Door gas vergiftigde classificeerders vallen in tankerruim Machinefabriek Breda' ook in Rijn-Schelde Scheepvaart naar Antwerpen onder veiligheidsmarge DOW mag uitbreiden Wetsontwerp Tholens herindeling is uit Doorvoer Frans graan via Sas van Gent ARUBAAN EN Amsterdammer ZWAAR GEWOND ALMANAK DRIE ZEEUWSE BB-KRINGEN NAAR GOES Scholieren braken automaat open Minister: Naar het westen AANBOD TOT AANDELENRUIL PROF. LANGMAN DIRECTEUR .NEDERLANDSE SCHEEPSBOUW INDUSTRIE' Terneuzenaar werd gewond bij een bedrijfsongeval Minister Beernink niet gelukkig met gemeenten beneden 5000 inwoners DANKZIJ EUR Burgemeester stelde graanelevator officieel in bedrijf Sint-Philipsland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 IN ENGELS SCHIP OP SCHELDEPOORTWERF VLISSINGEN Twee classifi ceerders, een Arubaan en een Am sterdammer zijn woensdagmorgen levensgevaarlijk gewond toen zij, bedwelmd door giftige gassen acht meter diep vielen in een ruim van de olietanker Londen Indepen dence' op de Schcldepoortwerf in Vlissingen-Oost. Twee nnderen vielen van bijna vier me ter hoogte: een vijfde man, die wilde helpen, werd eveneens onwel, maar kon snel naar boven worden gehaald. Deze drie classificeerders, een Arubaan, een Italiaan en een Spanjaard, werden res pectievelijk in erge, meerdere en minde re mate vergiftigd. De bedrijfsbrandweer van de Schelde- poortwerf die direct in de tank afdaalde, kon de slachtoffers via zuurstofflesjes ogenblikkelijk van zuurstof voorzien. De vijf mannen werden vervolgens per ziekenwagen van de KMS naar het St.- Josephziekenliuis overgebracht. De slachtoffers zijn de 3G-jarige Jan ter Wiel, ongehuwd, uit Amsterdam, die laatstelijk in Rotterdam woonde. Hij viel in het ruim en kreeg een schedelbasis- fractuur en een gebroken bovenbeen. Zijn Arubaanse collega, die ook in het ruim viel was de 22-jarige ongehuwde José Maria Pannefek. geboren in Sint- Nicolaas op Aruba, logerend in een Rot terdams pension. Hij werd ernstig ge wond aan zijn schedel en brak een on derbeen. Vergiftigd werden voorts de 21-jarige Louis Arendel, eveneens uit Sint-Nicolaas op Aruba geboren, en eveneens wonend in een pension in Rot terdam, de 20-jarige Spanjaard Ferdi- nando Danielle, geboren in Catanio, en zjjn 22-jarige Italiaanse maat Alberto Cecchlni, geboren in Pesaro, die beiden in een pension aan de Rotterdamse Wit te de Withstraat logeerden. De mannen waren door het onderhouds bedrijf ,Onro' NV te Rotterdam uitge leend aan het Rotterdamse tankerschoon maakbedrijf J. W. Junius en Zn NV. Het bedrijf is verzekerd tegen dergelijke ongevallen. masker van zijn gezicht, waarna ook hii gas binnenkreeg. Hij kon echter nog gauw naar boven worden gehaald. To taal vijf man werden bedwelmd door gas of door gebrek aan zuurstof. Direct kwam er hulp voor de slacht offers. Verbandmeester G. de Pagter was het eerst aanwezig. De brand weerlieden van de Scheldepoorlwerf ging met persluchtapparatuur in de tank en namen zuurstofflesjes mee. Daarmee konden zij de slachtoffers direct zuurstof toedienen. Zuurstofkoffers Van de Vlissingse werf vertrokken ogen blikkelijk bedrijfsarts J. Stumphius en hoofdverbandmeester H. de Jongh en verbandmeester Toorenburg met zuur stofkoffers, waarna nog extra zuurstof koffers werden aangevoerd. De Schelde- poortbrandweer haalde de slachtoffers met speciale brancards uit de tank. Na ongeveer een uur waren alle mannen boven. Ze werden met de ziekenauto Geen gas Het ongeval onstond omstreeks kwart voor negen woensdagmorgen. De bewus te tank van de .London Independence' (23.228 brt, eigendom van de London and Overseas Freighters Ltd in Londen) welk schip momenteel voor reparatie op de Scheldepoortwerf aan de afbouwkade ligt, was volgens de gebruikelijke me thode gereinigd van olie, eerst met wa