Vierde dok op ,Scheldepoort' Zierikzee ontmoet Saint-Hilaire BILT KVP-kring Middelburg tegen afspraak vóór verkiezingen Zeeuwse prijs jong talent ZJO voor radio-tv 2 GESCHIKT VOOR SCHEPEN TOT 15.000 TON ALMANAK Bouwvakvakanties in komende jaren DRIE INBRAKEN IN GOES: BUIT VOOR 12.000 SIGARETTEN SOUBURGSE KLEUTERS VIERDEN SINT-MAARTEN KLEIN FEEST WORDT ÉÉN GROTE KERMIS verwacht:.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 NOVEMBER 19Ó7 ZONDAGNACHT GEARRIVEERD NA SLEEPTOCHT UIT ZWEDEN VLISSINGEN ,De Schelde poortwerf' in Vlissingen-Oost heeft er een vierde dok bij. Het is een drijvend dok, geschikt voor re paratie van schepen tot 150.000 deadweight ton. Het arriveerde na een sleeptocht uit Zweden. De sleepboot Thames (4000 pk) van L. Smit Co's internationale sleepdienst haalde het dok, dat een hefvermogen heeft van 7500 ton, uit de havenstad Gavle, waar de NA' Kon. Mij De Schelde het goed als nieuwe, vergrote en gere viseerde dok heeft gekocht van de scheepswerf aldaar. Hot dok, 155,4 meter lang, 31 meter breed en met een hoogte van 12,7 me ter, arriveerde zaterdag al voor Wal cheren, na een reis, die eind oktober begon. De kapitein van de Thames achtte het echter raadzaam in verband met de dreigende storm buitengaats te blijven en een wat rustiger piek vijf tig mijl uit de kust op te zoeken met zijn sleep. Daarvandaan vertrok Thames zondag naar Vlissïngen. Om het dok op zijn plaats te krijgen maakten zondagavond twee sleepboten van de Steenkolen Handelsvereniging vast alsmede de Scheldepoort I, II en UI. Omstreeks elf uur arriveerde de sleep in Scheldepoort. Het nieuwe reparatiedok kreeg een plaats langs de reparatiepier in Scheldepoort. Het is voorzien van een moderne uitrusting, waarmee het mogelijk is van één plaats af het hele dok te bedienen en dus een heel schip te dokken. Ook voor het personeel zijn diverse voorzieningen aan boord. Het dok beschikt over twee topkranen, van elk vijf ton. die twintig meter boven het gevaarte uitsteken. De armen van de kranen zijn elk on geveer 22 meter lang. Meer personeel De Schelde beschikt op Scheldepoort thans over een gegraven dok voor sche pen tot 35.000 ton, een dito voor vaar tuigen tot 24.000 ton en een drijvend exemplaar voor schepen tot 1500 ton. Doel van de nieuwe aanschaf is, dat de gemiddelde bezetting per dok wordt verbeterd, waardoor ae vaste kosten over meer opdrachten kunnen worden gespreid: Het is tevens mogelijk een groter percentage te reparéren van de schepen die op weg zijn naar of ko men van Antwerpen. De uitbreiding van de reparatiegele genheid in Scheldepoort past in de re- paratiepolitiek van de werf. Die is ook te vinden in de aanstelling van een speciale KMS-vertegenwoordiger in Antwerpen en in nieuwe reparatiemo gelijkheden voor schepen in de Ter- neuzense haven en op het kanaal van Gent naar Terneuzen, waartoe, zoals bekend, medio 1968 een drijvende re paratieplaats speciaal voor reisrepara- ties, in Terneuzen in gebruik zal wor den genomen. In verband met deze en nog te reali seren uitbreidingen heeft De Schel de behoefte aan zeer veel geschoold en ongeschoold personeel. Het gaat daarbij om verscheidene honderden, zowel voor de Scheldepoort werf als voor Terneuzen, waar zoals men weet de onlangs geopende vestiging is begonnen met zeventig man, welk Auto te Axel over de kop AXEL Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is de heer D. R. uit Axel op de Axelge Sasdijk te Axel. met zijn auto over de kop gevlogen. Hoewel de auto zeer zwaar werd beschadigd, bleef de heer R. ongedeerd. Het ongeluk ont stond doordat de heer R. met zijn auto op het spekgladde wegdek in een slip raakte. Leeuwse Vol De man, die in de buitenwijken van Zierikzee over een stoeprand was gestruikeld, zat er -wat treu rig bij: door een geruïneerd kos tuum staken links en rechts, wat slordig, allerlei beschadigde li chaamsdelen en nu hij, om nog eens te overdenken, die stoeprand tot zitplaats had ge- Icozen, was er niet veel meer over dan een schamel mensje, dat zich moe tan alles liet drijven op een oceaan van depressies. Tot zich twee menslievende da mes met het geval bemoeiden: ,Bent u gevallen, meneer?' .