,Hoge havenautoriteit Belgisch- Nederlandse samenwerking' Prof. Langman geen dwerg onder reuzen gunstig onthaald DOW-uitbreidingen „Pfl ovy "A- voor kwaliteit POLITIE BRACHT KLAARHEID IN INBRAKENSERIE TE MIDDELBURG Burgemeester Hoek: ,Groengordel tussen Braakman en chemisch bedrijf' ONTWERP VAN ZEELANDBRUG IN DUITSLAND BEKROOND NIEUWE FUNCTIE VERRASSING JHR MR T. A. J. W. SCHORER DENKT AAN: Zeeuws kandidaat PvdA-kamerzetel VAN CONCREET NAAR ABSTRACT Twee Duitse neven stalen benzine, dekens, kilometers en PZEM-kabel ALMANAK INZET VAN DIT IDEE: HET KANAAL BAALH0EK Super-biet! Tweede verdachte van inbraak Goes aangehouden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 MIDDELBURG De rec hercheurs van de gemeentepolitie, die zich hadden vast gebeten in de zaak van de steeds weer terugkerende inbraken in de Oranje- Nassauschool, betrapten donderdag avond de 18-jarige W. V. op heterdaad. In een week tijds bezocht de Jonge man de school vjjf keer, waarbij hij zich uit leefde in vernielzucht. Telkens richtte hij een complete ravage aan ln de kamer van het hoofd der school en de leraarskamer. De inhoud van de kasten werd dan over de vloer fesmeten. Bij zijn laatste bezoek trok ij zelfs de hele plantebak leeg. Nadat voor de tweede keer een ongewenste vi site was ontdekt, kreeg de politie enig houvast. Bij routinecontroles kwam vast te staan dat het tijdstip van de insluiping in de avond lag. Toen de jon geman zich donderdagavond voor de zoveelste keer met een loper toe gang tot de school had verschaft en op nieuw de zaak overhoop had gehaald, 3loegen de postende rechercheurs toe. V., een bekende van politie en justitie, is inmiddels ln het politiebureau ingeslo ten. ADVERTENTIE 8int denkt al aan MBIJOUl TERNEUZEN De beslissing van minister Schut van ruimte lijke ordening, dat het chemisch bedrijf van Dow-Chemical te Terneuzen mag uitbreiden in westelijke richting, is door de hoofden van de daarby betrok ken gemeenten bepaald gunstig ontvangen. Zoals bekend gaat het hier om uitbreiding van het Amerikaanse bedrijf, dat grote belangstelling heeft voor de bui tendijkse gronden, welke wor den gevormd door de Mossel- bank en een gedeelte van de VLISSINGEN De stichting FVS te Hamburg heeft de Fritz Schumacherprijs toegekend aan drie Nederlandse ontwerpers, die een groot aandeel hebben gehad bij het ontwerpen en de totstand koming van de Oosterscheldebrug, thans Zeelandbrug. Het zijn ir C. van Leeuwen, di recteur van Van Hattum en Blan kevoort NV, ir J. H. van Loenen, van dezelfde nv en ir A. C. Kreijn, verbonden aan de Amsterdamse Ballastmij NV. Beide ondernemingen vormden de Combinatie Brug Oosterschelde. De Fritz Schumacherprijs wordt uitgereikt aan diegenen, die vol gens de stichting, bijzondere pres taties hebben geleverd op het ge bied van bouwconstructies. De prijs, die uit 20.000 bestaat, wordt vandaag vrijdag in Hannover uitgereikt. BURGEMEESTER A. SCHIPPER, KRUININGEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Na het plotselinge overlijden van het PvdA-tweede- kamerlid de heer W. van der Ge vel, is zijn opvolger op de PvdA- lijst de heer A. Schipper, burge meester van Kruiningen en sinds 1966 wnd. burgemeester van Kat- tendïjke. Van hem is nog niet be kend of hij de zetel zal aanvaar den. Toen wij burgemeester Schipper don derdagmiddag spraken, verklaarde hij nog van niets te weten. Uit de cou rant had hij donderdagmorgen kennis genomen van het plotseling overlijden van de heer Van der Gevel, doch hij had zich nog niet gerealiseerd dat hij kandidaat voor deze opengevallen ka merzetel werd. Zou de heer Schipper bedanken, dan komen