Kin der mode DD Vlissingse wil Lucia worden 9 LIZET TER POORTER HOSTESS FELICITATIE- DIENST 19 6 7/19 68 Coureurmodellen geven de toon aan THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT DROOCrT HEDEMAN HANDSCHOENENMODE Zaterdag 18 november 1967 Gekleed in een donkerblauw mantelpakje, een rood-wit ge streepte blouse en een stewardess-achtig hoedje stapt Lizet ter Poorter uit Vlissingen elke dag in haar rood-witte Dafje. In het Dafje stevige wit-kartonnen koffertjes. Daarop staat in rood-wit te letters: felicitatiedienst. De felicitatiedienst bestaat 10 jaar. Het werd in Leiden het bolwerk van de dienst uitbundig gevierd. Zeeland heeft het allemaal wat langs zich heen laten gaan. Toch is ook hier al 3,5 jaar een afdeling van de felicitatiedienst. De laatste drie jaar in de persoon van de blonde Lizette; een .volbloed Zeeuwse', zoals ze zelf zegt. Elke dag gaat ze de pad op. Aanstaande bruidjes bezoeken, feli citeren en een goed gevuld koffer tje aanbieden. Het is allemaal begonnen in de gro- baas' voor de hostessen, kwam op te steden. De heer P. Weduwer, .de het idee in deze vorm reclame te bedrijven door het verhaal over de Amerikaanse pioniers, die vroeger met wagens vol artikelen werden ontvangen. Hij begon in Leiden, A ni si u-dam en Den Haag met kleine karretjes. Enkele bruidjes kregen bezoek van een hostess, die ze een doos met merkartikelen aanbood. Zo ging het steeds verder, steeds gro ter. De organisatie strekt zich nu ook over hët buitenland uit: België, Duitsland en Oostenrijk. Nu gaat het zó: hostess Lizet ter Poorter krijgt van de gemeenten die in haar rayon aangesloten zijn bij de felicitatiedienst de namen van de meisjes en vrouwen die in onder trouw zijn gegaan. Ze stuurt die aanstaande bruidjes een brief, waar in ze haar bezoek aankondigt en sluit er een couponboekje bij. Met de coupons krijgt de bruid bij aan gesloten detaillisten korting op en kele artikelen of een gratis attentie. Als er geen bericht van verhinde ring komt stapt ze op de afgespro ken tijd, mét het koffertje, naar de bruidjes toe. .Het is natuurlijk niet de bedoeling dat je de koffer naar binnen gooit en weer weg rent Over elk artikel in de koffer, van koffie en bier tot afwasmiddel en de klerenhangers i alles bi) elkaar voor een waarde van ongeveer 30) vertel ik iets meer Bij de koffiemelk vertel je bijvoorbeeld, dat ze de aangebroken fles niet met een plastic dop moe ten afsluiten. Je geeft er tips bij: O oO enfin het is een zeer persoonlijk soort reclame.' Voor elke klant' heeft ze ongeveer 45 minuten de tijd. Versjouwt heel wat kopjes koffie per dag: .Want elke bruid zit echt op je te wachten, vaak in pontificaal; koffie en ge bak staat klaar. Veel mensen benij den me om die baan. Ik doe het graag; klets ook graag en dat is wel nodig, 'k Mag er wel bij zeg gen dat het enorm zwaar is. Je bent van de vroege morgen tot de late avond in touw. Gemiddeld rijd ik 2800 kilometer per week. Mijn rayon ligt tussen Vlissingen en Sint-Willi- orord bij Breda. Bruidjes in Vlissin gen, Middelburg, Goes, Krabbendijke, Schore, Hansweert. Kapelle-Bieze- linge en sinds kort ook Heinkens- zand, 's-Heer-Arendskerke, 's-Hee- renhoek. Nieuwland en Lewedorp krijgen een bezoek. En ze stellen het op prijs geloof ik. De meesten gaan met de couponboekjes naar de middenstanders. Ik vecht ook voor mijn middenstanders.' Lizet ter Poorter stuit weieens op tegenstand. Logisch. Er lopen tegen woordig veel oplichters langs de deur. Heren die onder het mom van voordelige aanbiedingen iemand iets aan willen smeren. De felicitatie dienst heeft daar niets mee te ma ken: ,Wjj zorgen voor persoonlijke reclame. Brengen produkten op een origine!' manier or.