoogd verzoeken gs de staten van Zeeland het subsidiebedrag van de provincie te verhogen en te be palen op 12.500. Weer fruitexport in meermalige emballage GOES Do Nederlandse exporteurs zullen met ingang van 20 november weer appelen en peren uit kunnen voe ren in meermalige emballage. Het pro- duktschap voor groenten en fruit heeft op de verplichte voorschriften tot het gebruik van eenmalige emballage een vrijstelling verleend tot 1 juli 1968. Tegen de verplichting tot gebruik van eenmalig fust is met name vanuit Zee land van do zijde der exporteurs op Bel gië nogal wat verzet geweest. Concert- en gehoorzaal Middelburg De pianiste Janine Dacosta heeft gis teravond het muziekminnend publiek, dat de weg naar de Concertzaal te Middelburg wist te vinden gelukkig ge maakt met een voortreffelijk en boeiend recital; zeer boeiend door de program makeuze en voortreffelijk van uitvoe ring. Voor de pauze is zij door de pianomu ziek van Maurice Ravel gegaan, begin nende met de .Pavane pour une Infante dëfunte', één van Ravels beste jeugd werken. Men hoort er zijn grote voor beelden nog in Chabrier b v In Ja nine Dacosta's zeer expressieve uitvoe ring was dat prachtig te horen. In het zeer speelse .Jeux d'eau'. twee jaar na de Pavane gecomponeerd heeft Ravel reeds meer een eigen geluid, al is er nog veel affiniteit met Debussy ener zijds en Liszt andei-zyds. Als een kleur rijk impressionistisch schilderij penseel de de pianiste het tafereel van de ri viergod. zeer speels en klankrijk. In de .Sonatine', vier jaar later, heeft Ravel een uitgesproken eigen zegging. In de oude vorm van de sonate roept hij een treffend tere, wat onbestemde sfeer op, Technisch volmaakt en volko men doorleefd werd (leze muziek van het begin der eeuw gespeeld. Het .Ani- mé' deed ons alles vergeten. Wordt er technisch in de .Sonatine' van de concertgever al heel veel gevraagd in .Gaspard de la Nuit' naar drie ge dichten van Bertrand is een grote virtuositeit vereist. De drie delen kwa men in hun totaal verschillende beelden volmaakt tot ons. Ondine zeer poëtisch, ie Gibet (de galg) luguber en het bizar re, razend moeilijke. Scarbo volkomen duidelijk: iin de enorme veelheid van noten bleef het verhaal doorgaan, de melodie bleef in de overdaad van mu ziek voortbestaan. Een zeer knappe uit voering! Een hartelijk applaus toonde de waardering ervoor. Na de pauze speelde Janine Dacosta de derde sonate van Chopin. De veelzijdig heid van Chopins muziek is als het wa re in de sonate samengevat. Het Largo is een nocturne zeldzaam mooi ge speeld in de finale is er veel van de polonaise. Men proeft het verdriet van de kunstenaar en de bevrijding ervan. Met veel begrip voor de mens en de kunstenaar werd het werk gerealiseerd, een schoon geheel van muzikale zeg- Ovationeel applaus en bloemen waren de dank van het niet al te talrijke publiek, een toegift de dank van de pianiste voor de grote aandacht van haar auditorium. v. M. Nieuwe soos in Giststraaf ARNEMUIDEN Burgemeester wethouders van Arnemuiden zien zeker toekomstmogelykheden voor de gemeen te als woongebied voor de werknemers uit de omliggende industrieën. Dat ver zekerde burgemeester A. Hack donder dag in de rondvraag van de raadsverga dering tot de heer J. van Belzen (pvda). Zeker als er uitgebreid kan worden in de woningbouwsfeer, veronderstelde de heer Hack. Hij voegde er aan toe: ,Het college heeft al voorlopige stekken ge stoken om op tijd te zyn'. Deze zaak kwam aan de orde naar aan leiding van een vraag van de heer Van Belzen over de vorderingen met de tiobouwwoningen. .Vordert goed', burgemeester Hack, ,het eerste blok kan volgende maand bewoonbaar zijn'. De heer Hack voegde er aan toe, dat er een respectabele lijst gegadigden was. maar dat de toezegging van de zestig kandidaat-huurders minder vlot verliep, nadat ze onlangs op de hoogte zijn ge- Het steld van de voor Arnemuiden vrij pit tige huurprijs. De heer Hack was èr overigens van overtuigd, dat de wonin gen ,vol komen', maar in meerderheid van mensen bulten de gemeente. Voor drie op het stroomnet van de ge meente nog ontbrekende- super-onren dabele' percelen in de Calandpolder be sloot de raad een bydrage in de aanleg- kosten te verlenen van 1600 per per ceel. De totale aanlegkosten bedragen per perceel 15.000, waarvan de eige naars bereid zijn om er bijna 10.000 voor neer te leggen. De provincie en de PZEM betalen de rest. De .doorbraakstraat' in het sanerings plan tussen de Langstraat en de Zuid- wal kreeg, zo besloot de raad, de naam Verlengde