Streekplanontwerp van Midden-Zeeland Eerste streekplan op grond van de wet ruimtelijke-ordening Statenexcursie door VOORONTWERP OP ENKELE PUNTEN WAT GEWIJZIGD Differentiatie Procedure Wijzigingen Meer vrijheid voor gemeenten REGENFRONT MAAKT WEER ONBESTENDIG EERSTE ORANJE-KALENDER VAN ,PR0 JUVENTUTE' VEEL .KERKELIJKE' STEMMEN OP HEARING IN MIDDELBURG Wester schelde LEES OË PZC 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 VAN 23 OKTOBER TOT 22 DECEMBER MIDDELBURG Vanaf maandag 23 oktober a s zal in het provin ciehuis te Middelburg en op de secretarieën van de gemeenten in Mid den-Zeeland ter visie liggen het ontwerp streekplan Midden-Zeeland. Vanaf die dag tot en met 22 december a s zal ieder gelegenheid heb ben bij provinciale staten bezwaren in te dienen tegen dit eerste Zeeuwse ontwerp streekplan, dat gebaseerd is op de sinds 1 augus tus 1965 van kracht zijnde wet op de ruimtelijke ordening. Zoals bekend zal zijn nebben de gemeen tebesturen en de waterschappen in Mid den-Zeeland, alsmede een aantal daar voor in aanmerking komende instanties, in de herfst van vorig jaar van een voorontwerp streekplan kennis kunnen nemen. Zy konden op verzoek van gede puteerde staten daarop hun zienswijze geven, van welke mogelijkheid een druk gebruik is gemaakt. De ingekomen reacties zjjn behandeld in de provinciale planologische commissie en in de ad viescommissies waarna gedeputeerde staten zich over de reacties en de stand punten daaromtrent van de provinciale planologische commissie hebben bera den. plankaart zijn hier en daar enkele van deze gebieden aangegeven, over wegend vlak achter «Ie duinenrij en enkele complexen in de Zak van Zuid- Beveland. In deze gebieden zullen ut; op gevestigde groenteteelt bedrijv en «lie op grond van de wet erkenningen tuinbouw (1962) erkend zijn, kassen kunnen worden gebouwd, iiiel alleen bij wijze van uitbreiding van een aan wezige kassencomplex, maar ook in dien tot dusver alleen groenteteelt op de koude grond plaatsvond en het bedrjjf dus nog geen kassen had. Voor de bouw van deze kassen zal, evenah voor elke bebouwing in die gebie den, vooraf een verklaring van geer bezwaar van gedeputeerde staten ver kregen moeten zijn. In het recreutiehoofdstuk, dat enige uitbreiding heeft ondergaan, wordt naast de concentratie en een verdere uitbrei ding zoveel mogelijk landinwaarts ge pleit voor diffei'enliatie. Volgens hel rapport zou «Ie volgende differentiatie toepassing kunnen vin den: A: Vlissingen en het gehied tus sen de Banjaard en «Ie toekomstige Oosterseheldedam (zeer intensief strandgebruik, veelsoortige ontspan ningsvoorzieningen, modern groot stedelijk karakter en hoge zeer hoge bouw): B: Dishoek, Valko- nisse, Zoutelande, Westkapelle, Oost- kapelle en Vrouwenpolder (familie badplaatsen, rustig karakter, veel sociaal toerisme, geen hooghouw) Domburg (IiL\e"(familiebadplaats, relatief ruime hotelaccommodatie, weinig sociaal toerisme. Wat betreft de hoogbouw' in «Ie bad plaatsen langs de kust wordt voorge steld die hoogbouw' uitsluitend toe te staan in Vlissingen en te zijner tijd in het gebied bij de Banjaard. In Domburg zou middelhoge bouw kunnen worden toegestaan. Met de ter-visie-legging van het ont werp streekplan wordt nu de officiële procedure op grond van de wet op de ruimtelijke ordening in werking gezet. Na sluiting van de termijn van twee maanden zal de provinciale planolo gische commissie naar