ter, vervolgens met roterende borstels en daarna lucht erin, waarna de olieres tanten nog werden weggezogen. Om kwart voor acht ging voorman Si mon Jansen, een 39-jarïge Rotterdam mer, naar beneden om te controleren of er nog gas in de tank was. Omdat voorman Jansen geen ga» rook en er vanuit ging, dat er dus geen gas meer aanwezig was in de olie tank. zouden tien man naar beneden gaan, zónder zuurst of apparatuur of dergelijke hulpmiddelen. Omstreeks kwart voor negen daalden de eerste vier classificeerders af. Paniek Toen de eerste man op een ijzeren trap naar het eerste bordes liep, drie tot vier meter lager, rook hij gas. ,Er is nog gas', schreeuwde hij naar boven. Het was al te laat. Bij de ontstane paniek vielen twee man bedwelmd, drie meter op het volgende bordes, de volgende twee acht meter. De vijfde classificeerder, die met een luchtmasker op zijn collega's wilde gaan helpen kreeg het benauwd, omdat een lijn om zijn middel waarschijnlijk te strak zat. In zijn angst schoof hij het (ADVERTENTIE) IphTlTps battèfTi Jen I I gg die móéten wel I I 0 zijn I .eeuwse Beestje Het Zierikzeese gezelschap kon het er over eens zijn: in Saint Hilaire, dat men met een bezoek vereerde en met dit bezoek ver eerd teas, is men zeer gastvrij. Zo gastvrij, dat men ook enkele Zie- rikzeese mensen opnam in een ju ry, die van een klein, maar pittig Normandisch veestapeltje, de fraaiste dieren zou aanwijzen. De Nederlandse sectie ging opge wekt aan het werk. ,Da's een mooi biesje" meende de eerste. Maar het tweede sectielid had een heel andere opvatting: ,Datf Da's glad lest.' De Franse juryleden traden wat nader, omdat men uit de toon wel kon afleiden, dat de discussie in een belangwekkend stadium was gekomen. jk vind t een mooi beesje en dae bluuf ik bitf hoorden ze nu van het eerste Nederlandse jurylid en om dat zijn coTtega wel begreep, dat men nu ook van hem een bijdrage verwachtte, handhaafde hij zijn standpunt: ,Glad lest. Z/n staert zit t'oage, die ze verzet, je kan 't ouwe gat nog zie.' In Saint Hilaire heeft niemand er iets van begrepen. Gelukkig maar. Tenslotte moet er ergens een (tual)grens getrokken worden. van de Schelde naar het St.-Josephzle- kenhuis overgebracht. De leiding van de brandweer berustte bij de heer C. van Oyen. De werkzaamheden in het ruim werden ogenblikkelijk stilgelegd. De Vlissingse recherche stelde woensdag een onderzoek in. Ook de heer H. J. Veurink, technisch hoofdambtenaar van het Middelburgs bureau van de arbeids inspectie te Breda kwam zich ter plaatse op de hoogte stellen, evenals de veilig heidsinspecteur van de Schelde, de heer J. A. Smits. Bij controle van het gasgehalte, twee tot drie uur na het ongeval, bleek, dat het gasgehalte te hoog was om zonder verse luchtmasker of zuurstof naar be neden te kunnen gaan. Het gasgehalte was 27 pro mille, nor maal is ongeveer twee pro mille. Het zuurstofgehalte van de lucht was 13 procent, normaal bevat de lucht 20 procent zuurstof. Een zo sterke uitdamping in vermoede lijk enkele uren tyd nd het schoonmaken van een tank is, zo vernamen w\j, nog niet voorgekomen. VLISSINGEN Antwerpen werkt ónder de internationale veiligheidsmarge om grote zee schepen binnen te krijgen via de Westerschelde. Die marge is vier tot zes voet maar in Ant werpen komen schepen binnen die tot drie voet boven de bo dem van de Westerschelde va ren: nauwelijks één meter, of zelfs twee voet, dat is maar 66 centimeter. De kiel van een schip schuurt méér dan eens over de bodem van de Wester schelde, Niet voor niets is het, dat éénderde van de loodsen van voor de oorlog wéigert om superschepen op de Wes terschelde te bedienen. Ze laten er zelfs de premies voor schieten. Het psychologisch evenwicht van de lood sen wordt door deze gang van zaken zelfs verstoord. Dit werd