BILT ^Gezondheidszorg in Zeeland kan nog wel efficiënter' Jeugdconsulenten in Zeeland 2 SAMENWERKING KR AAMCENTRA DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ AANRIJDING Aanvullend krediet voor politiebureau te Middelburg ALMANAK VANGST NA VIJF UUR NIETS: CONMORAL VAN 117 CENTIMETER RAADSELACHTIGE PERENTR0S Gs weigeren Sas van Gent uitgaaf van ruim een ton EEN HALVE EEUW ALGEMENE BOUWBEDRIJFSBOND IN GOES MAN NA VAL OVERLEDEN PADVINDERS ,S0NNEVELD' OP AUTOSPEURTOCHT Goese wethouder: ,H0GE FLATS? MENSENSILO'S!' ,De belofte' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 OKTOBER 1967 J. M. A. C. VAN DONGEN (WIT-GELE KRUIS): TERNEUZEN De voorzitter van het Zeeuwse Wit~Gele Kruis, de lieer J. M. A. C. van Dongen, heeft zaterdag op de jaarvergade ring van zijn organisatie in hotel Rotterdam' te Terneuzen gezegd, dat in Zeeland in een aantal ge vallen niet wordt voldaan aan de eisen, die een deugdelijke en effi ciënte gezondheidszorg stelt. Als voorbeelden noemde hij: De aanwezigheid van 7 kraam- centra, 4 boven en 3 beneden de Schelde. De heer Van Dongen vroeg zich af of er geen goede geregelde samenwerking moge- Tijk is in drie, zoals de provinciale raad voor de volksgezondheid voorstelt, of in twee centra. Het ontbreken van een door de kruisverenigingen op basis van provinciale samenwerking opge stelde werkindeling voor de dis trictsverpleegsters. Het voorlopig achterwege blij ven van een verdere uitbouw van de samenwerking in de districten. De heer Van Dongen, die con stateerde dat deze samenwerking zich nu slechts uitstrekt tot week end- en vakantievervanging, op perde de mogelijkheid om te ko men tot een gezamenlijk maga zijn voor grotere uitleenartikeTen en een indeling van de werkgebie den .gezamenlijke ledenwerfactie'. Het feit dat de samenwerkin; in de afdelingen nog niet altijc even ver is doorgevoerd. Het goe de voorbeeld verwachtte de inlei der van de districten en de acti viteiten in provinciaal verband. Overigens toonde de heer Van Dongen zich zaterdag niet ontevreden over de wil tot samen doen die er bij de Zeeuwse kruisverenigingen duidelijk blijkt te bestaan. Ala voorbeeld van een samenwerkingsvorm op een ter rein waarvan niemand eigenlijk ver wachtte dat er in de praktijk gun stige resultaten mee behaald zouden worden, noemde de voorzitter het Zeeuws instituut voor de geestelijke ge zondheidszorg, dat uitstekend blijkt te voldoen. taak vervullen, een taak die ook toebe deeld is aan de provinciale afdeling wanneer men een en ander bekijkt in Ie verhouding plaatselijke afdeling- rovinciale bond. Sprekend over de in- erne gang van zaken memoreerde de heer Van Dongen de oprichting van het district VVest-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Wit-Gele-Kruis, een zelfstandig li chaam waarin een aantal plaatselijke afdelingen samenwerken. De ledenwerf actie blijft ook het komende jaar de aandacht vragen. Gezondheidszorg In een causerie over .Enkele heden daagse aspecten van de geestelijke ge zondheidszorg' sprak drs F. Smulders, directeur van de stichting Zeeuws In stituut voor de geestelijke gezondheids zorg over de ontwikkeling van de psy- chiatrisch-sociale begeleiding van de mens in nood. De heer Smulders vond het een verheugend verschijnsel dat Zee land sinds kort een instituut voor gees telijke volksgezondheid rijk is, al ont breekt het dit werk momenteel nog zeer sterk aan financiële en materiële armslag. .Met name denk ik hierbij aan de steunverlening door gemeenten en provinciale overheid, die te wensen overlaat. De provincie trekt hier gemid deld 0,34 uit per Inwoner