PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN OP VERZOEK EGYPTE Rijksweg 58: tachtig is prachtig Israëli's schieten raffinaderijen in Port Suez in brand Tweede kamer wet bijzondere stemt in met ziektekosten Israël begon' JOHNSON ZOU AANVALSPAUZE OVERWEGEN Akkoord over loon beleid Beslissing over de nieuwe spelling nog dit jaar NA ENIGE VIJVEN EN ZESSEN.. Vandaag in de krant... SER-ADV1ES BEVRIEZING BIJSLAG EERSTE KIND VN-waarnemers: HEEFT KRITIEK RESULTAAT? DE EERSTE... Persverslagen VEEL RUSTIGER VERKEERSBEELD Twee vragen 201e jaargang - no. 251 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 oktober 1967 .1 N V Beh. Ml), «an dg C V Provinciale Zeeuw» Cou *iu«i Vllajlngen. Walilraei 58-60. tel. 5144 (b 9 g n 4457. Zierlkiee, red. lel. 2754, adm. lel. 2094. m W. da Pagter. Hoofdredacteur C. A. de Kok. Abonncmcnlsprlji 98 c. Markt SI, tel. 3841. <b 1 9 red. 2078/3169. »d*. 2375). Gom, Grol adv. 5,25. Ingor. med. 2l.rlcl. Kleine adv. fmnr. 8 regels) 35 c«n it pee week. 12,70 ft. kwartaal, traac Markt 2. tel. 6140 <b s 9 red. 7853. 1 per regel (min. 1.75). .Brieven buraa 52*13).'oo!l'burgï>,tel. 2393. Temcuien, Hlevwatr. 22. r. d. blad- SO cent meer. Giro 359300 PZC, Middelburg. CAIRO De Syrische premier Youssef Zaeyyen en president Ga- mal Abdel Nasser lachen breed tijdens hun conferentie in het Koubbeh paleis. Zaeyyen is twee dagen in Egypte voor besprekin gen over de situatie in het Midden~Oosten. NEW YORK, CAIRO, TEL AVIV (AP) De Veiligheidsraad der Verenigde Naties is vanochtend om twee uur Nederlandse tijd op Egyptisch verzoek in spoedzitting bijeengekomen ter bespreking van de ernstige toestand als gevolg van de Israëlische aanval op de olie raffinaderijen bij Port Suez. Egypte sprak van .nieuwe weloverwo gen flagrante agressie' van Israël. De Egyptische ambassadeur Mohammed El Kony verklaarde in een brief aan de voorzitter van de raad dat de bewoonde gebieden van de stad Suez bijna met de grond gelijk gemaakt waren' door de Israëli sche beschietingen. Hij sprak het vertrouwen uit, dat ,alle feiten die de schuld en verantwoordelijkheid van Israël bewijzen' door de VN- waarnemers in het gebied zouden worden bevestigd. Het verzoek kwam nadat Israëlische kanonnen dinsdag Egyptische olieraf finaderijen in Port Suez aan het zuide lijk eind van het Suezkanaal drie uur lang hadden bestookt en in brand ge schoten. De raffinaderijen, dié in naar schatting 80 procent van de Egyptische oliebe hoefte voorzien, waren een vuurzee toen de beschieting om half vijf dins- (Zie slot pag. 9 kol. 6) DEN HAAG Minister Veringa (on derwijs en wetenschappen) wil nog voor het einde van dit jaar samen met zijn Belgische collega Van Elslande zijn standpunt bepalen over de nieuwe spel ling, zoals de Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van bas taardwoorden die lieeft vorgcstcld. Beide ministers hebben zaterdag in Ant werpen tijdens overleg het rapport van de spellingscommissie besloten, dat de commissie zich nog eens over de kwes tie zal buigen. Daarna komen de mi nisters voor nader overleg bijeen. Het Spellingwet moeten worden gewijzigd. Het parlement zal zich dus nog over de nieuwe spelling moeten uitspreken. De - commissie heeft voorgesteld, de spellingsregels o a zo te veranderen dat hyacint wordt geschreven als hia- sint, cent als sent, textiel als tekstiel en eau de cologne als odeklonje. (Van - Veiligheidsraad DE VEILIGHEIDSRAAD der VN is vanochtend om twee uur Neder landse tijd bijeengekomen. Dit is gebeurd op verzoek van Egypte nadat Israël dinsdagmiddag het vuur had geopend op de Egypti sche olie-industrie in Port Suez. Uren nadat de VN-waarnemers een bestand luidden gevraagd staakten de Israëli's het vuren. (pagina 1). Loonbeleid IN DE STICHTING van de Arbeid is dinsdag overeenstemming be reikt over het loonbeleid in 1968. Verhoging van het minimuminko men zal worden uitgesteld tot 1 juli en een niet-ambtelijke com missie zou de minister moeten ad viseren indien