Plan kanaal Baalhoek ernstig en voortvarend bestuderen Holland infecteert Zeeland met Isd Bietencampagne: tot nu toe vlot verlopen 2 SURINAAMSE MINISTER BEZOEKT ZEELAND AANDACHT VOOR ZEEUWS BELANG ALMANAK Voortvarend DRF. J. M.SMULDERS: MOGELIJK DOOR BEKEERDE EX-PROVO'S Drank in de man, auto tegen boom Bitumenfabriek bij Cadzand raakte in brand GRAFSCHENNERS IN HULST AANGEHOUDEN VERBETERINGEN VOOR VAART IN NAUW VAN BATH MUZIEKTENT BELLAMYPARK ONDER SLOPERSHAMER ZLM-BESTUUR VERGADERDE Marktordening akkoord van groot belang ewezen Mg' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 MINISTER BAKKER IN KAMERCOMMISSIE: (ADVERTENTIE) (Van een on2er redacteuren) DEN HAAG Minister drs J. A. Bakker heeft donderdagavond gezegd dat het Belgische plan voor een kanaal van Antwerpen (lin ker oever) naar Baalhoek ,rnet grote ernst en voortvarendheid zal worden behandeld' en dat het in goede Beneluxgeest zal worden bezien. Hij stelde daarbij echter meteen vast dat met de typische Nederlandse belangen ook reke ning zal moeten worden gehouden. .Deze zullen niet bij voorbaat ten achter mogen worden gesteld'. In de vergadering van de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de tweede kamer ging de minister zeer voorlopig in op de plannen van België, die hem in juni bij net periodiek Bene- lux-overleg voor het eerst waren ken baar gemaakt. Hij achtte het niet op portuun om, hangende het beraad, op dit moment een uitspraak te doen over de principieel politieke stellingname waarom de Belgische minister var openbare werken J. de Saeger had ge vraagd. Deze wilde een dergelijke uit spraak vooruitlopend op de "definitieve beslissing in verband met verdere stu die. Overigens: minister Bakker wil een heel zorgvuldige studie van dit plan. ,Het moet op ai zijn merites worden be keken. In het belang van de provincie Zeeland, in verband ook met nautische en technische vraagstukken en tevens in samenhang met economische en pla nologische belangen'. Gedegen studies dus. De minister deed de kamercommis sie de toezegging dat hij ook het pro vinciaal bestuur van Zeeland daarin zal betrekken. De minister had alle begrip voor het plan voor het Baal- hoekknnaal. ,Het vloeit voort uit de begrijpelijke wens, die elke haven van betekenis koestert om de ontwikke lingen voor de toekomst open te hou den. Op de rechteroever heeft Ant werpen geen ruimte meer, voor de zeevaart is het eveneens van groot belang'. Overigens wilde de bewindsman het plan ook in overeenstemming gebracht zien met het concurrentieregime van de zeehavens, ,We moeten afwegen wat er met het land van Saeftinge moet gebeuren. Wellicht kan daaraan een industriële bestemming worden gege- (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer -J. Kusse, Sloehavenstraat 5, Nieuw- en St.-Joosland. Telef. 01182-506. leeuwse Doen Vooral kinderen kijken graag naar televisiereclame en dat zou, eigenlijk hoogst begrijpelijk moe ten zijn, omdat de samenstellers van de filmische aanbevelingen er bij voorkeur van uitgaan, dat het huis van de Nederlandse koop kracht geheel bevolkt wordt door lieve, naïeve mensen. Maar het tragische is, dat de kin deren zich er mee vermaken en dan niet omdat het allemaal zo aardig is neen, ze amuseren zich met de wereld van de vol wassenen, die er eigenlijk ook geen barst aan kunnen doen. Toch kijken wij gaarne naar de Sster-minuten. Men ziet bijvoor beeld een dame, die namens een groothandel in wasmiddelen mee deelt ,ik ben mannequin' en ver volgens een nog zeer bruikbaar kledingstuk de vernieling injaagt, door èr krachtig de schaar in te zetten. Ze houdt dan twee helften over, die ze zes maal gaat was sen. De ene helft in gewoon sop de andere in het sop, waaraan ze haar honorarium dankt. Men ziet het verschil. Het bezwaar is natuurlijk, dat er altijd aller lei mensen zijn, die dit willen controleren en zélf ook wat met een schaar gaan pionieren. Dat loopt, altijd op een teleurstelling uit. Men blijft met een verknipte toestand zitten. Een margarineproducent doet het. heel wat beter. Die laat de dame aan de voet van een stapel pak jes aarzelen: zou ik het doen? Maar die twijfel is maar schijn en resoluut slaat ze toe: ja, ik doe het. 