uis- bezoek voor dominee 0LGA Bisschoppen synode De nieuwe AIVIK kalender is uit! MATRASSEN Zaterdag 7 Oktober 1967 Dominee in zijn nieuwe gemeente: hij stapt rond in het dorp of dé stad, ziet nieuwe, vreemde gezichten, ontmoet massa's mensen, die wel hém kennen: ,dat's de nieuwe dominee', maar die hij in de verste verte nog niet \an thuisbrengen. Dominee krijgt in zijn nieuwe gemeente direct met veel Werk te maken. Er is het min of meer bloeiende verenigingsleven met zijn besturen en centrale figuren, er zijn de mensen die een kind willen la ten dopen, gemeenteleden die willen trouwen in de kerk, de catechisanten, de zieken, de gezonden. Handenvol werk.. Dominee moet zijn gemeente, zijn woonplaats, zijn streek, ~ijn provincie, leren kennen. Zelfs meer we ten Van die hele kerk in die hele provincie. Omdat nu eenmaal een plaat selijke gemeente niet meer alleen staat en niet de enige gemeente van zijn kerk. is in die provincie. Streeksgewijs en provinciegewijs zijn er diverse takken van kerke lijk werk, alleen of samen met an dere kerken. In Zeeland bijvoorbeeld is er de samenwerking in de recrea tie, komt er het industriepastoraal, is er het maatschappelijk werk, de gezinsverzorging. De dominee in zijn nieuwe plaatselijke gemeente weet er iets van, maar hij heeft hel ei genlijk te druk in zijn plaatselijk werk vooral in het begin dan dat hij zich daarover nog erg druk kan maken. En dan is er natuurlijk ook altijd de mógelijkheid, dat aan de communicatie tussen provinciale organen of diensten en die plaatse lijke gemeenten eens iets kan man keren, ondanks veel goede wil. Het is een bekend punt: de communica tie, plaatselijke, provinciaal, lande lijk. De hei-vormde kerk in Zeeland heeft het provinciaal kerkencentrum in Middelburg, waar de provinciale werkers van de hervormde kerk hun bureau hebben; een bureau, waar achter enkele van hen ze overigens niet zo dikwijls zijn te vinden, om dat deze provinciale werkers de hele provincie doorsjouwen, raadgevend, activerend. Op het provinciaal kerk centrum zetelt ds H. G Beneder, scriba van de provinciale kerkver gadering, zit ds H. M. Strating, di- ADVERTENTIE) Voor 1968 een boeiend beeld van de grote godsdiensten van de wereid. (Hindoeïsme, Boeddhisme. Chinese religie, etc.). 40 exclusieve foto's in briljante kleurendruk van inlernatio- nale topfotografen, toegelicht door prominente Nederlandse deskundigen. De interessantste kalender voor het nieuwe jaar. f 5.- Bij boekhandel; gebruikelijke kontaktadressen of door storting op giro 17606 van de Werk groep Algemene Missie Kalender - CMC, Den Haag, postbus 50 recteur van het hervormd maat schappelijk werk in Zeeland, en kan men vinden mej. G. Kloosterman, de maatschappelijk werkadviseuse als mede wika D. E. Hiensch, de provin ciaal jeugdwerkadviseur. Een ploeg, aangevuld met enkele ijverige bu reaukrachten. Dat provinciaal kerk centrum heeft de goede gewoonte zich voor te stellen aan de nieuwe dominee, onrhem dus op te zoeken in zijn nieuwe pastorie. Het team provinciale werkers, mej. Klooster man. de predikanten Strating en Be neder en wika Hiensch noemt het een dagje uit.' Doel: communicatie, informatie. Informatie over hun taak, hun provinciaal werk, over het provinciaal kerkcentrum, over de kerk in dé provincie en over de pro vincie zelf- Deze week werden vier predikanten bezocht. Bij de laatste van het viertal, ds P. Warners (25) en mevrouw G. J. Warners-van Heu- ven in de gemeente 's-Heerenhoek- Nieuwdorp (hervormde gemeen te van 700 zielen, verspreid over 's-Heerenlioek, Le we dorp en Nieuw- dorp), noteerden we wat er zoal werd verteld over het provinciale werk der hervormde kerk in Zeeland. Ds Warners is nog maar een maaud aan het werk in zijn nieuwe gemeen te. Op 3 september werd hij beves tigd en deed hij intrede in zijn eer ste gemeente. De naam Warner.