Staten akkoord met verdeling rijksuitkering Zeeuwse wegen Vlissings raadslid wil wel ,lief zijn voor Middelburg' ELK JAAR EEN OVERZICHT VAN BESTEMMING VAN RESERVE Riet weggewuifd' Overbodig Joch 1400 km Belachelijk Vraagteken ,PAARDESPUL' BIJ MIDDELBURGS HUWELIJK DIEFSTALLEN VOOR DE RECHTER Lekasin COAK-adjudant onderscheiden Utrechts Studenten Barokensemble komt naar Zeeland Bijna 50.000 brillen voor melaatsen TERTIAIRE WEG IS NIET ALTIJD GROTER DAN QUARTAIRE WEG KORTE DISCUSSIE OVER ETI-RAPPORT GEGADIGDEN KANAALBRUG EN WEGEN: 15 MILJOEN NIEUWE BRUG 25 GULDEN MILITAIREN VERDONK ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 AMENDEMENT CHU EN VVD VERWORPEN MIDDELBURG De staten van Zeeland hebben zich vrijdag bezig gehouden met een zeer technisch, maar niettemin uiterst belangrijk onderwerp: de verdeling van de ryksuitkering voor de wegen in Zeeland, een uitkering, die geba seerd is op de nieuwe wet uitke ring, wegen. Gedeputeerde staten hadden een ontwerp-verdelings- verordening ingediend, waarop sommige belanghebbenden met name de waterschappen nogal kritiek hadden, vooral op de ver deelsleutel. Gs wilden de volgende verdeling: 60 procent voor de se cundaire (provinciale) wegen, 15 procent voor de tertiaire wegen, alsmede 10 procent als reserve. De Zeeuwse polder- en waterschaps- bond had in een verzoekschrift met klem een andere verdeling voorgesteld, namelyk 50-15-25-10 procent. In grote lijnen kwam het er dus op neer. dat de polders meer geld wilden voor de wegen, die zqzelf beheren, een standpunt, dat vermoedelijk mede is ingegeven door het nog altijd ontbre ken van goede financiële verhouding tussen het rqk en de waterschappen. Door het ontbreken van deze regeling kampen de waterschappen met finan ciële moeilijkheden. Hoe zeer deze zaak de waterschappen hoog zit bleek o a uit de reactie vo rige week van voorzitter P. J. J. Dekker van de Zeeuwse Polder- en Wa- terschapsbond. Tijdens de vergadering van deze bond oefende hy kritiek uit op het voorstel van gs. In de statenvergadering van gisteren bracht niet name statenlid P. J. Bom (pvda) deze kritiek naar voren, Hy had daarvan met een .liehtelyke ge ïrriteerdheid' kennis genomen, zei hy. ,De voorzitter van de Zeeuwse water schapshond onderschat waarschijnlijk de Invloed van de staten'. De commissaris der koningin, mr J. vpn Aartsen, die tijdens de vergadering van de Zeeuwse polderbond al had gerea- K;rd op de opmerkingen van voorzitter kker interrumpeerde nu: ,Ik heb u llchteiyke geïrriteerdheid blijkbaar voorvoeld, meneer Bom'. Toch bleek, dat de bezwaren van polderbond niet zo maar werden .weg gewuifd'. Er bestond bij de staten welis waar veel respect voor de wijze, waarop gs het voorstel hadden ontworpen, maar van de andere kant voelde men er toch wel voor om de argumenten van de pol derbond uitvoerig te overwegen. Aan het einde van de omstandige dis cussie dienden de horen P. W. C. var Westen chC. F. v. d. Peijl (ch), W. Koster (wd) en C. J. Buurman (ch) een amendement in, waarin zij de ver deelsleutel in zóver wilden wijzigen, dat de uitkering van 15 procent voor de quartaire wegen werd verhoogd met 5 procent tot 20 procent door de reserve met 5 procent te verlagen van 10 tot 5 procent. Dit voorstel werd l»\j zitten en opstaun verworpen: alleen de chu en de wd waren vóór. ,We moeten proberen do situatie op dit laatste punt voor te blijven en