Verlies veren 11 min Handelsreiziger speelde voor dokter in Sluis Sier- stuur Schelde-directeur Van Ginkel treedt af Justitie moet een onderzoek instellen in de Hino-affaire 2 VRIJSPRAAK VOOR VLISSINGER Twee weken cel voor veroorzaken dodelijk ongeval Rilland ALMANAK BELG HIELD ZITTING IN HOTEL Vlammend zeil in machinekamer van coaster ,Axel' Vier Zeeuwse hoteldirecteuren op studiereis naar Sowjet-IJnie Chauffeur miste in Goes f 2700,- Sleepbootkapitein verduisterde f 5500 TIENJARIGE OP DIEVENPAD Huren: elf klachten bij de Zeeuwse rechters Per 31 december a s Ver trouwen tot op het laatste moment' Huishuur kon omhoog Eigenaar,Neeh, ik ben geen speculant' (unstmaandorkest met Bella Davidovitch PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 MIDDELBURG Het verlies van de Westerscheldeveren is voor 1ÏJ68 geraamd op ruim 10,8 miljoen gulden. Aldus blijkt uit de algemene exploitatiebegroting van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland voor 1968.. Zo als bekend neemt het rijk dit ver lies voor zijn rekening. Het verlies over 1966 bedroeg ruim 8 miljoen gulden, over 1967 werd bijna 8.1 miljoen gulden geraamd. Op een totaal aan baten en lasten van ruim 15.4 miljoen gulden zijn de ver- voersopbrengsten geraamd op bijna 4,2 miljoen gulden. Daartegenover staat een last aan personeelskosten van ruim 7 miljoen gulden, de brandstoffen zijn ge raamd op 1,3 miljoen gulden en de ka- pitaallasten op 4.75 miljoen. Het nadelig saldo van de dienst Vlissingen-Breskens is ruim 4,5 mil joen gulden, voor Terneuzen-Hoede- kenskerke is het begroot op 855.000 en voor Kruiningen-Perkpolder op bijna 51 miljoen gulden. Deze ra mingen waren in 1967 achtereen volgens ruim 4,2 miljoen gulden, "SS.OOO en bijna 3.3 miljoen gulden. In zaak over brand Benares'-lading MIDDELBURG Omdat er onvoldoen de bewijs was geleverd heeft de recht bank de procuratiehouder C. O. uit Vlis- sïngen vrijdagmorgen %Tijgesproken van hetgeen hem ten laste van gelegd. O. zou vorig jaar onvoldoende veiligheidsmaat regelen hebben getroffen toen er in een in aanbouw zijnde loods op het terrein van de NV Haven van Vussingen las- werkzaamheden werden uitgevoerd. Bij de brand die er ontstond, ging voor 1,2 miljoen gulden aan .Benares'-lading in vlammen op. De officier van justitie had in deze zaak een geldboete van 400 ge elst. De Goese aannemer F. D. werd ervoor verantwoordelijk gesteld dat er bij riole ringswerkzaamheden in Krabbendijke een sleuf instortte. Daarbij liep een ar beider verwondingen op. D. werd bij ver stek conform de eis veroordeeld tot een boete van 1000. De Bredase kelner J. van W. werd wegens diefstal veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. MIDDELBURG De rechtbank heeft vrijdagmorgen de automobilist A. van de G. uit Etten veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en één jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Van de G. haalde op 2 april op rijksweg 58 bij Rilland-Bath in terwijl dat helemaal niet kon: de gevolgen waren fataal: bij de botsing mee een tegenligger viel een dode en een zwaar gewonde. Officier van justitie, mr N. van Raalte, eiste veertien dagen geleden in deze zaak één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. voorts 500 boete en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Ook deed de rechtbank vrijdagmorgen uitspraak in de zaak tegen de Belgische dame M. A. G. Bij een kruising van de rondweg te Hulst veroozaakte zrj op 15 mei een ongeval waarbij een familielid om het leven kwam. Zij kreeg vrijdag twee we ken voorwaardelijk, proeftijd 2 jr, ƒ500 boete en de rijbevoedheid werd haar voor de tijd van twee jaar ontzegd. Veroorza ken van een aanrijding met zwaar licha melijk letsel kostte L. A. P. uit Oude Tonge ƒ250 boete. (ADVERTENTIE) Leeuwse Bezoek Onlangs kreeg dit dagblad bezoek van een groep verenigde platte