aanleiding van de eventueel ingekomen bezwaren op nieuw advies uitbrengen aan gedepu teerde staten. Dit college zal dan na gaan of er aanleiding bestaat de pro vinciale staten al dan niet wijzigingen in het ontwerp voor te stellen. Daarna zullen provinciale staten het streekplan vaststellen. Naar verwachting zal dit geschieden in een statenvergadering de loop van juni 1968. Het aldus v gestelde streekplan zal een ander karak ter hebben dan een streekplan .oude stijl', zoals dat tot stand kwam krach tens de wet nationaal plan en streek plannen. De schriftelijke reactie van gemeen ten en andere instanties op het hun in de herfst toegezonden streekplan-ont werp, alsmede enkele eigen overwegin gen van het provinciaal bestuur, hebben aanleiding gegeven tot het aanbrengen van enkele Wijzigingen in het vooront werp. De belangrijkste wijzigingen op de streekplankaart zijn de volgende: De nieuwe verbindingsweg van tweede orde Middelburg-Vlissingen i westelijke richting verlegd: de traverse door Goes is gewijzigd van tweede orde in derde orde, terwijl een nieuwe traverse, noordelijker g gen, is aangewezen als weg van tweede orde; de toerweg op Walcheren var tweede orde is buiten Westkapelle omgelegd door het zuidelijke gedeelte van Veersemeergebied is een toeristische weg Arnemuiden-Wolphaarlsdijk aan gewezen als weg van de derde orde de .dammenweg' over de Veerse gatdam heeft aan weerszijden een weg van de derde orde gekregen, analoog aan de voorgestelde opzet van deze wegen op de Brouwersdam en de Oosterseheldedam: GEEN BESTEMMINGSREGELING MEER tot geval moeten worden bezien. In geval van twijfel doet men er goed aan te informeren bij de gemeentesecreta rie. de provinciale griffie of de pro vinciale planologische dienst. (Van onze weerkundige medewerker De afgelopen oktoberweek heeft voor opvallend hoge temperaturen gezorgd met.'s nachts zelfs mini ma van 14 graden. Een koufront passeerde vrijdagmorgen, waar door deze opvallend zachte en vochtige lucht werd verdreven. In Zeeland viel daarbij 7 tol 12 mm regen. Na enkele opklarin gen neemt vandaag de bewolking weer toe door de snelle nadering van een regen front. Het weekeinde zal daardoor een wat onbestendig verloop hebben. Een zuidwesten wind neemt weer in kracht toe maar blijft voorlopig zachte lucht aanvoeren. Gespreksavond over vrede te Sluiskil SLUISKIL De gespreksavond die dezer «lagen in het kader van «le vre deswed» door de Nederlands hervomule gemeente en de r-k parochie te Sluiskil in de zaal van de .Ark' is gehouden, trok een behoorlijke belangstelling. Nadat achtereenvolgens de heren P. Hupkes uit Vlissingen, leraar aan de hbs. en mr A. J. M. Visser uit Middel burg, leraar aan de rijkskweekschool, een inleidend betoog hadden gehou den, hield men een pauze om de aan wezigen gelegenheid te geven om over het thema van de vredesweek van ge dachten te wisselen en vragen voor te bereiden, die na de pauze konden wor den gesteld aan een forum onder lei ding van ds H. J. Ruis en dat ver der bestond uit de beide inleiders en de heren A. v. Harn en J. van de Voor de uit Sluiskil. De actuele materie zorg de voor een levendig gesprek. Omstreeks half elf sloot pater Pauli- nus, die ook het openingswoord had ge sproken. deze boeiende bjeenkomst. die ongeveer drie uur duurde. Krediet van f 245.000,- vuor kleuterschool In de raadsvergadering van Vlissingen komt een voorstel van b en w ter ta fel om