Belangrijk materiaal voor toekomstige ontwikkeling in het rapport-Amsterdam Slotrapport van commissie Enschedé Toenemende druk op middengroepen' Ontwikkelingslanden steken diep in de schuld 3 TOEKOMST VOOR DE KLM MINISTERS VERWERPEN METHODE KOPPEJAN Spoed zetten achter herziening artsenopleiding' VEEHOUDER MISHANDELDE ZIJN SCHAPEN Weekeinde in zachtere lucht DR BERGHUIS GENOEMD ALS BURGEMEESTER HILVERSUM Ultimatum aan regering-Soeharto De dood op de weg BV A-voorzitter signaleert Door belastingen, premies en heffingen Hulp steeds meer in de vorm van leningen EVACUATIE VAN HUURLINGEN UIT KONGO ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee ministers in brief aan tweede kamer: (Van onze Amsterdamse redacteur) .Belangrijk materiaal voor de toe komstige ontwikkeling'. Zo ka rakteriseren de ministers van bin nenlandse zaken en justitie het rapport van de commissie van on derzoek Amsterdam in een bege leidende brief aan de tweede ka mer. Zij menen, dat het er ,nu eerst op aankomt uit het materi aal lering te trekken bij de wijze, waarop het bestuur in al zijn gele dingen aan het werk is en aan het werk gaat'. Beide bewindslieden beperken zich in hun commentaar op het rapport tot de onderwerpen, die het rege ringsbeleid in zijn algemeenheid treffen. Zij gaan niet in op de ge beurtenissen in Amsterdam, vooral Voor zover deze de plaatselijke over heid betreffen. ,TJit de installatie rede van de nieuwe burgemeester is gebleken, dat het hoofdstedelijk ge meentebestuur een reeks van maat regelen in voorbereiding heeft, wel ke tot verbetering van ae verhoudin gen kunnen leiden. De ministers willen daaraan graag hun steun ge ven, maar laten het initiatief over aan de hoofdstad. Zij wijzen er op. dat .nadere onderzoeken naar wat door sommige getuigen hebben ver klaard niet mogelijk is. .Het gaat er nu om, dat uit de ervaringen in het verleden gevolgtrekkingen voor de toekomst worden gemaakt. Het materiaal is niet alleen van belang voor Amsterdam. In brede kring van hst bestuur zal men er profijt van kunnen trekken. De ministers verenigen zich met het betoog van de commissie, dat er coördi natie nodig is van beleidslijnen met als centrum de burgemeester. Zij cite ren in dit verband ook de nota over ordeverstoringen van hun voorgangers. De commissarissen der koningin en de procureurs-generaal bij de gerechtsho ven hebben intussen al besloten om het plegen van overleg tussen officier van justitie en burgemeester te bevor deren er zijn reeds vele contacten gelegd, de ministers zullen voortzetting hiervan zoveel mogelijk stimuleren. Gesteld wordt, dat het effect van het optreden der politie in hoge mate af hankelijk is van het beleid dat de strafrechter volgt. De minister van ju stitie meent, dat het justitieel beleid niet de daarbij van belang zijnde fac toren, alsmede de voorlichting daar over, in de kring van de rechterlijke macht brede aandacht behoeven. Hij zal dat beraad voor zover mogelijk stimule ren, en wetenschappelijke onderzoekin gen steunen. Ook aan andere aspecten van het justitieel optreden dient nadere aandacht te worden gegeven. De minister van justitie kondigt aan, dat hij de gedachtenwisseLlng zal be vorderen over de strekking en de moge lijkheden van procedure betreffende het artikel 540 wetboek van strafvordering (over de handhaving der openbare orde) APELDOORN (ANP) Sedert ver scheidene jaren zijn van verschillende kanten in toenemende mate bezwaren gerezen tegen de bestaande opleiding totarts. Faculteiten, studenten en art sen hebben in vele geschriften blijk gegeven dat zij het curriculum wensen te herzien. Aldus vrijdagmorgen prof. dr \V. H. Struben, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst, in zijn rede bij de opening van het- ledencongres in de Schouwburgzaal Orpheus' te Apeldoorn. De huisartsen zelf. bij monde van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) en het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) zijn aldus prof. Struben van