SLOTRAPPORT COMMISSIE ENSCHEDÉ Reorganisatie van politie noodzakelijk Monument voor Haringvlietbrug Amsterdamse overheid wist geen bevredigend antwoord op uitdagingen' VRIJERE LOONVORMING Maatregelen tegen jeugdwerkloosheid Demonstratie en (jezacj Vandaag in de krant... ,00K JUSTITIE TREFT SCHULD' Van Hall drong aan op huwelijk prinses Beatrix in Amsterdam HAND IN HAND. KAMERADEN Onderhandelingen in de bedrijfs takken beslissend DODELIJKE HOED. BOEKHOUDER VERDUISTERT TIEN MILLE .MOBILITEIT OPVOEREN' Rassenrellen in VS hadden spontaan karakter 210e jaargang - no 236 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 54, adm. lol. 2094. g> H icleur C. A. do Kok. Alionnomonliprlls 98 (b g g rod. 2078/3169, adv. 2375). Gooi, Gr I. zy2x tarief. Itlolne ndv. (max. 8 rogoli) 35 ei ik, 12,70 por kwartaal, Irani. lol. 6140 (b 9 9 rod. 7853, a (min. 1,75). .Brlcvon buroo Zaterdag 7 oktober 1967 Politie maakte goede sier'stuur) Pagina 2 (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Bij alle kamerleden zijn thans twee dikke boekwerken bezorgd: het tweede inte rimrapport en het slotrapport van de commissie van onderzoek .Amsterdam'. Boeiende lectuur voor het weekeinde, vlak voor het begin aanstaande dinsdag van de algemene beschouwingen. Opzienbarend zijn overigens de conclusies van de zgn commissie-Enschedé niet meer na alles wat er over de situatie in de hoofdstad al is gedebiteerd. De commissie beveelt uiteraard aan de gebleken tekortkomingen ,weg te nemen' in het overheidsapparaat te Amsterdam. Maar hieraan wordt met een toegevoegd: ,er is echter geen reden te veronderstellen, dat dit overheidsapparaat veel gebrekki ger is dan in andere steden van ons land'. De laatste zin der nabeschouwing luidt: ,het uitzonder lijke heeft in Amsterdam eerder gelegen in de aard en de kwaliteit van de uitdagingen, waarvoor dat overheidsapparaat werd gesteld, en waarop het geen bevredigend antwoord wist'. Rapport-Enschedé ALLE KAMERLEDEN hebben thans twee dikke boekwerken thuis gekregen: het tweede in terim-rapport en het slotrapport van de commissie-Enschedé (pag. 1 en 3). Loonsysteem DE STICHTING VAN DE AR BEID heeft overeenstemming be reikt over een systeem van vrije re loonvorming (pag. 1). Hino De Belgische importeur van de Japanse Hino-auto's vindt, dat een onderzoek moet worden inge- stcld naar de gang van zaken rond de failliete automobielindus trie Hino Nederland. Een Neder landse financiële instelling heeft volgens hem te lang foute ge gevens verstrekt, (pagina 2). Dokter' Een Belgische handelsreiziger kreeg 2100 gulden boete omdat hij in Sluis voor dokter speelde, (pagina 2). Sierstuur DE MIDDELBURGSE politie ontving gisteravond in de brand weerkazerne een groot aantal jeugdige brommers: voorlichting over siersturen. (pagina 2). Bouwfonds DE RAAD van bouwondernemers heeft de gemeenten, die aandeel houder zijn in het NV Bouwfonds voor Nederlandse Gemeenten ver zocht aan deze organisatie geen medewerking meer te verlenen (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 4 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 9 Radio en tv: pagina 27 En in het de op pagina IS: Piet Brasser ZRV, een geschre ven en getekend portret voorzitter van de Zeeuwse ring- rijdersvereniging; op pagina 17: Letterkundige kroniek van Hans Warren, de glazenier Joep Nico las raamt' verder, en toneelsprei ding en televisie; op pagina li): Neutrale eenheidsworst.' de eer ste aflevering van de rubriek .Van toen en straks,' .Flink slippen om veiliger te rijden': op pagina 21 Mode-, keuken en bejaardenzorg: rubrieken voor de vrouw; op pagina 23: Dominee op huisbezoek,' Stem men uit de kerken' en de weke lijkse overdenking; op pagina 25: dam- en schaakrubriek; perscom mentaren. Enkele belangrijke gevolgtrekkin gen uit de diverse hoofdstukken van het eindrapport: De regering heeft ten aanzien van de plaatsbepaling voor het prinselijk huwelijk een wijze van besluitvorming gekozen, waarbij het bestuur van de hoofdstad niet vooraf is gepolst de stedelijke overheid heeft