Pakket aanvullende maatregelen gevraagd Mammoetwerf op Maasvlakte Staking een feit bij Bata in Best Klaus Schiitz: kandidaat-burgemeester voor Berlijn 3 Op korte termijn soelaas bieden Israël wegens moord op Arabieren UITVOERDER EVENEENS INGESLOTEN JACQUELINE KENNEDY SPREEKT VERLOVINGSGERUCHTEN TEGEN DRIE DODEN BIJ BOTSING DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR BIESHEUVEL WIL ACTIE TEGEN WERKLOOSHEID Arrestaties in Pijpleiding-affaire (Van onze parlementaire redactie). De antirevolutionaire fractielei der,mr B. W. Biesheuvel, heeft woensdagmiddag in de tweede ha mer een pakket van aanvullende maatregelen tegen de werkloos heid geëist, waardoor op korte termijn soelaas wordt geboden. De regering kan niet volstaan met adviezen te vragen, maar er moet spoedig iets gebeuren, zei hij. Als het kabinet voor de maatregelen extra geld nodig heeft, is zijn fractie bereid aan de beschikbaar stelling daarvan mee te werken. Mr Biesheuvel was zijn rede begonnen met er op te wijzen dat .kritiek op en steun aan een kabinet zeer goed kunnen samengaan en moeten samengaan. Men kan kritiek uitoefenen op de inhoud van de troonrede en een tekort aan visie in dat stuk bespeuren, maar geenszins zijn vertrouwen in een kabinet opzeggen'. Maatregelen Hij wees op de maatregelen die de rege ring reeds tegen de werklooshèid heeft genomen, maar vond niettemin dat we voor een ernstige situatie staan. Hij vroeg daarom aandacht voor de vol gende maatregelen: 1. aanvullende gerichte uitgaven tei verbetering van de infrastructuur in de stimuleringsgebieden, ook op toe ristisch gebied: 2. een verdere versoepeling van de sti- mulerings- en premieregelingen voor de industrievestiging in die gebieden, waarbij hij vooral dacht aan optrek king van de investeringspremie 25 procent; 3. afschaffing van de schorsing van vervroegde afschrijving voor landsdelen, die het sterkst door de huidige werkloosheid zijn getroffen. De financiering van zo'n pakket van maatregelen mag volgens de AR-fractie geen probleem vormen. Aanvullende dekkingsmaatregelen moeten zo nodig worden getroffen. Ook de bestaande deviezenreserves zouden kunnen worden aangesproken. Mr Biesheuvel vroeg voorts bij welk aantal werklozen het ka binet de op de begroting gezette reser- vepost van honderd miljoen gulden wil gaan gebruiken. Mr Biesheuvel zei, dat mede met het oog op de werkgelegenheid het totale woningbouwprogramma voor 1968 moet worden gerealiseerd. De verschuiving van 7500 woningen van de woningwet naar de particuliere Sector mag niet lelden tot 'n vermindering van de totale produktie. Hij informeerde hoe de rege ring kent te zullen optreden als 't aantal woningen in de particuliere sector be- .neden het programma blijft. Uilgaven voorman vond dat mr Luns in de Ver enigde Naties het standpunt van de kamer op goede wijze naar voren heeft gebracht. KVP ,lk vind deze begroting een zeer zware, zij toont ons volk de lasten waarvoor wij staan', dit verklaarde de financiële specialist van de KVP- fractie, drs H. A. C. M. Noteboora, woensdagmiddag. Drs Noteboom vond de voor 1968 bere kende begrotingsruimte aan de hoge kant. Minister Witteveen had de toene ming van de begrotingsruimte bere kend op 6 procent, uitgaande van een stijging van het nationale inkomen met 4,8 procent en een begrotingsfeenMF 4,8 procent en een progressiefactor in de belastingopbrengsten van 1,25 pro cent. Drs Noteboom herinnerde eraan, reeds vorig jaar de groei met 4,8 procent van het nationale inkomen te hoog te hebben gevonden. En dat vind ik nog, verklaarde hij woensdagmiddag. Als de hoop in vervulling gaat, dat de prijzen in de komende jaren minder zullen sty- gen dan voorheen, dan mag in latere jaren de bijstelling van de begrotings ruimte niet meer zo geschieden. De begrotingsruimte voor 1968 wordt volgens de miljoenennota niet 123 mil joen overschreden. Drs Noteboom zag echter