Aandacht voor de West in Kinderboekenweek Clement Attlee, politicus bij toeval Zwendel met pijpleiding 11 1| Memorandum over ontwikkelingshulp GAFTAPE 3 APART GESCHENK Gesprek unieraad CM met CHJO MR LUNS IS PESSIMISTISCH OVER VIETNAM Ds F. J. Pop - ,Kerk en Wereld'- overleden Lieverdje werd weer toegetakeld Er zijn 80 soorten Dit is er één van 5531 Nederlands initiatief in VN Publieke opinie mobiliseren Nieuwe gegevens over Rajakovic niet naar Wenen DE DOOD OP DE WEG Engels premier van 1945-1951 griepbestrijder MAANDAG 9 OKTOBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET MEDEWERKING VAN TELEVISIE AMSTERDAM Hoewol ditmaal in het kader van de van 25 oktober tot en met 4 november te houden kinder boekenweek geen kinderboek van het jaar zal worden aan gewezen worden door het bureau CPNB, zijn toch lan delijk een aantal attractieve initiatieven ontwikkeld. Voor de eerste maal zal bij de pro paganda voor het goede kin derboek de televisie worden ingeschakeld. Het thema voor de kinderboeken week is .Kinderen in andere lan den' Daarbij heeft men in de eerste plaats willen denken aan de kinderen in de delen van het Koninkrijk-Overzee. De VPRO zal twee kinderboekprogramma's op het scherm brengen: 16 oktobei wordt om 19.32 uur over Nedei - land I een uitzending gebracht, waarin het kind in Suriname de aandacht zal krijgen. Op 25 okto ber om 19.07 uur komt er over Nederland 2 een soortgelijk pro gramma over de Nederlandse An tillen. Ondanks het ontbreken van huldiging van en prijsuitreiking aan de kinderboekschrijver of -schrijfster van het jaar, zal er toch een feestelijke openingsavond van de kinderboekenweek zijn. Deze wordt op 25 oktober gehou den in het tropenmuseum te Amsterdam. Ook dan zullen Suri name en de Antillen de aandacht hebben. Geschenk Tenslotte zal er gedurende de kinderboekenweek voor een Ieder die voor ten minste f 7,50 aan kinderboeken koopt een geschenk zijn. Dit geschenk zal bestaan uil een feestelijke zak met allerhan de verrassingen. Wij noemen een bouwplaat, waarmee men een door de jeugd in De West geliefde zogenaamde .rammelkar' (mei hout en blik) zal kunnen maken. Voorts een rijbewijs voor zulk een rammelkar, een boekje en een leuk vel postpapier om een brief je aan een kind in Suriname of op een der Antilliaanse eilanden te kunnen schrijven. Slot van pag. 1 gaan vergen, werd besloten om elek trische meetapparatuur welke aangeeft of de leiding al of niet in orde is, aan te passen. Met weerstanden werden fout jes .weggewerkt'. Bjj liet zoeken naar de lekken werd ook dit ontdekt. De kardinale vraag in de zaak is dan ook: wie hiertoe opdracht heeft gegeven en wie hiervoor veantwoordeljjk moet wor den geacht. In strafrechtelijke zin heeft men zich schuldig gemaakt aan het ple gen van bedrog Dij bouwwerken. In de betreffende artikelen in het Wetboek van Strafrecht worden als aansprake lijk personen genoemd, de bouwmeester, de aannemer en eventueel ook de uit voerders. Geen gevaar Van de zijde van de Staatsmijnen is ver klaard. dat er geeD direct gevaar voor branden of ontploffingen bestaat. De pijpleiding loopt echter langs en onder wegen door en hoewel naftaline niet brandbaar is kunnen er toch gevaar lijke situaties ontstaan, op die plaatsen waar de grond is doordrenkt met naf taline, Ook dit aspect wordt door de of ficier van justitie niet onderschat. Het onderzoek, tot dusver in handen van de rijkspolitie te Made. zal vandaag worden iitgebreid. Ook de districtsrecherche van de rijkspolitie uit Breda wordt erbij betrokken. De officier van justitie zal een aantal technische deskundigen aan trekken, die het voornamelijk technisch onderzoek voor hun rekening gaan ne men. Over een afstand van veertig kilometer zit het met deze pijpleiding beslist fout. De kans