achtereenvolgens in aanmerking mevr. M. Epema-Brugman te Putters- hoek en de heer C. Laban te Rotter dam. De heer Schipper die sinds 1954 burge meester i3 van Kruiningen (en daar voor vnn 1949 af burgemeester van Kattendijke), is geboortig van Oud- Beyerland. Hij is 53 jaar, gehuwd, en heeft vier kinderen. Examens Te Rotterdam slaagden voor het kruide niersdiploma de heren R. J. Vermeulen en J. de Theije, beiden uit Terneuzen. VLISSINGEN Prof mr drs II. Langman, nu nog onderdirecteur van de Koninklijke Maatschappij >De Schelde', moet nog wat wennen aan zijn nieuwe functie die op maandag 27 november ingaat: directeur van de Stichting Nederlandse Scheeps bouw Industrie. ,Die benoeming is voor mij min of meer als een donder slag uit een nou ja niet geheel hel dere hemel gekomen', zegt hij er zelfs van als we hem op één van de sporadische avonden gisteravond dat hij thuis is, treffen. Vraag aan mevrouw Langman als haar man even de kamer uit is om een rapport te halen: .Hoeveel dagen per jaar is uw man tliuis?'. Antwoord: ,Nou in ieder geval ie dere zondag. Dus 52 dagen per jaar'. Waarom is deze benoeming min of meer als een verrassing voor de heer Langman gekomen? Hij had zoals bekend een belangrijk aan deel in de samenstelling van het rap port Commissie Nederlandse Scheeps bouw 1965 het zogenaamde rap port Keyzer. Jk vloog er een keer de wereld voor rond: Amerika, Hong kong, Japan, Zweden', zegt hij er van. En de Stichting Nederlandse toch met name opgericht om de in het rapport aanbevolen richtlijnen uit te werken. En toch een verrassing? .Ja', meent de heer Langman, .want bij de follow up van het rapport was ik nauwelijks betrokken'. Daarom ook wil en kan hij nog maar weinig kwijt over zfln aan pak van zijn nieuwe functie. ,Het is nog allemaal te nieuw voor mij', zegt hij, ,Mijn kantoor zal in Den Haag komen maar het is nog niet eens bekend waar precies. Het is overigens heel boeiend om je eigen toko nog te moeten opzet ten. Maar nogmaals: het is ook voor mij nog nieuw en opzienba rende uitspraken als ,er moet een fusie komen tussen Wilton en Verolme' het zou overigens een aardige headline zijn voor de Als hij zijn nieuwe functie vergelijkt met zijn werk bij de NV Koninklijke Maatschappij JDe Schelde' wil hij wel bekennen: .Eigenlijk zit ik lie ver gedoken in het veel concretere werk bfl een werf. Mijn nieuwe func tie is veel abstracter. Maar we moe ten zorgen dat de ideeën uit het rap port Keyzer van de grond komen. Dat werk fascineert me natuurlijk. En het geeft vertrouwen op een goede samenwerking te kunnen reke- nen'. De heer Langman kan nu nog niet precies zeggen hoelang hij deze functie zal bekleden. Als we hem vragen zijn nieuwe func tie wat nader te specifiseren, haalt liij het rapport Keyzer er hij en somt op: ,Dat rapport beveelt on der meer aan: verbetering van het werkklimaat, research en ontwikke ling, inschakeling van computers, vorming van groepen. Daarmee ga ik me dus bezig houden. En ik weet dat er in de Nederlandse scheeps bouw een grote bereidheid is om sa men te werken. Dat is ook noodzake lijk. Als men de grote Nederlandse werven bijeen veegt, doen we nog onder voor de enorme eenheden die bijvoorbeeld in Japan bestaan. En in een wereld van reuzen is het moei lijk als dwerg voort te besta; a*. Prof mr drs Langman voegt er nog aan toe: ,Men kan twee kanten uit: een onderlinge samenwerking tussen de werven en een samenwerking van werven met andere takken uit de me taalnijverheid. Het eerste is inder daad primair, want het gaat om de vraag: kun je op rendabele wijze onze vaderlandse scheepsbouw uit oefenen. Zoals