woensdagavond gesteld door presentator Maurice de Wilde in een uit drie delen bestaande, zeer goed verzorgde documentaire .Ana tomie van België', op de Vlaamse tv waarvan het eerste deel ging over de havens. Volgende week donderdag kan men het tweede deel bekijken. Schepen L. Delwaide van Antwerpen verklaarde echter dat de Wester schelde aanzienlijk in diepte is toe genomen. Hoeveel wist hij niet, om dat dit van drempel tot drempel ver schilt. Hij dacht 3-4 voet voor de schepen. Het was wel eens lager geweest, maar dan waren de risico's zeer goed berekend, zo zei hij. Antwerpen is de gevangene van de Schelde, zo werd gesteldT de Schelde, die een .nooit aflatende bron van zorg, men kan zeggen een nachtmer rie' is. Antwerpen is slechts bereik baar, aldus dit programma .volgers de één voor schepen tot 40.000, vol gens de ander tot 50 a 54.000 ton'. Uitvoerig werd Ingegaan op de pro blemen van de Westerschelde, de vele bochten, de nauwte, de tijdstroom en de veertien drempels, die .kanker- plekken' werden genoemd. Het Scheur wordt nu meer gebruikt dan de Wielingen om de Westerschelde te kunnen bereiken. Wanhopig wordt geprobeerd om de Westerschelde door baggeren ln ieder geval nog op 9.5 meter diepte te houden. Er wordt thans negen mil joen m3 per jaar op de gehele vaar route gebaggerd voor 350 miljoen franken per jaar. Maar vijftien jaar baggeren hebben de Schelde niet hoger gebracht dan zestig centimeter, zo bleek uit de cij fers. De Schelde is ongetwijfeld aan het verslechteren, aldus de samen steller. die verder zei dat het even- vacht door het baggeren wordt stoord. Probleem is waar het bagger specie moet blijven. Nog maar drie jaar wordt het uitstorten van het ge baggerde specie ,op wetenschappelij ke wijze' gedaan. Daarvoor werd af gegaan .op de feeling van de Ant werpse zeedienst'. Die feeling blgkt niet zo goed te zijn geweest: van de zeven stortplaatsen op de Wester schelde waren er maar drie geschikt. De specie is terug gekomen op de plaatsen waar het vandaan was ge haald én op de drempels. De heer R. Jacobs, directeur-generaal van de Antwerpse scheepvaartvereniging noemde dit: ,1. onwetenschappelijk en 2. onverantwoordelijk'. Als oor zaak hiervan noemde hij ,de traag heid van de overheidsambtenaren'. Conclusie was, dat ,de drempels een voortdurend gevaar blijven'. Aange haald werd ook het artikel in de Ne derlandse Loods, waarover wty be richtten, en waarin de vaarweg naar Antwerpen de gevaarlijkste Europa blijkt te zijn. Men kon verder onder andere ver nemen dat in 1966 18.082 zeeschepen de Westerschelde naar Antwerpen opvoeren, en dat het water jaarlijks 40.000 schepen, dat is 110 per dag, telt. Daarbij zijn inbegrepen die voor Terneuzen en Hansweert. In 1966 kreeg Antwerpen meer dan 181 sche pen die groter waren dan 40.000 ton, in 1965 waren dat er nog 215. Gesteld werd dat onder gunstige omstandigheden de marginale diep gang voor schepen op de Wester schelde is 39,6 tot 39,9 voet. Onge laden schepen kunnen een laadver mogen tot 54.000 ton hebben. Als er drie voet meer water stond, zou den schepen tot 85.000 ton op de Westerschelde terecht kunnen. Twee- honderdnegenticn van de 280 in '6ï in aanbouw zjjnde zeeschepen kun nen Antwerpen niet aandoen. GOES Drie Zeeuwse BB-krin- gen Noord- en Zuid-Beve- land, Walcheren en Schouwen- Dulveland zullen per 1 janua ri 1968 worden samengevoegd, waarbij Goes de centrumge meente wordt. B en w van Goes delen dit mee in de begeleidingsbrief voor de begroting 1968. Zij maken er melding van, dat als gevolg van deze samenvoeging de commandopost ln het landbouw centrum te klein zal zijn en dat de raad in de loop van 1968 een voorstel te behandelen zal krijgen om een perceel grond aan de Ruis- daelstraat te verkopen. Met rijks- steun zal hierop een nieuwe