per jaar, een bedrag dat landelijk gemiddeld op 0,50 ligt', aldus de spreker. Bij de dis cussie over zijn Inleiding beklemtoonde de heer Van Dongen het aandeel van "irovincie en de meeste gemeenten ,zeer lehoorlijk' te vinden. .Anders had dit werk nooit van de grond kunnen kot men', was zijn mening. Voor de ge meenten staat overigens de mogelijk heid open om een belangrijk bedrag regelingen van de bijstandswet. Tijdens de jaarvergadering namen be- Als lijn voor de toekomst gaf de heer n Dongen de voorkeur aan een stlch- Van I ting samenwerkende Zeeuwse kruisver enigingen' met een duidelijk omschre ven eigen taak. ,1k zeg met name Zeeuwse kruisverenigingen, want ik dacht dat het Groene Kruis de taak van de landelijke organisatie onjuist beoordeelt, als men zegt: laat ze het op landelijk niveau eerst maar uit broeden en dan zullen wij wel zien of we op provinciaal vlak iets meer kun nen doen'. Kruiswerk zal zoveel mogelijk een initiatief moeten zijn van de provin ciale afdelingen, als dat voor een doel treffender optreden binnen het gebied noodzakelijk blijkt. De landelijke orga nisatie kan echter een begeleidende MIDDELBURG Een zeer ernstig ongeval heeft zaterdagavond op het Vlissings Jaagpad bij Middelburg drie zwaargewonden geëist. Het ongeval gebeurde om tien over negen. C. P. uit Den Haag en Van der uit Kapelle-Biezelinge, wandelden in de richting Middelburg aan de kanaalzijde van het Jaagpad. Ze liepen gedeeltelijk op het pad, gedeeltelijk op de grasberm. Ze werden "ingehaald door een brom fiets die uit Vlissingen kwam. Deze bromfiets werd bestuurd door J. P. F. uit Middelburg (17) en medebereden door de vijftienjarige Anneke de V„ eveneens uit Middelburg. F. heeft de wandelaars blijkbaar niet gezien of te laat opgemerkt, want hij reed Van der G. in de rug aan. Van der G. ver dween met hond en al in het kanaal, werd door C. P. opgedoken en bij bewustzijn gebracht. Van der G. bleek in het Gasthuis een hersenschudding, een heupfractuur en een hoofdwond te hebben opgelopen. Anneke de V. liep een hoofdwond en een hersenschudding op en werd, eveneens in het Gasthuis opgeomen. De zeventienjarige J. P. F. bleek er het slechtst aan toe. Hij werd met zeer ernstige hoofdkwetsuren naar het Gast huis vervoerd. Zijn toestand Is ze zorgwekkend. Vlissin gse speelde op internationaal accordeonfestival LEIDEN De Duitse Gissela Walther is eerste geworden op het dit afgelopen weekeinde in de Leidse stadsgehoorzaal gehouden internationale accordeonfesti val .Coupe Mondial 1967'. Tweede werd Sylvia Forst (Oostenrijk) en derde Ju- llann Kasprzyk (USA). De Vlissingse mevrouw Franssen van Son men kon haar zaterdag avond zien en horen in het NTS- journaal werd na loting twaalfde. Zij was gelijkelijk gewaardeerd met de Venezuelaan Rafael Giner. die door de loting e.lfde werd. De hoogst geklasseerde Nederlander was P. Zimmerman, die de zesde plaats wist te bezetten. Dit accordeon-concours werd georganiseerd door de Nederlandse ac_ cordeon-amateursorganisatle. stuur en leden van het Zeeuwse Wit Gele Kruis afscheid van de voorzitter van een .concurrerende' organisatie, na melijk de hoer H. P. Everwijn, die bin nenkort zijn bestuursfunctie in ,Het Groene Kruis' neerlegt. De heer Van Dongen dankte hem in hartelijke be woordingen voor de. plezierige samen werking, waarop de heer Everwijn nog maals tot uiting bracht dat ook binnen zijn kring in de richting van gezamen lijk iets ondernemen wordt gedacht. Eenzelfde geluid kwam van de heer D. Boone, voorzitter van het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis. De vergadering