is aanwezig dat ook op andere trajecten lekken zijn ontstaan of nog zullen ontstaan. De gehele leiding van Rotterdam tot Geleen moet dan ook worden geïnspecteerd. Er zullen opgra vingen worden gedaan op last van de justitie. Uit hét technisch onderzoek zal moe ten blijken welke fouten zijn begaan, waai- dit is geschied en onder wiens verantwoordelijkheid. Er kan uit de ze zaak van alles voortkomen en het is nog niet te overzien wat, zo heeft de officier van justitie verklaard. Schade De schade valt overigens' niet bij bena dering te schatten. Ér zullen ingewik kelde civielrechtelijke processen moeten worden gevoerd om daar uit te komen. De totale kosten van de aanleg van de pijpleiding zijn nooit bekendgemaakt door de DSM en ook nu worden geen bedragen genoemd. Het gaat om vele miljoenen. Er is reeds veel verlies geleden door het wegvloeien van de naftaline. Het stop zetten van de krakers in Geleen, welke de naftaline verwerken, omdat de lei ding mogelijk wel buiten bedrijf zal moe ten worden gesteld, betekent voor de Esso en de staatsmijnen een enorme schadepost. Als de leiding geheel of in grote delen moet worden vernieuwd zal dit een werk worden, dat vele maanden gaat vergen en dat hoge kosten zal mee brengen."" Hoewei de nu gearresteerde uitvoerders mede verantwoordelijk kun nen worden gesteld voor het bedrog, wordt aangenomen dat ook hogere figu ren van de bij dit schandaal betrokken ondernemingen ter verantwoording zul len worden geroepen en gerechtelijk zul len worden vervolgd. In de civiele proce dures welke ook gaan volgen, zullen de resultaten van de strafprocessen mede een rol van gewicht gaan spelen. I 'I RECHT (ANP) De unieraad van de Christelijk Historische Unie heeft za terdag in Utrecht een bespreking gehad met de landelijke bestuursraad van de Christelyk-Historische Jongerenorgani satie. Dit gesprek, dat tot stand kwam op initiatief van de CHJO, was gewijd aan de vernieuwing van de CIIU. De leidraad daarbij was een discussie nota van de CHJO over de principiële uitgangspunten voor de partijvorming, de samenwerking met anderen en de interne organisatie van de CHU. Over' deze drie punten bleek een grote mate van gelijkheid van inzicht te bestaan. De vergadering was het eens met het standpunt van de CHJO dat voor de partijvorming het uitgangspunt moet zijn het evangelie, dat de partij ertoe brengst steeds opnieuw te beginnen en nieuwe wegen in te slaan. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over mo gelijke vormen van samenwerking met de KVP en de ARP. waarbij een fede ratief verband in de beschouwingen werd betrokken. Wat dat aangaat had de vergadering veel vertrouwen in het werk van de commissie van achttien. Volledige overeenstemming bestond over de noodzaak de organisatie van de CHU te vernieuwen en te versterken. Daartoe zal onder meer een contributie verhoging geboden zijn. Eisenhower in vredescomité voor Vietnam WASHINGTON (ATP) Oud-presi dent, Eisenhower zal zijn steun verlenen ann een vrede-en-vrijheid in Vietnam co mité, waarin een vijftigtal bekende per sonen zitting nemen. Onder hen bevin den zich de generaals Lucius Clay, Omar Bradley en de voormalige democratische senator Paxil Douglas, die tót dusver de politiek' van Johnson steunde. SCHIPHOL (ANP) Terug van de «1- gemene vergadering der Verenigde Na- lies heeft minister Luns zieli zaterdag- I ochtend op Schiphol pessimistisch uitge- i laten over zijn verwachtingen ten aan- I zien van de oorlog in Vietnam, doeli op- timistiseli over de mogelijkheid tot liet verkrijgen van een oplossing nog voor liet eind van dit jaar in liet Midden-Oos ten. Over de hem door het parlement opge dragen taak om de motie-Schuyt over Vietnam aan Amerika over le brengen zei hij: ,11c heb. zoals ik had toegezegd, de