Dubbelstad: 100.000 inwoners in 1980 BILT ,Ave Maria' thema voor tv-programma Waterschappen: bezinning op samenwerking Britt Wadner radio Sydkoerst met Cheeta II' naar Canarische eilanden 2 VIJFTIEN DUIZEND ARBEIDS PLAATSEN MÉÉR ALMANAK GROOT AANDEEL VOOR HULSTER GEMENGD KOOR Financiën Vrees Automobilist verloor macht over stuur: winkelgevel geramd Bromfietser ernstig gewond ZATERDAG UIT VLISSINGEN VERTROKKEN Kooien' Auto raakte van rijksweg 58 Brandweer rukte voor niets uit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 OKTOBER 1967 ETI-RAPPORT MIDDELBURG-VLISSINGEN VLISSINGEN Tussen 1965 en 1980 zal het aantal arbeidsplaat sen in Middelburg en Vlissingen met 15000 toenemen als gevolg van de ontwikkelingen in .Vlissin- gen-Oost' en het Middelburgse in dustrieterrein. Dit is een conclusie van een rapport .Onderzoek Mid- delburg-Vlissingen', dat het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft samengesteld in opdracht van de colleges van b en w van de beide steden, die hier mee voldoen aan een bepaling in het besluit op de ruimtelijke orde ning: .Burgemeester en wethou ders stellen ten behoeve van een goede ruimtelijke ordening in het gebied der gemeente een onder zoek in naar de mogelijke en wen selijke ontwikkeling van de ge meente'. Een andere conclusie nit het rapport Ie, dat een inwonertal van 100.000 In 1980 voor de dubbelstad zeer waarschijnlijk zal zijn. ,Het kan als een reëel richtgetal worden be schouwd waarop het voorzieningen niveau dient te worden afgestemd. Dit voorzieningenniveau Is omge keerd een essentiële voorwaarde voor de geschetste groei' aldus het rapport. De groei van de werkge legenheid met de genoemde 15.000 arbeidsplaatsen, waarvan circa 12.000 voor mannen zullen zijn zal vooral na 1970 plaatsvinden, zc verwacht men, dus tussen 1970 en 1980. Niet al deze werknemers zullen in Mid delburg en Vlissingen gaan wonen. Ook moet worden bedacht, dat het haven gebied Vlissingen-Oost zijn zwaartepunt zal krijgen aan Bevelandse zijde. Daar om veronderstelt het rapport dat de helft van de berekende toeneming met 12.000 mannelijke werknemers, dus on geveer 6000, zich in Middelburg en Vlis singen zal vestigen. Een verdere groei van de dubbelstad zal van twee facto ren afhankelijk zijn. Een .interne' fac tor slaat op de taak die de rijks- er provinciale overheid aan de dubbelstad zal toewijzen. In 1980 zal de dubbel stad ruim twintig procent van het voor ziene Zeeuwse inwonertal hebben. Zou dit in het jaar 2000 ook ruim twintig procent zijn dan zou het bevolkings cijfer ongeveer 160.000 bedragen. .Het is de vraag', aldus het rapport, ,of de toenemende economische groei niet ge paard zal gaan met een verdere ver stedelijking, dus met een hoger per- Woningbouw Mede rekening houdend met de ver vanging van slechte wonin-en, wordt in het rapport een cijfer van dui zend genoemd voor het aantal ningen, dat in de periode tot 1 jaarlijks moet worden gebouwd. Het ETI maakt ook enkele opmerkin gen over de plaatsen, waar de stads uitbreidingen moeten komen, hoewel men daarbij aantekent, dat dit niet tot de competentie van het instituut be hoort. .Voor de woningbehoevenden', al dus het rapport, ,is het het gunstigst indien zij ten aanzien van de situe ring van him woning een keus kunnen maken uit verschillende alternatieven. Dit pleit voor het vergroten van de woningvoorraad In beide gemeenten en tegen een te zwaar acc«nt op het rea liseren van nieuwbouw in slechts één Sedeelte van een gemeente. In deze ge- achtengang is plaats voor een (be scheiden! groei van Nieuw- en Sint? Joosland en Sint-Laurens.' Kanaal Het rapport stipt voorts aan, dat van de in net havengebied Vlissingen-Oost en op het Middelburgse industrieter- rein werkzame