PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIJNA DRIE MILJARD TEKORT Vijftigjarige PZEM in 1969 gereed met uitbreiding centrale Zeeland Frisdranken, bier, wijn, chocolade, suikerwerken en brommers duurder Begroting 1968: vrij sober beeld Thant zeer somber gestemd REGERING WIL VOLKSLENING Vandaag in de krant... SAIGON: AMBASSADE OPGEBLAZEN Conferentie over de belangrijkste problemen? Tegen rente van 2,5 tot 3 pet Rusland nodigde Chinese leiders uit Geen fanfares Geen meester stuk Volgende fase: Sloe - potentiële kandidaat voor kerncentrale 2lOe jaargang no. 221 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 sept. 1967 Hoog bezoek aan Middelburg Pagina 2 n Botr «n W. da Past l/llailngon, Wolstraat 58-60, tel. 5144 (bgg red. 3508, adv. 3647/3043), Middelburg, Marlet 81, tel. 3841. (b g g Zlerlllroe, red, lel 2754. adm. tel. 2094. Adv. .prijs 35 cent per mm. Minimum per adv. 8,25. Ingez. med. 2]^-. G. A. de Kolt. A Abonnementsprijs 98 ci 2078/3169, adv. 2375). Gooo, Gro ef. Kleine adv, (max. 8 regols) 35 cc woelt, 12,70 per li :t 2, tel. 0140 (bgg egel. (min. 1,75). MINISTER WITTEVEEN GISTEREN Is de miljoenennota aangeboden, zodat Nederland weer weet waar het het komende jaar financieel aan toe is. De rijksbegroting, dié enkele belas- tineverhoiringen omvat, toont een 2.777 miljoen gulden (pag. 1 Meer r Somber de wereld (pag. 1). Klacht NA DE SCANDINAVISCHE landen zal nu ook Nederland een klacht tegen het Griekse bewind Indienen bij de Europese commis sie voor de rechten van de mens (pag. 9). Eén GOES IS VOOR één gemeente in westelijk Zuid-Beveland. Dit standpunt is in een memorandum neergelegd (pag. 2). Huren IN VLISSINGEN deden zich frappante staaltjes van huurop- zegging voor (pag. 2). Binnen- en buitenlands niuws: pag. 1, 3 en 9; Zeeuws nieuws: pag: 2, 4 en 5; Sport: pagina 4; Radio- en tv: pag. 7; Financieel nieuws: pag. 19. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Witteveen van financiën heeft in de dinsdag verschenen miljoe nennota enkele belastingverhogingen aangekondigd, die o m tot gevolg zullen hebben, dat frisdranken, hier, wijn, chocolade- en suikerwerken, alsmede bromfietsen iets duurder zullen worden. De vorig jaar voor één jaar opgelegde verhoging van de ben zineaccijns (het ging om een verhoging van 4 cent per liter) zal worden gecontinu eerd. Ondanks deze maatregelen is er een flink tekort op de rijksbegroting 1968: 2.777 miljoen gulden. De uitgaven worden geraamd op 23.137.000.000 gulden; de inkom sten op 20.360.000.000 gulden. Dit tekort moet volgens minister Witteveen worden gezien in samenhang met de huidige verflauwing van de conjunctuur, die met name een achterblijven van de belastingopbrengst bij de normale groei veroorzaakt. SCHEURTJES IN SCHROEFAS VAN JAGER .ROTTERDAM' JEN HAAG (ANP) Tijdens een on- «ftioudaiieriode van de jager Rotterdam lli m eon schroefas oppervlaktescheur. I® geconstateerd. De marinevoorlich- U'gsdienst heeft in verband hiermee J]pil('gedeeld dat gezien de hoge eisen, koninklijke marine stelt aan de {heid van het personeel, besloten is Scringe vaarrestrtctie (in vredes- P) Voor de acht jagers van de Frics- nndklasso, waartoe de Rotterdam be- S in te stellen. Geleidelijk aan zal 'wus stilligperioden tot vervanging van zeer hoog belaste assen worden 'vergegaan. Volgens een voorlopige, ra- wng is met: deze vervanging een totaal- !