■Ja', zei de man, die wel besefte dat ontkennen geen bal zou hel pen, ,ik ben gevallen.' En omdat hij even, in een genereuze vorm van beleefdheid, het zitvlak iets boven de stoeprand had, gébracht, liet hij zich moe weer neer. fiat vuil zit er lelijk in, meneer', begon nu de tweede, ,me zuster heeft er drie maanden mee gele- gcn.' 'fien mens kan lelijk terechtko men', nam de eerste over, ,m'n zwager zaliger is zó begonnen te sukkelen.' Ze vxichtte even, om een absoluut effect te bereiken, trok toen de wenkbrauwen op: jLovdvuur. Niks aan te doen. Kunnen we u ergens mee helpen?' De man kwam moeizaam over eind. jlee, dank u', zei hij, ,erq vrien delijk. maar het zal echt wel gaan' ee?i meester van de be perking, die zich langzaam ver wijderde en nog eenmaal, als een soort afscheid, zwak met de hand zviaaide, voor hij om de volgende hoek verdween. De heer J. W. Hupkes, voorzitter de KMS-directie verklaarde onlangs tegenover ons blad te denken aan drie honderd tot vijfhonderd man. De wer vingscampagne voor dit personeel is inmiddels in Zeeland begonnen. De Scheldepoortwerf zou voorts behal ve over het thans aangeschafte repa ratiedok. binnen afzienbare tijd moe ten beschikken over een dok voor sche pen van 70 a 80.000 ton. Op de Scheldepoortwerf zijn vorig jaar 250 schepen gerepareerd, waarvan het grootste 40.000 ton was. Er waren to taal 805 dokdagen, verdeeld over drie dokken. Onlangs is een schip van 54.000 ton gedokt. INBRAKEN IN VIER SCHOLEN TE TERNEUZEN TERNEUZEN In het afgelopen weekeinde is in vier Terneuzense scho len ingebroken, waarbij enig geld is ontvreemd. Zaterdag drong de dief (drongen de dieven) binnen in de kleu terschool aan de Schoolweg en in de schippersschoolzondagmiddag in zo wel de lokaliteiten van de lagere school als die van de kleuterschool van de Tair.arïndesehool. Het is niet bekend hoeveel geld werd weggenomen. GOES De Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Goes heeft bekend gemaakt, dat de bouwvakvakantie in 1968 zal zijn van 15 tot en met 28 juli. In 1969 en 1970 is dat in de eerste helft van augustus, in 1971 in de tweede helft van juli, in 1972 in de eerste helft van juli én in 1973 in de eerste helft van juli. Met het bouwbedrijf hebben ook de nevenbedrijven en de textielin dustrie ïn het noorden en oosten van Nederland vakantie. GOES In de nacht, van vryü_^ op zaterdag' zijn in Goes drie in braken gepleegd, waarbij de groot ste buit voor de dader of daders is geweest een partij sigaretten ter waarde van 12.000,- uit de grossierderij in levensmiddelen Gebr. Cok NV aan de Fruitlaan. In contant geld werd bij de drie inbraken in het totaal 300,- buitgemaakt. De twee andere ge bouwen, waar werd binnenge drongen, waren die van de groot handel in klompen van de heer P. Weststrate aan de Voorstad en een directiekeet op het industrie terrein aan de Nieuwe Haven. In alle drie gevallen kwam men bin nen door een ruit in te drukken. Het onderzoek door de politie werd voortgezet. DISCUSSIE OVER PARTIJ VERNIEUWING Drs W. Lockefeer: ramen open voor radicale wind' TERNEUZEN De afgevaardigden van de KVP-afdelingen ïn Zeeland heb ben zich zaterdagmiddag te Terneuzen ten aanzien van het vraagstuk van de partijvernieuwïng op vrijwel alle pun ten achter de preadviezen van het par tijbestuur voor het discussiestuk over de partijvernieuwing gesteld. Op één punt stelde de vergadering zich