't Is wel duurder, maar ik doe het, en zonder verder tal men verdwijnt het pakje in het boodschappenmand je. Het resultaat is natuurlijk, dat geen vrouw meer naar zo'n pak je pakt zonder er bij te denken dat iedereen nu wel zal denken nu denkt ze ik doe hei. Je kunt zo'n pakje eigenlijk alleen nog maar pakken als je zeker weet dat er niemand in de buurt. is. Het is aardig om de stapel een tijdje in de, gaten te houden. Al lerlei mensen houden zich be- sluitenloos n de omgeving op en dan zie je ze plotseling schich tig naar linies en naar rechts kij ken om vervolgens haastig toe- tc slaan. In een Vlissings bedrij] maak ten twee meisjes er een spelle tje van door beurtelings bij de stapel zou ik het doen en ja ik doe het te roepen en dan de hand, zichtbaar voor alle kijkers, in de richting van het pakje te strek ken. Tot de chef zich met het geval bemoeide. ,Wat doen jullie f' ,Oh, niks bijzonders. We doen ja ik doe het'. •en. Maar we moeten ook de andere ontwikkelingsmogelijkheden van Zee land in het oog houden: Vlissingen- Oost, Terneuzen en niet in de laatste plaats Reimerswaal. Bovendien spelen verkeersvoorzieningen, landbouw en re creatie in dit geheel een grote rol'. Dat het Belgische verzoek niet alleen ernstig maar ook voortvarend zou wor den behandeld stelde de minister vast nadat het Zeeuwse kamerlid C. F. van der Peyl (ch) daarom met klem had ge vraagd. Hij had uit persberichten begrepen dat België er haast mee heeft en bet kanaal binnen tien jaar voor de scheepvaart open wil hebben. De heer Van der Peyl informeerde naar de financiële kant van de zaak. .Moet Nederland het I-and van Saeftinge voor eigen rekening indij ken?'. Wordt de kostenverdeling de zelfde als bij Gent-Terncuzen en de Schelde-Rijn verbinding?' Ovei de kosten kon de minister nog geen woord zeggen. ,Het is een Bel gisch plan en in de eerste plaats zal de rekening aan België komen'. De heer W. P. G. Assmann (kvp) bracht bij het plan Baalhoek de discussie in het ge ding die op het ogenblik gaande is over Zeer nadrukkelijk voerde de heer Assmann aan dat West-Brabant het Kreekralcproject heeft opgeofferd voor problemen die verband hielden met ae Schelde-Rijnverbinding' en Reimerswaal als een alternatief heeft geaccepteerd. .Nu ziet het er naar uit dat men hier en daar geneigd is weer met dat project te gaan wan delen'. Daartegen tekende de heer Assmann protest aan. ,De regering heeft zich bereid ver klaard mee te werken aan het Reimers- waalplan. Dat is schriftelijk vas legd en nu heeft zij de morele plicht ten gunste van de party die het offer heeft gebracht te handelen'. Minister Bakker antwoordde dat over de inpol dering van het Land van Saeftinge nog geen beslissing is genomen. .Als het kanaal er zal Komen, liggen er allerlei mogelijkheden'. Op de opmerkingen van de heer Assmann ging hij niet verder, in, aangezien de voorzitter van de ka mercommissie de discussie over het derwerp Reimerswaal als niet aan de orde had afgesloten. Minister Bakker zei nog: .Natuurlijk zullen we de zaak behandelen zoals de belangen dat vragen. We moeten alleen oppassen dat we niet in Beneluxgeest zeggen .dit kan nu