Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? Vlissingse caissière haalde geld uit kas IJSVOGELS IN DE HERFST Duitse jongens haalden zelfs de wielen onder auto vandaan 3 4 6 KROIWMENIE (g) VINYL OP MILT 25. 12 HUISVROUW STAL BOOD SCHAPPEN VOOR f 2,53 2 POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Veel soorten op doortrek Ruit ingeslagen, zegt verdachte: ,lk had gekke bui' HOEST? NYLON PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG De politie rechter te Middelburg, mr T. W. Attema, heeft de 21-jarige Vlis singse mej. N. S. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 6 weken met een proef tijd van 2 jaar, nadat ze in een Vlissings grootwinkelbedrijf, waar ze werkte, verduisteringen had gepleegd. Verschillende keren had ze namelijk geld uit de kassa ge haald tot een gezamenlijk bedrag van 470. De officier van justitie mr P. J. V. Roscam Abbing, had een voorwaardelijke gevangenis straf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar gevorderd. In dezelfde zaak had de "Vlissingse mej W. W. (22 jaar) zich schuldig gemaakt aan kruimeldiefstallen. Ze nam tijdens het boodschappen-doen op 19 mei jl een pond rijst, een vaatdoek en een zakje zuurtjes, zonder te betalen mee. Het geheel vertegenwoordigde een waar de van 2,53... De eis was 100 en 1 maand voorwaardelijk, het vonnis 100 en 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De politierechter moest verschillen de gevallen van mishandeling berech ten. De Middelburger J. van de S. moest voor een dergelijk geval een boete van 50,- betalen, mevrouw L. V. uit Sint-Phiiipsland, die het zoontje van haar buurman mishan deld had, werd bij verstek veroor deeld tot een boete van eveneens 50 G. V., toen in Cadzand verblijvend, ging zich op 27 mei jongstleden te bulten aan mishandeling, wat hem bij verstek op 25 kwam te staan. De jongs Akenaar H. H. (18 jaar) gaf een tegenstander op 4 au- 1een kopstot tegen het hoofd, 1 hem op 60 kwam te staan. Een klap In het gezicht kreeg de VUs- singer J. van de B. op 80 juli van zijn mede-flatbewoonster mevrouw C. S. Toen ze elkaar op de trap van de flat tegenkwamen, zei mevrouw S. tegen hem: Vuile schoft'. Toen Van der B. tóng vragen waarom ze dat zei, verze kerde mevrouw S., dat de buurman ook nog een klap in z'n gezicht kon krijgen. Hetgeen ze terstond waarmaak te. De verhouding tussen belde huur lieden was slecht. Mevrouw S. werd veroordeeld tot betaling van een boete Tan 50,-. Traditiegetrouw waren er weer ver scheidene verdachten die onder invloed van sterke drank een voertuig bestuurd hadden. De Belg R. M, uit Vorst bij Brussel deed dat in een auto op de ou de rijksweg bij Groede. Het kostte hem een boete van 150.- en 1 jaar intrek king van het rijbewijs. P. T. uit Halste ren, die op de Eendrachtsweg in Tho- len onder invloed op de fiets reed, moest een boete van 60,- (eis 100) betalen. De 30-jarlge J. S. uit 's-Heer- Hendrikskindeiren, aie onder invloed op de bromfiets reed, werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 150,- «n 6 maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Er werden ook verschillende geval len inzake doorrijden na een aan rijding berecht. P. de N. uit Arne- muiden (21) reed op een bromfiets tegen een bestelauto, terwijl hem bovendien de bevoegdheid om te rij den was ontzegd. Het kostte hem 4 weken gevangenisstraf en 1 jaar niet rijden. De eis was: 6 weken ge vangenisstraf en 2 jaar ontzegging. "Vlak voor het Vlissings politiebureau was P. H. uit de Scheldestad met een 3-wielige elektrotruck achteruit tegen een personenauto gereden. Hij werd veroordeeld tot een boete van 100,- eis 150,-. P. S. uit Souburg was door- eereden na een lichte aanrijding, toen Mj met grote snelheid op de Molenweg ©en tegenligger voorbijreed. Het 1 hem op 150 te staan. De 10-terige J. B. uit Zierikze* op de Veerse-Gatdam bij een foutieve manoeuvre in zijn auto een consump tietent geraakt, waarna hij doorreed. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 60, W. V. uit Werkendam was met een trekker met oplegger op de Kanaal- weg te Middelburg tegen een verkeers- suü aan- en daarna doorgereden. Bij verstek werd hij veroordeeld tot een boete van 180,-. irwijl hem de bevoegdheid was ont zegd had de 83-jarige C. M. uit 's-Heer- Arendskerko In zijn auto gereden. Hij kreeg nu bij verstek een week gevan genisstraf en 1 Jaar Intrekking van het rijbewijs opgelegd. De 20-jarige Am sterdammer J. E. had zich op de weg tussen Domburg en Veere schul dig gemaakt aan joyriding op een bromfiets, terwijl hij mei. dit voertuig In Sint-Laurens een aanrijding veroor zaakt had. BIJ verstek werd hij ver oordeeld tot een maand gevangenis straf en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Wegens diefstal van een accu werd G. S. uit Middelburg veroordeeld tot een boete van 50,-. Diefstal van een verf- bus kwam E. R. uit Vlissingen te staan op eveneens een boete van 50. L. K. uit Moerdijk, die in Kortgene een paling uit een leefnet weggenomen had, werd veroordeeld tot een boete van 30,-. De VUssinger E. P. (19 Jaar), die in Domburg een ruit van een garage had ingegooid, toen de bewoner van het huis er aanmerkingen op maakte, dat verdachte 's morgens vroeg met enkele kameraden nogal levendig was, werd veroordeeld tot een boete van 50,-. Koperen jubileum gezinsverzorgster KAPELLE Mejuffrouw C. de Moor uit Kapelle heeft dezer dagen het feit herdacht dat ze 12,5 jaar geleden als gezinsverzorgster in dienst trad bij de interkerkelijke stichting voor maat schappelijk werk en gezinsverzorging te Kapelie-Biezelingen en Schore. Een jubileum, dat wera gevierd in tegen woordigheid van het stichtingsbestuur, de leidster, collega's, gezinshelpsters, de ouders en maatschappelijk werkster mejuffrouw G. Kloosterman uit 's-Heer- Arendskerke. Voorzitter Chr. Smallegange sprak met grote waardering over het werk dat mejuffrouw De Moor al deze jaren in deze gemeente heeft gedaan en over handigde haar een enveloppe met in houd. Van een prettige samenwerking getuigden ook de leidster, mevroum Op 't Hof-Frederiksen en secretaresse, me vrouw Kram-Lommers. Er werden de jubilaresse vervolgens nog cadeaus en bloemen aangeboden: enige gezinshelp sters hadden enkele leuke stukjes inge studeerd, wat bij elkaar leidde tot een gezellige samenkomst. Leidster, me vrouw Op 't Hof-Frederiksen, memo reerde nog dat de heren Chr. Smalle gange en Joz. de Jager 12,5 jaar geleden tot bestuurslid waren benoemd en bood hen mede namens het personeel bloe men aan. Examens Mejuffrouw P. A. Dorst te Stavenisse, werkzaam in ,Der Eoede' te Koudeker ks, slaagde met lof voor het diploma Kiekenverzorgster. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het propedeutisch exa men scheikundig ingenieur C. J. L. M. Bosman te Nieuw-Namen en J. M. Min- naard te 's-Heer-Abtskerke. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i Rechtstreeks gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 4- 500.000 winkels rat bedrijven. Snel en efficiënt (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Inlichtingen by elk postkantoor. Overal betalen Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. Overal opnemen U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur *s middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nL 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U sit dus nooit zonder. Rente tot 51% toe Boekhoud-gemak Geen kosten U kunt van.de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. het grootste gironei van Nederland - volledig geautomatiseerd ADVERTENTIE Voor de handel E. PLOEM, Troelstralaan 55, Heemstede. Telefoon 02500 of 023/83019 Reinigingsrechten en rioolbelasting in raad Cadzand De reinigingsrechten en de rioolbelas ting zullen in Cadzand, als de gemeen teraad dinsdagavond de betreffende voorstellen goedkeurt, worden gewij zigd. De raad, die om zeven uur in ver gadering bijeen komt, zal voorts het voorstel behandelen tot het verlenen van een bijdrage van 1020 voor het vervoer van de kleuters van de neutraal bijzondere kleuterschool. B en w stellen verder voor de bezwaarschriften tegen de aanslagen in de woonforensenbelas- ting 1966 ongegrond te verklaren. Voorts staat een voorstel tot aankoop van 30 sets en een bureau voor een lo kaal In de openbare lagere school op de agenda. Voorgesteld wordt hiervoor 2285 beschikbaar te stellen. Motorrijder botste op auto VLISSINGEN Donderdagmorgen om half tien raakte de motorrijder J. G. uit 's-Heer-Arendskerke in de Spui straat te Vlissingen onder een auto. De personenauto stond aan de rechter zijde van de Spuistraat geparkeerd; de bestuurder A. van de V. uit Vlissingen wilde wegrijden en de Lange Zelke inslaan, maar lette hierbij onvoldoende op de achteropkomende motorrijder, die de auto niet meer kon ontwijken. G. werd met verwondingen aan zijn hoofd en zijn rechterarm naar het Sint- Josephziekenhuis vervoerd, waar hij in middels is ontslagen. De motor werd zwaar beschadigd. Vergadering PJG De afdeling Scheipenisse van de plat- telandjongerengemeenschap zal vrij dag in de .Gouden Leeuw' in Scherpe- nisse een algemene ledenvergadering houden. Mejuffrouw M. van Dalen en de heer H. van Vossen stellen zich niet herkiesbaar voor een bestuursfunctie. Kandidaten zijn mejuffrouw J. Geluk en de heer R. Stoutjesdijk. Deze avond zal men het. winterprogramma bespreken. Hierin kómen een excursie naar potten bakker H. Potter in Oisterwijk, een ex pressie-avond, een demonstratie van een kapster en een schuurfeest voor Kampioenschap 5e klas libre Zeeuwsch-Vlaanderen De biljartvereniging DOS te Hoek or ganiseert vandaag, zaterdag 7 okt., zondag 8 okt. en zaterdag 14 okt. In cafetaria ,De Instuif' de wedstrijden om het kampioenschap 5e klas libre van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de KNBB. De winnaar van dit i toernooi zal worden afgevaardigd naar het gewestelijk kampioenschap dat in december in Hulst zal worden gehou den. Voor de eindstrijd hebben zich ge plaatst: J. Roose, POP Axel, P. Rom- bout, ABC Axel, C. v. Gink, ABC Axel. J. Koek, KOT Axel, A. de Burger, HBCj Veelgevraagde peer en appel op de Zeeuwse veilingen KAPELLE Het hardfruitassortiment op de Zeeuwse veilingen heeft donder dag een belangrijke uitbreiding gekre gen. Als appelras was door de provin ciale afzet commissie de Goudrenet voor aanvoer vrijgegeven en by de pe ren maakte de Doyenne du Cornice op nieuw haar entree. Twee fruitnamen die de consumenten ongetwijfeld aan zullen spreken omdat zij tot de veelgevraagde en klassieke rassen behoren. Vooral de Doyenne du