PROEF MET APOLLO-4 GESLAAGD Beslissing staat vast: geen goedkoop aardgas voor Péchiney' Veertien doden in Salerno Ongeluk met trein DRIE DODEN, VIJF GEWONDEN Iedere Nederlander krijgt een nummer Agent van Duitse lotto aangehouden Vandaag in de krant... Treinramp in Zuid-Italië BOTSING OP OVERWEG HULPACTIE NABESTAANDEN SLACHTOFFERS BRUGRAMP Commissie-W ester hout aan 't werk Rijksbevoog- dingsdienst Geheimhouding wordt gewaarborgd MINISTER NIET TE VERMURWEN.. REDDINGS POGING KAMERLEDEN LIEP VAST Waarschuwing tegen ondergoed onderzoeker' 210e jaargang - no 265 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vriidag 10 nov. 1967 Iedereen een nummer Pagina 1 erlkzet, r.d. Ml. 2754. meer. Ciro 259300 PZC. I.' VS DICHTER BI] MAANREIS KAAP KENNEDY (AP) De Apollo-4 is donderdagavond na een geslaagde ruimtevlueht in de Stille Oceaan terecht gekomen. De lan ding verliep naar wens. Gebleken is dat het hitteschild bestand is ge weest tegen de wrijvingshitte van ongeveer 5000 graden Fahrenheit die optreedt als de capsule met een snelheid van 40.000 kilometer per uur de dampkring binnenkomt. De snelheid is gelijk aan die welke het ruimteschip zal hebben als de astronauten na een reis naar de maan terugkeren. De Apollo-4 kwam op 9 kilometer terecht van het dichtstbijzijnde berguigsschip, de Bennington, die meldde dat de landing zich om 21.37 uur onze tijd voltrok. De vlucht van het ruimteschip heeft 8 uur en 37 minuten geduurd. Onmiddellijk nadat de Apollo in zee was geland stelden duikers het in veiligheid. Met de landing kwam een einde aan de spannendste vlucht die donderdagmid dag om één uur onze tijd was begonnen met de perfecte lancering van de enor me Saturnus 5 raket. 140 ton (Zie slot pag. 3 kot. 5) KAAP KENNEDY: de Saturnus- 5, 3000 ton zwaar en 109 meter hoog, verheft zich van de ruimte vaartbasis. De raket bracht, don derdag een onbemande Apollo-4 in een baan om de aarde. UTRECHT (ANP) De politie te Utrecht heeft de 43-jarige boekhande laar W. uit Utrecht aangehouden we gens overtreding van dé wet op de kansspelen. Hij had ongeveer 40.000 formulieren van de Duitse Nord-West Lotto ter verspreiding in voorraad. De ze voorraad is in beslag genomen. Apollo-4 DE VS ZIJN donderdag een stapje dichter bij een maanreis gekomen door een geslaagde proef met een ApoiIo-4-riiimtecabine. De cabine werd leeg afgeschoten door de ontzagwekkende Saturnusraket. Bij de terugkeer op aarde door stond het hitteschild de hoge wrïj- vingstemperatuur uitstekend (pa gina 1). Burgemeesters MINISTER BEERNINK blijft te genstander van gekozen burge meesters. Hij is heel tevreden met het oude systeem en hij meent dat gemeenteraden niet met sollici tanten moeten aankomen (pagina 3). Ketels SCHEEPSWERF De Schelde gaat de grootste packageketels bou wen, die het bedrijf ooit heeft ver vaardigd. Zes stuks, een order van bijna zes miljoen (pagina 2). Prijs DAAN Manneke krijgt de eerste Zeeuwse aanmoedigingsprijs voor jong talent op het gebied van kun sten of wetenschappen (pagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina 2, 5 9 en 10. Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagina 7 SALERNO-ESSEN (AFP-DPA) - Bij een dubbel spoorwegongeluk bij Salerno in Zuid-Italië zijn don derdagochtend veertien menser om het leven gekomen en zestig gewond. De expresstreïn van Palermo naar Mi laan werd om vijf uur in de ochtend op het station San Nicola Varco tot staan gebracht om de machinist te waarschu wen dat er enige kilometers verder een kudde van ongeveer vijftig koeien de spoorbaan zou oversteken. De trein reed daarop met betrekkelijk geringe snel heid verder. Toch werd 'de machinist nog verrast, toen hij plotseling twee runde ren in het licht van zijn schijnwerpers zag opdoemen. Hij remde kennelijk te hard, waardoor de locomotief uit de rails liep en de wagons gedeeltelijk kantelden. Kort nadien naderde van dë andere kant met een snelheid van meer dan 100 km de sneltrein Milaan-Palermo. Deze trein reed in op de kudde koeien die zich in tussen op de rails