Dit was: ,een koe voor Grosseto' n jaar gratis vlees Experts uit Nederland zetten Bulgaarse tuinbouw op poten DE BOEKENPLANK Muskusratten zetten in Europa opmars voort H RAIFFEISENBANK .EUROPEES CALIFORNIE' V. ZEllANDBRUu bo°'' een schakel tussen het verleden ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 PROVINCIALE ZEEUV/SE COURANT Na enkele jaren al indrukwekkende oogst behaald aw ev\ voor SOFIA Bijna van de ene dag op de andere is Bulgarije een Euro pees tuinbouwland van de eerste orde geworden. Eind vorig jaar be gonnen de door de staat geleide tuinbouwbedrijven met tie export van tomaten naar Zweden. Noorwe gen. West-Duitsland, Oostenrijk Zwitserland en andere Westerse landen, alsmede naar de Sowjet- Unie. Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland. Er wordt met kracht ge werkt aan projecten om de kweek in kassen aanzienlijk uit te breiden en terzelfder tijd zulen de boom gaarden geducht in omvang toene men, met name ten behoeve van de appel teelt. Georgio Traiko, de voorzitter van de Bulgaarse nationale vergadering en tevens leider van de Agrarische Partij, heeft erop gezinspeeld, dat een gebied nabij Varna het karakter zal krijgen van een „Europees Cali- foraië". Momenteel zijn daar Itali aanse vakmensen ingeschakeld om een handje te helpen bij de aanplant van boomgaarden. Het belangrijlcste centrum is een enorm complex kassen te Pazardji, op circa 175 kilometer afstand van de hoofdstad, waar groente en fruit wordt gekweekt in overeenstemming met de eisen die door de Europese Economische Gemeenschapworden gesteld. De groente wordt op een zo danig tijdstip verzonden, dat zij pre cies rijp is op het moment dat zij op de afzetmarkt wordt aangeboden. Voor dit doel wordt gebruik gemaakt van spoorwagons met een constante temperatuur van tien graden Celsius. luchtverversing, irrigatie, het aan brengen van kunstmest en controle van de temperatuur. Doordat op grote schaal automati sering werd toegepast., kon het aan tal werkkrachten beperkt blijven tot zeven per hectare voor de teelt zelf. Voor het plukken, sorteren en ver pakken van de produkten is natuur lijk meer personeel nodig. De produktie is voor tachtig pro cent gericht op de tomatenteelt. De opbrengst ligt beneden Nederlands niveau, doch is dit geen gevolg van gebrek aan vakmanschap doch spruit louter voort uit de omstandigheid, dat er in de winter wordt geoogst. Van Bulgaarse zijde is te kennen gege ven, dat voor hun groente hoge prij zen worden genoteerd. Er wordt nu voor het tweede jaar geoogst en ver wacht wordt, dat de investering bin nen drie jaar zal zijn terugverdiend. De overige twintig procent bestaat uit komkommer en paprika. zal worden verdubbeld. De teeltcen tra betrekken water uit artesische putten, doch het omliggende land bouwareaal wordt bevloeid door een net van vergaarbakken en kanalen, dat sinds 1956 is gebouwd en water betrekt uit meren in de bergen. In andere delen van Bulgarije wor den soortgelijke plannen ontwikkeld Naast dë' commerciële activiteit wordt op een aantal Bulgaarse insti tuten voor land- en tuinbouw verge vorderd wetenschappelijk onderzoek verricht. Mens, dier en plantkunde Uitgeverij Bosch en Keunig NV Baarn heeft onder de titel: Sesam handboek der mens, dier en plant kunde' een serie pockets het licht doen zien. Deze serie is in vier de len verschenen, waarvan wjj er drie ontvingen. Deel I behandelt de algemene Biolo gie. deel II menskunde, deel III de dierkunde en deel IV tenslotte de plantkunde. Ze zijn een bewerking ran Meyers .Handbuch über Mensch. Anjers Elders in dit gebied is een spe