com mandopost worden gebouwd, zo laat men de Goese raad weten, voor huisvesting van het administra tive personeel hebben de gezamen lijke BB-kringraden het pand Kloe- tingseweg 40 aangekocht. B en w Goes overwegen de nieuwe BB-com- mandopost uit te breiden met een noodbestuurspost. TERNEUZEN De politie in Terneu zen heeft woensdagmiddag twee scho lieren van dertien jaar aangehouden. Zij hadden dinsdagavond een sigaretten automaat in de Guido Gezellestraat opengebroken en de inhoud elf pak jes meegenomen. Zowel de sigaret ten als bij de pakjes ingesloten wissel geld was nog in hun bezit. DEN HAAG De regering heeft besloten, dat Dow Chemical bij Terneuzen in westelyke richting mag uitbreiden. Minister Schut deelde dit gisteren in de openbare vergadering van de tweede-kamer commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening mee. De heer Van der Peijl (chn) had de minister herinnerd aan diens toezegging tijdens een bezoek aan Zeeland, dat hij zo spoedig moge lijk een beslissing over de uitbrei ding van de chemische industrie bij Terneuzen zou nemen. De minister antwoordde: ,Ik kan meedelen, dat de beslissing over Dow op regeringsniveau is geval len en dat de beslissing gunstig is voor de westelijke ontwikkeling'. VLISSINGEN De raad van bestuur van Rijn-Schelde Ma chinefabrieken en Scheepswerven NV heeft besprekingen ge voerd met de directie van NV Machinefabriek .Breda', voorheen Backer en Rueb, waarbij men tot de conclusie is gekomen, dat een vergaande samenwerking tussen de twee ondernemingen in het wederzijdse bedrijfsbeleid past. Om de grootst mogelijke voordelen van deze samenwerking te kunnen behalen, moet de NV Machinefabriek Breda' een bedrijf met rond 1800 werk nemers een vierde werkmaatschappij van de Rijn-Schelde worden. De Rijn-Schelde-Groep zal dan totaal ongeveer 10.500 personeelsleden tellen. Een en ander moet worden gezien in het kader van het streven naar intensivering van het bestaande produktieprogramma en naar diversifica tie. Door samenwerking op het gebied van ketelinstallaties voor elek trische centrales, industrieketels, algemene apparatenbouw en onder delen voor nucleaire installaties wordt deze Intensivering tot stand ge bracht. Daarnaast passen de overige produkten en activiteiten van de NV Machinefabriek .Breda' op elektronisch, elektrotechnisch en me chanisch gebied volledig in het diversificatiebeleid van de Rijn-Schelde. Voor beide vennootschappen geldt, zo wordt ln een communiqué gesteld, dat door bundeling van de aanwezige kennis de ontwikkelingsmogelijk heden groter worden. I)e NV Machinefabriek .Breda' zal evenals de bestaande werkmaat schappijen van Rijn-Schelde De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij NV. NV Koninklijke Maatschappij ,De Schelde' en NV Moto- renfabrielt Thomassen haar bedrijf onder eigen naam bUjven uitoe fenen, zodanig gecoördineerd, dat een optimaal gebruik van de gezamen lijke mankracht, produktiemiddelen en financiële mogelijkheden ver kregen wordt. In een op 14 november jongstleden gehouden gecombineerde vergadering van de besturen en de raden van commissarissen van de twee vennoot schappen is dan ook overeengekomen, dat de Rijn-Schelde aan de houders van priorlteits- en gewone aandelen NV Machinefabriek 3reda' een aanbod zal doen hun aandelen te verwisselen. Aangezien het in de bedoeling ligt aan aandeelhouders NV Machinefabriek .Breda' het aan bod tot ruil van hun stukken ex dividend 1967 te doen, zal het .bericht', waarin opgenomen de balansen en winst- en verliesrekeningen 1967, in de eerste maanden van 1968 wordt uitgebracht. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat te zijner tijd voor elk aandeel NV Machinefabriek .Breda' groot nominaal 350 zullen kunnen worden verkregen nominaal 400 aandelen Rijn-Schelde, alsmede een bedrag in contanten van 450. In de gewone aandelen van de machinefabriek Breda mocht woensdag op de beurs geen notering worden opgemaakt in verband met het bericht over het bod van Rijn-Schelde. De aandelen Breda hebben de laatste tijd vast in de markt gelegen. Dinsdag nog steeg dit fonds 10 punten tot 275. In aandelen Rijn-Schelde was vraag en aanbod gisteren op de beurs niet in evenwicht, zodat voor dit fonds geen notering tot stand kwam. VLISSINGEN Binnenkort valt de benoeming te verwachten van prof mr drs H. Langman te Vlissingen tot directeur van de Stichting .Nederlandse Scheepsbouw Industrie'. In deze functie zal prof. Langman, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de samenstelling van het rapport Commissie Nederlandse Scheeps bouw 1965 het zogenaamde Rap port Keyzer zijn medewerking kunnen geven aan de uitwerking van verschillende, in dit rapport aanbevolen richtlijnen op technisch- economisch en structureel terrein. De Stichting Nederlandse Scheeps bouw Industrie is met name tot dit doel opgericht door de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters ln Nederland .Cebosine'. Prof. Langman bekleedt thans de func tie van onderdirecteur van de NV Kon. Mij. ,De Schelde'. Teneinde prof. Langman in staat te stellen, deze, voor de Nederlandse scheepsbouw zo belangrijke functie te aanvaarden, hebben directie en commissarissen van de NV Kon. Mij. ,De Schelde' erin toegestemd, hem voor enige tijd op nón-actief te stellen. B en w Goes: nieuwe studie over marktvervuiling GOES B en w van Goes zullen opnieuw onderzoeken welke midr delen het college ten dienste staan om de vervuiling van de Goese markt te bestrijden. ,De. naar het schijnt wel van week tot week toenemende vervuiling van de om geving van markt op zaterdagen, vraagt steeds dringender om een oplossing', zo verzucht het colle ge in de begeleidingsbrief bij de begroting 1968. Het college zegt wachtende te zijn op een rapport over de mo gelijkheden de gevolgen van deze vervulling zo snel mogelijk weg te nemen. Maar het vreest, dat een en ander nogal wat kosten zal vergen. .Beïnvloeding van de mentaliteit en het gedragspatroon van het publiek achten wij in deze kwes tie een belangrijke factor, maar we zijn er ons van bewust, dat zulks een moeilijk te verwezenlij ken zaak is en dat de overheid het nodige instrumentarium mist, is de visie van b en w. TERNEUZEN De 25-jarige L. P. J. Dooms uit Terneuzen is ernstig gewond in het Julianaziekenhuis opgenomen, nadat hij dinsdag het slachtoffer werd van een ongeval aan boord van een cutterzuiger op een zandplaat in de Westerschelde. De heer Dooms, die in dienst is van de HAM, stond in een roeïhoot de buitenwand van de zuiger te schilderen toen hij in aanraking kwam met een bak van een passerende sleepboot. De roeiboot sloeg om en liet slachtoffer raakte bekneld tussen de cutterzuiger en de bak, waarbjj hy vry ernstige inwendige kneuzingen opliep. (Slot van pag. 1) te Inzake haar belangrijkste taken voor wat betreft beleid en uitvoe ring van anderen afhankelijk is, zou de vraag kunnen opkomen of de handhaving dan wel (in het geval van drie gemeenten) de realisering van een gemeente wel voldoende zin vol kan worden genoemd'. In feite verzet de bewindsman zich scherp tegen het alternatief dat de raden van Tholen rond de herinde lingskwestie naar voren hebben ge- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister mr H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken ls niet geheel gelukkig met de in 1961 op het eiland Schouwen-Dulveland tot stand gekomen gemeentelijke herinde ling, waarbij het aantal van 18 gemeenten tot 6 werd vermin derd. Alleen Zierlkzee heeft meer dan 5000 inwoners; de vijf ande re nieuwe gemeenten liggen on der dat