PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BINNENKORT OPRICHTING VREDESINSTITUUT Jan van Heyst: Jk ben nog lang niet knock-out' Ceintuurbaan: ontsluiting Terneuzen Hevige strijd in Sinaï Vandaag in de krant... CANADA DOET BEROEP OP WASHINGTON ffoorenzie niets Over gekeuvel DODEN AAN BEIDE ZIJDEN Over reclassering KOSTEN OP 8 MILJOEN Tracé Nederlandse afgevaardigde bii VN benoemd Inventum werkt weer normaal 2I0e jaargang - no. 228 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrmtisi M V Bah. MIJ. nndiCV Protflne Burtouai VNiilnsoD, Walitnat 38-60, t telefoon 2911. Zlerlfcz». red. tel. 2754, n Hoofdredacteur C. A. de Kok. 0 I. 3841. (bas red. 2078/3169, i Inset med. 2'/. r tarief. Kleine adv. pri). 98 cent per Waak, f 12,70 per k' Goei, Grote Markt 2, tel. 6140 !b 3 9 gels) 35 cent per regel. (min. 1,75). Donderdag 28 sept. 1967 RIJK VERWACHT STEUN VAN PARTICULIEREN (Van onze redactie) DEN HAAG Naar uit de memorie van toelichting op de begroting van buitenlandse zaken blijkt kan binnenkort de oprichting van een stichting ,Nationaal Instituut voor Vredesvraagstukken' tegemoet worden gezien. Voor het volgende jaar is een bedrag van 250.000 uitgetrokken om een eerste begin van de werkzaamheden van het instituut mogelijk te maken. De begrotingspost is gelijk over de departementen van buitenlandse zaken, defensie en onderwijs ver deeld. De nieuwe instelling die geheel los van de regering moet ko men te staan zal zich gaan bewegen op het gebied van studie, voor lichting en vormingswerk'. Gewezen wordt in «Ie toelichtende para graaf op de rol die kleine en middel grote landen kunnen spelen by de op bouw van een veiliger en vreedzamer wereld. Met name wordt genoemd be slechting van geschillen met vreedzame middelen, vreedzame veranderingen, en versterking van de VN en zijn orga- dingsinstanties en publiciteitsmedia. Op deze manier wordt inspraak vei'- leend bij het uitwerken van de op zet van het instituut zoa.ls de rege ring deze voor ogen staat. Er is alle gelegenheid, zo kan men in ambte lijke kring vernemen, denkbeelden en kritiek naar voren te brengen om dat deze opzet nog slechts een voor lopige is. In een later stadium wordt verwacht dat het initiatief in particuliere handen overgaat. Hierop duidt onder meer een passage in de memorie van toelichting waaruit blijkt dat ook .belanghebben de organisaties en instanties buiten de OOK GOUD IN ,DE LIEFDE' (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Er moet ook goud zitten in het wrak van het koopvaardijschip ,De Liefde'. Tot nu toe hebben de Britse duikers alleen zilver geld gevonden op de zeebodem onder de kust van Ou ter Skerrie, het meest oostelijke eiland van de Shetlandgroep be noorden Schotland. In het rijksarchief te Den Haag zijn gistermiddag de twee folian ten tevoorschijn gehaald, die ver leden jaar ook zijn geraadpleegd door de nu zo succesvolle schat zoekers. De belangrijkste bron bleek het Resolutieboek der Hee- ren Zeventien, het bestuur dus van de Verenigde Oostindische Compagnie. Zorgvuldig staat hierin opgete kend, dat door de- .camera' geza menlijk 37 ton aan contanten zou worden verscheept. De datum van dit besluit: 29 ok tober 1711. Voor Batavia zou Amsterdam meegeven ,in du- katons en bhaar goud, hard en onbuygsaam' de somma van ƒ150.000. Zeeland eenzelfde be drag, Delft en Rotterdam waren kleiner en hoefden maar 50.000 gulden te fourneren, evenals Hoorn en Enkhuysen. Voorts aan ,bhaar silver': Amsterdam 129.000 Zeeland 50.000, Delft 