een uiterst zorgvolle situatie ont staan, Indien de stijging van de particu liere woningbouw beneden de raming zou blyven, in welk geval volgens do plannen van de regering, do woning- wetbouw zou worden uitgebreid. Dan zal echter de overheid meer geld moeten uitgeven en zal de begrotingsruimte nog meer worden overschreden. Verder wees drs Noteboom op de toene mende uitgaven voor de uitvoering van de mammoetwet en op de uitgaven voor de ontwikkelingshulp, die we jaarlijks aanzienlijk willen verhogen. Pijn TEL AVIV (AFP) In Israël zjjn twee leden van de grenspolitie gearres teerd onder verdenking de moord op twee Arabieren te hebben geploegd hy Rammallali, ten noorden van Jeruza lem. Een '.'/oordvoerder van de politie zei dat de auto van de twee Arabieren ver moedelijk in botsing is geweest met de auto van de politiemannen. De politie mannen hadden dé Arabieren gearres teerd en op enige afstand van de plaats van het ongeluk neergeschoten, Het in cident heeft grote opschudding wekt onder de Arabische bevoll de omgeving. olking in De ombuiging van het beleid, waartoe het kabinet heeft besloten was noodza-, kelijk, zo vond de heer Noteboom. De vraag is echter of deze ombuiging dit jaar al voldoende in de begroting tot uit drukking is gekomen. Met deze ombui ging gaat pijn gepaard en de heer No teboom vreesde, dat in de komende jaren nog meer pijn nodig zal 'zijn. In het licht van deze zware begroting wilde drs Noteboom herhalen wat drs Schmelzer dinsdagavond reeds had ge zegd, dat er in deze kabinetsperiode geen ruimte zal zijn voor neutralisering van het reële progressie-effect in de ta rieven van de loon- en inkomstenbelas ting, anders dan door verschuiving. Niettemin acht zijn fractie een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting noodzakelijk. Wat het dekkingsplan betreft, verklaar de drs Noteboom dat zijn fractie bereid is de regering de gevraagde middelen te geven. De maatregel met be trek Icing tot de buitengewone lasten ligt ons echter nog moeilijk, hoewel liet wetsontwerp er gunstiger uitziet dan door de eerste perspublikaties werd verwacht. Slot van pag. 1 I heeft aangedrongen op vergaande sa menwerking tussen de Nederlandse scheepswerven. Wrj meenden dat de op de persconferentie ter sprake. NDSM, die grote schepen bouwt en re- ,We hebben de heer Verolme ge- pareert, ook aan dit project mee moet vraagd om mee te doen', aldus dedoen, aldus de heer Meeuwisse. heer Meeuwisse. Over de plannen Zeven doden bij vliegtuigongeluk BELGRADO (AFP) Bij Bor in Joe goslavië is dinsdagmiddag een zaken- vliegtuig met zeven inzittenden neer gestort. Allen kwamen om. BREDA (ANP) Woensdagmiddag is een uitvoerder van het aannemersbe drijf Algera F. de H. uit Wolvega voor de rechter-commissaris te Breda, m; Aerden geleid en evenals de verdachte D. T. uitvoerder van het technisch bu reau Tebodin in Den Haag, Ln liet huls van bewaring ln Breda ingesloten. De vordering van de officier van justi tie tegen deze verdachte tot in bewa- ringstelling werd door de rechter-com missaris ingewilligd. Ook aan De N. wordt artikel 331 van het wetboek van strafrecht, het plegen van bedrog bij bouwwerken, tenlaste gelegd. Ook ten aanzien van De H. staat niet vast dat hij in opdracht heeft gehandeld. Dit wordt echter ook niet uitgesloten ge acht. De rijkspolitie te Made en ir C. Mink uit Rijswijk, de technische des kundige, zetten het onderzoek voort. ERNSTIGE GEVOLGEN DOOR ENGELSE TOETREDING ENGELSE KANAALEILANDEN ZIJN BANG VOOR DE EEG LONDEN (AP) De missie van het parle- Engeland werd verzocht Kanaaleilanden, de oud- ment van Jersey ver- een delegatie uit Jersey ste Britse bezittingen klaarde dat toetreding te ontvangen om de zaak met zelfbestuur, hebben van Engeland tot de te bespreken. Dit zuide- verklaard dat zij niet EEG ernstige gevolgen lijkste van de Kanaalei- meedoen als Engeland zal hebben voor het ei- landen