DDD DDIS Bejaarden, Veiligheid, Voeding DITJES DATJES VRIJE- TIJD BAD STOF wimpel herenmode breien broodje grill plat bassin THEEDOEK???? EN CONTACT VEILIGHEID INFORMATIE zaterdagnummer Op de damesbeurs die dit najaar in Den Haag is gehouden zijn vijf pro- dukten onderscheiden met de zoge naamde Oranje daviesbeurswimpel.' Deze wordt toegekend aan fabrikan ten voor produkten die een nieuw idee of een nieuwe vormgeving bren gen, of een belangrijke verandering betekenen m een reeds bestaande vormgeving of dessin. De produkten die met de damesbeurswimpel 1967 toerden onderscheiden zijn de Adax elektrische verwarmingsapparatuur, het uit West-Duitjland afkomstige Gteso-fix afgietdek'sel. het Mituka- slipje (met badstof kruisje), een ventilerend slaapvlak dot gefabri ceerd wordt door een stalen meube len fabriek en de Verosol gordijnstof fen. Ook Co Hoving, tot voor kort ln Ne derland voornamelijk bekend als een man die hoeden voor vrouwen ont werpt, heeft zich tol de herenmode gewend. Tezamen met. Ben Hilhorst heeft hij de Nederlandse collectie ontworpen van .MisterBoy,' een naam waarachter een Frans-Zwit- sers-Nederlan dse produktiegroep staat die herenmode ontwerpt en fa briceert. Het bijzondere daarbij is dat ieder land zijn eigen collectie maakt en toont, 1 vaarbi) de modellen uit an dere landen mogen worden afgewe zen en door eigen ontwerpen vervan gen. Buitenlandse modellen mogen ook worden overgenomen of aange past. De bedoeling van .MisterBoy' is: het vacuüm opvullen dat in veel landen bestaat tussen de leuke goed kope tiénerkledmg en de consena- teve herenkleding. De modellen wor den in Nederland verkocht door de boutique van Co Hoving in Amster dam, maar zullen te zijner tijd ook in andere herenmodezaken verschij nen. Er zijn vrouwen die hardnekkig zelf blijven breien, al is in de mode ook het mooiste en meest geraffineerde machinale breiwerk te koop. Voor de zelf-breisters ilie bovendien modebe wust willen zijn, deze tip: de truien zijn komende winter lang en hebben vaak een lakceintuur in de taille of op de lieupeu. Grote ritsen die van de zoom tot in de Ico. doorlopen zijn modedetails, evenals grof links brei- sel en kabelpatronen. Ook de mouw loze slipover is lang, heeft een bre de leren riem en wordt met een pan talon van tweed en een overhemd blouse van jersey gedragen. Strepen in contrasterende kleur kunnen wor den mgebreid langs boord. hals. op ellebooghoogte en over de hele leng te van de mouw. De kleuren van de breiwerkjes: zwart, écru, beige en bruine tinten en vooral marron. In deze welvaartstijd wordt in Ne derland veel overgebleven brood weggegooid. Zuinige huisvrouwen kunnen dat niet goed hebben en ook het voorlichtingsbureau voor de voe ding vindt dat wij met dut oude brood wel iets beters kunnen doen. Wie een oven of een grill heeft kan in een handomdraai van de overge bleven sneetjes brood allerlei ,open sandwiches' maken. Hier zijn een paar recepten van het voorlichtings bureau: Besmeer sneedjes wit of bruin brood dun met boter, en be dek ze met diverse combinaties be leg. Ham met appel en kaas. ham met paprika en kaas. ham met ba naan en kaasbacon met appel en kaas, bacon met tomaat en kaas haring of sardines uil blik met to maat en kaas-, worst met sinaasap pel en kaas zijn maar enkele van de combinaties. Grilleer de sandwiches zo dicht mogelijk onder een voor verwarmde grill of bak ze midden m een hete oven tot de kaas is gesmol ten en heel lichtbruin gekleurd. Gar neer de sandwiches met fijngesne den peterselie, een plakje komkom mer of tomaat en zet ze zo heet mogelijk op tafel. Gek nieuwtje uit Denemarken is een rechthoekige platte, glazen goud vis kom die aan vier kettinkjes aan het plafond wordt gehangen. Het won derlijke aquarium hing te midden van Deens meubilair op de Rotter damse najaarsbeurs Femina en het is een wonderlijke ervaring om da goudvisjes nu eens vanuit 'deze on gebruikelijke gezichtshoek te bespie den. Het. probleen van het voeren, zo stelden bezoekers vast, kan wor den opgelost door op een stoel ta klimmen. Het verversen van het wa ter m zo'n