arbeidskrachten ver moedelijk de voorkeur zal uitgaan naar Middelburg-Zuid en Oost-Souburg. ,De afstand en de te overwinnen moeite tussen de gebieden van de beide ge meenten aan de westzijde van het ka naal en het Sloegebied zijn groter. Dit betekent niet dat de woningbouw al» leen aan de oostzijde van het kanaal moet plaatsvinden. Niet iedere addities nele werknemer zal werkzaam zijn in het Sloegebied. De dienstensector zaj zich voor een belangrijk deel aan de westzijde van het kanaal uitbreiden. Bovendien zijn vanuit de woongebieden aan die zijde van het kanaal de centra van Middelburg en Vlissingen en de recreatiegebieden gemakkelijker te be reiken. Overigens moeten de stadsuit breidingen niet te dicht bij de industrie ën worden gerealiseerd'. .Een snelle'verbetering va* de verbin dingen tussen de beide zijden van het. (ADVERTENTIE) Leeuwse (fas Op een kleuterschool in Middel burg had een meisje bijna al haar tanden verloren. Niemand hoef de zich daarover op te winden: ze was gewoon, zoals mei. dat zo vol vervjachting omschrijft, ,aan 't wisselen'. Nu ging het om een meisje met een uiteraard kort maar he vig agrarisch verleden, dat nog dicht bij de natuur stond en in tens met de seizoenen en de kring loop van zaaien en maaien mee leefde. En daarom was eigenlijk nie mand verrast. Niet verrast toen zij, bij het ke ren van het tij, meedeelde: Juf, m'n tanden komen op'. Kanaal door Walcheren is ook uit het oogpunt van stadsuitbreidingen van groot belang. Tenslotte liggen aan de westzijde van het kanaal de grote re creatiegebieden'. Het rapport gaat tenslotte verder in op het stedelijk verzorgingspeil, de win kelvoorzieningen en de stadswinkelcen- tra. Ten aanzien van .hoogwaardige stads- winlcelcentra' wordt nog opgemerkt, dat bij een afremmen van de ontplooi ing van dergelijke centra en een toene mende mobiliteit van de consument een belangrijke afvloeiing van de koop kracht naar elders kan optreden, bij voorbeeld naar Rotterdam, Roosendaal en Breda. Over het Middelburgse stads- winkelcentrum wordt daarbij nog aan getekend, dat dit niet alleen een locale, maar ook een belangrijke streek- en toeristische functie vervult, waarbij de aanwezigheid van vrij veel parkeerruim te op niet al te grote afstand van het centrum een stimulerende factor vormt. Zowel de uitbouw in het saneringsplan Lange Geere als de interne elasticiteit scheppen de ruimtelijke mogelijkheden voor een kwalitatieve en kwantitatieve aanpassing van het stadswinkelcentrum aan de versterkte locale regionale en toeristische functie. Ten aanzien van de parkeeraccommodatie in het Vlissingse hoofdcentrum wordt opgemerkt, dat dit momenteel te wensen overlaat: vooral in het toeristenseizoen schiet de capa citeit spoedig tekort. ,In de toekomst zal de gesaneerde Spuistraat ongeveer vijfduizend vier kante meter extra parkeerruimte bieden. Voorts bestaat de mogelijk heid, dat de vissershaven zal wor den gedempt, hetgeen ongeveer twaalfduizend vierkante meter par keerruimte zal opleveren. Een en an der betekent een toevoeging van ongeveer achthonderd autopnrkeer- plaatsen.' Middelburger zat op straat in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM De 21- jarige C. K. uit Middelburg heeft zaterdagnacht het verkeer te Bergen op Zoom onder andere in de Bosstraat lichtelijk ontwricht door midden op de straat te gaan zitten. Tegenover de politie, die hem bekeurde, verklaarde hij dat hij het had gedaan in een overmoedige bui en onder invloed van alcohol. Personenauto tegen boom: bestuurder ernstig gewond ZUIDDORPE Nabij ,De Bonte Koe' te Zuiddorpe is in de nacht van zater dag op zondag de Axelaar A. D. met zijn personenauto van de weg geraakt en te. gen een boom gebotst. D. liep daarbij