een krediet van 245.000,- be schikbaar te stellen voor de stichting van een 2-klassige kleuter-school in Paauwenburg door de stichting r-k schoolbestuur Vlissingen en omgeving. MIDDELBURG Namens Pro Juventute is vrijdagmorgen in de ambtswoning van Zeelands commissaris der koningin, aan mevrouw K. van Aartsen-Stap de eerste Oranjekalender aan geboden. Dat gebeurde door mevrouw M. Scherft (links) en mevrouw J. Sprenger (rechts). De kalender bevat twaalf exclusieve foto's van het koninklijk gezin. Het kalenda- rium.verschijnt niet alleen in het Nederlands maar ook in het Engels, Frans- Duits en Spaans. NED. HERV. IvERK. Beroepen te Amstelvèen-Buitenveldert (wijkgem. 7) (toez.) W. v. d. Zee. jeugdpred. te Rotterdam. Bedankt voor Giessendain-Nederhar- dinxveld J. Kruyt te Hillegersberg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hijlaard L. Moesker te Bra zilië; te Suameer C. Bi uning te Nieuw- lander. Aangenomen naai- Tzum F. Dijkstra te Hyum. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Hendrik-Ido-Ambacht: K. de Gier te Den Haag (centrum) en A. Vergunst te Rotterdam (centrum- van wie laatstgenoemde is beroepen. MIDDELBURG Het streek planontwerp voor Midden-Zeeland is min of meer een primeur: het is het eerste Zeeuwse streekplan, dat is gebaseerd op de wet op de ruimtelijke ordening en dat bete kent zo ongeveer, dat de gemeen ten wat meer vrijheid hebben bij het opstellen van hun eigen plan nen en dat de burgers minder .di recte' zorgen hebben. Vroeger steunden de streekplannen namelijk op de wet nationaal plan en streekplannen. Die wet ging er van uit. dat er een ruimtelijk plan voor het gehele land zou komen, waarvan de inhoud door de streek plannen nauwkeurig in acht moest worden genomen. Op hun beurt moes ten de gemeentelijke bestemmings plannen toen nog uitbreidingsplan nen geheten) zich precies houden aan de streekplannen Het was voor de burger dus heel be langrijk om reeds bij de vaststelling van een streekplan goed op zijn be langen te letten. Zouden zijn belangen daardoor worden geschaad, dan was het zeker, dat dit 'door het gemeente lijk uitbreidingsplan ook zou gebeuren. In kader vredesweek Kritiek op beleid regering t a v reeeringslanden VERSTARREND Dit is nu enigszins anders geworden.. De oude trits: nationaal plan streek plannen uitbreidingsplannen, onder-1 geschikt aan elkaar, werkte verstar-j rend. Volgens de wet op de ruimtelijke ordening is een streekplan geen be- stemmingsregeling eer. Het geeft in >v ereenstemming'gebracht i grote trekken de mogelijke en wense- streekplan met de resultaten van het onderzoek, dat werd uitgebracht door een werk groep van deskundigen met het oog op «le komst van een dubbeldeksveerboot voor het veer Vlissingen-Breskens. De ze werkgroep concludeerde, dat een ge heel nieuwe veerhaven enkele kilometers oostelijk van de bestaande aanleginrich- ting diende te worden gesitueerd; in het gebied van het Veerse Meer is aan de landbouwgronden een be stemming gegeven van landschappe lijk waardevol agrarisch gebied. Dit is gedaan om te'voorkomen, dat op deze gronden landhuizen op buiten plaatsen kunnen worden gesticht; de resultaten van het overleg in ruilverkavelingsverband ruilverka veling De Poel-Heinkenszand) zijn in het streekplan opgenomen in de vorm van een parkgebied en een tweetal landschappelijk waardevolle agra rische gebieden, welke laatste be doeld zijn respectievelijk als .ganzen- reservaat' en als .heggenreservaat'. Teneinde mogelijke misverstanden te voorkomen wordt erop gewezen, dat de begrippen .weg van de eerste, van de tweede of van de derde orde' niet geheel synoniem zijn met de in de nieuwe wet uitkeringen wegen gebruikte begrippen .primaire, secundaire en tertiaire gen'. Üjke ontwikkeling aan. Het schouwen als een bundel richtlijnen aan! de gemeentebesturen en dient als ach-l tergrond voor het planologische goeil- ke.uringsbeleid van gedeputeerde staten. De gemeenten behoeven ook niet meer. terstond alles wat m een streekplan; staat te verwerken in hun eigen plan-! nen. Zij kunnen dit naar behoefte doen. Mits zij de uitgangspunten van het streekplan in acht nemen zijn de ge meenten betrekkelijk vrij in de wijze, waarop zij aan de in het streekplan neergelegde gedachten gestalte geven, óf zq dat doen en wanneer zij dat doen. G«-deputeerde staten zullen hoven-j dien de vrijheid hebben bestemmings plannen goed te keuren, «lie een streekplan niet volledig in acht nc-i men, mits dat op goede gronden gebeurt (bijvoorbeeld omdat liet. streekplan verouderd is of omdat niet voorziene ontwikkelingen zich voordoen In gevallen waarin naar het oordeel j van gedeputeerde staten zulke, gewich-l tige bovengemeentelijke belangen zijn: betrokken bij onderdelen van 'n streek plan. dat de vraag rijst, of de naleving wel aan de gemeentebesturen kan wor den overgelaten, kunnen gedeputeerde! staten de gemeentebesturen verplich ten het streekplan na te leven door' het geven van een zogenaamde aan wijzing. De gemeente moet dan binnen In h.t Uil de strppkplankaatt behorende! bipaaltle' tijd de in het streekplan eerste deel van hel rapport, dat de re- aeerpiegde sedaehte op dit punt In soUaten van het ondUr.neb beval, is bestemmingsplan regelen, een nieuw hoofdstuk ingevoegd over de \ya| betekent nu dit verschil tussen de Industrievestiging langs de Westerschei-1 streekplannen ,ou«le stjjl'en de huidige de. Daarin wordt oa gewezen op de tej streekplannen voor «Ie burger? Moest verwachten groei \an chemische indus- |,jj voorheen als de bekende hok op trie en aardolieraffïnage, terwijl men ge- ,jf. haverkist zitten en opletten, of een zien de recente ontwikkelingen in de ko- streekplan aan zjjn grond wel de ge mende jaren rekening moet houden met j wenste gebruiksmogelijkheden liet ol een verdergaande toeneming van «Ie verleende, thans is het zwaartepunt ver- seheepsgrootte en mogelijk ook van deI naar de gemeentelijke bestem-j capaciteit van de Westerschelde. 1 mmgsplannen. Tegen een bestcmmings-i Volgens het rapport dient de industriële I Pla" f» burger ,v,„aJ, vroeger ontwikkeling langs de Westerschelde bijJ" drie instentieo opkom» (go- voorkeur te worden geleld naar de oever- s' 1 rd staten, stroken bij Vlissingen-Sloe en zuidoos-aronnj. lelijker en ten westen en noordoosten I van Terneuzen. Het tweede deel van het rapport, dat de ontwikkeling in hoofdlijnen aangeeft en! Niettemin kunnen er gevallen zijn waar een toelichting bevat, heeft er een hoofd-1 .