- vooi een hervormd predikant in Zee land is niet geheel onbekend: de grootvader van deze P. Warners be gon als predikant in Gapinge en stond vervolgens in Hemkenszand De vader van deze Warners was pre dikant in Serooskerke en Koudekei ke. Op bezoek bij de nieuwe donn nee: ds Beneder, scnba provincial! kerkvergadering: .Een gemeente i--- niet meer op zichzelf, doet met an dere gemeenten veel samen, in ring verband, die samenwerking is hie: goed, in classicaal verband. ,Het pro vinciaal werk is van groot belan; voor het leven van de gemeente. Nf de oorlog en na de watersnood eu m in de ontwikkelingen van Zeeland ka i een gemeente niet alles meer allee: doen. Juist in Zeeland, waar geogra Cisch en door liet beperkte bevo) kingsaantal moet worden samenge werkt, moeten gespecialiseerd krachten worden aangesteld.' Mejuffrouw Kloosterman informee. of de. dominee de maatschappelijk' werkster in zijn district al heeft onl moet. Dat klopt. Zij is één van dr twintig mensen, die in het hervormd maatschappelijk werk in Zeeland zitten. Alleen Oost-Zuid-Beveland heeft geen maatschappelijk werk ster, daar zijn leidsters in de dorpen. Wat wordt er gedaan? Contactda gen. instructie, scholingsdagen voor de gezinsverzorgsters. ,Ik ben aan gesteld door de provinciale diacona le commissie én de gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk. Dus het protestants maatschappe lijk werk en de gezinsverzorging in Zeeland zijn in één hand; bij de rooms-katholieken zijn die takken van werk gescheiden.' Mej. Klooster man somt enkele .baantjes.' advise rend werk, op; in de PSVG, de prot stichting voor verantwoorde gezins vorming, hervormde vrouwendienst, bijvoorbeeld. Dan steekt wika Hiensch van wal: via het landelijke werk, de landelijke hervormde jeugdraad komt hij bij het punt de centraliseren terecht en daarmee bij zijn adviseurschap in Zeeland. Hij is- de eerste in dit gewest, was daarom dei-tien jaar jeugdwerkleider in Goes Zijn werk is toegespitst op en houdt terdege rekening met de plaatse lijke en regionale situaties en be hoeften. Wika Hiensch vertelt over Schouwen-Duiveland, waar hij mee hielp bekijken of daar een part-time werker in de jeugdsector nodig Is. over Oost-Zuid-Beveland, waar het werk moet worden uitgebreid, mo gelijk in de toekomst gezamenlijke voorzieningen van hervormden, ge reformeerden én rooms-katholieken: ,zo algemeen mogelijk, dat iederéén kan meedoen, niet speciaal kerke lijk werk, maar wei moet de gees telijke achtergrond kunnen worden herkend.Het jeugdwerk krijgt veel tijd om zich te presenteren. Terecht, want het gaat verder dan alleen maar een avondje organiseren voor jongeren. ,In Zeeland speelt moge lijk iets sterker dan elders de span ning tussen jong en oud. De .breuk lijn' is van invloed op de gemeente van morgen,' zegt wika Hiensch. Hij wijst erop, dat er bij de ouderen be grip moet worden opgewekt voor de jongeren van vandaag: ze zijn niet slecht maar anders. .Men laat het soms maar waaien en zegt: we kun nen er toch niks aan doen." Hij gaat wat nader