ernstige verwondingen op. Hij moe si naar het St.Elisabethziekenhuis te Sluis kil worden overgebracht. De auto werd totaal vernield. OPNAMEN IN ANTWERPEN ANTWERPEN De majes tueuze Onze Lieve Vrouwekerk was zaterdag voor het publiek verboden terrein. Onder de spitsbogen van deze gotische Maria-kathedraal maakten te levisiecamera's opnamen voor een bijzonder AVRO-program- ma, gewijd aan het Marialied. De uitzending, waarin het Hul ster gemengd koor onder lei ding van Jo Ivens een belang rijk aandeel heeft, gaat op 19 december de lucht in. Maar vooruitlopend daarop zullen de AVRO-leden volgende maand al in de gelegenheid worden ge steld een langspeelplaat te ko pen, waarop het hele program ma te beluisteren is. De plaat komt niet normaal in de handel. Waarom koos de AVRO de Onze Lieve Vrouwe kerk als decor voor dit programma van Maria-liederen ,Om de goede akoustiek, maar voor al om de sfeer', zegt regisseur Jef de Groot De AVRO liet voor de op namen Vera Lynn naar Antwerpen komen. Verder werken mee het NRU-koor en -orkest onder leiding van Jós Cleber, de organist Pierre Palla en de solisten Jennie Veenin- ga (sopraan) 'en Arjan Blanken (te nor). Het volledige programma, dat onder de naam ,Ave Maria' zal wor den uitgezonden^ bestaat uit 11 lie deren. Men had de keus uit een veel groter aantal Marialiederen, omdat door de eeuwen heen ontel bare kunstenaars werden geïnspi reerd door het .Ave Maria gratia plena'. Aan de eigenlijke opname van het televisieprogramma gingen zaterdag urenlange camerarepetities vooraf. Onder de hoge gewelven zorgden schijnwerpers en kaarsen voor de sfeer. Tussen de beide zangkoren in stond een kostbaar, met goudbro kaat omhuld Mariabeeld. Het aan deel van het Hulster koor bestond uit de vertolking van Ave Maria's van Arcadelt en Strawinsky, van Brahms' .Gegrusst Maria' en van een Marialied van een onbekende componist. Het koor begeleidde Jen ny Veeninga in het Ave Maria var Gounod en Mascagni en Arjan Blan ken de echtgenoot van Therèse Stein metz) in het Ave Maria van Schu bert. Voor het Hulster gemengd koor betekent de medewerking aan het AVRO-programma een waardi ge bijdrage aan de vooravond van het eigen jubileum-concert. Het koor bestond begin deze maand tien Jaar. Gp zaterdag 27 okto ber wordt dit feit gemarkeerd met een jubileum-uitvoering in de basiliek te Hulst. Reeds nu zijn voor dit concert meer dan 800 kaarten verkocht. Sinds de oprichting op 1 oktober 1957 staat het Hulster koor onder leiding van de musicus Jo Ivens, die daardoor een sterk persoonlijk stempel op het koor drukte. Aan vankelijk legde men zich toe op a- capella werken uit verschillende stijlperiode's. Het koor verzorgt reeds Jarenlang uitvoeringen via de Nederlandse radio, waaronder kerst- programma's. In 1965 nam men deel aan het Grand Gala du Disque, in hetzelfde jaar verzorgde men een kerstprogramma dat te zien en te beluisteren was via de televisie. Ook in het buitenland verzorgde het Hul ster koor radio- en televisieprogram ma's. In april 1966 werd, op uit nodiging van de Westdultse Rund funk, een programma van het koor in Keulen opgenomen. Een maand daarop verzorgde men een program ma van polyfone werken voor de werden twee radioconcerten opge- Nederlandse televisie. In Brussel werden twee radioconcerten opge nomen. Van het koor zijn enkele grammo foonplaten in de handel met kerst liederen en polyfone werken. Het telt momenteel 75 leden, zowel da mes als heren. Dirigent Jo Ivens leidt behalve het Hulster gemengd koor tevens een oratoriumkoor in Middelburg. Hij is muziekleraar aan het Janseniuslyceum te Hulst, di recteur-organist van de basiliek in Hulst en adjunct-directeur van de Zeeuwse muziekschool. De heer Ivens werd enkele malen