Scheldebekken wordt tweede waterweggebied 11IB I Bevelands waterschap voor Poel-reductie' Zeeuwse kerken doen mee in vredesweek P U ROL Zeeuwse collecte maandag van start kwaliteit Rijksplanologische dienst verwacht: Ontwikkeling van Antwerpen ook van grote betekenis pen t>e' voor VREDESMARSGEZAMENLIJKE GEBEDSDIENSTEN EN FORUMS Contactdag in Goes begin voor jongeren ÉÉNZESDE BOUWCAPACITEIT ONGEBRUIKT IN ZEELAND Geen verkaveling: waterschap voor grote uitgaven KLEDING VOOR HERFST-WINTER VAN DE GOESE SHOWCOMBINATIE Precedent? INTERKERKELIJKE VREDESWEEK VAN 8 TOT 15 OKTOBER AS Over kernwapens en welvaart Voorschotten VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Aan de Westei'schelde ontstaat een havenindustrie gebied, dat vergelijkbaar is met het gebied van de Nieuwe Water weg. Het Westerscheldegebied heeft in 1966 sterk in de belangstel ling gestaan. Door de sterke uitbreiding van de infrastructuur gaan de economische potenties van dit centraal gelegen gebied steeds meer de aandacht trekken. De zeehavennota heeft dan ook de betekenis van dit gebied voor verdere havenontwikkeling in Zuidwest-Neder land nadrukkelijk gesteld. Op de conferentie havenontwikkeling Zuidwest-Nederland' is de grondslag gelegd voor een gecoördineerde ontwikkeling. Dit staat in het jaarverslag over 1966 van de rijks planologische dienst. volkingsfal steeg hierdoor vorig jaar met 3100 tot 295.000. In 1965 nam de bevolking met 2100 mensen toe. De dienst legt er de nadruk op, dat het voor de bevolkingsgroei in Zee land, en ook in het noorden des lands en Overijsel, gewenst is, de mensen die zich in de provincie vestigen daar ook vast te houden. Daarom moet wor den gestreefd naar een milieu met zc groot mogelijke verscheidenheid. In het Westerscheldebekken bevin den zich belangryke aanzetten tot ontwikkeling op grote schaal in Vlis- singen en het Sloegebied, waar door Farbwerlie Hoeehst A.G. te Frank fort een chemische fabriek wordt ge bouwd, zo wordt in het verslag op gemerkt. De fabriek van DOW Che mical (Nederland) NV by Xerneuzen werd in het verslagjaar verder uit gebreid. Naar verwachting zal hei thans beschikbare terrein omstreeks 1970 geheel zyn volgebouwd. Voorts werden enkele plannen open baar tot vestiging van een oilterminal en een olieraffinaderij in het Wester scheldegebied. Hierover zijn nog geen definitieve beslissingen genomen. De gebeurtenissen volgen elkaar hier snel op. De haventerreinen in het Zuid- sloe zyn vrijwel uitgegeven en overal worden de mogelijkheden onderzocht voor de aanleg van haventerreinen di rect aan de Westersehelde. iDt geldt speciaal voor de terreinen ten oosten van de Sloehaven en tussen Terneu- zen en Ossenisse, die aan diep vaar water grenzen. De snelle industrialisatie van het Schel debekken zal vermoedelijk de bevol kingsgroei bevorderen. Zeeland had in 1966 voor het eerst een vestigingsover schot. Dit had zich gedurende ten min ste een eeuw nooit voorgedaan, behal ve in enkele jaren tijdens en vlak na de tweede wereldoorlog. Het Zeeuwse vestigingsoverschot uit het binnenland bedroeg vorig jaar 477 sen. In 1965 was er een v kort van 350 mensen. Het overschot uit het buitenland tegen een tekort van 93 een jaar tevo ren. Het overgrote deel van het vesti gingsoverschot is ten goede gekomen aan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral Terneuzen. Ook Schouwen-Duivelamd had een klein vestigingsoverschot. Het geboortenoverschot in Zeeland was vorig jaar 2464 (1965: 2538). Het be- JHiW" I 1IU31I- vestigingste- et vestigings land was 170 Jan Nagel wordt