mening, dat de oplei ding tot arts, zoals deze tot nu toe plaats vond, onvoldoende is om de stu dent, die het artsdiploma heeft ver worven. als huisarts te laten functio neren in de gewijzigde medische en so ciale verhoudingen. Zij achten een spe cifiek op het huisartsenberoep aanvul lende studie in of na de artsonoplel- ding noodzakelijk. Het departement van onderwijs wetenschappen en de verschillende fa culteiten, zijn van mening dat de oplei ding t.ot arts te lang is. zoeken inmiddels naar bekorting van de studietijd en wijziging van het curriculum. Ik meen, aldus prof Struben, ,dat alle betrokkenen thans moeten inzien dat verder gediscussieer met bedoeling een eenstemmige betere oplossing te vin den nutteloos is en slechts een negatief effect zal hebben, maar dat men ge zamenlijk de handen ineen moet slaan om de voor het moment gekozen opzet de grootst mogelijke medewerking te geven. LAB0URC0NGRF.S CONTRA RASSENDISCRIMINATIE SCARBOROUGH (RTR) Op de laat ste dag van liet jaarlijkse congres van dp Britse Labourparti.j in Scarbourough hebben de afgevaardigden vrijdag niet algemene stemmen een resolutie nange- nomen waarin om hardere mantregelen tegen rassendiscriminatie wordt ge vraagd. in de Amsterdamse situatie zo veel misverstanden hebben geheerst. Hij wijst er In de brief op, dat de politie niet met haar optreden hoeft te wachten tot de burgemeester of zijn plaatsvervanger bevelen hebben gege ven voor een concrete situatie. Hiermee belandt de brief bij het onderwerp van de instructie aan poiitie-personeel. Initiatieven Beide ministers menen, dat de poli tieman onder bepaalde omstandighe den zelf initiatieven behoort te ne men: .ook hieraan zal bij de voort gezette vorming aandacht moeten worden besteed. Vervolgens: .van de hogere politiefunctionarissen moet worden verwacht, dat zij door dei nodige tegemoetkomendheid, open heid en door het geven van verant woordelijkheid, het aan de hen on dergeschikten mogelijk maken zich in een moeilijke situatie te gedragen in overeenstemming met de beteke nis van de hen toevertrouwde taak. De bewindslieden constateren, dat de moeilijkheden in Amsterdam voor een niet gering deel werden veroorzaakt door het feit, dat degenen die op orde verstoringen uit waren, zich ten doel stelden de grenzen der wet af te tasten en dat doende telkens nieuwe middelen daarbij hanteerden. Gewezen wordt op het nut van een goede voorbe reiding van politie-optreden. De keuze van te hanteren middelen moet door de leidinggevende politie-ambtenaren wor den gedaan, voor zover niet door de bur gemeester to concrete bepaald. Wegvoeren Uitvoerig wordt vervolgens ingegaan op da zogenaamde methode-Koppejan. De Amsterdamse hoofdinspecteur van die naam heeft, zoals men zich zal her inneren, verleden jaar een grote groep demonstranten laten overbrengen naar de rand van de stad om ze daar los te laten. De ministers zijn van meninj dat dit optreden niet door de wet wor< verbonden reeds hierboven omschreven bezwaren (die ook na wettiging van de wegvoering zouden blijven bestaan) doen de ministers afwijkend staan tegenover het geven van dergelijke be voegdheden. Zij laten nog daar of een dergelijke wet te verenigen zou zijn met de bescherming van de rechten van de mens, en de fundamentele vrijheden. Wat betreft de sociaal-psychologische aspecten, beide ministers stellen dat bijzondere aandacht moet worden ge- DEN HAAG geven aan het opbouwen van een goed contact met de pers. ,De regering zal daarbij, voor zover nodig, steun moeten verlenen. De ministers besluiten hun brief met enkele opmerkingen over het gedirag der demonstranten m de hoofdstad, die er op uit zijn ,de grenzen van het toelaatbare af te tasten. Zij stellen- op zichzelf is het al kwalijk, dat men op die manier aandacht voor eigen me ningen wil afdwingen. Nog bedenkelij ker wordt deze methode als zij. zoals df commissie constateert, gepaard gaal met achterbaksheid. Daartegenover moet duidelijk stelling worden genomen. Wie