30.000, Rot terdam 31.000, Hoorn en Enkhuy sen ieder 30.000. Vervolgens in Mexicaanse reaa.len: Amsterdam 550.000, Zeeland 200,000, Rotter dam 5000 de rest niets. Vervol- fens aan dukatons gezamenlijk 25.000. In payementen dat is pasmunt aan Hollandse of Zeeuwse schellingen en .dubbele stuyvers' een totaal van 100.000 guldens. Opgeteld voor de kamer te Am sterdam: 1.575.000 gulden, Zee land 925.000, Delft 231.000, Rot terdam 232.000, Hoorn 231.000, Enkhuvsen 231.000. Bij elkaar 3.4251000. De schat aan boord moet worden getaxeerd op een toenmalige waarde van tegen de 200.000 gul den, gemunt en ongemunt. Zie ook pagina 3. Vredesinstituut BINNENKORT zal een Neder lands vredesinstituut worden ge sticht. De regering, zo blykt uit de toelichting op de begroting van buitenlandse zaken, heeft voor dit doel een kwart miljoen uitgetrok ken (paginal). Deltabezoek PREMIER PENGEL van Surina me heeft gisteren de deltawerken bekeken. Hij deed dat op uitnodi ging van de minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker (pagina 2). Documentaires IN HULST is een nieuwe groep filmers gevormd: ,Filor'. De vroe gere ,Zevlafo' is opgeheven. De cineasten willen documentaires over Zeeuwsch-Vlciunderen gaan maken. Hun eerste onderwerp: de klompenmakerij (pagina 2). Watersnood MEXICO en Texas zjjn er door de overstromingen tengevolge van de orkaan Beulab erg aan toe. Intus sen is een tweede orkaan op komst in het Caribisch gebied (pagina 3). Syndroom DE NEDERLANDSE regeerders leiden aan een ,oom-Gerard-syn- droom' meent de journalist Joris van de Berg. Wat hij daarmee bedoelt zet hij uiteer, in een docu mentair werft over de machts groeperingen in ons land. Meer hierover op ganina 11. Record ANQUETIL verbeterde het we relduurrecord, maar weigerde zich te onderwerpen aan een onder zoek op doping (pagina 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 11. Zeeuws nieuwspagina's 2, 5 en 12. Radio/tv: pagina 8. Financieel nieuws: pagina 17. Praktisch instrument Het instituut, zo hoopt de regering zal in een toenemende behoefte voor zien en ter beschikking komen te staar van een 2x1 breed mogelijke kring be langstellenden. Het moet een instru ment worden, zo vernemen wij nader, met behulp waarvan brede lagen van de maatschappij kennis kunnen nemen van de resultaten vain het moderne den ken op gebieden als wapenbeheersing, ontwapening, oost-west-verhouding en dergelijke. Het gaat er om een vredes- mentaliteit te scheppen en daartoe ken nis en inzicht bij te dragen. De prakti sche toepasbaarheid van de werkzaam heden van het instituut staan voorop. Onafhankelijk De onafhankelijkheid die het insti tuut moet kenmerken tracht men op verschillende wijzen te waarborgen. De uitvoerige consultaties met een vijftigtal instellingen en organisaties in den lande die sinds enige tijd namens de regering aan de gang zijn vormen een aanwijzing dat dit aspect van overheidswege ernstig genomen wordt. Het betreft hier een serie gesprekken met vertegenwoor digers van kerken, politieke pairtij en en universiteiten, van bedrijfsleven van opvoe- regering" geacht worden hun financiële bijdragen te gaan leveren. Niet duide lijk is voor welk deel van de totale kosten van het instituut parti culiere bronnen aangeboord moeten worden. Gaat men met deskundigen uit van de vooronderstelling dat met een NIV jaarlijks een half miljoeiT gulden ge moeid is dan ligt de conclusie voor de hand dat van niet-regeringszijde een bedrag verwacht wordt dat even groot is als de subsidie, dus 