ligt 140 km van lid wordt van de Euro- land als geen bijzondere de Engelse kust en 24 pese Economische Ge- regelingen worden ge- km van de Franse, meenschap. troffen. De commissie meende dat Tersev zich 0ok Guernsey, het twee- Guernsey, Alderney en „oe? hoeden voor de de eiland afmeting, Sark hebben Londen -.pp stuurde Londen een rap- hu» standpunt alt- p^e^n port, waarin bezorgd- o£, De lijden onder de Franse held ,verd uitgesproken 100.000 inwoners van ,tallaaBse c0„cmTen- aa""en van land" de eilanden zijn bijna bouw, belasting en ïm- geheel afhankelijk van D commissie was ver_ migratie als Engeland landbouwprodukten die Ud wordt van de EEG" ET4Tnn^V°wwd^i recht °P zelfbestuur en De hele economie van - g j speciale belastingvoor- Guernsey Is afhankelijk waarden de inkom- van de uitvoer naar En- ilasting is 20 pro- geland van tomaten, vergeleken met 40 groenten en bloemen ter procent op het vaste- waarde van 150 miljoen Een buitengewone com- land zal verliezen. gulden. van overeenkomsten uit SINDS WOENSDAGMORGEN KWART VOOR ACHTi achter stakers (Van onze correspondent) BEST Sinds woensdagmorgen 7.45 uur wordt er zo goed als niet meer gewerkt bij de NV Schoen- en Lederfabriek Bata te Best nabij Eindhoven. Het werk werd door 650 mannelijke hand arbeiders geweigerd, nadat een laatste poging om tot onderhande lingen te komen, op niets was uitgelopen. Onder de stakers bevinden zich 400 georganiseerde werknemers, voor plus minus 95 procent lid van de katholieke bond St.-Willibrordus. De 170 buiten landse gastarbeiders, die bijna geen van allen georganiseerd zijn, verklaarden zich solidair met e Nederlandse col lega's. Op de stakingsvergaderingen van dinsdagavond en woensdagmorgen werd ook bekend gemaakt dat de neutrale, de christelijke en de Belgische vakbond hun leden hadden opgeroepen zich ach ter de staking te plaatsen. toepassing van de bedrijfstak-c Deze voorwaarde was echter vakbonden onaanvaardbaar. Turken Terwijl op het stakingsbureau in het gebouw .Kadans', op 500 meter afstand het bedrijf, het .hand-ln-hand'-strljd- een beetje sip voor zich uit te kijken. Zij overdachten namelijk de mededeling van directeur Samec en personeelschef CAO Inclusief de nevenbedrijven. die tot nu toe normaal kunnen doorwerken in Kerkrade en Nederweert werken er bij de Bata 1200 man. De vrouwe lijke werknemers en de portiers zijn in Best niet bij de staking betrokken. Het kernpunt waarom dit geschil draait, is de Invoering van een eigen Bata-cao, zoals die gbld tot en met april van dit jaar. Daarna Is Bata teruggevallen op de diverse bedrijfstak-cao's voor de schoen-, rubber-, leer- en textielindu strie. De toepassing van deze cao's is voor de vakbonden onaanvaardbaar. Voorzitter De Groodt van St.-Willibror- dus zegt ervan: .door de toepassing van de bedrijfstak-cao's, zoals Bata ze ziet, weet niemand meer waar hij aan toe is. De werknemers kijken bij iedere uitbetalingsdag met angstige nieuws gierigheid uit naar wat. er nu weer in het loonzakje zit.' Het aanbod van bemiddeling door de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars werd aanvankelijk door de Batadirectie af gewezen, maar iater werd dit aan bod aanvaard onder de voorwaarde, dat alleen gesproken werd over Van de Loo van woensdagmorgen acht uur. Aan een delegatie van de Turkse werk nemers werd toen bericht, dat als zij meestaken, dit tot gevolg heeft, dat hen de toegang tot de Batapensions, waarin de gasten zijn ondergebracht, zal worden geweigerd en dat ze lines recta naar Turkije zullen kunnen te- rugkeren. Overigens hebben de meeste ongeorga niseerde arbeiders zich bij de stakers geschaard. Om het financieel te kunnen verantwoorden sloten zij zich in groten ;etale, circa 150, bij een vakbond aan. De beambten werken normaal door. daar hun eigen cao nog een looptijd heeft van een jaar. De kans dat de beambten, die over de toekenning van