bedrog als mid del hanteert, kan geen tegemoetkomend heid van andere zijde verwachten. Blij ven de strijdmiddelen eerlijk, dan zal het bestuur er op bedacht moeten zijn zich snel aan gewijzigde omstandighe den aan te passen. Dit eist fantasie en begrip volking. Vooral de grote korpsen zullen veel zorg moeten geven aan het verzamelen van inlichtingen waarbij het niet alleen aankomt op het vastleggen en onderkennen van activiteiten van be paalde personen, maar zeker ook op het analyseren van wat er op maatschappe lijk gebied gebeurt. voor de KLM. Boven: de Boeing ")7, dte de luchtvaart'maat schap- ij in bestelling heeft. Het toe- tel kan 399 passagiers vervoeren n de economy class. Lengte zijn afgezien daarvan allerlei bezwa ren tegen aan te voeren: de weggevoer den worden niet geïdentificeerd, niet verhoord er zijn ook allerlei .tegen zetten' mogelijk. De ministers delen ten overvloede mee, dat ze niet van plan zijn bedoelde methode wettelijk moge lijk te maken. ,Een regeling in alge mene zin zou de politie bevoegd ma ken om massaal personen weg te voe ren de wet zou daarbij geen onder scheed kunnen maken tussen ordever storingen van groepen jongeren in de hoofdstad, en onder meer ordeversto ringen bij politieke demonstraties of werkstakingen. En de niet te voorziene omvang van het gebied waarop de maat regel van wegvoering zou kunnen wor den toegepast, en de aan deze maatregel In rapport-Enschedé Geen standpunten van leden van het koninklijk huis (Van onze Amsterdamse redacteur) Standpunten van de leden van het ko ninklijk huls zijn weggelaten uit het tweede interim-rapport van de commls- sie-Enschede. De regering meent, dat de ze materie geen onderwerp van discussie dient te zijn. Het betreft hier voorname lijk stukken, die betrekking hebben op het huwelijk van prinses Beatrix. Ook de meningen van individuele ministers ten aanzien van in het kabinet daarover genomen beslissingen zijn weggelaten. PubUkatie zou onverenigbaar zijn met het geheime karakter van het kabinets beraad. Evenals in het eerste rapport zijn de personalia geschrapt van personen, die worden genoemd in stukken van het openbaar ministerie en betrekking heb ben op de strafvordering. Bovendien zijn twee rapporten, die bepaalde gegevens bevatten over de werkwijze van de re cherche, niet opgenomen. Ook zijn weggelaten enkele verklarin gen van en over politiefunctionarissen van het Amsterdamse korps, omdat blikatie daarvan er toe zou kunnen dragen de onderlinge verhoudingen m het korps ongunstig te beïnvloeden, en daarmee een oplossing van de door de commissie gesignaleerde problemen be moeilijken. Enkele zeer korte passagers, die mede delingen geven betreffende de inlichtin gendienst, zijn om redenen van staats veiligheid niet afgedrukt. Twee bijlagen opleidinggegevens en een verslag van de gemeenteraadszitting van de hoofdstad op 22 juni 1966) zijn neergelegd ter griffie van de beide ka mers der staten-generaal. (Van onze correspondent) ALKMAAR De rijkspolitie te Wor- mer heeft de veehouder D. R. bekeurd wegens dierenkwelling. De boer had de staarten van 25 schapen afgesneden om zijn dieren beter te knnnen herkennen. Hij bad de dieren niet verdoofd, terwijl hij evenmin de wonden had gedesinfec teerd. Voorts had R. de testikels van de ram men met een stuk touw afgebonden. Dit werk mag alleen door deskundigen worden gedaan, bijvoorbeeld door een veearts, die dan echter de dieren ver doofd en verder geen touw gebruikt. Nabije toekomst Onder: de Boeing 2707 SST, die de maatschappij in optie heeft. Het supersonische toestel zal een kruissnelheid hebben van 2900 km per uur op een hoogte van 20.000 meter. Aantal passagiers 270-350. Lengte 91,62 meter, span wijdte 54,86 meter. (Slot van pag. 1) techniek ver en intelligent ontwik keld, zij werd bovendien massaal on dersteund door links georiënteerde jongerengroepen, nozems en derge lijke. Dat hing dan weer samen met het algemeen sociaal-politieke en in tellectuele klimaat van