ZELANDICA Recreatie Tholen geïnventariseerd' Helmut Zacharias: drie dagen in Nederland BREDA BIER Houd die ellendige ladders voortaan onder de voet MEESTER VAN DE VIOOLSNAREN ZEEUWSE SCHOENMAKERS KWAMEN IN ZIERIKZEE BIJEEN Woongenot en kinderboeken op studiedag plattelandsvrouwen Ontwikkelingsplan van Heidemij Splitsing tussen noord en zuid DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (ADVERTENTIE) Voor uitbrengen van een nieuwe langspeelplaat De befaamde violist en orkest leider Helmut Zacharias is on langs voor drie dagen naar ons land overgekomen om opnamen te maken voor zijn nieuw uit te brengen langspeelplaat. Tussen alle enerverende repetities door kon hij zich toch even vrij ma ken om genoeglijk een poosje over zijn leven en toekomst plannen te vertellen. Gezeten achter een glas koel bier op het terras van Grand Hotel Gooi land in Hilversum vertelt Helmut Zacharias: naast de rieten stoel staat zgn onafscheidelijke viool klaar om straks meegenomen te worden naar de opnamestudio. .Tot in het holst van de nacht heb ik de muziekstukken voor de plaat gerepeteerd, die vanmiddag op de band wordt vastgelegd. Ik "mag he laas nog geen namen van muziek stukken noemen, niet eerder dan de plaat geperst is. Dat is nu eenmaal een gebod van mijn platenmaatschap pij om eventuele concurrentie te ver mijden'. Ter gelegenheid van deze opnamen is een oud kerkje in het hartje van het rustige dorpje Loe- nen aan de Vecht omgebouwd tot een complete studio, voorzien van al de nodige apparatuur. Samen met veer tig goede Nederlandse musici die speciaal voor deze platenopname zijn uitgezocht en bij elkaar gebracht werden de ettelijke partituren en solopartijen grondig en herhaaldelijk doorgenomen tot uiteindelijk een graad van perfectie en voldoening werd bereikt. Sinds tien jaar is Hei muts domicilie gevestigd in de be kende toeristenbadplaats Ascona, ge legen aan het Lago Magiore in Zwit serland. Midden "in de bergen be woont hij met zijn vrouw en drie kinderen een prachtig huis met een eindeloos uitzicht over het meer. ,De laatste tijd is onze hechte ge zinsband echter uit elkaar getrok ken', zegt hij. .Maar ja, dat krijg je als kinderen groot worden, en het ouderlijk huis verlaten. Mijn dochter Silvia en mijn zoon Thomas vertoe ven momenteel beiden in het buiten land en studeren daar. Alleen de jongste Stephan van elf, is nog thuis. Toen we nog in Berlijn woonden was dat anders, doordat mijn wcxk des tijds meer landelijk geconcentreerd was en ik dus veel meer thuis was. De kinderen waren toen nog zoveel jonger. dolf Jugert. Tegenwoordig componeer en dirigeer ik meer, zelf viool spe len doe ik nog maar zelden. Uit sluitend als ik live' optreed voor publiek speel ik er zelf altijd de viool bij. Maar het wordt langzamer hand toch wel minder.' Het is interessant te vernemen hoe Helmut Zacharias zijn hart aan de muziek heeft verpand en hoe de groei van zijn carrière parallel is gegaan met een geweldige populari teit. In feite was Helmut een won derkind, want al heel jong bleek hij natuurlijke aanleg en talent voor de muziek te bezitten. Een viool wordt gerekend tot de moeilijkst te bespelen instrumenten. Wanneer raakte deze meester-violist voor het eerst de snaren van een viool aan? ,Toen ik drie jaar oud was, kreeg ik van mijn vader een metalen viool tje. eigenlijk een goedkoop speeltuig. >ljjn vader spande voor de grap echte snaren op het viooltje. Vanzelfspre Icend ging ik erop tokkelen en spelen. Er kwam nog behoorlijk geluid uit ook. Op mijn iifde jaar kreeg ik mjjn eerste vioollessen. Ik kon wel iswaar nog geen noot lezen, dat kwam pas veel later, maar allerlei deuntjes kon ik vlotweg uit mijn hoofd spelen.' Soldaat-mus'cus Helmut neemt een slok van zijn bier en