niet vervolgd AMSTERDAM (ANP) Er zal geen jongstleden (toen de viering van koninginnedag en dag van de arbeid samen vielen) waarin hij het politieoptreden toen als .schofterig' betitelde. De Amsterdamse officier van justitie mr J. F. Hartsuiker, hoofd van hef arrondissementsparket, deelde desge vraagd ter motivering van zijn beslis sing mede dat hij een vervolging niet opportuun acht, waarbij hij ook reke ning heeft gehouden met de omstan digheden waarondier destijds de bewus te uitdrukking is gebezigd. (ADVERTENTIE) Gewond na val van bagagedrager VLISSINGEN De achtjarige R. Q. uit Vlissingen is donderdag gewond geraakt, toen hij, zittend op de bagage drager van de door C. B. (11 jaar) uit Vlissingen bestuurde fiets, in aanraking kwam met de tienjarige H. P., eveneens uit Vlissingen. Dit. ongeluk gebeurde op de Koudekerkseweg ter hoogte van de lts. B. reed over het voetpad, terwijl Q. met beide benen aan een zijde achterop zat. B. reed te dicht langs P. heen, waardoor Q., die met zijn benen in aan raking kwam met P., viel. Dokter C. C. Sluijter liet Q per ambulance overbren gen naar het ziekenhuis Bethesda. Aanrijding in Sas van Gent SAS VAN GENT Op de hoek van de Brandspuitstraat en de Kloosterlaan te Sas van Gent botsten donderdag middag twee auto's tegen elkaar. De bestuurder Th. C. uit Sas van Gent ver leende, komende uit de Brandspuit straat geen voorrang aan een auto, be stuurd door H. 't G. eveneens uit Sas van Gent, die door de Kloosterlaan reed. Beide wagens liepen veel materiële schade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. jt daarmee een havenindustriege bied, vergelijkbaar met dat van Nieuwe Waterweg. Nu de verbetering van het Kanaal van Terneuzen zijn voltooiing nadert, be gint ook de verbinding van Antwerpen met de zee weer actueel te worden. De Nederlandse en Belgische regerin gen hebben in principe overeenstem ming bereikt over een geleidelijke ver betering van het Nauw van Bath, waar bij o a strekdammen en stroomgelei- dingswerken zullen worden gebouwd. Antwerpen zoekl. men echter een radicaler oplossing; van die zyde is een plan gepubliceerd voor een zee- scheepvaartkanaal door het Land van Saeftinge, dat van Kaloot by Antwer- zou lopen naar Baalhoek aan de iterschefde. De beoordeling van de daarvoor geopperde plannen wordt ech ter bemoeïlykt, aldus de dienst, door het ontbreken van een samenvattende visie op (le ontwikkeling van het Wes terscheldebekken, met name wat be treft de coördinatie met de stedelyke ontwikkeling. Antwerpen De ontwikkeling van Antwerpen eveneens van betekenis. Ofschoon deze ha.ven in de nabije toekomst slechts schepen van hoogstens 75.000 ton zal kunnen ontvangen, hebben verschillen de grote Industriële ondernemingen hier de laatste jaren fabrieken gesticht. De tekenen wijzen erop, dat na. de rechter oever van de Schelde nu ook de linker oever spoedig in deze ontwikkeling zal worden betrokken. Aan de Schelde ont- ADVERTENTIE) IÏÏHÏLÏPSBATfÉRÏ JËNI die móéten wel I f^Medzijn\ (Van onze lcerknieuwsredacteur) VLISSINGEN. De start voor Zee land (met name voor de jongeren) van de interkerkelijke vredesweek (7 tot 15 oktober) is in Goes, zaterc middag 7 oktober om half drie in ,De Veste' aan de Keizersdyk. Deze dag wordt georganiseerd door de Zeeuwse contactgroep Jeugd en Oe cumene In samenwerking met de oecumenische jongerengroep Goes en het Zeenw3 vredescomité. liet Ss voor het eerst, dat het Zeeuws vre descomité een inbreng levert sai met de kerken. Andere activiteiten zijn onder andere een vredesmars vele gezamenlijke