landsvrouwen, die een antwoord zocht op de vraag ,Itoe ontstaat een krant'. Het was ditmaal een erg vrolijke groep, die weinig aandacht had voor de technische kant van de zaakuitgezonderd voor het foto-zendapparaatwaar mee foto's worden overgeseind. ,iüt alle delen van de wereld en steeds zeer actueel' ijverde de man, die de rondleiding verzorg de, maar hij werd onmiddellijk voor een onmogelijke opgave ge plaatst ,7j0, laat er dan maar eens één van prins Claus uut- Omxlat 'dit. a la minute onmogelijk bleek, viel ook dit apparaat on middellijk buiten de interesse sfeer. De dames bogen zich nu over allerlei geïllustreerde tijd schriften en kregen zo ,Het Suid- Afrikaans Panorama' in handen, waarin vooral het onderschrift bij een foto van een oorlogsschip suc ces had, omdat men in Zuid-Afri- ka een oorlogsbodem zeer treffend ,een skip voor niks nie bang nie? noemt. En waar onze man het antwoord schuldig moest blijven op de vraag ,Wat zonden ze wel niet tenen een onderzeeër zeggen V vulde bezoekster het zelf maar in: ,Xiks', want die hebben ze niet'. Lekker stuurt je hé' verkondigt een jongeman terwijl hij zijn hand over het wat, gHttlg gevormde stuur van zijn brommer laat glij den'. Een politieman bekijkt het met verf in schreeuwende kleu ren opgekalefaterde ploffertje eens goed en zegt dan: ,Ik heb bewondering voor je schilderkunst maar dat, stuur deugt niet. Kort wieken dat ding'. Zo ging dat vrij dagavond in de brandweerkazerne in Middelburg. Bij wijze van ser vice aan de jeugd stelde de po litie de mogelijkheid open om de bromfietsen met showsturen op hun deugdelijkheid te laten tes ten. Gebleken is dat bij dergelijke vreemd gevormde sturen metaal moeheid kan optreden met daaruit voortvloeiend het gevaar van scheuren of afknappen. Boven dien zijn ze niet voldoende veilig gebleken. Er waren er vrijdag avond in alle soorten en maten. Van de sierlijke knipmodellen, de brede sturen herinnerend aan Ik ■Jan Cremer's motor en de wat op eenzame hoogte boven de rest van het machientje uit torenende stuurtjes. Er waren er niet veel die door de bengel konden. Of ze waren er té hoog of té breed. .Tot donderdag hebben we cle mentie met jullie', waarschuwde inspecteur Van Geldere. Daarna is er geen pardon meer. Dan zul len er bonnen komen. Of erger: dan worden de brommers inge pikt. Inspecteur Van Geldere: Vroeger kreeg je je brommer, sa mengeperst tot een klein pakketje thuisgestuurd .Maar zelfs dat is er nu niet meer bij. Bij de foto: de brandweerkazerne was een goede plaats om de protesten tegen het afkeuren van de sturen wat in te tomen. (Foto PZC OOK IN HOGER BEROEPZAAK 2100 BOETE GEËIST Later kwam hij naar Nederland om hier op dezelfde manier als in België zijn praktijken voort te zetten, er vanuit gaande! dat het lidmaatschap van de Ne derlandse werkgroep voor praktiserende genezers daartoe de mogelijkheid van het in aanraking komen met politie, en justitie uitsloot. MIDDELBURG Tegen de Belgische handelsreiziger C. F. V. uit Brasschaet (B) is vrijdagmorgen op de rechtbank in Middelburg een geldboete van totaal ƒ2100 geëist wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. De door of ficier van justitie, mr P. C. J. Roscam Abbing geëiste boete was hetzelfde als het vonnis, dat de kantonrechter te Oost burg begin dit jaar reeds uitsprak in de zaak van de Belg, die hoger beroep aan tekende. Dat kwam neer op zeven geld boetes van 300. V. hield vorig jaar maandelijks zittingen in een hotel in Sluis. Hij werkte met handoplegging, wichelroede, anatomische kaarten naar de adressen van de patientën werden gestuurd. De man schreef voornamelijk lomopatische middelen voor. De als getulge-deskundige gehoorde dr S. Lelie, inspecteur van de volksgezond heid in Zeeland wees op de gevaren die het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst met zich mee kunnen brengen. Het