iremïes en toeslagen ook niet tevre den zijn, zich bij de staking aan zullen sluiten, is klein. Hoewel het aantal on georganiseerde beambten groot is, leeft er de vrees, dat een algehele staking zeker tot sluiting van het Batabedryf zal kunnen leiden. Deze vrees wordt nog bekrachtigd doordat er de laatste tijd nauwe contacten waarover die dan ook mogen zijn met het grote be drijf van Bata in Zuid-Frankrijk plaats vinden. Onder normale omstandigheden heeft het bedrijf een dagproduktle van enkele duizenden paren schoenen. Woensdagmorgen werden er echter slechts 500 gemaakt, waarvan 450 paren werden afgekeurd. van de heer Verolme zei hij onder meer, dat de drie scheepswerven van mening zijn dat het navigeren met grote eenheden van 200.000 tot een miljoen ton niet uitvoerbaar is op zo'n druk bevaren rivier als de Nieu we Maas en aansluitend de Nieuwe Waterweg. Wij verschillen van opinie met de heer Verolme over de economische exploitatie van grote reparatiedolc- ken in het Botlekgebied. Men zal daar zeker twee keer in de week de scheepvaart in de Waterweg blok keren en wij zijn van mening dat dat niet te verdedigen is, aldus de direc teur van Wilton-Feijenoord. Kritiek Over de plaats van vestiging zijn er nog enkele moeilijkheden met liet ge meentelijk havenbedrijf, zo liet de heer :uwisse weten. De drie scheepswer- geven de voorkeur aan een stuk terrein begrensd door twee havenar men, maar hierop rust een optie voor vestiging van een hoogovenbedrijf tot 1 april 1968. Ook als de betrokken par ty van de optie afziet, is toewijzing van dit terrein nog niet helemaal zeker, zo liet. de directeur van Wilton-Feijenoord weten. De andere terreinen die ln aan merking komen zijn ongunstiger omdat kanaal komt en dan moeilijkheden zal men dichter by de ingang van het Beer- gaan ondervinden in verband met de scheepvaartbewegingen. Over de rijksuitgaven zei de AR-fractie- leider onder meer dat minister Witte veen duidelijk heeft laten zien dat de stygmg van de staatsuitgaven geen mo nopolie van het kabinet-Cals is ge weest. Het uitgavenniveau van 1968 heeft een recordhoogte bereikt. Bij zijn fractie bestaat daar begrip voor. gezien de grote problemen wa binet zich zag gesteld. Bezorgdheid had hij over de indruk die de regering ves tigt, dat belastingverlagingen in de ko mende jaren waarschijnlijk zijn. Hij wilde manen tot de grootste voorzichtig heid. De ontwikkelingshulp, zo zei mr Bies heuvel verder, moet tydens cleze kabi netsperiode dus uiterlijk in 1971 op 1 procent van het nationaal inkomen worden gebracht. De beperkte verhoging van ontwikkelingshulp op de luidige be groting (75 miljoen) wil zijn lractic aanvaarden, als het een aanloop tot een grotere sprong voorwaarts is. Ilij her haalde het eerder ingenomen stand punt, dat de AR eventueel bestemmings heffing voor ontwikkelingshulp wil aan vaarden. Hy vroeg de regering voor de behande ling van buitenlandse zaken nog eens haar standpunt Inzake Vietnam nauw gezet te overwegen. Hij bespeurde een verdere ontwikkeling van het regerings standpunt sinds het kamerdebat van eind augustus over Vietnam. De AR- ADVERTENTIE) In een gesprek met het ANP zei scheepsbouwer C. Verolme woensdag avond dat hem inderdaad is gevraagd om mee te doen aan dit project. Hij voelt hier echter niets voor, omdat by zijn werf in het Botlekgebied voldoende ruimte aanwezig is voor zy'n mammoet- dokken. Volgens de heer Verolme is het niet gewenst dat er in het Rotterdamse havengebied twee van deze grote scheepsbouw- en dokondernemingen worden opgezet. Dat is zijns inziens ook i de mening van de burgemeester van net ica- Rotterdam en van de rijksoverheid. Hy betwijfelde of men op 1 januari al kan beginnen, omdat het terrein eerst nog bouwrijp gemaakt moet worden, wat nog miljoenen zal vergen. De heer Ver olme stelde tegenover de streefdatum medio 1970 zijn project in het Botlek gebied waar naar