bevond. Door krach tig remmen ontspoorde ook deze loco motief. waarna de rijtuigen zich boor den in de omgeslagen wagons van de andere trein. Er ontstond een geweldige chaos, waaruit het jammeren van de ge wonden en het loeien van de getroffen runderen opklonken. Onder de passagiers van de twee treinen brak een paniek uit. Velen poogden de ruiten van de wagons in te slaan en naar buiten te klimmen. Doordat het ongeluk zich in een dunbevolkte streek voordeed, duurde het enige tijd voordat er voldoende hulp kwam opdagen. HEYTHUYSEN: drie kwamen jon het leven en zes wer den gewond bij een botsing tussen 'n personentrein en een met steen kool geladen vrachtwagen op een AHOB-overweg hier. Boven het eerste rijtuig, dat een salto maak te en op zijn kop naast de baan terechtkwamOnder: de resten van de auto. WILLEMSTAD (ANP) Na de ramp met de in aanbouw zijnde brug over de St-Annabaai te Willemstad Curacao is een comité opgericht ter verlening van hulp aan de nabestaanden van de slacht offers van de ramp. Bij alle banken op Curacao en de girodienst is een reke ning geopend, waarop bijdragen kunnen worden gestort. Bovendien zal met medewerking van het televisiestation ,Tele-Curaqao' en ver schillende firma's, die hun zendtijd ter beschikking zullen stellen, een teleton (Marathon-optreden van lokale arties ten) op het beeldscherm worden ge bracht, waarvan de opbrengst geheel, ten bate van de slachtoffers komt. De Junior Chamber of Curasao heeft de op brengst van een zondag te houden auto modeshow eveneens ter beschikking van het comité gesteld. De stoffelijke resten van de Nederlandse slachtoffers zullen morgen, zaterdag, per KLM-lijnvliegtuig van Curacao naar Nederland worden overgebracht. Voor het vertrek van de stoet uit de rouwkapel ,E1 Tributo', zal er een af- scheidsdienst worden gehouden voor de slachtoffers, die wordt geleid door ds Eggink. Het toestel met de stoffelijke resten wordt zondagmiddag omstreeks 16 uur Nederlandse tijd op Schiphol verwacht. HEYTHUYSEN (ANP) Drie doden, vijf gewonden en een ma teriële schade, die in de tonnen loopt, dat is de balans van de bot sing tussen trein 1720, donderdag ochtend om kwart voor tien ver trokken uit Roermond met be stemming Eindhoven, en een zwa re vrachtwagencombinatie. Het ongeluk, dat op een met halve bomen beveiligde overweg op de Heyt- huyserweg tussen Heythuysen en Bae- xem gebeurde, is veroorzaakt doordat de chauffeur van de vrachtwagencom binatie waarschijnlijk te laat heeft ge merkt, dat de bomen van de overweg werden neergelaten. Op het moment van de botsing hing er in de buurt van de overweg een dichte mist. Lichten De chauffeur, de 33-jarige W. J. de Groot uit Wychen heeft waarschijnlijk te laat de rode waarschuwingslichten ge zien. Zijn zware combinatie, die met steenkool was geladen, vernielde een van de overwegbomen. De chauffeur werd bij de botsing zeer ernstig gewond en is later in het ziekenhuis overleden. Op de overweg zelf werd de vrachtwa gencombinatie gegrepen door de trein die op dat moment met een snelheid van ongeveer 120 kilometer per uur passeer de. Er worden in Nederland soms vreemde beslissingen ge- NCtfil nomen. Zo werd deze week be- (T/dA kend dat de rijksvoorlichtings- dienst niet wU dat een film over Mussert ln het openbaar 2a\ worden vertoond. Het gaat hier om een documentaire van ruim een half uur, ongeveer een jaar geleden gemaakt met gebruikmaking van oude journaals en materiaal afkomstig uit de filmarchieven van de rijksvoorlich tingsdienst. Deze documentaire wordt §ebra!kt aan de Utrechse universiteit bij e colleges over moderne geschiedenis. Er is destijds gevraagd om de fiim te mogen draaien tijdens het filmfesti val in Arnhem, dit voorjaar, voorts wilde ook de tv een vertoning verzor gen. Het werd echter afgewezen. Gevallen al3 deze krijgen een bepaald reliëf als men ze omkeert, als men ze laat afspelen in landen met een totalitair systeem. Wat zou bijvoor de reactie van de publieke opinie zijn in Nederland, wanneer bekend zou wor den dat in Moskou