bijeenkomsten der kerken. De Goese dag, bestemd voor jonge ren van zestien jaar en ouder, om vat allereerst een bespreking door drs A. H. E. van Hengel, lid van de Sjaloomgroep in Odrjk, over het thema van de week, ,Geen spreiding van kernwapens, wel spreiding van welvaart'. Vervolgens zullen de deel nemers aan deze dag de verdere ac ties bespreken in de week en ook daarna. Daarbij komen onder andere ter sprake de petitie, die de jonge ren in ons land willen zenden aan ,Den Haag" over de vrede. Vervolgens is er in de kantine van de vakschool voor meisjes aan de Bergweg in Goes een agapèviering (een oecumenische (liefde) maaltijd', waarbij medewerking verlenen ds W. H. Gispen, gereformeerd predikant in Terneuzen met cabaretliedjes en conférence, en mevrouw E. Stern Doyeweerd, echtgenote van de her vormde predikant in Sas van Gent, met de leiding van de samenzang van nieuwe oecumenische liederen, onder andere uit de Sjaloombundel. Men kan zich voor deze dag melden bij het provinciaal hervormd kerk centrum in Middelburg, Singelstraat Middelburg. Telefoon 01180-3412. In verband met de agapèviering moet dit vdör 4 oktober aanstaande ge beuren. .Hearing' In Middelburg wordt 12 oletober, 's avonds om acht uur in de aula van de christelijke hbs een door de Middelburgse oecumenische jeugd- raad en onder auspiciën van het Mid delburgs interkerkelijk contact cen trum een .hearing' gehouden over het vredesweek thema, gevolgd door een openbare discussie. De heren G. A. de Kok, hoofdredacteur van de PZC en M. Beinema, leraar aan de clir. hbs, zullen vragen stellen aan een .panel', waarin deelnemen ds P, van Til, gereformeerd predikant, dr A. H. A. Bakker, doopsgezind predikan te, dr E. J. Prins, wethouder in Goes en de heer Scholten, kapitein by de kon. luchtmacht in Woensdrecht, voorheen verbonden aan de COAK in Middelburg. Discussieleider is het A-R-raadslid in Middelburg, drs G. M, Kerkhof. Omdat een kerkelijk standpunt op De O.TR-teach-in over Vietnam vorig jaar node werden gemist, zijn dit maal met opzet representanten van kerken in het forum uitgenodigd, waarin voorts enkele Zeeuwse tweede- kamei'leden zitting zullen hebben in dien hun kamerwerkzaamheden het toelaten. Ook in andere plaatsen in Zeeland zijn diverse activiteiten georganiseerd aan het begin, In of aan het eind van de vredesweek. Niet alleen zal de kanselboodscha.p van de gezamenlijke kerken worden voorgelezen op 8 ok tober en zal op de vredeszondag, 15 oktober, de prediking zijn gewijd aan het thema vrede. Vele kerlcei'aden en kerkbesturen zijn van plan om de vredeslcrant te verspreiden, meer malen niet alleen in eigen kerkkring, maar ook gezamenlijk huis aan huis in de burgerlijke gemeente. Dat ge- gebeurt bijvoorbeeld in Terneuzen. waar de hervormde, gereformeerde ef r-k kerk de vredeskrant huis aan huis zullen verspreiden met een uit nodiging erbij om op _0 avond 12 oktober in de Goede Her derkerk te komen. Daar zal om half acht een gezamenlijke gebedsdienst voor de vrede worden gehouden. Bur gemeester J. C. Asehoff zal daarin een korte toespraak houden. Vredesmars In Vlissingen wordt op zondag 15 oktober in de r-k kerk aan de Sing-el om zeven uur een oecumenische vre- desdienst gehouden, die uitgaat van het contactorgaan der kerken. Pre dikant is ds A. G. Kornet (gerefor meerd). Daar bestaat ook gelegen heid om zich op te geven voor de oecumenische cursus voor jongeren. Activiteiten elders in Zeeland zijn er onder andere voorzien in Axel, Sluiskil (onder andere een r-kher vormd gespreksavond met forum op 12 oktober, meit