-n het voor de burger zaak is zijn stuk over de waterwinning bijgekregen. belangen in een eerder stadium te be- Ter bescherming van de belangen van pleiten. Het kan voorkomen, dat dol EERDER STADIUM' waterwinning zijn twee waterw plaatsen opgenomen, namelijk die van Oranjezon en van Dishoek met con maximum jaarcapaciteit van respectie velijk 900.000 en 250-000 kubieke meter. Er wordt voorts een wijziging voor gesteld op het punt van de bouw van kassen in het landschappelijk waar devol agrarisch gebied. Op de streek- bntwikkellng, waarvoor zijn belangen j moeten wijken of waarbij deze belan gen zijn betrokken, alleen maar be-1 oordeeld kan worden in een ruimer j verband, dat het kader van een bestem-1 mingsplan te buiten gaat. Dan is hetj ontwerp van een streekplan de aange wezen gelegenheid om bezwaren te ma-| ken. Of dit het geval is zal van geval Slot van pag. 1 tendienst mogelijk (een complete cy clus dus van heen- en weervaren met bijbehorende laad- en lostijd) maar misschien zelfs een' 40-minu- tendienst. De bemanning van een dubbeldekker hestaat uit 13 perso nen. die van een huidige prinsessen- hooi uit 10. .Zow el de aanschaf fin gs- als de personeelskosten van een dubbeldekker zijn relatief «lus aan merkelijk lager dan die \aii een prin- sessenboot', aldus de heer Nieuwen- liuis. Overigens zullen er ook nog andere schepen ingezet moeten worden om dat de dubbeldekker niet precies ,om liet uur' vaart en andere boten dus voor regelmatige aansluitingen op de uurdiensten van bussen en trei nen moeten zorgen. In totaal is bqna zestig miljoen met dit project gemoeid: 20 miljoen voor de dubbeldekker en 35 a 40 miljoen voor de aanpassing van de veerha vens. kon de heer Zuurdeeg vertel len. De haven van Perkpolder wordt bijna vier keer zo groot. Minder in grijpend is hel werk aan de veerha ven Kruiningen omdat deze haven in 1953 pas werd uitgebreid. Vanzelf sprekend; de ingrijpende aanpassing van de veerhaven Perkpolder werd eerst getoetst in het waterloopkun dig labaratoriuni in De Voorst. Dit om extreem aanslibben te voorko- Op de opstelplaatsen kunnen een indrukwekkend aantal auto's een plaats vinden. In Perkpolder ko men er twintig rijen van 120 me ter en in Kruiningen zelfs 30 rijen van 120 meter. In twee lagen ver laat het verkeer de dubbeldekker. Na vele honderden meters komen de twee lagen uiteraard gelijk vloers weer bij elkaar. Daar wor den de vrachtwagens van het bo venste dek door verkeerslichten tegengehouden tot de personen wagens van het benedendek zijn gepasseerd. De auto's die de dubbeldekker in Perkpolder verlaten vinden een vier- baansweg van slechts drie kilometer lengte voor zich. .Dat is natuurlijk te weinig om het verkeer te sprei den', aldus de heer Zuurdeeg, die de verzekering gaf dat ,zo snel mo gelijk de rondweg om Kloosterzandc aangelegd zal worden'. De wegen aanleg bij Perkpolder kost vijf mil joen. Om de statenleden een indruk le geven van de duurte van de grond vertelde de heer Zuurdeeg nog dat de grond die rijkswaterstaat moet aankopen in De Poel bij Goes 50.000 gulden per hectare kost. Heftig fulmineerde de heer H. P. Huijsman, directeur van Het Veerse Meer, tegen de lage subsidieregeling (50 procent) van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk voor recreatievoorzieningen in en aan het meer. Hij deed dat tij dens een koffiemaaltijd die de sta tenleden genoten gedurende een vaartocht met het ms .Schouwen- Duiveland' op het Veerse Meer. De heer Huqsman vertelde dat hel meer 2400 ha groot is. waarvan 1500 ha bevaarbaar. Er zijn 1500 ligplaatsen voor jachten 1 per ha. Een zeer groot percentage van de jachten is afkomstig uit Duitsland. Engeland, België en Frankrijk. De heer Huïjs- man bestreed dan ook de stelling dat liet Veerse Meer slechts regionale betekenis zou