250.000, In ieder geval worden van elders finan ciële middelen verwacht om de onaf hankelijkheid vam het instituut te on derstrepen. WASHINGTON: president Lyndon Johnson en George Brown, de Brit se minister van buitenlandse zaken, kuieren, veellicht gebukt onder de vele problemen, door de tuin van het Witte Huis. Oorlog in Vietnam NEW YORK, WASHINGTON (RTR, AP) Canada's minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, heeft woensdag in de al gemene' vergadering der VN een beroep op de VS gedaan om voor alles een eind te maken aan de bombardementen op Noord-Viet- nam als men tenminste een be gin wil maken met vredesbespre kingen. Het is wel duidelijk, aldus Martin, dat alle pogingen om besprekingen tussen beide partijen op gang te brengen tot worden stopgezet. Martin waarschuw de er echter met nadruk voor dat stop zetting van de bombardementen op zich geen einde aan de oorlog zullen maken. Hersenspoeling De republikeinse senator, Thrusten Morton, heeft woensdag verklaard, dat president Johnson ,een hersenspoeling' kreeg van de Amerikaanse militaire, defensie- en industrieleiders om te ge loven dat Amerika in de Vietnamese oorlog een militaire oplossing tot stand kan brengen. De voormalige nationale voorzitter van de republikeinen zei, dat Johnson op zijn beurt het Amerikaanse volk ,een her senspoeling" gaf tijdens de presidentiële campagne van 1964 door te zeggen «lat de Zuidoostarziatische oorlog uitge vochten moet worden door de Aziaten. Aanstippend, dat de voormalige presi dent Dwight D. Eisenhouwer, voordat hij in 1961 aftrad, gewaarschuwd had voor de toenemende macht van een .mi litair-industrieel complex', zei Morton: ,Ik geloof dat president Johnson een hersenspoeling van «lit centrum in 1961 heeft gehad, toen hij als vice-presi dent een informatiereis nai maakte'. Beschuldiging De opmerkingen van Morton waren voor een deel een echo van «Ie beschul digingen van gouverneur George Rom- ney van Michigan, dat hy (Romney) een hersenspoeling had gehad van de Amerikaanse militaire- en politieke lei ders in Zuid-Vietnam met betrekking tot de Amerikaanse deelneming aan de oorlog. NOOIT MEER TERUG NAAR NEDERLAND MAAR.... (Vam een onzer redacteuren) GROBBENDONK Een vuur rode Taunus draait het grint pad op. Een man met lichtgrij- zende slapen. Onberispelijk ge kleed, stapt uit. Steunend op het portier geeft hij een korte opdracht aan de jonge vrouw achter het stuur, die vriendelijk knikt en dan weer snel weg rijdt. De onberispelijke man loopt langzaam over het terras, drukt ons de hand en vraagt ,Wat wil je drinken? Een whis ky misschien?' Een ober brengt een whisky on the rocks en een slappe whisky voor meneer. De meneer heet Jan van Heyst. De mam die zich tegenover ons bij zonder joviaal gedraiagt glimlacht wanneer wij hem de uitlatingen laten lezen van z'n ex-butler Leo V. .Me neer Van Heyst Is helemaal niet ziek, meneer Van Heyst is kernge zond". De im Nederland zo verguisde man haalt zijn schouders op. ,Dat is toch allemaal onzin', zegt ïiij. ,Ik heb driemaal een hartinfarct gehad. Daar ben ik goed ziek van geweest. Maar nu gaat het weer beter. Mag dat soms niet? Tussen haakjes, wat schrijven jullie toch steeds over but- den. Hij heeft niets gedaan'. Het is vier uur in de middag. Plaats van handeling Hotel Maryland In Grobbendonk, een witte villa met het schild vam de Lyons International te gen de muur. Een paar kilometer verderop staat het ultra-modern Van Heystfillaal waar de Hollandse di recteur een kwartier geleden zijn dagtaak heeft beëindigd. Mevrouw Het is de tweede ontmoeting deze middag. Wanneer wij omstreeks één uur onze auto naast het hotel par keren, ontdekken wij een beeldscho ne jonge vrouw op het terras. Zij heeft lang donker liaar, groene ogen en een slank figuur. Zij aarzelt om haar identiteit prys te geven. .Bent u mevrouw Vam Heyst?' ,Ja, dat ben ik'. .Maar mevrouw Van Heyst woont toch in Den Haag?'