stellen van een medische controle met de in de aanhef genoemde middelen werd door de deskundige niet voor mogelijk gehouden. In zijn requisitoir zei de offi cier van justitie overtuigd te zijn van het bestaan van krachten als het magnetis me. ,Er zijn dingen waar wij niet bij kun nen. Het bestaan van deze .gave' brengt echter niet met zich mee dat men zomaar deze zonder medische controle kan toe- Dassen', aldus de officier. .Zolang deze methoden niet worden omgeven door een deugdelijke medische controle mag dit niet'. De officier herinnerde eraan dat er op het gebied van de tandheelkunde ook een bepaalde ontwikkeling is ge weest die heeft geleid tot reële prak tische mogelijlcheden. Maar zover zijn we met deze zaak niet. De staatscom missie is nog steeds met een onder zoek bezig, zo zei de officier. Mr Rs- cam Abbing bracht verder nog in zijn requisitoir naar voren, dat verdachte De strafbaarheid stond volgens raads man mr Kruseman uit Amsterdam wel vast. Hij bepaalde zich daarom tot de strafwaardigheid. In een uitvoerig plei dooi gaf de 'raadsman aan hoeveel men sen hun toevlucht zoeken bij de genezers. De patiënten komen voor tot In de hoog ste rangen met inbegrip van leden van de rechterlijke macht en met inbegrip ook van artsen. Dit beroep is In Neder land volkomen geïntegreerd, aldus de raadsman, die zijn grote ongerustheid uitsprak over het feit dat de genees kunst zich in een zo volslagen materialis tische richting ontwikkelt. De genezers vormen een categorie die in de. door de nieuwe ontwikkelingen ontstane lacune voorziet', aldus de raadsman. Tenslotte liet hij de rechtbank nog weten dat in verschillende arrondissementen niet meer tot vervolging van genezers wordt overgegaan. Uitspraak op' 18 oktober. MIDDELBURG Voor het blussen van een brandje in de machinekamer aan bord van de coaster Axel spoedden de Middelburgse brandweer en de brand weer van Nieuwland zich vrijdagmorgen naar het, in het kanaal by de houthan del Aiberts afgemeerde schip. Een zeil, dat rond de plaats van het laswerk was gespannen vatte vlam. Nog voordat de brandweer arriveerde was de zaak al bekeken. Opvarenden van de coaster konden de vuurhaard in de kiem smoren. BROMFIETSER WERD LICHT GEWOND BIJ AANRIJDING MIDDELBURG Vrijdagmiddag rond half zes verleende de bromfietser E. B. uit Middelburg op het punt Molenwater- Nieuwe Oostersestraat geen voorrang aan de automobilist K. D. uit Middel burg. B. raakte bij de aanrijding licht gewond. Toevlucht VLISSINGEN Vier horeca-directeu- ren in Zeeland nemen deel aan een ex cursie naar de Sowjet-Unie, die vandaag, zaterdag, begint. Het zijn de heren J. Arkenbout van .Mondragon', Zierikzee, E. Kasemier van .Delta Marina' in Kort- gene, E. T. Oosterhuis van ,Het Strand- hotel' te Vlissingen en de heer G. v. d Veen van .Britannia' in de Scheldestad. Aan de excursie van een week, die naar Moskou en Leningrad voert, nemen to taal 130 personen deel, allen oud-leer lingen van erkende hotelscholen in bin nen- en buitenland, leden en donateurs van de vereniging van oud-leerlingen van deze scholen, de V.O.L. GOES Een Rotterdamse chauffeur heelt vrijdagmorgen bij de Goese ge meentepolitie aangifte gedaan van de vermissing van 2770 uit zijn vracht auto. Het vermoeden bestaat, dat er diefstal in het spel is. De chauffeur had donderdagavond dit bedrag ontvangen, nadat hij een zending tabaksartikelen van NV wed. J. van Nel- Ie te Rotterdam had afgeleverd bij de fa gebr. Cok in Goes. Het geldbedrag werd uit zijn auto vermist, nadat de chauffeur J. R. uit Rotterdam met zijn bijrijder de auto even had ver laten. Een tweede aangifte, waarbij het ver moeden van diefstal meespeelt, gold vrij dag een polshorloge: het polshorloge werd vermist door L. M. R. uit Goes, die in het nieuwe kantoor van de Goese ha venmeester aan het schilderen was. Benoeming Mujuffrouw