zich, voordat de regering tot haar besluit kwam, niet over de kwestie beraden. Dat hierin een der achtergronden moet worden ge zien van de reeks ordeverstoringen, be hoeft geen nadere toelichting. Wel dient hier bedacht, dat de commissie slechts samenhangen zoekt en geen schuld vragen stelt. Reorganisatie van het Amsterdamse politiekorps is noodzakelijk daarmee werd al veel te lang geaarzeld. De commissie denkt daarbij niet zozeer aan de .blauwdruk' als wel en vooral aan een verbetering van het algemene kli maat binnen het korps. Daartoe zal van het begin af aan de raad en bij stand niet gemist kunnen worden van Scherp wordt het beleid veroordeeld dat gevoerd werd door de ge- dragers dat geldt niet alleen de toenmalige burgemeester en de hoofdcommissaris van politie, maar ook de justitie. Naar de mening van de commissaris heeft het in Amsterdam vooral ontbro ken aan de coördinatie .van de beleidslijnen voor het politieke, justi tiële en politiële beleid. een bekwaam organisatiedeskundige uit de ambtelijke of particuliere sfeer. Bij een reorganisatie zal bijzonder aandacht moeten worden besteed aan de plaats van de zogenaamde mobiele eenheid. De commissie meent, dat ern stig moet worden overwogen of het gebruik van massaal geweld niet zo zeer verschilt van het verdere politie werk, dat naar een geheel andere vorm gezocht moet worden. Het beeld van het justitiële optre den is niet bemoedigend. Er is sprake van een tekortschieten en er waren in tern communicatiestoornissen. Gespro ken wordt van een ,dor klimaat'. De commissie wijst op het grote be lang van het vraagstuk der public re lations van het overheidsapparaat. Wat betreft de verhoudingen tot de pers in de hoofdstad, luidt het oordeel: ,niet bevredigend'. (Van onze Amsterdamse redacteur) De meest frappante onthulling in het tweede interim-rapport van de zgn commissie-Enschedé, is wel de me dedeling, dat burgemeester Van Hall er bij de regering op heeft aange drongen indertijd Amsterdam te We zen als plaats voor het huwelijk van prinses Beatrix. Het was de direc teur-generaal voor openbare orde en veiligheid bij het ministerie van bin nenlandse zaken, mr F. R. Mijnlieff, die dit heeft verklaard. In het proces-verbaal van zijn ver hoor staat te lezen: ,toen ik met hem na 19 maart en voor mijn ver trek naar Italië weer eens sprak over de te treffen maatregelen in verband met ordeverstoringen, heb ik van minister Smallenbroek ver nomen, dat op aandrang van Am sterdam zelf, met name van de heer Van Hall, is besloten het huwelijk in Amsterdam te doen plaatsvinden. De minister heeft ook in de aanwe zigheid van anderen mij dit verteld. Overweging, die daartoe heeft ge leid, was: .Amsterdam moet ook eens wat hebben'. Uiteindelijk is toen in het kabinet de beslissing gevallen. Vier dagen na die beslissing heeft de heer Van Hall op grond van de reacties in Amsterdam, aan minister Smallenbroek het verzoek gedaan om de beslissing ongedaan te maken. Aangezien het kabinetsbesluit was gevallen, kon daar niet meer op terug gekomen worden. Een en ander is schriftelijk in de notulen van de mi nisterraad vastgelegd, zoals minister Smallenbroek mij heeft meegedeeld'. Oud-burgemeester Van Hall heeft zelf tot het laatst toe de indruk ge- feven dat de beslissing omtrent het uwelijk hem was .opgedrongen' door de regering. OENTOENG TOCH TERECHT GESTELD VONNIS MOELJONO OOK VOLTROKKEN? DJAKARTA (van de ANP-correspon- dent) De Indonesische oud-majoor Moeljono, een van de militaire leiders van de mislukte staatsgreep van oktober 1.965, is vorige week woensdag in Sema- rang, op Midden-Java, terechtgesteld, zo hebben betrouwbare kringen in Djakar ta vrijdag meegedeeld. Moeljono, die de communistische opstand in Djokjakar ta zou hebben geleid, was vorig jaar door een militair tribunaal in die stad ter dood veroordeeld. Functionarissen van liet speciale militai re hof in Djakarta hebben intussen fei telijk bevestigd dat diezelfde dag ook de voormalige luitenant-kolonel Oentoeng, die met de militaire leiding van dc coup was belast, is .geëxecuteerd. Provoceren Een interessante opmerking staat in de nabeschouwing over het provo ceren, dat zich in onze moderne sa menleving steeds meer ontwikkelt als een .sociale techniek'. De com missie stelt: ,in Amsterdam is deze Zie slot pag. 3 kol. 3) d Rotterdam noga! I - 1 woord .demonstratievrijheid' Is 'I gevallen. Het was overigens niet de eerste keer, dat de bur gemeester in deze geest reageerde: hij heeft al eerder geladen woorden over deze zaak gesproken en daarbij met enige nadruk het begrip .gezag* gehan teerd. Aanleiding was ditmaal eefi vraag van de KVP-fractieleider Couwenberg over het kort tevoren gepubliceerde rap port van de Wiardi Beckmansticht' weer teneinde. Traditiegetrouw hand in hand het uld Lang zongen de aanwezigen staande en Syne' tot besluit. r,__ kmanstichting .Politie en openbare orde'. Zoals men weet is onder auspiciën van dit weten schappelijk instituut van de PvdA een commissie aan het werk geweest over het vraagstuk van het politieoptreden bij Handhaving van de openbare orde. In de ze commissie zaten bekende deskundi gen op het gebied van strafrecht en ge meenterecht, mannen die men zeker niet als .gezagsverstoorders' kan beschou wen. Sommigen hunner bekleden open bare functies of hebben die bekleed. Zo was de huidige burgemeester van Am sterdam dr Samkalden voorzitter, terwijl onder meer zitting hadden mr dr N. Bólkestein (burgemeester van Deven ter, vroeger Middelburg), professor dr Van der Hoeven en mr G. E. Lange- meijer. Burgemeester Thomassen heeft nu in de raad van Rotterdam gezegd, dat hij heen zou gaan als de raad ooit zou besluiten dat demonstraties kunnen wor den toegestaan na voorafgaande mel ding. ,Dit is voor mij een portefeuille kwestie. men moet weten waar het gezag is', zo ongeveer heeft Rotterdams bur gemeester zijn mening geformuleerd. In het algemeen gesproken lijkt ons dat de discussie in de Rotterdamse raad jal voorbarige aangelegenheid STICHTING WERD HET EENS OVER: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Werkgevers werknemers in de Stichting van de Arbeid zijn het vrijdag eens geworden over een sy steem van vrijere loonvorming, dat in 1968 zal moeten worden gehanteerd. Afgesproken is, dat er niet meer, dit in tegen stelling met wat in voorgaan de jaren is geschied, een bin dende centrale loonnorm in de vorm van een bepaald loonper- FRANKFURT Kent u hem nog De zesvoudige -Japanse ka- rate-kampioen Harold Sakato, we reldberoemd sinds zijn rol in de film Goldfinger als de man met de dodelijke hoed, kwam vrijdag in Frankfurt aan om deel te ne men aan een lcarate-toernooi om de Europacup '67. Natuurlijk ont-. brak ook de bekende hoed niet... centage zal worden vastge steld, die richtinggevend zal moeten zijn bij de onderhande lingen in de bedrijfstakken. van partijen bij de onderhandelingen In de verschillende bedrijfstakken worden overgelaten. Alleen laat het systeem voor de overheid de moge lijkheid open in te grijpen, indien gelet op de economische situatie de lonen uit de hand zouden lopen. Verder is de stichting tot de conclusie gekomen, dat gehonoreerd zal moe ien worden wat in redelijk overleg ROTTERDAM (ANP) De recher che in Rotterdam heeft de 27-jarige boekhouder O. H. van der B. uit Ze venbergen gearresteerd, omdat liij er van wordt verdacht ten nadele van de; .Stichting Bejaardenoord Arcadia' in Rotterdam een bedrag van 10.000,- te hebben verduisterd. De verduisteringen, waarmee Van der B. enige jaren geleden al begon, kwa men onlangs aan het licht bij een con trole van de boeken. Volgens de poli- is van het geld niets meer over. de bedrijfstakken tot stand is gekomen. Alleen mag er inciden teel in de collectieve contracten wor den ingegrepen wanneer, zoals ge zegd, de contractswijziging een ver storende invloed zou hebben op de economische situatie. KMB tegen Van het bestuur van de stichting heeft alleen de vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, zich tegen stander van een vrijere loonpolitiek verklaard. De heer Van der Weele zette, na afloop van de