-ler de mensen. We geven een cadeau, zomaar om dat er weer een vreselijk belangrijke dag voor een bruid en bruidegom na dert. Niemand hoeft iets te tekenen: niemand is verplicht ergens iets te kopen.' .Het is mij tweemaal overkomen dat mensen mij weigerden te ontvangen. Eénmaai omdat ze het niet ver trouwden, éénmaal omdat het kind in kwestie .moest' trouwen en de buurt het niet mocht weten. Verder kom je met alle mogelijke mensen in aanraking; je maakt leuke din gen mee. Soms zitten er verloofden bij. wat wantrouwend tegenover .vrouwenpraatjes.' Zo kun je iemand treffen die verloofd is met een ver tegenwoordiger van een concurre rend merk van een artikel dat je aanprijst. Verdraaid leuk.' OPLEIDING Wat maakt iemand tot hostess van de felicitatiedienst Lizette sollici teerde naar aanleiding van een ad vertentie in de PZC. Volgde een cur- ;us in Leiden: warenkennis en der gelijke. Ging daarna met verschil- ende hostessen mee op stap: kijken en luisteren tot ze op een gegeven moment zeiden: .Ga je gang maar. In 't begin zat je 'm te knijpen of ze geen vragen zoude nsteilen waarop Ie het antwoord niet wist.' Na twee weken deed de Vlissingse hostess. ;en examentje: pakket doen bij een gefingeerde bruid in bijzijn van de raas. Ze slaagde en was daarmee typiste-telefoniste af. Ze ging bruid- |ès bezoeken. Reclame bedrijven. Op stap in het rood-witte Dafje. Hostess van de felicitatiedienst. Een blonde schone uit Vlissingen dingt mee naar de titel .Nederland se Lucia'. Het Is de 18-jarige Astrid Verhagen. Zij is een van de uitver korenen die in de finale van de Lu- ciaverkiezlngen 1967 is gekomen. De verkiezingen worden o a door de vereniging Zweden in Nederland, de Scandinavische luchtvaartmaat schappij georganiseerd. Er wordt dus een Nederlandse Lucia gecreëerd. In Zweden is de Luciaverkiezing een eeuwenlange traditie. Dertien de cember is de feestdag van de hëilige Lucia. Dan dragen alle Zweedse meisjes die Lucia heten een kroon met brandende witte kaarsen. Er wordt ook een Lucia gekozen, de na tionale lichtdraagster. Zij is het symbool van het licht. De kroning van de Zweedse Lucia gaat ieder jaar met meer pracht en praal sa men. Toch is het de bedoeling, dat het een vrij ingetogen feest blijft, sfeervol en plechtig. Nederland zal een officiële afgevaardigde zenden naar deze kroning, de finaliste van deze Nederlandse Luciaverkiezing. Astrid Verhagen, die op aandringen van haar moeder, eigenlijk zo maar voor de grap meedeed kreeg verle den week een telefoontje dat zij de Zeeuwse vertegenwoordigster in de verkiezing zou zijn. Ze vindt het natuurlijk wel fijn, de frêle, lang harige Vlissingse. Op school na de middelbare school ging ze naar de kleuterkweek in Middelburg kreeg ze de eerste spontane reac ties. De ouders van de kleuters die een paar uur in de week aan haar worden toevertrouwd kwamen haar feliciteren. Of ze de reis naar Zwe den zal maken? ,Dat weet ik natuur lijk helemaal niet. Als ik het mocht winnen wel, en anders waarschijn lijk de volgende vakantie.' Tot nu toe was het zuiden het reisdoel, maar vorig jaar besloten Astrid en haar zus Marian het maar eens noorde lijker te gaan zoeken. ,Het noorden trekt me erg. Ik ga er in ieder ge val ééns naar toe.' Astrid gaat op zoek naar alle mogelijke lectuur over Lucia en over de Luciafeesten: ,Als je tenslotte kans hebt óók even lichtkoningin te zijn!' December is in zicht. De maand van Sint-Nicolaas, de maand van Kerstmis, de maand van de kerstvakantie en de maand van oud en meuio. De maand ook. waar in heel wat kindertjes in het nieuw worden gestoken. De meisjes een nieuwe feestjurk, de jongens een nieuw overhemd of een fijne trui. De kindermode schrijft tegenwoor dig andere dingen voor: feestkle ding voor de jongetjes, gewoon ge ren. Misschien heeft hij toch wel lie ver zijn vertrouwde koltrull Ruiten zijn niet te verslaan. Zelfs de ruiten rokjes met galgen blijven op gang doen. En oaarom ook niet f Een gezellige ruit, past in elke tijd, zei den de grootmoeders vroeger al. Een rood-groen-witte ruit voor de tien jarige scholiere, met een v-vormig