Comice wordt onder de peren nog altijd als het .neusje van de zalm' beschouwd. Dit kwam op de eerste aanvoerdag weer duidelijk tot uitdrukking. Er was een redelijk aanbod, dat vlot van de hand ging op prijzen die voor de goede kwaliteiten varieerden tussen 90 cent per kilo. Tot de peren die dit jaar een matige oogst hebben gegeven, behoort ook de Doyen ne du Comice. Ofschoon de vellingen de komende dagen nog flinke aanvoeren van dit ras te verwerken zullen krijgen, wordt verwacht dat het aanbod vrij snel af zal nemen. ipelen is ook de Goudrenet nóg altifd een voornaam ras. Het is een vrucht die als handappel veel ge- dt. Ook voor moes is de uitermate geschikt. Met de Cox Oragne Pippin (eveneens een appel van uitnemende kwaliteit) zal de Goudrenet de komende dagen de appelaanvoer zeker gaan bepalen. Op de bedrijven vraagt het binnenhalen van de fruitoogst thans de volle aandacht. Vooral najaarsstormen kunnen de telers veel schade berokkenen. Wat de telers nodig hebben is bovenal goed weer. Slechthorenden maakten reis naar Joegoslavië MIDDELBURG Voor de eerste keer in dit seizoen hield de afdeling Mid delburg van de vereniging voor slecht horenden een goedbezochte bijeenkomst. De presidente, mevrouw Haag, herdacht In enkele woorden het overlijden van dc penningmeesteresse, mevrouw De Kuypcr, een van de oudste leden van de vereniging. In SH-verband hebben 35 leden der vereniging deze zomer een 17-daagse reis gemaakt achter het ijzeren gor dijn tot in Joegoslavië en bezochten onder andere de steden Karlsbad, Praag, Wenen, Boedapest en Zagreb. Een van de deelneemsters was mevrouw Verlare, die er ruim 100 kleurendia's heeft gemaakt, die ze deze avond ver toonde. Hierbii vertelde ze allerlei in teressante bijzonderheden over de be zochte landen en steden. Overal werd de reisgroep vergezeld van een gids een vrouw; de vrouwen moe- r werken omdat de lonen van E zijn. ZEEUWSE DOOPSGEZINDE ZUSTERKRINGEN WAREN IN GOES BIJEEN GOES De doopsgezinde zusterkring Goes hield dezer dagen een gecombi neerde bijeenkomst met de afdelingen Middelburg en Vlissingen. Dat gebeurde in de Goese doopsgezinde kerk. De lei ding van de vergadering was tot de lunch in handen van mevrouw Kool wijk. Ds De Boer uit Amsterdam sprak tijdens de middagvergadering naar aan leiding van het boek JDe danseres zon der benen' van mevrouw Asser-Pinkhof. De geslaagde bijeenkomst werd door talrijke dames bijgewoond: de kerk was geheel bezet. Begroting 1968 aan raad Stavenisse aangeboden STAVENISSE Aan de gemeenteraad van Stavenisse is donderdagavond de gemeentebegroting voor 1968 aangebo den. Deze is sluitend met een post on voorzien van 10.000. De raadscom missie voor de financiën zal de begro ting thans nader bezien. Aan de stichting Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid te Terr neuzen werd een subsidie verstrekt van 20 cent per inwoner. Aan het Humanis tisch Verbond te Utrecht zal worden meegedeeld, dat afwijzend is beschikt op een subsidieverzoek van die zijde voor de geestelijke verzorging van mi litairen. In verband met onderhoudskosten aan de begroting voor het dienstjaar 1967. Het besluit van de laatste raadsverga dering tot het garanderen van een geld lening voor de financiering van de 94 bejaardenwoningen met een onderhand se lening werd ingetrokken. Besloten werd thans tot het aangaan van een hypothecaire lening, wat voordeliger uitkomt. De raad ging akkoord met een aan vullend krediet van 4875 in de op- hogingskosten van de terreinen bij de ratiowoningen. Tot