niet ge raken in de situatie van het ryk. De slogan voor rijksweg 58: .Tachtig is prachtig', vond de heer Koster .belache lijk' en een symbool van de achterstand. Ook in de quartaire wegensector signa leerde het vvd-statenlid een grote ach terstand, waarvan ook het industriëel- en recreatieve vervoer de dupe worden. De heer A. Maljaars (sgp), overtuigd, dat gs getracht hebben alle belangheb benden zoveel mogelijk aan hun trekken te laten komen, was evenmin helemaal tevreden met de 15 procent voor de quartaire wegen, de heer Bom vroeg of gs bereid zijn om indien nodig 5 pro cent meer te besteden voor de quartaire wegen, ook de heer A. A. van Eeten (ar) was bevreesd dat te weinig voor de quartaire wegen zou worden uitgetrok ken, en boerenpartij-statenlid G. J. J. de Waal kwam tenslotte met een ver deelsleutel, die er als volgt zou moeten uitzien: 50-20-20-10. ,Het gaat om een verordening, die een verdeling geeft voor een zo goed moge lijk wegennet', zei gedeputeerde Van Dongen. ,Het doel van de verordening is voor de. komende tien jaar met de een wegenpro- Gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen (kvp) noemde dit amendement over bodig en beslist niet gewenst. Hij liet weten, dat dit amendement dat hij juist in de Zeeuwse verhoudingen wonderlijk noemde, een slagvaardig beleid zal beperken. De reserve van '10 procent, zo stelde de heer Van Dongen, zal gebruikt worden daar waar nodig is. Ook de andere fractie voorzitters zelden geen behoefte te hebben aan een wijziging om daar door een slagvaardig beleid van gs te beperken, Eerder had de heer Van Dongen bo vendien meegedeeld, dat de staten elk jaar kunnen rekenen op een overzicht van hetgeen er met de reserve is ge daan. Logisch volgt daaruit, zo liet de J,eputeerde enkele statenleden weten. er ook mededelingen worden ge daan over de afwijzingen. Voorts verze kerde gedeputeerde Van Dongen, dat zc opoedig mogel(jk in overleg met de wa terschappen de quartaire wegen aan- Êewezen zullen worden. De heer Van ongen was er desgevraagd verder van overtuigd, dat deze verordening, zonder bijzondere gebeurtenissen, de eerstvol gende tien jaar mee zal kunnen gaan. Op een spoedige, anwijzïng met-planwegen als quartair had o a de lieer Van Westen met kiem aangedrongen. Daarbij vond hy de weerlegging door gs van liet door do watersciiapsbond aangevoerde motief, dat van de 2100 km aan te wijzen quartaire weg niet 1100 km verbe terd zou moeten worden maar onge veer 7000 km, omdat reeds 1400 km verbeterd is of wordt in lier of ruil- verkavelingsverbaiul, niet juist, deze wegen voldoen, zo stelde de beer Van Westen, niet meer aan het econo misch en toeristisch verkeer; spre kende voorheelden vond hy de her- ADVERTENTIE. ISOLERENDE VOORZETRAMEN EN TOCHTSTRIPS Van Wesel, Roosendaal Vioolstr. 25 Tel. (01650) 5080 Vooral van ch- en vvd-zjjde was voordat het amendement werd ingediend hij de discussie over de verdeelsleu tel aangedrongen op een hoger percen tage voor de quartiaire wegen. De heer Van Westen vond 55-15-20-10 een reële verdeling, ook de lieer Koster drong met klem aan op een verhoging van het percentage voor de quartaire wegen met 5 procent. Zjjn persoonlijke voorkeur ging hierbij uit naar een bedrag uit de beschikbare middelen gramma uit te stippelen, dat zo goed wachten ontwikkeling'. Hy voegde er aan toe: ,We moeten wegen hebben ge richt op het verkeer van