ciaal centrum ingericht voor de teelt van anjers. Ook hier hebben Nederlandse experts de benodigde steun verleend. Bulgaarse anjers worden nu al per vliegtuig geëxpor teerd naar West- en Oost-Europa. Tot zelfs In Bagdad is er belang stelling voor. De teel zijn dermate g nen op tafel liggen i plex van 90.000 viericante meter, ge heel bestemd voor dit doel. Het moet tegen de herfst gereed zijn. De teelt van groente en fruit in het gebied van Pazardji is pas In 1964 op gang gekomen. Het is de bedoeling, dat de produktie binnen twee jaar Oostenrijkse prins bracht ze mee uit Alaska (Van een correspondent) BONN - Westduitse biologen hebben de hoop opgegeven, de gevaarlijke mus kusrat ooit nog te kunnen uitroeien. Deze knaagdieren, die ook onder de naam .bisamrat' bekend staan, heb ben zich thans overal in het gebied van de bondsrepubliek genesteld. On danks alle moeite is het niet gelukt te beletten, dat een invasie van muskus ratten uit het oosten kon samensmel ten met een legerschare muskusratten, ADVERTENTIE Ook apparatuur 5 Van Bulgaarse zijde wordt be weerd, dat zich te Pazardji het grootste complex van broeikassen in geheel Europa bevindt. Zestien kassen, die elk een oppervlakte van 25.000 vierkante meter beslaan, zijn door een Nederlandse firma ge bouwd, met gebruikmaking van Bulgaarse arbeidskrachten en Bul gaars glas. Uit Nederland werd ook de benodigde apparatuur betrob- ken, zoals oliestookinstallaties en automatische voorzieningen voor U ontving thuis de Vlees Expres" de speciale krant over vlees. Doe mee aan de prijsvraag! Stuur uw oplossing in vóór Donderdag 12 oktober. Krant kwijt? Vraag uw slager! (en/of vleeswaren die uit westelijke richting'opmareheer- de. Nu kan alleen maar worden ge poogd, zo veel mogelijk muskusratten te doden, opdat de aangerichte schade tot op zekere hoogte binnen de perken blijft. Heel onschuldig heeft de muskusrat ziln intrede in Europa gedaan. In 1905 maak te een lid van de hoogste Oostenrijkse adel, Josef prins Colloredo-Mannsfeld, een reis naar Alaska, waar hij talrijke jachtexpedities ondernam. Zijn belang stelling werd gewekt door een inters- sant diertje, de muskusrat, die bont van zeer goede kwaliteit opleverde. De prins nam drie wijfjes en twee man netjes mee naar huis en liet de dieren los op zijn landgoed Dobris in de buurt van Praag. De dieren bleken zich uitstekend bij de nieuwe omgeving aan te passen. In snel tempo plantten zij zich voort en reeds zever jaar later werden zij aller wegen in Bohemen gesignaleerd. Ineen paar decennia was het aantal tot twee miljoen stuks gegroeid. Allengs kwa men evenwel minder prettige eigen schappen van het donkerbruine knaag dier met de platte staart aan het licht. Zij bleken naar hartelust in de grond rond te woelen en te graven en bedreig den daardoor de verkeerswegen, de dij ken langs de rivieren en het akkerland. Het was duidelijk: de knagers richtten meer schade aan dan de pel- kon ople veren. De dieren volgden bij hun systematische opmars in hoofdzaak de rivieren. Op deze wijze hielden zij hun intocht und Pflanze' dat werd samengesteld en uitgegeven door de wetenschap pelijke redactie van het Bibllographi. sches Institut A. G. te Mannheim. De Nederlandse bewerker is dr J. van der Steen docent aan de rijks, universiteit van Utrecht en Leiden. Een register met meer dan 5000 trefwoorden stelt de lezer in staat in recordtijd iets te vinden over een onderwerp dat hem interesseeert. In het handboek is veel materiaal bij eengebracht en tevens wordt er een antwoord gegeven op talloze vragen uit de praktijk van het dagelijks leven: ziekte en hun oorzaken, EHBO vergiften en tegenmiddelen. huis dieren en hun verzorging, tuinbouw en plantkunde, rozencultuur en nog tal van andere onderwerpen. De tekst is afgewisseld met teke ningen en kleurenillustraties, die ons eerlijk gezegd niet zo kunnen be koren. Er zijn meer dingen die be slist voor verbetering vatbaar zijn b v het onderwerp vogels. Misschien dat in een herdruk daar nog eens de nodige aandacht aan zal worden geschonken. Het zal be slist de aantrekkelijkheid van dit handboek verhogen; 'een handboek dat de lezer prikkelt zelf te observe ren In die wondere wereld rondom cms. Zuld-Duitsland, met name in Beieren, Saksen en Thüringen. Tot overmaat van ramp werden In ver scheidene landen bisamfarms opgericht, waar de dieren terwille van het bont werden gefokt. Vele van deze farms ont stonden in Engeland, Frankrijk, Bel gië, Finland en Zwitserland. Herhaal delijk konden dieren uit de farms ont snappen, waarna opnieuw wilde kolo nies werden gevormd. Over het gebied van de Sowjet-Unie heb ben de muskusratten zich in alle rich tingen verspreid. Zakelijk gezien is de knager daar echter interessanter dan in West- en Midden-Europa aangezien de strenge winters een voortreffelijke kwaliteit van de pels bevorderen. In Nederland werden de eerste exempla ren, afkomstig van Belgische fokkerij en, in 1941 In Noord-Brabant gedood. De schade die de muskusratten jaar lijks In West-Duitsland aanrichten wordt op verscheidene miljoenen Mark ge schat. Reeds dertig jaar geleden werd in Duitsland een speciaal bureau voor de bestrijding van de muskusrat in het leven geroepen. Nu heeft elke deelstaat een afzonderlijke dienst, die zich hier mee bezighoudt. Het is echter al te laat. Dr Albert Harle en dr Fritz Frank, twee experts van de Westduitse rege ring, hebben na een recent onderzoek de sombere conclusie moeten trekken, dat het uitgesloten lijkt de muskusrat nog ooit te kunnen verdelgen. Bovenste rij van links naar rechts, eerste toto: op de veemarkt van Grosseto heerste maandag grete drukte: de Zeeuwse gesehenkkoeieti werden gedistribueerd. Tweede Toto: de namen van de toekomstige eigenaars en de nummers van de koeien worden .getrokken'. Onderste rjj van links naar rechts, eerste foto: voorzitter L. van der Slikke spreekl de boeren uit Grosseto toe. Naast hem de prefect van de provincie. Tweede foto (midden): de ontvangers tekenden een verklaring dat zij de geschenkkoe de komende drie jaar niet zullen verkopen Derde foto (rechts): het jongste beest onderweg geboren met cle moederkoe samen met cle gelukkige eigenaars. (foto's PZC). spaarbank en alle bankzaken DIT IS EEN PUBUKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE RAIFFEISEN- BANKEN OP NOORD- EN ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN. n(|imillir ...vormt de verbinding tussen Zee- UlMlUViL, land en de overige delen van Neder- ROPJTmFland-Het iso,ement van de ei|anden is irri iiinnmin voorbij. De Zeelandbrug is een sym- en de toekomst. De Zeeuw bouwt aan de toekomst, aan de voltooiing van het Zeeuv/se drieluik: landbouw, recreatie en«industrie. En de Raiffeisenbank werkt mee. Ruim 450 miljoen gulden werd er al bij de Raiffeisenbank in Zeeland gespaard. Geld dat mede gebruikt wordt om Zee- lands economie gezond te houden. Reeds 100.000 Zeeuwen maken ge bruik van de diensten van de 130 ves tigingen van de Raiffeisenbank In Zee land. De Raiffeisenbank Is spaarbank, maar verzorgt tevens alle andere bank zaken, zoal3 rekening-courant, girale salarisbetalingen, reisdeviezen, effect- ten, enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 7