decoratief bassin zal onge twijfeld wat moeilijker gaan. Drie znmerinrkies die voor deze winter ook in dikker mate riaal din geconfectioneerd LinVi het nmchuldig-simpele pop- oeiorkie roet witte randjes ho"en dehusle en aan de mouwen. In het midden een sportief jurkje met onj diep decolleté en brede lage heupceintuur. Op de ceintuur en op de schouder- pasies goud-, koper- of zilverkleurige' noppen. Rechts een mahkpliike jurk met opstaand kraagje, wijde mouwen met manchet en opgestikte grote zakken. Zaterdag 7 Oktober 1967 t ADVERTENTIE) DE DOEK DIE DIRECT DROOGT In de vrijetijdsmode voor 1968 zal badstof een nog belangrijker plaats innemen dan afgelopen seizoen. Dat is wel duidelijk geworden tijdens de te Hilversum gehouden derde sport- rnodebeurs, een halfjaarlijkse vak beurs die volgens de organisatoren .uniek ln Europa' is. Badstof zag men op deze vakbeurs allerwegen: in allerlei tinten, in effen wit met kleurige biezengarnering, in exoti sche veelkleurige dessins. Sweaters en jurken, shorts en vrijetijdshem- den, strandhessen met bijpassende tassen worden eruit gemaakt. Complete strandensembles zijn uit badstof gemaakt: jurken en badjas sen met bad- en strandtassen waar bij weer kleinere beugeltasjes en toi- lettasjes passen. Een Nederlandse fabrikant brengt twee handige snuf jes in de populaire grote beugel- strandtassentwee klemmetjes op de beugel zorgen ervoor dat de slui ting niet kan openspringen, en een dubbele bodem (de bovenste is uit- neembaar i opent de mogelijkheid om droog en nat strandgoed in de tas gescheiden te houden. Bekende Europese firma's van strand- en badkleding hebben op de beurs hun modellen voor 1968 ge toond. Mexicaanse en Afrikaanse motieven zijn erin verwerkt, naast tinten als zacht-oranje, licht citroen geel, diverse tinten lichtblauw en middelblauw, lila, zeer lichtgroen en heel zacht roze. Op modellen van bad stof worden Perzische motieven ge borduurd. Naast de zo langzamer hand overbekende moderne elastri- sche materialen voor badkostuums wordt badstof-lycra aangekondigd en een verwerking van katoen met ly cra en helanca tot een speciale tri cot, dat vervolgens de fabrikant ln het water bijzonder vormvast is. Tweedelige badpakken zijn er in al lerlei modellen en variaties, vaak met zeer smalle schouderbandjes. Op de sportmodebeurs kon men ver nemen dat de vraag naar tweedeli ge badpakken steeds groter wordt. Voor mannen die in het nieuwste van het nieuwste op het strand willen verschijnen zullen er zwembroek jes zijn in bermudamodel, met ver lengde pijpen dus. Tennismoae is ook al een hoofdstuk apart in de sportmode geworden: er is tegenwoordig heel wat meer dan alleen maar het witte rokje met de witte blouse of trui. Voor snelle waterratten een nieuwtje op het ge bied van wedstrijdzwemkleding: een nieuw licht materiaal waaruit bad pakken en zwembroeken worden ge maakt die respectievelijk vijfenzes tig en vijfendertig gram wegen. Er is ook een nieuwtje voor aan staande moeders: een speciaal gym- nastiekslipje (van Nederlands fabri kaat), ontworpen om het te dragen bij de gymnastiekoefeningen tijdens de zwangerschap. ,lk zou graag niet alleen met bejaarden maar ook eens met aanstaande bejaarden willen praten' zegt mevrouw W. J. G. Gunters-Hoffman, directrice van het bureau van de Stichting Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting te Am sterdam. Deze opmerking sluit een gesprek af over de voor lichting aan bejaarden, sinds enkelf jaren een belangrijk on derdeel van het werk van dit bureau Een onderzoek naar voe ding en voedingsgewoonten van beiaarden dat destijds in Am sterdam is ingesteld en waarbij zeer slechte toestanden aan het licht kwamen, is een aanleiding geweest tot de start van het werk: kookcursussen voor bejaarden. Daarna heeft het voor- lichtingswerk zich gaandeweg uitgebreid over andere terrei nen: de veiligheid in huis. efficiënt huishouden, de verzorging van het uiterlijk als men ouder wordt. Aan het Begijnhof, oase van rust Id het hart van Amsterdam vindt men het bureau In het fraaie vier eeuwen oude pand dac .het houten Huys' heet. Buiten