zichtbaar met genoegen veran dert hjj ineens van" onderwerp: .Ik vind het prettig om na jaren weer ■•ens in Hilversum te zijn want ik gemakje een wandeling door Hilver sum gemaakt om te proberen allerlei plekjes uit mijn herinneringen te her kennen. Maar tsjonge, wat kan een stad in een paar jaar een gedaante verwisseling ondergaan!' Het is min of meer aan die tjjd te danken dat Helmut Zacharias zulke goede aanknopingspunten en relaties heeft gekregen, van deze goede con nectie kan hij ook nu nog steeds nuttig gebruik maken en hij doet dat kennelijk met plezier. In Duits land heeft hij onnoemlijk veel pla ten op zijn naam staan. Talloze pla ten uit het verleden zijn ook nu nog bestsellers. Het beroemde en popu laire nummer ,Wenn der weisse Flie- der wieder blüht' was in Amerika lange tijd een tophit, duizenden pla ten werden verkocht. Helmut ver telt ter aanvulling: ,Mljn tune, speci aal gecomponeerd voor de afgelopen Olympische Spelen in Tokio was in Engeland een veelverkochte plaat, die ook nu nog de deur uitvliegt. In januari start Heimuts eerste eigen tv-show via het televisienet Duits land I. Het geheel wordt in een mu- sicalvorm gegoten. Muziekverzoekjes van kijkers worden op leuke en af wisselende manier gespeeld en ge presenteerd. Helmut zegt dan ook: ,I1< verheug me er nu al op. want televisiewerk vind ik een van de fijnste dingen om te doen. Je kunt zoveel ideeën en mogelijkheden kwijt. We brengen de show onder de naam .Wunschtraumkonzert'. In België heb ik vaak met veel animo en enthousiasme aan televisieshow meegewerkt'. Fanmail Of hij veel post van bewonderaars en muziekliefhebbers krijgt'.' .Elke dag komen er tientallen brie ven uit alle windstreken van de we reld door mijn brievenbus naar bin nen vallen. Mijn vrouw ontfermt zich over deze stapels post; dat kan ik zelf er beslist niet bij doen. Echte persoonlijke brieven worden stuk voor stuk beantwoord.' Helmut heeft een agenda, die geheel is volgeboekt. Van de ene op de an- dere dag moet hij internationale sprongen per vliegtuig maken om 7,ijn afspraken te kunnen nakomen. Hij vertelde: .Afgelopen week was j ik voor een optreden in Hamburg. I Morgen vroeg vertrek ik naar Mün- j chen en geef daar een gastvoorstel- ling. Daarna ga ik samen met mijn vrouw een week naar Rio de Janeiro. 5 Die reis kunnen we deze keer eens als een vakantietripje beschouwen. Er zijn maar weinig musici die zo wereldbereisd zijn als Helmut Za charias. Vanuit Rio vliegt hij naar Mexico-City en van daaruit gaat hij naar New York. Begin november moet hij weer terug zijn in München want daar ligt dan een belangrijke opdracht van de Duitse televisie op hem te wachten. De Duitse televisie heeft mij ge vraagd de muziek te componeren voor een nieuwe spannende tv-thril- ler met de schokkende titel ,Das Kri mi nal museum' onder regie van Ru- ken Hilversum nog tijd. Op mijn achttiende jaar moest ik jammer genoeg in dienst. Vier jaar heb ik gediend, de laatste twee jaren heb ik in Hilversum doorge bracht. Als soldaat-musicus speelde ik mee in een koperorkest. In die tijd heb ik natuurlijk veel Neder landse musici leren kennen. Dick Willebrands en wijlen Theo Ude Masman waren goede vrienden van mjj. Gisteren toen ik net in mijn hotel was aangekomen, heb lk op mijn (A DVERTENTIE Gezien de onderhandelingen die Hel mut met Philipsmensen van Phono gram ook nog tussen de bedrijven door heeft gevoerd, ziet het ernaar uit. dat we in de naaste toekomst ook wel meer van deze vioolvirtuoos op ons scherm te zien krijgen. Even later wordt Helmut door een vriend op zijn schouders getikt als teken dat de tjjd is aangebroken in een ijltempo naar Loenen te rij den, waar de platenopnamen moeten worden voltooid. ,U wilt me wel ver ontschuldigen, want