wikkelde in snel tempo voorts een aantal huishoude lijke zaken af. De diverse jaarver slagen werden goedgekeurd en mee herkoos de bestuursleden F. Hage naar uit Terneuzen( vice-voorzit.ter) en P. F. van Hootegem te Sluis (secretaris). MIDDELBURG liet is niet moge- IIjk gebleken de pas begonnen bouw van het politiebureau te Middelburg te realiseren binnen het door de raad ver leende krediet, dat gebaseerd was op de begroting van september 1964. De stichtingskosten worden thans geraamd op 1.406.300, dat is 81.300 meer dan toen geraamd was. B en w verzoeken de raad dit bedrag als aanvullend kre diet te willen verstrekken. Leeuwse Poppenkast Jttam', zei een klein Óoétsouburgs jongetje, jKlaas Jansen is op de teevee geweest'. Nu v:as het niet helemaal een Oostsouburgs jongetje, want het woonde eigenlijk bij de Sloehaven, in Vliestngen-Oost, vroeger grond- gebied van Ritthem, enfin, vlakbij ammekens in de gemeente Vlis singen. Toch hield dat Oostsouburgse jon getje uit. Vlissingen-Oost bij hoog en bij laag vol, dat Klaas Jansen Si de buis was geweest. Erg leuk. et was uiteraard, men zal dat begrepen hebben, Jan Klaassen. En dat Oostsouburgse, Rit them tte, Vlissingen-Oostse jongetje had het goed gezien: allemaal poppen kast. OVEZANDE Voor wie een druiventros een normaal verschijn sel is kan een perentros nog wel enig opzien baren. De ongetwijfeld velen die in die termen vallen kunnen 'n echte perentros zien in Ovezandes Hoofdstraat 27, waar in het tuintje van de heer J. Sommïjer een boom staat die een tros met 43 peren heeft opgeleverd. De boom is ongeveer zestig jaar oud en meer dan eenmaal geënt. Dat laatste kan de oplossing zijn voor liet raadsel, waarvoor men zich in Ovezande ziet gesteld. Hoe lieten die peren? De bovenstam draagt Clapps Favourite. De tros is echter afkomstig van de eerste onderstam. Die is geënt, dus van een wilde' peer kan geen sprake zijn. Het ras is echter onbekend. Ook l>y deskundigen. Belangstel lenden kunnen voorlopig nog in Ovezande terecht. De heer Soni- meyer laat er de peren voor han gen. (Foto PZC) Slot van pag. 1 is ontstaan, dat in toenemende mate wordt beheerst door de in dustrie en de dienstenverlenende sector zal het verschijnsel zich gaan voordoen dat het aantal be roepsmogelijkheden in die secto ren omvangrijker, ingewikkelder en ondoorzichtiger wordt. Vroe ger icon men de arbeid in de landbouw duidelijk waarnemen: er werd geploegd, gezaaid, ge oogst maar tegenwoordig voltrekt zich een groot deel van het ar beidsproces achter de muren van fabrieken en kantoren, onwaar neembaar voor de individuele buitenstaander. ,Een zodanig meervoudig patroon van functies brengt mee, dat men bij het zoeken naar een passende ar beidsplaats steeds meer in een af hankelijkheidspositie wordt ge bracht. Dat wordt nog eens ver sterkt. door het proces van steeds voortgaande specialisatie, differen tiatie, automatisering enz.' Het punt is nu hierby hot geven van objectie ve voorlichting over het beroepsle ven en de onderwijs- en de beroeps- opleidingsmogelijkheden' stelt dr? Van der Werf. ,Dit is een onont koombare noodzaak geworden op het moment, dat de jonge mens na by- voorbeeld de lts verlaten te hebben een keus moet doen, die mede bepa lend is voor zyn toekomstig beroep. ,En gezien die behoefte is er dus bij de GAB's voor de jongeren tot 23 jaar een jeugdconsulentscliap inge steld.' Voorlichting De jeugdconsulenten geven dus voor lichting aan iedere oudere en of jon gere, die hen op het arbeidsbureau opzoekt en daar om vraagt. Maar zy beleggen ook forumavonden met de opvoeders, waar diverse vraagstuk