M. W. L. Verduijn, typiste ter gemeente-secretarie van Oostburg is per 1 november benoemd tot assistent i.u.iw; i vin. -groepl Jïrzorg te Middelburg. TERNEUZENAAR VOOR RECHTERS MIDDELBURG Mr Th. Lebret, offi cier van justitie bij de rechtbank in Mid delburg heeft vrijdagmorgen acht maan den gevangenisstraf,Waarvan drie maan den voorwaardelijk, geëist tegen de 44- jarige Terneuzcnse sleepbootkapitein J. .1. I\ J. Hij stond vrijdag tijdens de zit ting van do meervoudige strafkamer, on der presidium van mr B. S. Sieperda, te recht wegens verduistering van 5500. Het was een bedrag aan sleepgelden, dat hij achterhield in plaats van het geld af te dragen aan de rederij. ,Ik zat in financiële moeilijkheden', zo antwoordde -J. op de vraag waarom kij tot verduiste ring van de sleepgelden was overgegaan. Het geld gebruikte hij om oude schulden af te lossen. Raadsman mr Tichelman jr wees op de financiële moeilijkheden, waarin zijn cliënt verzeild was geraakt. De raadsman drong aan op het opleggen van een geldboete en een voorwaardelijke gevangenisstraf. Op 18 oktober doet de rechtbank uitspraak in deze zaak. VLISSINGEN Naar aanleiding van een bericht in de PZC van vrijdag, over de 10-jarïge H. van G. uit Vlissingen die .bekend' had dat hij ongeveer 400 uit een bromfietsmandie zou hebben ge stolen, is gebleken dat hij dit ver haal helemaal had gefantaseerd. De jongen bad wél ongeveer drie weken geleden ingebroken in een bungalow van de heer De K. aan de Jeroen Boschweg te Vlissin gen. Hjj was, toen de bewoners niet thuis waren, door het open staande wc-raampje naar binnen geklommen en had uit een porte monnee bijna 34,aan dub beltjes weggenomen. Afgelopen zondag had hij op de zelfde wijze een bezoek gebracht aan ile bungalow. Hij ontvreemde er 500.uit een la van een schrijfbureau. Van dit geld was nog een bedrag van ongeveer ƒ300,over. De jongen heeft be kend en het overgebleven geld is teruggegeven aan de eigenaar. Er zal een rapport voor de kinder rechter worden gemaakt. VLISSINGEN Tot en met vrijdagmid dag waren er bj| de Zeeuwse kantonge rechten elf klachten In verband met de opheffing van de huurbeschermlng per 1 oktober binnengekomen. In Zierikzee waren acht verzoekschriften ontvangen, in Middelburg twee, In Terneuzen één, terwijl er bij de Oostburgse griffie niets was binnengekomen. Elf bezwaarschriften dus op zes oktober ontvangen bij de kantongerechten, nadat op 1 oktober de huurliberallsatle in deze provincie van kracht is geworden. Hierbij zijn niet geteld de klachten die zijn ontvangen bij de districten van de vakcentralen en de Nederlandse vereni ging van huurders in Rotterdam. Het be treft hier dus alleen huurders, die zich rechtstreeks tot de kantonrechter hebben gewend. Commentaar van de heer A. L. de Waal, voorzitter Nederlandse vereniging van huurders: ,Dat Is al heel wat voor korte tijd'. Commentaar van de heer P. Grund, dis trictsbestuurder van het CNV: ,Als ik bedenk dat men formeel twee maanden de tijd heeft om tegen een huuropzegging te reageren, Lb dit aantal voor nauwe lijks vijf dagen al behoorlijk'. Van de zijde der griffiets van de kanton gerechten merkt men op dat niet iedere indiener van een verzoekschrift heeft be grepen waar het om gaat. Op grond van de nieuwe bepalingen zal de kantonrech ter alleen zich met de zaak bemoeien als het een aanzegging tot uitzetting betreft tengevolge van het niet tot een akkoord kunnen komen van huurder en verhuur der over een nieuw huurcontract. Zo lang de huurder nog niet met uitzetting bedreigd is kan de kantonrechter de ter mijn van twee maanden, die de huurder in zo'n geval nog mag .blijven zitten' ook niet verlengen. In verband met zijn pensionering VLISSINGEN De heer G. N. van Ginkel heeft in verband met zijn pensionering de wens te kennen gegeven per 31 de cember a s af te treden als di recteur van de NV Koninklijke