Amsterdam' Het slotrapport opent met de beschou wing van .algemene uitwendige facto ren". De commissie zegt: .een aantal verschijnselen die zich voordoen in ons land, zijn geen typisch Amsterdamse of Nederlandse verschijnselen, maar Westeuropese of zelfs algemeen cul turele verschijnselen. Men komt ze in de literatuur en in de pers telkens tegen. De commissie geeft enkele ci taten. ,De jeugd van na 1945 is het gezag, ook dat van de ouders, ont wend. Voorts is er een verwarring op feestelijk gebied: allerlei oude zeker- leden vallen weg en worden niet da delijk vervangen door waardevolle alter natieven. Zo rakeft velen op drift het zicht op normen en verhoudingen vervaagt': En" bijvoorbeeld ook: ,mij benauwt het dat dit land steeds on verdraagzamer schijnt te worden dit is in strijd met iedere goede Amster damse traditie'. Terloops zij opgemerkt, dat provocatieve acties niet alleen geografisch ook buiten Amsterdam en Nederland voorkomen, maar his torisch ook in andere tijden. Zulke acties zijn niet zo uitzonderlijk en eigen tijds als men wel geneigd is aan tc nemen. Improvisatie Vervolgens de .algemene inwendige fac toren'. De commissie constateert, dat ambtelijke apparaten zijn ingesteld op een continu taakvervulling op een be paalde wijze en volgens vaste formele regels. Wordt zo'n apparaat geplaatst voor uitzonderlijke situaties die de in wendige soepelheid op de proef stellen, dan zijn de grenzen vaak spoedig be reikt. Dan moet er geïmproviseerd wor den en over het algemeen is improvisa tie niet de sterkste kant van een amb telijk apparaat. Het is overbekend hoe in plotselinge nood ook bestuursamb tenaren tegen de verwachting in kun nen falen. We hebben daarvan na de inval van de Duitsers in 1940 en bij de watersnoodramp van 1953 wel voor beelden gezien. Dit verschijnsel doet zich bij grotere ambtelijke apparaten meest al sterker voor dan bij kleinere. In Amsterdam hebben wij uiteraard met een groter ambtelijk apparaat te ma ken. Extremisme Amsterdam neemt in Nederland eigen plaats in. Amsterdam is een wereldstad. Het is van oudsher bij uitstek het centrum van belangrij ke culturele en sociale stromingen die in ons volk leven. In deze stad wordt een voornaam deel van dagblad- en periodieke pers maakt, de verbindingen met r en televisie zijn eng. Politieke be wegingen vinden juist in Amster dam hun voedingsbodem. Men treft juist in deze stad neigingen tot extremisme aan. Amsterdams ge schiedenis ook in het recente ver leden toont een woelig beeld, woeliger dan van vele andere Ne derlandse steden. In die geschiede nis zijn onrust, wanordelijkheden, opstand tegen de machten van het ogenblik, bepaald geen uitzondering. Zij hebben vaak Amsterdam gesierd, zoals in de bezettingstijd. Een klas- seoproer in de vorige eeuw was in Amsterdam vaak gewelddadiger dan elders. De 2 procent regeling die de aanleiding was tot de actie van 13 juni vorig jaar betrof geen Amster damse maar een landelijke aange legenheid. Amsterdam beet de spits af, waarbij het tot ernstige onge regeldheden is gekomen. Dit alles voert de commissie aan bij het bepalen van de Amsterdamse sig natuur. Kennelijk leeft er structureel in de Amsterdamse bevolking een zeke re woeligheid, die licht tot explosieve situaties" en tot uitbarstingen leiden kan. In zo'n stad moet de overheid er nog meer dan elders op bedacht zijn dat zij op de hoogte is en blijft van wat er leeft onder de bevolking en wat haar beweegt. Zij móet daarbij een gevoelige vinger aan de pols houden, en bijvoorbeeld meer nog dan elders voorzichtigheid betrachten met het toe staan of verbieden van bepaalde mani festaties. Deze dienen in Amsterdam met grotere voorzichtigheid tegemoet te worden getreden omdat zij eerder tot ongeregeldheden leiden. (Van onze weerkundige medewerker) Twee stormdepressies hebben ok tober deze week een zeer onstui mig entree gegeven. Inmiddels nemen de depressies een meer noordelijke route waardoor bq ons de barometer is gaan stijgen. Achter