een bepaalde docu mentaire niet in het openbaar zou mo gen worden vertoond? Bijvoorbeeld een film over bepaalde Russische mi litairen, die in de oorlog overliepen naar het nationaal-socialistische kamp en door de Duitsers omstandig werden gefêteerd. Heel eenvoudig, de reactie zou zijn. dat hier weer eens sprake was van een vorm van geschiedenisver valsing. namelijk het opzettelijk niet vermelden of per film vertonen van ge beurtenissen, die (hoe onplezierig ook) onloochenbare feiten zijn gebleken. De gemiddelde Neder lander zou een derge lijk verbod uitleggen als een gebrek aan vrijheid, een gebrek dat zich gelukkig in het eigen land niet voordoet. Het zon derlinge is nu, dat onlangs op de Ne derlandse televisie een Russische film werd vertoond, waarin allerlei Duitse journaalfragmenten waren opgenomen over deze overgelopen militairen men is er dus openhartig mee terwijl in Nederland een documentaire van be paalde oude filmfragmenten over een soortgelijke figuur niet in de openbaar heid mag worden vertoond. Het is ge woon absurd. ft (Uitlijn DEN HAAG De regering wil iedere Nederlander een algemeen administratienummer geven. In de hele overheidsadministratie kan men dan voor elke Nederlander één bepaald nummer gebruiken. Bij de verwerking van gegevens per computer heeft dit grote voor delen De regering zal binnenkort een commissie instellen, die moet nagaan of de gegevens van alle Nederlanders, die voor de over heidsadministratie nodig zijn, cen traal kunnen worden geregis treerd. Voorzitter van de commis sie wordt de oud-staatssecretaris van binnenlandse zaken drs Th. J. Westerhout, tweede-kamerlid voor de PvdA. Minister Beernink heeft een en ander donderdag meegedeeld in de openbare vergadering van de tweede-kamercom missie voor binnenlandse zaken. Het nummer zal uit tien cijfers bestaan. Het zal geen enkele aanwijzing bevatten over de personen aan wie het nummer is ge geven. De nummers zijn volstrekt wille keurig. Geheimhouding De minister zei. dat hij zich uitdruk kelijk heeft laten verzekeren dat de privacy van de burger niet door het algemene administratienummer zal worden aangetast. ,De geheimhou ding van persoonlijke gegevens moet gewaarborgd blijven', aldus verklaar de de minister met klem. Hij zal de kamercommissie inlichten over de waarborgen voor geheimhouding. Doordat steeds meer gemeenten, pro vincies en rijksdiensten hun administra tie gaan automatiseren, ontstaat het ge vaar dat één persoon meer dan één num mer krijgt. Om dit te voorkomen zal van rijkswege aan gemeenten die er om vra gen een aantal volkomen willekeurige nummers worden toegewezen. Het nummer zal worden opgenomen op de persoonskaart van de betrokkene in het bevolkingsregister. Hiervoor is een wijziging van het besluit op de bevol kingsadministratie nodig. Drs Wester hout legde er als woordvoerder van de PvdA de nadruk op voordat de minis ter had meegedeeld dat hij als voorzitter Salto De gevolgen waren fataal. De trein, die uit een vier-wagenstel bestond, ontspoorde met grote kracht. Het voorste rijtuig maakte een complete salto eer het zich in het zand naast de spoorlijn boorde. Dit rijtuig werd volkomen vernield. In de bestuur derscabine vonden de machinist, de heer J. J. Bruinsma uit Eindhoven, en de conducteur, de heer B. H. M. Niesinlc uit Maastricht, beiden de dood. Beiden waren gehuwd en laten 3 kinderen achter. Het tweede rijtuig kantelde en werd eveneens ernstig beschadigd. De andere twee bleven weliswaar overeind staan, maar liepen wel uit de rails. Bij het ongeluk op de overweg hadden aanzienlijk meer slachtoffers kunnen vallen, wanneer de trein beter bezet zou zijn geweest. Het was een bijzonder gelukkige omstandigheid, dat de trein slechts ongeveer twintig passagiers ver voerde. Van de reizigers werden in totaal vijf gewond, onder wie enkelen vrij ernstig. Ze zijn in het St.