Walstraat. Voor de aankoop van twee nieuwe maalmachines besloot de raad een krediet uit te trekken van 11.750. Voor een biyvend aandenken in het bejaardencentrum werd 3000 gevoteerd: de gemeente zal de door de Middelburgse kunstschilder Piet Rijken vervaardigde wandversiering in de re creatiezaal betalen. Voor het schoonma ken van het filterbed in de rioolzuive ringsinstallatie werd een krediet van 3500 uitgetrokken: dat is nodig om de watervervuiling tegen te gaan. BERGEN OP ZOOM Vrijdagmiddag heeft de geneesheer-directeur van .Vre derust', dr M. van der Beek in tegen woordigheid van tal van staf- en ande re personeelsleden het recreatiecentrum ,De Schakel' geopend. Het inwonend personeel beschikte eerst over ,De Oase' doch dit verblyf bleek op de duur te klein te worden en bood niet de nodige sfeer voor de jeugdige per soneelsleden. d. Beek sprak eerst zijn spijt uit js het bestuur dat het niet aan wezig kon zijn om dit nieuwe gebouw te openen, maar het bestuur zal het binnenkort komen bezichtigen. as een blijde dag vond de genees heer-directeur. want net gebouw biedt nu de mogelijkheid voor de verplegers (sters.) om zich na gedane arbeid hier te kunnen verpozen of in een gezellig hoekje terug te trekken. Verschillende personeelsleden hebben actief meege werkt om dit gebouw tot stand te bren gen. Vooral de heer Boter wilde hij noemen. De heer Schipper had voor een zeer mooie geschilderde wandversiering ge zorgd. Ook zijn werk werd gememo reerd. Dr v. d. Beek ging daarna over tot de symbolische opening. Hy wenste het echtpaar Lous dat al3 gastheer en gast- vrouwe zal optreden, veel succes toe en hoopte dat zfj met tact en wysheld dit gebouw zullen besturen. Hij droeg het daarna over en sprak voorts de hoop uit, dat de jongeren er een stijlvol gebruik van zullen maken, zodat het verblijf hier gewaardeerd zal worden. Broeder v. d. Broeke voerde daarna nog het woord als lid van het bestuur ter wijl tenslotte zuster Margriet Jobse het naambord boven de deur mocht ont hullen. Zy had namelijk by de prijsvraag voor een naam van het gebouw, ,De Schakel' ingezonden. MIDDELBURG Ds D. van Boven heeft vrijdagavond geen kans gezien een carambole te maken, toen hij met een overigens weloverwogen stoot de biljartballen aan het rollen bracht in de nieuwe jeugdsoos .Old Slum' aan de Gïststraat te Middelburg. Het was een symbolische handeling waarmee do voorzitter van de stichting sociaal cultureel opbouwwerk in Mid delburg de eerste stoot gaf tot een reeks nieuwe activiteiten, die onder de vlag van ,Het Trefpunt' tot ontwik keling zullen komen in het gebouw. THOLEN Het col lege van b en w van Tholen heeft het pro vinciaal bestuur van Zeeland in een brief gevraagd de proble matiek van de jonge recreatievorm, de sportvisserrj te be studeren. Het college is van mening, dat hier een stuk begelei ding en ordening braak ligt, waarbij de bevoegheden liggen bij het provinciaal bestuur. Ordening door deze instantie achten zij óók ge wenst, omdat een ge meentelijke maatre gel territoriaal ge bonden is. Burgemeester en wet houders van Tholen stel len zich wel positief op tegenover de sportvisse- rij. Zij wyzen echter op het gevaar ,dat verkoop en gebruik van alcohol aan boord van de sche pen mot zich brengt, een verschijnsel, waar met de nieuwe drank- en ho- recawet in de hand weinig tegen te doen valt. Tevens wijst het college het provinciaal bestuur op de noodzaak van het stellen van stringente eisen met he- trekking tot de hygiëne aan boord van de sport, vissersvaartuigen. Een belangrijk punt is de deskundigheid van de bemanning, waaraan het gemeentebestuur geen voorwaarden kan ver binden. Het college var b en w komt tot de con clusie. dat er in deze tak van het recreatlebedrijf nog veel moet worden geregeld in het belang van de veiligheid en ge zondheid van de sport vissers. Het Thoolse college zal overigens, vooruitlopend op een beslissing van het provinciaal bestuur, bij de raad komen met een voorstel om door middel van een havenreglement beperkingen In het recht om de haven onder an dere voor pleziervaartui gen te gebruiken. VEEL SCHADE BIJ AUTOBOTSING TERNEUZEN Op het nieuwe kruis punt St.