hy woensdag avond zei een dok voor schepen van een miljoen ton over circa vijftien maanden gereed zal zijn. Op een vraag of in het overleg met de drie andere scheepswerven ook de mogelijkheid van samenwerking op het terrein bij _zyn werf is besproken, zei de heer Verolme: dit is in de structuur van myn bedrijf onmogelijk, omdat alles ln een stichting is ondergebracht. Naar aanleiding' van de genoemde be gindatum in januari aanstaande en de streefdatum voor het gereedkomen van de werf op de Maasvlakte, medio 1970, liet de heer Verolme zich ontvallen: .al lemaal fantasie'. de harde matras met alle comfort van een zachte! Samenwerking Het woensdagavond bekendgemaakte project is een voortzetting van reeds, bekende plannen van de Rijn-Schelde en Wilton-Feijenoord om gezamenlijk op de Maasvlakte dokken te bouwen. De NDSM is later met deze twee wer ven tn gesprek gekomen. De heer Meeuwisse zei hierover, dat de NDSM speciaal in de .picture' is gekomen als gevolg van het rapport-Keyzer over de Nederlandse scheepsbouw, dat steeds WILSON SLOOT VREDE MET ,THE MOVE' LONDEN (RTR) Het geschil tussen de Britse premier Harold Wilson en de popgroep ,Tlie Move' is voor een Londense rechtbank bijgelegd. Wilson diende een aan klacht in nadat de ,The Move" kaarten hadden verzonden om hun nieuwe plaat aan te prijzen. Daar op was Wilson zittend op een bed afgebeeld. De groep bood hier voor verontschuldigingen aan en beloofde de opbrengst van de plaat aan door de premier aan te wij zen liefdadigheidsinstellingen te schenken. Als gemachtigde van Wilson trad op de bekende advo caat en vroegere conservatieve minister Quintin Hogg. Twee man gepakt wegens poging tot doodslag DEN HAAG (ANP) Do Haagse po litie heeft dinsdagavond tegen half twaalf de 24-jarige C. C. S. en de even oude A. H., beiden los werkman van beroep, aangehouden verdacht poging tot doodslag. In een auto, door S. bestuurd, waren zy even tevoren tot driemaal toe in gereden op twee jonge vrouwen in de Oog in 't Zeilstraat, een straat waar - volgens de politie nogal .getippeld' wordt. Beide mannen konden worden Ingesloten omdat het nummer van de auto door voorbygangers was opgeno men. NEW YORK (REUTER) Mevrouw, Jacqueline Kennedy beeft dinsdagavond ten stelligste een 'bericht ontkend, dat zij binnenkort haar verloving zou aan kondigen met Lord Harlech, de voorma lige Britse ambassadeur in Washing ton. Het bericht, dat was verspreid door het televisiestation WCBS, was afkomstig uit het dagblad .Women's wear' dat doorgaans over betrouwbare bronnen in de society van New York beschikt. De secretaresse van mevrouw Kenne dy, Nancy Tuckerman, verklaarde toe stemming te hebben te verklaren dat het bericht volkomen onwaar is. Er doen reeds geruime tijd geruchten de ronde over een romance tussen de weduwe van de vermoorde Ameri kaanse president en Lord Harlech, wiens vrouw in mei van dit jaar bij een auto-ongeluk in Wales om het le ven kwam. Mevrouw Kennedy was op de begrafenis aanwezig. In juni jongstleden onderbrak mevrouw Kennedy een vakantie ln Ierland om op het vliegveld Shannon Lord Harlech te ontmoeten. Deze reageerde op pers berichten over een romance tussen beiden met de verklaring: .Mevrouw Kennedy en lk zijn reeds 13 jaar goede vrienden, maar er schuilt geen waar heid in het verhaal over een romance tussen ons'. (ADVERTENTIE) de harde matras met alle comfort Yan een zachte! Foto: een archiefopname van me vrouw Jacqueline Kennedy en lord Harlech. Tweede verdachte Zweedse moord in Nederland SCHIPHOL (ANP) De laatste van de twee Nederlandse jongemannen, die eind 1965 in de Zweedse hoofdstad Stock holm hun 20-jarige landgenoot Henk Drost om het leven brachten, is woens dagmiddag omstreeks vier uur uit Stockholm op Schiphol aangekomen, na door de Zweedse regering op een vlieg tuig naar Nederland te zijn gezet. De 23-jarige Joop D. werd op Seliiphol onmiddellijk