™rag van circa anderhalf miljoen gul- l-11 gemoeid, In de miljoenennota stelt minister Witteveen voor een aantal be lastingen te verhogen. Er zullen voorstellen worden ingediend tot een heffing van 20 opcenten op het 10 procentstarief van de omzetbelasting op frisdranken, bier en wijn, alsmede op chocolade- en suiker werken en bromfietsen. In concreto betekent dit, dat het ta rief voor de omzetbelasting op deze artikelen en produkten wordt verhoogd van 10 tot 12 procent. De opbrengst van deze maatregel wordt geschat op 33 miljoen gulden. Voorts zal worden voorgesteld de aanvankelijk slechts voor 1967 bedoelde verhoging van de benzineaccijns (4 cent per liter) definitief te maken. Hiervan wordt een opbrengst van 120 miljoen gulden verwacht. Niet zal worden voorgesteld de dieselopeenten in de motorrijtuigenbelasting definitief te maken. In verband met de overgang van het cascadestelsel van de omzetbelasting naar het stelsel van heffing over de toegevoegde waarde zullen enige voorzieningen worden getroffen op het gebied van de teruggaaf van omzetbelasting bij uitvoer en J heffing van omzetbelasting bij voer. volgens de minister beoogt dit voorstel de overgang van het casca destelsel naar net stelsel van hef fing over de toegevoegde waarde in het belang van de concurrentieposi tie van het Nederlandse bedrijfsle ven met geringer schokken te laten verlopen. Voor 1968 Is de opbrengst geraamd op 230 miljoen gulden, dat is hoger dan de opbrengst op jaarbasis (190 miljoen), omdat de teruggaaf bij uitvoer in het eerste jaar van gc= ringere omvang zal zijn dan in de uitkomst op jaarbasis is aangeno men. Buitengewone lasten Minister Witteveen wil ook enkele urgente maatregelen treffen op het gebied van de loon- en inkomsten belasting. Deze maatregelen betref fen een verhoging van de aanslag- grens voor de inkomstenbelasting, die om administratieve redenen no dig is, alsmede een wijziging van de regeling voor de aftrek van buitengewone lasten. De bedragen gemoeid met verzeke ring tegen kosten van ziekte stij gen dermate, aldus de minister, dat de gestelde grenzen om aftrek te verkrijgen niet meer aan hun doel beantwoorden. De meeropbrengst ten gevolge van de wijziging van de regeling voor de buitengewone lasten is geraamd op 120 miljoen. Het verlies uit hoofde van de verhoging van de aa.nslaggrens op 30 miljoen. Het kabinet heeft overwogen, het vooruitzicht van de invoering i van de omzetbelasting over de toe- (Zie slot pag. 3 kol. 7) SAIGON (AFP) In Saigon Is dins dagochtend een dynamietaanslag ge pleegd op de ambassade van nationalis- tisch-China. De helft van het gebouw werd verwoest. Eén Vietnamees kwam om het leven en 27 mensen liepen ver wondingen op. De ambassadeur, generaal Hoe LIen, en zijn staf die in het gespaard gebleven gedeelte van het gebouw vergaderden, bleven ongedeerd. In de omgeving werden twee Jonge Chi nezen aangehouden, van wie de een twee handgranaten bij zich had en de andere een revolver. Anderhalf uur na de aanslag schoot een jonge Chinese vrouw twee kogels af op de persattaché van de nationalistisch- Chinese ambassade, kolonel Sjoeng. De diplomaat werd slechts licht gewond. De wouw kon worden aangehouden. SAIGON Hevig bloedend Viorden de verbijsterds leden van de Chinese am bassadestaf weggeleid, nadat een bom aanslag op het gebouw heeft plaats gevonden. OVER TOESTAND IN DE WERELD NEW YORK (RTR) Secreta ris-generaal Thant heeft dinsdag bij de opening van de 22ste zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties een zeer som ber beeld van de toestand in de wereld gegeven. De internationale toestand is volgens ONTWIKKELINGSHULP (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Hoewel daarover nog niets werd medegedeeld in troonrede en miljoenennota, zou de regering overeenstemming heb ben bereikt over een plan van mi nister Udink om voor uitbreiding van hulp aan ontwikkelingslanden een volkslening uit te schrijven. De rentevoet van deze lening zou zeer laag worden gesteld, namelijk op 2,6 tot 3 procent. Gegeven de sterke aandrang uit vele lagen van de bevolking op een vergroting van de hulp aan arme lan den, wordt verwacht dat niettegenstaan de deze zeer lage