over 10 jaar'. Hij vond het dan ook vreemd, dat de polderbond een vraagteken zet bij de ambitieuze ontwikkelingsprojecten, waarin de staten toch hun vertrou wen hebben uitgesproken. .We kun nen niet wachten tot de wegen over belast zijn', aldus de gedeputeerde. ,en daarbij laat ik nog het belang rijkste weg: de veiligheid'. Met de voorgestelde percentages kunnen in de komende jaren 60 km secundaire weg, 100 km tertiaire en 300 km quartaire weg verbeterd of aange legd worden, zo bleek verder uit de toelichting van de heer Van Dongen. Hij stelde, dat de 10 procent reserve voor een slagvaardig beleid niet gemist kunnen worden. ,Er zijn spelnormen no. dig, het hangt van de ontwikkeling af waar de reserve naar toemoet'. Do door de heer Koster aangehaalde verdeling in Overysel (ëén-tiende cent reserve) noemde hij voor een s vaardig beleid van nul en generlei wi de. De Zeeuwse norm typeert volgens hem het streven ,om elke heilige z'n kaartje te geven'. De gedeputeerde- noemde de verordening een .evenwich tig voorstel, dat de mogelijkheid biedt aan de wegbeheerdere In gelijke mate mee te laten werken aan een goed we gennet'. De heer De Waal, die oa gepleit had voor één wegbeheerder, vond, dat een dergelijke verordening in een museum thuishoort. De gedeputeerde hoopte, dat zij daarin terecht zal komen. .Maar dan als een verordening, die goed gewerkt heeft'. De verordening werd tenslotte aanvaard met de stemmen van de BP- fractie tegen. GARANTIE VOOR LENING BRUGMIJ MIDDELBURG De provincie zal de rente en aflossing en dergelijke garan deren van een geldlening van 7 miljoen gulden, die de NV Provinciale Zeeuwse Brugmïj zal sluiten. Zo hebben de staten gisteren besloten. Omdat mr J. F. G. Schlingemann (wd) meende, dat deze zaak toen wel verband houdt met de financiering van de Zee- landbrug wilde hij dit punt aanhouden tot de behandeling van de begroting 1968. Dit voorstel maakte bij dit staten lid de Indruk, dat men een gat wil dek ken door een ander gat te maken. Gedeputeerde J. v. d. Bos (ar) liet de heer Schlingemann weten, dat het hier zuiver gaat om geldleningen aan te trek ken en dat de financiering los hiervan staat. De financiering en de opbrengsten kunnen ongeacht een beslissing over deze kwestie aan de orde komen bij de begro- ting. eputeerde A. J. Kaland (ch) liet nog weten de situatie met betrekking tot de Zeelandbrug niet zo somber in te zien, daar het daggemiddelde in vergelijking met vorig jaar verdubbeld is. Aan het begin van de vergadering had de heer C. Boender (sgp) het colege van gs verzekerd, dat de staten de excursie van vorige week zeer op prijs gesteld hebben. De commisaris der koningin zei dat ge streefd wordt de excursie jaarlijks te houden. MIDDELBURG Politierechter mr P. van Empel heeft donderdag de Middel burger S. veroordeeld tot twee maan- den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. S. stond terecht wegens «lier stal van drie portemonnees en een tas met inbond. De officier van justitie mr P. J. C. Roscam Abbing betoogde In zjjn requisitoir dat het noodzakelijk is de jongeman nog eens fiks op de ge volgen van dc-ze «laad te drukken met de nadrukkelijke aanzegging erbij, dut er een volgende keer een observutle noodzakelijk zal zijn. Ook mr Van Empel zei het even later nadrukkelijk: ,Dat loopt uit op terbe schikkingstelling van de regering als 't zo doorgaat'. De officier eiste in