hij cao's onverbin dend zou willen verklaren. (pagina 1). Tachtig .TACHTIG is prachtig'; de gulden regel voor goed automobilisme wordt waarheid op rijksweg 58 sinds daar borden met snelheids beperking tot die grens zijn neer gezet. (pagina 1 en 2). Munten MUNTENVONDST uit Breda <119 stuks, uit de zeventiende eeuw) is hl handen van makelaar-taxateur A. I. Verhage te Groede. De vin ders willen 'anoniem blijven, (pagina 2). Weinig hoop MINISTER LUNS is niet erg op timistisch over de kansen van En geland nu Franse woordvoerders zo duidelijk hebben laten merken dat Parijs de Britten niet zonder meer zal accepteren. Voorlopig is het Europees overleg over deze zaak in de ijskast gezet. (pag. 3). Marshallplan TIJDENS de WEU-vergadering in Den Haag heeft rapporteur Goedhart gepleit voor een Mars hallplan voor het Midden-Oosten. Tegenstellingen tussen armoede en welvaart die mede de oorzaak waren van het huidige conflict zouden op die manier door het westen kunnen worden opgeheven, (pagina 9). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4 en 5 Radio, tv: pagina 7 Financieel nieuws: pagina 13 parlementaire redacteur) DEN HAAG De tweede kamer gaat zij het schoorvoetend akkoord met de algemene wet Bijzondere ziektekosten (AWZ). Wel leefden er tal van bezwaren, vooral tegen de financiering van de regeling, maar de mening over heerste, dat de totstandkoming van een volksverzekering ten be hoeve van de lichamelijk gebrek- kigen en de geesteszieken niet lan ger mocht worden uitgesteld. Minister Roolvink en staatssecre taris Kruisinga van sociale zaken volksgezondheid hadden het dan ook betrekkelijk gemakkelijk toen zij dinsdagavond het wets ontwerp verdedigden, dat vier jaar geleden onder verantwoorde lijkheid van de toenmalige minis ter Veldkamp bij de kamer was in gediend. .Betrekkelijk gemakkelijk'. Want de omstandigheid, dat het kabinet-De Jong om budgettaire redenen de aanvankelijk bepaalde extra-bijdrage uit de algeme ne middelen van 150 miljoen tot 75 mil joen had teruggebracht, gevoegd bij het feit, dat de aanpassing van de to tale overheidsbijdrage volgens loonin- dices werd uitgesteld, had weerstand opgeroepen. Premieheffing van 0,4 pro cent ten laste van de werkgevers werd daardoor noodzakelijk. Het extra be drag van 75 miljoen komt boven een bedrag van 400 miljoen, zijnde de las ten, die door de invoering van de awz niet meer ten laste komen van de al gemene bijstandswet. De aanpassing zal geschieden zodra en voorzover de her ziening van de rijksbijdrage van 475 miljoen een bedrag van 75 miljoen te boven gaat, gerekend met de loonin- dexcijfers, zoals deze zich na 31 juli 1967 ontwikkelen. Bejaarden Kritiek was er ook op de schrapping van de ziekenhuisverpleging van de eerste dag van opneming af alsme de op het feit, dat de bejaarden niet onder de wet zouden vallen. Bejaar den moeten niet in een uitzonde ringspositie worden gebracht, zo re deneerde de kamer. Indien hun in komen onvoldoende is, dan moet d&ér iets aan gedaan worden. Dat is be ter, zo vond men, dan hen vry te stellen van premieheffing. Centraal in deze wet staat het belang van de mens, zei minister Roolvink dinsdagavond. Ons volk, zo betoogde hij, moet solidariteit opbrengen, om deze enkelingen, die zo zwaar getroffen zijn, te helpen. De minister betrok hier bij ook vooral de gezinnen van de be trokkenen. Het deed hem genoegen, dat er op dit punt zoveel eenstemmig heid in de kamer bestaat. Amendement De bewindsman verzette zich tegen amendement-Van Lier (pvda), waarin een extra overheidsbijdrage van 150 miljoen wordt gevraagd, alsmede een indexering op kostenbasis. Als dat zou gebeuren, dan zouden ongetwijfeld an dere belangrijke sociale voorzieningen in de knel komen, verklaarde de minis ter. In twee jaar gaan de kosten van de sociale voorzieningen al met 672 miljoen omhoog. Als er toch enige ruim te zou ontstaan, dan zal men met prio riteiten moeten werken. In dit verband de kinderbijslag in de kamer ge noemd. De minister verklaarde het voornemen te hehben het gehele vraagstuk van de kinderbijslag bij de SER om advies aan de orde te stellen. Op één punt zou de minister graag een interimadvies heb ben, namelijk over de vraag of de bij slag van het eerste kind buiten de in dexering dient te worden gehouden dus te bevriezen en of tot een ge leidelijke afbouw van deze bijslag van het eerste kind moet worden overge gaan. De minister wilde geen verande ring In zjjn opvatting, dat de premie van 0,4 procent ten laste van de werk gever dient te komen. 