recht ser op: de kring Middelburg zal het partijbestuur als haar mening meede len dat vóór de verkiezingen noch een voorkeur moet worden uitgesproken voor een politieke samenwerking, noch een stembusakkoord moet worden na gestreefd. Hierin sluit de kring zich aan bij de conservatieve stroming binnen de KVP, die de handhaving van een katholieke partij voorstaat. Dat gold echter niet bij de beant woording van de drie andere kern vragen aangaande de partijvernieu wïng. De kring acht partijvorming op basis van christelijke inspiratie wenselijk, spreekt zich uit vóór par tijvorming op aigemcen christelijke grondslag en vóór het streven naar hechte samenwerking met ARP en CHU, zolang een algemeen-christe lijke partij niet te realiseren is. De KVP-afgevaardigden, voorgezeten door de voorzitter van het kringbe- stuur, drs W. Lockefeer, discussieer den in de bovenzaal van hotel ,Des Pays Bas' over de meningsvorm om trent een eventuele partij vernieuwing. Drs Lockefeer noemde de actie van de radicalen in de partij ,een frisse wind, waarvoor men de ramen moet openzetten. Zij vormen geen tegenstel ling, maar maken deel uit van een eenheid in verscheidenheid' zo zei hij. Drs P. Bogaers en de zijnen vonden niet steeds dezelfde waardering. De heer J. de Cock van de afdeling Mid delburg noemde de heer Bogaers ,een zeer goed man, maar een moderne communist' en de heer A. C. de Koo ning uit 's-Heer-Arendskerke (lid van het kringbestuur) trok van leer door de radicalen uit te maken voor .halfzach te intellectuelen', tegen welke uitdruk king de heer J. H. Roose van de afdeling Goes later protesteerde. .Geef Bogaers een burgemeestersbaantje' zo zei de heer De Kooning. Hij toonde zich de man van de vakbeweging toen hij zei: ,Wat mij ergert is dat de radicalen doen alsof er in Nederland niets is ge beurd sedert de tweede wereldoorlog'. De heer Rammeloo, voorzitter van de afdeling Hulst, was minder agressief: ,De ideeën van de radicalen liggen wel in het partijprogramma, maar er- is weinig kans op verwezenlijking van die punten. De heer Uitenhoeve van de afdeling Goes, die het spits afbeet bij de discussie, stelde nog sterker de eenheid voorop: ,Ik zou willen vragen dat ze onder alle omstandigheden splitsing in de KVP trachten te v komen'. De voorzitter van de KVP-jongere Zeeland, de heer Martens, zei het niet eens te zijn met de manier waarop de radicalen hun actie voeren. ,Maar het kan een positieve bijdrage zijn' zo zei hij. Liefdes De vergadering toonde zich eensge- and in de mening dat er nagegaan moet worden wat er binnen de partij nan vernieuwingen kan worden bereikt, dat de vorming van een partij op al gemeen christelijke basis wenselijk is en dat een hechte samenwerking met ARP en CHU moet worden nagestreefd als de vorming van één partij niet di rect mogelijk is. ,Als we niet kunnen trouwen met onze eerste liefde inpli- ceert dat nog niet dat we niet zullen trouwen met onze eerste liefde impli- drs Lockefeer beeldend. Een pessimistisch geluid kwam van de heer De Kooning: ,Hoe lang zal de CHU ons nog aan het lijntje hou den?' Het Zeeuwse statenlid drs W. R. V. Dusarduijn keurde dit wantrou- wen ten aanzien van de CHU even later af. De heer M. J. M. van Driel van de af deling Middelburg stelde de vraag of de kring afkerig staat tegenover min of meer hechte samenwerking met de PvdA en D'66. Drs Lockefeer antwoord de: ,Als federatïevorming niet lukt zul len wij in een andere richting zoeken om tot een groter verband te komen'. Een duidelijk antwoord kreeg hij ech ter niet. De heer Van Driel zou dat kunnen putten uit de beantwoording van de vraag of politieke samenwer king en streven naar een stembusak koord vóór de verkiezingen wenselijk zijn. In oppositie De vergadering bleek van geen van beide wensen van