de ze zaak vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek. Raadsman mr A. J. Peeck bracht naar voren, dat zijn cliënt na zijn veroordelingen nooit is opgevangen. .Daardoor is het bergafwaarts gegaan met hem', aldus de raadsman, cue ver der wees op de noodzaak van toezicht van de reclassering. Er waren méér diefstallen, die donder dag werden berecht. Mej. B. uit Krul- ningen haalde in een zaak blikken soep zonder te betalen. Conform de eis werd zij veroordeeld tot 100 boete. De Goe- senaar E. de J. stond terecht wegens diefstal van bankbiljetten voor een to taalwaarde van honderden guldens. Bij het uitspreken van het vonnis maakte de politierechter, op grond van de in houd van het reclasserlngsrapport, van geëiste onvoorwaardelijke gevange nisstraf van een maand een geheel voor- waardeiyke straf. ,Tk hoop maar, dat Ik het nooit meer zal doen', zei P. M. uit Kondekerke. Hij stal twee bankbiljetten van 25. Dat hij het geld meteen teruggaf toen de zaak aan het licht kwam, was geen excuus. De officier eiste in deze zaak veertien dagen voorwaardelijk en daar naast vroeg hij een boete van 1 60. De politierechter bepaalde de geldboete op f 75. De voorwaardelijke celstraf werd kwijtgescholden. AANRIJDING OP RIJKSWEG 58 KRU1NINGEN Vrijdagmiddag om streeks vier uur reed een truck met op legger uit Amsterdam, geladen met 17 ton ijzer, op rijksweg 58 tegen zijn voor ganger op. De aanrijding gebeurde bij Kruiningen ter hoogte van de afsplitsing vi derde weg (vanaf Krabbendijke). verkeer wordt daar over één rjjbaa leid, in verband met werkzaam!» aan en langs de ryksweg. Een personenauto bestuurd door de heer J. H. B. M. van de H. uit Berghem, eerste van een file auto's, stopte op een sein van een van de wegwerkers. De tweede auto, een vrachtwagen bestuurd door de heer J. P. C. uit Bergen op Zoom kwam ook tot stilstand, maar de bestuurder van de truck met odegger achter hem, de heer R. R. B. vöt Am sterdam, die het sein niet had gezien reed zijn voorganger aan die op zijn beurt weer tegen de personenauto bot ste. De drie wagens werden beschadigd. (ADVERTENTIE) de snelle en zekere pijnverdrijver Het MIDDELBURG Het paarde- spul' op de kleine steentjes voor het stadhuis vestigde vrijdagmid dag de aandacht op de trouwpar tij van Tanny de Kam en de heer Reinier Hartman. Omdat Tanny lid is van de Veerse Dijkruiters kwam er een erewacht van leden te paard bij. Een met paarden be spannen koets reed de kersverse echtelieden naar het teestadres. (Foto PZO). Het Utrechts Studenten Barokensemble, de 16 man sterke strykerskern van het .Utrechts Studenten Concert opgericht 1823' komt op dinsdagavond 31 oktober as op uitnodiging van .Jeugd en mu ziek' een concert geven in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Het zal de tweede dag zyn van zyn vijfde tour nee. Het orkest zal wederom onder lei ding staan van Joop van Zon. hoofdle raar directie aan het Amsterdams servatorïum, dirigent van het conser vatoriumorkest. prijswinnaar 1963 van het internationale dirigentenconcours 1963 .Dimitri Mitropoulos te New York. Voor de deelnemers aan het Utrechts Studenten Barokensemble is het ee grote eer om voor dit selecte orkest g« vraagd te worden. Zij immers zyn alle strijkers in een der Utrechtse studen tenorkesten. samengebundeld in het .Utrechts Studenten Concert opgericht 1823'. Er worden bqzonder hoge eisen gesteld aan de