hebben. .Integendeel, het gaat hier om een nationaal, zelfs internationaal belang', aldus deze directeur. Hij noemde de financiële last die de omliggende gemeenten hebben in verband met het stimule ren van de recreatie onevenredig zwaar. Hij zag twee oplossingen voor dit financiële probleem: het minis terie moet de subsidie (nu 50 pro cent) drastisch verhogen en de ge meenten moeten gelegenheid krijgen toeristenbelasting in te stellen. Vorig jaar zijn bij de NV Koninklij ke Maatschappij De Schelde op de reparatiewerf Scheldepoort 250 sche pen gerepareerd. De grootste was 40.000 ton. Er waren in totaal 805 dokdagen verdeeld over drie dok ken. Dat alles vertelde de heer Hui- zinga. Dri«! dokken is al Daarom kon «le hef nieuwtje meedelen: neemt De Schelde eei een hefcapaciteit vi gebruik. ,Het is geei dus de heer Huizinga, beginnen is ook beginnen'. Het sta tenlid R. Hol uit Terneuzen wees op de stormachtige ontwikkeling in de scheepvaart steeds grotere schepen. ,lk heb zelfs gelezen van schepen van 750.000 ton', aldus de heer Hol. De heer Huizinga meende dat, Vlis singen gewoon rekening heeft te hou den met de nautische begrenzingen. Schepen van 70.000 k 80.000 ton kun nen Vlissingen-Oost echter bereiken. ,Als we economisch willen blijven draaien zullen we binnen afzienbare tijd moeten uitbreiden. Binnen afr zienbare tjjd moet er een groot dok komen en we «lenken aan een dok voor schepen van 70.000 k 80.000 ton', aldus de lieer Huizinga, die ook met kiem voor een snelle haven- ontwikkeling pleitte. Een positieve verwachting ten aanzien van die havenontwikke- ling kwam van de heer J. van Konijnenburg, directeur van het Havenschap Vllssingen-Oost in oprichting: hij deelde mee dat het dn bedoeling is dat de grondstof leer te weinig. Huizinga een >ver 14 dagen vierde dok met n 8000 ton in groot dok', al- Eeti i/roep statenleden bij de aan- passingsicerkzaamheden aan de veerhaven in Kruiningen. (Foto PZC) fen voor Hoechst Vlissingen mcL- tertijd met zeeschepen uit Florida zullen worden aangevoerd en niet via Rotterdam (met binnensche pen zoals aanvankelijk zal gebeu- Hij bestreed de mening van het Dag blad Scheepvaart dat een project als Rijnpoort (dat in het Westland wordt aangelegd) niet in Vlissingen kan omdat Vlissingen minder goed be reikbaar zou zijn, minder geschikt voor containervervoer en langere aan- en afvoe.rwegen. De heer Van Konijnenburg stelde dat het gaat om niet name gespecialiseerde Ujn- vaart, schepen dus die Vlissingen gemakkelijk kunnen bereiken, dat er voldoende ruimte in Vlissingen-Oost te creëren is voor het containerver voer en dat de langere aan- en af- voerwegen geen bezwaar zijn omdat daar tegenover staat dat het meest kapitaalintensieve vervoer (het schip) een kortere weg aflegt. Vlis singen kan dus zeker wel een alter natief zijn voor het Rijnpoortpro- ject. Veel over de geschiedenis en de produktie van Hoechst werd verteld door dr ir J. Nijdain, procuratiehou der van Hoechst Vlissingen NV. Hij deelde mee dat de fabriek die fosfor gaat produceren onder meer no dig voor produktie van wasmiddelen - volgend voorjaar op gang komt en dal inmiddels begonnen is met de bouw van een tweede produktie- eenheid. De fabriek start met 340 werkne mers. Na circa vijf jaar zullen 800 A 1000 werknemers nodig zijn. In de praktijk zijn er echter ja renlang veel meer mensen nodig in verband met de bouw en uit breiding van de fabriek. Thans