bekend wordt in het rapport Keyzer gesteld dat het prijs niveau in "de Nederlandse scheeps bouw als geheel 12 procent onder de totale kosten ligt'. De heer Langman vindt het een plezierige omstandigheid met het rapport Keyzer in de hand te kun nen beginnen. Om te illustreren dat dit rapport een uitstekend werkstuk is, vertelt hij dat het in ons land al aan zeven andere bedrijfstakken als voorbeeld ia voorgelegd. Ook wil de heer Lang man uitwisseling van gegevens be reiken met Engelse deskundigen. Zoals bekend is in Engeland het rapport-Geddes uitgebracht. .Dat rapport, overigens ook uitstekend, is uitgebracht door buitenstaan ders. Het is dan ook beslist ob jectiever maar het mist naar mijn gevoel toch de feeling vanuit de bedrijfstak'. De heer Langman blijft in Vlissingen wonen. ,Er verandert dan toch wei nig, want ik was toch veel weg*, zegt hij. Bovendien kan hij dan één van de weinige hobbies waarvoor hQ nog tijd heeft, nog beoefenen: wan delen over strand en duin en in de bossen bij Domburg en Oostkapelle, Bovendien blijft hij één dag per week doceren aan de economische hoge school ln Rotterdam. ,Om de over gang naar de nieuwe functie te leg gen' nemen de heer en mevrouw Langman een weekje vakantie. MIDDELBURG Gegeven: kei harde, concrete tegenstellingen tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen. Project, dat alles via een Neder lands-Belgische overeenkomst kan worden gerealiseerd: het Baal- hoekkanaal ter ontsluiting van Antwerp ens linker-Scheldeoever. Kardinale vraag: onder welk dak kunnen hier zaken worden gedaan opdat binnen niet al te lange ter mijn alle belangen in Europa's be langrijkste havendelta het best gediend zouden zijn? Jhr mr T. A. W. Schorer (lid van gedeputeerde staten van Zee land. oud eerste kamerlid) heeft er zo zijn eigen bespiegelingen over. En hij denkt daarbij aan een Hoge Havenautoriteit voor een Belgisch-Nederlandse samen werking. In een interview met een onzer redacteuren heeft hij deze gedachte geplaatst tegen het veelkleurige decor van de ontwik kelingen, die ln het mondingsge- bied van Rijn, Maas en Schelde aan de gang zijn. VLISSINGEN Twee jonge Duitsers worden vanmorgen vrijdag voor geleid voor de officier van justitie, be schuldigd van diefstal van een PZEM- hoogspanningskabel in het Sloegebied en van nog diverse andere zaken. De man nen, die in dienst zijn bij Duitse firma's op werken in Vlissingên-Oost, hebben verder een Vlissingse autoverhuurder op gelicht door de kilometerteller uit te schakelen over 1200 km, hebben in Vrou wenpolder dekens gestolen nit een zo merwoning en bovendien 46 liter ben zine in Frankrijk. De rijkspolitie te Borssele en de Vlis singse gemeentepolitie betrapten de mannen toen zij woensdagavond langs de weg naar Hoechsb-Vlissingen losse stukken hoogspanningskabel in hun van de Vllssinger O. S. gehuurde auto sjouw den. Ze hadden er al dertien meter, ter waarde van ongeveer 65 in liggen. Het waren de 25-jarige G. R. H. uit Sankt Ingbert en zijn 19-jarige neef D. K. uit Oberauerbach. Ze werken bij de Duitse firma, die de kabel bevestigt en bij een onderaannemer voor de bouw van het Hoechst-complex. Ze logeren in een zo merwoning in Vrouwenpolder. Bij onder zoek bleek, dat H. de kabel van de kilo meterteller van de huurauto had los gemaakt. waardoor die 1200 km minder aangaf dan de mannen hadden verreden in Frankrijk en Duitsland. K. bleek in Vrouwenpolder dekens te hebben gesto len uit een andere zomerwoning en in Frankrijk de benzine. Zeeuwse Draaiboek Het aardige van sinterklaas is, dat hij niét moderniseert. Zowat om de tien jaar koopt hij eens een nieuwe