Maatschappij ,Dc Schelde' te Vlissingen en tevens als lid van de raad van bestuur van de Rijn-Schelde Machinefabrieken en Scheepswerven NV te Rot terdam. De scheidende Schel de-directeur is sinds 1952 aan dit bedrijf verbonden. De heer Van Ginkel werd in 1907 in Diemen bij Amsterdam geboren. Na voltooiing van zijn opleiding aan de mts de tegenwoordige hts in 1927, was hij o m werkzaam bij het Philips-concern op het gebied van bedrijfsorganisatie en bedrijfsadmi nistratie. In 1939 trad hij in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen, waar hij onder leiding van professor Goudriaan de moderne bedrijfsadmi nistratie heeft opgezet en tot uitvoe ring heeft gebracht. Uiteindelijk be kleedde hij bjj de NS de rang van hoofdinspecteur-chef van de finan- cieel-administratieve dienst. Als spoorwegman heeft de heer Van Ginkel een niet onbelangrijke rol gespeeld in de verzetsbeweging, met name bij de spoonvegstaklng. In augustus 1952 volgde zijn benoe ming tot adjunct-directeur van de NV Kon. Mij. ,De Schelde'. Onder zijn leiding werden de bedrijfsorga nisatie en de bedrijfsadministratie aangepast aan de inzichten en eisen van de tijd. In december 1955 volgde zijn benoeming tot directeur. In deze functie ressorteren tot op heden on der hem het financieel-adminlstra- tieve beleid en het personeelsbeleid. Ook builen ,De Schelde' bekleedt de heer Van Ginkel functies ln het be drijfsleven. Zo is hij voorzitter van de afdeling Zeeland van het Ned. Instituut voor Efficiency (mede op zijn initiatief ln 1953 opgericht), lid van het hoofdbestuur en van de fi nanciële commissie van de metaal- bond, voorzitter van de kring Zee land en lid van de commissie van bijstand van het kantoor Zuid-Ne derland der Federatie Metaal- en Electrotechnlsche Industrie. Van zijn activiteiten op maatschap pelijk gebied kan om worden ge noemd net voorzitterschap van net bestuur van het r-k St. Josephzie- kenhuin te Vlissingen. Voor zijn vele verdiensten werd de heer Van Ginkel enkele malen on derscheiden. Hij Is officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. In verband met zijn verzets werk werd hij ln 1945 onderscheiden met de (Engelse) King's commen dation for brave conduct. OUD-DIRECTEUR HINO BELGIUM BRUSSEL ,Ik zou willen dat de vierhonderd schuldeisers het Nederlandse parket vragen de hele zaak grondig te onderzoe ken. We moeten de schuldige kennen van het gebeuren. Er is sprake van schuld bij de finan ciële instelling die gunstige in lichtingen bleef verstrekken, zodat iedereen vertrouwen in D. jr bleef stellen'. De zaak waar deze uitspraken op slaande automobielindustrie Hino Ne derland degene die de uitspra ken doet: de heer Willy M. J. Beullens, vroeger afgevaardig de beheerder en directeur-gene raal van Hino Belgium, thans afgevaardigde, beheerder en di recteur-generaal van de NV Far East Automotive Cy te Brussel, de firma die nu de Hino-auto's in België en Lu xemburg importeert en Hino- trueks assembleert. Wat de heer Beullens in de eerste plaats wil laten onderzoeken is de handelwijze van een Nederlandse fi nanciële instelling met betrekking tot de Automobielindustrie Hino Ne derland, waarvan de heer D. jr. de enige eigenaar was. Volgens de heer Beullens zou deze Nederlandse instel ling die als geldschieter optrad van D. vroegtijdig op de hoogte zijn gesteld van de gang van zaken bjj ae Automobielindustrie Hino Nederland. Onwaarheden ,Er waren in België wissels getrok ken door de firma Aucidl in Luik tot een bedrag van 2^ miljoen Belgische francs en die waren ook geaccepteerd door D. Zij werden echter niet be taald. In september heb ik twee tele grammen aan de Nederlandse finan ciële instelling gestuurd waarin ik haar op de hoogte bracht van deze geprotesteerde wissels en waarin werd gevraagd de kredietverlening aan D. te stoppen. Er werd echter niet op gereageerd', aldus de