vergadering van de stichting, zijn standpunt, dat niet wordt gedeeld door de overige middenstandsorganisaties, uiteen. ,Mijn organisatie is nog niet zover, dat zij afstand wil doen van een na tionale loonpolitiek', verklaarde de heer Van der Weele. Het midden- en kleinbedrijf kan een differentiatie moeilijk verdragen. Mede met het oog op de verhoging van de sociale lasten acht de Kon. Ned. Midden standsbond begeleiding van de loon politiek. gewenst, zo zei hij. Kind verdronken dag van de vergadering amper uit: de meeste raadsledén hadden vermoedelijk het stuk alleen nog maar in de kranten gelezen en niet ln de volledige versie van de brochure zelf. Daarnaast en in net bijzonder vragen we ons af of vooral burgemeester Thomassen niet wat al te snel en te emotioneel heeft gereageerd, niet wat al te snel het woord .gezag" heeft gebruikt. Waar komt het voorstel van de bewuste commissie nu op neer? Ziehier de letterlijke tekst van de sa menvatting uit het rapport: Een goede oplossing van het vraagstuk van de demonstratievrijheid zo-a gevon den kunnen worden door bepalingen in de algemene politieverordening op te ne men. dat organlsotoren van een demon stratie verplicht zijn datum, tijdstip, route en strekking van de demonstratie duide lijk en gedetailleerd te melden bij de burgemeester. Meer dan een bevestiging van de aanmelding behoeven de organisa toren dan niet te hebben om een demon stratie te kunnen houden. De burgemees ter kan de demonstratie verbieden als een van de (nader in het rapport uiteengezet te) weigerlngsgronden aanwezig ls en overleg tussen politie en organisatoren niet tot overeenstemming heeft geleld. Als de demonstratie verboden wordt, kun nen de organisatoren de burgemeester om een herbehandeling van de zaak verzoe ken. De burgemeester hoort dan de raads commissie voor de openbare orde. Dit komt er feitelijk op neer, dat de com missie van mening is uit het rapport blijkt op goede gronden dat de de monstratievrijheid mede voortvloeit uit de vrijheid van meningsuiting, maar te gelijkertijd erkent zij, dat in deze tijd al lerlei demonstraties verkèérsbelemriie- rend en ook ordeverstorend kunnen wer ken. Vandaar dat de burgemeester in dit voorstel van de commissie het recht krijgt demonstraties te verbieden zodra er sprake zou zijn van bv verkeersbe- lemmeringen of ordeverstoringen. In dat p geval hebben echter de organisatoren een a defamilie Kei-beroepsmogelijkheid bij de raad. Een VEENDAM (ANP) In Veendam, in het plan Sorghvliet, is vrijdagmiddag het 3 U-jarig zoontje van de familie Kei- Het toepassen'van tnoml-op-.aondbeade- voortrap.fBhm vsgtfeta. Mj ming door een politieman mocht niet meer baten. NOTA VERSCHENEN: DEN HAAG (ANP) Het is ab soluut noodzakelijk dat jeugdige werklozen de gelegenheid behou den hun vakkennis te vergroten. Dit in de eerste plaats omdat dit tot gevolg heeft dat zij een betere baan kunnen krijgen, waardoor er meer werkgelegenheid voor on geschoolden beschikbaar komt. Maatregelen die een arbeidsplaats creëren en die opleiding en vor ming mogelijk maken moeten daarom voorrang hebben. rit is te lezen in de ,nota inzake de bevordering van de opleiding, de vor ming en de werkgelegenheid ten be hoeve van jeugdigen', die minister Rool- vink (sociale zaken eri volksgezondheid) en staatssecretaris Grosheide (onderwys en wetenschappen) aan de tweede ka mer hebben doen toekomen. Migratie De bewindslieden noemen van de maatregelen die een arbeidsplaats in dienstverband bewerkstelligen in de eerste plaats de verbetering: van de jeugdmigratieregeling. Met financiële steun van de overheid is het volgens deze regeling mogelijk voor jongelui elders in het Jand tewerkgesteld te worden. De overheid draagt bij in de reis- en huisvestingskosten, de betrokkene gaat met de werkgever een leerovereenkomst aan. Deze regeling is onlangs aanmer kelijk verruimd en geldt thans voor alle opleidingsmogelijkheden in het ka der van het wettelijk leerlingenwezen, ongeacht de vooropleiding. Een weke lijkse reis van de jeugdmigrant. van en naar