een zwak frontje, dat vrij dag passeerde, stroomt nu zach tere lucht binnen. Het weekeinde zal ovenwegens droog blijven met enkele opklaringen en een wat aangenamere temperatuur dan in de achter ons liggende dagen. Het zeewater heeft nog een tempera tuur van ruim 15 graden. De luchttemperatuur kan tot onge veer 17 graden stijgen. (Van onze redactie) Frustratie Opnieuw citeert de commissie enkele wethouders. ,Er speelt frustratie mee in het Amsterdamse klimaat, over de verkeerscongestie, het onvoldoende openbaar vervoer, de vooral voor jonge mensen knellende woningnood. De moei lijkheden van de laatste" twee jaar zijn zeker niet een zuiver politieel vraag stuk, maar moeten ook worden gezien in de context van deze factoren. In Amsterdam, waar het leven fel klopt en men het gevoel heeft, op de barri caden te staan, is er een leegte geko men in het leven van vele jongeren, die opgevuld zal moeten worden. Door de financiële tekorten wordt de leef baarheid van de stad relatief minder'. De commissie stelt, dat zulk een ont wikkeling op zichzelf nog niet hoeft te leiden tot ordeverstoringen. Maar de ongeregeldheden kunnen niet als een samenhang begrepen worden wanneer men verzuimt het chronische en het acute karakter van het Amsterdamse klimaat daarin te betrekken. DJAKARTA (van de ANP-correspo dent) De studenten in Djakarta he ben de regering gewaarschuwd dat ze de Chinese ambassade zullen bezetten als niet binnen drie dagen de diplomatieke betrekkingen met Peking worden ver broken. Het ultimatum is vrijdag op het ministerie van buitenlandse zaken over handigd, terwijl buiten circa, 500 studen ten de uitwijzing van alle Chinese diplo maten eisten. DEN HAAG Dr W. P. Berghuis, thans burgemeester van Kampen en voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partjj, zou, naar wij uit weUngellchte kringen vernemen, binnenkort worden benoemd tot burgemeester van Hilver sum als opvolger van de op 1 oktober Jl afgetreden heer J. J. G. Boot. Na zijn benoeming te Hilversum zoi Berghuis het voornemen hebben binnen afzienbare tijd het voorzitterschap van de A.R.-Partij neer te leggen. Het burge meesterschap van Hilversum eist de ge hele mens op en mede gelet op zijn ge zondheidstoestand zou de thans 56-jarl- ge dr Berghuis er de voorkeur aan geven zijn vele nevenfuncties, waaronder dat van het lidmaatschap van de eerste ka mer op te geven. indruk der commissie op een sim plificatie, welke in het licht der feiten geen stand houdt. De houding van de pers stellig meermalen kritisch ten opzichte van het beleid en het optreden van de politie bij ordeverstoringen is blijkbaar veel genuanceerder geweest dan zulke klagers menen. Onderling verband Een zoeken naar de achtergronden van de ordeverstoringen brengt naast veel gemeenschappelijks toch ook heel wat punten van verschil aan het licht, al naar het geldt: nozems, provo's, poli tieke demonstranten of arbeidsonrust. Toch staan die ordeverstoringen, hoe zeer ook uiteenlopend van aard en her komst, als zodanig niet los van elkaar. Op oud ijs vriest het makkelijk. Een vroegere ordeverstoring kan. ook in haar vorm, baanbrekend werken voor nieuwe onrust vooral in een bewust levende stad als Amsterdam. Veel aandacht besteedt natuurlijk de commissie ook aan de rol van de .com municatiemedia': pers, radio en televi sie. Aan professor :nr dr M. Rooij werd gevraagd hiernaar een onderzoek in te stellen. Zijn rapport is als bijlage toe gevoegd. De commissie citeert hieruit in de slotconclusie. De verslaggevers van de dagbladen hebben in de woelige junidag de gebeurtenissen op straat met distantie benaderd him versla gen hebben daardoor een feitelijk, wei nig geëmotioneerd karakter gekregen. In de commentaren staan centraal: het probleem van de verhouding tussen po- Iitie-justitie en burgerij en de bezwa ren tegen de leiding van het hoofdste delijke politiekorps. De meermalen ge hoorde klacht, dat het gezag of de poli tie door de Amsterdamse pers zijn .weggeschreven', berust aldus de Speelruimte Het politie-optreden vertoonde in de loop der onderzochte periode een dui delijk gemengd karakter. De commis sie stelt, dat de politie zich door het justitiële beleid .lelijk in de knel' ging voelen, .de speelruimte' ging verloren. Het lijdt voor de commissie geen twij fel, dat alles anders zou zijn gelopen als men had beschikt over betere in lichtingen, over betere bevelsverhou dingen. en over betere verbindingen. Ook wordt gewezen op de onbevredi gende situatie, dat het politiepersoneel in bepaalde afdelingen geen recht streeks contact hebben tijdens de sur veillance met hun chef, maar wel met het hoofdbureau. In het materiaal heeft de commissie verder verschijnselen aan getroffen, die kunnen wijzen op een spanning tussen de theorie van de op leiding en de praktijk. Ook over de mentale training van de Amsterdamse politieman kan men niet gerust zijn. Verder wordt nog eens geconstateerd, dat de verhoudingen tussen de burge meester als hoofd van de politie en de korpsleiding ,niet gezond' waren. Ten slotte: maakt men de balans op, dan is het totaal beeld niet opwekkend. De situatie In Amsterdam is, naar de com missie vreest met waardering voor al het goede, in verschillend opzicht ongunstiger dan elders. De commissie kan uit alles slechts de slotsom trekken, dat in de verhoudin gen zoals die te Amsterdam gegroeid zijn, de communicatie tussen de voor het beleid verantwoordelijke autoritei ten onvoldoende tot ontwikkeling is gekomen, en dat heeft een nadelige invloed gehad op het verloop van za ken. Van onze correspondent ITEGELEN De 24-jarige vrachUiuto- I chauffeur Jac. Engels uit Tegclen, In dicnat van het Internationaal transport bedrijf P. Nissen Jr. is in de Eiffel nabij DunncnltClm met zijn rachtauto met aanhangwagen, geladen mot Hchoorsteenpottcn van de weg geraakt en In een twintig meter lager gelegen ravijn gestort. Het slachtoffer, gehuwd en vader van een kind werd daarbij zo zwaar gewond dat hij kort na het on geval aan de opgelopen verwondingen bezweek. BRUSSEL (ANP) Bij een botsing tussen een Nederlandse tankauto en een zware Nederlandse vrachtwagen is don derdagmiddag te Kalmthoul nabij de Belgisch-Nederlandse grens de 17-Jari ge bijrijder A. van Gastel uit Roosen daal om het leven gekomen. De chauf feurs van de twee vrachtwagens liepen slechts lichte verwondingen op. AMSTERDAM (ANP) - Doordat hij geen voorrang verleende is donder dagmiddag de 26-jarige E. Gauw uit Amsterdam op het kruispunt Van Nij- enberglaan-A. J. Ernststraat in do hoofdstad met zijn auto in botsing ge komen met een andere wagen. De man werd met ernstige hoofdwonden naar het St.-Wilhelmiha Gasthuis overge bracht waar hij korte tijd later over leed. KUINRE (ANP) De 25-jarige G. C. Nieuwenhuizen uit Delfsterhuizen ls op de weg van Oldemarkt naar Kuinre door een rukwind met zijn bromfiets gevallen en later aan de opgelopen hoofdwonden overleden. GRONINGEN (ANP) In het aka- demlsch ziekenhuis te Groningen ls aan de bekomen verwondingen ten gevolge van cm verkeersongeluk overleden de 27-Jarige tekenaar J. J. Eolman uit Hoogkerk. De heer Bolmaa reed don derdagavond om kwart voor acht met zijn soooter op rijksweg 43 nabij Gro ningen, toen hij ln een "hevige regenbui werd aangereden door een slippende auto. De scooter werd van de weg ge veegd en de berijder ernstig gewond. HEEMSTEDE ANPi Vrijdag middag ls de 16-jarige bromfietser C. B. uit Haarlem, die haast een vracht auto op de Heemsteedse Dreef in Heemstede reed, aangereden toen een autobestuurder rechtsaf sloeg. De jon gen was vrijwel op slag dood. Kleuters van Lomm weer naar school (Van onze correspondent) ARCEN Het conflict rond de kleu terschool te Lomm (L.). waar in het begin van deze week deining ontstond over de vraag wie als kleuteronder- wqzeres voor de klas van de door 40 kinderen bezochte kleuterschool zou moeten staan, is voorlopig opgelost. De 56-jarige mejuffrouw Sop. die reeds jaren als kleuterleidster optrad, staat