wel'. Het is niet in "een hap en een snap bekeken'. GOES Dr F. J. M. Smulders, directeur van het Zeeuws insti tuut voor de geestelijke volksge zondheid, heeft donderdag in Goes gezegd, van gevoelen te zijn dat het gebruik van l.s.d. en verdovende middelen in Zeeland wordt geïmporteerd. Hij sprak over .infecties' uit de randstad Holland, zoals dit ook wel in andere provincies, zoals Lim burg, is geconstateerd. De Zeeuwse bevolking was, wat dit betreft, volgens hem .maagdelijk'. In het bijzonder had hy het oog op enige ex-provo's, die thans bekeren tot een bepaalde religieuze groepering en een nieuw leven zouden zijn begonnen. Maar van wie hij liet gevoel had, dat ze ,toch weer bronnen worden dubieuze zaken'. ,Eén nieuwkomer wordt thans al weer daarvan verdacht', aldus dr Smulders, die verder zei. dat juist deze nieuwkomers zich hebben ge vestigd in kleine plaatsjes. Hij herinnerde ook aan een etablis sement in Zeeland, dat bekend staat door de handel in stimulerende en verdovende middelen en waar enïj tijd geleden al arrestaties zijn ye richt. Gebleken is, dat Middelburg een tussenstation was tussen Ant werp en en Amsterdam voor l.s.d. Dr Smulders zei een en ander in ant woord op vragen na een inleiding over de geestelijke volksgezondheid voor de provinciale kerkvergadering der Nederlands Hervormde Kerk in Zeeland, in de .Prins van Oranje' te Goes. Spreker wees er zijn gehoor op, dat l.s.d. niet verslavend werkt, maar dat het gevaar daarin ligt, dat, wanneer iemand vraagt om l.s.d. en in plaats daarvan opium, cocaïne of een ander verdovend middel krijgt, hij aan die middelen juist verslaafd kan raken. En die middelen zijn wél gevaarlijk. Dr Smulders herinnerde zijn gehoor aan de gedachten van de overheid om het gebruik van l.s.d. en andere stimulantia los te koppelen van de zogenaamde opiumwet, die handel, bezit en gebruik van in de eerste plaats verdovende middelen ver biedt. Hij noemde het zijn inziens te recht, dat de overheid momenteel twijfelt of zij zeer krachtig zal op treden tegen l.s.d.-gebruik en of de koppeling Ls.(L-opiumwet juist is. Hij toonde zich overigens geen voorstan der van l.s.ij.-gebruik door middel- bare-schooljeugd. L.s.d. wordt ove rigens in de geneeskunde onder an dere gebruikt om alcoholisten van hun kwaal af te helpen, zo merkte hij op. Ten aanzien van de geestelijke volksgezondheid in Zeeland merk te hy op. dat deze provincie als eerste in den lande één instituut AXEL Woensdagavond ls de Axelaar L. van P. met zijn personenauto op de weg ZuiddorpeAxel bij ,De Bonte Koe' in een flauwe bocht met grote snelheid tegen een boom gereden. Volgens de politievel-klaring verkeerde Van P. in kennelijke staat van dronkenschap. Zijn voertuig werd vrijwel totaal vernield. Van P. bleef ongedeerd, Graanelevator in Sas van Gent 15 nov. in gebruik SAS VAN GENT Nu Frankrijk in de EEG de grootste graanleverancier wordt en de verwachting is dat een I deel van het Franse graan via het ka naal Gent-Terneuzen zal worden ver scheept, heeft zoals bekend de Graan Elevator Maatschappij te Rot terdam, In samenwerking met de coöp. land- en tuinbouwvereniging Noord-Be veland', een van haar drijvende elevato ren in Sas van Gent gestationeerd. Woensdag 15 november aanstaande zal de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, deze elevator officieel ln gebruik stellen. heeft, zodat géén versnippering optreedt naar religie. Hy achtte dit een goede stap op weg naar een ambitieus plan: een verfijnde en genuanceerde opvang van men sen in nood door teams van des kundigen. Tot dit plan rekende hij het oprichten van onder andere bureaus voor levens- en gezins moeilijkheden, (mogelijk begin