de kosten behoren die van het opmaken van een bestek en de akte van overdracht van de grond na de verkoop van mevrouw Benihardl en de nv levensverzekeringsmaatschap pij ,De Utrecht'. In de vacature-Scherpenlsse werd met algemene stemmen al3 onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer C. G. van den Hoek te Scherpenis- ne. Na enige discussie besloot de raad akkoord te gaan met de aandelenruil tussen en overdracht van de concessie van de waterleidingmij Tholen naai waterleidingmij Midden-Zeeland. Als lijkschouwer is in dienst van de ge meente de arts A. C. J. Noteboom, te Slnt-Annaland. De raad ging akkoord met een voorstel van b en w om thans daarbij te benoemen de artsen J. J. de Kok te Stavenisse en J. M. van den Bel te Sint-Maartensdijk. In ons artikel ,Van vlinders en vogels' was o m sprake van een ijsvogeltje waargenomen door een lezer uit Goes. Wij hebben hierop tal van interessante re acties gekregen. Er schijnt een flinke trek te zijn van ijsvogels door ons gewest gezien het re latief grote aantal waarnemin gen van deze kleine vogelsoort. De heer B. Willeboordse heeft een exemplaar in ,De Zwaakse Weel' (Zuid-Beveland) reeds in juli j 1 waargenomen. Op 21 en 24 augustus zag de heer T. Harmsen een vissende ijsvogel in de omgeving van Goes. Eind augustus en begin september werden er langs de oever van het Veerse Meer en binnendijks bij Wolph aartsdijk enkele exemplaren gesignaleerd door de heer L, P. Pieterse uit Oud- Sabbinge. Op Schouwen en Dui- veland werd deze prachtige vo gelsoort ook j 1 voorjaar gezien boven het Spui te Brouwersha ven en onlangs opnieuw ver schillende keren, aldus me vrouw M. Gunst. De heer P. J. Krijger uit Middelburg zag er in september een vissen in de watergang die loopt langs de Oude Vlissingseweg bij het buiten .Veld zicht'; de heer W. Mullie nam twee Ijsvogels waar boven de grachten van kasteel ,Ter Hooge' eveneens gemeen te Middelburg. Ds Van Tuyll van Se- rooskerke zag ,zo'n vliegende edel steen' bij de kreken te Veere. In het reservaat van staatsbosbeheer .Rammekenshoek' werd er tijdens een excursie van natuurliefhebbers eentje gezien alsmede buitendijks op het schor bij het oude fort Rammekens. De heer J. Steketee tenslotte zag eni ge tijd later maar liefst drie van deze exoten in en bij Rammekens! Eén exemplaar werd gezien in de Braak man en op kleurendia vastgelegd. Usvogels zijn bijzonder mooie vogels die iedere natuurliefhebber in extase weten te brengen. Een wonder van flitsende kleuren! Volgens de Griekse (ADVERTENTIE) IETS NIEUWS OP DE VLOER TIJDENS ROOFTOCHT BIJ DISHOEK Hulst, J. Donze, DOS Hoek, L. de Blaey, I DOS Hoek. L. Broekhoven, DOS Hoek. I De wedstrijden beginen om 2 uur. MIDDELBURG Het was een complete rooftocht, die twee jonge in Vlissingen werkende Duitsers, de 28-jarige W. M. uit Wuppertal en de 24-jarige H. W. uit Obernwöhren, op een nacht begin september jl had den ondernomen in de buurt van Dishoek. Gistermorgen hoorden ze, toen ze voor poli tierechter mr T. W. Attema, stonden, de gevolgen er van: conform de eis van de officier van justitie, mr P. J. V. Ros cam Abbing, werden beiden veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 3 maanden. Ze hadden ingebroken In een huisje en in een bij een ander va kantieadres geparkeerd staande au to. Him buit was van respectabele omvang: truien, badhanddoeken, een regenpak, luchtbedden en verschil lende andere vakantiebenodigdhe den, voorts behoorde een bloeddruk meter tot de buit, alsmede meerde re auto-onderdelen. Een