inwonertal. Er is vol gens de bewindsman aanleiding om de gang van zaken nauwlet tend in het oog te houden, in het bijzonder in verband met de ko mende ontwikkelingen. Overigens verdient het naar de mening van de minister voorshands geen aan beveling de gemeentelijke Inde ling van het eiland opnieuw op de helling te zetten. Aan de ene kant om de rust in dit gebied niet opnieuw te verstoren en an derzijds om de gevormde gemeen ten een faire kans te geven. De bewindsman acht het overigens een geruststellende gedachte dat gs van Zeeland voortdurend de aandacht op de ontwikkelingen op Schouwen-Dulveland geves tigd houden. Een en ander geldt volgens minister Beernink mede ten aanzien van de relatief klei ne gemeenten op Walcheren: Ar- nemulden (2905 inwoners), Dom burg (3187), Mariekerke (2500), Valkenisse (4077), Veere (3709) en Westkapelle (2421). SAS VAN GENT Door de offi ciële ingebruikname van een drij vende graanelevator van de graan elevatormaatschappij (GEM) NV te Rotterdam heeft Sas van Gent er woensdagmiddag een nieuwe in dustriële activiteit bijgekregen: de overslag van granen en derivaten van het ene schip in het andere. Op de elevator, de .nummer 16', haalde burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent een handel over, waarna het eerste graan in een lichter stroomde. De directie van de GEM rekent er op dat de elevator in Sas van Gent een be langrijke schakel zal worden in de doorvoer van Frans graan. De beslissing op het kanaal Gent-Ter- neuzen een elevator te stationeren, houdt verband met het feit dat op 1 juli jl voor een aantal agrarische produkten de ge meenschappelijke markt in werking trad. Door het wegvallen van de gTenzen zal zich vanuit Frankrijk een graan ex porterend land een grote stroom graan ln noordelijke richting gaan be wegen. Door dit graan ln een zo vroeg mogelijk stadium van kleine binnenschepen in grotere vaartuigen over te slaan, kunnen de transportkosten worden gedrukt. Bij de GEM beschouwt men de graanover- slag in Sas van Gent voorlopig nog als een experiment. Men gaat nauw samen werken met de coöperatieve land- en tuinbouwvereniging Noord-Beveland GA te Kortgene. Dezè Zeeuwse coöperatie beschikt over goede handelscontacten met de Franse graanexporteura. Voor de officiële ingebruikname van de elevator nummer 16 had de GEM een groot aantal autoriteiten en vertegen woordigers van het bedrijfsleven uitge nodigd aan boord van de rondvaarboot .Schouwen-Duiveland' van de RTM. Dankzij een walkle-talkleverblndlng tus sen de elevator en dit schip konden de gasten de ingebruikname door burge meester Den Boer op de voet volgen. De directeur van de GEM, mr G. M. Bierman, had tevoren verklaard dat zijn maatschappij in Sas van Gent tegen lagere tarieven zal gaan wer ken als in Rotterdam. Hij zei nog niet te weten hoe het graanverkeer via het kanaal Gent-Terneuzen zal gaan lopen. ,We hopen dat we ook voor Duitsland en Engeland kunnen gaan werken', verklaarde hij. Om in Sas van Gent tussenopslag van graan mogelijk te maken, heeft de GEM er een aantal lichters klaarliggen, waarin 1000 ton kan worden opgebor gen. Overigens noemde de heer Bierman deze tussenopslag een noodzakelijk kwaad, dat zoveel mogelijk vermeden moet worden. Snel De GEM-direeieur was vol lof over tie wijze waarop rijkswaterstaat en het ge meentebestuur van Sas van Gent hebben meegewerkt om het stationeren van een graanelevator op het kanaal Gent-Ter neuzen mogelijk te maken. ,Op het ge meentehuis In Sas van Gent is onze aanvraag zelfs sneller afgewerkt dan we In Rotterdam gewend zijn', verklaarde hij. In Rotterdam beschikt de GEM over een overslag- en opslagcomplex ln de Botlek, waar zèeschepen tot 80.000 ton kunnen worden gelost en maximaal 60.000 ton in silo's kan worden opgeslagen. Deze week heeft