-Laurentiusziekenhuis te Roermond opgenomen. De gewonde passagiers zaten allen in de eerste twee rijtuigen. van de betrokken commissie zal optre- den dat de algemene administratie nummers niet mogen worden uitgegeven voordat het parlement zich erover heeft kunnen uitspreken. Hij wees ook op het gevaar, dat persoon lijke gegevens via dit nummer van de overheidsadministratie uitlekken naar particuliere bedrijven, die voor de over heid werken. De commissie-Westerhout zal advies kunnen geven over de ma nier om dit te vermijden, merkte minis ter Beernink op. Oevoogding, JD woord, IV Als men kennis neemt van de motive ring, gegeven, door een woordvoer der van de rijksvoorlichtingsdienst, dan wordt de zaak er nog vreemder op. Deze woordvoerder gaf namelijk als zijn persoonlijke mening te kennen dat er mogelijk mensen in de film voorko men, die NSB-er zijn geweest, hun straf hebben gehad en nu liever hun verleden geheim willen houden. Een humane overweging, dat moet men toegeven. Tegen de achtergrond van wat zich in de bezettingsjaren in Nederland heeft afgespeeld, mede door toedoen van het optreden door Mussert en de zijnen, lijkt het ons evenwel eerder een half zachte overweging. Als men die conse quent ook op andere gebieden gaat toe passen kan men rijen en reeksen boek werken achter slot en grendel zetten, Pressers studie over de jodenvervolging en De Jongs .Bezetting' voorop. Wat hebben wij eigenlijk voor bevoogdende overheden? Of gaat het hier slechts om ambtelijke beslissingen, waarvan een minister geen weet heeft? i hier het goede Men gebruikt er tegen woordig wel het vreemde .paternalis me' voor, rnaar wij houden het op het begrijpelijke, Nederlandse .bevoogding'. Het betekent in dit geval, dat de een of andere ambtenaar in een voorlich tingsdienst fraaie bijkomstigheid: uitgerekend een dienst om voor te lich ten! filmfragmenten voor de samen stelling van een documentaire uitslui tend ter beschikking' stelt onder voor waarde dat de vertoning besloten is. Gaat het hier dan om barre pornografi sche films? zo vraagt de burger zich verbijsterd af. Nee-nee, géén sprake van, het gaat hier om de verfilming van waar-gebeurde, openbare, zij het weinig sympathieke gebeurtenissen: het optreden van ene Mussert. Argeloze Nederlanders hebben nu het vingertje opgestoken en gevraagd of de film toch maar niet .gewoon' vertoond mocht worden. Foei-foeï-foei, hoe durven ze het vragen. Een openbare vertoning mag niet en kan niet zegt oom van de rijks voorlichtingsdienst. Het is wel gek: als zich een dergelijke gebeurtenis afspeelt op de planken van een cabaret spreekt men over een .giller'. Een giller, die hier echter tot stand komt onder de di recte verantwoordelijkheid van de heer minister-president. We beginnen lang zamerhand te begrijpen waarom deze bewindsman zo op zijn privé-voorlichter Ben Kosten was gesteld. Geen wonder, met zo'n rijksvoorlichtingsdienst. Een rijksbevoogdingsdienst! hebben wij bezien en uitvoerig be studeerd. Maar de conclusie was dat we Aldel een kans moesten geven om uit te groeien'. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Er is geen wrikken meer aan de beslissing van minister De Block: het Franse concern Péchiney komt voor ves tiging van een aluminiumfabriek in Vlissingen-Oost niet in aan merking voor goedkoop aardgas. Donderdagmiddag zei de be windsman in de vergadering van de tweede-kamercommissie voor economische zaken over de afwijzing van het Péchiney-verzoek dit: ,Het is een overdachte beslissing geweest. Ik wil erbij blijven. Zij ligt in de lijn van het standpunt, waarop mijn voorgangers zich hebben gesteld'. En daarmee kregen dan de kamerleden drs J. Boersma (ar) en C. F. van der Peijl (chu) nul op rekest bij een van hun kant dringende vraag om de definitieve beslissing nog even aan te houden totdat de door het provinciaal bestuur van Zeeland toegezegde brief binnen zou zijn. Opnieuw voerde minister De Block toelaten, wanneer we de eerste als donderdag aan dat aan het alumi- monopolist hebben toegelaten met niumbedrijf Aldel' te Delfzijl goed- van de kant van het bedrijf de helof- koop aardgas was verleend en dat te dat zou worden gestreefd naar daarbjj de toezegging ws