gearresteerd en naar het Rotterdamse huis van bewaring overge bracht. De dood op de weg AMERSFOORT (ANP) Bij de botsing op de Arnhemse weg in Amersfoort zijn woensdagavond drie personen om het leven geko men. Bij de botsing waren een vrachtauto en een personenauto betrokken. Het ongeluk gebeurde omstreeks zes uur. Het ongeluk vond plaats op de grens tussen Amersfoort en Leusden. De per sonenauto reed komende van de Lok- horsterweg. de Arnhemseweg op en kwam daarbij in botsing met een vrachtwagen met oplegger, gedeeltelijk geladen met stenen. De auto werd over een afstand van ongeveer honderd me ter meegesleurd in de richting van het viaduct van rijksweg 23. De drie slachtoffers zijn: de heer G. den Hartog (69) uit Weesperkarspel, die de auto bestuurde, de heer A. P. Hilhorst (66), loco-burgemeester van Soest, en zijn echtgenote mevrouw D. Hilhorst-van der Eyden (66). OOSTVOORNE (ANP) Dinsdag avond zijn op een kruispunt ln Oost- voorne een bromfiets en een auto met elkaar ln botsing gekomen. De bestuur der van de bromfiets, de 58-jarige heer J. Glasstra uit Hellevoetsluis, moest ge wond naar het Dijkzigtziekenhuls te Rotterdam worden vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. SCHIEDAM (ANP) Bij het over steken van de Burgemeester Van Haa- renlaan te Schiedam werd dinsdagavond de achtjarige Engelina de Vette te Schiedam aangereden door een auto. die door een rood verkeerslicht reed. Het meisje werd zwaargewond en over leed kort daarop in het ziekenhuis. WADDINXVEEN (ANP) Woens dagmiddag omstreeks vijf uur is het 3-jarige meisje Maria Kersbergen, die plotseling de straat overstak, door een passerende auto gegrepen. In de loop van de avond is hét kindje in het Sint- Josefziekenhuïs in Gouda aan de ver wondingen bezweken. (ADVERTENTIE) LIEF ZIJN De politie te Sl-Louis heeft een nieuw wapen ln gebruik ge nomen. Een firma ter plaatse heeft 48.000 repen chocola geleverd, die aan de agenten worden verstrekt om mee te nemen in hun patrouillewagens en te geven aan de kinderen, die zij te genkomen. De snoep moet dienen om het ijs tussen de jongens en meisjer en de politie te breken. TEGENVALLER Doordal de eigena resse van een origineel schilderij van Tiepolo de fiscus wilde oplichten, heeft de Italiaanse staat het werk kunnen kopen voor het belachelijke bedrag van vijf miljoen lire (ongeveer 30.000 "'ui- den). Markiezin Mariquita Serra dl Cas- sano wilde het schildery uitvoeren en gaf, om de rechten te ontduiken, een waarde op van vijf miljoen lire. Ze had hierbij echter geen rekening ge houden met een wet die de staat mach tigt om kunstwerken die worden uitge voerd zelf te kopen. Zo moest de mar kiezin haar .Heilige Lodewijk met cru cifix' voor een spotprijs afstaan. Ze ging ln beroep maar kreeg nul op het rekest omdat de gTondwet bij belasting-, fraude ,niet voorziet in enig recht van particulieren'. I VA/einig sympathie bij linkervleugel van de SPD (Van onze correspondent ln Bonn) "Ma de beroemde burgemeesters Ernst Reuter die eens de vrije wereld toeriep: ,Kijk naar deze stad!' toen de Sowjets haar met blokkade probeerden te wurgen Otto Suhr en Willy Brandt, zal met de te verwachten verkiezing van Klaus Schütz (41) tot burgemees ter weer een man aan het hoofd van de stad Berlijn komen die inter nationale ervaring heeft en ook verder kijkt dan de provinciaals Berlijnse neus lang is. Claus Schütz is al sinds jaren do naaste medewerker van SPD-voor- jltter en oud-burgemeester van Ber lijn, Willy Brandt. Hij was als sena tor (minister) voor federale aange legenheden lid van Brandts Berlijn- se regering en daarmede de officië le vertegenwoordiger van de stad in Bonn. Toen Willy Brandt in december van het vorige jaar van de Spree naai de Rijn verhuisde om minister van buitenlandse zaken en vice-kanse- lier in de coalitieregering van dr Kurt-Georg Kiesinger te worden, ging Schütz met hem mee. Brandt