werken er 850 mensen aan deze fabriek: 450 Nederlanders en 400 Duitsers. Dit laatste werd mee gedeeld door de heer J. G. K. Brookhuis, algemeen directeur van Hoechst Vlissingen. De heer Nijdam kon nog vertellen dat 1 maand geleden Hoechst Vlis singen al startte met een bedrijl's- school (in een gebouwtje bij de fa briek met 8 leerlingen). Hij en dc heer Brookhuis pleitten voor chemie- cursussen aan de uts en hts. Op vra gen van statenleden wees de heer Nijdam ook nog op de vérgaande maatregelen die Hoechst Vlissingen neemt tegen lucht- en waterveront reiniging. Voor de installaties die in dit verband nodig zijn heeft Hoechst Vlissingen 3V4 miljoen geïnvesteerd. Mr J. van Aartsen bedankte steeds de vele sprekers op deze dag. MIDDELBURG .Actief en op ni veau' moest de .hearing* over het vre- «lesweekthema .Geen spreiding van kernwapens, wel spreiding \an wel vaart' zijn, die donderdagavond werd gehouden in de aula van «lë christelijke hbs in Middelburg. De organisatie be rustte bij de interkerkelijke contact commissie en «le oecumenische jeugd raad aldaar. 'oor het tweede deel van dc av erd er wel actief geilebatteerd. waar bij er enkele malen een discussie ont stond tussen vrijwel alleen maar pre dikanten aan «le ene en de andere zij- an de tafel. Vergeleken met de teach-in over Viet nam, die de oecumenische jeugdraad Middelburg vorig jaar hield werden dus we! geluiden van kerkelijke zijde ge hoord. Op de teach-in werden die node gemist. Wie op deze hearing niet aan wezig waren: Zeeuwse kamerleden. En kele van hen- hadden toegezegd indien zij gelegenheid hadden maar de alge mene beschouwingen in het parlement lieten hun geen tijd. De hearing leverde geen nieuwe ge zichtspunten op en evenmin ten aan zien van de vragen over het standpunt van de kerken in oorlog en vrede, ten aanzien van de atoombom, alsmede de verhouding krijgsmacht-maatschappij en de hulp aan de ontwikkelingslan den. De vragenstellers waren de heren M. Beinenia, christen-radicaal en de heer G. A. de Kok, hoofdredacteur van de PZC. Hun vragen waren gericht aan een .panel', bestaande uit mej. dr A H. A. Bakker, doopsgezind predikant, ds P. van Til. gereformeerd, lucht machtkapitein K F. Scholten, voorheen in Middelburg, thans in Woensdrccht en de leraar economie dr E. J. Prins, tevens wethouder in Goes. litaire dictaturen, zoals Griekenland, in de NAVO en het belang van een lid maatschap van China in de VN. Dr Prins ging vervolgens in op de ver houding rijke-arme landen, op de onge lijke verdeling van economische macht, die tot oorlog leidt, en op de aantrek kingskracht, die juist het systeem van gedirigeerde landen hebben op de ont wikkelingslanden, omdat die een hoger inkomen hebben dan de .vrije' ontwik kelingslanden. Ingegaan werd daarna op de Neder landse regeringspolitiek, waarop scher pe kritiek werd geuit, omdat deze géén oplossing biedt voor de structurele pro blemen, grondoorzaak van de huidige welvaartèverdeling. De opmerking van dr Prins dat de he le discussie over de ontwikkelingshulp, zoals die momenteel wordt gevoerd, zinloos is. omdat alleen een structurele verandering zin heeft kreeg nogal wat kritiek. Daarmee kwam men op de kern van alle vraagstukken, de econo mische situatie van de werelddelen, de verdeling van de welvaart en de taak van de.kerk daarbij, zo die al een taak heeft,-want ook daarover waren de me ningen verdeeld. Dr Bakker maakte daarbij de