. .Bi ben de tweede mevrouw Van Heyst'. Er volgt een glimlach op, «lie haar schoonheid nog eens extra accen tueert. Haar stem klinkt beschaafd, haar zin co nsti-u cti es zijn die van een intelligente vrouw. Het gesprek komt moeilijk op gang. Haar visie op de affaire Van Heyst willen we weten. Mevrouw Van Heyst n is ge wapend, formuleert voorzichtig, laat bepaalde vragen onbeantwoord, maai- is toch niet genegen haar man door dik en dun te verdedigen. Zij zegt: ,Mijn man is teveel mens geweest. Daar hebben anderen van geprofiteerd. Hoge bomen vamgen nu eenmaal veel wind. Maair die ande ren, komen nog wel, weest u daar maair van overtuigd. Ih twee maan den is het allemaal gebeurd. Wij wisten van niets. Om drie urn 's nachts toen mijn man net een in jectie had gekregen wilden zij hem een handtekening afdwingen. Veer tien dagen lamg Is hij zwaar ziek geweest. En als u dat niet gelooft, informeer dan maar eens bij dokter Herts in Leiden. Hij was er bijzon der erg aan toe. Maar dat wil niet zeggen dat hij niet zou kunnen op knappen. Omdat hij zo ziek was heb ik hem de artikelen in de kranten niet laten lezen'. Verantwoordelijkheid ,Er wordt over uw man bijzonder denigrerend gesproken in Nederland. Men verwijt hem onverantwoorde lijkheid en hij wordt geschetst als een bom vivant, omringd door vele vrouwen die heit geld over de balk gooien'. ,Mijn man had meer verantwoorde lijkheid dan wie ook. Hij zou alles weer opbouwen. Hij is niet één, twee, drie klein te krijgen. Denkt u eens ln wat hij in acht jaar heeft gep teerd. Wat zijn privéleven beta hij heeft zeer serieus geleefd. Hij moest het alleen al doen vanwege zijn gezondheid. Hij is zelden of nooit uit geweest. Hij had alleen contacten met zakenmensen'. ,U spreekt over de schuld van de anderen. Welke schuld draagt de ontslagen directeur Geense?' ,Hij heeft een verschrikkelijke rol spëeld in deze affaire. Meer wil ik er niet over zeggen'. Een opgeruimde Jan van Heyst slaat ons later joviaal op de schouder en vraagt of we al gegeten hebben. Hij zegt niet te weten wat er in Haag precies gebeurt. ,Ik hoor niets en ik zie niets. Wat ik weet lees ik in de kranteknipsels die me weieens worden toegestuurd. Maar ik sta echt niet alleen in deze wereld. Er zijn vele zakenmensen die mij bellen en ik krijg brieven die bewijzen dat velen mij nog goedge zind zijn. Vele ondernemers zeggen: .Wat Van Heyst heeft geflikt, ha-c ik ook wel willen doen'. Maar eh dit is mij natuurlijk opgedrongen. ,Het personeel heeft duidelijk ge maakt dat het uw bloed wél kan drinken'. ,Ach, als ik zou vragen of zij hier wilden komen werken, dan kwam de helft zeker naar België. Het soneel begrijpt zelf niet lioe het maal gelopen is. Voor mij is het ook onbegrijpelijk. Weet je, ik kan overal tegelijk zijn, Ik heb 1 fabrieken. Mijn ideaal is dat ieder z'n eigen verantwoordelijkheid l (Zie slot pag. 11) Professor meester I. A. Die- penhorst de oud-minis- ter Ls een breedsprakig man. die niettemin menigmaal rake sart-j dingen kan zeggen. Zo hield IJvSj hij gisteravond een toespraak vla de radio luistert er te genwoordig