technische en aan de mu zikale kwaliteiten van de deelnemers; veel van hun studietijd wordt gebruikt voor orkestrepetities. Het resultaat is dan ook dat er op een zeer hoog peil en met veel succes gemusiceerd wordt. Op het programma van hun vyfde tournee brengen de Utrechtenaren dinsdag avond as in Middelburg de volgende stuklcen ten gehore: Hendrik Andries- sen: Kuhnau Variaties; Giovanni Per- golesi: Concerto Grosso; Joh. Sebastian Bach. 5de Brandenburgse Concert; Jo seph Haydn: Divertimento voor fluit en orkest; Ottorino Respighi: Antiche Danze ed Arie Suite 3. De IJzendijkse mijnheer J. van Moo- renberghe hoont binnenkort zijn 50.000- ste bril ontvangen. Zoals bekend startte hij in 1963 met de actie .Bril len voor melaatsen'. Tot nu toe ontving hij behalve vele duizenden losse gla zen. 47.433 brillen. Vijftig opticiens in Nederland testen de glazen gratis. Ra dio Veronica zal zondagmorgen tussen 9 en 10 uur nog eens de aandacht op de actie vestigen. MIDDELBURG Behalve de verdeel- er geen enkele competentie voor en-doet sleutel voor de wegenuitkeringen heb ben de Zeeuwse staten gister ook het secundaire- en tertiaire wegenplan 1968 aan een beschouwing onderworpen. De statenleden zorgden voor een veelheid van opmerkingen over de verschillende wegen, waaruit gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen (kvp) in zijn antwoord slechts een aantal belangrijke wegen kon .trekken'. Vooraf maakte de gede puteerde een algemene opmerking. Hij meende namelyk uit de gesprekken gis termorgen enige verwarring opgemerkt te hebben over de aard van de wegen. Het is niet zo, verduidelijkte de heer Van Dongen, dat een tertiaire weg altijd aen grotere zwaardere weg is en een Iuartaire weg een lichtere. Wat de on- erhoudsbedragen betreft is er niet zo veel verschil, lichtte de gedeputeerde De vraag uit de staten of de secundaire weg op Schouwen-Dulveland langs de noordkant van Schouwen naar Westen- schouwen nu wel nodig is beant woordde de heer Van Dongen bevesti gend. Hij meende, dat men die weg te veel in de lokale sfeer bekijkt. ,Maar het Is niet uitsluitend een weg voor de Westhoek, echter ook voor het recreatie- bezoek uit het noorden'. Hij achtte een behoorlqke autoweg belangryker dan doorroeien met de huidige riemen met het gevaar van overbelaste wegen. Verschillende statenleden waren van oordeel dat de secundaire wegen Drie- wegen-Terhole en Draaibrug.Eede op het rijkswegenplan thuishoorden. Gede puteerde Van Dongen niet: gs hebben men het wel dan zal elders een weg ge schrapt moeten worden. De heer Van Dongen achtte het logisch dat de weg Driewegen-Terhole een autoweg wordt en de aansluitende weg naar Kieldrecht een tertiaire. Als verbinding met Ant werpen noemde hij dit tertiaire deel niet belangrijk. De gedeputeerde gaf de heer W. Mal jaars (sgp) toe, dat de aanleg van se cundaire en tertiaire wegen veel verlies van landbouwgronden betekent. Tot slot wees hij er op, dat de nieuw geprojec teerde weg rijksweg-Groede-Sluis be langrijk is. omdat de bestaande kust weg niet te verbeteren is en bovendien zeer veel perceelaansluitingen heeft. Twee gewonden bij autobotsing in Vlissingen VLISSINGEN Bij een botsing tussen twee personenauto's op de kruising Sin- gel-Korenbloemlaan te Vlissingen zijn \rijdagmiddag tegen vier uur twee per sonen gewond. Het waren liet zevenja rige zoontje van de familie A. K., vermoedelijk een hersenschudding, zijn moeder, die een horstbeenfructuur kreeg. Ze werden overgebracht naar liet St.