de groep-Bogaers ge diend en stelde zich zodoende op tegen over D'66. Drs Lockefeer legde uit dat een stembusakkoord een afspraak vóór de verkiezingen is over een poli tiek programma en een lijst van mi nisters. Hij zette uiteen dat wanneer de christelijke federatie (of kvp) mét de PvdA en D'66 tot een akkoord komt, het nodig is dat deze partijen samen een stemmenmeerder- heid behalen. ,Als Je dan geen meer derheid behaalt, moet Je dan samen de hel ln?' vroeg hij zich af. .Bogaers zegt: dan samen in de oppositie. Dus de deelname aan de regering ls hankelijk van de stembusuitslag' aldus drs Lockefeer. Voor de partijraad mag dit geen breekpunt zijn. Péchine y Gedeputeerde J. M. A. C. van Don gen, die de vergadering bijwoonde, ging kort in op een vraag van de lieer Ram meloo (afdeling Hulst) betreffende de weigering van goedkoop aardgas aan .Péchiny'. Hij zei dat het voor het pro- vineiaal bestuur een teleurstelling was geweest. .Ondanks de gunstige ligging aan de Schelde moet er gestimuleerd' worden' aldus de lieer Van Dongen. ,In Zeeland is men er van overtuigd dat de goede kansen optimaal benut moeten worden'. Hij zei van mening te zijn dat die stimulering aan Zeeland niet onthouden moet worden .omdat hier toevallig weinig werklozen zijn'. Aan het slot van de vergadering vroeg drs Lockefeer de vergadering toestem ming om uitvoering te geven aan de hartekreet van drs Dusarduijn om als kring met de zusterorganisaties in Oost- en West-Vlaanderen en Ant werpen contacten te leggen en met partijen en volksvertegenwoordigers aan één tafel te gaan zitten. ,Een tafel toeschuiven aan de praktische politici' noemde hij het. Hij benadrukte dat het hier niet zal gaan om een eenzijdi ge belangenbehartiging. De vergadering maakte vóór zij aan de discussies over een eventuele partij- vernieuwing begon schoon schip op het stuk van contributies. Drs Locke feer achtte het door de stijgende kos ten over de hele linie noodzakelijk dat de contributie van 10,- op 12,- wordt gebracht. Het voorstel om aan het be gin van het nieuwe boekjaar te begin nen met een centrale inning voor de afdelingen die dat wensen en de con tributie te verhogen werd aangenomen. Slot van pag. 1 heeft do commissie in het bijzon der de nadruk gelegd op Manne- kes artistieke begaafdheid op het punt van de muziekcompositie. Het oordeel voor de eerste kandi daat is gegrond op de volgende overwegingen: .Daan Manneke toonde al vroeg naast een uitgesproken dispositie voor het orgelspel een grote be gaafdheid voor het componeren. Verschillende werken ontstonden in zijn muziekpraktijk, zo bijvoor beeld composities voor trompet en orgel, door zijn samenwerking met Paul van Belzen, diverse koorwerken door zjjn dirigent schap van vele koren. Onder vak kundig toezicht van de compo nist Jan van Dijk ontwikkelde Manneke zijn compositorische aanleg. Op zijn naam staan nu diverse koorwerken, werken voor koper (waaronder voor volledig fanfarekorps), sololiederen, ka mermuziekwerken, een balletsui te voor orkest (in opdracht van het Brabants Conservatorium) en een aantal stukken voor orgel en beiaard. Mannekes interesse is vooral ge richt op de avantgardistische stro mingen in de muziek. De Franse componist en organist Olivier Messiaen nodigde hem uit naar Parijs te komen teneinde een stu die in compositie en analyse ln zijn meesterklasse aan het Con servatoire te volgen. Louis Toe bosch, directeur van het Brabants Conservatorium, onderkent in Mannekes composities een derge lijke beheersing van het ambacht en een kritische geest, die alles zorgvuldig wikt en weegt zonder de spontane uiting te verstikken. Andries de Braai blijkt eveneens overtuigd van Mannekes meer dan gewone begaafdheid op composi torisch gebied. Gelet op Daan Mannekes zo veel zijdige