uitgeno digd deel te nemen als dirigent bij de cursussen voor de Nederland se Radio Unie. Aan het jubileumconcert van aan staande zaterdag werkt 't Philhar- LTERNEUZEN De heer A. de Lange, die S0 jaar secretaris van het Zeeuwse Groene Kruis is, en de heer H. P. Everwijn, die na 6 jaar de voorzittershamer van de vereniging neerlegde, ontvin gen zaterdag tijdens de ledenver gadering in hotel Rotterdam ge schenken en hun echtgenoten wer den in de bloemen gezet. De heer Everwijn kreeg uit handen van dr P. G. Vaandrager een zilve ren sigarendoos (foto)de heer De Lange ontving een fraaie ta felaansteker en een asbak, waar in nog het een en ander gegra veerd zal worden. Als niet-roker zeg ik u hiervoor hartelijk dank" zo sprak de lieer De Lange. De heer Everwijn legde uit dat men bij het kiezen van een geschenk was afgegaan op de snelheid waarmee de heer De Lange bij besprekingen in zijn woning siga ren en sigaretten te voorschijn brengt. De gedeputeerde Van den Bos zei er even later van dat hij hoopte dat het geschenk de heer De Lange niet aan het roken zou zotten. De voorzitter kwam tot een bekentenis: J)e enige fout die ik als Groene Kruis-voorzitter ben blijven maken is het roken'. Op deze vergadering komen wij nog nader terug. (Foto PZC). monlsch orkest van Antwerpen mee, alsmede de solisten Nelly van der Spek, Wilhelmina Mathis, Arjan Blanken en Rob Holl. De KRO zal het concert op een nog te bepalen datum uitzenden. Het programma vermeldt het Gloria van Vivaldi, het Magnificat van Sammartlni, het Ave Verum van Mozart en de con cert-mis in d van Mozart. Slot van pag. 1 Aandacht kreeg ook een andere, actuele waterschapszaak: de kwestie van de waterschapsfinanciën. De heer Dekker zei erover, naar aanleiding van de toelichting in de begroting van verkeer en waterstaat: ,Uit de mededelingen zouden we de verwach ting kunnen putten, dat het vraag stuk van de waterschapsfinanciën binnen niet al te lange tijd tot een oplossing komt.' Hij zag dat niet dadelijk, gelet op de ingewikkeldheid van de zaak, het weinig rooskleurige financiële beeld van het rijk ,en het trage tempo, waarmee in het alge meen regelingen tot stand komen, waarmee specifieke waterschapsbe- langen gemoeid zijn.' Hjj herinnerde eraan, dat het rapport van de departementale commissie over de waterschapsfinanciën btf de waterschappen niet gunstig is ont vangen. Naar zjjn mening zal bij het regeringsberaad over deze ma terie ook het rapport over het wa- terschapsbestel van de dr Wiardl- Beckmanstichting van invloed zUn een rapport, waarvoor men van wa- terschapszyde meer waardering heeft. De heer Dekker wees erop, dat in dit rapport het antwoord op de vraag of het aanbeveling zou verdienen de waterschappen op te heffen en hun taken over te hevelen naar gemeen ten, provincies en rijk, duidelijk ls: overname van die taken wordt po sitief van de hand gewezen. Eens was de heer Dekker het ook met de visie in dit stuk, dat de uitgaven voor ,van andere zijde' gestelde eisen, zo weinig mogelijk ten laste van de ingelanden moeten worden ge bracht. Niet eens was hij het met het wenselijk geachte pachtersstem recht: het zal naar de mening van voorzitter Dekker ,een denaturering van de verhouding tussen verpachter en pachter ten gevolge hebben.' AXEL Na met een andere personen auto in botsing te zijn gekomen verloor de Axelse automobilist J. P. D. in de nacht van zaterdag op zondag op het kruispunt Stationsstraat-Noordstraat- Kerlcdreef en Prins Hendrikstraat de macht over het stuur. De wagen ramde de voorgevel van de winkel van De B. Er ontstond aanzienlijke materiële scha de. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Door onvoldoende rechts e houden had D. even tevoren een aan- flding veroorzaakt met de wagen van zqn plaatsgenoot J. N. SOUBURG Zaterdagmiddag om streeks haif twee is de bromfietser G. de V. uit Souburg ernstig gesvond raakt toen hij vanuit de Bosscha: straat te Souburg zonder voorrang te verlenen rijksweg 58 overstak. Hg werd -epen door een personenauto, be rd door G. M. uit Bergen op Zoom, die uit de richting Nieuwland kwam. De V. werd vijftien meter weggeslingerd. Dokter Th. Bloos uit Souburg verleende eerste hulp. Met een zware hersenschud ding, een gebroken sleutelbeen en een diepe vleeswond in het rechter been werd het slachtoffer naar het St-Joseph- zlekenhuis te Vlissingen overgebracht. Bromfiets en auto werden licht bescha digd. Bromfietser reed op paartje in AXEL Zaterdagnacht is de Axelse bromfietser D. F. bil het buurtschap Waartwijk op het rijwielpad op een vrij- mej. M. van K. uit Terneuzen moesten per ambulance naar het Julianazlekenhui» worden over gebracht. Dokter K. Boot verleende eer. ste hulp. Teleurgesteld toonde de heer Dekker zich in zjjn openingsrede in de ver wachtingen ten aanzien van de wet uitkeringen wegen, ook al noemde hij de tot nu toe ontvangen voor schotten .aanzienlijk en een welkome tegemoetkoming'. De heer Dekker: ,Ib realiseer me, dat het een moei lijke taak is een schema op te stel len voor de te verdienen geldmid delen vooral wanneer de bedragen niet toereikend zijn om aan de wer kelijke behoefte te voldoen. Deze taak is dubbel moeilijk, wanneer de instantie, die de verdelingssleutel moet maken, zelf belanghebbende Is.' Na bestudering van het ontwerp van de verdelingsverordening voor Zee land was zijn hoop omgeslagen in vrees. Met name, omdat voor de uit kering voor quartaire en tertiaire S»en het minimumpercentage van 15 is aangehouden, terwijl voor de se cundaire wegen het uitkeringsper centage op zijn minst 30 procent hoger zal liggen dan de wet als minimum aangeeft. ,Na bestudering van de toelichting ontstaat een zeker gevoel van onbehagen, omdat de ach tergronden van de argumenten onvol doende met cijfers worden toegelicht' aldus de heer Dekker. ,De teleurstelling bjj de waterschap pen zou beter te verwerken zjjn ge weest wanneer duldeljjlc zou zjjn aan getoond, dat de voorgestelde verde ling als de enig juiste en billijke is aan te merken'. Nu «Ut niet is gf beurd voelen de waterschappen zie tekort gedaan. Onze enige hoop nog gevestigd op de provlncl ten van Zeeland, zo zei hjj. Daarbij maakte de heer Dekker er gewag van, dat de verlangens van de waterschappen rond deze uitke ringen ln de statencommissie begrip hebben ontmoet. Hij zag ln een per centage van 15 voor de tertiaire en quartaire wegen. Overigens had de pen geen redelijke bijdrage er met de suggestie, dat t aan het verzoek tot verhoging van dit percentage kan worden voldaan mogelijk de garantie kan wor den gegeven dat een deel van de re serve van 10 procent zonder voor behoud zal worden bestemd voor de quartaire wegen Overigens had de heer Dekker graag gezien, dat de lengte van de quartaire wegen zou zijn genoemd ,het zou verhelde rend hebben gewerkt* en wees erop, dat de kwalificatie .quartair* voor een weg van meer dan zuiver lokaal belang ,een rekbaar crite rium' is. Op het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering en de voor dracht van ir. R. van Hees, lec tor aan de Groningse rijksuniver siteit, die in deze vergadering de ontwikkeling van het agrarisch grondgebruik besprak, komen wij nog nader terug. Verder stond de voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond stil bjj de modernisering van het reglement van politie voor de pol ders en waterschappen, waarover de commissie-Van Dongen zich heeft beraden en by het vergunningenbe leid. Daarover stelt de commissie, dat de bevoegdheid