gedaan, dat een belangrijke produktie\ ergroting dit exclusief zou blijven. .Moeten wjj in de toekomst?', zo vroeg de minis- dan nu een tweede aluminiumbedrijf ter zich af. Met zijn besliste houding in deze zaak gaf de minister eigenlijk zelf meteen het antwoord op zijn wat retorisch gestelde vraag. De bewinds man gaf nog deze motivering: De beslissing dat Aldel' een exclusieve toewijzing van goedkoop aardgas zou krijgen is eigenlijk genomen door de toenmalige minister De Pous en zij werd gedekt door de daarop volgen de ministers, toen bekend was dat naast de deur de bewindsman doelde hier kennelijk op de plannen voor een soortgelijk bedrijf bij Ant- werpen een andere zóu kunnen verrijzen. Er was een goede reden voor. Wanneer Aldel er niet op zou rekenen dat het een tijdlang de steun van de regering zou krijgen, waar door een ontwikkeling gewaarborgd zou zijn dat het zou kunnen uitgroei en tot een levenskrachtig bedrijf, had men waarschijnlijk niet besloten tot vestiging^. Minister De Block herinnerde nog aan de toezegging van zijn voorganger, drs J. A. Bak ker. dat zou worden bezien of er geen aanleiding zou zijn wijziging te brengen in het zogenaamde .nieuw- heidsbeginsel' dat voor te wij zing van goedkoop aardgas als belangrijkste criterium wordt gehanteerd. ,Dat 600 man Van de kamercommissie uit werden bij de behandeling van het onder werp ,de betekenis van het aardgas voor de industrïestimulering' nog enkele verwoede pogingen gedaan om andere aluminiumbedrïjven dan .Aldel te Delfzijl aan goedkoop aard gas te helpen. De heer Boersma (ar) had veel waardering voor de .zeer gunstige beslissing in het belang van het noorden van het land'. Hij wilde graag weten om hoeveel mensen het bij de uitbreidingen van Aldel Later gaf de minister die cijfers: bij de produktie van 32.000 ton alumi nium voor 300 man werk, bij 90.000 ton voor 600 man werk. En aan deze mededeling verbond de minister de conclusie dat een en ander belang rijk kan zijn voor de werkgelegen heid. De heer Boersma knikte. Daar om ook had hij eerder begrip opge bracht voor het feit dat de beslissing van de minister elders (in Zeeland) grote teleurstelling had veroorzaakt. In antwoord op schriftelijke vragen van de heer Boersma had de minis ter gezegd zoals reeds gemeld dat hij .de ontwikkeling van Aldel naar de in de internationale concur rentie noodzakelijke produklieom- vang niet in de waagschaal wilde stellen' door de vestiging van meer bedrijven van hetzelfde soort goed koop aardgas ter beschikking te stel len. De heer Boersma begreep de ra tio van die opmerking niet, wan neer een bedrijf als Péchiney op grond van deze afwijzing zou be- s. uiten zich in de buurt van Ant werpen te vestigen, enkele kilo meters verder dan Zeeland. De KVP-afgevaardigde dr J. F. G. M. de Meijer ging op deze opmerking nog even door. ,We moeten niet te spaarzaam zijn met ons goedkope aardgas. Het kon wel eens zo zijn dat het straks niet meer doelma- gaat. (Zie slot pag2 kol. 5) I TRECHT (ANP) In Drieber gen heeft woensdag een man ge opereerd, die naar zijn zeggen in opdracht van provinciale staten van Utrecht een onderzoek moet instellen naar de hygiëne van het .ondergoed aan het lichaam'. De groepscommandant van de rijkspo litie waarschuwt iedereen voor zichtig te zijn met deze man. De kans is groot dat hij ook elders in Nederland dit verhaaltje aan (Ie deur komt afsteken. .Men wordt verzocht direct de politie in zijn of haar woonplaats te waarsohu- De 30- tot 32-jarige man wekte de indruk arts te zijn. Voorts gaf hij te kennen, dat een prijs van vijf gulden (te besteden aan ny lons) zou worden beschikbaar ge steld als na het onderzoek zou blijken dat het gedragen onder goed in goede hygiënische staat verkeerde. De pseudo-arts kon zich niet legitimeren. De man spreekt beschaafd Ne derlands. is volgens de politie als heer gekleed. 1.70 meter lang, blootshoofds, heeft kort geknipt het montuur goudkleurig is, is gekleed in een donkergrijs kos-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1