m ome de ossewei in ,V0 JOE KOMT DIE WAOGEN 00KN0GWELUSV00RRIËN de wafelbakkerij van retranchement ZEVENTIEN KILO MUZIEK extïA ;i§PfiSS - lÊgS jjfjï - WOeNSDAG 4 OKTOBER 1967 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Naar de ossewei met Piet van den Bergen. Koet- de Sasse ,Raad van Elf' en het vriendencomité' sier Maenhout op de bokPiet in de wagen van erachter. wmmgmm r a®" - bssÉKÉSÉKIM Daar sta je dan, in stemmig zwart. Piet blijft er kalm onder en rookt een sigaretje. Hij heeft net de grote sleutel ontvangen, die hij straks in een 'M. -^4 denkbeeldig slot zal steken om zich weer uit de ossewei aan de Canadalaan te bevrijden. SAS VAN GENT ,Vö joe komt die waogen ook nog wel us voorriejen, pas maor p-' zegt Piet van den Bergen terwyl hy waarschuwend de vinger heft naar een ongelovig lachende man, een goed eindje in de twintig. De huiskamer aan de Vredestraat 21 is gevuld met verjaardagsgasten. Piet viert immers zijn 30e verjaardag en volgens een oud en hard gebruik moest hy de ossewei in omdat hy... ja, omdat hij wat? Te zien aan de gnuivende ge zichten van de meisjes in de buurt had hy niets gedaan wat niet door de mangel van de gemeenschap kon. Hy was gewoon niet getrouwd. Koetsier Maenhout morrelt wat ach ter aan de kar van de Sasse ,Raad van Elf.' De blikken, pannetjes' bel len en de bodemloze teil worden met ijzerdraad bevestigd opdat de kar straks lawaai genoeg zal maken om alle buurtbewoners van de gang naar de Ossewei op de hoogte te stellen. De andere mannen van het actiecomité onder aanvoering van Arnold Jager drinken binnen koffie en eten gebak. Op de trottoirs staan huisvrouwen, een enkele met een breiwerkje, te praten over het lot van Plet. Het paard voor de kar moet een bijzonder paard zijn. Willy de Groff zelf ook eens m de ossewei geweest en vervolgens gelukkig ge trouwd weet te vertellen dat het paard stopt bij iedere kroeg, uit ge woonte. Betsy is namelijk het paard dat de kar altijd trekt, ook op de barre tochten tijdens carnaval. Daar is Piet. Hij alleen gaat in de wagen, de hoge zijden hoed fier op het on getrouwde hoofd en een grote pa pieren rozet op de linker rever van de zwarte jas. Een sleutel van zo'n anderhalve meter lengte wordt bij hem gezet. Het blikgoed wordt op de straatstenen geplaatst. Da's even schrikken voor één van de comité leden. Het roestige petroleumkanne- tje blijkt niet alleen met een ijzer draadje, maar ook rnet een knal touwtje' bevestigd te zijn. Koetsier Maenhout brengt de stoet in bewe ging, breeduit zittend op de bok en ae comitéleden slenteren er op ge ringe afstand achteraan, getooid met papieren feesthoedjes en voorzien van een flinke voorraad rotjes, waar uit er telkens één met een achte loos gebaar voor de voeten van de toeschouwers wordt geworpen. Men vertelt dat het altijd een beetje uit kijken is. Vier jaar geleden, toen Walter Swartelée de wei in ging, was het paard zó geschrokken dat het in woeste galop door Sas van ,M'n been, m'n been!' roept koetsier Maenhout als zijn kar kantelt doordat hij een te korte draai neemt, nog vóór het bezoek aan het eerste van de elf of meer cafés. Iedereen schiet te hulp. Het paard krijgt er dorst van. Gent begon te razen. Maar dit paard blijkt het klappen van de zweep te kennen. Een groepje belangstellen den volgt op bescheiden afstand. ,Je :T.t wel .n goeie voor roepen ze naar Plet, die dat aan z'n gezicht te ?:i ncoil van zichzelf had gedacht. Bij de ossewei aan de verder nog kale Canadaluan wordt halt gehou den. Vijf schapen en een handvol toeschouwers zien erop toe da*. Plet van der Bergen de ossewei binnen stapt terwijl hij zonder veel smaak een sigaretje rookt. In de wel blijft Piet voor het hek staan. Dit is het moment dat hij alléén rnoet doorma ken. De grote sleutel wordt hem toegestoken en Piet draait hem om in een groot, denkbeeldig slot. Zo dra hij eruit is laat men geen tijd meer verloren gaan. Allen stappen in en voorzitter Jagers vindt nog net