rente, er voldoende enthousiasme voor deze lening zal ont staan om haar tot een succes te ma ken. Het is nog niet bekend tot welk bedrag de regering voor dit doel wil le nen. liem in het afgelopen jaar aanzienlijk verslechterd en het vertrouwen in de volkerenorganisatie Is geschokt door de oorlog in het Midden-Oosten en voort duren van het, conflict in Vietnam. Conferentie Hij drong bij de leden op verzoening aan, te tonen dat de VN in staat is vre de en vooruitgang te bevorderen. Zelf stelde hij voor dat de Veiligheidsraad een conferentie op ministerieel niveau belegt om tot een zekere mate van over eenstemming te komen over de belang rijkste problemen. Thant zei bereid te zijn hiervoor een voorlopige agenda op te stellen, Het geschikte moment voor de eerste zittingen van zo'n vergadering leek hem de periode van de eerste zittin gen van de algemene vergadering, tij dens welke alle vier ministers van bui tenlandse zaken van de grote vier in New York zullen zijn. Vietnam Over Vietnam zei hij dat .bepaalde eerste stappen' een verwijzing naar zijn oproep tot het staken van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam tot vredesbespre kingen zouden kunnen leiden. MOSKOU (AFP) De Sowjet-Unie heeft de Chinese leiders uitgenodigd de feestelijkheden b(j te wonen ter gelegen heid van de 50ste verjaardag van de bolsjewistische revolutie, op 7 november aanstaande. party en de Chinese regering, is b(„ september overhandigd aan de Chinese Ter oplossing van de crisis in het Mid den-Oosten stelde hij de benoeming van een speciale VN-vertegenwoordiger in (Zie slot pag. 3 kol. 5) Z' oveel is wel duideiyk ge worden: de dagen van de ESÖ] fanfares, van de grote aaii- kondigirigen en van de opval- Sassn lende plannen op prinsjesdag H'T'ï:-! zijn achter de rug. Er is nu een regering aan het woord, die als sleutelwoord niet .viste' heeft gekozen, maar .voorzichtigheid'. Voor zichtig is zrj in haar formuleringen, zij is het ook in haar voornemens: haar programma voor het komende jaar is sober en somber. Voor vele belangrijke zaken is geen plaats, met moeite kun nen de eindjes aan elkaar worden ge knoopt en zelfbeheersing is allerwege geboden. Ook buiten het kabinetsbeleid. Belangrijk in dit opzicht is in de troon rede de paragraaf over lonen en prij zen. De regering wil geen kostenstij- ;en en zij wil grote terughoudend- by de loon- en salarisontwikkeling. Met deze woorden worden belangrijke en actuele Haagse zorgen aangeduid, zorgen over de overheidsuitgaven, maar ook om een voorbeeld te noemen over de ontoereikendheid van de sociale premies. Het zou wel eens nodig kunnen zijn dat die premies omhoog moeten, waardoor evenwel de marge voor loons verhogingen nog weer kleiner wordt. Het kabinet wil dit duldeiyk laten door dringen, zo blijkt uit de weinig floris sante troonrede en de behoudende be groting. Wanneer men de troonrede bekykt als onderdeel van de rijksbegroting derhalve als de weerslag van een budget-zonder-speelruimte dan ver valt daarmee haast vanzelfsprekend een stuk kritiek. Men kan weliswaar betogen dat het regeringsprogramma in de troonrede weinig visionair is, maar tezelfdertijd moet er aan worden toege voegd, dat men weinig visie mag ver wachten in de huidige omstandigheden. Visies kosten nameiyk geld en dat is er niet. Het enige punt, waarmee de regering duidelijk verder is gegaan, ver geleken bij het verleden, is de ontwik kelingshulp. Voor het overige is er sprake van een aanpassingsbeleid en vooral van onzekerheden. Zo weet het noorden nóg niet waar het aan toe is, er komt nu een nieuwe nota over dit landsdeel, maar het ziet er niet naar uit dat er veel geld beschikbaar is. Ten aanzien van de regionale industriali satie worden nadere maatregelen aange kondigd, maar welke die maatregelen