ambtenaar uit Uithoorn, die ïu Dishoek op vakantie was, werd 's morgens gewaarschuwd, dat zijn auto er lel ijk aan toe was. Do Duit sers hadden de twee voorwielen de auto gesloopt en hadden verder het reservewiel en een krik meege nomen Een drietal woonwagenkampbewoners, de 36-jarigo T. van W., de 46-jarige A. van D. en de 21-jarige M. J., ge stationeerd ln Vlissingen en Klun- dert, hadden op 16 juli bij een Vlis singse firma getracht een hoeveel heid koper te stelen. Ze waren daar bij op heterdaad betrapt, maar slaag den er in te ontvluchten. Later wa ren ze aangehouden. Ze werden J. bij verstek veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. De .Antwerpenaar F. D. (84), di© op 15 juli uit ©en Vlissings© kantoorkeet twee telefoontoestellen en uit een af gesloten en door hem opengebro ken dragline ©en eert© gereed schappen had gestolen, werd bij ver stek veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 14 da gen. ,Gaat je geen aan bij wie dat weest is', verzekerde de 33-jarige Vlissinger K. R. tegen een politie man, die het kenteken van R's au to niet vertrouwde en wilde weten van wie deze wagen afkomstig was. Het bleek, dat R. de auto op de auto markt in Utrecht gekocht had, maar dat de wagen geen kenteken had. Op een oud bord schilderde verdach te toen zelf maar een kenteken. De officier van justitie wilde een ge vangenisstraf van 1 week opgelegd zien, maar de politierechter vond een boete van 100,- genoeg. 20-jarige Vlissinger G. van 't W. le gen de politie. De getroffen ruit zat in de gevel van het pand Oude Markt 24. De eis was 75,-, het vonnis 50,-. .Jullie krijgen je fietsen niet terug, om dat je het hooi hebben aangestoken', zei de Souburger P. F. tegen twee jongens, die beweerden het brandje, dat anderen aangestoken hadden, Juist te willen blussen. Toen ze pro beerden hun fietsen terug te pak ken stak de Souburger hem met een hooivork, waarbij de 12-jarige J. M. een prik kreeg. Conform werd ver dachte tot een boete van 60,- ver oordeeld. mythologie betreft het hier een vogel geworden godheid, want Alcedo (de wetenschappelijke Latijnse naam te Alcedo atthis) is afgeleid van Alcyon. een godin, die zo bedroefd was om haar verdronken echtgenoot dat me delijdende goden haar in een ijsvo geltje omtoverden Maar laten we terugkeren naar het nuchtere Zeeland, naar de werkelijk heid en die is in dit geval al schitte rend genoeg. De ijsvogels hebben fel rode pootjes, het gedrongen figuurtje is ongeveer even groot als een spreeuw en hij heeft een stevige lan ge rechte snavel waarmee hij uitste kend visjes kan vangen. Door de structuurkleur van het verenkleed hangt het ervan af welke kleur men ziet als de zonnestralen de vogel be lichten. Of zijn kop en rug is prach tig blauw öf smaragdgroen. Keel en buik zijn stralend oranje rood. De oogstreep is bruin en de nekvlek wit. Niet moeilijk zich voor te stellen welk een bijzondere bekoring ervan uitgaat als zo'n vogel op een paaltje of tak boven de waterspiegel zit en plots in een flits onder water ziet schieten waaruit hij na een paar seconden weer opduikt met een blin kend visje in zijn snavel terwijl de waterdruppels als kwikzilver van zijn veren afparelen! Snel vliegt de vogel met snorrende vleugels terug naar z'n uitkijkpost, de prooi wordt in de gunstigste positie gebracht: kopje naar beneden - staartje naar boven, en met veel geslik verdwijnt de vis in het keelgat. De graten en schubben, die niet verteren, worden later als een propje weer uitgebraakt. Graven De vogels