in op het zondagsschool werk. op instuiven, jeugdkerk en jongerendiensten. Het kerkelijk jeugdwerk is ook jeugdvórmings- werk. Het is beslist niet alleen ont spanning, maar 't is tevens een vor ming. vorming voor kerk én samen leving. .Het moet niet te eng worden ge zien. Kerk en jeugdwerk hebben een taak ten aanzien van voorzieningen in de samenleving. Als het niét ge beurt doet de kerk het plaatsvervan- ADVERTENTIE) for 0ARISTOCRATS only Parijs twijfelde, wij niet! Ideeën? Genoeg. En draagbaar? Ja mevrouw, ome ontwerpers hebben die mode goed begrepen en voor U vertaald. Constateer dat onze collecties: Bont en stoffen mantels Suède en Nappa kleding Kostuums en japonnen, de taal spreken die U verstaat. (ADVERTENTIE) gend en anders samen met anderen.' Wika Hiensch heeft ook weer ne venfuncties, zoals filmconsul van de stichting Filmcentrum en voorzitter van de Zeeuwse contactgroep voor jeugd en oecumene. Als laatste het woord aan ds Strating. Hij vertelt over .Zeeland en zijn bevolking, zijn kerken, zijn pastorieën.. ,Eën pasto rie In Zeeland 'geldt In het land nog als een pastorie met een gemeente eromheen, een goede gemeente, is 't niet?' Het wordt beaamd. Dat beeld van die pastorie is wel wat verte kend, vindt ds Strating. Want er Is echt wel wat aan de hand in Zee land. ook In de kerken, de gemeen ten en de pastorieën. Er is een span ning, een versnelling. Die versnel ling heeft een aantal fasen: 1940, .Zeeland vecht door,' Zeelands hart, Middelburg, wordt verwoest. Dan de evacuaties van Walcheren, wat een weghalen uit vertrouwde omgeving betekent, een ontmoeting met an deren. Als derde punt het eind van de oorlog, met het verwoesten van West-Zeeuwsch-Vlaanderen en dan 1953 als net in die gebieden <Me in dee oorlog waren gepasseerd het water zijn wrede werk doet. .Er zijn mensen, die praten over .voor en na de ramp.' De ramp be tekende iets, niet alleen in het per soonlijk vlak, maai* ook voor de ont wikkeling van de provincie. Het del taplan brengt dammen en dijken ln Zeeland, betere contacten met de omringende provincies, een betere communicatie. Dan is er als versnel ling va.n de laatste jaren de Indus trialisatie, noodzakelijk om mensen naar Zeeland te krijgen. En: waar meer mensen zijn, kan meer gebeu ren, kunnen de nodige voorzieningen komen voor de leefbaarheid. Ds Stra ling vertelt over de problemen van de provincie. Het eerste: nog geen 300.000 mensen in Zeeland, de in dustrie moét levensader zijn. Dat brengt voor de kerk nieuwe vragen en taken met zich: kerk en industrie. Daarvoor was er al de recreatieve ontwikkeling met voor de kerk bij zondere aspecten. Hervormden en gereformeerden zijn al samen op weg in de recreatie, het komt er ook in de industrie en er is hoop ook meer met de rooms-katholieken te overleggen. Ds Strating komt dan lan het financiële aspect, de bijdrage van de plaatselijke gemeenten, to taal een 100.000 doopleden. Er wordt gevraagd tachtig cent per dooplid. Het geld wordt besteed aan recrea tie, industrie, diaconaal- en jeugd werk. De predikant weet het .huisbezoek' le waarderen: ,het is is ieder geval duidelijk, dat er wat gebeurt.' Ove rigens wordt niet verzwegen, dat men op het plaatselijk vlak soms niet geheel weet wat er in .Middel burg' gebeurt. Net zo, als men zich in de provincies soms afvraagt wat ei- allemaal op landelijk niveau wordt gedaan. Het teambezoek werkt er aan mee, dat er meer begrip ont staat. Het is nuttig