de maatschappij besloten optie te vragen on een terrein van 15 20 hec tare op de Maasvlakte, waar men sche pen tot 225.000 ton wil kunnen ontvan gen en opslagcapaciteit wil scheppen voor 250- 300.000 ton. Volgens de heer Bierman illustreert deze ontwikkeling hoe snel zelfs de meest moderne instal laties economisch kunnen verouderen Hij achtte het in dit verband een taak van de overheid er voor te waken, dat allerlei Installaties kritiekloos in de Ne derlandse havens worden toegelaten. De heer J. M. Mulllê, directeur van de Norbeco, vroeg in een toespraakje aandacht voor dé snelle ontwikkeling van het Westerscheldebekken. Hij zei te geloven dat de havens in en rond dit gebied een belangrijke functie kunnen gaan vervullen bij de doorvoer van Frans graan naar de eindbestemming. Burgemeester Den Boer van Sas van Gent sprak de hoop uit dat het experi ment met graanoverslag op het kanaal volledig zal slagen. Hij wenste de on derneming alle succes. De elevator nummer 16. die het Rotter damse bedrijf naar Sas van Gent heeft gesleept, ls niet nieuw. De machine werkte reeds in de haven van Rotter dam. Bij de hernieuwde ingebruikname in Sas van Gent was behalve het ge meentebestuur van deze gemeente ook dat van Terneuzen aanwezig. Ook rijks waterstaat, het georganiseerde bedrijfs- leven en verschillende provinciale dien- UP Ioto: ue sten waren vertegenwoordigd. in Sas van Gent op het kanaal gestationeerde nummer 16 wordt do sluis in Terneuzen uitgesleept. bracht. Zoals men weet gold als overweging bij het zogenaamde ,drie gemeenten-plan' (ontwikkeld In de door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uitgebrachte nota .Tho len emergit'. Inzake de uitgangspun ten voor de bestuurlijke begelei ding van de schaalvergroting op het eiland Tholen) dat de functie van de verschillende dorpen beter kan worden gehandhaafd en dat zo een geleidelijke instelling op de toe komstige behoeften uiogelijk zal zijn. Principieel echter acht de minister om bestuurlijke redenen een herinde ling in fasen verwerpelijk. En juist de door de gemeente aangevoerde argumentatie pleit volgens de mi nister voor samenvoeging tot één ge meente. Want, zegt hij, inderdaad kunnen en zullen Dij instelling van drie gemeenten en meer nog bij handhaving van de bestaande Inde ling de belangen van de afzonderlij ke kernen domineren. De te ver wachten ontwikkelingen vergen vol gens de minister echter niet primair een behartiging van de belangen van de verschillende kernen, maar van het algemene belang vooral, dat het eiland Tholen als geheel zich zal voorbereiden op de eisen, die de toekomst stelt. In de memorie van toelichting wijst de minister er verder nog óp dat de bestaande raden nog het toe komstige inwonertal (16.000 dus) en de oppervlakte van de nieuwe ge meente als een bezwaar voor herin deling tot één gemeente hebben ge noemd. Het lijkt de bewindsman dat hij dit vermeende bezwaar tegenover de staten-generaal niet zal behoeven te weerleggen. Hij volstaat met er op te wijzen dat een inwonertal van 15.000 tot 16.000 stellig niet hoog kan worden genoemd. Rond veertig gemeenten ln het land waaronder slechts vijf stedelijke zullen de nieuwe gemeente Tholen (over het algemeen nog beduidend) in opper vlakte overtreffen. Minister Beernink zegt in do me morie van toelichting op dit wets ontwerp nog dat de enige ge meente op het schiereiland Sint- Philipsland (St-Philipsland met 2183 inwoners), die een sterk overwegend agrarisch karakter heeft, bezwaarlijk met buiten dit gebied gedegen gemeenten kan worden samengevoegd. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. Over het algemeen Iets la gere temperaturen. ZON EN MAAN 17 november Zon op 08.02 onder 16.47 Maan op 16.59 onder 09.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2