1 JULI OMHOOG (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben dinsdagmiddag overeenstemming bereikt over de laatste knelpunten voor het loon beleid voor 1968. NEW YORK, (AP) Volgens een rapport van de VN-waarne- mers in het Midden-Oosten heeft Israël dinsdag het artillerievuur op een olieraffinaderij ten zuid westen van Port Suez geopend. Generaal Odd Bull, hoofd van het VN- bestandstoezicht, zei dat het vuurge vecht zich in noordelijke richting uit breidde en onderhouden werd door klei ne wapens, mortieren en zwaar geschut. Het voornaamste vuurgevecht was ge concentreerd in de omgeving van Port Tawfiq. Buil zei dat de Verenigde Naties een bestand voorstelden om half drie, welk voorstel door Egypte werd aanvaard. Israël zei dat het een staakt het vuren zou aanvaarden om half zeven. H}j zei dat hij bij Israël was blijven aandringen op een eerder bestand. WASHINGTON (AFP) President Johnson zou overwegen aan het eind van dit jaar of begin-1968 een bombardementspauze in Vietnam af te kondigen. Aldus welingelichte zegslieden in Wash ington. Volgens zegslieden zou de president willen zwichten voor de talrijke critici van zijn Vietnambeleid in binnen- en buitenland, in de hoop dat de Noord- vietnamese leiders zich genoopt zullen zien als tegenprestatie hun goede wil te tonen om tot een vermindering van de oorlogsinspanning te komen. Het plan van Johnson zou bestaan uit afkondiging van een opschorting der bombardementen met kerstmis welke periode verlengd zou moeten worden tot in het nieuwe jaar, zo mogelijk tot de Vietnamese .Tet'-feesten. Om ook tegemoet te komen aan de wensen van de chefs der generale staf, die tegen vermindering van de bombardementen zijn, zou Johnson steeds meer doelen voor bombardering vrijgeven, aldus de zegslieden. Zo is dinsdag voor het eerst de grootste Noordvietnamese militaire luchtbasis, Phoec Yen, gebom bardeerd en de zegslieden verwachten dat binnenkort nog meer tot nu toe verboden doelen zullen worden aangevallen. Het minimuminkomen zal niet op 1 januari maar op 1 juli 1968 worden ver- ïoogd. Hoe hoog het zal worden, is af hankelijk van de wettelijke bepalingen die minister Roolvink (sociale zaken) daarover zal voorstellen. Mensen met een minimuminkomen krijgen op 1 juli 1968 een uitkering in eens als compensatie voor de kosten verhogingen die in het eerste halfjaar van 1968 zullen optreden door huurver hoging, hogere premies voor sociale ver zekering en hogere belastingen. Het ingrijpen door middel van onver- bindendverklaring van cao's gebeurt door de minister na advies van een niet- ambtelijke commissie die het vertrouwen van de centrale organisaties van werk gevers en werknemers geniet. De minister zal die commissie moeten instellen. Het college van ryksbemid- delaars dient de taak van adviesorgaan niet te vervullen, zelden werkgevers voorzitter ir J. Bosma en werknemers voorzitter A. H. Kloos van de Stichting van de Arbeid dinsdag na afloop van het overleg. In de vorige vergadering van de stichting, op 6 oktober j 1, was al overeenstemming bereikt over een vrqere loonpolitiek: geen centrale af spraken over het toelaatbare percen- (Zie slot pag. 3 kol. 2) flfy In de raad Middelburg is vNvVU 1 maandag gesproken over de inücA)) verhouding met Vlissingen en daarbij zijn mede aan de gSgfay orde geweest enkele zoals het In de raad werd aangeduid .persverslagen' in de PZC. Als we het goed hehben begrepen ging het in