huisbezoek. Wanneer wij het woord .synode' horen, gaan onze gedachten naar protestantse kerken en wel in het bijzonder naar die van het cal vinistische type. En bij het woord .concilie' denken wij aan dc kerk van Rome. Toch is het woord .synode' ook bij deze laatste niet onbekend. Iedere afzonderlijke kerkprovincie kende hier haar .provinciaal concilie'. Het is zelfs een verplichting dat deze eens in de twintig jaren wordt gehouden. Voor zulke provinciale con cilies gebruikte men ook het woord .synode'. Beide woorden kun nen trouwens door elkaar worden gebruikt, want ze hebben de zelfde betekenis. Het ene woord is afkomstig uit het Latijn en het andere uit het Grieks. Ook voor bepaalde vergaderingen in een bisdom wordt de naam .synode' wel gebruikt. Iets nieuws is het echter wel wan neer wij op het ogenblik lezen van de bisschoppensynode die deze maand in Rome wordt gehouden. Ruim twee jaar geleden werd op het concilie te Rome bekend gemaakt dat er in de toekomst een permanente synode bij een zou worden geroepen, die teza men met de paus een belangrijk col lege zou zijn in deze wereldkerk. De eerste gedachte is geweest dat zulk een synode van bisschoppen een in grijpende verandering zou betekenen in 'het centrale bestuur der R-K kerk, dat grotendeels door de Curie (het geheel van de vaste bestuurslichamen die de paus bijstaan in het bestuur van de kerk) wordt bepaald. Men dacht in de richting dat er eindelijk een bestuurscollege zou komen waar in gestalte zou worden gegeven aan de eeuwenoude gedachte dat de paus tezamen met de bisschoppen de kerk regeert. Naar een oude regel is de paus onder de bisschoppen de .eerste onder zijns geiykêh', welke regel de laatste eeuwen, door aller lei omstandigheden, wat op de achter grond was geraakt. Daaruit werd ook verklaard dat de paus, zelfs in eigen kerk, een eenzame figuur was geworden en de Curie met haar cen tralistisch streven zou dit alleen maar hebben bevorderd. Zo doende zou de paus niet weten wat er in de wereld omging en hij zou zelfs niet op de hoogte zijn met hetgeen er pre cies in zijn eigen kerk leefde. Dit alles hebben we twee jaar geleden kunnen lezen toen de Instelling van een synode van bisschoppen, als voortzetting van het concilie, werd bekend gemaakt. Men veronderstelde dat dit definitief een beknotting van de macht van de Curie betekende. Deze wenste geen bisschoppensynode. De verhouding paus.Curie-bisschop- pen. moest blijven zoals ze was en de Curie zou het alleen maar met le de ogen aanzien wanneer zij met de bisschoppen van het wereldepisco paat, die hun vertegenwoordigers konden kiezen, van plaats zou moe ten wisselen en op de derde plaats ka men, niet zozeer als een besturend, maar als een uitvoerend orgaan. Een week geleden heeft de paus de bisschoppensynode officieel ge opend. Wanneer we nu lezen hetgeen er geschreven wordt van r-k zijde over dit nieuwe orgaan, zijn de ver wachtingen heel wat minder hoog gestemd dan dit twee jaar geleden het geval was. Al spoedig werd ln 1965 bekend dat de paus de collegialiteit (de paus die tezamen met de bis schoppen de kerk bestuurt) niet zo ruim opvatte als in vooruitstrevende kringen op het concilie werd gehoopt. Deze synode zou wel een permanent, doch feitelijk alleen maar een advise rend lichaam zijn. De paus zou er wel een overlegorgaan van kunnen ma ken in bepaalde gevallen, maar het zou geen besluiten kunnen nemen die dan later, evenals dit op het