van tot het ver lenen van vergunningen bij de water schappen moet komen te liggen en alleen voor meer belangrijke werken door gedeputeerde staten moet wor den afgegeven, zo zei de heer Dek ker, die dit juist vond. Hjj attendeerde er de vergadering ook op, dat er sinds enige tijd sa menwerking is ontstaan tussen de Zeeuwse waterschappen op ambteljjk niveau. Regelmatig worden bespre kingen gehouden tussen de eriffleri en de hoofden van de techniscne dien sten, waarin onder meer actuele vraagstukken behandeld worden, die ln een later stadium op bestuursni veau beleidsbeslissingen vragen. 'LISSINGEN Zaterdagavond werden de trossen losgegooid van de Cheeta II, het schip j te koers naar de Canarische eilanden. Het had op de Schel- dewerf voor het oude stadhuis van Vlissingen gelegen, nadat het een beurt in het droogdok had gehad. 3 Cheeta n is een berucht schip in Zweden. Het is een zusterschip van radio Veronica, daar bekend onder de naam Ra dio Syd. in boord zwaait een vrouw de scepter. -in vrouw die haar Radio Syd wereldberoemd maakte. :ritt Wadner. 'in sympathieke vrouw die van haar schip, haar radio- en haar tvstations houdt en die daarom al enkele jaren verbeten met de Zweedse regering vecht voor ,een vrije radio'. Ze onderstreept haar relaas met geba ren. Wat is er allemaal gebeurd In Zweden ls één radiostation, het heeft 'n monopolie, 't ls dé nationale radlo. Er zijn geen muziekstations. Maar er is wel behoefte aan, dat is wel gebleken zegt Britt Wadner. Zweden ls een groot en ,lang' land. Volgens mij zouden er radiostations moeten komen voor verschillende pro vincies met muziek. Er zou concur rentie moeten komen voor de natio nale omroep, gezonde concurrentie'. ;o begon er mee. Kocht een klein schip, de Cheeta I en voer ermee voor de kust van Zuid-Zweden. Men schreef 1958. Ze was een pionierster en ze luid succes met haar programmaatjes. Ze kreeg veel reacties van luisteraars, □iet alleen uit Zweden, ook uit De nemarken. Twee jaar later deed radio Veronica een even glorieuze intree in het radio wereldje. ,We voelden ons geen piraten, we had den gewoon een prlvé-omroep. In 1962 kwam er een wet in Zweden: als we niet stoorden, mochten we wel uitzen den, maar ik mocht geen eigenaar zijn. De staat wilde geen concurrentie. Het was altijd mijn eigen station dus ik vocht ervoor, ging naar ministeries, praatte als Brugman. Ik had er Iets op kunnen verzinnen, zeggen dat een an der eigenaar was, maar daar voel Ik niets voor, ik wil er eerlijk voor uitko men. Maar dat verbieden ze. Er kwam een proces, ik kwam voor de recht bank; in 1964 kwam ik er een maand voor in de gevangenis. Ik schaam me er niet voor ik heb toch niets ver keerd gedaan 7' .Ik vecht voor vrijdom in de ether, niet voor geld. AI het geld dat ik van de radio ontving stak ik er opnieuw in. We kochten de Cheeta n, de Cheeta I was eigenlijk te klein een 500- tonner uit 1934. Ik vecht voor democra tie. Toen ik in de gevangenis zat hiel den meer dan 20.000 mensen een de monstratie voor Radio Syd en mij. Ik vecht door!' Ze begon ln de Cheeta II ook met tele visie. Er is een complete studio, die er zaterdag maar koud, leeg en knnl bijlag. De apparatuur Is nu ergens In Zweden tot ze weer uit mag zenden. Aan die televlsie-busincss ging twee Jaar voorbereiding vooraf. Het leek erg moeilijk vanaf een schip uitzendingen te maken. Eindelijk lukte het: 15 de cember 1965 de eerste officiële uitzen dingen, van 's morgens 11 tot 's avonds 12. Bekende zangers en artiesten kwa men aan boord. Radio én t.v-Syd wer den bekend en geliefd bij het Zweedse publiek, jong en oud. Kerst en oud nieuw werden aan boord gevierd. ,Het was een mooi feest. Hier aan boord voel Ik me thuis', zegt blonde Britt. Er was