-Annapolder te Terneuzen is vrijdagmiddag een aanrijding ontstaan' tussen de auto's van W. J. DT uit Zaam- slag en J. L. de V. uit Clinge. D. ver-! leende geen voorrang Bij de botsing werd de wagen van De V. zwaar be schadigd. Er raakte niemand gewond. TERNEUZEN De Europese directie van Dow Chemical te Ziirich ïs bijzonder verheugd over de toestemming welke de Nederlandse regering heeft ver leend, het bedrijf te Terneuzen uit te breiden in westelijke rich ting. Zij beschouwt deze beslis sing als een aanmoediging om door te gaan met de verdere ex pansie van de grootste DOW- vestiging buiten de Verenigde Staten van Amerika. Van die zijde werd nog eens beves tigd dat er op het ogenlplik nog geen concrete plannen op papier staan. Uiteraard vormen zij wel gedurig punt van bespreking. Over de prijs, die DOW te zijner tijd voor dc bui- tendykse en nog in te polderen gron den moet gaan betalen, is nog geen overeenstemming bereikt. De onder handelingen daarover moeten zelfs nog beginnen. (Zoals bekend heeft DOW reeds maanden geleden te ken nen gegeven, daarvoor geen hogere prijs te wilen betalen dan voor bin- nendljkse industriegrondenWan neer men gaat beginnen met het in polderen van de betreffende gronden staal: eveneens nog niet vast. Om een voorbeeld te noemen: de raden van de gemeenten Hoek en Biervliet zullen zelfs nog een nieuwe bestem ming aan de op hun gebied liggende gronden moeten geven. Tenslotte deelde de DOVV-directie to Ziirich nog mede dat de Nederlandse regering nog geen beslissing heeft genomen op het verzoek van DOW om een concessie in Schoonlo (Dren te). Zou die. concessie wel worden ver leend, dan zal de ontginning zan zout aldaar, van geen enkele invloed zyn op do produlities te Terneuzen, Dat het biljartspel van de predikant zon der resultaat bleef hoefde allerminst in te houden dat het .open jeugdwerk' in de soos ,01d Slum' een misser zal wor den, zo stelde de voorzitter het gezel schap genodigden dat hen op de vingers keek gerust. Bestuurslid André de Graaf wees in zijn welkomstwoord nog eens op de her komst van de naam van de soos, die heel goed paste by het pand in de tijd dat het er uitgeleefd en onderkomen bijlag. By de opening kon men consta teren. dat de vertrekken inmiddels een ander beeld hebben gekregen. Een barretje in de hoek, een splinter nieuw biljart, een zitje bij de tv en op de zolder nog wat sportieve accommo datie en ruimte voor het organiseren van een beatfestijn; dat alles neeft het gebouw thans een aantrekkingskracht gegeven voor jongelui die onder elkaar willen zijn. Ds Van Boven maakte van de gelegen heid gebruik om te bedanken voor de medewerking van het gemeentebestuur. Burgemeester mr J. Drijber en wethou der M. Wattei waren bij de opening deelde men ons i ïcde. Dr ir Mesu over Westerschelde in Antwerpen VLISSINGEN Dr ir F. P. Mesu. lid van de deltacommissie zal vrijdag 1 december aanstaande, voor de Belgische afdeling van (le European Shipping Press Association, in het Internatio naal Zeemanshuis te Antwerpen een voordracht houden over het onderwerp ,Moet de Westerschelde afgesloten worden Dankwoorden waren er eveneens voor .Trefpunt' directeur Hooyer en diens echtgenote en voorts was er de ver diende hulde voor de jongelui, die mee dachten en meewerkten aan de inrich ting. Nadat voorzitter Bram Gilde de be stuursleden had voorgesteld werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Het raadslid W. Don benutte de gele genheid om een vluchtig partijtje ta feltennis te spelen op de zolder en toen iedereen was uitgekeken was er nog een genoeglijk onderonsje in de benedenzaal. Daar boden secretaris Van der Zwan van de stichting sociaal cultureel op bouwwerk, voorzitter Papegaai van de Middelburgse jeugdraad en Trefpunt directeur Hooyer geschenken aan. .Old Slum' is vrywel dagelijks geopend. MIDDELBURG De gemeente- Eolitie gaat bij het regelen van et verkeer bij duisternis gebruik maken van verkeersbatons. Het hanteren van de ,llchtknuppeltjes' maakt het de politieman mogelijk (le verkeerstekens goed zichtbaar te maken bij de automobilisten. De veiligheid is er in belangrijke mate mee gediend. Het gebeurde vooral op (le Lnngevielebuitenbrug meer dan eens dat een automobi list krachtig moest remmen om dat hij vlak voor hem op de weg een politieman ontdekte en ook een verkeersregclaar zich wel eens met een sprongetje opzij het vege lijf redden. De verkeersbatons werden vrij dagavond zowel op de Langevie- lebuitenbrug als op de Poelen- daclekruising beproefd. Het kruispunt bij de Langeviele- buitenbrug zal beter worden ver licht. OOSTELIJKE WIND Droog en vrij zonnig weer. Overwegend matige oostelijke wind en middagtem- peraturen omstreeks 7 graden. ZON EN MAAN 19 november Zon op 08.06 onder 16.44 Maan op 17.34 onder 10.52 20 november Zon op 08.07 onder 16.43 Maan op 18.23 onder 11.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2