de tijd om ons toe te roepen naor welke gelegenheid het toneel wordt verplaatst. Kieuters verdringen zich voor het schoolhek als de wagen langskomt, nagezwaaid door de toe schouwers. Iedereen scheen geweten te hebben wat er die dag rnet Piet stond te gebeuren. Men zegt dat Ar nold Jagers die behalve voorzitter van de buurtvereniging ,De Marollen' straatveger van de gemeente is bij het uitoefenen van zijn functie het nieuws huis aan huis heeft ver spreid. Voor zover bekend komt dit oeroude gebruik alleen nog voor in Sas van Gent en IJzendïjke en Koe wacht. De man die de ossewei wordt ingejaagd moet niet alleen onge trouwd zijn, maar mag ook geen trouwplannen hebben. Misschien neb ben de voorvaderen dit alles wel be dacht om de vrijgezel een redelijke kans te geven nog aan de vrouw te komen door hem fraai uitgedost aan den volke te tonen. Elf of meer ca fés zullen met een bezoek worden vereerd. Dit is de kroon op het werk van het .vriendencomité,' waarbij al le voorbereidingen in het niet zin ken. Café Louis de Ridder was de eerste pleisterplaats, misschien om dat deze gelegenheid door het slui ten van de tegenoverliggende tex tielfabriek zoveel moet missen. Voor dat er geproost kon worden moest koetsier Maenhout even worden ge holpen. Ilij raakte doordat hij de bocht te kort nam in grote moeilijk heden. Het paard wist niet meer waar het aan toe was toen de kar kantelde en de koetsier vreesde het ergste voor zijn been. Iedereen schoot te hulp en bracht paard en kar weer op orde. Het paard kreeg een emmer water van de bazin, die zei meer op het paard dan op de mensen te let ten. De sleutel hangt boven het buf fet in café ,De Reseda,' bij Snelders. Daar blijft hij hangen tot Piet van den Bergen zijn vrijgezellestaat er- aam geeft. Dat zal niet spoedig zo zijn, denken we, want Piet heeft juist weer eens beleefd hoe prettig het kan zijn een vrijgezel te zijn. r— -- - JgSjSSjj In de rij van Nederlandse badplaat sen probeert ook Retranchement haai' plaats in te nemen. Geplakt tegen het natuurreservaat Het Zwin heeft zij echter niet veel ruimte voor strandrecreatie. Slechts een smalle strook duinen on strand staat tot haar beschikking. Eén ding heeft zij echter voor bij andere badplaatsen. Het is er heerlijk rustig. De foto toont hoe reeds in de der tiger jaren getracht werd rust te bieden aan de stedeling. Op de dui nen stond "toen de tot in Brugge en Gent bekende wafelbakkerij Zee duin' van de heer Markusse. Deze wafelbakkerij werd in 1936 gebouwd door de heer H. Zwier, timmerman te Retranchement en daar nog steeds wonende. De fundering werd gelegd door de nu 89 jaar oude inwoner van Retranchement, Cornells van Dale. Deze maakte ook een regen put bij het gebouwtje. Een bierver gunning kon de eigenaar niet krijgen. Zelfs een persoonlijk bezoek aan de commissaris der koningin te Middel burg bracht geen uitkomst. Echter geen nood, geer» bier in de wafel- balckerij, dan maar buiten in de scha duw. De wafels die men er kon kopen waren overheerlijk. Voor vijftien cent een grote wafèl in .hartvorm' met goede boter en suiker. Kom daar van daag de da.g eens om! De wafelijzers werden gekocht in Brugge, daar in Nederland alleen de gewone vierhoekige wafelijzers te verkrijgen waren. De wafelbakkerij bezat twee stel .tweepitters' en twee stel .vierpitters'. De wafels werden gebakken op kachels, gestookt met door de nu gepensioneerde gemeente secretaris van Retranchement, de heer Brakman. De zomerwoning kreeg die toepasselijke naam ,Het Stramdpleviertje'. Daarna verschenen er meerdere. Onder andere van Van Hal uit Loosdrecht, Georges Hen- driksé uit LJzendijke, notaris Van Veen uit Terneuzen. Ook twee van timmerman Zwier. Deze werden ver huurd. En voor wat voor prijzen! Tegenwooi'dig om van te watertan den. Het ene huis kostte in juni 60, in juli en september 85 en in VAN D'EE TOT HONTENISSE petroleum. Tegelijkertijd konden dus tien wafels gebakken worden, wat wel nodig was daar veel