maakte hem staatssecretaris op het ministerie van buitenlandse zaken. Met grote diplomatieke tact heeft de partijleiding van de SPD in Bonn staatssecretaris Schütz als kandi daat voor het Berlijnse burgemees terschap naar voren geschoven. Zij vermeed formuleringen, die de gauw- op hün tenen getrapte en in hun reacties nogal onberekenbare lokale SPD-matadoren in Berlijn tégen een Schützkandidatuur ln het geweer hadden kunnen brengen. Dit was des te noodzakelijker, omdat juist deze lokale matadoren er wel ongeveer op hadden gerekend dat na het heen gaan van dominee Heinrlch Albertz nu één der hunnen de macht in han den zou nemen bijvoorbeeld de se nator (minister) voor jeugd- en so cial e zaken Kurt Neubauer (ook pas 45 jaar en vanwege zijn interesse voor een Berlijnse vertegenwoordi ging in de eredivisie van het West- duitse voetbal ook wel .voetbalsena tor' genoemd) of de senator voor woningbouw Rolf Schwedler (53). die beiden ijverig hebben gezaagd aan de poten van Albertz' burgemees terszetel. Er had niet veel behoeven te gebeuren om deze adjudanten der verschillende vleugels der Berlijnsi SPD in het harnas te jagen. Schütz die aan de Harvard- universiteit heeft gestudeerd er, jarenlang Willy Brandts verkiezings- manager in Amerikaaanse stijl was is hoewel hij een geboren Heidel- berger is, met alle Berlijnse water tjes gewassen. Hij is ln de Berlijn se SPD-organisa,tie groot geworden, zonder dat hij een uitgesproken .lo kale politicus' was en zonder dat hij in de machtsstrijd der laatste we ken werd gewikkeld. Wat hem ech ter bijzonder aanbevelenswaardig maakte voor liet op twee na belang rijkste ambt. dat de Bondsrepubliek te vergeven heeft (na het president schap en het kanselierschap) is zijn internationale ervaring geweest, plus het feit dat hij een heel ander type is dan de .regerende dominee'. Hein- rich Albertz, vooropgesteld dat hij- niet diens fout begaat om tegenover de Berlijnse socialisten die in meerderheid nog uit de échte arbei dersklasse stammen te veel met zijn intellectualisme te schermen. genomen. Albertz had voor de par tij en haar organen een grenzeloze minachting. Hij sprak meestal var. de .rovers' en zegt ook nu nog, dat hij door de ,partij-Mafia' ten val is gebracht. Zo is ook voor Klaus Schütz het bur gemeesterschap van Berlijn zeker geen sinecure. Het is eenvoudig on denkbaar, dat de interne machts strijd in de SPD nu maar ineens is afgelopen. De SPD-nmtadoren zul len Schütz als regerende burgemees ter accepteren omdat zij wel in zien dat Berlijnse problemen niet uitsluitend lokaal zijn, maar altijd een internationaal kantje hebben. Zij- zullen hem tandeknarsend aanne men, maar zij zullen Schütz zo snel mogelijk laten merken althans dat proberen wie het in de vroegere Duitse rijkshoofdstad eigenlijk voor het zeggen heeft. De rust in de Berlijnse SPD is nog lang niet teruggekeerd. De parti. bevindt zich altijd nog in een toe stand van opwinding en nervositeit Klaus Schütz is veel te intelligent om niet te weten, dat hij in Berliji. een soort .Himmelfahrtskom mande overneemt, een opdracht waarbij hij een goede kans loopt zijn politieke le ven te laten. Het blijft er ondanks de grote meerderheid voor Schüt:' bij, dat de linkervleugel van de partij (de zogenaamde" Knotsen- zwaaiers') hem niet mag. Deze wa al in 1961 tegen hem," toen Will;. Brandt hem als senator voor fede rale aangelegenheden in zijn rege ring opnam. Voor deze linkervleugel is Klaus Schütz te fijn, te .snotty', te in tellectueel. Dat hij de beste man is. die de SPD te bieden heeft ten slotte heeft de partij bij haar intre de in de Bonnse regeringscoalitie ei bij de bezetting van talloze hoge pos ten vele bekwame lieden ter beschik king moeten stellen en niet al te vee) over lijdt geen twijfel. ling heftig verdeelde Berlijnse SPD zal hij nog moeten bewijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 3