weer voor de klas. totdat Ls uitgezocht wie de rechtmatige leidster is. Pastoor J. Jenniskens, die de voorkeur gaf aan de jonge 19-jarige pas benoem de mej A. Seesing en weigerde de sleu tel van de school te geven aan mej Sop, die korte tijd geleden ontslag aan vroeg, doch deze ontslagaanvrage la ter weer introk, in welke tijd mej See sing tot kleuteronderv.ijzeres werd be noemd, heeft zich bij deze beslissing, die Sn overleg met de bisschoppelijke inspecteur J. Janssen is genomen, neer gelegd. Om de kleuters niet langer de dupe te laten zijn van dit geschil, is de school, die ln verband met deze ai- faire was gesloten, nu weer geopend. ZEIST (ANP) ,De druk op de middengroepen duurt niet alleen onverminderd voort, maar neemt nog toe'. Dit constateerde vrijdag middag de heer A. W. Janssen, voorzitter van de bij het NKV aangesloten Katholieke Bond van Werknemers in Bank- en Verze keringsbedrijf en Administratie- Kantoren (BVA), tijdens de na tionale studiedagen van deze bond in Woudschoten te Zeist. De heer Janssen meent dat de zware druk; op de middengroepen niet in het belang van het land kan zijn, om dat het enthousiasme, de inzet en de bereidheid om verantwoorde lijkheid te dragen daardoor wor den aangetast. Do heer Janssen gelooft dal de druk nog zal toenemen als het door de re gering ingediende voorstel tot invoe ring van huurbelasting wordt aangeno men. De heer Janssen noemde het voor stel genuanceerder en soepeler van op zet dan destijds het huurbelastingvoor- stel van minister Bogaers. Hoewel de belasting minder zwaar aankomt dan ln het eerste voorstel het geval was. blijven de bezwaren van de BVA be staan. Het doel, een vlottere doorstro ming, wordt er niet mee bereikt. Voorbeelden Als andere voorbeelden van .aanslagen op de middengroepen' noemde de heer Janssen de opnieuw sterk stijgende ziek tekostenverzekering, de wederom stij gende sociale verzekeringspremies en tenslotte nog de aangekondigde belas- ziel wordt verzwaard. Sprekende over de banken en het verzekeringsbedrijf, betoogde de heer Janssen, dat de huidige opzet van de salarisschalen zo ondoorzichtig is. dat de werknemers onvoldoende rechtszekerheid wordt geboden. HU pleitte voor een groter aantal sala risschalen met een verbeterde classi ficatie van de functies. Kritiek uit te de heer Janssen voorts op de bankiers, die zonder overleg met de vakbonden zijn overgegaan "tot open stelling van de banken buiten de nor male kantooruren, alhoewel hierover duidelijke afspraken voor overleg zouden zijn gemaakt. De BVA tilt hieraan zwaar. OPTIMIST De gepensioneerde me thodistenbisschop Herbert Welch, die de komende maand 105 jaar wordt, bracht onlangs een bezoek aan een bevriend geestelijke, die ongeveer 50 was, Bij het afscheid drukten zij elkaar de hand en de jeugdige vriend zei vrien delijk: ,Wel bisschop, ik hoop dat we elkaar het --clgend jaar onder dezelfde omstandig,'""»,den zullen weerzien'. .Waarom niet', antwoordde Welch. ,Je ziet er aardig gezond uit'. (Van een speciale correspondent) ï"~\e onderontwikkelde landen ra- ken ieder jaar dieper in de schuld. Hun inkomsten uit handel met het buitenland nemen maar weinig toe. In het totaal van de hulp die zij uit de belangrijke ge ïndustrialiseerde landen ontvangen, zit nauwelijks meer enige stijging. Deze weinig optimistische constate ringen zijn dezer dagen gedaan door de Wereldbank te New York. Het aantal ontwikkelingslanden wordt door de Wereldbank op 95 ge steld. Tussen 1962 en 1966 namen hun las ten uit hoofde van aflossing en ren tebetaling op uitstaande buitenland se schuld per jaar met gemiddeld 10 procent toe; praktisch gesproken gaat twee-derde van alle officiële ontwikkelingshulp hieraan op. Een van de voornaamste bronnen van in- komsten in deze landen is de export van grondstoffenmaar de verkoop daarvan steeg naar volume ieder jaar met slechts 5,5 procent terwijl 'de prijzen gelijk bleven. Ten dele wordit het dieper en dieper in de schuld zakken van de