begaafdheid als scheppend en herscheppend kunstenaar (componist, organist, dirigent), draagt de commissie hem ten slotte unaniem voor aan het col lege van gedeputeerde staten van Zeeland voor de toekenning van de aanmoedigingsprijs 1967'. Conform het advies van de commissie hebben gs op 7 november verze kerde mr Van Aartsen na de toe lichting door mr Adrlaanse beslo ten de prijs toe te kennen aan Man neke. Met een afschrift van het jury rapport overhandigde mr Van Aart sen de prijs. SOUBURG Zaterdagmiddag hebben de kleuters van het ,Hum- melhonk' in Oost-Souburg het St.- Maartenfeest gevierd. Onder lei ding van mej C. W. Swint, hoofd- leïdster van de school en een aan tal dames trokken de kinderen door de straten van Souburg, Op het plein van het bejaardenren- men zongen de kleuters een lied je, gewijd aan St. Maarten. Daar ook sprak de heer F. Leenhouts de kinderen toe. Hij vertelde hen wie St.-Maarten is geweest. Hier na kregen de kleuters een ver snapering. In verband met de har de wind werd de kinderen afge raden de lampions aan te steken. Een enkele deed het toch en dat leidde tot een teleurstelling. Het feest werd zingend voortgezet. (Foto PZC). De commissaris maalcte tevens van de gelegenheid gebruik om de Zeeuw se Muziekschool geluk te wensen. ,De school heeft bewezen een belang rijk instituut te zijn'. Hy zei het vol ste vertrouwen te hebben, dat over 12>A jnar liet zilveren jubileum .op wellicht nog schonere wijze gevierd zal worden'. Mr dr A. J. J. M. Mes dankte als voorzitter van het muziekschoolbe- stuur de commissaris voor deze prijs uitreiking. Mr Mes zei er van over tuigd te zijn, dat de prijs goed is toe gekend. Tijdens een gezellig samenzijn in de voorzaal van de statenzaal na afloop van jubileumviering in de concert zaal werden Daan en echtgenote Ina Manneke uiteraard van alle kanten gefeliciteerd. .Formidabel', vond de jonge kunste naar uit Vogelwaarde het, dat hy de prys gekregen had. ,Maar ik bad hem ook aan Berna Kousemaker ge gund. We hebben samen gestudeerd en een prettige relatie opgebouwd', verzekerde Manneke. Het benutten van de prijs om zijn kennis op het gebied van de he dendaagse compositietechnieken te verruimen en te verdiepen, zoals de commissie had gesuggereerd, had de volle instemming van Man neke, zo verzekerde hij. Waar wiat hij nog niet: hy aarzelt tussen Olivier Messiaen in Parijs ook de commissie dacht aan een uit voerige gedachtenwissellng met deze Franse musicus of Ton de Leeuw, eveneens een vooraan staande Europese pedagoog op dit gebied. Concert Het concert door de leraren, waar mee het jubileumfeest begonnen was, zag directeur Bergman als een ,dank voor de genegenheid van allen, die met de school meeleven'. De heren D. Boon (blokfluit), Th. de Vin (dwars fluit), Anth. de Vries (claveclmbel) eü M. Hillebrand (cello) beten het spits af: zij voerden een triosonato van Quantz zeer evenwichtig uit. Be heersing en vakmanschap toonde daarop de heer Ph. Fey in twee mi niaturen voor hobo-solo van Britten. Robuust vierhandig pianospel lieten de heren A. Lichtendahl en G. W. Bergman ln Erik Satles ,Tro!s mor- ceaux en forme de poire' horen. Zeer virtuoos en knap vertolkten de heren P. van Belzen (trompet) en G. Aude- naerdt (piano) Badinage van Bozza, ALWEER VOOR TWAALFDE KEER VERBROEDERING SAINT-HILAIRE Zierikzee heeft zaterdag in ruim twaalf uur de zevenhonderd kilometer overbrugd, die het Normandi- sche centrumstadje Saint-Hilai re du Harcouët scheiden van de Schouwse centrumstad. De jaarlijkse uitwisseling tussen de beide steden werd hiermee voor de twaalfde keer een feit. Twintig vermoeide ZierikzeeSnaars wer den zaterdagavond om half negen verwelkomd door Saint-Hilaire, in de persoon van zijn burgemeester, in het dagelijkse leven de volijverige