de eerste plaats om het verslag van de VÜ3singse raadsvergadering, die op vrijdag 22 september jl is gehouden ter bespreking van het voorontwerp van wet voor het havenschap Vlissingen (PZC 23 september 1967), in de tweede plaats over een kantlijn over hetzelfde onderwerp in de PZC van 23 september Jongstleden. In de Middelburgse raad is nu betoogd dat de .verslaggeverij' niet juist zou zijn geweest. Een enkele kant tekening onzerzijds lijkt ons niet mis plaatst. Om zoveel mogeiyk misverstanden te vernujden is het wellicht goed enkeie AMSTERDAM Mej. mr A. de Fries is dinsdagmiddag ge- instaTleerd als de eerste vrouwe lijke substituut-officier van justi tie bij de rechtbank in Amsterdam. VLISSINGEN De snelheidsbeperking op rijksweg 58 door Zeeland tot tachtig ki lometer per uur blijkt zo is een eerste indruk een bij zonder gunstig effect te heb ben: het verkeersbeeld is rus tiger, mede uiteraard doordat het aantal inhaalmanoeuvres belangrijk is teruggelopen. Een voorzichtige conclusie over de vorige week in werking getre den maatregel kan dus zijn, dat de risico's, verbonden aan het rijden op de rijksweg 58, klei ner zijn geworden. zo lang geled lijk nog wel een het eigen- ■an de gul- Soed automobilis- een uit een oog- fiunt van verkeersveiligheid. Dat s vanzelfsprekend wel het oog merk geweest om deze maxi mum-snelheid op rijksweg 58 in te voeren: bij tachtig kilometer per uur is men nog redelijk in staat met succes te reageren op verwachte situaties en de rem weg is zeker bij de huidige stand van de autotechniek nog vrij kort. Het .tachtig is prachtig' heeft ech ter voor cijferende automobilisten nog een bredere betekenis: bij tach tig kilometer per uur is in de mees te gevallen het benzineverbruik en de bandenslijtage het geringst en het is bovendien een snelheid, die de le vensduur van de meeste motoren ten goede komt. Dit uiteraard met een torzijde: het .tachtig is prachtig' dient op rijks weg 58 voor alles de verkeersveilig heid en men kan reeds nu, na en kele dagen praktijk, vaststellen, dat de maatregel het verkeersbeeld op de dodenweg door Zeeland' belang rijk ten goede is gekomen. De mees te automobilisten houden zieli cor rect aan het maximum en juist om dat inhaalmanoeuvres op deze weg steeds de grootste gevaren schep pen lijkt de veiligheid voorshands belangrijk opgevoerd. Opvallend is ook, dat de jakkeraars een nu wel zeer neurotische indruk maken: in het beheerst rijdende veld (Zie slot pag. 2 kol. 6) Langs de gehele rijksweg 58 zijn, zoals hier bij Lewedorp, borden geplaatst die de maximumsnelheid ■van tachtig kilometer per uur aangeven. (Foto PZC). voor, dat in de Middelburgse raad on voldoende onderscheid is gemaakt tussen de feitelijke berichtgeving (het bewuste raadsverslag) en het commentaar (kant lijn). Dit verschil Is echter essentieeL Een verslag is uitsluitend een weergave van de feiten, zoals die zich aan een verslaggever hebben voorgedaan, een weergave derhalve zonder dat daarin een eigen opinie is opgenomen. Het com mentaar daarentegen bevat wél een opinie, het is dan ook géén verslag, maar een mening over één of meer fei ten. Wie dit elementaire verschil tussen verslag enerzijds en commentaar ander zijds duideiyk in het oog houdt zal er niet aan denken over .onvolledige ver slaggeving' te spreken ais hij in feite bedoelt: ,Ik ben het met dit of dat commentaar niet eens'. Men kan van zelfsprekend met een commentaar van mening verschillen (dat maakt de dis cussie boeiend), maar een dergelijk me ningsverschil tast de kwaliteit van een ander stuk, namelijk het verslag (fei telijke berichtgeving), niet aan, Terug kerend tot het concrete geval, hier in het geding: het is te begrijpen dat sommige Middelburgse raadsleden het met ons commentaar van 23 september jl niet eens zijn, maar dat heeft niets te maken met de kwaliteit van het raadsverslag van Vlissingen dat in dezelfde krant was opgenomen. Na bovenstaande uiteenzetting dienen twee vragen te worden