medewerking van mr A. J. M. Visser, leraar aan de rijks kweekschool in Middelburg en de heer P. Hupkens, leraar aan de Vlis- singse hbs en in Sas van Gent. Plannen voor een vredesmars zjjn er ln Kloetinge by de hervormde jeugd raad: vrydagavond 13 oktober, aan vang om zeven uur by het vei gingsgebouw in de Nieuwstraat. De tocht wordt getooid met fakkels. Mo gelijk komt er ook nog een film avond. De vredeskrant wordt huis aan huis verspreid. Verder kan bijvoorbeeld worden ge noemd Wissenkerke, waar hervorm den en gereformeerden zondagmor gen 15 oktober een gezamenlijke kerkdienst zullen houden om half elf in de hervormde kerk. Dat zal waar schijnlijk ook het geval zijn in Geers- dijk. (ADVERTENTIE) Goed voor de huid het gehele jaar door ADVERTENTIE 1WC Scluflliauscn Beroemd om hun spreekwoordelijke betrouwbaarheid, grote precisie en tijdloze élégance. Eigen service-alelier heetman 2 LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-1S7 ROTTERDAM DEN HAAG De nieuwe opdrachten aan architectenbureaus van 1 april '66 tot I april 1967 hebben een omvang van 10 maanden produktie op de bouw plaats, gerekend voor heel Zeeland. Dit blykt uit een rapport van het econo misch instituut voor de bouwnijverheid over (1e werkgelegenheid in de bouw. Als de omvang van de opdrachten ge durende een jaar geringer is dan 12 maanden produktie, mag worden aan genomen dat de bouvvproduktie in gelij ke mate zal dalen. Voor Zeeland blijkt dus dat vermoedelijk over één jaar ge rekend een zesde gedeelte van de bouw capaciteit (twee maanden produktie) niet zal worden gebruikt. Voor heel Ne derland geldt dat vermoedelijk een kwart van de bouwcapaciteit (drie maanden produktie) niet zal worden gebruikt. De omvang van 10 maanden produktie op de bouwplaats is gerekend over alle gebouwen in Zeeland. De woningen apart leveren een produktie op van 12 maanden. Bedrijfsgebouwen daarente gen slechts 8 maanden en alle gebou wen behalve woningen slechts 7 maan den. In 1966 was de produktie respec tievelijk 12, 17, 9 en 7 maanden en in 1965 8, 4, 6 en 13. Voor heel Nederland komt men (van 1 april 1966 tot 1 april 1967) tot een produktie van respectie velijk 9, 9, 7 en 9 maanden. In het rapport heeft men Zeeland ook nog verdeeld in noord, midden en zuid. Voor Noord-Zeeland liggen de cijfers als volgt: alle gebouwen 3 maanden produktie, woningen 4 maanden, be drijfsgebouwen 1 maand en alle gebou wen behalve woningen 3 maanden (ter vergelijking in 1966: 3, 3, 4 en 4 en in 1965: 15, 20, 14, en 9). Voor Midden- Zeeland is de situatie wat gunstiger: 17, 27, 9 en 8 maanden produktie (ter vergelijking in 1966: 19, 28, 19 en 11, en in 1965: 5, 0, 5 en 12). Voor Zuid-Zee land ziet de situatie er tenslotte al£ volgt uit: 3, 0, 7 en 6 maanden pro duktie (ter vergelijking in 1966: 7 3 en 4 en in 1965: 11, 6, 6 en 17). Uit een aantal kaartjes waarop de nieuwe opdrachten aan architecten bureaus in beeld zijn gebracht blijkt dat dit voor Midden-Zeeland (Wal cheren en de Bevelanden) voldoen de is om de omvang van de produk tie te doen toenemen wat betreft alle gebouwen, maar in dezelfde catego rie is het voor de rest van Zeeland onvoldoende om de omvang te hand haven. Voor de catagorie woningen geldt het zelfde. In de catagorie alle gebouwen behalve woningen is het aantal nieu we opdrachten voor heel Zeeland onvol doende om de omvang van de produk tie te handhaven. Een zelfde patroon treft men aan op het kaartje van de bedrijfsgebouwen. In de eerste twee gevallen wijkt Midden-Zeeland in gun stige zin af van grote delen van de rest van