nog wel Iemand naar om standige radiosprekers? over de re- classeringsdag en in die toespraak werd menige behartenswaardlge opmerking gemaakt. Laten we eerlijk wezen: iedereen heeft op zijn tijd neiging deze samenleving gaat. De oud-minister formuleerde dat als volgt: .Kamerleden, die tevens begaafde ochtend bladlezers zijn, stellen vragen aan de regering wanneer er iets opzienbarends voorviel: Is het de minister bekend? Bejaarde Nederlanders wagen zich aan een Inge zonden stuk. Zakenlieden op weg naar hun kantoor pleiten voor herinvoering van de doodstraf'. Even verder spraft professor Diepenhorst over een publieke TEL AVIV, STRAATSBURG (RTR, AFP) Woensdagmiddag laat is een einde gekomen aan het artillerie- en tankduel tussen Isra ëlische en Egyptische troepen aan het Suezkanaal, dat de hele dag had geduurd. Van de zijde van de Verenigde Naties waren zes po gingen gedaan om een staakt-het- vuren tot stand te brengen. Een Israëlische legerwoordvoerder heeft gewag gemaakt van 12 doden, onder wie 8 Egyptenaren, in Sinai. De verlie zen van het Israëlische leger waren 2 "en en 10 gewonden. Israëlische legerwoordvoerder zei nog, dat het duel bijna acht uur heeft geduurd en dat er geschoten is van Qantara in het noorden tot Suez in het zuiden. Volgens een Egyptische militaire woord voerder hebben de Israëliërs een bevel van de VN om het vuren te staken ge negeerd. Radio-Cairo heeft gemeld, dat drie Egyptische militairen en negentien bur gers zijn gedood. Memorandum landse zaken, Abba Eban de raadge vende vergadering van de raad van Europa toesprak, de assemblee een me morandum laten overhandigen waarin zij hun standpunt inzake de crisis uit eenzetten. Dit gebeurde door Kacem Zhtri, afgevaardigde van de Arabische Liga bij de VN in Genève, die de de batten in de raadgevende vergadering ails waarnemer bijwoont. Het memorandum ging vergezeld van een boodschap, waarin de aandacht van de raad van Europa wordt geves ,op de voortdurende aantasting ir. door Israël bezette gebieden van de mo rele principes en geestelijke waarden waarvan het geciviliseerde Europa zich voorvechter heeft gemaakt'. Voorts worde® daarin de .intimidaties en ter reurmethoden' benevens de .represail les' tegen de burgerbevolking gelaakt. EERSTE FASE MODERN CIRCUIT GEREED opinie ,die het resultaat is van einde loos gekeuvel'. Nogmaals: we maken ons allemaal schuldig aan dergelijk ge keuvel, een gebabbel dat vaak "uitmondt in een treurzang over de milde manier, waarop in Nederland de misdadigers worden behandeld. Om dergelijke opmerkingen tot ware proporties terug te brengen gaf de hooggeleerde spreker gisteravond enkele cijfers. ,Er vinden in Nederland geen twaalf en tot dusver zelfs geen tien moorden per jaar plaats', zei hij. .Daar entegen vraagt het verkeer ruim twee honderd slachtoffers per maand, hetgeen een dodental van zes of zeven per dag betekent. Jaarlijks beloopt het getal van ernstig gewonden door een ongeluk op de weg 43.000 mannen, vrouwen en kin deren'. Professor Die penhorst vroeg zich op grond van deze cij fers af of er niet meer pond tot ongerust heid behoort te be staan over receptiegangers, die na het dèrde glaasje achter het stuur plaats nemen dan over een psychopaat, «Me zich onvoorzien aan het leven van een ander vergrijpt. Men moet toegeven: een sprekende vergelijking, al zal menigeen het er niet mee eens zijn. Overigens bleek uit de teneur van professor Die- penhorsts toespraak, dat hij in geen enkel opzicht de ernst van bepaalde strafbare