notaris maitre P. Guinebault en de grote man achter de jumelagegedachte, monsieur Lucien Blouen. In het gloednieuwe stadhuis was een ont vangst voorbereid, die alle verwach tingen ruimschoots te boven ging. Burgemeester Guinebault en zijn Zie- rikzeese collega D. W. Kastelein wis selden er de eerste verbroederings woorden uit. Die woorden moeten In de resterende dagen van het verblijf in daden wor den omgezet en de omstandigheden die Saint Hilaire op dit moment Saint-Hilaire maken, laten over de vervulling daarvan weinig twijfel bestaan. Duizenden Normandiërs we ten hun centrum te vinden tijdens de jaarlijkse grote kermis die de vee markt begeleidt. Die veemarkt bewijst meteen de functie van Saint-Hilaire als agrarisch streekcentrum. Tussen al die mensen valt het kleine Zierikzeese groepje nauwelijks op. De gedachte achter deze jumelage is daarmee alle erken ning gegeven. Di- Zierikzeeënaars gaan op in de grote familie van Saint-Hilaire: iedereen kent iedereen en het geeft genoeg ruimte om van een klein feest één grote kermis te maken. aanwezig zijn bij een kram op het nationaal monument nen zich door middel van een groot Frans banket tenminste lichamelijk voorbereiden op de meer dan twaalf uren durende terugreis, die dinsdag morgen vroeg aanvangt. Dan zal wel duidelijk worden dat de uitdrukking .partir c'est mourir un peu' niet zon der inhoud is. Twaalf jaar Programma Het programma voor de Zierikzeeënaars zaterdagochtend in alle ochtendlijke vroegte om half zes op het Haven plein begonnen, loopt over vier da- idag is de Schouwse delegatie in Salnt-Hilaires omstreken uitgebreid rondgeleid door de gastvrije adoptie gezinnen. Maandag dus vandaag is het de grote dag van de vee markt. De Schouwenaars worden ontvangen op het stadhuis, zullen e betrekkingen tussen Zierikzee Saint-Hilaire bestaan nu zo'n goede twaalf jaar. In 1955 vond de eerste uitwisseling Aan Zierikzeese zijde waren het voor al de inspanningen van de heer L. Dey, die al sinds 1953 op het aam beeldje der verbroedering sloeg, en (de vroegere) burgemeester mr. F. Th. Dtjckmeester, die van de jumela gegedachte een jumelagedaad maak ten. ndsdien trokken de beide steden regel matig uitwissellngsiynen. Om en om lopen die lijnen noord-zuid en zuid noord. Dit jaar 1967 is het dan weer de beurt aan de noord-zuidverbinding. Zierikzee is middels een luxe-toering- car doorgedrongen tot het hart van het goede land dat Normandië heet. De mens ls er voor Zierikzee al twaalf jaar een weet gastvrij.. Aan officiële gebeurtenissen, die de nodi ge zwier en kleur aan het leven van alle dag moeten geven, ontbreekt het niet en mocht Iemand op het idee ko men dat er beslist te weinig zijn, dan wordt er eentje bygemaakt. Bij voorbeeld ter gelegenheid van de Zie rikzeese jumelage. Dat het beslist niet met de Franse slag gaat weet het gezelschap Schouwenaren sinds zaterdagavond eens te meer. De of ficiële ontvangst loog er immers niet om. Sfeer Saint-Hilaire du Harcouët is een stadje dat zy'n sfeer niet op de eerste plaats ontleent aan zandstenen gebouwen maar aan een gemeenschap levende mensen, die binnen de perken van wat men .Normandisch' noemt, zo plezierig en open mogelijk naar de dag van morgen leeft. Saint-Hilaire ligt vlak aan de kust van Normandië, vanuit Parys gezien in een rechte iyn oostwaarts. In dit stadje, waar men met gepaste yver zo nu en dan de kurken laat knallen, kom je links en rechts de souvenirs van Zierikzee tegen. Mid den in de stad staat een twee meter hoge granieten zuil, ln 1967 door burgemeester Dyckmeester onthuld, die de stadswapens van Zierikzee en Saint-Hllalre voert. Die zuil zegt niet alles maar wel veel. Bijvoorbeeld clafc zevenhonderd kilo meters ln het Europa van nu echt niet zo'n enorme afstand vormen als twaalf