Nederland. In de laatste twee ge vallen komt de ongunstige situatie ir Zeeland overeen met vrijwel het groot ste gedeelte van Nederland. In verge lijking met voorgaande jaren is de si tuatie voor Midden-Zeeland verbeterd, maar voor de overige delen van Zee land is het aantal nieuwe opdrachten aan architectenbureaus teruggelopen. ZONDER VEEL BEDENKINGEN HOOFDINGELANDEN: GOES Als de railverkaveling ,De Poel - Heinkenszand' door gaat, zullen de grondeigenaren in dit gebied over tien jaar een re ductie krijgen op het geschot voor het waterschap van 21,50 tot 25 per hectare, in wezen een te gemoetkoming in de hoge verka velingsrente. Zonder stemming, zonder veel bezwaren ook is de algemene vergadering van het wa terschap ,De brede watering van Zuid-Beveland' donderdagmiddag akkoord gegaan met een voor stel in die richting. Daarbij werd tevens de consequentie aanvaard, dat het dijkgeschot voor dat doel in de periode van de verkavelings- In .De Prins van Oranje' rente 30 jaar met 3,40 tot 4 omhoog gaat en sprak men zich uit vóór een doorgaan van dit karwei. Dijkgraaf P. J. J. Dekker wees erin een toelichting op, dat het water schapsbestuur zich heeft afgevraagd of het redelijk is, dat de grondeigen aren in het te verkavelen geblea de volle lasten moeten betalen voor de verbetering van wegen en waterlo pen. ,Als de ruilverkaveling wordt afgestemd, staat het waterschap voor grote uitgaven. Die werken zijn nodig, wij kunnen zo'n groot gebied niet aan haar lot overlaten. We moe ten het ook op het gemiddelde ver- brengen', zo hield hij de l voor. Naar de mening van de dijkgraaf kun nen wegen en waterlopen in De Poel- Heinkenszand in ruilverkavelingsver- band worden verbeterd op een wijze, die uitgaat boven de manier, waarop het waterschap dat zou kunnen doen. een vraag uit de vergadering wees dat de ruilverkavelingscom- tij de uitvoering van de werken nauw overleg zal plegen met het water schapsbestuur, ,om tegenvallers te voor komen'. zorgingspeil l vergadering v 2!' Er bestond In de vergadering de vrees, dat dit initiatief van het waterschap, het eerste ln Zeeland in zijn soort, pre cedenten zal scheppen ln de toekomst. ,Dat. geldt bijvoorbeeld voor bet gebied Kapelle-VVemeldinge. Daar zal men al van te voren rekening houden met zo iets', zo werd gesteld. .Zouden we ons niet moeten beperken tot een bijdrage voor die wegen en waterlopen, die an ders zeker door het waterschap verbe terd zouden moeten worden?' De heer Dekker attendeerde erop, dat deze .reductieregeling' alleen kan gel den in die gebieden, die niet in zijn ge heel worden verkaveld. Andere streken, Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord- Beveland bijvoorbeeld zijn in hun geheel onder het mes gekomen. In Zuid-Beve land en Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen ligt dat anders. Verder betoogde hij, dat de versnelde uitvoering van deze verkave ling verband houdt met de aanleg van de nieuwe rijksweg 58 door het gebied en dat men daarom het eerste water schap Is, dat met deze regeling komt. Wat het .precedent* betreft: de Be- velandse dijkgraaf stelde, dat men zich nu moet uitspreken over ,De Poel-Heinbenszand' en dat het wa terschap daaraan geen consequenties moet verbinden voor e«n andere ver kaveling. ,Het is niet juist, als deze principebeslissing ons tevens zou binden voor medewerking aan an dere gebieden', zo was zyn stand punt. zegd: door deze reductier» 3.40 heeft nagegaan 1 den zfln, als men het gebied ,De Poel- Heinkenszand' zelf voor betere wegen en waterlopen zou moeten zorgen: ƒ12 per