op merking, dat. een aantal leden van de kerken hun taak en die van de kerk in de hulp aan de arme landen niet zozeer zien. wat de schuld is van hen, die de leiding hebben in de kerken. De menselijke solidari teit is soms nog ver te zoeken. Deze predikante zei over de atoom bom- ,zo'n kwaad moet onmiddellijk worden opgeruimd. Oók eenzijdig: ér moet iemand beginnen. En als iemand moet beginnen met dit goddeloze en on menselijke wapentuig af le schaffen dan zouden het die landen moeten zijn. die zich nog christelijk noemen'. (Alen zie ook «le .kerkpagina', pagina 21 van vandaag Red. PZC). Agressie Kapitein Scholten werd eerst uitge hoord over zijn standpunten ten aan zien van leger, atoombom, vredes macht en de bescherming van dienst weigeraars. Via zijn antwoorden kwam men op de beeldvorming rond de krijgs macht. die. zoals werd opgemerkt, in vele gevallen identiek is aan agressie. Aangesneden werden daarna de oorlog in Vietnam, de samenwerking met mi-- Leken spreken in r k kerkdiensten te Breskens BRESKENS In het kader van de vredeswede zullen mevrouw E. S. van Hinte-Zandvliet en de heer Jan van Hinte uit Sint-Kruis spreekbeurten hou den tijdens de kerkdiensten dit week einde in de r-k kerk te Breskens. Ze spreken in de avonddienst van half acht zaterdagavond en in de zondag morgendiensten van half acht en half tien. Dankbaar en blij geven wq kennis van de geboorte van ons dochtertje GERDïNA MARLEEN Middelburg, 13 oktober 1967. Nieuwe Burg 20. Enige en algemene kennisgeving. Heden werd plotseling van ons weggenomen onze geliefde broeder, zwager en oom CORNELIS COENRAAD HOLSTEIN op de leeftijd van 52 Jaar. Uit aller naam, C. Holstein. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 17 oktober te 3 5.00 uur op de alge mene begraafplaats le Groede. Groede, oktober 1967. Heden overleed onze geliefde broeder, zwa ger en oom, de heer JOHANNES POLDERMAN op de leeftijd vun ruim 65 jaar. Vrouwenpolder: H. Polderman- Polderman J. Polderman Middelburg: A. Polderman C. Polderman- Kakebeke Serooskerke (W.): A. Polderman C. Polderman van der Meule Hippolytushoef: W. Polderman A. Polderman- Plaggenborg St .-Laurens: P. Polderman W. Polderman- Hillebrand Middelburg: P. Polderman- Geerse Neven en nichten Middelburg. 13 oktober 1967. Algemene kennisgeving. Heden overleed in het Gasthuis m(jn onvergete lijke man JOHANNES POLDERMAN op de leeftijd van ruim 65 jaar. Middelburg, 13 oktober 1967. Seisstraat 9. De overledene is opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuren dagelijks van 10.00-11.00 en van 18.00-19.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben dinsdag 17 oktober om 13.00 uur op de algemene begraaf plaats. Vertrek van hel rouwcentrum Heren gracht 44 om 12.30 uur. Heden overleed, rustig en vredig, na een ge duldig gedragen lijden, onze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader ADRIAAN GOEMAN echtgenoot van Cornelia Mieras, op de leeftijd van bij na 74 jaar Yerseke: C. Goeman-Mieras Middelburg: J. Goeman J. Goeman- Duinkerké Conny en Marja. Yerseke: A. Goeman J. S. Goeman- Koekkoek Adi'i Ri. en Corrie Den Helder: A Goeman M Goeman- Duinkcrke Audré en John Vlissingen: D. Schipper-Goeman N. Schipper Dick en Arendo De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 17 oktober, op de algemene begraaf plaats te Yerseke, om 13-00 uur vanaf liet sterfhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 6