heer Beullens. Daarna heeft de heer Beul lens de bewuste instelling opnieuw benaderd. .Op 24 november 1966 heb ik een onderhoud gehad met leiding gevende figuren in Den Haag. in het bijzijn van enkele getuigen. Ik heb hun met bewijzen aangetoond, dat D. in België door het overleggen van onjuiste balansen kredieten van ban ken heeft gekregen. De heren toonden zich dankbaar voor deze inlichtingen en zegden toe een rapport op te stel len voor de hoofddirectie van hun in stelling. Zij zeiden, dat de Belgische banken onmiddellijk nieuwe inlichtin gen moesten vragen. De Société Ge neral do Banque vroeg opnieuw om inlichtingen, kreeg die, maar zij ble ken opnieuw gunstig te zijn voor D.\ aldus beweert de heer Beullens. In die Informaties zou volgens do heer Beullens zijn gezegd, dat de Auto mobielindustrie Hino Nederland in Vlissingen grond had gekocht, dat men de alleenvertegenwoordiging voor heel Europa had en dat over de financiële situatie van het bedrijf geen exacte gegevens konden worden ver- i strekt, omdat dit een vertrouwelijke zaak was. ,Deze inlichtingen bevat ten pertinente onwaarheden waarvan de Nederlandse financiële instelling op de hoogte kon zijn. Maar op grond van deze informaties gingen de Bel gische banken tot op het laatste mo ment door met het verlenen van kre dieten aan D.*, aldus de lieer Beul lens. Ook Hino Japan bleef volgens hem geloof hechten aan de gunstige infor maties. Twee Belgische banken, do Belgische Kredietbank en de Bank van Brussel, gingen in op de inlich tingen die de heer Beullens had ver strekt en zetten elke kredietverlening aan D. stop. De Banque Lambert en de Société General de Banque bleven echter op basis van de Nederland se inlichtingen kredieten verstrekken, j Deze waren echter bestemd voor Hi no Belgium, maar ze zijn aldus de heer Beullens nooit ten goede ge- i komen aan dit bedrijf. De gelden wer den volgens hem vrijwel direct na ontvangst overgemaakt naar Neder land, naar firma's, die niets met Hino Belgium te maken hadden, of naar schuldeisers. Wat de oprichting van Hino Belgium betreft, zegt de heer Beullens, dat D. aan de notaris on juiste gegevens heeft verstrekt. Hogere prijzen Wat de verkoop van de goederen be treft, Is de heer Beullens van mening dat hierbij niet juist is gehandeld. Zodra D. failliet verklaard was, werd ik op een bijeenkomst in Den Bosch ontboden, waarbij eer van de curato ren en ook iemand van de Nederland se geldschieters aanwezig was. ,Ik heb daar voorstellen gedaan om de auto's over te nemen en heb een bepaalde prijs voorgesteld, waarop men echter niet inging. Later bleek, dat de curatoren de auto's aan een Nederlandse firma verkochten tegen een aanzienlijk lagere prys, clan ik geboden had. Later verkocht dat Ne- I derlandse bedrijf de wagens weer aan ons met een winst van 18.000 francs per wagen. Op 100 wagens wat dit een winst van 1.300.000 francs'. Rederijen KOUDEKERKE Voor tien wo ningen aan de Tulpstraat in Kou- dekerke, gemeente Valkenisse, Is een huurverhoging van 36 per maand niet doorgegaan. Ofschoon de eigenaar van liet ministerie zelfs toestemming liad de huur prijs van de huizen te verhogen van f 150 naar 186 per maand heeft hij van deze mogelijkheid geen gebruik gemaakt. Het ministerie had de definitie ve huur van deze in de premie sector gebouwde woningen vast gesteld op 186 en van deze be schikking ook de huurders in ken nis gesteld. Aanvankelijk heer ste er onder die huurders enige ontstemdheid, maar deze was spoedig verdwenen toen de huis eigenaar, de he H. J. van Wuyckhuyse uit Zwijndrecht, meedeelde de huren niet tot dit bedrag te zullen verhogen. De heer Van Wuyckhuyse: ,Ik ben geen speculant. Ik wil niet het onderste uit de kan. Ik doe dit niet omdat ik zo'n beste man ben, maar uit over wegingen van fatsoenlijk za ken doen. In het destijds af gesloten contract is sprake van