schuifelen nog groep jes toeristen voorbij, bezig met .sfeer proeven ln dit beroemde stukje Amsterdam. Binnen, in haar hoge werkkamer met zware balken- zoldering en betegelde schouw, vertelt mevrouw Gunters, dat het niet haar bedoeling Is om de be jaarden alleen maar gezellig bezig te houden. Wij willen de oudere mens In de eerste plaats iets nut tigs meegeven Er zijn ln de hui dige moderne maatschappij en ln dit welvaartstijdperk zoveel dingen waarmee de bejaarde' geen weg weet. Wij willen hem wegwijs maken, maar vooral zonder hem te betut telen'. Dat .betuttelen' zit de directrice van het Amsterdamse bureau blijkbaar hoog. Voorlichting aan bejaarde men sen kan ook worden gegeven zonder onmiddellijk ln een beschermend en belerend toontje te vervallen, vindt zij. ,De bejaarde op gelijke ooghoog te benaderen', is haar uitgangspunt. .Dienstverlening brengen waar ook de bejaarde, naar verkiezing, ge bruik van kan maken' Is het niet moeilijk om ln een uit gestrekte en steeds groeiende stad als Amsterdam contact te leggen met de, vaak vergeten, groepen ou dere mensen? ,Het begint meestal met het opnemen van contact met bestaande groeperingen die al op dit terrein werken', zegt mevrouw Gun ters. ,Ons bureau heeft allerminst de pretentie dat het met dit werk voorop wil lopen. Wel trachten wij zoveel mogelijk bekendheid aan het werk te geven, want je kunt nooit genoeg mensen bereiken. Er zijn zoveel eenzame oejaarden. Er is een categorie die venvacht dat er iets voor hen wordt gedaan Er is een andere categorie die niets verwacht, maar een beetje begrip zo broodno dig heeft'. Bij do kookcursussen gaat het niet alleen om het koken, maar ook om inzicht in het begrip juiste voeding. .Laten wij eerlijk zijn: de post voe ding confronteert ons tegenwoordig met hoge prijzen', zegt mevrouw Gunters, .Wij wijzen er steeds op dat voeding niet in -e eerste plaats veel, maar vooral goed van samen stelling moet zijn. Beter 75 gram goed vlees dan 100 gram van minde re soort. Maar op dii punt zijn de mensei vaak conservatief'. Andere adviezen: alleenwonenden zouden elkaar eens kunnen raadple gen over de voeding, om beurten kunnen koken en dan bij elkaar eten. aan een volledig' gedekte tafel .Men heeft het dan gezellig, men heeft een gast het hoeft financi eel de kop niet te kosten', vindt de directrice van het bureau voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. .Zodra de routine van koken en ta feldekken gaat verslappen, gaat het vaak Bergafwaarts. De pan op talei Is eigenlijk al het begin van het einde'. Naast de voeding worden drie ande re belangrijke punten naar voren ge bracht in de voorlichting aan be jaarden: de veiligheid in en om huis. de kunst van handig huishou den, de verzorging van het uiterlijk .Vooral de veiligheid is een punt dat ons hoog ;it'. zegt mevrouw Gun ters. ,Het is voor bejaarden van groot belang om zelf de huishouding te blijven doen als dat mogelijk is, maar daarbij moeten toch wel enkele realiteiten in het oog worden ge houden Het vermogen tof horen en zien, ruiken en proeven gaat immers vaak achteruit. .Wij adviseren bijvoorbeeld om voor zichtig te zijn met verwarmingsap paraten, met gas. met schoorstenen, die misschien "minder goed trekken, met defecte spullen die men vaak uit zuinigheid toch maar blijft gebrui ken. In toiletten en badkamers is een handsteuntje nuttig. Afstapjes kunnen lichtgevend worden ge maakt. Dat zijn gemakkelijk aan te brengen voorzieningen, die niet veel hoeven te kosten en een boel narig heid kunnen voorkomen' Zulke adviezen gelden niet uitslui tend de veiligheid binnen de vier muren van de woning. Ook het pro bleem van de verkeersveiligheid wordt aangesneden: wel zoveel Mevrouw W. J. G. Gunters- Hoffman ...niet betuttelen... mogelijk wandelen als dat kan, zelf boodschappen blijven doen, maar op rustige tijden en nooit in de spits uren. Men wil allerminst paniek zaai en, maar het is helaas noodzakelijk geworden om de bejaarde op derge lijke zaken te attenderen. Evenals op het bestaan van individuen die het speciaal op de materiële bezit tingen van