veel reclame en het ging goed. Precies een maand later kwam het Ijs, Het werd elke dag centimeters dikker. Vlak voor de kust werd het meer dan een halve meter dik. Wtf weken steeds verder uit en konden niet meer terug. Toen moest het schip van Radio Caro line naar Amsterdam voor reparatie. Zfe vroegen ons of wij onze apparatuur voor hen beschikbaar wilden stellen. Dat was leuk, wij konden zelf toch niets doen'. Zo haalt adem on zegt dan heel be heerst maar zeer verontwaardigd: ,hct parlement nam in die maand een nieu- wo wet aan waarin elke concurreren de omroep werd verboden. Wij hoor den het aan boord, maar konden niets terug doen. Met de eerste gelegenheid ben ik terug naar Zweden gegaan, ge praat, gesmeekt. Vergeefs. Mijn schip kon niet terug, ze konden nu alles In beslag nemen, mijn schip, mijn thuis, zelfs mijn zoon en perso neel. Ik ging naar Holland, naar Vlissingen, waar liet schip in het droogdok moest. Toen kwam er iemand uit Kuwait. Vre- despiloot Abie Nathan wilde het ko pen. Maar Ik wil het niet kwijt. En Ik wil er niet in andere landen mee wer ken. Tk ben een Zweedse, ik houd van Zweden en voor Zweden wil ik een vrije omroep'. Waarom gaat u dan nu toch naar de Canarische eilanden? .Elke winter gaan duizenden landgeno ten van mij daar naar toe. Er zitten veel Zweedse toeristen. Men heeft mij gevraagd daar te komen werken. Ik wil het graag doen. Maar eerst ga ik naar een minister in Madrid, persoon lijk toestemming vragen. In Spanje zit ten 200 Spaanse stations; ik wil er wel met radio-tv Syd als toeristische attrac tie komen, in het Engels en ln het Zweeds. Dan kan ik toch iets voor de Zweden doen. Ze heeft veel fans, ze krijgt veel fan mail, Zweedse strijdster voor ,de vrije radio en televisie'. Rultn 25.000 Zwe den zijn lid van lid&r Syd; honderd duizenden hebben één of meer van haar grote festivals bezocht. Ze blijft vechten, hoopt op een nieuw pnrlement en een nieuwe wet, die haar, het schip cn de negen andere bemanningsleden de terugkeer naar Zweden mogelijk zal Met een grandioze voorstelling van Carlino's .Kooien' heeft de toneelgroep Studio zaterdagavond in de Middelburg se Schouwburg de eerste van vier op voeringen gegeven, die het gezelschap ook dit jaar weer voor de ZVU in se rievorm .Hedendaags toneel' ver zorgt. Een grandioze voorstelling, om dat .Kooien' twee éénakters met een duidelijke parallel toneel is van uit zonderlijke allure, gepresenteerd in een indringende en eminente vertolking, een indrukwekkende prestatie van An drea Domburg en Ton Lensink. Beide éénakters, .Sneeuwengel' en .Epifanie' zijn gebouwd rond een ge stoorde man-vrouw relatie, waarbij het element van verwijdering en vervreem ding dermate intens wordt getekend, dat" de situatie uitgroeit tot een psy chologische verkenning en dat is be paald geen uitstapje van de platte landsvrouwen. In .Sneeuwengel' speelt Andrea Dom burg de verlopen prostituée, wier laat ste klant genegenheid eist. voor welke genegenheid de man het draaiboek op zak heeft: elke zin, die voor hem de taal van menselijke warmte spreekt, ligt pasklaar voor haar gereed. En dan ontrolt zich de meedogenloze tragiek van beider vereenzaming in een ob sederend, bijna afschuwelijk psycho drama. waarin de milieu-botsing, aan vankelijk nog lachwekkend, later vol komen ondergeschikt blijkt: hun er varingen en tragiek zijn analoog, en in de rauwe, weinig gepolijste woordkeus van de prostituée huist dezelfde gevoe ligheid als in de belletristische bena dering van de sensitieve intellectueeL In .Epifanie' tekent Carlino, wat cli chématiger maar nog altijd razend knap. naar een emancipatie-schabloon de vertwijfeling van de man, niet bij machte de facade van de dominerende vrouw te doorzien. Als