ontwikkelings landen veroorzaakt door het feit da,t de rijke landen steeds meer geneigd zijn hulp in de vorm van lr~' verstrekken en steeds minder als gift. De situatie wordt er niet ge makkelijker op, omdat veel van de ze leningen niet uit een algemeen fonds komen, maar afkomstig zijn van een bepaald land. dat er dan ook nog voorwaarden aan verbindt ten Wereldgebeuren aanzien van de afzet van bepaalde produkten. Kapitaalsoverbrenging naar ontwildcelingslanden heeft ove rigens duidelijk te lijden gehad van de voortdurende druk op de beta lingsbalans in met name Engeland em Amerika. In 1966 vloeide voor een waarde van 2634 miljoen dollar hulp uit de Verenigde Staten rente loos naa,r de ontwikkelingslanden: dit bedrag was niet veel hoger dan in de vijf voorafgaande jaren. In 1961 bedroeg het 3447 miljoen dol lar. Engeland meiakte in 1961: 457 miljoen dollar over; in 1966 501 mil joen. De Franse bijdrage aan het ontwikkelingswerk liep terug tot 721 min in 't afgelopen jaar. W.-Duitsland schonk in 1961: 618 miljoen, in 1962: 468 miljoen en in 1966 490 miljoen. Afgezien van de communistische lan den dragen de hier genoemde vier landen voor ongeveer 80 procent bij in de algemene ontwikkelingshulp. Opmerkelijk is. dat de kleinere lan den Australië, Nederland, Cana da, Japan, Noorwegen, Zweden en Denemarken hun buitenlandse hulp sterlc hebben uitgebreid. Het. totaal dat de achttien landen die het internationale ontwikkelingsfonds gesticht hebben, bijdragen, is geste gen va.n 6048 miljoen dollar in 1961 tot 6483 miljoen in 1966. Er is daarnaast uiteraard veel mul tilaterale hulp uit diverse inter nationale organisaties Maar, zo concludeert de Wereldbank, wan neer men alle officiële hulp bij elk aar telt en men houdt dan rekening met de prijsstijgingen, dan is er van 1961 tot 1966 nauwelijks enige stij gingen aan te wijzen in de hoeveel heid kapitaal die de arme landen hebben ontvangen om er hun im porten mee te betalen. Behalve re geringshulp van land tot land en hulp van land tot internationale or ganisaties is er ook nog hulp die wordt gegeven door particulieren en ondernemingen. In 1966 bedroeg het totaal daarvan aan renteloze voor schotten 3400 miljoen dollar, 600 miljoen minder dan het jaar tevoren. Dat werd voornamelijk veroorzaakt door de halvering van de Ameri kaanse bqdrage. Vooral het Midden- Oosten en de Noordafrikaanse olie producerende landen werden erdoor getroffen. Kritiek Felle kritiek uitte de heer Janssen ook aan het adres van de Sociale Verzeke ringsraad, die zich .op onverantwoorde wijze' bemoeit met de resultaten van loononderhandelingen bij de bedrijfsver enigingen, de sociale fondsen en het Gemeenschappelijk Administratie Kan toor. Deze instellingen zijn wettelijk verplicht de arbeidsvoorwaarden ter goedkeuring voor te leggen aan de sociale verzeke ringsraad terwïlle van het financiële toezicht. Inplaats van financieel toe zicht te houden, bemoeit de SYR zich volgens de heer Janssen echter met allerlei details en decreteert wat wel en wat niet mag worden overeengeko men. Daardoor wordt het normale over leg tussen partijen gefrusteerd. GENEVE (RTR, AFP) De Europese huurlingen die sinds enkele maanden in de Kongolese oostprovincie zitten gaan ermee akkoord dat zij zullen wor den geëvacueerd. Zij gaan waarschijn lijk naar Malta, zo heeft het internatio nale Rode Kruis vrijdag meegedeeld. De toestemming tot evacuatie stond in een brief van de leider van de huurlingen, kolonel Sehramme, aan het Rode Kruis. Het gaat om ongeveer 130 huursoldaten. Ongeveer 950 man Katangese gendar merie, die zich bij de huurlingen hadden gevoegd, zullen waarschijnlijk naar Zam bia worden geëvacueerd. President Mo- boetoe van Kongo heeft een vertegen woordiger van het internationale Rode Kruis laten weten, dat hij met deze op lossing akkoord gaat. Malta was gekozen wegens zijn goede georgrafische ligging, zo verklaarde een Rode-Kruiswoordvoereder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 3