alleenwonende bejaarden hebben gemunt, een situatie die bij na dagelijks dooi trieste berichten in de krant wordt geïllustreerd. .Geen geld in huis houden, maar het naar de bank brengen in plaats van het op zulke gekke bergplaatsen te bewaren: daar hameren wij voort durend op', zegt mevrouw Gunters. ,Een ketting op de voordeur, een alarmsysteem voor bejaarden die al leen wonen of moeilijk ter been zijn: bet zijn allemaal mogelijkheden die wij in onze voorlichting ter sprake brengen. Wij kunnen niet genoeg waarschuwen, laat géén onbekende mensen binnen:' Daarmee doelt zij niet alleen op de reeds eerder genoemde individuen, maar ook en 'vooral op het grote leger der .vlotte praters' dat huis aan huis allerlei artikelen tracht te verkopen en in de bejaarde vaak een gemakkelijk te overrompelen slachtoffer treft. ,U heeft er geen idee van hoe bejaarden beduveld wor den', zegt mevrouW Gunters fel. ,De manieren waarop ontoelaatbare verkoopmethoden gecombineerd wor den met dagjes-uit en andere attrac ties. gaan werkelijk alle perken te buiten. Ik ken op dit gebied heel wat navrante gevallen. Bejaarden moeten er voortdurend op bedacht zijn dat men hen het soms toch al schaarse geld. uit de zak wil klop- pen". Deze ontboezeming brengt haar op het punt .consumenteninformatie', een ander onderdeel van het werk in .Het houten Huys'. in net program ma officieel geschreven ais .het ver strekken van objectieve inlichtin gen en adviezen aan consumenten bij aanschaf van allerlei huishoudelijke artikelen, woninginrichting, enzo voorts'. Ook hier krijgt men nogal eens bejaarden aan de balie die met bepaalde problemen geen weg we ten. Die informatie wordt zoveel mo gelijk aangepast aan persoonlijke omstandigheden en financiële mid delen van de .klant'. Het bejaardenwerk zou mevrouw Gunters nog veel meer willen uit diepen. .Vooral de voedingsvoorlich ting blijft een zwaartepunt. Daar naast breek ik. waar mogelijk, een lans voor do zogenaamd" burenhulp. Vooral de jongeren kunnen veel doen voor de bejaarden. Er is heus wel een jonge garde die helpen wil, die bij moeilijkheden wil inspringen, wanneer de bejaarden althans voor deze hulp open staan. Want ook die ouderen zijn wel eens knorrepottig". Praten met bejaarden is belangrijk: praten met aanstaande bejaarden vindt zij minstens even belangrijk. .Vooral met die aanstaande bejaar den zou ik graag van gedachten willen wisselen, maar die willen daar helaas meestal nog niet aan. Ik zou ze bijvoorbeeld willen adviseren om, als de kinderen de deur uit zijn, met het aanschaffen van nieuw meu bilair eens rekening te houden met de tijd die komt Geen loodzwaar omvangrijk meubilair, maar comfor tabele dingen die gemakkelijk te verplaatsen zijn. Erop letten dat meubilair en huishoudelijk gereed schap een vormgeving hebben waardoor ze gemakkelijk kunnen worden gehanteerd'. .Vroeg of laat komt het ogenblik dat een huisvrouw het huishouden niet meer helemaal in haar macht heeft. Dat is geen schande. Het hoeft immers niet te betekenen dat het werk moet worden neergelegd. Men moet alleen anders gaan leven en werken, aangepast aan capacitei ten en energie van de oudere mens. Bejaarde echtparen kunnen samen de huishouding blijven doen als ze een heel andere taakverdeling op bouwen. Dat is ook een essentieel onderdeel van ons gesprek met be jaarden: dat je op zekere leeftijd niet hoeft te worden uitgerangeerd, maar wel een ander werkterrein krijgt.' Mexicaanse motieven in de vrijetijdsmode voor 196S, zoals in deze set van bikini, pantalon en tuniek van badstof, bedrukt met Mexicaanse motieven op witte achtergrond. I2 Dit is een model uit een collectie vrijetijdskleding. De collectie, t prijzen tussen 25 en 150 gulden variëren, bestaat uit shirts, strandpakken, shorts met jasjes, en drie- en vierdelige ensembles van krimpvrije frotté bad stof, waarbij pantalons en shorts uit stretchmateriaal zijn gemaakt. Op de foto: model in twee kleuren met stoflcnopen en steekzakken in de zijnaad, dat gemaakt wordt in de maten 38 tot en met 1/6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 22