ken over het juiste beroep voor de jongeman of vrouw aan de orde worden gesteld, en waar uiter aard vragen vrij staat. Zij hou den (of zullen houden) in de hoogste klassen van de lagere school praat jes over de mogelijkheden in de be- roepenwereld, dit in nauw samenspel met de leerkrachten, de leerlingstel sels en In overleg met de inspectie van het onderwijs, ,In de nabije toekomst hopen we in Zeeland naar buiten te kunnen komen met een geheel op moder ne leest geschoeide beroepenten- toonstelling', vertelt drs Van dei- Werf. De hoofdinspecteur-direc teur deelt ook nog mee dat er sinds kort twee berocpsdeskundï- gen aan het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening zijn verbon den, die zich bezighouden met de ontwikkeling van de beroepen in Zeeland en daarbij de situaties in de bedrijven op de voet volgen. ,Dat is ook voor groot nut van het jeugdconsulentschap. Op deze wijze krijgen we een inzicht niet alleen in de opleidingsmogelijkheden, maar ook in de sfeer van een bepaald be drijf, en in de wijze waarop men daar de jongere werknemers bena dert. Dat is voor de adviezen, die wij ouders en jongeren willen verstrek ken, zeer belangrijk.' Dankzij het werk van do jeugdcon sulenten zijn er dit seizoen 40 pro cent jongeren meer ingeschreven by de Zeeuwse arbeidsbureaus, hetgeen hun kansen op een goede arbeids plaats uiteraard vergrootte. Nog maals gevraagd naar z(jn mening over de mogelijkheid van jeugdwerk loosheid in deze provincie, zegt de heer Van der Werf: ,De situatie is hier gunstig. De vraag naar jeugdi ge werknemers overtreft verre het aanbod. De problemen zyn niet gro ter dan vorig jaar. In Zeeland mag niet van jeugdwerkloosheid worden gesproken. Ook voor de verdere toe komst zie ik de arbeidsmarkt voor jongeren zich in Zeeland in gunstige richting ontwikkelen.' SLUISKILCADZAND De Sluiskilse sportvisser Gillis Hamelink deed zaterdag in de Cadzandse Zwarte Polder de vangst van zijn toch lang niet prille vissersleven. Met vereende krachten (en daarbij geassisteerd door spor tieve collega's) wist hij een 117 cm lange en 57 ons wegende conmoral op het droge te krijgen. De reuzenvangst vormde de bekroning van vijf uur tever geefs hengelen naar kabeljauw met bot als lokaas. Toen de heer Hamelink zijn conmoral' op het droge had was het verder een kleine moeite om het dier naar zijn woonplaats te transporteren. Bij een plaatselijke caféhouder beloofde Oil lis na aankomst onmiddellijk: .en zwemmen zal-ie', daarbij terloops infor merend naar de wijnsoort die het best bij conmoral past. Op de foto: reuzenvis van een reuzenvisser. SAS VAN GENT Sas van Gent wil In beroep bij do kroon tegen een be schikking van gs, waarin goedkeuring wordt onthouden aan een raadsbesluit vn 25 april om 110.000,beschik baar te stellen voor een nieuw kan toorgebouw ten behoeve van enkele ge meentelijke diensten. Gs motiveren hun afwijzing door te stellen dat een der- rijke uitgave gelet op de aanstaan herindeling niet verantwoord is. Het college vroeg het gemeentebestuur reeds 14 juli schriftelijk om inlichtingen. Uit de toelichting op de begrotingswij ziging zou namelijk niet voldoende ge bleken zijn dat de noodzaak bestond voor de stichting van een afzonderlijk gebouw voor het kantoor van de ge meenteontvanger en het bureau gemeen tewerken. Op 24 juli ontvingen b en vv van Sas van Gent de mededeling dal een beslissing zou worden opgeschort tot 28 september. De afwijzing vormt voor de gemeente aanleiding om in beroep te gaan bij de kroon. I ,Dat gedeputeerde staten met ons wa- ken over de financiële staat van de ge- meenité