zijn huis, wordt nu volledig door de overheid betaald. De verruiming om vatte ook een aanpassing aan het hui- (Zie slot pag. 4 kol. 4) dige situatie. Nu is een c de meeste gemeenten verboden tenzij er vergunning is verleend, in het bewuste voorstel daarentegen is van de vrijheid uitgegaan: een demonstratie is toege staan tenzij er een verbod van de burge meester is. Een verbod dat daarna ge toetst kan worden op de juiste plaats: in de raadzaal der gemeente. Het is ons al met al niet duidelijk waarom dc- heer Thomassen tegen een dergelijk voorstel heeft gefulmi neerd met gebruikmaking van woorden als ,men moet weten waar het gezag is'. Hij beschouwt kennelijk het voorstel van de commissie-Samkalden als een aantasting van het burgemeesterlïjk gezag. Maar dat is helemaal niet het geval: de burgemeester zal bij een even tuele invoering van het bewuste voor stel niets aan gezag inboeten, hij be houdt het recht een demonstratie te verbieden als er verkeersbelemmerin- gen te duchten zijn, als er gevaar voor net begaan van misdrijven zou ont staan. als de rust bij ziekenhuizen e d zou worden verstoord of de lessen van scholen. Wat kan men nog méér wen sen? ,Men moet weten waar het ge zag is', zegt 'nu dc heer Thomassen- Precies, in eerste instantie bij de bur gemeester, maar daarna bij de gekozen vertegenwoordigers van de burgerij. Zo langzamerhand is men in Nederland toch wel de opvatting toegedaan, dat er een verantwoordingsplicht moet ko men van de burgemeester jegens de raad voor het door hem gevoerde po litiebeleid: de regering wil in dit op zicht de bestaande wetgeving verande ren. Daarin nast dit commissie-voorstel uitstekend. De burgemeester van Rot terdam moet het ranport nog maar eens goed lezen: als hij er dan nog een stuk gezagsontwaarding in zou zien, dan heeft hij naar ons gevoel een niet helemaal juiste opvatting over gezag. WOENSDAG ONTHULLING (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS Twaalfhonderd meter rechtlijnigheid van (lc Haring vlietbrug zal na volgende week woensdag worden gebroken door een monument met op de sokkel het jaartal 1964. Symbool: hechte samen werking tussen allen, die zich voor de brugbouw hebben ingezet. Ma teriaal: keiharde bazaitlava, zoals voor oeververdediging wordt ge bruikt. Ontwerper: de Amsterdamse beeldhouwer Nico Onkenhout. Woensdagmorgen om half elf zal de NV Brugverbinding .Haringvliet' liet kunstwerk onthullen. Al een jaar voordat deze eerste vaste oeververbinding op de nieuwe ;uid-noordroute van Zeeland naar Holland aan het verkeer kon wor den vrijgegeven zijn besperkingen geopend om de Haringvlietbrug voor het nageslacht een artistieke trekpleister mee te geven. Na een jaar. werken eraan heeft Onkenhout het monument kort geleden aan de Nu- mansdorpse kant van de brug kunnen plaatsen. Het is 5% meter hoog gewórden en de beschouwer zal er het element van overbrugging en samenwerking terugvinden in twee-figuren, die elkaar de hand reiken. Het contact tussen de naamloze vennootschap, die de Haringvlietbrug voorlopig exploiteert en de Amsterdamse beeldhouwer loopt via Schou- wen-Duiveland. Schouwse gemeenten immers participeren in de nv en Onkenhout heeft voor een dankbaar Schouwen-Duiveland na de ramp van 1953 de monumentale bank gebouwd, die op het Wetering circuit van (een hulpvaardig) Amsterdam een plaats heeft gevonden. WASHINGTON (AFP) Dc rassen- rellen die de afgelopen zomer in ver scheidene Amerikaanse steden hebben plaatsgevonden waren een gevolg van de ontevredenheid van de negerbevol king over haar economische en sociale omstandigheden en hadden een spontaan karakter. Tot deze voorlopige conclusie in juli komt de door president Johnston ingestelde raad van onderzoek naar do ongeregeldheden. Op een persconferentie in Washington zeide de vocfrzitter van de raad, gouver neur van Illinois Otto Kerner, en~burge meester Lindsday van New York vrijdag dat tot op heden geen enkel beuijs was gevonden dat er sprake u-as van een samenzwering'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1