zul- len zyn blijft in het duister. Wat ruimte lijke ordening en de overheidsuitgaven aangaat wil men op langere termyn gaan werken. Een uitmuntend voorne men, maar er ligt nog niets concreets op tafel. De minister-president heeft ei genlijk alleen maar twee wachtwoorden afgegeven, .voorzichtigheid' en .afwach ten'. Zij passen overigens by het beeld, dat men zich in de afgelopen maanden van dit kabinet heeft gevormd. Dit beeld namelijk: een groep met weinig fanta sie, maar wel nuchter. Men is voortdu rend bezig met het meten van de pols stok. Om te voorkomen, dat té ver wordt gesprongen. fttUltlijH ROEMEEN MANESCOE COMMUNIST VOORZITTER NEW YORK (AP. RTR, .AFP) De algemene vergadering van de Verenig de Naties heeft dinsdag de Roemeense minister van buitenlandse zaken, Cor- nelioe Manescoe gekozen tot president van de 22sle gewone zitting. Het is de eerste maal dat een communist voor de ze post is gekozen. Manescoe kreeg 112 van de 118 stem men. John Malacelia van Tanzania kreeg één stem. Er waren vijf onthou dingen. Het kan haast met anders: een stuk kritiek op de troonrede moet ver vallen omdat de huidige economische toestand van ons land de regering geen ruimte overlaat voor een 'spectaculair beleid. Toch geloven we dat technische kritiek mogelijk en noodzakelijk is, na- melqk op de manier waarop het kabinet zijn voornemens en opvattingen heeft geformuleerd. Wat verwacht de burger van de troonrede Dat het stuk een bondige samenvatting geeft van de be langrijkste beleidspunten van het ko mende jaar. Daarnaast wil hij er in duidelijk gemaakt zien en dat zonder franje of gemeenplaatsen hoe de regering over een aantal actuele pro blemen denkt. De jongste troonrede nu getoetst aan deze verlangens levert een weinig opgewekt beeld op. Wat moet men bijvoorbeeld aan met de zin, waar mee de buitenlandse paragraaf wordt geopend? Ziehier die zin: ,De wereld waarin wij leven wordt door tegenstrij digheden gekenmerkt'. Dat is de stijl van een traktaatje. De zinsnede over Vietnam de regering .grijpt elke mogeiykheid aan om het tot stand ko men van vredesonderhandelingen te bevorderen' krijgt een merkwaardig perspectief als men er aan denkt, dat de regering het niet eens was met de Vietnam-motie. die onlangs in de kamer is aanvaard. Ën wat te denken over de paragraaf, die kennelijk afkomstig is van minister Klompé over het onbekend zqn van ,vele waardevolle culturele en maatschappelijke voorzieningen' Is een onderzoek naar de oorzaken van deze onbekendheid een zodanig belang rijk element in het regeringsbeleid, dat het in de troonrede moest worden opge nomen? Als men op dat niveau gaat opsommen zijn er nog wel meer punten te noemen, waarovez- het kabinet iet3 had kunnen meedelen. Maar als het over echt-belangrijke punten gaat van het regeringsbeleid worden maatregelen aangekondigd zonder dat men het hoe ervan duidelijk maakt. Nee, technisch gezien dat wil dus zeggen: getoetst aan eisen van beleidsaankondiging, van bondigheid en belangrijkheid van onder werpen is de troonrede helaas geen meesterstuk. yLISSINGEN In hetzelfde jaar, dat de NV Provinciale Zeeuwsche Electrieiteitsmaat- schappij een halve eeuw bestaat 1969 zal de uitbreiding, waaraan momenteel wordt ge werkt, zijn voltooid. De tweede eenheid van deze uitbreiding komt begin 1969 in bedrijf. De eerste eenheid is dan al in ge bruik. Dat zal augustus, sep tember volgend jaar gebeuren. ver geen grote uitgaven: de kost prijs van een kilowatt-uur elek triciteit moet goed worden ver kocht aan de industrie. Dit so- berheidsbeleid vindt men terug in de. Vlissïngso nieuwbouw: een eenvoudige staalconstructie met even eenvoudige plastic bekleding, maar: doelmatig. Overigens, de nieuwbouw is begroot op f 70 mil joen. Er behoeft geen nieuw per soneel voor te