Ame rikaanse regering onmiddellijk op de hoogte gebracht van de motie en heb ten tweede gemeend in de algemene verga dering het oordeel van het Nederlandse parlement met grote nadruk te moeten uiteen zetten. Daarbij heb ik ook de in terpretatie, die Schuyt ar- motie heeft gegeven verd er nuances tussen de reg. parlement bestaan, ontgaat massa en trouwens ook de politieke waarnemers'. Of Amerika zich nu veel aan zo'n motie uit het nu eenmaal niet al te grote Ne derland gelegen zal laten liggen, was een vraag waarop de minister het vol gende antwoord gaf. ,ik heb de mening van het Nederlandse parlement het volle pond gegeven. De Amerikaanse regering luistert natuurlijk wel naar wat een ge allieerd land zegt. maar aangezien Ne derland op geen enkele wijze deelneemt aan het conflict in Vietnam en de Ame rikaanse regering er de volle verant woordelijkheid voor draagt, is het be grijpelijk, dat het advies van Nederland natuurlijk geen doorslaggevend effect sorteert'. De bewindsman zei pessimistisch te zijn over Vietnam. ,Ik geloof niet dat de VN ondanks de aandrang van de Verenigde Staten en de bereidwilligheid van de se cretaris-generaal in staat zullen zijn iets te doen, omdat het in confesso Rusland en Frankrijk zijn, die over een veto be schikken en die niet wensen dat de VN enigerlei inmenging in de zaak zal heb ben. Thant, die ik gisteren nog heb ge sproken, is dan ook evenmin optimis tisch.' AMSTERDAM (ANP) Overgoten met witte verf, het voetstuk beplak) met oranje volgnummerfjes en hel hoofd gedekt niet een kartonnen doos. Zo was zaterdagavond omstreeks liet midder nachtelijk uur de aanblik van hel al zo' vaak in het nieuws gekomen Lieverdje op het Spui in Amsterdam, waar een vijftigtal jongelui na een lange rustige zomer kennelijk aanstuurde op een hervatting van de happening-praktijken van vorig jaar en daarmee op nieuwe onrust. Zij werden zonder geweld verspreid door, manschappen van de mobiele eenheid, die zich verder beperkten tot surveiile-| ren en tot doorlopen marien van het be trekkelijk geringe aantal nieuwsgieri gen, Nieuwe regering in Jordanië AMMAN (RTR-AFP) In Jordanië Is zaterdag een nieuwe regering gevormd onder leiding van Bahjat Talhoeni, die al driemaal premier is geweest. Enkele uren tevoren had minister-president Saad Joemaa bij koning Hoessein zijn ontslag ingediend, omdat de huidige om standigheden naar zijn zeggen ,een nieuwe beoordeling van de toestand nodig maken om het hoofd te bieden aan de Israëlische dreiging De 54-jarige Talhoeni heeft een kabinet van achttien ministers gevormd, van wie er zeven ook deel uitmaakten van i de regering-Joemaa. Hijzelf is naast premier, minister van buitenlandse za ken en van defensie. Er is een nieuw ministerie voor godsdienstzaken en de heilige plaatsen in het leven geroepen, aan het hoofd waarvan sjeik Abdel Ha-, mid ei Sayen staat. Deze is op 23 sep-i tember door de Israëlische minister va n defensie, generaal Mosje Dayan, uit de oude stad van Jeruzalem gewezen na dat hij tot leider van de mohammedaan-1 se raad daar was gekozen. /W V ft m MJ No. 40 Bedrukt Vinyl Kleejband Eigenschappen: duurzaam, vochtbestendig. Bestand tegen oplosmiddelen en weersinvloeden. Bedruk- baar in maximaal 4 kleuren. Toepassingen het overbrengen van reklame-boodschap- pen bij het sluiten van verpakkingen. Ook voor identificeren en koderen. ATLAS-DELFT Postbus 44 - Delft - tel. (01730) 31144. GAFTAPE is een kwaliteilsprodukt van hel wereld omvattende GAF-concern DRIEBERGEN (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is te zijnen huize in Zeist na een kortstondige ziek te overleden ds F. J. Pop. voorzitter van het directorium van de stichting .Kerk en Wereld' van de Ned. Hervorm de Kerk. Hij is 63 jaar geworden. Nadat ds Pop