feiten wil betwisten, maar hij meent v/él, dat de publieke opinie voornamelijk scherp en fel reageert op misdaden als moord en doodslag zeker als zij worden gepleegd door gees telijk onvolwaardigen terwijl men daarentegen vrij lauw is ten aanzien van misdrijven van weggebruikers. Het schijnt echter, dat de houding van het publiek langzaam begint te veranderen: men begint in te zien dat diegenen die door hun houding het ver keer in gevaar brengen in feite ook een misdrijf plegen: met dit woord be doelen we dan niet zo zeer een juridi sche aanduiding, maar een bij de ge middelde Nederlander emoties oproe pend woord, zoals ook .schuld', .zonde*, enz. In dit verband zou men eigenlijk niet moeten spreken over mensen ,die het verkeer in gevaar brengen'. Een derge lijke aanduiding is té technisch en té za kelijk: het gaat hier allerminst om za- kelrjke dingen. Het gaat om mensen, ge wonde mensen, verminkte mensen, dode mensen. Iemand die dét op zijn geweten heeft, heeftjawel het verkeer in gevaar gebracht, maar in feite heeft hij" dood en ellende gezaaid. Vermoedelijk is in zo'n geval de dader helemaal geen psychopaat, maar misschien om pro fessor Diepenhorst nog eens te citeren ,een receptieganger die na het derde ,;1 aasje achter het stuur plaats nam'. Nederland kent nog geen tien moorden per jaar, het aantal verkeersdoden is daarentegen om en bij tweeënhalf dui zend. Het zijn cijfers, waaraan men niet "'oorbij kan. Een betoog als dat van professor Die penhorst noopt dunkt ons tot enige voorzichtigheid als het er om gaat op merkingen te maken over de misdaad in Nederland, kan althans een felle een zijdigheid in dergelijke opmerkingen corrigeren. Daar ging het vermoedelijk professor Diepenhorst echter niet alleen om: het was hem eerst en vooral be gonnen om te wijzen op het belang van de reclassering. Wij zouden de hoogge leerde oud-minister dan ook onrecht doen als wij niet op dat deel van zijn betoog zouden wijzen. De reclassering heeft ,iets gevat van het ons allen be dreigende gevaar dat wij met wet en recht botsen. Zij erkent de plicht om de medemens in nood brj te staan, zij ziet in de veroordeelde de naaste', aldus de oud-minister. Zo gezien kan de bui tenstaander, kunnen wij allemaal be ginnen de reclassering te helpen door enige schroom te betrachten bij het uit spreken van een oordeel. .Ze moesten ze allemaal doodschieten: het wordt snel en vaak gezegd als het om de bedrijvers van bepaalde misdrijven gaat. Maar het wordt gezegd zonder dat de omstandig heden worden gekend of zelfs worden bevroed. Inderdaad, reclassering begint met voorzichtigheid in het oordeel. T'erneuzen Nieuw Terneu zen, het stadsgedeelte ten oosten van het kanaal, zal op de meest doelmatige manier en volgens een moderne stede- bouwkundige visie, worden ont sloten: een brede centuurbaan wordt aangelegd rond de vijf bestaande, in uitvoering zijnde of geprojecteerde uitbreidings plannen. Vanaf deze dubbel- baansweg, waarlangs secundai re wegen zullen lopen én vanaf de invalsweg die het nieuwe ge deelte van zuid naar noord doorsnijdt, zal het verkeer snel en ongehinderd ieder punt van Nieuw-Terneuzen kunnen berei ken. De eerste fase van het uitvoe ringsplan is reeds voltooid. Over de Cntspoldertlyk ligt een dubbël- baansweg, vanaf het uitbreidings plan Noord tot aan de zuidpunt van de ISatspolder. Dit 1600 me ter lange weggedeelte zal in het noorden aansluiten op het deel van de ceintuurbaan door de Ser- lippcnspolder en verder op de Van Steenbergenlaan en de