concilie het geval was, door hem met zijn handtekening zouden worden be krachtigd. Toen dit bekend werd, zakte de belangstelling voor deze bis schoppensynode reeds belangrijk. Wanneer we nu lezen wat er in r-k bladen en tijdschriften over dit expe riment wordt geschreven, is het veel al in de toon van teleurstelling. Van de leden zijn er 135 bisschoppen ge kozen door de nationale bisschoppen conferenties. Naar verhouding is de kerk, zoals zij zich heeft uitgebreid over heel de wereld, goed vertegen woordigd en de mogelijkheid zit er in dat de paus behoorlijk geïnfor meerd zal kunnen worden over dat gene wat er in heel de kerk leeft. Behalve deze 135 bisschoppen maken van de synode deel uit 13 hoofden van Oosterse, met Rome verbonden kerken, als ook 13 hoofden van Cu rie-departementen. Voorts heeft de Eaus nog een aantal leden uit de iërarchie benoemd, alsook de voor zitters. Alles met elkaar vormt deze synode een college van 197 leden. Ze zou inderdaad een klein concilie kun. nen zijn. Waarom is er, nu de zittingen van deze bisschoppensynode begon nen zijn, een onmiskenbare teleur stelling? Deze is er zeker in ons land. Daarvoor worden verschillende oor zaken aangevoerd. Allereerst het feit dat de voorlichting over de zittingen tot kleine afmeting is teruggebracht wanneer we dit vergelijken met het concilie. Daar werd vergaderd voor het oog en oor van heel de wereld De pers was in ruime mate tegen woordig en hoewel er een zekere ge heimhouding was opgelegd, is daar van in de praktijk niet veel terecht gekomen. Wanneer er spanningen waren op het concilie, wist heel dc wereld dat nog dezelfde dag. Nu is het de bedoeling dat er, na iedere dag waarop vergaderd wordt, er een persconferentie zal worden gehouden, waar ieder woord gewikt en gewogen zal zijn en waarbij men, voor een ge deelte althans, zal moeten raden wat er is omgegaan. Wanneer er geen mogelijkheid is debatten te volgen, kunnen zij, die geïnteresseerd zijn, niet meedenken en het is niet moge.' lijk dat er reacties vanuit de wereld binnen deze synode komen. De mo gelijkheid hiertoe wordt in ieder ge val ten zeerste beperkt. Op het con cilie waren vele .waarnemers" geno digd. Ook al mochten deze in ae of ficiële zittingen hun mond niet open doen, toch zijn zij uiterst belangrijk geweest en daardoor is er een gfote openheid ontstaan, zodat inen het ge voel kreeg, en dit terecht, dat het niet alleen ging om de R-K Kerk, maar om heel de christenheid als een sa menhangend geheel. Die openheid heeft weldadig gewerkt en het is moeilijk te schatten hoevee! goeds daaruit is voortgekomen. Nu zo lezen we is aan alle deelnemers van deze bisschoppensynode een strenge geheimhouding opgelegd .om trent de voorbereidingen, de werk- STEMMEN UIT DE KERKEN GROETEN, OF ZEGENEN? aan: .Als deze allesomvattende zwijg plicht in de praktijk naar de letter genomen zou worden, mist de synode een belangrijke dynamische factor, die voor het concilie juist een mach tige motor is geweest'. Zo wordt de synode ,een bisschoppelijk onderonsje onder leiding van de Curie'. Men vreest dus een stap terug in plaats van vooruit. Voorts hebben we de vrees uitge sproken gezien dat het de po litiek van de Curie zou zijn om deze bisschoppensynode zoveel mogelijk ,af te grendelen en ln te dammen'. De agenda Is niet door de synode zelf bepaald. Ze is opgesteld op een wijze die doet vragen of er niet al te veel onderwerpen waarmede menige bis schop