- Josephziekenhuis. De bestuurder van de auto, de heer A. K. bleef ongedeerd. De botsing ontstond toen de heer K. geen voorrang kreeg van een personen auto. bestuurd door de Vlissinger J. L. Dokter A. M. J. Bil verleende eerste hulp. Beide auto's moesten worden weg gesleept. Bromfietser gewond bij aanrijding MIDDELBURG Op de Noordweg in Middelburg is vrijdagmiddag de brom fietser K. M. de R. uit Kamperland bij een aanrijding met een personenauto ge. wond geraakt. Hij moest in het Gast huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat de automobilist A. P. M. uit Koudekerke bq het passeren van een geparkeerd staande auto de uit te genovergestelde richting komende bromfietser aanreed. Het ongeluk ge beurde om tien voor drie. EXAMENS Voor het diploma vakbekwaamheid in de handel van aardappelen, groenten en fruit slaagden de heren P. Gunter en J. C. Moerland te St-Annaland. Aan de opleidingsschool voor het chris telijk kleuteronderwijs te Middelburg slaagden voor het examen hoofdleidster (akte-B) de volgende dames: P. M. Cal- jouw te Bergen op Zoom: J. Verhage te Biggekerke; J. M. de Dreu te Goes; J. J. Geertse te Grypskerke; C. M. J. Ne- lisse te Kamperland; A. M. van de Plasse te Kortgene; L. S. de Bruqne; J. J. Goudswaard: M. H. HoeversM. Hoo- feboom: L. Lokerse en A. de Wilde- eilmaker te Middelburg: E. J. van Dij- ke te Nieuwerkerk (Seh.); W. de Visser te Nieuw Sint-Joosland; E. J. Goedegebure en P. Lijnse te Oost West-Souburg; A. M. de Baare; J. H. Kuijk en T. Geeve.Prins te Vlissin gen; E. L. Kaland en L. J. van Rooijen te Westkapelle en M. J. Pronk te Yer- seke. Er moesten 4 kandidaten worden afgewezen, terwijl 10 dames tot een herexamen worden toegelaten. De exa mens zijn hiermee beëindigd. MIDDELBURG Adjudant J. A, Davidse kreeg vrijdagmorgen tij dens een korte plechtigheid op de binnenplaats van de Generaal -Ma joor Berghuyskazerne In Middel burg de gouden medaille voor langdurige trouwe dienst. Luitenant-kolonel Conradl speldde hem de onderscheiding voor het front van de troepen op. Het wa ren niet precies zesendertig dienst jaren die de beroepsmilitair voor een dergelijke onderscheiding in aanmerking liet komen, maar dat komt omdat de adjudant ook ja ren doorbracht in Indonesië. Én die Jaren tellen dnbbel. Luitenant-kolonel Conradl ging de loopbaan van de militair nog eens na. In 1933 kwam de heer David se als vrijwilliger In dienst. Zijn eerste aanraking met de admini stratie was in 1938 toen hij fou- rier werd. De militair bracht en kele jaren door in krijgsgevangen schap. Sinds 1951 is de adjudant tewerk gesteld bij de COAK in Middelburg. Na afloop van de korte plechtigheid defileerden de COAK-troepen langs de onder scheiden adjudant. Parade-inspecteur was de overste Conradl. Kapitein A. Bontenbal trad op als paradecommandant en voor de muzikale omlijsting zorg de de COAK-drumband onder lei ding van sergeant J. A. A. Bo- gaerts. Interkerkelijke herdenking van kerkhervorming WEMELDINGE Een interkerkelijke herdenkingsdienst in de hervormde kerk te Wemeldinge morgen zondagavond al gewijd zijn aan de kerkhervor ming. Ds Y. Tlemersma, gereformeerd lilt Ylaardingen, voorheen te Zierikzee. zal spreken over .Kleren maken de man'. De vrije-evangelische predikant ds G. van Bruggem zal de dienst