verlengde Van Steenbergenlaan, waar de weg op de plaats van het plant soen zal lopen. In het zuiden buigt de weg af naar het zuidwesten, langs het plan Oude- landse Hoeve, om aan te sluite® op de mr Haarmanweg. De mr Haarmanweg vormt het wes telijke deel van het circuit. In de toekomst zal ook de mr Haarman weg een dubbelbaansweg worden. Alle voor de verbreding nodige gron den zijn reeds aangekocht, zodat de ze tijdrovende factor geen rol speelt. De ceintuurbaan omsluit de plannen Zuid, Zuidpolder, Serüppenspolder, Oude Vaart en Oudelandse Hoeve. De uitvoering zal zo'n 8 miljoen gul den vergen, maar omdat het een in frastructuurwerk is zal 90 procent van dit bedrag door het r(jk worden betaald. In oktober 1966 begon het aanne mingsbedrijf W. J. de Bruin met de aanleg van de weg over de Catspol- derd(]k. De weg ligt op een hoogte van gemiddeld drie meter, om in noodgevallen dienst te kunnen doen als waterkering. Het gedeelte van de Otheense brug. langs het plan Serllppenspolder tot aan het Julianazlekenhuis zal in de komende jaren worden uitgevoerd, voordoen zijn niet van ernstige aard. Die bij de uitvoering van de laatste De problemen die zich op dit traject fase, het gedeelte Julianaziekenhuis- Haarmanweg, echter wel. Het tracé loopt daar door de terrei nen van ondernemingen en het is nog ln het geheel niet zeker of het project daar volgens plan zal wor den" uitgevoerd. - Het verkeer zal voorlopig de Kerkhof la an en de Ax- else straat blijven volgen. Het wegge«leelte langs de zuidelyke grens van liet plan Oudelandse Hoe ve zal eveneens in de komende jaren worden uitgevoerd. Teg« dit zal de verbreding van de invalsweg naar het zuiden worden voortgezet. Momenteel is men bezig de invals weg tot aan Driewegen te verbreden tot een dubbelbaansweg. De ceintuurbaan zal dus over de In valsweg heenlopen en aansluiten op de mr Haarmanweg. Deze aanslui ting zal tegelyk met het bestem mingsplan Oude Vaart worden aan gelegd. Dit gedeelte en de aanslui ting van de mr Haarmanweg op de verlengde Van St-eenhergenlaan zul len het langst op zich laten wachten. Het gereedgekomen gedeelte van de ceintuurbaan is op zeven plaatsen bereikbaar. Twee aansluitingen lig gen in het plan Zuidpolder, twee in het plan Oudelandse Hoeve en twee in d"e Catspolder. De zevende aan sluiting ligt in de nabijheid van het Zuidersportpark. De ceintuurbaan zal via de mr Haar manweg en via de invalsweg aan sluiten op de nieuwe dubbelbaans weg van de Kraagbrug naar de Sluis- lrilse brug. Voorlopig zal de oude aansluiting van de invalsweg op de nieuwe weg naar de brug gehandhaafd blijven, maar in de toekomst zal de invalsweg, dan geheel dubbel- baans, iets verder naar het oos ten aansluiten. De invalsweg zal in de verre toekomst aansluiten op de Tractaatweg naar België. Situatietekening op pagina 12) DEN HAAG (ANP) By koninklijk besluit is de heer D. G. HL Middelburg, buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur. benoemd tot permanent ver tegenwoordiger van Nederland bjj de Verenigde Naties te New York. WOLVEGA (ANP) De Koninklijk Fabriek Inventum NV die instrumenten en elektrische apparaten vervaardigt, zal geen verlenging aanvragen van de haar tot 29 september verleende ver gunning tot werktijdverkorting voor 87 (van de in totaal ca 105) werknemers. De werktijdverkorting, die op 26 juni werd aangevraagd, betrof 2 dagen per week. Met ingang van 2 oktober zullen de werkzaamheden volledig worden her vat-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1