ornitholoog vlucht hij in de symboliek van zijn we tenschap: hij zal en dat is zijn epi fanie haan zijn, volgens de wetten van het hoenderhok de eerste in pik- dominantie. En ook dit mislukt, want de stakker legt een el. Wat profaan om deze exact waarneem bare. overigens ook weer symbolisch ingevoegde ontwikkeling zo te banali- seren, maar wel bevrijdend, als men wat minder zwaartillend is gestemd ten opzichte van Carlino's intenties: hij heeft twee voortreffelijke éénakters feschreven, gevoegd tot .Kooien', su- liem, fascinerend toneel, maar ge lukkig vrij van .boodschapperij', een fragmentarische observatie, vrij van het dwingende voorschrift er iets van mee te nemen, enige reden wellicht, waarom het bijblijft. In Andrea Domburg en Ton Lensink had Studio de Ideale bezetting om .Kooien' te vertolken, zij acteerden bei den zeer gedisponeerd en als wij per nuance een nog juist iets groter respect voor de prestatie van Andrea Domburg signaleren, dan is dat omdat zij er in slaagde in .Epifanie' een volkomen nieuwe persoonlijkheid te produceren, terwijl Ton Lensink incidenteel nog her innerde aan de man, die in .Sneeuw engel' de vrouw van zijn verleden zocht. Overigens, en zijn inbreng was te imposant om dit als een excuus t9 lanceren, hadden .John' en ,De man' daarvoor teveel Identieke eigenschap pen. Complimenten tenslotte voor de regis van Kees van Iersel hij had ook de hand in het decor van Siet Zuyder- land en Gerrit Kouwenaar, die voor de vertaling tekende. Een talrijk en dankbaar publiek van vooral jonge mensen voor wie de serie bedoeld is dat de voorstelling geboeid had gevolgd, applaudisseerde bij de bloe men langdurig. SOUBURG Zaterdagavond tegen twaalf uur is een personenauto, bestuurd door A. A. T. uit Arnemuiden. op rijks weg 58 ter hoogte van het viaduct bij Souburg van de weg geraakt en in de sloot terecht gekomen. De bestuurder verklaarde door een tegenligger te zijn verblind. De bestuurder en éen der inzit tenden. C. J. O. uit Arnemuiden, werden ter observatie naar het St.-Josephzieken- huis gebracht. De andere inzittende, B. v. d. K. uit Arnemuiden, kon zijn weg naar huls vervolgen. De zwaar bescha digde auto moest door een takelwagen uit de sloot worden gehaald. VLISSINGEN Zondagmiddag Tukte de brandweer te Vlissingen uit om een brand te blussen in de Walstraat. Op het bewuste adres bleek niets aan de hand te zijn: een overbuurman, die wist dat de bewoners van het tegenover hem ;elegen pand niet thuis waren, meen«jjgr joor het raam vuur te hebben gezien. De brandweer kon hem geruststellen. AUTO REED TEGEN VOORGESORTEERDE WAGEN Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is een auto, bestuurd door J. R. uit VlJs- slngen, op de West-Souburgseweg tegen een voorgesorteerd staande auto eere den. Deze auto. bestuurd door W. de K. uit Vliseingen, wilde linksaf een inrit in slaan. R. liep een wond aan het voor hoofd op. In het St-Josephziekenhuis te Vlissingen is de wond gehecht. Beide auto's werden vrij zwaar beschadigd. ACHTJARIG MEISJE GEWOND MIDDELBURG - Zondagmorgen moest het achtjarig meisje V. B. uit Middel burg ln het gasthuis worden opgenomen nadat zij gewond was geraakt bij een aanrijding bij de Koepoortbrug. Daar gaf het meisje dat met de fiets was, geen voorrang aan de bromfietser A. T. eveneens afkomstig uit Middelburg. T. liep schaafwonden op. VERWACHT. ZUIDWESTELIJKE WIND In de ochtend hier en daar mist. Overi gens zonnige perlolen en op «le meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige, aan de kust af en toe vrjj krach tige zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. ZON EN MAAN 24 oktober Zon op 07.19 onder 17.29 Maan op 20.29 onder 13.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2