kunnen wij waarderen, maar dat I het toezicht zover gaat dat zij op grond van een herindelingsplan bepaald nood- I zakelijke voorzieningen tegenhouden en I daarmede een normale, gezonde ont- plooiing van het ambtelijk apparaat be- j lemmeren, gaat naai- onze mening te I ver', schrijft het college in een toelich ting op dit agendapunt, dat tijdens de raadsvergadering van dinsdagmorgen I aan de oi-de komt. De raadsleden zullen zich dan ondermeer ook moeten uitspreken over het aanwij zen van de school in de Zandstraat al: .huis der gemeente'. Hier kunnen dan in de toekomst huwelijken worden vol trokken, waarvoor men momenteel het verenigingsgebouw en daarvóór café Smulders gebruikte. Zware schade bij autobotsing AXEL Om half vijf zaterdagmor gen is de heer M. J. v. d. B. uit Axel met zijn auto op de Nleuwendljk te Axel ingereden op een rechts van de rijweg geparkeerde auto, die t aan M. W. uit Axel. Er waren geen per soonlijke ongelukken, beide auto's den zeer zwaar beschadigd. GOES Met een goed bezochte recep tie in ,De landbouw' vierde <le afdeling Goes van de Algemene Nederlandse Bouwbedrïjfsbond, zaterdag haar halve eeuw-leest. Behalve gelukwensen wer den er die middag nog tal van andere uitspraken gedaan, uiteraard ,de bouw' betreffende. Daar was wethouder dr E. J. Prins, die zijn krasse opvatting over hoogbouw weergaf, NVV-districtsbe- -stuurder C. Hoek. die pleitte voor ge meentelijke herindeling, mede om ter- wille van de bouw een goede grond- politick te kunnen voeren. Daar was ook de ANB-bondspenningmeester, J. D. van DïjclC, die een historisch over zicht gaf van de jubilerende afdeling, de heer J. Sehrïer, voorzitter van de Goese NW-bestuurdersbond, die na- deze organisatie felicitaties uit sprak. En daar was afdelingsvoorzit ter H. Wijs, die in zijn welkomswoord ook ANB-districtsbestuurder B. Wink en vertegenwoordigers va.» zusterorga nisaties, rooms-katholieke- en christe lijke vakhondsafdelingen begroette, evenals vertegenwoordigers van de werkgevers. Later op de middag gaf ook burgemeester, mr F. G. A. Huber nog van zijn belangstelling blijk. Terug naar het verleden ging bondsbe- stuurder Van Dijck, die uit een oud jaarverslag had gelezen, dat de afdeling Goes in 1920 al twee plaatselijke cao's kende: één met vier plaatselijke werk gevers. en één met een werkgeversor ganisatie ,De Barmhartigheid'. ,In 1920 waren de leden nog nauw be trokken bij het afsluiten van de cao. Nu denkt men hier wel eens als de cao aan de orde komt: dat geschiedt in .het westen, en dat is ver weg. Wij zitten hier aan het voeteneind van het land'. Hij wees er op, dat de afschaf fing van de gemeenteklassen ,in the orie bereikt' een strijdpunt uit Zee land was. Sprekende over de ANB als geheel zei hij: .Ondanks h'et feit dat de bouwnijverheid economisch de wind tegen heeft, blijkt dit niet uit ons landelijk ledental, dat thans 87.000 be draagt; een aantal groter dan ooit te voren'. Hij vroeg zich af of de huidige leden nog bereid zouden zijn een .aan slag' van 10 stakingsbijdrage te beta len, zoals het bondsbestuur in 1920 eens alle leden oplegde, maar constateerde, dat er toch geen probleem .leiding-le den' in zijn organisatie was, gezien de eensgezindheid tijdens de staking van 1960. .Toen is toch wel gebleken, dat de leden de dienst in de bond uitmaken.' NIEUW- EN SINT-JOOSLAND De negenendertlgjarige ongehuwde Johan M. Pleijte uit Nieuw- en Sint-Joos- land is zaterdagmorgen van een rij dende vrachtauto gevallen en- zodanig fewond geraakt dat hij later op de ag in het gasthuis te Middelburg is overleden. Het ongeluk gebeurde