scholen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en daarbuiten bij deze wafelbakkerij aanlegden op hun schoolreisje naar het strand. Links van de wafelbakkerij ziet u verschillende zomerwoninkjes staan. Het eerste werd in 1934 gebouwd augustus 110 voor een hele maand. Het andere in juni 75, in juli en september 100 en in augustus 125. Elektriciteit, gas en waterleiding was er niet. Water werd gehaald uit de regenput. Verlichting was er door middel van butagas. Hiervoor werd 0,50 per kilogram berekend. Toen de huisjes werden gebouwd ontstond er natuurlijk gekrakeel, de duinen behoorden namelijk aan de waterkering Cadzand. Het Zwin aan de domeinen. Een oude wet schreef voor dat de aanwas toebehoorde aan de waterkering. Domeinen verscheen, meelte en zette paaltjes. De schei dingslijn liep dwars door de huisjes heen. De toenmalige dijkgraaf, later burgemeester van Retranchement, oom van de tegenwoordige burge meester, nam dit niet, ging met enkele polderwerkers op stap en liet de paaltjes verwijderen. Domeinen kwam terug en zette weer paaltjes, maar de huiskes mochten blijven staan. Een lang leven hebben deze zomerwoningen niet gehad. De twee de wereldoorlog brak uit en de huis jes verdwenen. Nu ligt er op deze strook een bouwverbod. Een zware klap werd toegebracht aan de plan- ïen om van Retranchement een fa miliebadplaats te maken. Op de foto ziet u duidelijk dat er toen nog een veel grotere waterplas was in het Zwin dan heden ten dage. Het was er veilig zwemmen. H. Prent JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B Hoi Fans Nel Maas, de ene helft van het accordeonduo J)e Ac- cordïs' woont in een bijzonder muzikale (Terneuzense) buurt. Via de muur van haar huis hoor je de hobbies van haar buren. De één vertolkt vakkundig een orgelstuk van Bach (of daaromtrent)de ander slaat met de re gelmaat van een klok (of liever gezegd een stopwatch j op de trommel. Maar goed, Nel en haar vriendin Mar leen Kouwijzer houden het bij een accordeon. Zeventien kilo muziek op je knieën, 't valt niet mee, ook al doe je het dan twee jaar. Met vader Maas als particulier chauf feur hebben Nel en Marleen heel wat concoursen be zocht. Tien bekers op de radio vormen er eenwelspre kend betvijs van. Daarnaast: Optreden in bejaardente huizen, een jeugdhuis en op bruiloften, Ji5-jarige of zo.' Een enkele keer ging het in oranje rechte jurkjes ge stoken duo naar Hilversum voor radio-opnamen. Nel: ,AVRO, Minjon en auditie competitie. Iedere keer moest het publiek dan een orkestje uitkiezen en ze kozen ons. Overigens leuk werk in die studio's. Je moet weten dat ik altijd nogal zenuwachtig ben als ik op moet, maar die technici stellen je hélemaal op je gemak. Dat zijn reusachtig aardige lui.' Het repertoire van JJe Accordi's' bestaat voornamelijk uit lekker in het gehoor liggende melodietjes zoals die nu eenmaal het pittigst uit een trékharmonica komen. Twee keer per week repeteren ze: dinsdagsavonds en zaterdagmorgen .Bovendien gaan de lessen van de duoleden gewoon door. ,Om de veertien dagen krijgen we muziekles. Ik heb Marleen eigenlijk leren kennen, doordat we dezelfde leraar hadden, de heer De Wijn uit Hulst. Voor ik aan accordeon begon speelde ik een paar jaar mandoline.' Marleen ligt momenteel in het ziekenhuis en dat kan wel eens een heel langdurige kwestie worden. Nel heeft nog geen contracten af moe ten zeggen. Voorlopig wil ze het zoeken in de sector rbruiloften en partgen,ongetwijfeld een dankbare busi ness. Vader Maas verteltdat de meisjes praktisch geen cent aan hun hobby hebben verdiend, ft Zijn dure klan ten hoor,' vindt hij. ,Als je zelf niet. voor je vervoer zorgt ku.n je maar beter ophouden. Dan is er geen betalen aan.' Dit pessimistische geluid brengt zijn in opgewekt zomers geel gestoken dochter niet van de wijs. ,We blij ven amateurs,' stelt ze en dat klinkt bijna als een belof te. Groeten, Joost, JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 21