hectare. GOES Traditiegetrouw bracht de Goese Showcombinatie (damesmode Berco, herenkleding Maison Van AARDENBURG Overal in de provincie begint maandag aanstaande weer de Zeeuwse collecte. Voor de zeventiende maal trekken vrijwilligsters uit de vrouwenorganisaties er een week lang met lijst en collecte bus op uit om geld bijeen te brengen voor diverse maat- schappelijke, sociale en culturele doeleinden. ,We hopen dat deze collecte weer meer zal opbren gen dan de vorige', zegt me vrouw S. C. de Casembroot-ba- ronesse van der Feltz, presiden te van de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverle ning (FWH) in Zeeland. ,A!s het gaat zoals het tot dusver gegaan is, zijn we erg tevreden'. VLISSINGEN In vele plaat sen in Zeeland zullen de kerken gezamenlijk deelnemen aan de in terkerkelijke vredesweek, die van 8 tot 15 oktober a s wordt gehou den met als thema ,Geen spreiding van kernwapens, wel spreiding van welvaart'. Deze interkerkelij ke vredesweek gaat uit van het in terkerkelijk vredesberaad, waarin de Ned. Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerken, de R-K Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Remonstrantse Broederschap en de Oud-Katholieke Kerk deel nemen. Het is niet de bedoeling, dat de bezin ning op de vrede beperkt blijft tot deze ene week, die wordt besloten met een vredeszondag op 15 oktober met ge meenschappelijke kerkdiensten of bij eenkomsten. Op verschillende plaatsen worden al. meest interkerkelijk samen gestelde gespreksgroepen gevormd, dB deze winter de verschillende onderwer pen van deze vredesactie' zullen behai. delen. De kerken zullen zich 8 oktober met een kanselboodschap tot de kerk leden wenden. Er is voorts een speciale jeugdvredes- actie, waarbij centraal staat de onder tekening van een petitie, die aan de re gering zal worden aangeboden. Ge vraagd wordt een gedeeltelijke ombouw van het militaire apparaat tot een or gaan voor vredesdoeleinden, een volle dige gelijkstelling van militaire dienst en sociale opbouwdienst voor of in de ontwikkelingslanden. Er wordt ook een appel op de ï'egering gedaan om een aantal resoluties van de Verenigde Na ties ernstig te nemen. Tot het voor deze vredesweek en de komende tijd te ge bruiken materiaal behoort een (zeer goede) vredeskrant, die momenteel al aan een derde druk tot 500.000 exem plaren toe is aismede een documen tatiemap, die men voor enkele guldens kan verkrijgen en waarin veel belang rijk materiaal is samengebracht. Daar toe behoren een preelcschets voor de vredeszondag (15 oktober), instructie voor het gebruik van de vredeskrant en andere documentatie, zoals een litera tuuroverzicht met betrekking tot oor log en vrede, een bespreking van zes bijbelgedeelten voor gfoepsgespreklcen over vrede en heil, een artikel van dr H. M. de Lange over de verhouding arme en rijke landen, een overdruk uit .Wending, van drs B. J. Th. ter Veer over .Ieder land zijn eigen bom?', overzicht van hetgeen de R-K Kerk, de hervormde en de gereformeerde synode uitspraken over de vrede, een les uit de oecumenische leergang over .Tussen jcriog en vrede' alsmede een vertaling van de encycliek .Populorum progres"- De Zeeuwse collecte, die ieder jaar in de eerste week van oktober plaatsvindt, zal ook deze maal weer het werk zijn van de bij de FWH aangesloten vrouwenorganisaties. Het FWH-bestuur smaakte tot dus ver het genoegen do opbrengst ieder jaar groter te zien worden. Vorig jaar was het ruim 34.000, dit jaar verwacht men méér. Van het totale bedrag wordt ongeveer 1/3 afgedra gen aan het Anjerfonds