dit voorjaar), bureaus voor homofie len, voor leer- en opvoedingsmoei lijkheden. Het instituut ls thans in gesprek met de leiding van kleuterbureaus om te komen tot een vroege opspo ring van kinderen, die gedrags stoornissen hebben. Er is niet alleen behoefte aan kleuterartsen, ook aan krachten voor het psyche- hygiënische werk. Adviserend dient het instituut voorts te zijn ten aan zien van schoolartsendiensten, wijk verpleging, onderwijs, maatschappe lijk werk, reclassering, politie en de zielzorg, die door de predikanten en geestelijken geschiedt. Maandag aan staande zullen medewerkers van zijn bureau bijvoorbeeld al praten op de christelijke kweekschool voor Zee land. Dr Smulders achtte nodig een terreinafbakening ten opzichte van het algemeen maatschappelijk werk. Op provinciaal niveau worden daar over thans gesprekken gevoerd. In Goes en 's-Heerenhoek zijn aanzetten voor teamwerk. Voor Zeeland achtte hij ook nodig een sluls-internaat. Nagenoeg alle an dere provincies hebben wel een der gelijke instelling tussen psychiatrisch ziekenhuis en thuis in. Dr Smulders, die geestelijke gezond heidszorg voor een belangrijk deel zag als geseculariseerde zielzorg in een ontkerstenende maatschappij, waarbij de charitas een voornamelijk door de staat opgelegde en georgani seerde zaak wordt, wees op de grote achterstand die er in Zeeland op dit gebied is. ,De Zeeuwse overheid heeft, naast de zorg voor veren, bruggen en tunnels, een even grote, zo niet gro tere zorg voor de immateriële behoef te van de mens. Maar het gaat hier om een diepte-investering in ménse lijk geluk. Niemand van de geld schieters kan couponnetjes knippen'. Hij wees er voorts nog op, dat, juist ook de kerken door hun kennis van de mens en van diens nood, de taak hebben de overheid op haar plicht te wijzen. De kerk kan bovendien participeren in de voorzieningen in deskundige hulpverlening. Ide grootste sortering in de kleuren: groen. H oranje, roze, zwart, paars, wit en rood. 1 CADZAND Een korte maar felle brand heeft donderdagavond een bij Cadzand-haven opgestelde bitumenfa briek van het aannemersbedrijf Wijnen beschadigd. Het vuur ontstond half zeven, toen de houten blokkt onder de mobiele bitumenketel in brand raakten. De brandweer van Cadzand was vrywel onmiddellijk ter plaatse. Zjj wist door snel optreden een brand i ketel zelf te voorkomen. De oorzaak het vuur is nog onbekend. De firma Van Wijnen voert in Cadzand werken uit aan de zeewering. Daarbij maakt men gebruik van verplaatsbare installaties voor vervaardiging van bi tumen. De aangerichte schade kon niet worden getaxeerd. HULST De rijkspolitie te Hulst heeft binnen 24 uur de daders op gepakt die in de nacht van dins dag op woensdag zes graven schonden op liet r-k kerkhof aan de Zou testraat te Hulst. De poli tie had al een vermoeden dat uit ging naar de 18-jarige buffetbe- dïende it. L. M.' van O. uit Hulst. Tijdens het verhoor woensdag avond omstreeks tien uur bleek dat de gipsafdruk die de politie van een voetafdruk op het kerk hof genomen had, paste aan de rechtervoet van de verdachte. Hierna viel hy door de mand en vertelde hy de ware toedracht. Daaruit bleek, dat hij een hand langer had. de 20-jarige beroeps militair J. A. L. M. eveneens uit Hulst, die reeds eerder -wegens diefstal met de politie in aanra king was geweest. Uit het ver hoor bleek verder dat de twee jongemannen dezelfde nacht de bar .Tabarin' in Hulst met een bezoek hadden .vereerd', daar in geslopen waren, de sigarettenau tomaat hadden gelicht en tevens ongeveer 40 aan baar geld uit de kassa hadden genomen. De tweede dader J. M., werd hierna opgezocht door de politie. Hij werd in de bar .Tabarin' om streeks één uur aangehouden, waarschijnlijk genietend van het geld dat hij er de vorige nacht ontvreemd had. Beiden zijn inge sloten in het politiebureau te Hulst. Zij zullen vrijdagmiddag voor de officier van justitie tê Middelburg worden voorgeleid. Donderdag bekende Van O. nog, twee inbraken te hebben gepleegd. Hierbij weiden 100 (bjj de tex- tielcentrale NV) en enkele geld kistjes (bij Morres NV) gestolen. Deze grafschenderij staat dus vol komen los van de reeks van graf schenderijen in het zuiden van het land. De beide Hulstenaren zeiden uit baldigheid te hebben gehan deld. De Surinaamse minister van lanu- bouw, veeteelt en visserij, de heer R. L. Janki heeft, gisteren een bezoek aan Zeeland gebracht, 's Morgens werd hij ontvangen door de commissaris van de ko ningin mr J. van Aartsen. Nadat de heer Janki en zijn echtgenote een bezoek hadden gebracht aan de provinciale bibliotheek was hij 's middags de gast van de ge meente Middelburg. In het stad huis loerden de Surinaamse gasten ontvangen door burgemeester mr J. Drijber. Op de foto: In de leeszaal van de provinciale bibiliotheek werd het gezelschap ontvangen door me vrouw Kolkman. Van links naar rechts: de heer Janki, mevrouw Janki, mevrouw M. Drijber-Hal- bertsmamevrouw C. van Aart- sen-Stap, mr J. van Aartsen, ge heel rechts mr J. Drijber. (Foto PZC) ADVERTENTIE ■k ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG ,In nauw overleg met de Nederlands-Belgische Technische Scheldecommissïe wor den onderzoekingen gedaan naar de mogelijkheden voor verbetering van de bochten in de scheepvaart route door liet Nauw van Bath. ,Deze mededeling deed donderdag avond de minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, de openbare commissievergadering voor dit departement uit de twee de kamer. De minister herinnerde er aan, dat in middels op de- Westerschelde verbeterin gen zijn uitgevoerd aan het zogenaamde Oude hoofd van Walsoorden. .België wil nu ook de bochtverlenging in het Nauw van Bath verbeteren. Het heeft dit ab soluut nodig voor de industrie op de Westerschelde-oever en de vaart naar de stad Antwerpen. We zullen uiteraard aan deze werken condities verbinden', maar deze kunnen volgens de minister synchroon lopen met de laboratorium onderzoeken in Borgerhout bij Antwer pen. Minister Bakker voegde later op een vraag aan deze mededeling nog toe, dat de kosten voor deze verbeterings- werken geheel voor rekening van Bel gië zullen komen. GOES Er is dit jaar een vlotte bietencampagne. De verwachting is, dat die tijdig kan worden be ëindigd. Dat heeft de her J. B. Becu deze week het dagelijks be stuur van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij meegedeeld tijdens de maandelijkse vergadering. Voor zover de situatie nu kan worden overzien, moet rekening worden gehouden met een groot kwantum magere suiker, met als gevolg daarvan een korting in de prijs voor de producent, zo waren zijn indrukken. Van groot belang vond dc vergade ring het Luxemburgse akkoord voor wat de marktordening voor de sui ker betreft. ,De eerste officieuze be richten vestigen de indruk, dat in verhouding tot de aanvankelijk door de Europese commissie voorgestel de regelingen, de besluiten voor de Nederlandse bietennroduktie bevre digend genoemd kunnen worden, aldii's het ZLM-bestuur. Voorzitter ir. J. Prins memoreerde ln zijn openingswoord de marathonzitting van de ministers van landbouw uit de VLISSINGEN Do muziektent op het Bellamypork te Vlissingen wordt afgebroken. De tent werd reeds lang niet meer gebruikt, zo vertelde wethouder F. G. Smit van openbare werken. Het bouw werk werd daardoor meer be schouwd als een ata-in-de-weg, ook