ik wil altijd per se precies op tijd zijn, daar houd ik van. Auf wiedersehen, hoe zegt men dat ook alweer in Nederlands, o ja: tot ziens." Met de viool onder zijn arm geklemd stapt hij in een grote limousine en verdwijnt uit het ge zicht. met de onzichtbare Footlocin nieuwe Libelle nylons Nieuwe Libelle nylons met Footloc* niet één centduurder "Ned. octrooi aangevraagd. Samenvoeging afdelingen LANDELIJKE REORGANISATIE IS TE VERWACHTEN ZIERIKZEE Tijdens de maandag avond in het ,Huis van Nassau' te Zierikzee gehouden ledenvergadering van het departement Zeeland van de Nederlandse bond van schoenmakerspa troons zijn stemmen opgegaan om de drie bestaande afdelingen van de bond, te weten Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland en Schouwen-Duiveland sa men te voegen tot één Zeeuwse afde ling. Voorsteller van dit plan was de heer J. de Smit uit Oost- en West-Souburg, die tijdens de rondvraag dit plan lan ceerde. Speciaal met het oog op de betere contacten in de Zeeuwse schoen makerswereld en de slechte opkomst op de diverse afdelingsvergaderingen. Voorzitter L. J. Hillebrand uit Goes bleek wel voorstander van een derge lijk plan te zijn, doch lichtte in zijn antwoord duidelijk toe. dat een algehele reorganisatie in de Nederlandse bond in zicht komt en dat er toch wel een en ander zal veranderen in de naaste toekomst Nogal een felle tegenstander van het gelanceerde plan bleek de heer F. Schout uit Sint-Laurens en voor zitter van de afdeling Walcheren te zijn. De voorzitter vroeg de div> „svaardigden om deze aangelegen heid in hun bestuur te willen bespre ken. De opkomst was redelijk toen voorzit ter L. J. Hillebrand de vergadering opende met een welkomstwoord, speci aal aan de afgevaardigden uit Zeeuwsch-Vlaanderen en de heer Van der Schans uit Delft. Staande werd ogenblik stilte in acht genomen voor het onlangs overleden lid, de heer L. J. Hillebrand uit Goes. De heer Schout memoreerde de bescheiden mens en collega Hillebrand, die wist wat hij wil de. Vooral voor de afdeling Zuid- er Noord-Beveland heeft de thans overle dene enorm veel werk verzet. Ook an dere functies zijn bij hem altijd in goede handen geweest. Uit de jaarstukken bleel jaarstukken bleek dat de diverse afdelingen in Zeeland 51 leden tellen. Ook de Zeeuwse dag. welke dit voor jaar in Goes is gehouden, paj nog even de revue. Voorzitter Hillebrand deed nog enkele medede lingen onder andere over het sanerings fonds voor de middendstand, waar voor de regering heeft toegezegd 14 milj'oen gulden beschikbaar te stellen voor het komende jaar. Onder een enorm aantal aanvragers bevinden zich landelijk gezien Aardenburg, thangelegen in Went- Zeeuicsch-Vlaandercn. is een der oudste .tleden ran Vlaanderen. Het had reeds stads rechten vóór 1070, want in dat jaar behoorde het tot de steden die sieh voor grant Robert de Fries verklaarden. Volgens een privilege van omstreeks 1100 bestond de magistraat uit erfelijke schouten en een college van 13 sche penen'. Aldus de aanhef van een artikel van de hand van G. A. C van Vooren in het tijdschrift Vlaamse stam. 1967. nr 1. over de magistraat van Aardenburg in de 17e cn 18e eeuw. In 1601 kwamen Aardenburg en omliggend gebied onder het gezag van de staten-generaal der Verenigde Nederlanden. In de periode 1605-1794 waren er steeds twee burgemeesters, een burgemeester ,van den courpse', een functie die al ln de middeleeuwen bestond, en een van oudsher bekende burgemeester van schepenen. ,De eer ste was de voornaamste en hij verving de baljuw bij diens afwe zigheid. Hij had het toezicht over de stad, moest waken voor orde en rust, iedere maandag de vergadering van de magistraat over politieke zaken presideren en ter vergadering voorstellen indienen. De