schimmel, maar daar blijft het bij. Zijn omgéving moderniseert wel. Een aardig voorbeeld is het draai boek, dat voor zijn intocht in Vlissingen is samengesteld. Daar in is werkelijk niets aan het toeval overgelaten. Elke stap, die de goede man doet, is bij voor baat vastgelegd. Er staan zelfs kinderhandjes in, die tussen JKleu- ters zingen' en Jiet in beweging lcomen van de stoet' gedrukt moe ten worden. In vier volgeschreven pagina's is een perfecte organi satie vastgelegd. Daarvoor niets dan hulde. Alleen de laatste passage in het draaiboek staat ons niet aan. De toon is niet vriendelijk, fiaarna Sint-Nicolaas en de zwarte Pieten afvoeren naar de PZEM. Wat moeten ze dddr nou? Trainen. Oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Die centrale, zullen ze na afloop zeggen, die centrale? Niks aan. Maar een schóórsteen... MIDDELBURG ,Het Baalhoekkanaal tussen Antwerpens lin ker Schelde-oever en de Westerschelde is in de eerste plaats een zaak, die de Belgische en de Nederlandse regering aangaat. En die blijft het ook. Maar je denkt er eens over na. Wie doet dat niet? Het zijn tenslotte zaken, die ons sterk bezighouden.' Jhr mr T. A. J. W. Schorer heeft alle elementen, die in deze belangrijke zaak meespelen gerangschikt in het perspectief van de toekomstige havenpositie van het Beneluxgebied en daarbij een duidelijke richting gevonden. Hij zegt: ,De oplossing in de Benelux zou wel eens kunnen liggen in een soort van Hoge Havenautoriteit voor een Belgisch-Nederlandse samenwerking. Zoals we een Hoge Autori teit hebben voor de Europese Gemeenschap van kolen en staal (EGKS). Het komt er dus op neer dat jhr Schorer het project Baalhoekkanaal aanleiding genoeg vindt om een an dersoortige stap te zetten dan de Bel gische minister van openbare werken J. de Saeger, die onlangs pleitte voor een Beneluxorgaan voor de linker Schelde-oever, een vorm van samen werking tussen België en Nederland, die zich in eerste instantie moet richten op wat men zou kunnen noemen de architectuur en de uitvoering van het kanaal tussen Antwerpen en de Westerschelde. ,We zitten ln het overlegorgaan zee havens zuid-west-Nederland. Dat is een goede zaak, zegt de heer Schorer. Maar alle partners in het overlegor gaan beschouwen de belangen vanuit hun eigen achtergrond. En dan zijn de Zeeuwse belangen veel minder dan die van de anderen los te zien van de Antwerpse belangen'. Tegenprestatie Goed duidelflk stelt jhr Schorer vast dat het Baalhoekkanaal een zaak is waarvan de onderhandelin gen via de lijn Den Haag-Brussel en omgekeerd lopen. .Het is een regeringszaak. Maar ik kan mij moeilijk voorstellen dat een Neder landse regering op de duur negatief zou kunnen staan tegenover zeer zwaar wegende Belgische belanden. Wanneer er een positieve opstelling komt op regeringsniveau voor de Antwerpse belangen, dan zou er sprake moeten zijn van een con tra-prestatie. En die contra-presta tie zou dan van een zo grote impor tantie moeten zijn, dat het de vraag is of de Nederlandse havens, zoals die op het ogenblik opereren, er ook maar ooit mee bevredigd zouden kunnen worden. Dus zou het dan wel een andere kant op moeten gaan. Praten met de heer Schorer over havenontwikkelingen als nu aan de orde zijn is kennis maken met een man. die ervan overtuigd is dat een gezonde concurrentie tussen Rotter dam en Antwerpen nog niet hoeft in te houden: elkaar op leven en dood bevechten. Sterker nog: buiten het bestuurlijke vlak om (voorname lijk het bedrijfsleven) wordt steeds meer duidelijk dat er directe ban den zijn tussen beide steden. De plannen voor een pijpleiding van een aantal