voor het verkeer dat nu nog een hinderlijk bochtje moet ma ken. Ook van de zjjde van de di verse muziekgezelschappen bleek er niet veel animo meer te zfön om ln de muziektent op te treden. De gemeente beschikt momenteel over enkele verplaatsbare tenten, die op elke gewenste plaats kun nen worden opgesteld, zoals in het plantsoen aan de Koudekerk, seweg en op het plein aan de Ho- geweg. Hot, afbreken van do mu ziektent is tevens een vooruitlo pen op de sanering van het Bella- mypark, waarvoor evenwel gèon vastomlijnde plannen be staan. De tent Ls enkele tiental len jaren oud. (Foto PZO) zonderingen vormen de herfstkomkom- mers en late tomaten. Wat het fruit betreft blijft het aanbod van appelen groot. Er is wat export van Cox's Orange, doch overigens ls er weinig buitenland se vraag. Het prijspeil ligt in West- Duitsland en België lager dan in ons land. Het binnenland neemt opmerke lijk veel fruit af op het vrij lage prijs peil. Hierbij hebben ook de filiaalbe drijven een vrij groot aandeel in de afzet, aldus de heer Dekker. De vraag naar peren is gunstig. Met ingang van 10 november kan naar Finland worden uitgevoerd, terwijl dit land per 1 de cember ook voor appels open gaat. Mo gelijk komen er straks ook kansen voor export naar Zweden. Een punt dat sterk in de belang- steling staat is het fust- dat ge bruikt moet worden bij uitvoer van fruit. Thans is bij verordening een malig fust voorgeschreven. Een Zeeuws voorstel, ondersteund door liet Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen, om schoon eenmalig fust meermalen te mogen gebrui ken, is door liet produktschap voor g. nonten en fruit afgewezen. Thana is door het produktschap de vraag aan de orde gesteld of de fastver- ordening ingetrokken moet worden. Dit zou inhouden dat ook de gewone meermalige veilingkisten bij uitvoer mogen worden gebruikt. De erva ring heeft geleerd dat deze kisten zo langzaam terugkomen dat dit tot fustschaarste bij de veilingen kan leiden. .Daarom heeft dit voorstel wel bepaalde bezwaren en het is nu afwegen wat het zwaarste weegt', ------ zo zei hij. EEG-landen van de afgelopen week. Hij meende, dat door de nieuwe prijs- De heer De Buck deelde mede dat het i.-nnnhnrl vnrt i/ftrlfpim rmn-zipnlnlr prn- aanbod van varkens aanzienlijk gro ter is dan men aanvankelijk voor de huidige periode had geraamd; het aan bod per maand overtreft de raming met 100.000 stuks. In de EEG-partner- ianden is de varkensproduktie even eens zeer hoog, al vond hij het een gelukkig verschijnsel, dat ook de con sumptie in de gehele EEG stijgt. De markt wordt ongunstig beïnvloed door invoer uit derde landen en dan met name de landen van liet oostblok. Voor al Frankrijk heeft hiervan veel nade len ondervonden. besluiten voor de akker-bouwsector in het algemeen weinig verandering is gekomen, ,Het nieuwe Luxemburgse ak koord betekent dan ook geen wezenlij ke verbetering van de positie van de akkerbouwer. Bij de algemene kosten stijgingen, die men heeft gehad in het afgelopen jaar, kan worden gesproken van een relatieve achteruitgang; de ko mende gedeeltelijke prijsaanpassingen houden geen gelijke tred met de kos tenstijgingen'. aldus ir. Prins. Waarde ring had hij voor het wetsvoorstel, dat voorziet in een afschaffing van het re gistratierecht bij overdracht van een boerenbedrijf van vader op zoon een wens, die door de standsorganisa ties al lang is geuit. De vergadering nam bij monde van mr J. F. G. Schlingemann kermis van de jongste Luxemburgse akkoorden. Bij de voorbereiding van het voorstel van de Europese commissie, zoals dat is inge diend in de afgelopen week te Luxem burg gehouden ministersvergadering, heeft het COPA