leiden. Daar aan werken verder mee net hervormd kerkkoor onder leiding van de heer A. v. d. Cingel en organist C. Philipse. De dienst begint om zeven uur. VLISSINGEN Ik wil echt wel lief zijn voor Middelburg', zei gis termiddag de heer J. Hekhuis (pvda) in de Vlissingse raad. Dit raadslid deed deze uitspraak overigens zonder bloemen in het haar tijdens een korte discussie over het ETI-rapport over de dubbelstad Middelburg-Vlissingen. De heer Hekhuis wees daarbij op een conclu sie waarschuwing, zo men wil uit het rapport: het is een onren dabele zaak om in beide plaatsen grote industrieterreinen bouwrijp te maken. En men weet het: in Middelburg is men al begonnen met de aanleg van die industrievelden. ,En dan wil ik echt wel lief zijn voor Middelburg maar het gaat me toch te ver een industrie die zich persé in Vlissingen wil vestigen door te sturen naar Middelburg1, al dus de heer Hekhuis. geen nieuwe mededelingen Grote Instemming behoudens enkele kritische bedenkingen op detailpunten was er voor het bestemmingsplan Paau- wenburg n. Dit plan ten dele be- Trensd door de Burgemeester Van Woel- lerenlaan, de Zwaanweg en de Galgen- weg is uitsluitend bestemd voor laag bouw. Er komen veel vrqstaande eens gezinshuizen. Wethouder Smit kon meedelen al 150 gegadigden zqn terwijl er daarnaast ook veel belangstelling is van beleggers en stichtingen. Met name op de kavels van 170 vierkan te meter achtte de heer Smit bouw van premiewoningen mogelqk. De heer P. Bikker (ch) betreurde het dat er geen plaats is voor kleine neringdoenden: een schoenmaker, een slager bijvoor beeld. Wethouder Smit wierp tegen dat de winkelcentra van Paauwenburg dicht genoeg bij liggen. of nu', zei wethouder L Flllus en met een stroom van bedragen toonde hij aan dat Vlissingen nu nog veel meer geeft dan vergelijkbare gemeente: Goes, Ter- neuzen, Beverwijk, Middelburg, Gouda enzovoort. Daar zwichtte de heer Van Sluqs voor. De heer W .van Leeuwen (ar) be treurde het dat alle cyfers over le ningen die Vlissingse vissers hebben afgesloten voor de aanschaf van nieuwe schepen en die de gemeen te moet garanderen in het open baar zqn gekomen. De heer Van Leeuwen meende dat die cijfers in het persoonlijk vlak liggen en dat publikatïe voor de betrokkenen een Wethouder F. G. Smit noemde c conclusie van het ETI ,een gezonde opvatting*: ,het is inderdaad een on rendabele investering als we teveel industrieterrein in Middelburg er Vlissingen, die het ETI als een een heid ziet, bouwrijp gaan maken'. Te gen de heer Hekhuis zei hy dat met overleg veel te hereiken is. en w hadden na een korte schrifte lijke inleiding voorgesteld het rapport voor kennisgeving aan te nemen. Dat speet de heer G. van Sluijs (ar). Hij had graag gezien dat b en w het rapport aan de raad aangeboden hadden met een stulc eigen commentaar en visie. Nu lUkt het er veel op of men plichtmatig heetf gedaan wat moest. Daarom vroeg de heer Van Sluijs b en w in de volgen de vergadering te komen met dat eigen commentaar zodat er een vruchtbaar debat zou kunnen volgen. Loco-burgemeester Ch. J. Gillissen Verschage haastte zich te zeggen, dat b en w veel waarde aan het rap port hechten, dat zij dit zeker niet als een formaliteit zien en dat hei rap port een toetssteen is bij het maken van bestemmingsplannen! Wethouder Smit voegde hier nog aan toe dat ook bij structuurplannen, verkeers- voorzieningen, recreatie