nestelen meeestal in zelf gegraven (soms wel in gangen van ratten of oeverzwaluwen) die een diepte van een halve één meter kun nen hebben. De oevers moeten steil en zandig zijn en het liefst aan stro mend zoet water. Tijdens de trek ko men ze ook wel in streken met brak en zoutwater. Vandaar dat de soort in Zeeland het meest buiten het broedseizoen wordt waargenomen. Dikwijls ook 's winters. Als de water wegen met ijs liggen bedekt zie je ze kleumen bij wakken, sluizen en dui kers. Vandaar him (volks)naam: IJSvogel! Uiteraard zijn ze dan nog opvallender omdat hum tropische kleuren dan fel afsteken tegen de achtergrond van sneeuw en ijs. Door strenge winters lijden ze erg, niet al leen vanwege voedselschaarste maar ook doordat er helaas nog steeds lie den zijn die met scherpe klemmen ijs vogels doden als zijnde schadelijk voor de visstand. Nesten worden uit gehaald, jongen eruit gesmeten. Als men de werkelijke daders van de ach teruitgang zoekt, moet men niet be ginnen bij deze kleine weerloze vo gels. Door vergiften lijdt de visstand inderdaad zeer grote verliezen maar rlat is beslist niet de schuld van de Ijsvogels De afgelopen winter is zacht en daardoor .open' geweest, de zomer droog en warm, waarvan zo te merken aan de flinke doortrek, de ijsvogels (en zij niet alleen) uit stekend hebben weten te profite ren. Herstel van de stand was be slist noodzakelijk. De winter van 1962-1963 heeft mede een enorme tol geëist. We kregen nog meer interessante waarnemingen. De heer G. Schipper uit Borssele telde daar tientallen zwartkoppen en tjiftjaffen. In een kaai polderland kan het tijdens de trek wemelen van zangvogels, in slechts enkele bomen of struiken. Op ,de Kaloot' zag hij een zwerm met 300 strandlopers en 30 sterns naar Walcheren vliegen. In Goes werden drie slobeenden (vrouwtjes) waarge nomen. De heer C. Korstanje uit 's-Heer-Abtskerke vond langs de Westerschelde twee Belgische vogel- ringen. Een dezer dagen kregen we bericht van de kon. Belgische dui- venliefhebbersbond dat het ringen waren van verongelukte wedstrijddui ven. Genoemde heer zag onlangs vier wezels. Zij staken achter elkaar lo pend een drukke weg over. Toen hij stopte bleven ze zitten, netjes naast elkaar en keken mij aan'. Ze waren m het geheel niet schuw. Vermoede lijk zagen ze voor het eerst een mens. Pas na geruime tijd verdwenen ze in de wegberm. Stootvogels komen nu ook afzakken. Zo zag mej. C. van der Slikke twee torenvalken bij Vrouwenpolder en de heer R. van Iren eveneens twee torenvalken bij Dishoek. Een buizerd werd gezien boven .Oranjezon', en een exemplaar, dat ln een boom zat bij kasteel .Westhove' op Walcheren. Een wespendief werd gezien op Schouwen en Duiveiand en in het Braakmangebied zelfs drie van deze zeldzame vogels. Eén ervan is gevan gen. Hij was ziek, een ernstige kaak ontsteking. De wespendief is behan deld door een dierenarts. (De wespen dief, zijn naam zegt het al, ls eigen lijk geen echte stootvogel). Wel bruine kiekendieven die eveneens in de Braakman worden gezien. Blauwe reigers komen nog regelma tig door. Op 26 september verschenen er zeven boven Middelburg, vliegend in zuidelijke richting en op 27 sep tember vlogen er vijf boven ,Over- duin' (gemeente Oostkapelle). Ze werden waargenomen door leden van de CJN, dië tevens op een opspuitter- reïn bij Axel jl zomer 50 reigers za gen. De blauwe reiger is van grote afstand duidelijk te onderscheiden van een ooievaar omdat deze altijd vliegt met uitgestrekte en de reiger met ingetrokken hals. Als