om 10 over ne gen in de bocht van de rijksweg bij café JDe rode leeuw'. De heer Pleijte, lid van de muziek vereniging ONDA die vrijdagavond terl gelegenheid van haar zestigjarig be- j staan een feestelijke uitvoering had gegeven, had de taak op zich geno-, men het materiaal dat geleend wasi voor deze uitvoering vanuit zaal Van Paasen terug naar de Veerdam te bren gen. De heer Pleijte zat op het materiaal,, bestaande uit gladde spaanderplaten,1 achter op de auto, die bestuurd werdj door P. C. R. uit Nieuw- en Sin-i Joosland. In de bocht bij ,De rode leeuw' raakte! hij zijn evenwicht kwijt en viel rechts; van de wagen. Hij kwam met zijn! hoofd op de weg terecht en verloor het! bewustzijn. Het slachtoffer werd on middellijk naar het gasthuis te Middel burg vervoerd waar hij zaterdagmiddag om half vier aan de gevolgen van de verwondingen bezweek. De heer Pleijte was in zijn woonplaats onder meer se cretaris van de voetbalvereniging .Nteuwland'. Bromfietser tegen auto op RW-58 BIEZELINGE In het Donkere Weeg- je te Biezelinge is zaterdagmorgen om streeks half negen de bromfietser J. M. van de V. uit Biezelinge frontaal in bot sing gekomen met een personenauto. Van de V. moest met zware verwondin gen naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes worden overgebracht. Het ongeluk ontstond doordat een zwaar rookgordijn over het Weegje hing. De bestuurder van de personenauto, de heer C. van O. uit Schore reed als gevolg hiervan met uiterst geringe snelheid. Hij zag dan ook niet, dat uit tegenovergestelde rich ting de bromfiets kwarn aangereden. De bromfiets werd totaal vernield. De per- OOSTKAPELLEGEEKSDI-JK. Een dertig padvinders uit .Sonneveld' in Oostkapelle Irebben zaterdag op Xoord-Beveland een autospeurtocht gehouden. Dat waren do leden van de afdeling Zeeland van de landaiyke postgroep .Luctor et Emergo' van de Nederlandse padvinders. Met ouders en bekenden maakten zij eon tocht, over Noord-Beveland, lunchten ze sa men in ,Het Trefpunt' in Kortgene en hadden ze een feestelijke middag in ,IIct Drenthehuls' in Geersdyk, waar de finish was van de speurtocht. Voor de tweede maal werd dit jaar de tocht voor de Zeeuwse afdeling van .Lnctor et Emergo' gehouden. De organisatoren, de akela's M. M. v. d. Hemel uit Vlissingen en T. Boon uit Amsterdam en hopman H. Stam uit Kortgene hadden een rit over het eiland voorbereid met op drachten als met de auto tussen bal lonnen laveren en er zo weinig mo gelijk stukrijden en schatten hoeveel ae auto, waarin men de tocht maakte, woog, compleet met Inzittenden, wat in Kortgene op een weegbrug werd nagegaan. Enthousiast waren de kinderen en ook de ouders 's middags, toen in het .Drenthehuls' in Geersdyk de prijzen werden uitgereikt door de districtscommissaris van de padvin derij in Zeeland, de heer J. van Ma rlon, commissaris van politie in Vlis singen en door hopman Stam uit Kortgene. En buitengewoon werd de middag voor Hans Leijendekker, die- als welp werd geïnstalleerd. In ,Het Drenthehuls' werden zaterdagmiddag verder dia's vertoond over padvin derskampen en de .Marina's' uit Geersdijk zorgden voor accordeon- muzlek. De eerste tien prijzen gingen naar: 1. Agnes Mintzij en Annemiek Dok heer; 2. Leony de Roos; 3. Helgo Noor denbos; 4. Marjan Verhuist; 5. Rens de Kunder; Adrl Pietera; 7. Sjaak Christiaansc; 8. Jos Woudstra; 9. Kees Vis; 10. Hans Leijendekker. Op de foto: zaterdagmorgen gin gen in Oostkapelle de welpen en verkenners van de Zeeuwse afde ling van .Luctor et Emergo' op pad voor de speurtocht. Bij ,Son- neveld' gingen de kinderen de auto's in. (Foto