raffinaderijen van Rotterdam naar Antwerpen is een voorbeeld, dat zich in die gedachte laat passen. De idee van een Belgisch-Nederland se havengemeenschap met een hoge autoriteit als uitvoerend orgaan is dus niet meer en niet minder dan een logisch vervolg op de al be staande toenadering. Welke overwe gingen hebben de heer Schorer tot deze gedachtenconstructie ge bracht? Hij zegt: ,Er zijn zoveel gemeenschappelijke belangen. Neem bijvoorbeeld de concurrentiepositie van de Nederlandse en de Belgische havens ten opzichte van andere Eu ropese havens: Marseille en andere Franse plannen, Engeland, Ierland. Bovendien moeten we voorkomen dat we in het Beneluxgebied energie ver spillen'. Vraag: op welk terrein zou zo'n hoge autoriteit voor een Belgisch- Nederlandse samenwerking zich moeten bewegen? Jlir Schorer: ,Ik stel mij zo voor, dat deze zich vooral en in de eerste plaats moet richten op een minimum aan gelijke voorwaarden ten aanzien van vestiging van industrieën en van haventarieven. Zou men voor een dergelijke vorm opteren dan zijn er allerlei verbanden mogelijk: losse, strikte en wat er nog tussen ligt'. BENELUX Het begrip Benelux is gevallen. In het gesprek komt een markante op merking, die enige tijd geleden werd femaakt naar voren: .de rijksgrens ussen België en Nederland moet een stukje folklore worden'. De heer Schorer reageert onmiddellijk: ,Tot nu toe hebben we de Benelux eigen lijk alleen nog maar met de mond beleden. Nu dient zich een reëel plan aan met de mogelijkheid om er een stuk Beneluxpraktijk van te ma ken. Gaat het de andere kant op, ja, dan kunnen we de Benelux wel afschrijven. Vanzelfsprekend hoe kan het anders zet de heer Schorer bij dit alles ook de Zeeuwse positie een ogenblik in het optisch centrum. En dan localiseert hij als volgt: .Zeeland en Antwerpen liggen beide aan de Schelde, hebben dus een dui delijk economisch verband. Een his torisch perspectief'. Die plaatsbe paling is nodig om de mogelijkheden voor de toekomst, die er voor Zee land in de havenontwikkeling en de industrialisatie liggen, binnen de lij nen van de hedendaagse werkelijk heid alle relief te geven. Vandaar dus lijkt de heer Schorer een havensamenwerking tussen Ne derland en België onvermijdelijk. Uiteraard met behoud van een ge zonde concurrentiepositie, zoals Rot terdam die op gTond van zijn geo grafische ligging lieeft. Samenwer king is mogelijk via een Belgisch- Nederlandse havengemeenschap met een hoge autoriteit als uitvoerend orgaan. Om zoiets te bereiken moet de huidige confrontatie tussen beider belangen zo worden omgebogen dat er een basis voor een geza menlijke aanpak komt. ,En zijn zaken, die men niet op achtermiddag bij een kopje koffie zo maar eens regelt.... De landbouwer J. Corré te Arnemuiden heeft een voederbiet van zestien kg gerooid. Nieuw-Neuzenpolder nu over 320 hectare grond, die nog lang niet zijn volgebouwd. Momenteel wordt daar op onder andere de bouw van een nafta kraker en een fabriek voor polyethyleen voorbereid. Beide fa brieken hoopt men ln de tweede helft van 1969 in gebruik te kunnen ne men. Burgemeester J. C. Aschoff van Ter neuzen toonde zich bijzonder ver heugd over do beslissing van de mi nister. Hjj legde er nog eens de na druk op dat het standpunt van Ter- m-uzen steeds is geweest dat derge lijke bedrijven langs de Westerschel de behoren te worden gebouwd. ,Er is wel eens gesuggereerd dat uitbrei ding ook in zuidelijke richting kan geschieden maar dat zou toch wel een kwalijke zaak worden'. aldus Terneuzens burgemeester die blij is dat zulks nu definitief van de baan is. Burgemeester A. P. Kostense