burgemeester van schepenen was voorzitter van de plaatselijke vierschaar en leidde iedere donderdag de rechtszitting'. Van Vooren geeft vervolgens aan welke bestuurswijzigingen zicli voordeden in de periode 1605-1794. Ten slotte volgt alfabetisch de volledige lijst van baljuws, burge meesters, schepenen, griffiers en tresoriers gedurende de genoem de periode. In het genealogisch tijdschrift ,Gcns Nostra' iB een genealogie van het Walcherse geslacht Schout opgenomen (augustus 1967). In het Jaar 1584 werd het ambt van schout in Serooskerke bekleed door Jacob Schout, de eerste die deze naam daar heeft gevoerd. Twaalf geslachten worden genoemd. In hetzelf de nummer komen .Notities uit Zierikzee' voor. Bij de brand in 1940 zijn in het rijksarchief in Zeeland een groot aantal doop- en trouwboeken van Zierikzee verloren gegaan. In het archief van de Ned. hervormde gemeente te Zierikzee berusten nog een aantal lidmatenboeken te beginnen vanaf 1577, 18e eeuwse attestatieregisters en een contratrouwboek over de periode 1730- 1741. Voor genealogen nog belangrijke bronnen. In het septem bernummer van hetzelfde tijdschrift wordt de genealogie van het Zeeuwse geslacht Doeleman vervolgd. Thans wordt de tak uit Dreischor behandeld. ,Het ziet er naar uit dat deze tak zich voorlopig nog wel zal handhaven op Schouwen-Duiveland en de kans is groot dat het nog landbouwers blijven ook, want Johan nes Krien Doeleman is zoon van een boer en zit op de landbouw school'. Voor de liefhebbers wordt nog vermeld dat in dit nummer de stamreeks van prof. Geyl is opgenomen. Afdeling Zeeland Driehonderd deelneemsters mogelijk aantal eenheden in een vertrek er des te meer ruimte blijft om de per soonlijkheid van de bewoner naar voren tet brengen. Voorts wees hij op de mo gelijkheden om zelf veranderingen in het interieur aan te brengen: ,Het is niet zo zeer een kwestie van handigheid ais wel van durf. Iemand, die een postzegel recht op een brief kan plakken is met de huidige hulpmiddelen in staat zijn interieur geheel naar zijn zin te maken'. Ruim 300 leden van de afdeling Zee- land van de Bond van Plattelandsvrou- wen heeft dinsdag in de Prins van Oranje' te Goes een studiedag bjjge- woond, waar woninginrichting en kin- 1 derboeken centraal werden gesteld. De heer H. Uilenburg, verbonden aan de stichting ,Goed Wonen' hield een inlei ding, waarbij hjj vooral inging op het verhogen van de bewoonbaarheid van de huizen en mejuffrouw C. van Reen en, hoofd van de gemeentelijke jeugdbiblio theek te Rotterdam, sprak over ,het be lang van goede boeken voor onze jeugd'. De heer Uilenburg stelde voorop dat men bij het aanbrengen van wijzigingen in de woning, maling moet hebben aan eventuele kritiek van relaties, maar al leen moet afgaan op wat men zelf graag wilt. Mede aan de hand van dia's toonde de inleider, dat woninginrichting nog geen binnenhuisarchitectuur is. De heer Uilenburg stelde, dat met een zo klein Bij de jongens is dit eerder het geval i dan bij meisjes. Jongens gaan dan meer 1 de avontuurlijke kant op en meisjes i,c- j pakken naar sentimentele boeken. In jres ln Leeuwarden bracht de heer F ]aatste genre zjjn njet alleen liefdes_ schout verslag uit Hij deelde gieter, boeken (tot en met de verloving) maar dat, ondanks enig verzet, |Qok .stjefm0ederboeken' en .weelhulzen- Mejuffrouw Van Reenen legde ln haar inleiding de nadruk op de bege leiding door de ouders bij het lezen van de kinderen. Eerst ging ze, be ginnend bij de kleinste kinderen, de verschillende leeftijdsgroepen na. Steeds weer bleek uit haar woorden dat een kinderboek vooral belangrijk is, omdat in de fantasie van het jonge kind allerlei zaken boven ko men, die later worden uitgewerkt. Na de versjes en de prentenboeken