PZC) Herinnerend aan de moeilijkheden van vorig jaar rond de verplichte 2 procent bijdrage, die ongeorgani seerde en voor de administratie van de vakantiebonnen moesten betalen, zei de heer Van'Dijck; ,Er zijn toen fouten gemaakt. Maar als er sprake is van disoriminatie, dan geschiedt dit ook door ongeorganiseerden, die .zonder betaling op de treeplank van de tram mee willen rijden'. jNa vastgesteld te hebben, dat de drie vakcentralen in Nederland in het belang van de werknemers moe ten zorgen, dat zij een macht blij ven, wenste hij het bestuur van de 50-jarige afeling geluk en bood een geschenk onder couvert aan. r is veel werk in Zeeland in de bouw, mede door de komst van industrieën', stelde NVV-bestuurdersbondvoorzitter in Goes, de heer J. Schrier vast. Hij was van mening dat er voor de nabije toekomst in heel het land nog genoeg werk in de bouwwereld moest zijn, ,al was het alleen maar aande vervan- van de 350.000 krotten die we Wethouder Prins bood hierna de gelukwensen aan van hef gemeente bestuur na een kernachtig toespraak je, waarin hij enkele aspecten van de bouwmogelijkheden rond Goes aanstip te. NVV-districtsbestuurder Hoek sloot bij de opmerkingen van de heer Prins aan en idankte de Goese afdeling van de ANB vooral voor de grote mate van bereikheid tot samenwerken, die zij altijd toont. Met woorden van dank na mens zijn voor een ,muur' van bloem stukken gezeten collega-bestuurders sloot afdelingsvoorzitter Wijs de bij eenkomst, zich -*-*-* GOES ,We zitten met die ver vloekte hoogbouw, ofschoon we als gemeente Goes zelf de hand In eigen boezem moeten steken, want we bouwen hier ook in de hoogte'. Dit zei dr E. J. Prins, de Goese wethouder voor openba re werken, planologie en huisves ting, in zyn toespraak tydens de jubileumreceptie van de Goese af deling van de Algemene Neder landse Bonwbcdryfsbond. ,Wie Roterdam via de Van Brlenen- oordbrug binnenrydt, ziet daar die hoogbouw, eigcnlyk .mensensllo's'. De wethouder had weinig goe de woorden over voor dit soort bouwsels, ofschoon hij er de noodzaak in bepaalde gevallen wel van inzag: ,We zullen alle mo- geiyke initiatieven nemen om te zorgen dat juist die categorieën bewoners in flats komen, die er nog in kunnen: bijvoorbeeld ouden van dagen of gezinnen zonder kinderen. Men kan net een gezin met byvoorbeeld drie kinderen niet aandoen om het In een flat te laten wonen'. De heer Prins meende dat flats elgeniyk beter geschikt waren voor kantoorgebouwen en sprak zijn voorkeur uit voor de eenge zinswoningen. ,De beschikbare bouwruimte wordt niet nllijd gunstig besteed door liet uitvoeren van hoogbouw. In verband mot liet leefklimaat plegen we eon onderzoek naar de mogelijkheid van do bouw van eengezinswoningen en daarbij naar een zo economisch mogelijk gebruik van dc grond in deze streek'. Hij achtte hot voorts een geluk voor de gemeente Goes ,die een uitbreiding van de woonfunctie te gemoet gaat in verband met de industrieën aan het Sloe en de toekomstige noord-zuidverbinding over de Westerschelde'_ dat een particuliere belegger zich voor de woningbouw had geïnteresseerd. ,Dit jaar kunnen we slechts 18 woningwetwoningen bouwen, en daar is juist de meeste vraag naar'. De wethouder constateer de kortsluiting tussen de gemeen ten en de regering, die kalm aan wil doen met de woningwetwo- lilngbouw. ,Ik ben 't eens met de heer Prins', zei NVV-dlstrictsbestuurdcr C. Hoek. .Maar als zulke plannen werkeiykhekl moeten worden, dan pleit dit slechts voor gemeentelyk herindeling. Zo'n herindeling znl voorwaarde zijn, willen we een SCHOUWBURG MIDDELBURG; TONEELGROEP .THEATER' Van