een huur van 150'. TerwilJe v i de verhouding met de huurders wil de heer Van Wuyckhuyse zich daar aan houden, ook al omdaC zo als hij zei, hij veel waarde hecht aan .een keurige, con stante bewoning ,Tk heb er niets aan als ei van die tien huizen vijf leeg komen. En wat het rendement betreft: op de langere termijn maakt dit niet eens zoveel uit Ook al mag ik dus de huur nu verhogen, ik doe het niet'. In de gemeente Valkenisse, waar toe Koudekerke behoort, zullen een 60 ratiowoningen worden ge bouwd, voorzien van blokverwar- ming. Voor zover dit thans enigs zins te bekijken is, zullen deze ra tiowoningen te bouwen door het algemeen burgerlijk pen sioenfonds aanvangshuren heb ben, die wat lager liggen dan 186 per maand. Examens Voor het examen ziekenverpleegster, diploma A, slaagden de volgende ver pleegsters van het Julianaziekenhuls te Terneuzen: mej. E. A. files. mej. J. Traas, mej. T. M. de Reu, mej. W. A. Rouw, mej. J. J. Sonke, mej. C. H Wisse, en mej. J. P. C. de Zeeuw, allen te Terneuzen. De heer Beullens is het er verder 1 niet over eens, dat de curatoren aanzienlijke bedragen hebben be taald aan rederijen, die nog goe deren in opslag hadden. ,De rede ryen hadden normaal hun vorde ringen in het faillissement moeten onderbrengen en zy hadden naar rato betaald moeten worden', zo Is zyn mening. ,D. heeft drie dagen voor het faillis sement werd uitgesproken hier in België getelefoneerd met Hino in Ja pan. Hij heeft toen gezegd, dat als zij hem niet direct 15 miljoen francs stuurden, hij alles in Nederland en België kapot zou laten gaan. Tokio heeft toen nee gezegd, maar het con tract met D. werd niet verbroken. Dat is pas acht dagen na het faillis sement gebeurd', aldus de heer Beul lens. ,Het zijn slechts een paar din gen. Wij hebben nog meer achter do hand. Deze hele zaak moet worden uitgezocht door de Nederlandse jus- i title'. Concertzaal Zierikzee Met Mozarts Serenata Notturna KV 239 zette dirigent Anton Kersjes i het concert van het Kunstmaandorkest in, vrijdagavond door de ZVU georgani- i seerd in de Concertzaal in Zierikzee. i Deze typisch Mozartiaanse muziek I klonk vriendelijk en gemoedelijk door de kleine ruimte van de concertzaal. Het strijkersensemble de serenata werd in kamerorkestbezetting uitge- i voerd had weinig last met de akoes tiek van de zaal. Soliste was deze avond Bella Davi dovitch. Zij toonde zich een groot vir tuoze in het pianoconcert in a klein van Grieg. Zij inspireerde kennelijk met haar spel het thans volledige or- kest, door Anton Kersjes met duidelijke gebaren geleid en binnen de perken van de akoestische mogelijkheden van de zaal gehouden. Deze begaafde pia- i niste bood een bewogen vertolking, daarbij een fantastisch vederlicht lou- I cher demonstrerend. De vertolking van soliste en orkest ontlokte het publiek een ware ovatie. Er waren rode bloe men voor deze sublieme piuniste, die tweemaal werd teruggeroepen. Zij be- 1 trolc dirigent en orkest nadrukkelijk in I de hulde. Tsjaikowski's eerste symfonie kreeg na de pauze een aanvaardbare vertol- I king. Toen echter in het adagio cantabi- Ie strijkers en houtblazers fuin ingeto gen passages speelden viel een "deel van de podinmverlichtlng uit. Het ver mocht echter geen afbreuk te doen aan het spel van het orkest: Kersjes liet J rustig doorspelen. Het opvallende in de vertolking van het Kunstmaandorkest 1 was het beheerste musiceren in dit I werk: op zichzelf een prijzenswaardige zaak, menig orkest maakt van deze compositie een te grof-klinkend werk. Strijkers en koper wisten echter te ver mijden hier oolc maar even ,ruw' te wor den. Ook aan het slot bloemen en ovaties. GvL VRIJ WARM weer. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Maximumtemperaturen van 16 graden in het noordwesten tot 19 gra den in het zuidoosten van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2