verschillende predikants plaatsen had vervuld, onder meer te i Hees bij Nijmegen, te Spijkenisse en1 te Delft, werd hij in 1945 directeur i van ,Kerk en Wereld'. Van zijn hand, zijn diverse bekende boekwerken eni brochures verschenen. Vooal de laatste jaren maakte ds Pop veel studie van het apostolaat, dit in! nauwe samenwerking met gereformeer-DEN HAAG (ANP) Neder- de en rooms-katholieke medestanders. I Van de laatste jaren is ook een boek-1 la na wenst de publieke opinie in Woikl^^kSrm.'lfuur-smo,. de ïehele wereld te mobiliseren -ens wordt in de Thomaskerk aan de;om het tweede tienjarenplan voor 'mnje-Nassauiaan in Zeist een rouw dienst gehouden voor ds Pop. De be grafenis zal daarna in alle stilte ge schieden. CAMBRIDGE -Prins Charles van Engeland is in Cambridge axtnge- komen. Hij zal op deze beroemde universiteit, gaan studeren. Op de foto zien we hem in een vrolijk gesprek met de, kanselier van de universiteit, lord Butler. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De nieuwe gegevens over het oorlogsverleden van Rajakovic zullen door de Nederlandse regering niet aan de Oostenrijkse justitie ter beschikking worden gesteld. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie van justitie, is. .gelet op de veroordeling in Oostem'ijlc', hiertoe be sloten. Aangezien de Oostenrijkse jus titie gezegd heeft bereid te zijn een tweede proces tegen Rajakovic te be ginnen .indien nieuwe feiten hiertoe aan leiding geven', zou hieruit kunnen blij ken dat men de nieuwe feiten in Ne derland voor Oostenrijkse maatstaven een onvoldoende basis vindt. Een officiële verklaring van de Joego slavische regering over de ontsnapping van Rajakovic, waarom door de Ne derlandse regering is verzocht, is nog niet binnen in Den Haag. Wel zijn bij buitenlandse zaken inmid dels berichten ontvangen van de Ne derlandse ambassadeur die enkele bespi met ontwikkelingshulp te doen slagen, aldus blijkt uit een memorandum dat de Nederlandse delegatie bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft ingediend. De minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, drs Udink, zal dit memorandum in de tweede helft deze maand toelichten. Het slagen van het tweede ontwikke- lingsdecenndum hangt af van de steun van alle volkeren. Voor met de uitvoe ring van het plan in 1969 wordt begon nen. zouden de Verenigde Naties een oproep tot alle valken moeten richten, zich in te spannen om het plan te doen slagen. Op Nederlands initiatief heeft de alge mene vergadering destijds een resolutie aangenomen, waarin de wenselijkheid van het opstellen van een ontwikke lingshandvest en het formuleren van een internationale ontwikkelingsstrate gie werd uitgesproken. I worden uitgevoerd door internationale organisaties onder auspiciën van de Ver- j enigde Naties, en betere aanpas.- van deze programma's aan de benoe op het nationale vlak. Ontwikkeling van de regionale tegratie. Ontwikkeling van de economische en sociale toestand in de wereld om een zo goed mogelijke internationale arbeids verdeling te bereiken. Periodiek onderzoek van de vooruit gang en de prestaties die zijn geleverd. Het memorandum bepleit voorts de in stelling van een representatieve groep van regeringsvertegenwoordigers door de volgende algemene vergadert de beslissingen over het tweede" ont- wikkelin gs-tïenjarenplan dia de algeme ne vergadering in het najaar van 1969 moet nemen, mede kan voorbereiden. Punten Overzicht Secretaris-generaal Thant Is thans bezig een overzicht op te stellen van diverse beginselen, voorschriften en richtlijnen op het gebied van ontwikkelingssamen werking. Het handvest, dient naar Ne derlands inzicht de .gestage groei' van de internationale samenwerking te weer spiegelen. Wellicht zon de algemene ver gadering Thant kunnen vragen, bij het overzicht een voorlopige schets van het mogelijke karakter en de globale in houd van een ontwikkelingshandvest te voegen. Belgische pensioenen gaan omhoog BRUSSEL (ANP) In België gaan op J januari aanstaande de ouderdoms pensioenen omhoog. De gerinspensloo- nen van arbeiders stijgen met dertien procent tot 4175,- per jaar, de ge- zinspensïoenen voor kantoorpersoneel met tien procent tot 5300.