de Zeeuwse culturele agenda kreeg Aleksei Arboezovs ,De belofte', zater dagavond in een ZVU-voorstelling cloor .Theater' opgevoerd in dc Middelburg se Schouwburg, de volgende introduc tie mee: .Aleksei Arboezov is een van de Russen van de nieuwere generatie, die in de letteren hun weg zoeken uit het banale en stereotype, en weer aan willen knopen bij de grote Russische traditie, zonder zich te laten afschrik ken door de ontzagwekkende erfenis uit de vorige eeuw'. Dat klinkt veelbe lovend; voeg daar nog bij de garantie, dat .Theater' bij de repertoirekeu ze toch wel selectief te werk za.l gaan dan staat men na het zien van de opvoering van zaterdagavond voor een oningeloste belofte. ,De belofte' maakte door tekst en in terpretatie een zwakke indruk en kwam in sommige passages niet boven het niveau van een goedbedoelde streekro man en wie het stuk in deze vertaling van Jelmer Beetsma aandurft, balanceert bij voorbaat op de rand van een échec: één misstap en ,De belofte' ontaardt in een venijnig draak waarop dermate gobrekking met de toch al weinig overtuigende teksten werd omgesprongen, dat inen tocli wel wat bitter moest vaststellen dat van enige aansluiting bij bovengenoemde ontzagwekkende erfenis nergens sprake was. En het bezwaar is dan, dat aller lei onzorgvuldigheden sneller in het oog springen, anachronismen, eigenlijk ondergeschikt, die men "bij een boeiende voorstelling gaarne voor lief zou ne men vermoedelijk geheel niet zou op merken. Formeel is het signaleren van anachro nismen wellicht aanvechtbaar, maar het blijft, In de sfeer van dit spel, vrij van absurditeiten,een vreemde zaak in 1942 In Leningrad, in een door bombar dementen volkomen ontluisterd vertrek, dat alle comfort en meubilair is ont nomen, de vrouwelijke hoofdrolvertolk ster chronisch in de weer te zien met een glimmend verchroomde snelkook pan. Wat triviaal om dit signaleren, aRkoord. Maar tekenend: de verveling liet er ruimte voor. Nu is ,De belofte' wel bijzonder moeilijk speelbaar. Zo legt de vertaler Christine Ewert (Lika) op, als zij na dertien jaar haar geliefde Marat vertolkt door René Lobo weerziet, een weerzien op de daarvoor zo uitzonderlijk geschikte ou dejaarsavond, zo legt de vertaler haar op de volgende tekst waar te maken: Jij?! Ben jij het!? Je bent het echt.! Ga daar maar eens aan staan. En op diezelfde oudejaarsavond vertrekt ook haar éénarmige echtgenoot, die ge nereus zijn plaats afstaat en nu, ter wijl iedereen de gezelligheid zoekt, ergens in de sneeuw ronddoolt. Com pliment voor de regie: als Marat het vertrek betreedt waait er geen sneeuw binnen en de wint is blijkbaar gaan liggen. In een etagewoning valt dat trouwens niet zo op, Wat dat betreft hadden Tolstoi en Tsjechof het gemak kelijker. ,De belofte', men zal dat intussen be grepen hebben, heeft ons niet kunnen overtuigen. Het frustratie-element van de drie figuren, dat het spel nog pnig psychologisch reliëf had kunnen geven, bleek overwoekerd door de moeizame handeling. De enige, die in het laat ste bedrijf iets van Russische gifaot- heid afstraalde was Carol Linssen.Mie in enkele scènestot een acceptabele Leonld'Lk kwam. v Decorbouwer Frank Raven leverde een mooi geteisterd vertrek, later fraai her steld en een klein publiek - - de Schouw burg was slechts voor een deel ge vuld - dankte beleefdheidshalve met staand applaus. H. H. (ADVERTENTIE) VERWACHT:. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt mot plaatsolyk enko io buien. Krachtige tot matige zuid- westelijke wind. Gematigde temperatu ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2