aangedrongen op een prijsverhoging over de gehele linie van 5 pet. De commissie heeft dit voorstel niet over willen nemen. Op haar beurt is er van het voorstel van de commis-| Lopen' ongeveer"*9596"* pet v«.i ue sie weinig overgebleven in de uitein- oriëntatieprijs. De heffing bij import delijk genomen besluiten in de minis- uit derde landen is nu 77,21 per 100 gen van het ministerie van economische zaken zijn er 1.688.000 melkkoeien, 86.000 drachtige koeien en 510.000 ge dekte vaarzen. Het totaal nadert de 3 miljoen, het geen aanzienlijk hog.er is dan het vo rige jaar. Het aantal stuks jongvee, bestemd voor fokkerij en mesterij is 42.000 minder ais gevolg van de minder goede uit komsten vande mesterij. Het aantal stuks mestvee is met circa 12 pet ge daald. De prijzen voor het vetvee be- tersvergadering. In de graansector geen verhoging voor tarwe, terwijl de prijzen voor gerst met 3,5 pet voor rog ge met 4 pet, en voor mftis met 4,75 pet verhoogd zulen worden. Ten aan zien van de rundvleesprijs werd beslo ten deze met 2,66 pet te verhogen voor het komende jaar en over een verho ging voor een daarop volgend jaar geen beslissing te nemen. In de Builcerseetor werd het Franse voorstel tot een verdeling van liet nationale quotum over de fabrieken afgewezen en blijft «ie bestaande re- geiing van verdeling over onderne mingen gehandhaafd. Eveneens ge handhaafd blijft het oude systeem van de zogenaamde inengprijs, waarbij een korting voor magere sui ker kan worden omgeslagen alle producenten. Ook in de nationale quota komt geen verandering. Nieuw evenwel is de re geling, dat deze hoeveelheden vcrdeelc mogen worden over drie jaren, waar door een zekere egalisatie van tekor ten en overschotten mogelijk is. De mo menteel geldende regeling voor de zo genaamde halfmagere suiker 135 pet- regeling zal plaatsmaken voor een regeling, waarbij aan de landen een hoeveelheid van 50 pet van hun jaar quotum voor een periode van drie jaar, wordt toebedeeld als overloop. Deze hoeveelheid, die voor Nederland 275.000 ton zal bedragen, kan afgezet worden tegen halfmagere prijs. Alles wat men boven 3.925.000 ton, in drie jaar produ ceert zal men tegen wereldmarktprijs af moeten zetten. In zijn overzicht betreffende de situa tie in de tuinbouw deelde de heer P. J. .1. Dekker mede, dat de vraag naar de meeste soorten groente zwak is, met matige prijzen als gevolg. Gunstige uit- i per 3 ln Frankrijk is men begonnen 12.000 ton rundvlees in de koelcellen op te slaan. Het bedrijfsschap voor vee en vlees in Nederland heeft dienaangaan de een verzoek bij de regering gedaan. De Engelsen Importeren veel bevroren vlees en exporteren hun runderen op de wereldmarkt met een fikse sub sidie voor de veehouders. Dé prijs van schapenvlees is flauwer, die van lams vlees ls nog hoog. Ook de prijs van slachtpaarden is wat flauwer, hoewel dit een normaal verschijnsel is voor de tijd van het jaar, aldus de heer De Buck. Volgons het bedrijfschap voor zui vel gebruiken de huisvrouwen in ons land van flessennielk 20 pet minder dan toon zij over hot algemeen losso melk kochten. De verkoop van vla is in 4 jaar tijds met 18 pet geste gen; van yoghurt is dit percentage in dezelfde periode 16 pet. Onderlinge competitie Voor de onderlinge damcompetitie van de damvereniging .Zierikzee' werden de volgende partijen gespeeld: J. van Burgh P. C. Verpoorten 0-2; J. Heij- boer M. de Wild 0-2; C. P. Flik- weert J. L. Smalheer 1-1. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. In hot algemeen iets lagere tem peraturen, ZON EN MAAN 4 november Zon op 07.39 onder 17,08 Maan op 11.04 onder 18.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2