-. De Belgische regering heeft deze be slissing genomen in het kader van een reorganisatie van het pensioenstelsel, dat onder meer voorziet in samenvoe ging van de op het ogenblik afzonder lijke stelsels voor arbeiders, kantoor bedienden. mijnwerkers en zeelieden. AMSTERDAM (ANP) De 42-Ja- rige fabrieksarbeider Th. F. Stravers uit Amsterdam is zondagmorgen in het Wïihelminagasthuis aldaar overleden aan hoofdwonden, die hij zaterdagmid dag opliep hij een val met zijn hrom- fiets. Hij was in de Kinkerstraat in zijn woonplaats in hotsing gekomen met een voor hem rijdende bromfiets, die plotseling uitweek voor een geparkeer de auto. DEN HAAG (ANP) Een aanrij ding tussen twee bestelauto's heeft za terdagavond in de gemeente Voorst het leven gekost aan de 60-jarige M. S. uit Lisse, bestuurder van een der auto's. De bestuurder van het andere voer- In her memorandum worden een aan tal punten genoemd die naar het in zicht van minister Udink bij het op stellen van een dergelijke strategie zou den moeten worden overwogen. Deze punten zijn: Periodieke bepaling van de behoef ten op grond van nationale ontwikke lingsplannen. Het vaststellen en periodiek herzien van streefcijfers voor economische en sociale ontwikkeling, in afzonderlijke landen en groepen van staten. Het vaststellen van de aard en de omvang van de vereiste financiële en andere hulp welke rechtstreeks of vla internationale organisaties wordt ver leend. Coördinatie van de ontwikkelings inspanning', in samenwerking met in ternationale organisaties, die is gericht op het bereiken van de streefcijfers. Integratie van de programma's die BELGISCHE BEGROTING: TEKORT f7 MILJOEN BRUSSEL. (ANP) De Belgische ont- werp-begToting voor 1968 voorziet in uitgaven tot een totaalbedrag van 240,7 miljard frank (17.330 miljoen gulden), hetgeen 19,6 miljard (1310 miljoen gul den) meer is dan in 1967. De inkoms ten worden voor 1968 geraamd op 240,6 miljard frank (17.323 miljoen gulden), hetgeen dus een tekort van rond zeven miljoen gulden betekent. Uit het ontwerp, dat zaterdag door de diensten van de parlementen is ver spreid, blijkt dat de belangrijkste posten de volgende zijn: investeringskredieten 3,75 miljard gulden, waarvan 2,1 mil jard voor openbare werken: onderwijs 3,2 miljard gulden: overheidsschuld 3 miljard gulden; pensioenen 2 miljard gulden; sociale voorzorg 1,3 miljard gulden; landsverdediging 1,2 miljard gulden en binnenlandse zaken 1 miljard gulden. enkele besprekingen heeft gevoerd Joegoslavische autoriteiten. Daar- nxen in Den Haag echter pas komen, wanneer dc officiële verklaring is ont vangen. Hetzelfde vernamen wij in Den Haag hij de Joegoslavische ambassade. Daar deelde men ons mede. dat de Joego slavische regering de ontsnapping van Rajakovic hoog opneemt en een diep gaand onderzoek heeft gelast, waarbij de zaak tot in de grond zal worden uitgezocht. Dat onderzoek is nog in vol-1 le gang. f ADVERTENTIE. (Van onze correspondent) LONDEN Lord Attlee is nooit een groot nationaal popu lair figuur geweest, zoals Win ston Churchill. Hij had oor spronkelijk geen politieke ambi ties. Hij werd advocaat omdat zijn vader, die zelf advocaat was, er op aandrong. Heel toe vallig bezocht hij een jongens club in het East-end van Lon den, maar kwam er dermate onder de indruk van de afschu welijke sociale toestanden, dat hij er elf jaar lang bleef, socia list werd, later raadslid, burge meester van Stepney en ten slotte afgevaardigde. Toen Ramsay Macdonald, de premier en volkstribuun, de Labour Partij In de steek liet, koos de fractie Attlee to fractie- en partijleider, omdat zij niet door een indrukwekkend figuur geleid wilde worden. Maar Clem A l l - lee bleek een veel sterkere persoon lijkheid te zijn. dan men gedacht had. De kleine man viel de regcring- Ghamberlain, die niet begreep wal: Hitler eigenlijk wilde, «lag en nacht aan. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak en Churchill een nationale coalitie-regering oprichtte, die in En geland alleen in de oorlog mogelijk is. werd Attlee vice-premier. Churchill had de leiding van de oorlog en van de internationale politiek, de vice- premier regeerde heel Engeland. Na zijn verkiezingssucces van 1945 werd Attlee premier en beschikte hij in het parlement over de ongehoorde meer derheid van 200 (tweehonderd) zetels. In liet begin liad de regering-Attlee niets clan tegenspoed. Aan de Ame rikaanse economische hulpverlening kwam onmiddelijk een einde. De re gering-Attlee moest het zwaar geha vende land weer opbouwen en tege lijkertijd de na-oorlogse industric- prodiiktie op gang brengen. Totdat er na jaren «1e Marshall-hulp voor Europa tot stand kwam. Desondanks deed Clement Attlee wal hij zich altijd had voorgenomen. Hon derden miljoenen mensen in India, Pakistan, Ceylon en Birma werden vrij en bloedige oorlogen in het Mid den- eii het Verre Oosten bleven Groot-Brittannië bespaard. In Enge land werd een begin gemaakt met de welvaartsstaat. De nationale ge zondheidszorg werd opgericht. Als orthodoxe, vooroorlogse socialist kon Attlee zich de economische reor- i Engeland alleen in de vorm van de overname van de sleu- telindustrieën door de staat voorstel len. Hij was bereid in 1948 liet wes terse defensieverdrag van Brussel l< sluiten, later het NAVO-verdrag maar Europa begreep hij niet, want hij was en bleef een produkt van het tijdperk van koningin Victoria. Hi wilde niets weten van de KSG, vax Wereldgebeuren een verenigd Europa, in welke vorn dan ook. Hij geloofde in een toekom stige wereldregering. Noch hij, nocli Ernest Bevin zijn minister var buitenlandse zaken hadden gevoe' voor en begrip van het Midden-Oos ten en waren tot grote concessie.- aan de Arabieren ten koste van Is i-aël bereid. Toen de oorlog in Korea uitbrak, schaarde hij zich onmiddellijk aan de zijde van Amerika, offerde zonder te aarzelen de binnenlandse sociale vooruitgang op aan de herbewape ning, die ten slotte tot do dreigende scheuring' in de Labour Party leidde. Maar toen generaal MacArthur van plan was China met atoombommen aan te vallen, vloog Attlee naar Washington en wist president Tru man ervan te overtuigen, dat dit, de derde wereldoorlog uitlokken moest In het geheim bouwde hij de Britse atoomindustrie op en Groot-Brittan nië kreeg de eerste atoombom. Maar het gevolg van de broedertwist in de Labour Party was, dat de party in 1950 da verkiezingen bijna verloor en na 1951 dertien lange jaren in de oppositie moest blijven. In 1955 trok hij zich als Lord Attlee naar het Hogerhuis terug. De kleine man met het kale hoofd, aie steken kon uitdelen die ook Churchill vrees de, hield er nog af en toe voortreffe lijke redevoeringen over de buiten landse politiek. In latere jai-en schreef hij nog uitmuntende bijdragen voor Icranten en tijdschriften. Totdat zijn hoge leeftijd een einde maakte aan al zijn activiteiten en de jonge Britse generatie hem vergat. In de laatste li en jaar begon de wereld Lord Att lee te waarderen en zijn missie te be grijpen. Door zijn hervormingen had hij bloedige koloniale oorlogen, die Engeland onder alle omstandigheden had moeten verliezen, weten te voor