groen fond en een groen heupcein tuurtje. Niet zo besmettelijk en dus ideaal voor jonge robbedoezen. Tenslotte de bloemetjes en appel tjes. Gebloemde stoffen zijn erg aan mode onderhevig. Tien jaar geleden zaten alle meisjes gebloemd in de schoolbanken, vijf jaar geleden was het uit. Nu kan het dan weer. Hoe kleiner, hoe liever. En om de grote" mode maar weer eens te volgen krijgen ook de achtjarige meisjes een wit kraagje (als het er maar makkelijk aan en af kan, anders is he. iedere dag wassen geblazen!) en witte golfrandjes langs de rits en op de zakken. Coureurmodellen geven de toon aan in de handschoenenmode 1967-1968. en niet alleen voor de vrouw die chauffeert. Ook de jongere garde die zich per fiets of brommer verplaatst heeft de coureurhandschoen geadopteerd als een sportief accessoire, dat de laatste tijd in een grote verscheidenheid van kleuren en leer soorten op de Nederlandse markt is verschenen. Toch hebben al deze variaties in kleur en model de .klassieke' autohandschoen niet kunnen verdringen. Die wordt nog altijd gemaakt uit het zo genaamde peccaryleer dat niet alleen zacht en soepel maar ook wasbaar is. Allerlei nuances bruin, van heel licht tot heel donker, zijn dit najaar mo dekleuren in de handschoenensector. Taupe, curry, dorado, Havana en somali z|jn enkele van de specifieke herfsttinten. Zwart en mosgroen ho ren er eveneens bij. Contrasterende kleuren worden gecombineerd, zoals een helrood of turkoois velours van schapeleer op een glanzend-zwarte binnenhand. Voor komend voorjaar belooft de handschoenenindustrie een uitermate levendig beeld, met kleu ren als tourkoois. roze, paars, fel groen. vaak onderling in felle con trasten gecombineerd. Ritssluitingen en garneringen van koper en nikkel zullen de aandacht op de gehand- schoeide hand vestigen. Voor de win ter die voorlopig dichterbij is dan het voorjaar van 1968, brengt de hand schoenenmode heel veel leren hand schoenen met warme voeringen. Voe ringen van lamsvacht, natuurbont, gebreide wol, cashmere, jersey en van zijde, een warm voeringmate- riaal dat echter ook in de wat lich- zellige jurkjes die ze ook best naai school aan kunnen doen voor de meiskes. Voor hele longe jochies zijn er echte smokings, hele kleintjes natuurlijk. Ze zijn peperduur en zeker niet praktisch. Wan. welke huismoeder laat haar spruitei. mei een gerust hart in zo'n duur deftig pakje rond draven'.Maar met de romantisering ran de kleding van de grote broers en zussen grijpen de ontwerpers voor de kleintjes ook terug naar de echte, oude pakken. Een voorbeeld hiervan is het ontwerp parmant," een marineblauw tercryl kostuum. Het jasje (men zou ook van colbert kunnen spreken) heeft geen kraag en revers en wordt met drie me- dailleknopen gesloten. Er wordt een hemelsblauw overhemd bij gedragen en in plaats van het alweer zo tradi tionele dasjeeen royale strik. Men is benieuwd hoe zoonlief zal reage- tere handschoenen voor voor- en na jaar wordt toegepast. Voor de avond zijn er nog steeds de lange avond handschoenen van satijnstretch in meer dan zestig kleuren. Wie zich een waarlijk luxe handschoen kan en wil permitteren vindt voor de prijs van ruim tweehonderd gulden een paar handschoenen met kappen van nertzbont. Ook oever- en ande re edelbontsoorten worden als gar nering van geklede winterhand schoenen gebruikt. Het hoeft niet allemaal even duur te zijn: voor veertig a vijftig gulden zijn-er hand schoenen met een kapje van echt Indisch lam. De handschoenenmode van dit ogenblik is sterk beïnvloed door het coureurmodel. Allerlei leer soorten en kleuren, met daarnaast speelse garneringen in de vorm van een gespje, een bies met een ringe tje. een uitsparing in contrasterende kleur or een klein zakje op de pols dat met klittenband wordt gesloten en als bergruimte voor parkeergeld of treinkaartje is bedoeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 21