uur zitten ln een luxe-touring car zouden kunnen doen vermoeden. MIDDELBURG Daan Manneke (midden) neemt de prijs voor jong talent in ontvangst van de com missaris der koningin, mr J. van Aartsen. Links mr F. W. Ad.riaan- voorziSter van de commissie ,ad hoe', die het advies voor toe kenning van de prijs heeft gege ven. (Foto PZC). Belangrijk vergende sonate van Hindemith het lerarenoptreden afsloten. Het Zeeuws Jeugdorkest, waarin Pe ter Jense de bemoeiingen van vele leraren op bijzonder waardige en pe dagogisch verantwoorde wijze bun delt, heeft na zijn eerste optreden veel aan inhoud gewonnen. Deze jeugd durft te spelen, is niet bang van: een misser, en vormt een opmerkelij ke eenheid. Van Albert de Klerk voerde het orkest de Adagiumsuite uit en van Francois Stcenhuïs de Se renade opus 8. In de suite van de Klerk werd vocale medewerking verleend door een kwartet, dat bestond uit muziek school-zangleraar Johan Mendels, en de leerlingen José Heydens. mevr. Greetje Bikker en Bram Kwekke- boom, alsmede het koor van de rijks middelbare school voor meisjes te Middelburg. Jammer genoeg kon men het kwartet te kort beluisteren, het meisjeskoor zong zeer gediscipli neerd. Dit koor werkte mee, nadat de Middelburg heeft opgevolgd. GEORGE VAN RENESSL LIEP BOOS WEG MIDDELBURG Dat het Zeeuws Jeugd Orkest zich niet snel Iaat intimideren bleek zater dag heel duidelijk. Bijna twaalf uur lang zijn de jongens en meis jes van het ZJO onder leiding van dirigent Peter E. Jense on der het jtelevISieincs' geweest en daartussendoor moest ook nog 1 Zz uur gerepeteerd worden voor ra- dioprogramma-opnanien. Er schoot slechts een half uurtje over om 'n boterhammetje naar binnen te werken. Dat liet jeugdorkest 's avonds tijdens het jubileumcon cert ter gelegenheid van het 12,5- Jarlg bestaan van de Zeeuwse Muziekschool zo'n uitstekende beurt muukte en nogmaals het cameragesnor en de felle schijn werpers als beroepsmusici langs en over zich been liet gaan, pleit ten zeerste voor deze enthousias te groep. NTS-redacteur Rob van Hoek en zijn cameraman hadden met de opnamen van het Zeeuws Jeugd Orkest bepaald geen gemakke lijke taak opgedragen gekregen. Om half elf 's morgens begon- non ze cr aan, 's avonds half elf waren ze er eigenlijk pas mee klaar. Do moeilijkheden waren dan ook legio voor de NTS-men- sen, evenzeer overigens voor de jeugdorkestleden en hun dirigent. Dan was de fluitist weer te hard doorgekomen, een ander moment was de pianist niet te horen, dan weer kwam de opname als ge heel niet goed door. De NTS'ers namen zoveel tijd ln beslag, dat ze het geduld van het VAR A-radioteam. dat opna men kwam maken voor de Mu zikantenclub, ernstig op de proef stelden. Er ontstond zelfs een incidentje: musicus George van Renesse, die de opnamen geluids technisch zou controleren, kreeg er na een uur wachten, met nog geen .zicht' op enige urbeid, ge noeg van, Boos liep hij de concert en gehoorzaal uit en liet zich niet meer zien. Pas'anderhalf uur la ter dan gepland, konden dc ra dio-opnamen op de band vastge legd worden. De uitzendingen van het con cert kunnen nog deze week ge zien 'en beluisterd worden: De televïsieuitzending op dins dag 14 november aanstaande om tien over zeven over Ne derland II in de NTS-rubrick .Van gewest tot gewest'. De radiouitzending op woens dag 15 november aanstaande om half drie over Hilversum I in de VARA-rubriek Muzi kantenclub. (ADVERTENTIE, Sint denkt al aan VEEL BEWOLKING Zwaarbewolkt met enige regen of mot regen, matige tot krachtige, aan de kust mogeljjk tot hard toenemende wind, krimpend naar zuidwest tot zuid. Onge veer dezelfde middagtemperaturen als zondag. ZON EN MAAN 14 november Zon op 07.57 onder 16.51 Maan op 15.51 on er 04.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2