komen. Door zjjn binnenlandse hervormingen konden «Ireigende politieke conflic- ten vermeden worden. Gedurende zijn premierschap kon de ontwikke ling van de geschiedenis van dit ne- geutiende-eeuwse Groot-Brittannië worden afgesloten en een nieuw hoofdstuk geopend worden. Geen ge ringe prestatie van een kleine, be scheiden man, die eigenlijk geen poli ticals had willen worden. gen op. Zij zijn opgenomen in een zie- werd zwaar gewond. Drie inzittenden kenhuis in Deventer. Het ongeluk werd waarschijnlijk veroorzaakt doordat de auto's in een bocht te dicht langs de as van de weg reden. NIEUW-VENNEP (ANP) In de loop van zaterdag overleed de 48-jarige mevrouw W. Boone-Jakobsen uit Nw.- Vennep aan de verwondingen die zij vrijdagmiddag had opgelopen bij een verkeersongeval op de Venneperweg in haar woonplaats. De vrouw reed op haar fiets en werd geraakt door een aanhanger van een vrachtwagen, die plotseling moest remmen en begon te slippen. BREE (België) (ANP) Bij een frontale botsing tussen een Belgische en een Nederlandse personenauto 33 za terdagavond te Reppel bij Bree in Bel gisch Limburg de 37-jarige Roermon denaar A. van Bergen op slag gedood. Van de twee inzittenden van de Belgi sche auto, beiden uit Bree, werd de bestuurder levensgevaarlijk gewond. Zijn 32-jarige echtgenote overleed kort na het ongeluk. VEGHEL (ANP) In het zieken huis te Veghel is vrijdagnacht overleden de 46-jarige opperwachtmeester der rijkspolitie R. Groenendijk uit Volkel, die zware verwondingen opliep bij een verkeersongeval De heer Groenendijk i-eed in Uden met zijn motorrijwiel achter een personen auto. Bij een kruispunt gekomen maak te de autobestuurder eerst de indruk naar links te willen afslaan. Onver wacht sloeg hij echter naar rechts af. waarop de heer Groenendijk met zijn motorrijwiel tegen de auto botste en zwaar hersenletsel bekwam. MOOK (ANP) In het Canlsius- ziekenhuis in Nijmegen is zaterdag in de loop van de ochtend het 14-jarige meisje L. Steur uit Mook overleden aan verwondingen die zij opliep door een autobotsing. Het meisje was, op het rijwielpad langs rijksweg 52 waar zij reed, geschept door een personen auto die door een tweede auto van ach- teren opzij werd aangereden. De aan rijding gebeurde terwijl de tweede auto een inhaalmanoeuvre maakte. De be stuurder van deze auto is na de aan- i rijding doorgereden, maar heeft zich I later bij de politie gemeld. DELFT (ANP) In het gasthuis 1 te Delft is overleden de 74-jarige heer W. H. M. Marks, gewoond hebbende in de Colignystraat te Delft. Da man was donderdag jl op de Nassaulaan aldaar door een auto aangereden toen hjj zon- der op het verkeer te letten de rijweg overstak. DEN HAAG (ANP)Op rijks- i weg 31 van Assen naar Groningen on der Vries is tegen half vier zaterdag middag de 23-jarige N. Elderman uit Groningen met een personenauto ge slipt, tegen een boom gebotst en om het leven gekomen. De auto raakte aan het slippen toen de bestuurder met een snelheid van ongeveer 80 kilometer een lange bocht doorreed. Op de Zuiderzeestraatweg tussen Ol- debroek en Doornspijk is in een flauwe bocht een personenauto op de linker weghelft gekomen en tegen een tege moetkomend autobusje gereden. De be stuurder van de personenauto, de 22- jarige C. van Olst uit Doornspijk kwam hierbij om het leven. SCHIMMERT (ANP) Op de pro vinciale weg in cle gemeente Schimmert 's zaterdagavond de vierjarige Sylvia, 'an Weersch uit die plaats bij een ver- lieersongeluk" om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de auto. waarin zij zat, by het links afslaan door een rechtdoorgaande personenauto in de flank werd gegrepen en enkele malen over da kop sloeg, krachtig, direkt! ook in voordelige gezinsverpakking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 3