komt de periode van de kabouter verhalen, die op tienjarige leeftijd vaak terzijde worden geschoven. boeken' erg belangrijk. Het gaat er o andere mee -0 - het vakblad zal blijven verschijnen. Da nieuwe contributieschaal van 25 per kwartaal werd op het congres meti ruime meerderheid van stemmen a^-^fdu^^™^^.v^n Reene -die meC genomen. Verder bleek de N ederi andse[al vJ00rbeelden aantoonde, dat km- bond voor °P^ffing vanhtf-fechmsdt deren boeken op een heel andere m- u^tituut te Utrecht te heblwn getemd. n.er bele drF de ouders vaak den- Men kwam verder overeen dat de eerst-, ken Voora, voor een goede cornmuni_ yolgende vergadering zaltyonien jcaye tussen ouder en kind achtte me- houden opmaandag12 februau aan-. v y Reenen het meeiezen van staand» te Middelburg. He* bestuur J 0,ldprs eTc belansrriik ra de zaal bl.e.ef tijden deze vergadering P.11^ was een collectie van =20Ó* kinderboeken wijzigd en bestaat momenteel uit de uito.estald heren L. J. Hillebrand (Goes), voor-I Ult£esraia- zitter: N. Schipper. (Vlissingen), cretaris; M. de Vries (Renesse). pen ningmeester; en F. Schout Sint-Lau- rens) en A. C. van Wïjck (Kloetinge) algemeen-adjunct. Aan het slot van deze (ADVERTENTIE, .nimeerde sehoenherstellers. Ondanks de minder vergadering vertoonde de heer M. van goede gang van zaken bij het sane-; der Schans uit Delft schoenmaker in ringsfonds, schijnt er nu toch wat de prinsenstad een film over winst: meer licht te gaan schijnen voor hen in de winter', waarbij de nadruk y .el die hier bij betrokken zijn. j op het zelf klaar maken van zolen. Als afgevaardigde naar het bondscon- etcetera. Snoep verstandig eet 'n appel m Nou daar voel ik me heel best dan. J Bij een biertje in een leuk café. 1®^!! Breda Bier is dat meestal. iDie weten d'r wat van. i Die brouwen ook al jaren. Als ik overzee kom-want ik vaar- moet ik het ook hebben. Ik denk meteen aan Holland dan. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 THOLEN Omdat het eiland bij recreanten steeds meer in trek komt, heeft de commissie werkgelegenheid Eiland Tholen een recreatief ontwikkelings plan laten maken, met richtlij nen, die de gemeenten kunnen hanteren om recreatiebehoefte en recreatiemogelijkheden op elkaar af te stemmen. Een kaart, waarop de kuststrook van het eiland met een grote verscheidenheid aan recreatie mogelijkheden is ingetekend, is het resultaat van het werk van de Koninklijke Nederlandsche Heidemij, die in opdracht vaul de commissie een plan heeft op- gesteld. Daarin wordt aanslui ting gezocht bij de nu aanwe zige ontwikkelingstendens: het recreatief gebruik van zeedij ken en het terrein er vlak bij. Campings, bebossing, zwemba den en voorzieningen aan de zeedijken zijn in een ring rond het eiland op de kaart aange geven als onderdelen, die ook afzonderlijk snel kunnen wor den uitgewerkt. Aansluiting op de huidige ontwikke lingstendens werkt de Heidemij in liet" plan uit door het. eiland te split sen: Verdere uitbouw zal zich, ruim telijk gezien, vooral kunnen concen treren langs de zuidelijke kust, van de slad Tholen via Strijendam naar het gebied rond de voormalige Pluimpot; men denkt met name aan kampeerterreinen en dijkrecreatie. In de noorwestelijke kuststrook wil men de recreatiemogelijkheden aangrijpen in het gebied van Sint-An- naland tot Stavenisse. waarbij het hele gebied van de Krabhekreek kan worden betrokken. Voor de aanzet van watersportontwikkeling in dit ge bied liet meest voor de hand liggend. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel m De campings, die zijn ontworpen bij Stavenisse, in de nabijheid van de Pluimpot. en verder in oostelijke richting langs de kust. stelt men zich voor als rustige familiekampeerter- reinen. De Heidemij stelt .in het plan, dat daarmee wordt aangesloten op de sfeer van het eiland. Men denkt aan kleine kampeerterreinen, ook omdat die snel zijn te realiseren. Uit het oogpunt van landschaps- schoon en beschutting voor de re creanten zullen de kampeergelegen- heden van forse groengordels moe ten worden voorzien. Meer jachthavens Ontwikkeling van het noordwestelijk gebied van het eiland brengt uit breiding van de jachthavenrecrea tie met zich. In het plan wordt ge steld, dat die nog onvoldoende aan wezig is. In het bijzonder bij Sint- Annaland is vergroting nodte en de ze gemeente heeft al opdracht gege ven tot het ontwerpen van een nieu we jachthaven. De planne.nmakers attenderen verder op de haven van Strijendam. De ligging van de stad Tholen aan de invalsweg van het ei land en de ook in de' toekomst blij vende open verbinding met de Oos- terschelde geven aanleiding te den ken aan jachthavenaccommodatie daar. Veel aandacht wordt besteed aan het gebied van de Krabbekreek. Het geschikt maken van dit gebied voor recreatieve doeleinden hangt nauw samen met het beschikbaar komen van specie bij bet graven van het Schelde-Rijnkanaa! De afzonder lijke studie met de Krabbekreek hield vooral verband met het feit, dat een Denkt men in de overige recreatie- streken van het eiland Tholen voor namelijk aan familiecampings, voor het gebied de Krabbekreek gaan de gedachten uit naar een vakantie dorp, dat behalve een jachthaven, zomerbungalows. zomerwinkels, een kerk, een zaal voor overdekte recrea tiemogelijkheden, een kampeerter rein, stranden, bos en bijvoorbeeld wandelgelegenheid zou kunnen om vatten. Deze injectie met een aan tal recreatiemogelijkheden zou het voordeel hebben, dat de recreatie druk vanuit dit gebied op de nabij gelegen dorpen te verwaarlozen zou "zijn, waardoor de rust op het eiland Tholen is gewaarborgd. Een modern ingericht recreatie-eiland bij het ei land voor rustige recreatie dus. Op de plaatsen waar dijkrecreatie kan worden ontwikkeld op Tholen denkt men aan dijkovergangen op regel matige afstanden en daarbij de aan leg van kampeerterreinen - .schaalverkleining" bewerken door middel van beplanting. De twee ge bieden kunnen door een groengor- del van de Pluimpot naar Sint-An- naland met elkaar worden verbon den. Landschappelijke beplanting in de twee gebieden moet zo worden aangebracht, dat er twee eenheden gevormd worden, waar recreatie en landbouw samengaan. Belangrijke groenelementen plant men in rela tie met dc ontworpen recreatieve voorzieningen. Dat zou inhouden: een bosgebied bij Sint-Maartensdijk en bosgebieden in de Krabbekreek en de kanaalzone. De zeven gemeenten op Tholen zul len in de komende maanden het plan bestuderen en bespreken. De raad van Sint-Maartensdijk was donder dag de eerste, die zich met het plan bezighield. Men kwam nog niet tot een conclusie. Bossen Over het plan is met de commissie tot de opstelling e schap Tholen overleg geweest die opdracht gaf van, met het wa de waarnemend In een hoofdstuk over het landschap pelijk karakter van Tholen stelt de Heidemij. dat de nieuwe recreatie ve elementen in het landschap moe-| len worden ingevoegd door midde! van goede groenvoorzieningen, zo danig]" dat een nieuwe landschaps structuur ontstaat. Omdat er -in het heie olan van wordt uitgegaan, dat de belangrijkste recreatie-elementen, ten zuiden van de lijn Sint-Maar tensdijk. Scherpenisse. Poortvliet en Tholen en langs de lijn Stavenisse. Sint-Annaland. Oud-Vossemeer ko-: men, wil men in deze gebieden1 directeur van het stedebouwkundig bureau Schut. Het plan is ter ken nis gebracht van de provinciale p!-a nologisehe dienst. (ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet 'n appel m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 17