Zeeland (de anjërcollecte is ondergebracht in de Zeeuwse collecte). De plaatselijke afdelingen van de FWH krijgen 18 van de eigen opbrengst terug gestort voor maatschappelijke doel einden in de eigen plaats. Meestal pi-ofiteert het open bejaardenwerk er van. juist omdat bejaardensociëteiten e d vaak maar een geringe financiële armslag hebben. Van de totaalop brengst gaat 2 naar de provincia le kas voor dekking van de kosten. De rest is bestemd voor het verlenen van praktische sociale en maatschap pelijke hulp, de laatste jaren in de vorm van vakantieweken voor be jaarden en invaliden in het Van Ee- ghenhuis in Aardenburg. Met het Inrichten van een invaliden- week begon de FWH vorig Jaar. ,We wilden eerst eens aanzien hoe het verliep', vertelt mevrouw De Ca- sembroot. De ervaringen waren ech ter zo goed, dat er dit jaar reeds drie Invalidenweken naast drie bejaarden- weken konden plaatsvinden. Het be stuur van de FWH heeft i ren dat de invalidenweken kelijk duurder zijn dan de bejaarden- weken. Er moet worden gezorgd voor het vervoer van rolstoelen en wagen tjes. De huisvesting van de (vrijwil lige) helpsters kost veel geld. Zowel bejaarden als invaliden blijken enthousiast terug te keren van de vakantieweek. Mevrouw De Casem- broot: .Voor velen is het de eerste vakantie van hun leven, We willen in zo'n week de mensen activeren, weer bij de dagelijkse dingen betrek ken, ze laten merken dat ze nog meetellen en dat ze er ook bij horen'. De FWH houdt zich b(j het voor bereiden van de weken aan enkele simpele regels. Er wordt gezorgd dat er een groep samenkomt met mensen die uit alle delen van Zeeland afkom stig zijn. Er wordt niet gelet op ker kelijke gezindte. Het aantal deelne mers aan een bejaardemveek be- di-aagt 35, aan een invalidenweek 20. Dit laatste cijfer is nog te hoog ge bleken: volgend jaar wil men naar een maximum van 17 toe. Volgend jaar hoopt de FWH ook alle aan vragen te kunnen honoreren. Dit jaar moest noodgedwongen 50 worden afgewezen. Het programma van een invaliden- week, zoals er momenteel weer een plaatsvindt in het Van Eeghenhuis in Aardenburg, is zeer gevarieerd. En heeft een uitstapje naar Gent plaatsgevonden met een bezoek aan een warenhuis. Het FVVH-bestuur is v voor het najaar en de win- Westen, hoeden Eversdijk-Schryver, schoenen Rial, tassen en paraplu's Parapluhuis en voor de fumerie Liberty) donderdaga' de ^Prins van Oranje1 te Goes eënj ter. Het was een afwisselende show met dames-, heren- en kinderkleding en passende accessoires. Een mooi beeld van de total-look was bruin trois-pièces met een oranje bruin gestreepte jumper. Ook de hoed, de suède schoenen en de para plu waren oranje, zelfs de lippenstift was er bij aangepast. De herenkleding nam het grootste showelement voor zijn rekening. Er waren veel lange sterk getailleerde colberts en veel Zjivagostijl heren- Jassen, die ook weer herinnerden aan de tijd van Charles Dickens met de nadrukkelijke kragen en revers. Er waren veel mooie en warme tin ten: evenals bij de dameskleding vrij veel cognacachtige tinten. We zagen ook een vierdelig kostuum: een vest, colbert, pantalon en nauw sluitende overjas in zwart tergal met viBgTaat. Bij de vrijetijdskleding za gen we herentwinsets. Voor de jon geren was er een opvallend jack van donkerbruine nylonbont. Oranje keert nog veel terug in dameskleding, daarnaast alle tinten tot aam bruin. Voor de grotere ma ten zagen we een zwart-bruin-taupe kleurige japon met breedtestreep en polosluiting. Voor de jeugd blijft de military-look, zij het iets minder na