zit, verdwenen zijn. Twee jaar geleden is de hoop uitgesproken dat de Curie wat minder in de melk te brokkelen zou krijgen en de bis. schoppen wat meer en dat daardoor heel het bestuur van deze wereld- lezen we van de vrees dat voor deze gang van zaken de vernieuwing van de Curie al bij voorbaat zou zijn mislukt. Er mogen dan enige ver schuivingen zijn. maar in wezen blijft het alles hetzelfde en daarmee wordt een meerdere zelfstandigheid van nationale kerken de kop Ingedrukt. We zullen moeten afwachten hoe de ze bisschoppensynode verloopt. Af wachten moesten we ook toen paus Johannes XXili het concilie opende. We kunnen het ons echter niet in denken dat deze synode zal verlopen zonder de spanningen die ook op het concilie zijn opgetreden. Toen is er iets losgeniaukt dat niet weer op de zelfde wijze bijeen gebonden kan wor den. Op de een of andere manier zullen de problemen waarmee de bis. schoppen in hun landen zitten, ter sprake komen. En al mag het de Cu rie gelukken gedurende één jaar de touwtjes in handen te houden, zodat deze eerste zitting - een terugslag Hjkt, we kunnen het ons niet inden ken dat dit jaar na jaar gelukken zal. Al mag deze synode dan een advies orgaan zijn en al mag ze geen be slissingen kunnen nemen, het is toch wel meer gebeurd dat een overleg orgaan is uitgegroeid tot iets dat veel meer ging betekenen en wanneet- we zo aan de toekomst van de R.K Kerk gaan denken, geloven we dat deze bisschoppensynode iets kan wor den waarvan werkelijk leiding zal uitgaan. Deze bisschoppen hébben het concilie achter zich. H. TER OVERDENKING In de bijbel lezen we dikwijls de uitdrukking: bij ging naar hem toe om hem te groeten: kanttekeningen wijzen er dan op dat er in de oorspronkelijke taal staat: om hem te zegenen. We vinden het zo gewoon oin iemand te groeten dat we hier niet eens meer by stil staan. Zo we al een hijhei met kanttekeningen hebben, lezen we hier meestal ook overheen. We zouden het bovendien gek vinden om iemand te zegenen. Iemand groeten: goede mor gen of goede middag zeggen dat gebeurt nog wel. Is er iemand jarig, dan vragen we: mag ik u feliciteren met uw verjaardag? Daar laten we het bij. De toestemming wordt meestal niet eens gegeven en de gelukwens wordt in feite nooit uitgesproken: Het gaat om de goede bedoeling en de rest moeten we maar raden. Zouden we het nog wel aandurven om een zegen uit te spre ken, zoals het bijvoorbeeld in dat prachtige boek Ruth gebeurt? Ruth 2:4, 5. Bonz zegt tot de maaiers: De Heer zjj met ui Hun antwoord is: De Here ze- gene u! Is de verhouding in onze dagen tussen werkgever en werknemers nog van dien aard dat een dergelijke begroeting uitgesproken en begrepen kan worden? Soms ben ik genegid te denken: bet is onmogelijk. Niemand durft zo te spreken. Gebeurt dit toch, dan vinden we het gek. Geloven we in ons hart nog wel dat God een dergelijke zegewens bekrachtigt? Zijn we werkelyk zo modern geworden, dat we een zegen geven overdreven vinden, wanneer dit buiten- de kerk gebeurt En in de kerk... Worden we dan ge- zogend als pastoor of dominee deze woorden uitspreekt? Durven we die woorden thuis te herhalen en overgeven aan degenen, die deze zegen, om welke reden dan ook, zelf niet konden halen? Of is deze zegespreuk alleen maar de hamerslag waarmee de vergadering .gesloten wordt Toch waag ik het nu te zeggen: gezegende zondag: de Heer zij mei ui H. Fnher Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 23