van Biervliet zei dat het besluit van de minister in elk geval niet Is gekomen als een donderslag bij heldere hemel. ,Het was een pu bliek geheim dat de plannen zou den doorgaan', wist hij. Overigens noemde hij de ministeriële beslis sing van het allergrootste belang voor de werkgelegenheid in Zeeuwach-Vlaanderen. Jammer noemde hij het dat een stuk na tuurgebied verloren zal gaan. Burgemeester Kostense noemde het DOW-Terneuzen heeft van de Ne derlandse regering toestemming gekregen lint chemisch bedrijf naar het westen uit te breiden. Op de luchtfoto een gedeelte van de mosselbank, die voor dat doel dient te worden ingepolderd. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). een gelukkige omstandigheid dat dergelijke vestigingen en uitbreidin gen worden begeleid met de nodige maatregelen milieuhygiëne, tegen luchtverontreiniging, etc.). Biervliet boft bovendien dat het gunstig is gelegen ten opzichte van de DOW- bedrijven. ,Ik neb goede verwachtin gen dat deze beslissing Biervliet een Injectie ten goede zal geven', aldus Biervliets burgemeester. Als mede bestuurder van het beheerschap .Braakman' zei hij dat alles gedaan zal moeten worden om te voorkomen dat de sfeer van de .Braakman' wordt aangetast. Zijn collega, burgemeester A. F. ilanssens van Hoek, tevens voorzit ter van ,De Braakman', bad al een maatregel in gedachten. ,Een be hoorlijke begroeiing in de vorm van hijvoorbeeld groengordels, zouden de chemische bedrijven in de toekomst aan het oog vnn de recreatiezoekende moeten onttrekken', dacht burge meester Hansscns. Uit het oogpunt van werkgelegenheid noemde hij de beslissing van de minister van groot belang. In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer B. C. Neve, Dorus Rijkers straat 12, Middelburg. Telefoon 01180-5025. GOES Op verzoek van de Goese ge meentepolitie heeft de politie te Rot terdam aangehouden de Rotterdamse koopman H. W. Hij zou ook betrokken zijn bij de inbraak - en diefstal van 100 gouden ringen - ln een Goese juweliers zaak aan de Korte Kerkstraat in de nacht van 30 op 31 oktober. Een van de daders kon direct worden gevat, nadat de alarmsirene in werking trad. Toen was bekend, dat er een tweede man bij de inbraak betrokken was, die eerst nu kon worden aangehouden. W. zal wor den voorgeleid voor de officier van jus titie te Middelburg. OPKLARINGEN Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige noordelijke wind en weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 18 november Zon op 08.03 onder 16.45 Maan op 16.59 onder 09.42 (ADVERTENTIE) Paulinapolder. Dow is bereid dat gebied in te polderen waar door een oppervlakte van ruim 200 hectare aan de zee zou wor den onttrokken. Met de grond die Dow nu reeds heeft aange kocht, zou het concern de be schikking krijgen over een to taal-oppervlakte van 600 tot 700 hectare. In afwachting van dc beslissing van minister Schut had de gemeente Ter neuzen reeds een verzoek gericht aan de buurgemeenten Hoek en Bier vliet om de bestemming van de «>p hun territoir liggende gronden le wjjzigen en daaraan een industriële bestemming te geven. Over dat ver zoek wordt in de laatste tijd druk van gedachten gewisseld. Overigens kan men in DOW-kringen nog niet definitief zeggen voor welke doeleinden de gronden precies zul len worden gebezigd. Ook niet wan neer een aanvang met de inpolde ring zal worden gemaakt. Immers op 23 mei van dit jaar verklaarde de DOW-pre3ident Europa, de heer Zol- tan Merszel uit Zlirich, dat bedoelde gronden eerst op langere termijn no dig zijn. Het bedrijf beschikt in de (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2