men daar op let kan men zich niet vergissen in deze langzaam vliegende, zeer grote vogels. Meer dan ooit De afgelopen herfstmaand trok ken ook bijzonder veel roodstaar ten en tapulten door onze provin cie. Vogelkenner K. Kwikstaart zag in één uur zeventig tapulten. ,Meer dan ooit' liet hij ons weten. De eerste melding van kramsvogels kwam uit Vlissingen: reeds op 23 september zag de heer R. van Iren enige van deze lijsterachtigen op de NoUepier te Wissingen en op de 27ste werden er 15 gezien in de duinen van N-O-Walcheren. Inmiddels zijn ook de eerste koperwieken gearriveerd. De trek draait onmiskenbaar op volle toeren! Zelfs vanachter de huiskamer- ruiten is nog heel wat te zien. Bij gunstig weer komt de ene troep na de andere over. Kieviten, lijsters, gras- piepers, spreeuwen, vinken, etc. etc. Oktober is de maand die ieder vogel- hart' sneller doet kloppen. Na mei het hoogtepunt in het leven der vogels en de vogelaars. De vogels zijn nu zeer ,ril' en gedragen zich als zijn ze in een "roes. Heel anders dan anders. En ,ra de trektijd kan men op de meest on waarschijnlijke plaatsen de meest on waarschijnlijke vogels zien' zei ons on langs een bekend vogeldeskundige. Inderdaad volkomen juist. Tot slot nog graag even dit: in ons artikel van 23 september is een abuis geslopen. Het woord .zwaluwen* moest zijn .GIERzwaluwen'. Die wa ren toen inderdaad vertrokken. De andere (gelukkig) nog niet. Zelfs nu zijn ze er nog al zijn hun gelederen zichtbaar gedund. Onder goten en kappen zitten als herinnering aan de afgelopen warme zomer nog tal van huiszwaluw-nesten. Wij houden ons aanbevolen voor waarnemingen. Ook scholen hebben hun medewerking toe gezegd. Even een briefkaartje en wij schrij ven de gegevens by op de tellysten die bestemd zyn voor het landelijk huiszwaluwonderzoek. Het gaat ons niet alleen om kolonies van dertig of meer. Ieder huiszwaluwnest dat deze zomer bezet is geweest telt mee. Bjj voorbaat vriendelijk dank. De klu ten telling van mei jl is een groot suc ces geworden. Ongeveer 2000 kluten hebben dit jaar in het Deltagebied gebroed. Een onverwacht hoog aan tal! Schouwen en het Veerse Meer te zamen nemen bijna do helft voor liun rekening. Wat een goede bescher ming van de brocdterrelnen al niet vermag! P. Schollevaer, Jubileumavond gereformeerde jeugdvereniging Zaterdag houdt de gereformeerde jeugdvereniging ,Jong Gereformeerd' te Lewedorp een jubileumavond ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. De vereniging werd op 2 september 1957 opgericht door een fusie tussen de gerei onneerde jongcosvereniging en de gereformeerde meisjesvereniging. De avond wordt gevuld door een pro gramma dat door de GJV zelf wordt verzorgd en de opvoering van het to neelstuk ,Bruus-Bol' door de toneel groep .Pandorra' te Nieuwdorp, hande lende over een firma die zich be zighoudt met het vervaardigen van toi letpapier. Verder wordt er in de twee pauzes een verloting gehouden. De avond wordt hoofdzakelijk georgani seerd voor de lering West-Zuid-Beve land van de bond van gereformeerde jeugdverenigingen. Afgelopen zaterdag werd e>en soortgelijke avond verzorgd voor de plaatselijke bevolking. (ADVERTENTIE) verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS balpen probaat an smaken hearlQkT EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd rne' de beroemde 'apiji-computer. Sterk, veer- krachiig. kleurecht. Gema'<- kelf"' m onderhoud. (390 en) PER MFTFR POSTBUS 39 HILVERSUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 12