beantwoord. Vraag één: was het bewuste verslag van de raadsvergadering Vlissingen een juiste weergave van hetgeen daar is be handeld? Vraag twee: is er na hetgeen van de Middelburgse kant inzake het havenschap naar voren is gebracht (ant woord aan de fractievoorzitters van b en w op vragen naar aanleiding van .pers verslagen', voorts de recente behandeling in de raad) voor ons aanleiding om de opinie zoals weergegeven in de kant» lijn (niet in het raadsverslag!) van 23 september jl te wgzigen? De beantwoording van de eerste vraag moet worden voorafgegaan door een algemene opmerking, nameiyk dezet een krantevers lag van een raadsverga dering is een samenvatting en geen ste nografisch verslag: er wordt in een ge comprimeerde vorm een beeld gegeven van hetgeen zich vaak ta een urenlange discussie heeft afgespeeld. Wat nu het rekritiseerde verslag betreft: het wordt ■egonnen met de mededeling dat de ge meenteraad van Vlissingen .eensgezind stelling heeft genomen tegen het benoe men van een Middelburgse vertegen woordiger in de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen, ook al krijgt deze Middelburger .slechts' een advise rende stem'. Na deze inleiding tevens een samenvatting wordt ae discussie weergegeven en tevens de motie vermeid, die de raad over deze kwestie aannam. Deze motie namelijk: ,er zijn geen ge noegzame argumenten aanwezig om Middelburg een raadgevende Btem te ge ven'. De .hoofdkop' boven het verslag luidde: ,Raad Vlissin gen: Middelburg niet in de raad van be stuur". Uit het verslag zelf blijkt dat vrijwel alle sprekers in de raad tegen opneming van Middelburg in het bestuur waren, het blijkt trouwens ondubbelzinnig uit het met algemene stemmen aanvaarden van de motie. Ai deze feiten zyn niet zomaar uit de lucht geplukt of verzonnen, maar zijn ge noteerd omdat zy zich hebben voorge daan in de bewuste raad Vlissingen. Wat wil men nu in de raad Middelburg? Dat we de feiten gaan verdraaien opdat ze wat plezieriger voor Middelburg klin ken? Of bhjft men soms volhouden dat aan de verslaggeving ,niet aan alle eisen van redeiykheid Is voldaan'? Om geen misverstanden te laten bestaan hebben wy uit de notulen van de bewuste raads vergadering in Vlissingen die passages gelicht, die over het Middelburgse ad viseurschap gaan, men vindt ze weer gegeven op pagina vier. Ze spreken voor zichzelf, zodat we geen behoefte hebben er veel aan toe te voegen, vooral niet omdat ze de inhoud van ons verslag dek ken. Eén opmerking slechts: de bewuste tonen aan, dat ongenuanceerde opmerkingen op het bewuste raadsverslag van Vlissingen in de PZC slagen in de lucht zijn. reden voor ons om na wat sinds dien naar buiten is gekomen ons standpunt (vermeld in de kantiyn van 23 september jl) te wijzigen? Ter her innering: wy waren het eens met de motie-Vlissingen; zolang Middelburg het eigen industrieterrein niet in het haven schap inbrengt is er geen reden voor een adviseurschap, betoogden wy. Het ha venschap zou als het wetsontwerp zou worden aanvaard zoals het op tafel lag geen invloed in Middelburg hebben, het omgekeerde zou wél het geval zijn, hetgeen naar ons gevoel onjuist zou zijn. Middelburg blijft dan optreden als auto nome industriegemeente, maar kan mee praten elders zonder verdere verplich tingen: op zakelijke gronden heeft de m .pers ren' zou zijn gesuggereerd, dat Middel- mrg niet bereid zou wezen de financiële consequenties te aanvaarden. Als dat zo is. iqkt ons dat een verkeerde indruk. Wij zijn in ons commentaar van feiten uitgegaan, nameiyk de feiten uit het voorontwerp van wet. Daarbij was het op dat ogenblik niet van belang of Mid delburg al dan niet bereid zou zijn om industriegebied in te brengen en de financiële consequenties te aanvaarden. Van belang was, dat een voorstel op tafel lag (en nog ligt) waarop men ernstige kritiek kan hebben. Die kritiek houden (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 pantlijK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1