worden aangetrok ken. Er werken thans in Vlissin- gen circa 200 man. De PZEM heeft in heel Zeeland 750 perso nen in dienst. De nieuwbouw vlak achter de hui dige centrale Zeeland in Vlisslngen omvat dus twee eenheden, die gelijk zijn aan 78 megawatt. De huidige capaciteit is twee eenheden v,an 25 megawatt, één eenheid van 33 me gawatt en dan de nieuwe machine van vorig jaar, waarmee 78 mega watt kan worden opgewekt. Wel even een verschil met de oude cen trale die maar kwam tot zestien megawatt. Met name de komst van de grootindustrieën naar Zeeland is uiteraard debet aan deze snelle ont wikkeling van de centrale Zeeland. De grootindustrieën zijn grootver bruikers van energie. Dat betekent een verbruik van enkele megawatts. Neem daarbjj het gewone huishou delijke verbruik van gemiddeld vijf kilowatt, een vijfduizendste mega watt dus. Om verder to vergeleken: een elektrisch kacheltje is één kilo watt, één megawatt is dus evenveel als de energie van duizend elek trische kacheltjes... Kernenergie? Terug naar de uitbreiding. De hui dige (zomer)belasting van de cen trale Zeeland is honderd megawatt In de winter is die belasting circa twintig procent hoger, In 1968 komen de .supergrote' af nemers in Vlissingen-Oost eerst goed met hun vragen. Waarop hetant woord dan via hoogspannlngsiynen van de centrale naar het havenge bied wordt gegeven. De hoogspan ningslijnen naar Hoechst worden mo menteel geplaatst. In 1968 zal de centrale een capaciteit- van 250 megawatt hebben en in 1969 van 325. Daarmee kan men tot om streeks 1970-'71 toe. Tegen 1972-'73 zal een nieuwe eenheid van 170 me gawatt in gebruik moeten komen. In principe komt deze nieuwe eenheid niet meer bij de huidige centrale Zeeland. Moch er plotseling nog een grootverbruiker van energie komen die binnen de twee jaar daarna een flinke hoeveelheid megawatts nodig heeft, dan kan er in die twee jaar nog een eenheid van 78 megawatt worden bijgezet. Na Vlissingen (7 ha terrein) komt Vlissingen-Oost. Daar zal dan een nieuwe centrale moeten verrijzen, waarmee rond 1969 anderhalf jaar na nu zal worden begonnen. De eerste eenheid daarvoor kan in drie jaar klaar zijn, zodat in 1972-'73 de nieuwe Sloe-crntrnle in bedrijf kan worden gesteld. Dat wordt dan meteen een nieuwe opwekkingseen heid van minimaal tweeduizend me gawatt. Dat kan met conventionele middelen gebeuren. Maar Vlissingen-Oost is één potentiële kandidaat voor een kerncentrale, zoals er momenteel een wordt neergezet in Dodewaard (Be tuwe). Er zijn nog enkele andere kandidaten in ons land voor zo'n centrale. Zeker is. dat rond 1978 de tweede Nederlandse kerncentrale in bedryf moet komen. Maar wéar is nog 'niet bekend. Daarover kan eind 1968. uiterlijk half 1969 een rap port worden verwacht van de geza menlijke elektriciteitsproducentenin Nederland. Die zijn op het ogenblik bezig de behoefte te inventariseren voor ons land. PZEM-directeur ir T. Bogerd zegt (Zie slot pag. 2 kol. 5) .GRAPPENMAKER' LIET STROOM BESTELLINGEN BIJ WEDUWE BEZORGEN ARNHEM (ANP) De politie speurt naar de dader van een ,grap' die een 70- jarige weduwe in Arnhem bjjna eon hartverlamming heeft bezorgd. Achter eenvolgens kwam men bij haar aan de deur met 600 gebakjes, een doos met gebak, vijf grote bloemenmanden, 220 liter olie, 2 ieswagens, 8 taxi's, een mand vlees en twee nieuwe tv-to es tel len, die, naar men de installateurs had laten weten, nog contant zouden wor den betaald ook. De weduwe was echter zo verstandig d« goederen niet te accepteren. Drie van de leveranciers konden bevestigen dat de opdrachtgever een .heer' was geweest die de bestellingen telefonisch had ge daan op naam van een zekere mevrouw De Bruin. De naam klopte niet, bet adres, Doolpad 42, echter wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1