en sociaal- culturele voorzieningen dit rapport zal worden gehanteerd. Byzondere aandacht schonk wethouder Smit aan de geprojecteerde verbinding lussen liet werkgebied (Vlissingen- Oost) en het woongebied van Missingen, met name de nieuwe Brug over het ka naal: ,Deze nieuwe verbinding over het kanaal heeft een zeer grote aandacht van het college. Het wordt één van de belangrijkste werken die ooit in Vlissin gen tot stand is gekomen. Het is een zaak van to be or not to be. Zonder de. ze verbinding tussen de woon- en werk gebieden zal Vlissingen zich niet kun nen ontplooien zoals gewenst is. Nu al hebben w|j ons tot de ryksinstanties g wend met een verzoek om financii medewerking, want de nieuwe brug met de toeleidfngswegen zal een bedrag van 15 miljoen vergen', aldus de heer Smit. Door de heer Hekhuïs werd ook nog ge. wezen op het belang van een nieuwe vissershaven maar wethouder Smit kon hij stelde dan ook dat inmiddels Ls besloten cqfers van dergelijke lenin gen niet meer in de openbare stuk ken te vermelden. Tydens de rondvraag deelde wethouder Smit nog mee dat het vooroverleg over het nieuwe plan voor de Vlissingse zee wering (Boulevards Bankert en F.veri sen) de eindfase heeft bereikt. Het ma ken van een begroting zal nog enige maanden ln beslag nemen. Over drie maanden kan het plan gereed zijn, waarna er overleg moet komen tussen het gemeentebestuur en het Waterschap Walcheren. Daarna moet het plan nog naar Den Haag. impe de- De vaststelling van een verordening voor het aanwijzen van een .deskundig college' (toezicht op aanzien en plaats van bouwwerken) leidde tot een lang durige discussie. De heer J. J. Kei (pvda) wees er op dat de leden van ze commissie 25 gulden per uur voor bijwonen van de vergaderingen krijgen. Nu achtte hij het mogelqk dat ook een deskundig ambtenaar of gemeentebe stuurder in de commissie benoemd werd en hij had er bezwaar tegen dat dan ook voor dit lid de 25-gulden-regeling gelden. Tenslotte werd besloten in de verorde ning op te nemen dat geen ambtenaar of gemeentebestuurder van Missingen lid mag zyn van de commissie. Alge meen was men van oordeel dat ook de onpartijdigheid daarmee gediend werd. Op een vraag van de heer E. T. Ooster- huis (wd) kon de heer Gillissen Ver schage nog meedelen dat de benoeming van de leden persoonlijk is: een benoem de architect kan dus niet een onderge schikte staren. De heer Van Sluijs had uitgerekend dat vroeger de gemeenten Vlissingen, Sou burg en Ritthem samen meer gaven aan militaire tehuizen en vormingscentra dan de (vergrote) gemeente Vlissingen nu. JJe vraag is of het vroeger goed zat Buien na de stormdepressie (Van onze weerkundige medewerker) De stormdepressie, die vrijdag avond met het centrum boven En geland lag trekt nu naar Denemar ken weg met tijdelijk windkracht acht tot negen. Ook vrijdagmid dag passeerde al een front, waar- bq plaatselijk in Zeeland onweer werd waargenomen. Het weekeinde blijft wat onbesten dig met enkele buien en iets koe lere lucht. Het meest opvallend van deze oktobermaand zijn de tot nu toe hoge nachttemperaturen geweest. De gemiddelde minimum temperatuur ligt in De Bilt nog boven het rekord over een periode van 120 jaar. ADVERTENTIE Een verfijnd likeurtje? SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Pottenmarkt 13 - Middelburg Telefoon 2S&4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 9