drukkelijk, ,in'. Byvoorbeeld in een oramje jurkje met smalle donker blauwe epauletten, boordje en man chetjes. Hierbij werd een recht op het hoofd staande donkerblauwe hoed met vrij brede rand gedragen. Bjj de schoenen zagen we veel spor tieve modellen, en zowel voor de dames als voor de heren penny shoes. Schoenen met vry breed en hoog voorblad met een kettinkje en blokhak werden gedragen bij donkerbruin gerend jurkje met een wit stippeltje. Het had witte man chetten en jabots. Helancabroeken zijn er ook weer, ze werden gedragen by sportieve coats. Bij de foto: een twinset is een warm gele kleur met een smal randje langs het vest. Eén modellen die getoond werden op de show van de Goese Showcom binatie. (Foto PZC) vol lof over de medewerking van Gentse politie en de directie van het warenhuis. Rolstoelen werden met de goederenlift van verdieping naar ver dieping gebracht, voor het verkeer werden verboden straten opengesteld. Behalve een uitstapje staan er wan delingen, discussieochtenden, films- en filmbesprekingen en het vervaar digen van maskers op het program ma. Ook is er muziek te beluisteren met daarop volgend een nabespre king en er wordt gepraat over ontwikkeling van Zeeland. Uit de opbrengst vah de komende Zeeuwse collecte wil de FHHV dit jaar 2 rolstoelen aanschaffen. De be hoefte daaraan is zowel bij de be jaarden- als by de invalidenweken gebleken. De rolstoelen waarover in validen zelf beschikken kunnen niet altyd worden vervoerd. Bejaarden die slecht ter been zyn, kunnen dankzij de aanwezigheid van een rolstoel, toch aan wandelingen in de omge ving deelnemen. In zyn openingswoord stond de heer Dekker bij het .prijzenswaardige be sluit van g s over te gaan tot een' voor schotverlening op de ce verwachten uit kering inzake de verdelingsverordenin gen voor de secundaire, tertiaire en quartaire wegen. Daarbij wees hy op het feit, dat de lengte van de quartaire wegen nog niet kon worden vastgesteld en op de omstandigheid, dat de wegbe- heerdera te lang hebben moeten uitzien naar de resultaten van de wet uitkerin gen wegen. Hy maakte er melding van, dat het waterschap als voorschot op de na- uitkering van de onderhoudsbijdrage voor quartaire wegen 593.344 heeft ontvangen, voor ae tertiaire wegen ƒ44.445 en de secundaire wegen 12.650. Aan na-uitkeringen voor verbeteringen werd 48.500 weglengte te reconstrueren de begroting (ƒ155.360) was grotere 1 dan ln de t w geraamd, zonder "dat de gewone dienst werd belast. Van provinciale waterstaat werd een subsidie van ƒ214.000 toegezegd, voor welk be drag het wegenverbeteringsplan 1967 werd uitgebreid. In zyn openingswoord herdacht de heer Dekker ook het overlijden van de heer J. Glerum, de vroegere dijkgraaf van het waterschap Kruiningen, in het be gin van het jaar. Verder richtte hy af scheidswoorden aan het adres van jhr drs P. A. C. Beelaerts van Blokland, die in verband met zijn burgemeesterschap in Vianen ontslag heeft genomen als hoofdingeland. ,Een verlies voor de Zeeuwse gemeenschap', vond de heer Dekker dat vertrek. ,Hij had er een be langrijke taak gevonden'. Tot hoofdinge land werd beëdigd de heer H. J. Boo- gert uit Kruiningen. (ADVERTENTIE) Tomatenveiling in Kapelle vervallen KAPELLE Als gevolg van het gerin ge aanbod op donderdag heeft de vei lingvereniging .Kapelle-Biezelinge en Omgeving* besloten met ingang van vol gende week de tomatenveiling op don derdag te laten vervallen. De overige drie tomatenveilingen op maandag, dinsdag en vrijdag blijven voorlopig gehandhaafd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 11